POlityka historyczna PO i prezydenta elekta - nie drażnić Rosji
Nie było w mediach relacji z obchodów 400. rocznicy bitwy pod Kłuszynem, nie będzie w Warszawie defilady z okazji Święta Wojska Polskiego. Powód oficjalny - ograniczenia budżetowe.
Nie ma ś.p. Lecha Kaczyńskiego, który przywracał pamięć o chwale polskiej historii.
Zapomniana jedna z największych Victorii polskiego orężą - w 400 lecie bitwy pod Kłuszynem
Impreza i to teraz 400 lat - rocznicy zwycięskiej bitwy nad Rosją - www.kluszyn1610.pl
Jak wyjaśnia szef MON Bogdan Klich zdecydowano o zorganizowaniu festynu i pokazu sprzętu.
- Wszystkie decyzje zostały już podpisane, pozwolą one na świętowanie Święta Wojska Polskiego 14 sierpnia w ogrodach MON, a 15 - w całym kraju - powiedział minister. - Centralne uroczystości odbędą się w stolicy i będą dostępne dla wszystkich warszawiaków i turystów - będzie duży wojskowy piknik, tak żeby można było żołnierzy zobaczyć, a sprzętu wojskowego dotknąć - dodał.
Święto Wojska Polskiego ustanowiono 15 sierpnia w rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku, która powstrzymała ofensywę Armii Czerwonej i stała się przełomem w wojnie polsko-bolszewickiej.
Tradycyjnie 15 sierpnia w stolicy odbywa się uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza i wręczenie awansów generalskich. Wydarzeniom tym towarzyszy zwykle festyn w warszawskich Łazienkach oraz podobne imprezy w innych miastach.
http://www.rp.pl/artykul/68342,509010.html
- Zaloguj się, by odpowiadać
4 komentarze
1. Kłuszyn 400 lat - podsumowanie
W dniach 3-4 lipca 2010 w Warszawie miały miejsce główne obchody 400 rocznicy bitwy pod Kłuszynem, pod honorowym patronatem ś.p. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego. Najważniejszym ich punktem była niedzielna inscenizacja bitwy z udziałem ponad 400 uczestników z Białorusi, Czech- Moraw, Rosji, Szwecji, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy i Polski, blisko setka kawalerzystów, wśród nich jazda lekka, rajtarzy i największa współcześnie liczba husarii.
Celem fundacji Hussar i osób ją wspierających było maksymalne nagłośnienie, rozsławienie tej wyjątkowej, a nieprzypadkowo zapomnianej kłuszyńskiej wiktorii. Ze względu na to przygotowaliśmy szereg wydarzeń medialnych i nie tylko, mających zrealizować ten cel.
Na obchody zwycięstwa pod Kłuszynem, zorganizowane przez fundację Hussar i chorągiew hetmana Żółkiewskiego, złożyło się wiele atrakcji i elementów.
Już 25 czerwca ukazał się specjalny dodatek do dziennika Rzeczpospolita poświęcony bitwie i jej rocznicy.
2 lipca w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie otwarto specjalną wystawę poświęconą bitwie, której głównym elementem jest fotokopia obrazu bitwa pod Kłuszynem. Jej nieeksponowany oryginał znajduje się w Olesku. Kopia obrazu została wykonana przez fundację Hussar i przekazana do Muzeum WP, po uzyskaniu zgody Lwowskiej Galerii Obrazów.
3 lipca miała miejsce prezentacja drugiego egzemplarza kopii obrazu w miejscu inscenizacji bitwy. Tego samego dnia odbyła się premiera dwóch książek dr Radosława Sikory, jedna poświęcona husarii, druga bitwie pod Kłuszynem. Obie wydane przy współudziale fundacji Hussar w ramach obchodów 400 rocznicy bitwy. Była to okazja do spotkania z autorem obu książek, jak również z Jackiem Kowalskim i Jackiem Komudą. Poza pokazami, próbami inscenizacji oraz turniejem szabli i konkursem jazdy, wieczorem przy polu inscenizacji odbył się nastrojowy koncert pieśniarza sarmackiego Jacka Kowalskiego, podczas którego nastąpiło premierowe wykonanie utworu poświęconego bitwie pod Kłuszynem.
Wcześniej organizatorzy obchodów wraz z delegacjami grup z Rosji, Stanów Zjednoczonych i Polski złożyły wieńce na Grobie Nieznanego Żołnierza. Złożony został wieniec od Ministra Obrony Narodowej Bogdana Klicha, od organizatora- fundacji Hussar, chorągwi Żółkiewskiego i innych uczestników z Polski i Stanów Zjednoczonych, zawierający na szarfie wpis: „rycerzom spod Kłuszyna w 400 rocznicę bitwy” oraz biało- niebiesko- czerwony wieniec od Rosjan, z treścią: „od współczesnych Rosjan dla walczących i poległych pod Kłuszynem”.
W niedzielę rano, na polu inscenizacji bitwy odprawiono mszę polową dla rekonstruktorów i widzów, z obrazem bitwy w tle ołtarza, zaś w samo południe rozpoczęła się wielka inscenizacja bitwy, podczas której w rolę hetmana Stanisława Żółkiewskiego wcielił się Krzysztof Wakuliński. Jej narratorem był Olgierd Łukaszewicz. Drugim narratorem, reżyserem i autorem scenariusza był dr Radosław Sikora.
Godzinną inscenizację przepełnioną szarżami husarii, starciami, zakończyło kilka pokazowych szarż całej kawalerii przybyłej na inscenizację. Bitwa oraz szarże spotkały się z dużym aplauzem widowni, która po raz pierwszy w historii mogła zobaczyć tak liczną kawalerię XVII wieczną, wykorzystaną i zaprezentowaną w tak dużym stopniu.
Dla nas, organizatorów było to ogromne i niezwykle trudne przedsięwzięcie logistyczne i organizacyjne. Główne cele i założenia zostały spełnione. Praktycznie wszystkie media przed imprezą, w trakcie jej trwania i po, informowały o rocznicy bitwy, nadawały relacje na żywo. Dzięki temu duża część polskiego społeczeństwa dowiedziała się o Kłuszynie, na co przez pokolenia nie było szans, korzystając tylko ze szkolnych podręczników.
Niezwykle ważne, że 400 rocznica nie przeszła bez echa i zgromadziła kilkanaście tysięcy widzów podczas inscenizacji, a jeszcze więcej podczas całych, dwudniowych obchodów.
Zawsze można liczyć na więcej, ale mamy świadomość ograniczonych możliwości względami budżetowymi oraz faktem, że Kłuszyn był organizowany po raz pierwszy.
Inscenizację swoją obecnością zaszczycili przedstawiciele władz dzielnicy Żoliborz- współorganizatora wydarzenia, władz Warszawy, Narodowego Banku Polskiego, który podczas wydarzenia prowadził punkt wymiany monet z serii Wielkie Bitwy, przedstawiciele NIK, MSZ, ambasady Rosji i inni goście.
Co oczywiste, z różnych względów nie udało nam się ustrzec niedociągnięć, błędów i problemów organizacyjnych, za które wszystkich, których one dotknęły serdecznie przepraszamy, jak również zapewniamy, że w przyszłości postaramy się je wykluczyć, korzystając z Waszych sugestii i rad.
Korzystając z okazji raz jeszcze chciałbym podziękować wszystkim rekonstruktorom, którzy poprzez swoją obecność uświetnili i współtworzyli inscenizację bitwy pod Kłuszynem, a szczególne podziękowania i wyrazy uznania dla uczestników z Rosji.
Ponadto osobiście chciałbym najmocniej podziękować następującym osobom:
Ś.P. Prezydentowi Rzeczyspospolitej Polskiej Lechowi Kaczyńskiemu,
Burmistrzowi dzielnicy Żoliborz Panu Januszowi Warakomskiemu i całemu Zarządowi Dzielnicy,
Posłowi na sejm Rzeczypospolitej Arkadiuszowi Czartoryskiemu,
Panu Olgierdowi Łukaszewiczowi i Panu Krzysztofowi Wakulińskiemu,
Radosławowi Sikorze, Bartoszowi Musiałowiczowi, Jerzemu Czajewskiemu oraz Dariuszowi Bieleckiemu,
Agnieszce, Bartkowi, Kamilowi, Marcinowi z fundacji Hussar i chorągwi hetmana Stanisława Żółkiewskiego.
Szczególne podziękowania także dla Piotra i Roberta oraz Rafała, Tomasza i Michała.
Dziękuję każdemu, kto pomógł i przyłożył rękę do tego, by Kłuszyn się odbył ponownie po 400 latach,
w tym wszystkim sponsorom i partnerom.
Bartosz Siedlar
Fundacja Hussar
http://www.hussar.com.pl/13911/kluszyn-400-lat-podsumowanie
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
2. Kłuszyn 2010 - foto relacja z imprezy
http://www.hussar.com.pl/galerie-zdjeciowe/kluszyn-2010-foto-relacja-z-i...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
3. @ Maryla
Chcialam sie z p. pozegnac i poprosic , jesli to mozliwe o wykasowanie wszystkich moich komentarzy na tym portalu.
Zeganam pania i milej zabawy zycze:)))
4. @roma anna
nie rozumiem o co chodzi ?
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl