Odpowiedź z KRRiT w sprawie zapowiadanej likwidacji kanału TVP HISTORIA
Redakcja BM24, pon., 28/02/2011 - 16:20
Publikujemy odpowiedź z Biuro Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na nasz list z dnia 24 stycznia 2011 r.
- Zaloguj się, by odpowiadać
Etykietowanie:
16 komentarzy
1. Do Pani Maryli,
Szanowna Pani Marylo,
Dziś mamy TVP Kultura w programie I.
Za ekspertów robią prawie każdego dnia towarzysze z PZPR
Leszek Miller
Józwa Oleksy
Napieralski
Jerzy Wenderlich.
Ukłony
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
2. Szanowny Panie Michale
nie inaczej. A ramówkę programów ustalają Czarzasty z Kwiatkowskim.
Pozdrawiam serdecznie
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
3. chwilowa zmiana na stołkach SLD nie dogadał się z PO
Orzeł znów prezesem TVP
http://www.rp.pl/artykul/182403,619608.html
Rada nadzorcza TVP nie podjęła uchwały o przedłużeniu zawieszenia prezesa TVP Romualda Orła i jego zastępcy Przemysława Tejkowskiego – dowiedziała się nieoficjalnie „Rz”
Oznacza to, że obaj we wtorek wracają do pracy, a także, że równo o północy obowiązki prezesa przestaje pełnić oddelegowany z rady nadzorczej do zarządu telewizji Bogusław Piwowar. Piwowar pozostanie jednak w zarządzie do 10 marca.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
4. to oznacza
tylko "targi" SLD i PO (Po rozumiem, się postawiło). Za jakiś czas znowu będzie zawieszenie, a my dowiemy się w zamian za co...
5. Odpowiedź KRRiT Z DNIA 25.05.2010
Dyrektor
Departamentu Prezydialnego
Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Warszawa, 25 maja 2011 roku
Pani Elżbieta Szmidt
Prezes Zarządu Stowarzyszenia
Blogmedia24.pl
Szanowna Pani,
W odpowiedzi na wystąpienie z 24 lutego 2011 roku, zawierające wniosek o informację w sprawie zmiany koncesji programu TVP Historia uprzejmie informuję, że Telewizja Polska SA zwróciła się 20 stycznia 2011 roku do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z wnioskiem o zmianę warunków koncesji na rozpowszechnianie programu TVP Historia, w szczególności nazwy (z TVP Historia na TVP Dokument) oraz charakteru programu (z historycznego na dokumentalny).
Wniosek TVP SA jest rozpatrywany przez KRRiT.
W załączeniu przekazuję wyjaśnienia, przekazane przez p. Bożenę Laskowską, p.o. dyrektora Biura Zarządu i Spraw Korporacyjnych Telewizji Polskiej SA, dotyczące przyczyn podjęcia przez TVP SA uchwały o wystąpieniu do KRRiT z wnioskiem o zmianę koncesji.
Z poważaniem
Anna Szydłowska-Żurawska
Redakcja Blogmedia24.pl
6. (Brak tytułu)
Redakcja Blogmedia24.pl
7. (Brak tytułu)
Redakcja Blogmedia24.pl
8. (Brak tytułu)
Redakcja Blogmedia24.pl
9. kłamią jak zwykle...
dla osiągnięcia celu. Jeden cel to wykorzenienie naszej świadomości historycznej ( aby tumanom proPOwskim i lewym internacjonalistom, żyło się wygodniej ). drugi to normalna walka o koryto politycznych funkcjonariuszy. A kłamstwo polega na tym, że podstawą do tych decyzji jest brak zainteresowania telewidzów polską historią. Tymczasem TVP tak kanał HISTORIA emitowała ( w okresie stanowiących podstawę badań telemetrycznych - 2009 ) , żeby przypadkiem nie dotarł do większej ilości telewidzów, co określone jest tzw. "zasięgiem stacji", a który w badaniach tego samego OBOPu wynosił w roku 2009 14%, gdy np. w tym samym czasie kanał KULTURA miał zasięg 54%. Pani dyr. Laskowska ( choć TVP zna od podszewki ), cytuje informacje, będące przecież podstawą praktycznie likwidacji polskiej historii na antenie TVP, o rzekomo wysokich nakładach na produkcję kanału HISTORIA. Tymczasem de facto produkcji własnej HISTORIA nie ma w ogóle ( jeśli nie liczyć rozmówek w studio ). TVP nie raczyła nawet uruchomić tak prostego w formie i niezawodnego w oglądalności quizu historycznego, emitując jednocześnie inne quizy nie mające absolutnie żadnych walorów misyjnych poza np. odgadnięciem czy chodzi o słowo "kiełbasa" czy "rondelek". Tak właśnie rządzą pieniędzmi z abonamentu wysocy urzędnicy telewizji publicznej. Zaś co do nakładów, to kanał KULTURA dysponuje pieniędzmi kilka razy większymi a SPORT kilkanaście razy większymi ( czyżbym się mylił szanowna Pani Dyrektor ? Że pozwala na to oglądalność i udział w rynku ? A co w takim razie uczyniła TVP, żeby uatrakcyjnić kanał HISTORIA ? Wygląda na to, że kompletnie nic ! Więc jakim prawem wciskacie nam kit ze spreparowanych, nierzetelnych i niekompetentnych badań przy 14% zasięgu stacji !!!? Czy może wreszcie dotrze do Waszych głów szanowni decydenci TVP, że nie macie przed sobą wyłącznie nietrzeżwiejących durniów? No bo gdzie macie polską historię to już wiemy...
P.S.
Jeśli ktoś myślał, że jeden z wrogów Kanału HISTORIA tow. Snopkiewicz został "przywołany do porządku", to się zawiódł. Wyż. wym. tow. został właśnie mianowany szefem TVP 2.
Pozdrawiam i apeluję, byśmy nie dali robić sobie wody z mózgu !
Idem
10. Idem
poseł PO niejaki Fedorowicz powiedział w TVN24, że na spędzie POwców w Gdańsku byli "młodzi ludzie, którzy uważaja, że historie nalezy zostawić historykom".
I co z takim zrobić? To on stanowi prawo.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
11. i PO kanale Historia
Uruchomienie kanałów TVP Rozrywka i TVP Dokument, a także portalu edukacyjnego zapowiada telewizja publiczna.
Partnerami TVP przy realizacji Internetowego Portalu Edukacyjnego będą: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Sportu, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, a także inne agendy rządowe i organizacje pozarządowe. - Skupi się on w pierwszym rzędzie na potrzebach edukacyjnych i poznawczych widowni dziecięcej i młodzieżowej, a zawarte w niej treści edukacyjne będą odpowiadać w ogólnych zarysach aktualnej podstawie nauczania. Natomiast struktura i forma portalu będą maksymalnie otwarte, elastyczne i gotowe dopasować się na bieżąco do potrzeb jej użytkowników.
- Rozwój oferty programowej Telewizji Polskiej poprzez kanały tematyczne wynika w sposób naturalny z dynamiki cyfryzacji mediów. Jego katalizatorem w Europie jest switch-off – proces wyłączania sygnału telewizji analogowej i uruchamiania multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej. Dwa nowe kanały TVP Rozrywka i TVP Dokument będą dostępne na Multipleksie III NTC – powiedział Jacek Weksler, dyrektor Biura Koordynacji Programowej TVP.
http://gosc.pl/doc/1060984.Nowe-kanaly-i-portal-edukacyjny-TVP
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
12. Dziennikarz tygodnika „Do
Dziennikarz tygodnika „Do Rzeczy” Piotr Gursztyn zastąpi na stanowisku szefa TVP Historia Tadeusza Doroszuka, który kierował kanałem od 2009 roku. Sam zainteresowany potwierdził wcześniejsze spekulacje na swoim profilu na Twitterze.
Gursztyn (z wykształcenia historyk - przyp. red.) w ostatnim czasie publikował na łamach tygodnika „Do Rzeczy”, a także prowadził audycję w Polskim Radiu RDC. Ponadto pojawiał się na antenie Superstacji jako prowadzący program „Ja panu nie przerywałem”.
W przeszłości teksty Piotra Gursztyna można było przeczytać na łamach „Dziennika” i „Frondy”.
Dziennikarz współpracował również z TV Puls, Polsatem oraz Radiem Plus.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
13. Nowy cykl TVP Historia -
Nowy cykl TVP Historia - "Półkowniki III RP". Telewizja pokaże filmy dokumentalne zakazane za poprzedniej władzy
Kolejne pozytywne zmiany w TVP Historia. Nowe władze stacji podjęły decyzję o emisji filmów dokumentalnych, które dla poprzedniej władzy okazały się niewygodne.
Dyrektor stacji Piotr Gursztyn zapowiada powstanie nowego cyklu, dzięki któremu widzowie będą mogli w końcu zobaczyć zakazane filmy.
„Półkowniki III RP” to lista filmów, które w różnych okresach miały problemy z emisją w Telewizji Polskiej. Nie z merytorycznych przyczyn, bo wszystkie przeszły kolaudacje
– mówi Gursztyn w rozmowie z wirtualnemedia.pl
Jako dziennikarz uważam, że jedynymi kryteriami dopuszczania do emisji powinny być kryteria merytoryczne oraz opinia widzów, którzy mają prawo obejrzeć i ocenić te obrazy
– dodaje.
Gursztyn tłumaczy skąd wziął się pomysł na nowy cykl. Dyrektor TVP Historia tłumaczy, że jest efekt rozmów z widzami, którzy pytali go o niewygodne dla poprzedniej władzy filmy.
Czułbym się głupio, odpowiadając im, że nie wyemitujemy jakiegoś filmu, bo jest on poddany cenzurze
– mówi Gursztyn.
Jako pierwszy wyemitowany zostanie film Grzegorza Brauna i Roberta Kaczmarka pt. „Towarzysz Generał idzie na wojnę”. TVP Historia pokaże go już 30 stycznia o 21.25, otwierając tym samym cykl „Półkowniki III RP”.
Kolejnym obrazem, który będziemy mogli zobaczyć będzie „Raport WSI”. Na antenie 6 i 13 stycznia od godz. 21.30.
Nie ma jeszcze listy kolejnych filmów. Będzie tworzona na bieżąco.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
14. Dr Kowalski: Jaruzelski
Dr Kowalski: Jaruzelski próbował w 2010 r. zablokować osobiście i swoimi wpływami emisję filmu "Towarzysz generał".
Warto jeszcze wspomnieć, że Jaruzelski przekreślił pańską karierę naukową i zablokował habilitację.
Tak, urżnięto mi tę habilitację jednym głosem, podobnie jak
Jaruzelskiego wybrano na prezydenta Jednym głosem. To była ustawka,
prof. Ajnenkiel podczas mojej rozprawy usiadł w tylnym rzędzie i udawał
niewiniątko, a wszystko było już rozegrane. Wiedziałem, że przegram,
bo już wcześniej usunięto mnie z Wojskowego Instytutu Historycznego,
więc broniłem się na rozprawie jako stuprocentowy cywil.
Jest już w księgarniach kolejna pańska biografia, tym razem Czesława Kiszczaka.
Gdy robiłem kwerendę materiałów do biografii to ciągle natrafiałem
na informacje o Kiszczaku. Postanowiłem założyć osobny skoroszyt
i zbierać materiały archiwalne, które - co już wtedy wiedziałem -
zaowocują biografią kolejnego generała.
Czy chciałby pan, aby zekranizowano tę publikację?
Czekam w tej sprawie na propozycję Roberta Kaczmarka, który może się
uaktywnić w tej sprawie i sądzę, że mógłby powstać o wiele ciekawszy
obraz, bo Kiszczak jest generalnie ciekawszą postacią. Książka
pierwotnie miała liczyć prawie tysiąc stron i chciałem podzielić
ją na dwa tomy, jednak wydawnictwo się nie zgodziło.
Mnóstwo materiału nie zostało opublikowanych i mógłbym o nich
opowiedzieć w filmie.
Jaruzelski był miałkim człowiekiem, wręcz nudny dla biografa. Natomiast
badanie postaci Kiszczaka bardzo wciąga, bo to był pełnokrwisty facet,
od urodzenia bandzior i byłby o nim świetny film.
Rozmawiał Sławomir Sieradzki
— ocenia w rozmowie z portalem wPolityce.pl emisję w TVP filmu „Towarzysz generał” biograf Wojciecha Jaruzelskiego dr Lech Kowalski.
CZYTAJ TAKŻE: Kolejne pozytywne zmiany! Nowy cykl TVP Historia - „Półkowniki III RP”. Telewizja pokaże filmy dokumentalne zakazane za poprzedniej władzy
wPolityce.pl: Telewizja publiczna wyemitowała „Towarzysza
generała”, film, w którym się pan wypowiadał jako biograf Wojciech
Jaruzelskiego. To chyba „dobra zmiana” w TVP, prawda?
Dr Lech Kowalski: Odpowiem na to pytanie przypominając co się stało, gdy po raz pierwszy kilka lat temu wyemitowano ten film w TVP.
Otóż skończyło się to wielką awanturą, w wyniku której pracę straciło
wiele osób.
W moim przypadku skończyło się to wykreśleniem mojego nazwiska
i telefonu z notatników wszystkich dziennikarzy telewizji publicznej, TVN, Polsatu. To był mój koniec jako zapraszanego eksperta.
Więc jeśli ten film pojawia się znowu to można to ocenić pozytywnie.
Przypomnijmy przy okazji pańskie problemy po publikacji biografii Jaruzelskiego - „Generał ze skazą”.
Tak, po publikacji książki zaczął się mój lot w dół, w przepaść. Moje
problemy zaczęły się zresztą jeszcze przed napisaniem książki. W 1994
r. Jaruzelski wystosował pismo do mojego ówczesnego przełożonego - prof.
Andrzeja Ajnenkiela, w którym stwierdził, że nie życzy sobie, abym
zajmował się jego osobą. Ja dopiero wówczas zaczynałem się nim zajmować
i zdałem sobie sprawę, że artykuły jakie o nim piszę są trafne, skoro
go tak to boli. I tak naprawdę wtedy postanowiłem zacząć pracę nad
biografią książkową.
Czy za szykanami wobec dziennikarzy i wobec pana stał sam Jaruzelski? Czy to on interweniował?
Tak, oczywiście. On zresztą interweniował jeszcze przed wyświetleniem
filmu w telewizji i próbował w 2010 r. zablokować osobiście i swoimi
wpływami tę emisję. Twórcy filmu - Grzegorz Braun i Robert Kaczmarek
rozsyłali płytki z filmem i jedna z nich trafiła też do Jaruzelskiego.
I wówczas rozpoczął on biegać wszędzie, aby zablokować emisję. Pewną
rolę odegrała Teresa Torańska (zmarła w 2013 dziennikarka i pisarka
związana ze środowiskiem „Gazety Wyborczej” - przyp. red.). Ona też
próbowała zablokować film pod pretekstem wykorzystania fragmentów jej
filmu „Noc z generałem”. Jednak nie udało się to, bowiem prawa do jej
filmu miała TVP.
Po emisji filmu Jaruzelski biegał po wszystkich telewizjach, które
oczywiście chętnie go gościły i podważał informacje z filmu.
Tomasz Lis zrobił specjalny program, w którym też miałem wystąpić, ale
Jaruzelski się nie zgodził na mój udział. Dobrał sobie do programu prof.
Paczkowskiego. Próbowali pogrzebać tezy z filmu, ale nie udało się.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
15. „Spór o Żołnierzy Wyklętych
„Spór o
Żołnierzy Wyklętych to starcie o to, czy kraj będzie w rękach
postkomunistów”
Prezydent Duda udzielił wywiadu TVP Historia w związku z jubileuszem 10-lecia istnienia kanału.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
16. Piotr Legutko, dyrektor TVP
Piotr Legutko, dyrektor TVP Historia: „Naszą misją jest budzenie i utrwalanie pełniejszej świadomości historycznej”
„Mamy tę niezwykłą wartość, że polska historia doskonale sama się broni, trzeba tylko o niej mówić”.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl