Umowa katarska. Odrzucona skarga kasacyjna Bud Bank Leasing od wyroku WSA.
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl otrzymało z Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wyrok z pisemnym uzasadnieniem odrzucenia skargi kasacyjnej Bud Bank Leasing od wyroku WSA.
Wyroki Sądu Administracyjnego w sprawie umowy sprzedaży stoczni inwestorowi z Kataru
NIK krytycznie o przekształceniach stoczni w Gdańsku i Szczecinie
Izba oceniła też, że mienie stoczni wyceniono zgodnie z ustawą kompensacyjną i sprzedawano w rzetelnie przeprowadzanych przetargach, jednak działaniem gospodarnym byłoby podjęcie próby sprzedaży majątku za wyższą cenę. Cenę wywoławczą zarządca kompensacji na ogół określał na podstawie oszacowania jego wartości w tzw. warunkach wymuszonej sprzedaży, przyjmując, że stanowi ona 50 proc. ceny rynkowej - podkreśliła NIK w raporcie.
Izba podkreśliła, że nie ustaliła stanu faktycznego, co do niektórych okoliczności niesfinalizowanej sprzedaży stoczni inwestorom katarskim, reprezentowanym przez firmę Stichting Particulier Fonds GREENRIGHTS (SPFG).
Izba ustaliła, że inwestorzy odstąpili od transakcji, motywując to przede wszystkim wadami prawnymi sprzedawanego majątku stoczni. SPFG zarzucił także MSP bezpodstawne wycofanie się z gwarancji, że SPFG będzie mógł zrezygnować z transakcji bez żadnych negatywnych konsekwencji.
Minister zaprzeczył, aby kiedykolwiek takich gwarancji udzielał, przygotowywanie listu z gwarancją potwierdził jednak ówczesny wiceprezes Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu - stwierdziła Izba, dodając, że nie może ustalić stanu faktycznego ze względu na sprzeczne wyjaśnienia oraz brak dostępu do niektórych dokumentów, przywoływanych przez SPFG.
NIK pozytywnie oceniła z kolei działania PGNiG, w wyniku których podpisano kontrakt na dostawy z Kataru skroplonego gazu do powstającego terminalu LNG w Świnoujściu. "Jego warunki, w tym parametry cenowe, nie odbiegają od warunków powszechnie stosowanych w handlu LNG" - stwierdziła Izba.
NIK podkreśliła też, że nie stwierdziła wiarygodnych przesłanek wskazujących na związek kontraktu na dostawy gazu z postępowaniem kompensacyjnym w sprawie stoczni.
To właśnie ta sprawa, a nie afera hazardowa, miała zdecydować o odwołaniu Adama Szejnfelda - podaje TVN24.
Nazwisko byłego wiceministra gospodarki pojawia się w stenogramach z podsłuchów CBA obok ministra skarbu Aleksandra Grada. Biuro zawiadomiło wczoraj najważniejsze osoby w państwie o możliwości zagrożenia podstawowych interesów ekonomicznych państwa.
Jak pisze dziś Rzeczpospolita, spółki-córki Stoczni Gdynia były niedrogo sprzedawane osobom fizycznym, ale zachowywały wierzytelności wobec stoczni. Do nich, tytułem spłaty zobowiązań, miały trafiać w pierwszej kolejności pieniądze dla stoczni.
Katarski inwestor pod lupą
CBA, według TVN24, badało również zaangażowanie w proces prywatyzacji obu stoczni - gdyńskiej i szczecińskiej - Abdula Rahman El Assira, handlarza bronią z Libanu, który wcześniej było pośrednikiem Bumaru.
Początkowo pieniądze za stocznie miały wpłynąć do 21 lipca, ale firma poprosiła resort skarbu o przesunięcie terminu do 17 sierpnia. Powodem miał być list Szczecińskiego Stowarzyszenia Obrony Stoczni, w którym napisano m.in., że stocznia w Szczecinie mogła być pralnią brudnych pieniędzy. Ostatecznie pieniądze nie wpłynęły nigdy.
To on miał wpłacić wadium w imieniu Funduszu Stichting Particulier Fonds Greenrights, który wygrał przetarg na prywatyzację obu zakładów. Inwestor wpłacił 8 mln euro, a potem rozpoczął procedurę rejestracji w Polsce spółki, która miałaby zarządzać majątkiem obu stoczni.
Po fiasku rozmów z katarskimi inwestorami rząd organizuje obecnie nowy przetarg na sprzedaż stoczni.Pierwszy, w sprawie głównych aktywów stoczni Gdynia odbędzie się 26 listopada, a zakładu w Szczecinie 27 listopada. Minister skarbu Aleksander Grad mówił w połowie września, że do końca listopada powinno dojść do podpisania umów przedwstępnych z inwestorami.
CBA ostrzegało już w poniedziałek
Odpowiedzią rządu na ujawnienie przez media informacji o kolejnych stenogramach CBA było zawiadomienie do Prokuratury Generalnej. Dotyczy podejrzenia o popełnieniu przestępstwa przez szefa CBA. Pierwsze informacje w tej sprawie premier dostał już 6 października, a Mariusz Kamiński - według kancelarii premiera - nie zawiadomił prokuratury o przestępstwach, na temat których miał wiedzę.
To właśnie sprawa prywatyzacji stoczni, a nie afera hazardowa, miała największy wpływ na decyzję o usunięciu ze stanowiska wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda.
http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wedlug;cba;ze;stoczni;gdynia;wyciekaly;pieniadze,106,0,544874.html
Prokuratura sprawdza katowicką spółkę dzierżawcy stoczni
- Zaloguj się, by odpowiadać
10 komentarzy
1. !!!
!!!
:::Najdłuższa droga zaczyna się od pierwszego kroku::: 'ANGELE Dei, qui custos es mei, Me tibi commissum pietate superna'
2. Unicorn
mogą sie jeszcze odwołać w sprawach proceduralnych, ale to tylko znów przedłuzy zakończenie sprawy, ale wyroku nie zmieni. Sąd decyzję podjął .
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
3. Zapomnana stocznia,
Zapomnana stocznia, zapomniani ludzie (gschab)
Od grudnia 2009 r. stocznia Marynarki Wojennej znajdowała się w upadłości układowej. Realizowany był program restrukturyzacji, polegający głównie na sprzedaży zbędnego majątku, redukcji zatrudnienia i zwiększeniu kontraktacji zamówień. W 2010 roku zwolniono ok. 200 osób; z obecnie pracujących 1068 osób w najbliższych miesiącach prace miało stracić ok. 400 osób.
Stocznia MW w Gdyni w 2006 r. dwukrotnie straciła płynność finansową. Sytuacja stoczni poprawiła się po redukcji zatrudnienia i komercjalizacji zakładu.
Wiceminister obrony narodowej Marcin Idzik mówił w ubiegłym tygodniu PAP, że upadłość stoczni to szansa "na zbudowanie przedsiębiorstwa, w którym będzie mniej białych kołnierzyków, a więcej robotników". Podkreślił, że resort obrony potrzebuje Stoczni Marynarki Wojennej.
Stocznia ma ponad 800 wierzycieli. Nie jest podawana do publicznej wiadomości kwota całkowitego zadłużenia. Stocznia - oprócz zamówień MON - realizowała także kontrakty m.in. dla Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa SAR oraz dla zleceniodawców z Belgii, Wielkiej Brytanii i Norwegii.
Kadłub prototypowej korwety wielozadaniowej proj. 621 Gawron spłynął dzisiaj na wodę z hali w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni.
Wodowanie,
Ile pieniędzy utopiono przy budowie okrętu
Śledczy sprawdzają finansowanie projektu budowy korwety Gawron.
Projekt powstał w latach 90., a do dziś zbudowano jedynie kadłub statku
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
4. Ukryty raport NIK: Rząd Tuska
Ukryty raport NIK: Rząd Tuska doprowadził stocznie do upadku. "Przedstawia ogromną liczbę nieprawidłowości"
Kardynalnym błędem ministra Grada był brak odwołania się od decyzji Komisji Europejskiej, kwestionującej pomoc publiczną dla polskich stoczni.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
5. MON zrezygnował z remontu
MON zrezygnował z remontu fregat w USA
MON zrezygnował z remontu w USA dwóch fregat rakietowych "Gen. K. Pułaski" i "Gen. T. Kościuszko". Według resortu prace, wycenione na 135 mln dolarów, nie zapewniłyby okrętom "pożądanych zdolności operacyjnych"
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
6. Plecami do morza Kiedy
Plecami do morza
Kiedy w 2007 r. rząd Donalda Tuska likwidował Ministerstwo Gospodarki Morskiej, mało kto przypuszczał, że jest to wstęp do likwidacji gospodarki morskiej jako takiej.
> Więcej <
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
7. zamiast produkcji - wynajem biur
Stoczni już nie ma. Ale powstaje coś zupełnie nowego
Zaczęło się od remontu najważniejszego budynku na terenie byłej już Stoczni Gdynia. To pierwszy etap, od którego rozpoczęło się tworzenie zupełnie nowej instytucji.
Budowa nowoczesnego centrum przemysłowo-biznesowego ma się zakończyć w 2014 r.
Inwestorem Bałtyckiego Parku Przemysłowego (BPP) jest Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna (PSSE), która jest właścicielem części terenów po byłej stoczni. W przetargu Strefa kupiła rejon obsługi magazynowej, budynek administracyjny z zapleczem magazynowym, drogę asfaltową dla ciężkiego transportu oraz tory kolejowe wraz z bocznicą.
Prezes PSSE, Teresa Kamińska poinformowała PAP, że w głównym budynku b. stoczni (o powierzchni ponad 10 tys. m. kw.) powstaną nowoczesne pomieszczenia biurowe, sale konferencyjne oraz zaplecze badawczo-rozwojowe.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
8. Tyle lat minęło,
a brzmi znajomo: Zambrowski do biura!
9. KE sprawdzi pomoc dla
KE sprawdzi pomoc dla nabywców Stoczni Gdynia
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
10. wyrok NSA po zmianie ustawy o dostepie do informacji publicznej
REM
http://www.stefczyk.info/wiadomosci/gospodarka/nsa-prezydent-musi-ujawnic-ekspertyzy
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl