czy będzie wyciągnięta odpowiedzialność za ciemności w Mysłowicach

avatar użytkownika demokracja

Mysłowice to znane miasto z różnych dziwnych inncydentów Prezydenta Osyry to z fikcyjnego napadu na niego,to awantury w urzędzie ,albo bilborów,ale chyba najbadziej znane Polakom wyłączanie świateł na ulicach bo radni nie chcą dać kredytu. Ponoć to miała być nauka dla radnych ,jak się okazało dzięki takiej zabawie zginął człowiek i tu trzeba by zadać pytanie o odpowiedzalność czy władza wybrana z przez mieszkańców może być bezkarna. napisałem pytanie do Wojewody oto odpowiedz na ciemności w Mysłowicach:

W związku z Pani/Pana pytaniem skierowanym dn. 2010-02-22 do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego przesyłamy odpowiedź. Temat pytania:
Wyłączanie Oświetlenia przez osyrę
Odpowiedź:
Szanowny Panie,
W związku z zapytaniem przesłanym drogą elektroniczną uprzejmie wyjaśniam, że Wojewoda Śląski, jako organ nadzoru ogólnego nad działalnością organów jednostek samorządu terytorialnego posiada ściśle określone przez przepisy powszechnie obowiązującego prawa kompetencje. Przepisy Konstytucji RP z dnia 2 kwietnia 1997 r. oraz ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) zezwalają Wojewodzie Śląskiemu na ingerowanie w działalność jednostek samorządu terytorialnego wyłącznie w przypadkach przewidzianych prawem. W katalogu środków nadzorczych, jakie pozostają w dyspozycji organu nadzoru znajdują się także tzw. personalne środki nadzoru, które nie dotyczą aktów podejmowanych przez organy jednostki samorządu terytorialnego (uchwał rady, zarządzeń wójta), ale bezpośrednio tych organów. Pragnę zapewnić, że Wojewoda Śląski z zaniepokojeniem obserwuje rozwój konfliktu, jaki toczy się miedzy organami Miasta Mysłowice jednocześnie z należytą uwagą bada legalność działań tych organów, podejmując przewidziane przepisami obowiązującego prawa środki nadzorcze w przypadkach, kiedy dochodzi do naruszenia prawa. Co się zaś tyczy możliwości odwołania Prezydenta Miasta Mysłowice zwracam uwagę, że zgodnie z art. 96 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym jeżeli powtarzającego się naruszenia Konstytucji lub ustaw dopuszcza się wójt, wojewoda wzywa wójta do zaprzestania naruszeń, a jeżeli wezwanie to nie odnosi skutku - występuje z wnioskiem do Prezesa Rady Ministrów o odwołanie wójta. W przypadku odwołania wójta Prezes Rady Ministrów, na wniosek ministra właściwego do spraw administracji publicznej, wyznacza osobę, która do czasu wyboru wójta pełni jego funkcję. Opisany z zacytowanym przepisie personalny środek nadzorczy ma charakter nadzwyczajny a jego zastosowanie musi być oparte na mocnych podstawach. Chcę zauważyć także, że 21 sierpnia 2009 r. Wojewoda Śląski wezwał Pana Grzegorza Osyrę – Prezydenta Miasta Mysłowice do zaprzestania naruszeń prawa w związku ze stwierdzonymi naruszeniami ustaw polegającymi na:
1. uchylaniu się od wykonania obowiązku ustawowego wynikającego z art. 9 ust. 3 zdanie pierwsze ustawy z dnia 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 55, poz. 577 ze zm.) tj. uchylaniu się od zawiadomienia w ustawowym terminie Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach o wykonaniu wniosków pokontrolnych, sformułowanych w następstwie kontroli kompleksowej gospodarki finansowej Miasta Mysłowice za okres od 1 stycznia 2004 roku do 19 września 2008 roku;
2. niewykonaniu dwóch rozstrzygnięć nadzorczych Wojewody Śląskiego z 2007 r. stwierdzających nieważność uchwał Rady Miasta Mysłowice w przedmiocie ustalenia wysokości diet radnych, poprzez zaniechanie wstrzymania wykonania tych uchwał, co skutkowało wypłaceniem diet w nadmiernej wysokości a w konsekwencji naraziło budżet Miasta Mysłowice na straty finansowe. W związku z przedmiotowym wezwaniem Prezydent Miasta wykonał w ubiegłym roku obowiązek zawiadomienia RIO o wykonaniu wspomnianych wyżej wniosków pokontrolnych, jak również wyjaśnił okoliczności zaniechania wstrzymania wykonania uchwał w sprawie diet radnych. Niezależnie od powyższego organ nadzoru na bieżąco bada legalność działań Prezydenta Miasta Mysłowice w kontekście tego, czy istotnie wspomniane wyżej wezwanie do zaprzestania naruszeń prawa odniosło skutek. Jednocześnie pragnę zwrócić uwagę, że w art. 97 ust.1 ustawy o samorządzie gminnym przewidziany został kolejny środek – zawieszenie organów gminy i ustanowienie zarządu komisarycznego. Środek taki może podjąć Prezes Rady Ministrów, na wniosek ministra właściwego do spraw administracji publicznej w razie nie rokującego nadziei na szybką poprawę i przedłużającego się braku skuteczności w wykonywaniu zadań publicznych przez organy gminy. Zgodnie z ust. 2 art. 97 ustawy ustanowienie zarządu komisarycznego może nastąpić po uprzednim przedstawieniu zarzutów organom gminy i wezwaniu ich do niezwłocznego przedstawienia programu poprawy sytuacji. Wypada zwrócić uwagę również na to, że za swoją działalność organy Miasta Mysłowice ponoszą odpowiedzialność polityczną przed członkami lokalnej wspólnoty samorządowej, a więc mieszkańcami gminy. Biorąc pod uwagę fakt, że w bieżącym roku - w związku z zakończeniem kadencji władz samorządowych - będą przeprowadzane wybory, także Mieszkańcy Mysłowic, poprzez udział w głosowaniu, będą mieli okazję ocenić działania Pana Grzegorza Osyry, jeśli ten zdecyduje się kandydować do władz Miasta.

Z poważaniem
Biuro Prasowe Wojewody Śląskiego

Etykietowanie:

napisz pierwszy komentarz