Na przyszłość musimy się tak umocnić,
*
by nie było łatwo nas zniszczyć. A może nawet zrobić wszystko, by nie było można nas zniszczyć.
Chodzi o to, by to zrobić! Ale zabierając się do roboty trzeba stawiać sobie ambitne cele - młodości, ty nad poziomy wylatuj. To z jednej strony - aby przetrwać trzeba działać, potrzebna jest praca i myśl. A z drugiej strony jakość myśli musi być zgodna z realizowanym zadaniem. Jakość myśli zaczyna się od zrozumienia, jeszcze raz powtórzę - jakość zrozumienia rzeczywistości. Nie jest to reguła ani Feliksa Konecznego ani Rafała A. Ziemkiewicza, ale najprawdopodobniej Tadeusza Kotarbińskiego. To jest rada wynikająca z najszerzej rozumianego traktatu o dobrej robocie.
Konkretny przykład: Jesteśmy mocnym konarem cywilizacji łacińskiej.
Istota problemu jest gdzie indziej. W moim sformułowaniu [link] nie zaprzeczyłem Feliksowi Konecznemu, a przez grzeczność również nie zaprzeczyłem i Rafałowi A. Ziemkiewiczowi. Napisałem:
Mam nieco inny pogląd - nauka może dostrzegać nowe zjawiska.... Tak właśnie jest.
A gdy zauważamy nowe zjawisko, trzeba je jakoś zdefiniować i nazwać. Niektórzy mówią, że najrozmaitsze pojęcia zaczynają istnieć, dopiero wtedym gdy stają się desygnatem konkretnej nazwy. Tak było ze zjawiskiem ludobójstwa, które stało się przedmiotem prawa międzynarodowego dopiero wtedy, gdy Rafał Lemkin nadał mu nazwę "genocide". A zapotrzebowanie na nazwę pojawia się, gdy nazwa staje się potrzebna do skutecznego rozumienia rzeczywistości. Dlatego Eskimosi używają dziesiątków nazw do określania gatunków i kolorów śniegu.
Nie zaprzeczam, ale mam nieco inny pogląd, ponieważ znajduję zjawiska, które istnieją od dawna, a ich wpływ na rzeczywistość bardzo mocno narasta.
Pierwsze zjawisko
to narastanie szybkości zmian, które zaczęły mieć istotny wpływ na społeczne cechy pokrojowe i rozwojowe już na przełomie XIX i XX stulecia i znalazły swój bardzo dobitny wyraz w znanej powieści "Saga rodu Forsyte’ów" Johna Galsworthy’ego. Wtedy dystans zrozumienia zmian dotyczył trzech pokoleń. Lata dwudzieste, lata trzydzieste skróciły ten dystans do jednego pokolenia. Widać to w innym cyklu powieściowym. "Rodzina Thibault" Rogera Martin du Garda.
Bardzo ważna w tym jest cywilizacyjna szerokość frontu zdarzeń, które wymykają się z pola społecznej obserwacji. Zmiany te, niestety widziane są jako doraźnie nagłośnione, publicznie dyskutowane sensacje kolejnych rewolucji technicznych klasy bomby atomowej albo innego rewolucyjnego wynalazku. Nawet zjawisko globalnej wioski Herberta M. McLuhana, jest tylko taką sensacją.
A tymczasem następują totalne zmiany o bardzo poważnym znaczeniu cywilizacyjnym, które biegną równocześnie i w wielu zdawałoby się rozłącznych dziedzinach, takich jak polityka, gospodarka, sposób produkcji, komunikacja publiczna, technologia, ustrój i organizacja stosunków własnościowych itd, itp.
Kto dzisiaj wie i pamięta, a przede wszystkim docenia rewolucję, "Colta, Remingtona i Forda" polegającą na rozpoczęciu masowej produkcji seryjnej. To jest prawdziwa rewolucja, która zmieniła wszystko w systemach gospodarczych, otwierając nowy rynek odbiorców masowych. Henry Ford tak produkował samochody, by każdego pracownika było stać na kupienie jego produktu. ("Gra o sumie zerowej" 5.05.2007 [link])
Tylko ta jedna zmiana oznacza ostateczny koniec marksizmu, który jest nieustannie ćwiczony przez całą, niby nowoczesną marksistowską demokrację liberalną. Dziewiętnastowieczna archaiczna myśl polityczna współczesnych postępaków. Intelektualiści, którzy przegapili 21 rewolucji społecznych i technicznych. 21 rewolucji, czyli oko na plecach.
Drugie zjawisko.
To nie tylko "sterowalność systemów społecznych" to jest jeszcze poważniejsza cywilizacyjna przemiana intelektualna i nie o topologię tu chodzi. Topologia jest skutkiem problemu. Istotą kryzysu, który zauważam jest wyczerpywanie się absolutystycznej wizji społeczeństwa. Mało kto dostrzega, że prawie wszystkie historyczne struktury państwowe w Europie były monarchiami absolutnymi. Taka jest kontynentalna tradycja polityki, nieomal instynktownie tworzona według średniowiecznego intelektualisty Niccolò Machiavelli. Absolutne monarchie Europy przeżyły swój szczyt powodzenia wykorzystując mit rewolucji naukowo-technicznej wieku pary i elektryczności, rozbudowując polityczne status quo Kongresu Wiedeńskiego 1815 w formie wielkich imperiów i cesarstw kolonialnych. Gadanie o demokracji było reakcją na faktyczny kryzys zbyt wielkich formacji politycznych, mocniej związanych z cywilizacją turańska niż łacińską [link].
Nie przypadkiem Feliks Koneczny zaliczał do współczesnych cywilizacji turańskich państwowość cesarstwa Rosji i królestwa Prus. Można by zaryzykować twierdzenie o tym, że aktualna więź polityczna pomiędzy Moskwą a Berlinem znajduje swoje uzasadnienie w głębokiej, historycznie od stuleci zakorzenionej więzi cywilizacyjnej. Dlatego także formalny upadek cesarstw i królestw po pierwszej wojnie światowej, stał się przyczyną kontynuacji turańskiej natury Niemiec i Rosji w totalitarnych strukturach państwowych Sowietów oraz III Rzeszy.
A więc nie topologia, ale cywilizacja szukająca narzędzi optymalnych dla swojego dalszego rozwoju. Sumując, właściwością totalitarnych, turańskich czyli komunistycznych formacji społecznych jest wodzowska, cholernie scentralizowana struktura zarządzania, znamienna tym, że ignorowała zasoby intelektualne całych społeczeństw. Jeśli obywatel takiej monarchii - to im głupszy, tym lepszy.
Idealny obraz takich zachowań obywatelskich, to postać "dobrego wojaka Szwejka" Jaroslava Haška, "Proces" Franza Kafki albo "Rewizor" Nikołaja Gogola. Totalitaryzm tych europejskich systemów cywilizacyjnych nie wynika ani z topologii, ani nawet z totalitarnych monarchii absolutnych. To jest zasadnicza sprawa fundamentalnych, cywilizacyjnych więzi społecznych, o których pisał Feliks Koneczny i Agnieszka Kołakowska "Polityczna poprawność a mentalność totalitarna". Rzecz sprowadza się do tego czy jesteśmy poprawną politycznie masą czy twórczym zespołem. Czy zgodnie z poglądem Rafała A. Ziemkiewicza obowiązuje doktryna jednego przywódcy, czy interesuje nas praca zespołowa.
I na koniec. Globalny charakter współczesności jest oczywisty, przy czym ten globalizm jest skutkiem, nie przyczyną. Nie można więc gadać głupot o tym, że musimy podporządkować się temu akurat mitowi. Przyjrzyjmy się przyczynom, spójrzmy jaka jest najważniejsza cecha współczesności i czym różni się od przeszłości.
Przez ostatnie pięć tysięcy lat, a może i dłużej mieliśmy do czynienia z epoką procedur i stosowania recept przejmowanych od uznanych autorytetów. Gdy nie wiedzieliśmy jak postąpić, oczekiwaliśmy na gotową receptę zawierającą konkretną procedurę, zatwierdzoną przez odpowiedni autorytet. Od czasu Grzegorza I, wodza totalitarnej opozycji musimy zapomnieć o jedynej uniwersalnej recepcie: "gdy nie wiesz jak postąpić, zachowaj się przyzwoicie". Nazwijmy ten czas epoką Arystotelesa.
- Współczesność polega na tym, że znaczenie recept, procedur i gotowych rozwiązań znika. Przyszłość polega na konieczności stałego i konsekwentnego nieustannego rozwiązywania nowych problemów. Rzeczywistość zmienia się tak szybko, że wszystkie gotowe rozstrzygnięcia już w chwili ich poczęcia są przestarzałe. Dlatego proponuję rozległy system o rozproszonej inteligencji. Cywilizacja przyszłości należy do ludzi rozumnych, potrafiących samodzielnie rozwiązywać problemy.
Jedyna recepta ocalała z epoki Arystotelesa mówi, że "jeśli nie wiesz jak postąpić, zachowaj się przyzwoicie!" Ta maksyma jest zwornikiem między filozofią starożytną a chrześcijańskim tomizmem. Mowa oczywiście o relacji pomiędzy cywilizacją a etyką. Czuję niezręczność tego ostatniego sformułowania, ale zakładam, że ludzie identyfikujący się z chrześcijańską cywilizacją łacińską rozumieją w czym rzecz.
"STRACH PRZED SMOLEŃSKIEM" [link]
PILNUJMY POLSKI (ODC. 23)
https://www.youtube.com/watch?v=ZBXa2jYN2sQ
NIEMCY BOJĄ SIĘ POLSKIEGO SOJUSZU Z AMERYKĄ 24 lipca 2018
Przypis:
Dzisiejszt felieton jest owocem dyskusji z jazgdyni [link] o felietonie "Według Rafała Ziemkiewicza "MULTI-KULTI ZABIJA" [link]
* * *
- michael - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
20 komentarzy
1. MY WSZYSCY MUSIMY PORZUCIĆ MITOLOGIĘ "DEMOKRACJI III RP"
[link]
michael
2. Kształt kuli jest idealny. Tak jest od zawsze.
michael
3. @Michaelu
Ministerstwo Obrony Narodowej
przystąpili do programu Legia Akademicka, złożyło przysięgę wojskową. W
Toruniu, gdzie przysięgało ponad 300 studentów ministra obrony
narodowej reprezentował sekretarz stanu @TomaszZdzikot
Służba Ojczyźnie to odpowiedzialna decyzja
- Zgłaszając się do Legii Akademickiej podjęliście
decyzję dobrą dla siebie i dla kraju. Realizujecie osobiste marzenia, a
zarazem jesteście gotowi do wyrzeczeń
Bundeswehra znów rozważa pomysł naboru obywateli z państw UE
Borykająca
się od lat z brakami kadrowymi Bundeswehra znów rozważa pomysł naboru
obywateli z innych krajów UE - podała dpa, powołując się na wypowiedź
rzecznika ministerstwa obrony Niemiec.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
4. @ Marylu, nie jest najgorzej, a nawet jest lepiej niż myślimy
michael
5. GRA O SUMIE ZEROWEJ?
Motto: Był czas, gdy ludzie z pokorą patrzyli na dzieło Boże.
Każdy w miarę spostrzegawczy człowiek bez trudu widzi, że świat zmienia się bardzo szybko. Prędkość zmian stale narasta. Zrozumienie świata jest coraz trudniejsze, konieczne jest poważne rozszerzenie języka. Nie idzie o język angielski.
Naprawdę potrzebny jest nowy język pojęć, koniecznych do zrozumienia nowych zjawisk!
Podam ważny przykład: Pojęcie gry o sumie zerowej i gry o sumie niezerowej. Kapitalizm wieku XIX można interpretować jako zjawisko podobne do gry o sumie zerowej. To znaczy, aby mieć coś, trzeba komuś zabrać coś. Bo towaru do podziału nie przybywa. Dlatego cała uwaga rewolucji bolszewickiej, komunizmu i wszystkich socjalizmów później, skupiła się na kwestiach podziału i zabierania klasom posiadającym. A także trzymania przy sobie, gdy przypadkiem wyzwoliciele stają się posiadaczami. Taka jest filozofia gry o sumie zerowej.
Cała władza w rękach tych, którzy dzielą ograniczone zasoby. Proszę zauważyć, od stu lat ideologie lewicowe są zbudowane na filozofii gry o sumie zerowej. Aby chronić biednych i pokrzywdzonych trzeba koniecznie komuś coś zabrać. A efekt przeważnie opłakany, najbardziej krzywdzi tych biedaków, którzy stają się pierwszymi ofiarami tej pomocy. Zwykle jest to niedźwiedzia przysługa, wyrządzona przez nadmierne przywiązanie do optimum Pareto.
Przypisy:
1. [link]
2. Salon24.pl - "Gra o sumie zerowej" 5.05.2007 [link]
michael
6. Psychopaci czynią wszystko, aby wyłączyć naszym rodakom rozum
michael
7. I będzie klęska tych, którzy są łotrami.
michael
8. naprzód młodzi Rycerze!
W Centrum Szkolenia Łączności i
Informatyki 21 lipca br. po raz pierwszy żołnierze Legii Akademickiej
wypowiedzieli słowa przysięgi wojskowej podczas uroczystego apelu.
W uroczystości uczestniczyło wielu zaproszonych gości oraz licznie
przybyli bliscy i przyjaciele składających przysięgę elewów. Dowódcą
uroczystości był zastępca dowódcy batalionu zabezpieczenia mjr Piotr
Osiński.
Zabierając głos komendant CSŁiI płk Ireneusz Fura powiedział do żołnierzy Legii Akademickiej – Dzień
dzisiejszy jest jednym z najważniejszych i najbardziej podniosłych
wydarzeń w Waszym życiu. Jednak przysięga wojskowa to nie tylko
uroczystość i nie tylko słowa Roty. To przed Waszymi przełożonymi
i bliskimi świadczycie o waszym patriotyzmie oraz gotowości do
poniesienia najwyższych zobowiązań wobec ojczyzny i narodu. Tym aktem
zostaniecie zobowiązani do gotowości poniesienia najwyższych poświęceń
wobec Polski. Przed Wami duży krok na drodze do służby zawodowej w
Wojsku Polskim. Wszystkim Wam a przede
wszystkim tym, którzy zdecydowali się zakończyć dzisiaj szkolenie
dziękuję za dotychczasowe zaangażowanie i dyscyplinę. Tym zaś, którzy
zdecydowali się dalej szkolić życzę wytrwałości w dążeniu do celu jakim
jest stopień podoficerski. Czeka Was szkolenie, w trakcie którego
uzyskacie kolejne umiejętności żołnierskiego rzemiosła. Szkolenie to
będzie intensywne ale zapewniam, że jesteście w stanie podołać tym
obowiązkom i przezwyciężycie chwile zwątpienia. – Na
zakończenie życzył im żołnierskiego szczęścia i powodzenia w realizacji
własnych planów. Zwracając się do rodziców powiedział że przysięgający
są ochotnikami, którzy poświęcili szkoleniu wojskowemu swój wolny czas,
czas zasłużonych wakacji po wielomiesięcznym wysiłku podczas studiów.
Życzył im także wszystkiego dobrego oraz szczęśliwego powrotu do
rodzinnych domów.
Złożeniem przysięgi na sztandar zostali wyróżnieni następujący
żołnierze Legii Akademickiej szer.: Daniel Białokozowicz, Monika
Iwańska, Daniel Woronowicz oraz Hubert Wiśnicki. Po słowach przysięgi
kapelan Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki ks. por. Antoni
Humeniuk udzielił błogosławieństwa przysięgającym, a szer. Wojciech
Kaczyński podziękował za szkolenie i przygotowanie ich do tej ważnej
uroczystości.
Odczytany został także list Senatora RP prof. Jana Żaryna dotyczący
obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz
utworzenia Legii Akademickiej, a także opisujący jej formowanie w
historii Wojska Polskiego.
Natomiast wiceprezes Koła nr 1 „Brzozów” Światowego Związku Żołnierzy
AK dr inż. Wojciech Jeute odczytał przesłanie do składających przysięgę
nawiązujące do Legii Akademickiej i Armii Krajowej z czasów II wojny
światowej, które składały się także z ochotników i wielu z nich
poświadczyło słowa przysięgi swoją krwią.
Za uzyskanie bardzo dobrych wyników w wykonywaniu zadań służbowych
komendant Centrum wyróżnił listem gratulacyjnym następujących
przysięgających żołnierzy szer.: Michała Bielińskiego, Kamila
Sawickiego, Dariusza Teodorczyka, Patryka Fuksa, Marka Kietlińskiego
oraz Adriana Krawczyka.
Atrakcją przysięgi był sprzęt łączności oraz informatyki, które wszyscy zainteresowani mogli obejrzeć na palcu apelowym.
Żołnierze Legii Akademickiej po zdaniu broni i otrzymaniu przepustek
spotkali się ze swoimi oczekującymi bliskimi i przyjaciółmi.
Dla wielu z nich od 23 lipca 2018 r. rozpocznie się kolejny etap
szkolenia w ramach części praktycznej pilotażowego programu szkolenia
modułu podoficerskiego do realizacji edukacji wojskowej studentów „Legii
Akademickiej”.
Tekst i zdjęcia: kpt. Krzysztof Baran
http://www.wojsko-polskie.pl/pl/articles/z-zycia-wojska-s/pierwsza-przys...
niepodległości Polski i bardzo się cieszę, że to się powiodło. I jestem
dumny, że jestem Polakiem i dobrze się czuję w Polsce, bezpiecznie -
opowiada w rozmowie z RMF FM Andrzej Bargiel, który w niedzielę dokonał
historycznego wyczynu: zjechał na nartach ze szczytu drugiej najwyższej
góry na świecie - K2.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
9. "STRACH PRZED SMOLEŃSKIEM"
PRZEKRĘT GAZOWY TUSKA I PAWLAKA A KATASTROFA SMOLEŃSKA https://www.youtube.com/watch?v=u6u6HLW02ks
WAŁĘSA CHCE FIZYCZNIE USUNĄĆ KONKRETNĄ OSOBĘ https://www.youtube.com/watch?v=3Z-KkQysWI8
POLSKA WRESZCIE ODWRACA SIĘ OD KŁAMSTWA SMOLEŃSKIEGO
michael
10. KUKIZ ZDURNIAŁ DO KOŃCA, NIESTETY
Wulgarny wpis Kukiza po głosowaniu w Senacie ws. referendum: "Jedno tylko powiem - jesteście bydlakami. Hołotą post bolszewicką" [link]
michael
11. Marcin Makowski: Pogardą z PiS-em nie wygracie.
michael
12. Jeśli panu Schetynie wydaje się, że tak zdobywa się władzę,
michael
13. Komisja śledcza ds. VAT zdąży z raportem do końca kadencji?
michael
14. Stąd mają pieniądze i mają za co i o co tak wrzeszczeć
michael
15. A jak wrzeszczy pani profesor Monika Płatek?
michael
16. Nie wiem czym jest mądrość, ale
michael
17. Donek budź Grześka
[link] - http://niepoprawni.pl/comment/1569355#comment-1569355
michael
18. Kleptokracja
michael
19. "The New York Times" całostronicowa reklama poświęconą Powstaniu
Polska firma FoodCare wykupiła w dzienniku "The New York Times" całostronicową reklamę poświęconą Powstaniu Warszawskiemu!
[link]
michael
20. @ Ale numer!
michael