„U Patronki Dobrej Śmierci”
W dawnym kalendarzu liturgicznym 22 października był dniem, w którym obchodzono Uroczystość Matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci.
Pomimo, iż nie ma jej w dzisiejszej dacie obecnego kalendarza liturgicznego, postanowiłam przypomnieć tym wpisem dawniej obchodzoną uroczystość, a także… abyśmy kolejny raz na chwilę zatrzymali się…
Może właśnie dzisiaj jest ta chwila
Jedna z wielu…
Aby zastanowić się nad sensem naszego życia…
Aby kolejny raz zadać sobie pytania:
Jaki jest cel mojego istnienia…?
Do czego… jako człowiek, jestem powołany…?
I żyć tak… aby w każdej chwili być przygotowanym
Na Tę Chwilę, która czeka każdego człowieka…
***
„U Patronki Dobrej Śmierci”
Przed obrazem Matki Bożej Dobrej Śmierci wiele osób prosi o takie życie na ziemi, którym zapracuje na życie wieczne z Bogiem.
Obraz Matki Bożej Dobrej Śmierci
Kiedy wchodzi się do stołecznego kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
i św. Józefa Oblubieńca Maryi, uwagę przykuwa piękny obraz. Jego tytuł jest niezwykły: Matki Bożej Dobrej Śmierci. Od wielu lat cieszy się ogromną czcią wiernych.
– Każdego 22. dnia miesiąca zapraszamy na godz. 18.30 na modlitwę przed obrazem. Gromadzą się przy nim czciciele, wśród nich także klerycy Wyższego Metropolitalnego Seminarium w Warszawie. Śpiewamy specjalną pieśń ułożoną na cześć Matki Bożej.
W ostatnich dniach odbyła się instalacja odnowionej ramy i zasłony. Będziemy uroczyście odsłaniali i zasłaniali obraz, tak jak na Jasnej Górze – mówi ks. prałat Wiesław Kądziela. – Ludzie tutaj nie tylko proszą o dobrą śmierć, ale przede wszystkim o dobre życie, które przygotuje ich do odejścia z tego świata – podkreśla ks. prałat.
Nieprzypadkowo właśnie 22. dnia każdego miesiąca gromadzą się czciciele Matki Bożej. – Data nawiązuje do uroczystości Matki Bożej Dobrej Śmierci, która w dawnym kalendarzu liturgicznym przypadała 22 października – wyjaśnia ks. Kądziela.
Kult obrazu Matki Bożej jest żywy, co pokazują liczne wota za łaski uzyskane za wstawiennictwem Maryi, udokumentowane w księdze. Chociażby na klęczniku jest tabliczka wotywna kleryka Rafała, który modlił się o zdrowie dla młodszego brata Pawła.
Choroba ustąpiła bez śladu. Z kolei małżeństwo Ewy i Leszka ze Szwajcarii umieściło tabliczkę wotywną za narodziny Krystiana, o co oboje prosili przez kilka lat swojego małżeństwa.
Dzieje obrazu Matki Bożej Dobrej Śmierci sięgają prawdopodobnie XVI w.
Król Jan Kazimierz, wielki czciciel Matki Najświętszej, otrzymał wizerunek w darze.
Później przekazał go Klaudiuszowi Doiett, prefektowi mennicy królewskiej. Syn prefekta,
o. Innocenty, karmelita bosy od św. Mikołaja, ofiarował ten obraz do kościoła karmelitów
w Warszawie w 1664 r. Umieszczony w kaplicy, zasłynął szybko łaskami i wielką czcią wiernych.
– Obraz początkowo umieszczono w obecnej kaplicy św. Wawrzyńca i św. Antoniego. Wyjątkowość wizerunku i zasięg kultu podkreślało nawet zdobnictwo bogatsze niż
w pozostałych kaplicach – mówi ks. Kądziela. – A ołtarzem i obrazem opiekowało się Bractwo Dobrej Śmierci. Jest ono wzmiankowane dość skąpo w dokumentach pokarmelickich i najwyraźniej wchłonięte przez Arcybractwo Różańcowe, które osiadło w tutejszym kościele w 1826 r. W 1843 r. obraz otrzymał srebrną sukienkę, korony i przykrycie tła z czerwonego pluszu. W takiej postaci dotrwał do 1927 r.
To właśnie wtedy prof. Jan Rutkowski dokonał gruntownej konserwacji obrazu i wykonał również jego kopię. – Po konserwacji obraz był wyeksponowany na Zamku Królewskim
w Warszawie. Odkryłem ten fakt, gdy w ręce wpadło mi zdjęcie z lat międzywojennych – stwierdza ks. Kądziela
Oryginalny wizerunek przetrwał początek czasu wojny. Niestety, spłonął w czasie Powstania Warszawskiego wraz z częścią seminarium. Na początku lat 60. postarano się o wykonanie kopii wizerunku Matki Bożej, który jednak nie przypominał oryginału. Nowy rektor kościoła, ks. Wiesław Kądziela, podjął się wówczas mrówczej i niełatwej pracy – poszukiwał dokumentacji, dzięki której istniałaby możliwość odtworzenia kopii.
Zaangażował konserwatorów z Wawelu i poznał Magdalenę Piwocką. Ta do rekonstrukcji oryginału zaproponowała Mariana Paciorka z Krakowa, autora konserwacji obrazów średniowiecznych wielu bardzo dobrych kopii.
– Przystąpił do pracy na jesieni 1989 r. i pracował z wielkim zapałem. W połowie musiał jednak przerwać z racji ciężkiej choroby serca. Podczas rozmowy telefonicznej powiedział: „Matka Boska chyba wzywa mnie do siebie. Niech się ksiądz modli za mnie, aby pozwoliła mi ukończyć rozpoczętą pracę”. Choroba malarza ustąpiła po operacji i dzieło zostało szczęśliwie ukończone – opowiada.
W kwietniu 1990 r. obraz przyjechał do Warszawy. Poświęcenie odbyło się 3 maja.
Dziś przed cudownym wizerunkiem, w czasie Mszy Świętej ku czci Matki Bożej Dobrej Śmierci, modli się coraz więcej osób. Niektórzy dziękują, inni proszą, czasami zostawiają kartki z intencjami. Został także przywrócony zwyczaj odprawiania przed obrazem Mszy Świętych prymicyjnych.
Ewelina Steczkowska
Idziemy nr 45 (374), 4 listopada 2012 r.
***
Stowarzyszenie Matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci (Apostolstwo Dobrej Śmierci)
Dnia 14 maja 1865 roku przy kościele Najświętszej Maryi Panny w Tinchebray, biskup Charles Frederic ROUSSELET, ordynariusz z Sees, osobiście podpisał dokument kanonicznej erekcji Stowarzyszenia Matki Boskiej Patronki Dobrej Śmierci. Zanim do tego doszło, gorącymi czcicielami Matki Boskiej Bolesnej przy tym sanktuarium byli: o. Charles Auguste Duguey, założyciel Ojców Najświętszej Maryi Panny oraz jego współpracownicy, o. Tillier
i o. Giroux. Oni też przygotowali grunt do powstania tego Stowarzyszenia.
A oto protokół z kanonicznej erekcji Stowarzyszenia:
W Tinchebray, dnia 14 maja 1865 r. nastąpiła kanoniczna erekcja Stowarzyszenia Matki Boskiej Patronki Dobrej Śmierci pod tytułem i wezwaniem Jezusa Umierającego na Krzyżu
i Najświętszej Maryi Panny Uczestniczącej w Jego Boleściach.
Stowarzyszenie Dobrej Śmierci czci w szczególny sposób Współcierpienia Najświętszej Dziewicy, której święto obchodzimy w piątek Tygodnia Męki Pańskiej oraz w trzecią niedzielę września jako święto Matki Boskiej od Siedmiu Boleści. Stowarzyszenie czci także w szczególny sposób i uznaje za specjalnego patrona po Najświętszej Dziewicy, Świętego Józefa, Ojca żywiciela Słowa Wcielonego i Dziewiczego Małżonka Najświętszej Dziewicy Maryi, wzywanego w Kościele jako wzór Dobrej Śmierci.
Cel Stowarzyszenia:
Stowarzyszenie Matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci jest zrzeszeniem modlitewnym, które przygotowuje do uzyskania łaski dobrej śmierci dla siebie i bliźnich przez życie modlitwą
i spełnianie dobrych uczynków. Zatwierdził je w 1908 r. papież Pius X, a opiekuje się nim Zgromadzenie Najświętszej Maryi Panny w Tinchebray we Francji.
Środki:
1. Stałe, czułe i dziecięce nabożeństwo do Męki Pana naszego Jezusa Chrystusa i Boleści Jego Najświętszej Matki.
2. Wspólna modlitwa stowarzyszonych.
3. Szczególne praktyki pobożne, przez które zdobywa się wiedzę o dobrej śmierci.
___
W Polsce pierwsze wspólnoty powstały na Śląsku i w Małopolsce w 1908 r. W 1981 r.
ks. Jan Czekała, misjonarz Świętej Rodziny, wpisał się do działającego we Francji Apostolstwa. W 1987 r. utworzył jego filię przy sanktuarium Matki Bożej w Górce Klasztornej i od tego czasu jego współbracia opiekują się dziełem w całym kraju.
W księgach stowarzyszenia figuruje blisko 400 tys. wpisów.
Apostolstwo działa w Polsce, Francji, Kanadzie oraz na Litwie, Ukrainie i Białorusi.
***
PRZYGOTOWANIE NA ŚMIERĆ*
(Czynić każdego dnia)
Przypomnij sobie nasze rzeczy ostateczne:
- w każdej chwili mogę umrzeć i przejść do wieczności…
- w chwili śmierci będę osądzony według moich uczynków…
- jeśli umrę w stanie grzechu śmiertelnego, będę wiecznie nieszczęśliwy w piekle z szatanami i potępionymi…
- jeśli umrę w stanie łaski uświęcającej, będę wiecznie szczęśliwy z Aniołami i Świętymi w Niebie…
Mój Boże… pokornie proszę, udziel mi łaski, bym żył i umierał w Twojej Świętej Miłości i nigdy Cię nie obraził.
3 razy: Zdrowaś Maryjo...
Matko Boża Patronko Dobrej Śmierci - módl się za nami.
Święty Józefie - módl się za nami.
NOWENNA O UPROSZENIE ŁASKI DOBREJ ŚMIERCI*
O Dziewico, Matko Boża, pamiętaj o nas,
Przed obliczem Twojego Boskiego Syna.
Wstawiaj się za nami, aby odwrócił od nas
Swój sprawiedliwy gniew.
Matko Święta, srogie rany,
Które zniósł Ukrzyżowany,
Wyryj mocno w duszy mej.
Bym z Chrystusem konał razem,
Męki Jego był obrazem,
Rany Jego w sobie czuł.
W ogniu, Panno, niech nie płonę,
Więc mnie w swoją weź obronę,
Gdy nadejdzie sądu gniew.
Gdy kres dni przede mną stanie,
Przez Twą Matkę dojść mi, Panie
Do zwycięstwa palmy daj.
Kiedy umrze moje ciało,
Niechaj duszę mą z swą chwałą
Czeka Twój wieczysty raj. Amen.
V. Módl się za nami Dziewico Bolesna.
R. Któraś stała pod Krzyżem Jezusa.
Módlmy się: Panie, Jezu Chryste, pokornie Cię prosimy, spraw, aby Twoja Matka, Najświętsza Maryja Panna, której podczas Twojej Męki, najświętszą duszę przebił miecz boleści - wstawiała się za nami u Twego Miłosierdzia, teraz i w godzinę naszej śmierci. Który żyjesz i królujesz z Bogiem Ojcem w jedności Ducha Świętego, Bóg przez wszystkie wieki wieków. Amen.
3 razy: Zdrowaś Maryjo...
Matko Boża Patronko Dobrej Śmierci - módl się za nami.
Święty Józefie - módl się za nami.
______________________________
*za:mtrojnar.rzeszow.opoka.org.pl
Inne źródła:
http://www.idziemy.pl/kosciol/u-patronki-dobrej-smierci/
http://ekai.pl/wspolnoty/stowarzyszenie-matki-bozej-patronki-dobrej-smierci-apostolstwo-dobrej-smierci/
http://www.mariamagdalena.czarnkow.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=21&Itemid=43
- intix - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
11 komentarzy
1. U Matki Bożej Dobrej Śmierci
Obraz Matki Bożej Dobrej Śmierci
Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Śmierci to mało znane i rzadko dość uczęszczane sanktuarium maryjne w Warszawie. Może przyczynił się do tego wieloletni okres przerwy w tradycji tego kultu, a może dzisiejsza mentalność ludzka, nastawiona ku życiu i jego radościom, które zagłuszają poważniejszą refleksję o sensie ziemskiej drogi.
Sanktuarium mieści się w kościele pokarmelickim pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa przy Krakowskim Przedmieściu 52.
W pierwszej od wejścia kaplicy, po prawej stronie, znajduje się dziś łaskami słynący obraz Matki Bożej Dobrej Śmierci.
Pochodzenie samego obrazu jest nieznane. Kroniki odnotowują, iż namalowany był w XVI wieku i pochodził z kościoła ruskiego w Moskwie. Nie ma on jednak charakteru ikony - przy dwoistości stylistycznej cechy malarstwa zachodnioeuropejskiego przeważają.
Obraz otrzymał w darze król Jan Kazimierz, który podarował go Klaudiuszowi Doiett, prefektowi mennicy królewskiej. Z kolei jego syn, karmelita bosy, o. Innocenty od św. Mikołaja, ofiarował ten obraz warszawskiemu kościołowi w 1664 r. Umieszczony w kaplicy, otaczany był wielką czcią i zasłynął łaskami.
Obraz, malowany temperą na desce, z pozłacaną szatą i nimbami, przedstawiał Madonnę z Dzieciątkiem Jezus. Początkowo nazywany był wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej. Dziecię Jezus lewą ręką trzyma księgę Ewangelii, a prawą - błogosławi. Matka Boża prawą dłoń trzyma wyciągniętą, wskazując na Jezusa i na siebie jako Bogarodzicielkę. W obrazie wyczuwa się tradycję średniowiecza zachodnioeuropejskiego i bizantyjski typ Hodegetrii.
Na płaszczu Matki Bożej namalowane są złote owoce i liście granatu - symbol miłości i śmierci. Są one również wytłoczone i namalowane w całym tle obrazu. Od XVII wieku w kościele tym działało Bractwo Dobrej Śmierci, które istniało do połowy XIX wieku, i obraz Matki Bożej Łaskawej zaczął być czczony jako obraz Matki Bożej Dobrej Śmierci. Kult ten utrzymał się do Powstania Warszawskiego.
W 1927 r. prof. Jan Rutkowski dokonał gruntownej konserwacji obrazu i wykonał również jego kopię, która została przekazana do kościoła parafialnego na Żbikowie (dzielnica Pruszkowa), gdzie rychło stała się obiektem kultu.
W czasie Powstania Warszawskiego obraz ten jako szczególnie cenny zabezpieczono w piwnicy klasztornej, gdzie jednak spłonął (wnętrze kościoła ocalało).
W 1963 r. wystawiono w kościele rekonstrukcję spalonego oryginału, lecz nie satysfakcjonowała ona wiernych, którzy pamiętali obraz sprzed Powstania. Nowy rektor kościoła - ks. Wiesław Kądziela podjął trud zebrania dokumentacji, która umożliwiałaby odtworzenie wiernej kopii - zaangażowano nawet konserwatorów z Wawelu. Ostatecznie wierną kopię autorstwa Mariana Paciorka wystawiono w 1990 r. na tradycyjnym miejscu i otoczono kultem. Ks. Kądziela zainicjował przed tym obrazem nabożeństwo wieczystej nowenny 22. dnia każdego miesiąca.
Data nawiązuje do uroczystości Matki Bożej Dobrej Śmierci, która w dawnym kalendarzu liturgicznym przypadała 22 października. Przywrócony też został dawny zwyczaj odprawiania przed tym obrazem Mszy św. prymicyjnych.
Przy ołtarzu można zostawić kartkę z prośbą o ratunek w sprawach życiowych (22. - można wpisać do księgi) - Matka Boża Dobrej Śmierci jest patronką całego życia człowieka i prowadzi go do zbawienia. Zgromadzono już wiele cennych wotów.
Jerzy Skrodzki
http://www.niedziela.pl/artykul/72524/nd/U-Matki-Bozej-Dobrej-Smierci
ZOBACZ => DLACZEGO PAD zawetował Nowelizację ustawy Prawo oświatowe?! <=
2. Modlitwy...
MODLITWA Z ODPUSTEM ZUPEŁNYM NA GODZINĘ ŚMIERCI
Źródło:
Broszura > Stowarzyszenia Matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci
Panie i Boże mój! Już teraz przyjmuję z Twojej ręki, z poddaniem i ochotą, każdy rodzaj śmierci, jaki podoba się Tobie zesłać na mnie, wraz z wszystkimi lękami, karami i cierpieniami, które będą jej towarzyszyły, jako wynagrodzenie za moje grzechy. Amen.
MODLITWA I AKT OFIAROWANIA O UPROSZENIE ŁASKI DOBREJ ŚMIERCI
Ojcze Święty ofiaruję Ci wszystkie Msze Święte już odprawione oraz te, które mają się dzisiaj jeszcze odprawić w całym Kościele, abyś przez Krew Najdroższą Jezusa Chrystusa, Twojego Syna i za wstawiennictwem Najświętszej Maryi Panny, Bolejącej u stóp Krzyża, udzielić raczył: sprawiedliwym - wielkiego daru wytrwania w dobrym, grzesznikom - łaski doskonałego nawrócenia, a wszystkim wierzącym w Chrystusa, a zwłaszcza mnie, moim krewnym i członkom Stowarzyszenia, w ostatnich chwilach życia, łaski przyjęcia świętego Wiatyku, namaszczenia Olejami świętymi i dobrej, w Twoich oczach śmierci. Przez tegoż Chrystusa Pana naszego. Amen.
MODLITWA O ŁASKĘ DOBREJ ŚMIERCI
Ukochany mój, Panie Jezu Chryste, wspomnij na ból i gorycz, którymi rozdarte Twe Serce na Krzyżu, przestało bić. Spraw, niech w mojej ostatniej godzinie, w chwili, gdy serce zamilknie na zawsze, zachowam w duszy doskonałą miłość, prawdziwy żal, żywą wiarę i niezłomną nadzieję w Twoje Miłosierdzie. Amen.
O, Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy. Ucieczko grzesznych i Patronko dobrej śmierci, bądź z nami w godzinę naszego konania. Wyjednaj nam żal doskonały, szczerą skruchę, odpuszczenie naszych grzechów, godne przyjęcie Świętego Wiatyku, umocnienie Sakramentem Chorych, abyśmy z ufnością mogli stanąć przed sprawiedliwym, ale i miłosiernym Sędzią, naszym Bogiem i Zbawicielem. Amen.
O, Święty Józefie, mój dobry Ojcze i Opiekunie Kościoła świętego, ratuj mnie zawsze, a zwłaszcza w tej chwili, kiedy dusza moja będzie bliska opuszczenia ciała. Wyjednaj mi łaskę oddania ducha, podobnie jak Ty, w łączności z Jezusem i Maryją.
Jezu, Maryjo, Józefie Święty, w ręce Wasze oddaję duszę moją teraz i w godzinę mojej śmierci. Amen.
MODLITWA DO ŚWIĘTEGO MICHAŁA ARCHANIOŁA
Chwalebny Michale Archaniele, który walczyłeś z takim męstwem przeciw hufcom zbuntowanych aniołów, przybądź z pomocą konającym. Racz wejrzeć jak szatan krąży wokół ich łoża, by ich zgubić. Racz wejrzeć, jak się wysila, by ich utrzymać w więzach grzechu, pogrążyć w zatwardziałości i zatopić w otchłaniach piekła.
Miłosierny opiekunie dusz, przybądź z pomocą umierającym. Wzbudź w nich uczucia żywej wiary i szczerej skruchy. Ożyw w nich ufność. Rozpal w ich sercach święty ogień Miłości Bożej. Złagodź ich cierpienia. Uproś im uległość dla Woli Bożej. Obroń ich w konaniu przed szatanem. Wreszcie, po odniesionym zwycięstwie, wprowadź ich do przybytku wybranych. Amen.
MODLITWA ZA KONAJĄCYCH
O najłaskawszy Jezu, Miłośniku dusz, błagam Cię przez konanie Najświętszego Serca Twego i przez boleści Matki Twojej Niepokalanej, obmyj we Krwi Twojej grzeszników całego świata, którzy teraz konają i dziś jeszcze umrzeć mają.
Serce Jezusa konające - zmiłuj się nad umierającymi...
Serce Maryi współbolejące - módl się za cierpiącymi...
AKT POŚWIĘCENIA SIĘ CHORYCH MATCE BOŻEJ BOLESNEJ (Piusa XII)
O Matko łaskawa i dobra, której Serce przeniknął miecz boleści (Łk 2,35), oto my, biedni i chorzy stajemy wraz z Tobą na Kalwarii obok Jezusa. Powołani do wzniosłej łaski cierpienia, pragniemy dopełnić w nas tego, czego nie dostaje cierpieniom Chrystusa, za Ciało Jego, którym jest Kościół (Kol 1,24). Poświęcamy Tobie nas samych i nasze cierpienia, żebyś nas położyła na ołtarzu Krzyża Twojego Boskiego Syna, jako pokorne ofiary przebłagalne za zbawienie nasze i naszych braci.
Przyjmij, Matko Bolesna to nasze poświęcenie i ofiarowanie, wzmocnij w naszych sercach wielką nadzieję, abyśmy jak teraz uczestniczymy w cierpieniach Jezusa, tak mogli kiedyś z Nim razem być w radości życia wiecznego. Amen.
___
http://mtrojnar.rzeszow.opoka.org.pl/litania_za_zmarlych/modlitwy.htm
ZOBACZ => DLACZEGO PAD zawetował Nowelizację ustawy Prawo oświatowe?! <=
3. Wczoraj
zrządzeniem Bożej Opatrzności, właśnie w wigilię Uroczystości Matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci odeszła do Pana założycielka i zelatorka jednej z wspólnot Apostolstwa Dobrej Śmierci...
Kilka tygodni temu, już bardzo chora, z pokojem powiedziała, że jest na swoją śmierć przygotowana i się jej nie boi...
Dobry Jezu, a nasz Panie, daj jej wieczne spoczywanie...
4. @guantanamera
Podaj nam, proszę, chociaż jej imię...
Niech nie będzie anonimem...
Dobry Jezu, a nasz Panie, daj jej wieczne spoczywanie...
ZOBACZ => DLACZEGO PAD zawetował Nowelizację ustawy Prawo oświatowe?! <=
5. Motto...
Mottem Apostolstwa Dobrej Śmierci są słowa:
Dobrze żyć – to wiele
Dobrze umrzeć – to wszystko!
ZOBACZ => DLACZEGO PAD zawetował Nowelizację ustawy Prawo oświatowe?! <=
6. LEKCJA UMIERANIA...
66 lat temu... w dniu Patronki Dobrej Śmierci odszedł do Domu Pana... Sługa Boży Kard. August Hlond Prymas Polski...
"...Swoją śmiercią uczy jak należy umierać po chrześcijańsku:
"W obliczu śmierci trzeba być radosnym. Wszystkich nas to spotka. Trzeba śmierć pogodnie przyjmować. Ona jest przejściem do lepszego życia. Jest drogą do wieczności"
(słowa wypowiedziane w ostatnim dniu życia - 22.10.1948). ..."
ZOBACZ => DLACZEGO PAD zawetował Nowelizację ustawy Prawo oświatowe?! <=
7. W sobotę 25 października pożegnaliśmy
na naszym parafialnym cmentarzu ś.p. Halinę Pierścionek.
Przez wiele lat była zelatorką Koła Żywego Różańca, a także Duchowej Adopcji Dzieci Poczętych, Apostolatu Emigracyjnego i Apostolstwa Dobrej Śmierci.
O tym, że jest przygotowana na śmierć mówiła z pogodą tym, którzy ją odwiedzali w chorobie. Spokojnie i świadomie przechodziła do Krainy Życia, tam, gdzie każdy z nas będzie widział Boga...
Umarła 21 października - w wigilię Uroczystości Matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci...
Dobry Jezu, a nasz Panie, daj jej wieczne spoczywanie...
8. @guantanamera
Dziękuję Ci... ś.p. Halina Pierścionek...
...O tym, że jest przygotowana na śmierć mówiła z pogodą tym, którzy ją odwiedzali w chorobie. Spokojnie i świadomie przechodziła do Krainy Życia...
Dobry Jezu, a nasz Panie, daj jej wieczne spoczywanie...
ZOBACZ => DLACZEGO PAD zawetował Nowelizację ustawy Prawo oświatowe?! <=
9. Św. Jan Paweł II
>O czystości serca za życia ziemskiego i o Czyśćcu...
ZOBACZ => DLACZEGO PAD zawetował Nowelizację ustawy Prawo oświatowe?! <=
10. Dobry Jezu, a nasz Panie, daj jej wieczne spoczywanie...
i Tym ,którzy odeszli
Dobry Jezu, a nasz Panie, daj jej wieczne spoczywanie...
gość z drogi
11. Koronacja Obrazu Matki Bożej Dobrej Śmierci
22 stycznia 2015 roku w Kościele seminaryjnym pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Św. Józefa Oblubieńca podczas uroczystej Eucharystii Ksiądz Kardynał Kazimierz Nycz ukoronował wizerunek Matki Bożej Dobrej Śmierci.
Muzyczną oprawę Mszy świętej koncelebrowanej zapewnili studenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina: soliści wraz z chórem i orkiestrą, którzy pod batutą Prefekta Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego – Księdza Piotra Markisza – wykonali Mszę C-dur, KV 317 Mozarta zwaną koronacyjną.
Podczas homilii Kardynał Nycz mówił o ogromnej potrzebie wstawiennictwa Matki Bożej Dobrej Śmierci w życiu każdego człowieka: Potrzebujemy, aby Ona wskazała nam na Chrystusa i przeprowadziła nas do tego domu, który przygotował dla nas Bóg.
Koronacja jest wyrazem wdzięczności Matce Bożej Dobrej Śmierci za trzysta pięćdziesiąt lat Jej nieustannej opieki nad miastem, diecezją, seminarium duchownym i każdym, kto ufnie ucieka się pod Jej obronę. Jest znakiem naszej wiary w Jej wierne czuwanie przy swoich cierpiących dzieciach i zaufania Jej czułej opiece nad każdą ludzką biedą i każdym człowieczym umieraniem. Jest wreszcie gestem miłości – nieporadnym i symbolicznym wobec tak wielkiej miłości, jaką Ona nas darzy – ale najszczerszym, bo biorącym swój początek z najgłębszej potrzeby serca.
http://www.wmsd.waw.pl/koronacja-obrazu-matki-bozej-dobrej-smierci/
***
(...)
To obraz paradoks: nosi uznany tradycją tytuł Matki Bożej Dobrej Śmierci, choć najczęściej Madonna z obrazu w kościele seminaryjnym wysłuchuje próśb o nowe życie: poczęte pod sercem matki lub życie nawróconego – z nałogów, niewiary, grzechu.
– Trzeba mieć świadomość, że Maryja przez dobre życie prowadzi do dobrej śmierci, a każda modlitwa jest w zasadzie prośbą o to, by ostatni moment życia człowieka na ziemi odbywał się „pod Jej okiem”, tak by nas doprowadziła do Syna – wyjaśniał kilka tygodni temu „Gościowi” ks. Wiesław Kądziela, były rektor kościoła seminaryjnego, a obecnie jego wikariusz rektorski.
Obraz MB Dobrej Śmierci pochodził prawdopodobnie z XVI w. z kościoła w Moskwie. Otrzymał go w darze Jan Kazimierz. Do Warszawy trafił w 1664 r. i początkowo nazywany był wizerunkiem MB Łaskawej. Za sprawą działającego w kościele
Bractwa Dobrej Śmierci – zaczął być jednak czczony jako obraz MB Dobrej Śmierci. Schowany w piwnicy seminaryjnej, spłonął podczas Powstania Warszawskiego. Obecna kopia obrazu została wykonana przez Mariana Paciorka i otoczona jest kultem od 1990 r. Sama świątynia została podniesiona do rangi sanktuarium MB Dobrej Śmierci.
(...)
http://archidiecezja.warszawa.pl/wydarzenia/koronacja-obrazu-matki-bozej-dobrej-smierci/
ZOBACZ => DLACZEGO PAD zawetował Nowelizację ustawy Prawo oświatowe?! <=