LUDOBÓJSTWO NA KRESACH NIE MOŻE ZOSTAĆ ZAPOMNIANE

avatar użytkownika aleksander szumanski

LUDOBÓJSTWO NA KRESACH NIE MOŻE ZOSTAĆ
ZAPOMNIANE

Do Środowisk Kresowych i Prawdziwych Polaków.

Inicjatywa Porozumienia Pokoleń Kresowych zawarta w „Liście Otwartym DO POSŁÓW BIEŻĄCEJ KADENCJI SEJMU RP ” dotycząca projektu uchwały:

„ O ustanowienie 11 lipca Dniem Pamięci Męczeństwa Kresowian", mimo znaczącego Waszego wsparcia utknęła w parlamencie.

Wszyscy posłowie i Kluby Parlamentarne otrzymali pocztą elektroniczną wspomniany list, ale tylko wnioski Klubów Parlamentarnych PSL, PiS i SP trafiły do laski marszałkowskiej.

Kluby parlamentarne PO, SLD i Ruchu Palikota zareagowały głuchą ciszą.

Ogólnopolskie media również tradycyjnie nie zainteresował ten temat.

Euro-entuzjazm, tu i teraz ,okazał się ważniejszy od historii narodowej i obowiązku pamięci o ofiarach nacjonalizmu ukraińskiego.

69 lat ciszy w tych sprawach to zdecydowanie za długo, to nie tylko wstyd, ale i hańba. Musimy skorzystać z przysługujących nam praw obywatelskich i sami powołać komitet inicjatywy ustawodawczej skutecznie zmierzający do celu.

Komitet d.s. ustanowienia dnia „ 11 lipca Dniem Pamięci Męczeństwa Kresowian” po zebraniu 100 tys. podpisów, po drodze uświadamiający całemu społeczeństwu prawdę o skrzętnie przemilczanym ludobójstwie Polaków na Kresach ma szansę doprowadzić sprawę do końca.

Apelujemy do wszystkich organizacji kresowych i tych naszych rodaków którym prawda o naszym narodzie leży na sercu, o rozpoczęcie zbierania podpisów już dziś.

Wszystkie stowarzyszenia z całego kraju i zagranicy zapraszamy do delegowania ze swoich szeregów osób, uznanych autorytetów, do Komitetu.

Akcją obejmujemy cały kraj, każdy zakątek gdzie tylko utworzą się grupy zbierające podpisy.

Pokażmy, że nie chodzi tu o 100 tys. podpisów ale i o coś więcej.

Pierwszy tysiąc podpisów obywateli popierających projekt złożony do marszałka Sejmu pozwoli na uzyskanie przez Komitet osobowości prawnej.

Ogłosimy wtedy jego skład na publicznym forum i rozpoczniemy pełną parą zbiórkę podpisów i kampanię promocyjną całej akcji.

Wszystkich zainteresowanych akcją prosimy o kontakt z redakcją "Kresowego Serwisu Informacyjnego", organem medialnym Porozumienia Pokoleń Kresowych, a wówczas prześlemy pakiet informacyjny i zgodne z wymogami prawa wzory list do podpisu.

Równocześnie apelujemy do wszystkich środowisk kresowych by zabrały głos w dyskusji nad sprawą przyszłości Polaków pozostających poza Macierzą. Obecnie doszło do załamania systemu wsparcia dla rodaków pozostających poza granicami kraju, dlatego też polskie organizacje w Rosji, na Ukrainie i Litwie, w Mołdawii i Słowacji, ale też w innych krajach, mają poważne kłopoty z dalszym finansowaniem swojej działalności. Wiele z nich już wstrzymało realizację planowanych wcześniej działań.

Niestety, nie mieliśmy wpływu na historię, ale na dzisiejszą politykę rządu wobec Polaków za granicą możemy próbować wpłynąć. Przewartościowanie polityki rządu wobec Polaków będących poza granicami, to znaczy nastawianie się na ścisłą współpracę o charakterze „komercyjnej wymiany usług", nie przynosi nadziei.

Są społeczności polonijne na obczyźnie, które nie będą mogły wywiązać się z tego nowego układu handlowego.

Również Polacy na zachodzie Europy oczekiwaliby od Ojczyzny konkretnych działań: Trzeba stale pogłębiać i modyfikować wiedzę o diasporze polskiej, ponieważ emigracje starzeją się, ale i uzupełniają o nowych Polaków. Najjaśniejsza Rzeczpospolita powinna z większą uwagą przyglądać się Rodakom za granicą i ich problemom.

Ważna jest dyskusja i działanie na rzecz wypracowania wspólnych zasad łączności Polaków z Macierzą. Chodzi o przyszłość kolejnych pokoleń. Pokolenia Kresowe proszę o głosy w ważnej sprawie, ponieważ diaspora polska nie może być problemem. Być może zaistniała sytuacja kryzysowa nie wynika ze złej woli, ale raczej z nieznajomości tematu.

Czy najlepiej gdyby tej diaspory w ogóle nie było, bo jest obciążeniem?

Debata Polonijna w „Programie Pomost” prowadzona jest przy współpracy z "Magazynem Polonia", "Radiem Chicago", "Nowym Dziennikiem NY", "Polskim Radiem w USA", "Kresowym Serwisem Informacyjnym", "Gazetą Petersburską", pismem "Rodacy na Syberii", Stowarzyszeniem Dziennikarzy Polonijnych we Francji "APAJTE".
Są z nami działacze portalu „Polacy w Berlinie" oraz inne media polonijne.

Program Pomost w Radio Wnet Kresowy Serwis Informacyjny
programpomost@gmail.com redakcjaksi@kresy.info.pl

Etykietowanie:

1 komentarz

avatar użytkownika Maryla

1. trzeba poczekać na głosowanie w sejmie

Trzeci List otwarty w sprawie uchwały o ustanowienie 11 lipca Dniem Pamięci Męczeństwa Kresowian

w tej chwili sa tam trzy projekty. Mnogość niepokoi, bo może się okazać, że w kłótniach utopi się ideę.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl