Przez rząd Tuska Polacy muszą coraz mocniej zaciskać pasa, a dziurki się kończą

avatar użytkownika Maryla

"Ile jest w nas tej postawy, która ulega przemocy współczesnej politycznej poprawności, która za wszelką cenę chce złamać najbardziej podstawowe prawa moralne, włącznie z tymi, o których mówi Dekalog i które wyrażają prawdę istniejącą w głębi naszych sumień?"-Abp Jędraszewski.

Rząd traci poparcie. Jest coraz gorzej

W marcu rząd cieszył się poparciem 25 proc. ankietowanych, jako jego przeciwnicy określiło się 43 proc. Zdaniem 21 proc. respondentów polityka obecnego rządu stwarza szanse poprawy sytuacji gospodarczej (spadek o 1 punkt proc. w porównaniu do
sondażu z lutego). W opinii 69 proc. polityka rządu takiej szansy nie daje (wzrost o 1 punkt proc.). 10 proc. badanych nie wyraziło tu zdania .

Zdjęcie

Bank HSBC obniżył prognozę wzrostu PKB Polski na 2013 r. do 1,5 proc.

Wzrost gospodarczy Polski spowolni do 1,5% w 2013 r. z 2,0 proc. w ub.r., a w 2014 r. przyspieszy do 2,9 proc., prognozują ekonomiści banku HSBC. 

Erste skorygował prognozę wzrostu PKB w 2013 na 1,3 proc

Bank Erste skorygował prognozę wzrostu PKB w 2013 roku na 1,3 proc. wobec 1,6 proc. prognozowanych wcześniej - wynika z opublikowanego w piątek raportu. Zdaniem ekonomistów banku, średnioroczna inflacja w 2013 roku wyniesie 1,4 proc.

NBP: Zadłużenie zagraniczne Polski wzrosło na koniec 2012 r.

Zadłużenie zagraniczne Polski ogółem wyniosło 276,10 mld euro na koniec IV kw. 2012 r. wobec 273,05 mld euro kwartał wcześniej, podał Narodowy Bank Polski w komunikacie.

NBP: Wzrósł deficyt na rachunku obrotów bieżących w IV kw.

Na rachunku obrotów bieżących w IV kw. 2012 r. zanotowano deficyt w
wysokości 3.477 mln euro wobec 3.285 mln euro deficytu kwartał wcześnie, podał Narodowy Bank Polski. 

MF: Deficyt budżetu wyniósł 61,0 proc. planu

W budżecie państwa na koniec lutego br. odnotowano 21,68 mld zł deficytu, czyli 61,0 proc. planu przewidzianego w ustawie budżetowej na cały rok, podało Ministerstwo Finansów w komunikacie w "Sprawozdaniu operatywnym z wykonania budżetu państwa za styczeń-luty 2013 roku".

 

Szewczak: Coraz większy rozbój fiskalny

Rząd pogarsza sytuację?

Działanie rządu wzmacnia kryzys, pogłębia kryzys. Polacy mają w kieszeni coraz mniej pieniędzy, nie mają za co kupować. A do tej pory to właśnie konsumpcja napędzała polską gospodarkę. Strefa euro jest w kryzysie, więc zamówień na eksport z Polski nie będzie. Już widać spadek zamówień i produkcji. Widać, że wchodzimy w kryzys, w oko cyklonu. Rząd powinien więc pobudzać konsumpcję poprzez wzrost wynagrodzeń, zwiększenie wydatków, kreację pieniądza na cele spożycia zbiorowego. Władze nie powinny stosować terapii schładzania gospodarki z jednoczesnym zamachem na resztki oszczędności Polaków. Dane, o których rozmawiamy, pokazują prawdziwy stan polskiej gospodarki. Polska nie jest, nie była i nie będzie zieloną wyspą. Jest raczej budżetową dziurą. Dziwi przy tym, że minister finansów nie szuka pieniędzy tam, gdzie one są. Nie ściąga się środków od banków, od transakcji finansowych, od wielkich sieci handlowych, od firm energetycznych, które mogą zdzierać z klientów. Próbuje się wydusić z Polaków ostatni grosz. Przez rząd Polacy muszą coraz mocniej zaciskać pasa. Tyle tylko, że ten pas niektórym Polakom zaciska się już na szyi. Ta metoda zakończy się gigantycznym kryzysem i problemami, z którymi będziemy walczyć przez lata."

OECD: Polak coraz więcej oddaje państwu

Polska jest jednym z krajów, w których zwiększyły się obciążenia podatkowe w 2012 r. – wynika z najnowszego raportu OECD. To już drugi rok, kiedy w państwach członkowskich organizacji rosną średnie obciążenia fiskalne.


 

Kryzys na Cyprze. Twierdzą, że Europa ich zdradziła

Tak Cypryjczycy komentują zawarte porozumienie, przez które przestaje istnieć ich największy bank.

Cypr jest piątym krajem Unii Europejskiej, który otrzyma pomoc finansową i stanie się piątym członkiem strefy euro, który sięgnie po międzynarodową pomoc. W zamian za restrukturyzację banków Nikozja otrzyma 10 mld euro. Wcześniej były to Grecja, Irlandia, Portugalia oraz Hiszpania. W ramach pierwszego i drugiego pakietu ratunkowego, a także poprzez umorzenia długu, Grecja uzyskała łączną pomoc w wysokości ponad 190 mld euro. Irlandii wypłacono 58 mld euro - w kwocie tej zawierają się środki z MFW, funduszy UE (EFSF, EFSM), a także pożyczki bilateralne udzielone przez Wielką Brytanię, Danię i Szwecję. Do lutego 2013 roku Portugalia otrzymała łącznie ok. 62 mld euro. Na dokapitalizowanie banków Hiszpanii przyznano 100 mld euro, z których wykorzystano już ok. 40 mld.

Ratowanie strefy euro i coraz głębszy jej kryzys

Cypr do tej pory „dopracował” się długu publicznego w wysokości około 90% PKB (około 70% miał w 2008 roku gdy wchodził do strefy euro), a po skorzystaniu z unijnej pomocy w wysokości 10 mld euro (sam Cypr musi jednak „uzbierać” także około 6 mld euro), dług ten wzrośnie do blisko 150 % PKB. Nie ma więc najmniejszych szans, żeby ten kraj takie obciążenia kiedykolwiek spłacił i dlatego już teraz widać, że pomoc dla Cypru ma na celu zamiecenie pod dywan kolejnych poważnych kłopotów całej strefy euro.
Do tej pory było już 7 pomysłów na ratowanie poszczególnych krajów strefy euro, a w konsekwencji i jej samej. Piąty to pakt fiskalny ale już teraz słychać, że to za mało i w zasadzie trzeba go zastąpić tzw. unią polityczną i oddaniem kolejnych ważnych prerogatyw państw narodowych administracji brukselskiej.
Szósty to wykorzystanie funduszy pomocowych UE wspomaganych przez Bank Światowy i Europejski Bank Inwestycyjny do stymulowania wzrostu gospodarczego w krajach unijnych.
Ostatni siódmy pomysł, który zaprezentowała Komisja Europejska, to właśnie unia bankowa. W propozycjach stosownych nowych dyrektyw unijnych, KE chce aby w całej UE obowiązywały jednakowe zasady restrukturyzacji i likwidacji banków.
Wobec Cypru zastosowano już ósmy pomysł czyli przejęcie przez państwo części wkładów ludności na rachunkach bankowych." - Zbigniew Kuźmiuk

Cypr nie jest wyjątkiem, grożą klientom banków w całej strefie euro

Bruksela nie wyklucza strat właścicieli nieubezpieczonych depozytów, w razie kłopotów banków w całym eurolandzie.

Merkel zadowolona z planu ratunkowego dla Cypru

Kanclerz Niemiec Angela Merkel uznała osiągnięte w nocy z niedzieli na poniedziałek porozumienie w sprawie pomocy dla Cypru za dobre rozwiązanie, gwarantujące sprawiedliwy podział odpowiedzialności za wyjście z kryzysu.

"Unia bankowa pozwoliłaby uniknąć problemów na Cyprze"

Zdaniem prezydenta Francji unia bankowa jest tym, co pozwala na uporządkowaną likwidację banków, gdy nadchodzi kryzys, oraz gwarantuje bezpieczeństwo depozytów.

Francuski fiskus nie odpuści bogaczom

Prezydent Hollande obiecał rodakom 75-proc. podatek, ale TK uznał to za konfiskatę. Teraz jest pomysł na 66,6 proc. 

Schulz: Strefa euro potrzebuje unii bankowej i koordynacji podatków

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz wyraził zadowolenie z porozumienia w sprawie Cypru. Powinna ona stanowić - jak podkreślił - lekcję na przyszłość. Potrzebne jest jak najszybsze w prowadzenie w strefie euro unii bankowej oraz koordynacja wysokości podatków.

Luksemburg zarzuca Niemcom dążenie do hegemonii

Minister spraw zagranicznych Luksemburga Jean Asselborn zarzucił m.in. Niemcom, że dążą do hegemonii w strefie euro oraz postępują wbrew zasadzie europejskiej solidarności, próbując dyktować Cyprowi sposób rozwijania gospodarki.

Noblista: Wejście Polski do strefy euro może skończyć się fatalnie

W przeciwieństwie do Portugalii, Cypru, Grecji i Hiszpanii, polski rząd ma w rękach instrumenty, które pozwalają lepiej reagować na sytuację gospodarczą. Dzięki temu Polska uniknęła horroru - pisze noblista Paul Krugman. 

CBOS: 64 proc. Polaków przeciw przyjęciu euro

 

64 proc. Polaków sprzeciwia się wprowadzeniu w naszym kraju euro; przyjęcie wspólnej waluty popiera 29 proc. - poinformował w piątek w komunikacie CBOS.

Sikorski pędzi do strefy euro

Politycznie korzystne byłoby dla nas przystąpić jutro rano, bo bylibyśmy w jądrze decyzyjnym UE. W swoim wystąpieniu mówiłem, że Unia Europejska to współczesne wcielenie imperium rzymskiego. Interesem Polski jest, by tym razem być częścią metropolii, a nie barbarii - twierdzi minister Radosław Sikorski, wbrew wszelkim ocenom ekspertów. Sikorski przekonuje, że Polska powinna zrobić wszystko, by przyjąć euro. "Euro ma się dobrze, ma stabilny kurs wobec innych ważnych walut. Proporcja obligacji denominowanych w euro w rezerwach najważniejszych krajów świata jest stabilna. Wiele krajów euro ma sukcesy gospodarcze, choćby w eksporcie."

 

KE proponuje kontrakty na przeprowadzanie reform

Jeszcze w tym roku powinien zostać przedstawiony budżet dla strefy euro.
Jego celem ma być pomoc krajom członkowskim w wypełnieniu warunków
określonych w pakcie fiskalnym.

Komisja Europejska bije na alarm. W Unii kryzys socjalny coraz poważniejszy

W UE pogłębia się kryzys socjalny, będący negatywną konsekwencją cięć budżetowych i podwyżek podatków, a w wielu krajach członkowskich nie ma widoków na poprawę sytuacji. W styczniu 2013 r. bezrobocie nadal rosło; bez pracy było 26,2 mln mieszkańców UE (10,8 proc.), w tym 19 mln w strefie euro (11,9 proc.). Różnica stopy bezrobocia pomiędzy północną a południem strefy euro wynosiła aż 10 punktów procentowych. Poziom produktu krajowego brutto w UE  zmniejszył się w czwartym kwartale 2012 r. o 0,5 proc., co stanowi największy regres od początku 2009 r.

Europejska mapa ubóstwa

Na końcu unijnej listy biedy, pomiędzy regionami w Rumunii, Bułgarii i na Węgrzech, wciąż widnieją cztery polskie województwa. Oto 20 najuboższych regionów UE. 

Wskaźniki zatrudnienia Polaków po 50-tce należą do najgorszych w Europie

Wskaźniki zatrudnienia dla starszych pokoleń Polaków są jednymi z najbardziej niekorzystnych w całej Europie. Z danych PARP wynika, że w 2011 roku tylko 49 proc. mężczyzn w wieku 50-64 lata było aktywnych zawodowo.

Kryzys gospodarczy rujnuje zdrowie Europejczyków

Kryzys finansowy w Europie ma także wpływ na ludzkie zdrowie. Jednak według ekspertów medycznych, politycy nie biorą tego w żaden sposób pod uwagę.

Zaskakująca decyzja Brukseli. Chcą ciąć dopłaty dla rolników
Komisja Europejska ujawniła, o ile chce zredukować wypłaty. Cięcia dotkną tysięcy polskich gospodarstw. Redukcja ma dotyczyć kwoty dopłat powyżej 5 tys. euro.W Polsce mniej niż 10 proc. gospodarstw otrzymuje dopłaty większe, niż 5 tysięcy euro rocznie.

Wielka dziura w unijnym budżecie. Zabraknie pieniędzy

Odkładanie płacenia za rachunki nie sprawi, że te rachunki znikną - alarmuje komisarz Janusz Lewandowski. Potrzeba miliardów euro.

Obligacje skarbu państwa wykupowane przez zagranicznych inwestorów Luty był kolejnym miesiącem, w którym inwestorzy zagraniczni powiększyli swój portfel obligacji skarbowych.

Resort finansów zaoferuje obligacje za 7-15 mld zł na dwóch przetargach w kwietniu

Ministerstwo Finansów zorganizuje w przyszłym miesiącu dwa przetargi obligacji hurtowych o łącznej wartości 7-15 mld zł, podał resort w komunikacie. W informacji na temat podaży papierów skarbowych w kwietniu nie pojawiły się zapowiedzi oferty bonów skarbowych ani przetargu zamiany obligacji. 

"Świt nowej ery": państwa BRICS zatwierdziły powstanie funduszu walutowego

Przywódcy Brazylii, Rosji, Indii, Chin i RPA zatwierdzili utworzenie dysponującego kwotą 100 mld dolarów funduszu walutowego. Ma on posłużyć zwalczaniu kryzysów walutowych zagrażających państwom BRICS.

Ile dzieci „wypadło” z systemu

Ministerstwo pracy nie wie, czy programem dożywiania objęci są wszyscy uczniowie potrzebujący takiej pomocy. Z danych MPiPS wynika, że programem dożywiania jest objętych w Polsce około miliona dzieci. Resort przyznaje jednak, że nie ma opracowanych
statystyk, czy program dociera do wszystkich potrzebujących.

Coraz więcej bezrobotnych samotnie wychowujących dzieci

W lutym wśród zarejestrowanych bezrobotnych było ponad 204 tys. osób samotnie wychowujących co najmniej jedno dziecko w wieku do 18. roku życia – wynika z danych GUS. To o 10,2 proc. więcej niż przed rokiem. W efekcie już prawie co 10. osoba bez zajęcia to samotny rodzic.

 

 

Alleluja!

 

 

 

Etykietowanie:

5 komentarzy

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

1. Do Pani Maryli,

Szanowna Pani Marylo,

Kiedyś by Niemcy i Rosjanie mogli podbić Rzeczypospolitą, musieli tworzyć alianse
Pakt Ribbentrop- Molotow
Zostawić na ziemi Rzeczypospolitej miliony trupów

Myśleć, że spotka ich kara taka jak przed Trybunałem Wojennym w Norymberdze, gdzie wielu przywódców III rzeszy niemieckiej zawisło na stryczku.

Dziś przy pomocy współczesnych targowiczan, można zniewolić Polaków, głodem, brakiem dostępu do lekarza, aptekarza, szkoły, kultury.

Musimy się zjednoczyć i to szemrane towarzystwo posadzić przed Trybunałami.

Ukłony moje najniższe

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika Maryla

2. Szanowny Panie Michale

musimy sie zjednoczyć, bo zginiemy jako Naród.
Całe szczęście, że nasza młodzież zachowała geny naszych Przodków.
W nich nadzieja.

Pozdrawiam serdecznie

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika tu.rybak

3. ilustracja do tytułu

avatar użytkownika Maryla

4. Rybaku :)

to prawdziwy cud, że ta miłość tuskowa nas jeszcze nie zadusiła.
Ale Tusk obiecuje, że się postara lepiej, to kto wie, co będzie w 2013...

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

5. Przewodniczący Konferencji

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita przemyski arcybiskup Józef Michalik powiedział podczas niedzielnej mszy rezurekcyjnej w Przemyślu, że "Europa jest kryzysie nie tylko ekonomicznym", ale w "kryzysie tożsamości".
Powiedzmy szczerze - ten kryzys ekonomiczny jest uwarunkowany kryzysem tożsamości Europy. Bo Europa, która nie chce przyznać się do swoich korzeni, odcina te korzenie etyczne, moralne, które płyną z Ewangelii; Europa, która wykreśla z konstytucji wspomnienie nawet chrześcijaństwa, wiary, Ewangelii, taka Europa promuje liberalizm subiektywny, egoizm, który prowadzi do kryzysów wszelkiego rodzaju, także ekonomicznego – podkreślił przewodniczący KEP.

Jego zdaniem tego kryzysu nie uleczy się "złudnymi manipulacjami, albo opodatkowaniem oszczędności na Cyprze". - Dane słowo trzeba dotrzymywać, bo jedno ogniwo ciągnie drugie – zaznaczył.
Trzeba przywrócić Europie wolę życia - życia moralnego, etycznego, wiernego zasadom. Inaczej Europa skarłowacieje i umrze – mówił hierarcha.

Według abp Michalika współczesny Kościół "nie może zamykać się do twierdzy, nie może zamknąć się tylko do tych najlepszych". - Kościół, czyli każdy z nas, ochrzczonych, ma mieć odwagę bycia chrześcijaninem na zewnątrz, bycia chrześcijaninem świadectwa wiary – powiedział.

W jego ocenie nie wolno wykluczać "nawet tych największych szkodników kultury polskiej, wiary w Polsce", ale trzeba zastanowić się, "jak przybliżyć ich do tej zbawczej prawdy". - To jest nasze zadanie - jak powiedzieć im o miłosierdziu, o potrzebie nawrócenia – zauważył.

Podczas kazania abp Michalik przypomniał publikowane ostatnio badania dotyczące religijności Polaków w ostatnim 20-leciu. Podkreśli, że m.in. z 10 do pond 20 proc. wzrosła liczba osób deklarujących się jako głęboko wierzący.

Zauważył też, że "Polacy chcą, żeby Kościół zabierał głos w debacie publicznej". Powołując się na badania przypomniał, że 78 proc. ankietowanych chce, żeby Kościół zabrał głos na temat eutanazji, bezrobocia – 76 proc., zapłodnienia in vitro – 57 proc., katastrofy smoleńskiej – 56 proc.

Abp Głódź: nie pozwólcie sobie wykraść nadziei

Nie pozwólcie sobie wykraść nadziei, która jest darem i łaską od Boga - mówił podczas mszy rezurekcyjnej w Katedrze Oliwskiej metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.

Hierarcha przestrzegał wiernych w kazaniu, aby nie ulegać powierzchownym aspektom świąt Wielkanocnych i w ten sposób zacierać ich religijny sens.

- Świąt Wielkanocnych nie należy trywializować, spłaszczać, sprowadzać do wymiaru życzeń wesołego jajeczka, śmigusa dyngusa, kartek z życzeniem: "wesołych świąt". Jakich świąt, czyich świąt można pytać? Święta Wielkanocne są po to, byśmy ujrzeli chwałę zmartwychwstałego. Spojrzeli na swoje życie przez pryzmat zmartwychwstania - mówił abp Głódź.

Metropolita gdański przypomniał o znaczeniu nadziei w życiu chrześcijanina. - Nie pozwólcie sobie, bracia i siostry, wykraść nadziei. Bo czym jest ludzkie życie bez nadziei? Wie to każdy. Idźmy drogą nadziei. Zaufajmy jej, zawierzmy. Nadzieja jest też darem Boga. Jego łaski. Dzielmy się darem nadziei. Dzielmy się Chrystusem zmartwychwstałym, który mieszka w naszych sercach - zaapelował.

- Stańmy. Odwalmy groby, które sami budujemy: obojętności, egoizmu, doraźności, zamykania się w kręgu doczesności. Odetchnijmy wielkim wołaniem, które rozlega się od pustego grobu Chrystusa - wezwał arcybiskup.

Abp Głódź zwrócił także uwagę na potrzebę wsparcia modlitewnego dla księży ze strony wiernych. - Módlcie się za kapłanów, którzy przychodzą z polskich rodzin, czasem ze środowisk, które nie sprzyjają duchowości, religijności. A przecież usłyszeli głos Chrystusa "Pójdź za mną". Potrzebują waszej modlitwy, akceptacji, waszego wspomożenia - podkreślił.

- Kościół coraz mocniej staje się znakiem sprzeciwu. Rozmaitych ataków, oszczerstw i oskarżeń. Co więcej, coraz mocniej negowane są prawa Boże, szczególnie te, które dotyczą świętości rodziny, małżeństwa, życia. Nie będę tych wątków rozwijał. Znacie je przecież dobrze. Dziękuję za modlitwy w mojej intencji - powiedział hierarcha.

Zdaniem metropolity gdańskiego, odpowiedzią na ataki jest "wiara i wspólnota nadziei" oraz przekonanie, że "chrześcijanin zła się nie lęka i idzie przez życie drogą Chrystusa".

- Wspólnie budujemy rzeczywistość Bożą – Kościół. Biskup, kapłani, diecezja, parafie, lud Boży. Jeden jest kierunek naszej drogi, tak jak jeden jest kierunek drogi Kościoła. To Droga z Chrystusem, który jest jego głową, ku zbawieniu, nadziei, cywilizacji miłości - dodał abp Głódź.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl