Nauka Kościoła na nasze „tu i teraz”- nauka społeczna Kościoła
Biskupi zgromadzeni na 357. zebraniu plenarnym Episkopatu przyjęli dziś obszerny dokument społeczny. Jak zaznacza jego główny autor bp Józef Kupny, list ten jest adaptacją społecznego nauczania Kościoła do warunków dzisiejszej Polski, a w sposób szczególny nawiązuje do społecznej encykliki Benedykta XVI „Caritas in veritate”.
Pierwszy rozdział dokumentu poświęcony jest ukazaniu i promocji integralnego obrazu człowieka, w świetle antropologii chrześcijańskiej Wiele miejsca zostało poświęcone rodzinie - jako podstawowej instytucji społecznej - która winna być otaczana szczególna troską, a jej prawa nie mogą być ograniczane.
Wiele miejsca zajmuje analiza obecnej sytuacji gospodarczej. Towarzyszy temu apel o respekt dla wartości etycznych w dziedzinie ekonomii oraz finansów. Autorzy listu wykazują, że luka w tym zakresie prowadzi do nieuchronnego kryzysu. W ocenie obecnej sytuacji gospodarczej jak i źródeł kryzysu list, nawiązuje do encykliki społecznej Benedykta XVI.
Wiele miejsca zajmuje analiza stosunków miedzy pracodawcami a pracownikami w duchu zasady sprawiedliwości.
Biskupi apelują też o przestrzeganie etycznych standardów w życiu politycznym. Przypominają, że zgodnie z katolicką nauką społeczną polityk winien kierować się prawym sumieniem i cnotami: roztropności, męstwa, umiaru, sprawiedliwości i prawdy.
Paterze Kościoła apelują też o większe zaangażowanie społecznie i polityczne ze strony ludzi wierzących. Przypominają, że prawo i obowiązek uczestniczenia w polityce dotyczy wszystkich i każdego, chociaż formy tego udziału i płaszczyzny na jakich się on dokonuje, mogą być bardzo różne.
Jest też mowa o prawie Kościoła do udziału w przestrzeni życia publicznego. W zdecydowany sposób biskupi przypominają, że każdy wierzący ma prawo do wyznawania religii, nie tylko indywidualnie ale i zbiorowo, nie tylko prywatnie ale i publicznie.
- Zaloguj się, by odpowiadać
3 komentarze
1. Terlikowski: Pokazali, jak
Terlikowski: Pokazali, jak traktują chrześcijan
Grzegorz
Lato mądry nie jest. Określenie, że od religii są kościoły jest
zwyczajnie głupie. Ale warto zwrócić uwagę na to, w jakim miejscu
zawarty jest zakaz wnoszenia na stadiony materiałów religijnych. Ono
doskonale pokazuje, jak traktują nas wierzących, religijnych współcześni
inżynierowie dusz.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
2. Do Pani Maryli,
Szanowna Pani Marylo,
Dobrze, że Kościół podjął tak ważne decyzje.
Ubolewam, że na pełny dokument będziemy musieli czekać.
Ukłony moje najnizsze
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
3. W Warszawie zakończyło się
W Warszawie zakończyło się dwudniowe, 357-me zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski
Jak poinformował abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, zebranie plenarne przyjęło dokument społeczny, stanowiący refleksję nad życiem społecznym, gospodarczym i politycznym.
Abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański a jednocześnie zastępca przewodniczącego Episkopatu powiedział, że biskupi rozmawiali także o rozporządzeniu Ministerstwa Edukacji Narodowej nt. lekcji religii i etyki. Jak powiedział hierarcha ministerstwo zapewniło, że żadne zmiany w sposobie nauczania katechezy nie zostaną wprowadzone.
Polscy hierarchowie rozmawiali wreszcie o sprawach związanych z materialną sytuacją Kościoła - poinformował bp Wojciech Polak, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. Strona kościelna ma nadzieję na dialog ze stroną rządową nt. Funduszu Kościelnego i innych spraw finansowych Kościoła.
Podczas zebrania omówiono również kwestie ustawodawstwa bioetycznego. Biskupi zwrócili uwagę na klauzulę sumienia podkreślając, że decyzje parlamentarne w tej kwestii nie powinny być podległe dyscyplinie partyjnej.
http://gosc.pl/doc/1105461.Biskupi-o-najwazniejszych-tematach-zebrania
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl