Polska bez marynarki wojennej? (ND)
Marynarka Wojenna Rzeczypospolitej Polskiej może zostać w ciągu najbliższych lat praktycznie zlikwidowana, jeśli dotychczasowy proces jej degradacji nie zostanie powstrzymany - ostrzegają specjaliści i wojskowi. Z kolei eksperci ekonomiczni zwracają uwagę, że mimo obecnego kryzysu gospodarczego i finansowego państwa możliwe jest zmodernizowanie naszych sił morskich z korzyścią dla polskiej gospodarki, a także dla budżetu państwa.
Według naszych informacji obecnie polska flota nie byłaby w stanie odeprzeć ataku od strony morza, gdyby został on przeprowadzony w kilku różnych miejscach przypadającego Polsce prawie 800-kilometrowego wybrzeża. Niektórzy wojskowi ostrzegają, że polska marynarka wojenna już nie jest w stanie wywiązywać się z niektórych zadań wynikających z członkostwa w NATO. Natomiast część wojskowych zastanawia się nawet, czy nasza marynarka przetrwa w ogóle najbliższe lata. - Należy zadać sobie pytanie, co zrobić, aby uniknąć spełnienia się hiobowych wieści o całkowitej likwidacji polskiej marynarki wojennej w 2015 roku - apelował przed kilkoma miesiącami na gdyńskiej konferencji poświęconej sytuacji polskich sił morskich wiceadmirał w st. spoczynku dr Henryk Sołkiewicz, były szef sztabu Marynarki Wojennej RP. Wtórowało mu wielu innych wysokich rangą dowódców.
Sprawą zainteresowali się przedstawiciele poprzedniej ekipy z Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Zaplanowano konferencję w Pałacu Prezydenckim na... 14 kwietnia 2010 roku. Katastrofa smoleńska pokrzyżowała także te plany.
Polska bez chronionego Wybrzeża?
Wiceadmirał w st. spoczynku dr Henryk Sołkiewicz, podsumowując na wspomnianej konferencji naukowej 10 lat funkcjonowania Polski w strukturach NATO, wskazał, że był to okres degradacji naszych sił morskich. - Ponad 100 okrętów bojowych i pomocniczych jednostek pływających zlikwidowano (ponad 62%); lotnictwo morskie zredukowano do ok. 40 samolotów i śmigłowców (ponad 50%); stan osobowy morskich sił zbrojnych zmniejszono do ok. 11 tysięcy (tzn. o 36%); stocznię MW nękają "braki ciągłości finansowej" pomimo ulokowania w niej priorytetowego zadania marynarki wojennej - budowy korwety Gawron (...). Natomiast zaplecze naukowo-badawcze i projektowe systematycznie ulegają rozproszeniu i w chwili obecnej stanowią wielką niewiadomą; nowoczesna baza szkoleniowa i dydaktyczna do kształcenia kadr morskich uległa drastycznym ograniczeniom ze względu na duże cięcia subsydiów budżetowych przez MON - stwierdził wiceadmirał.
Jeszcze bardziej dosadnie sprawę ujął komandor Tomasz Szubrycht z Akademii Marynarki Wojennej. - Jeśli państwo nie zdobędzie się na inwestycje w obszarze morskim, to w perspektywie najbliższej dekady będziemy jedynym państwem nadbrzeżnym średniej wielkości Sojuszu Północnoatlantyckiego, które nie będzie posiadało marynarki wojennej - ostrzegał.
Co na to władze?
Oficjalnie... jest dobrze. Kapitan mar. Grzegorz Łyko z biura prasowego Marynarki Wojennej RP uspokaja, że sytuacja nie jest tak zła, i wylicza, że marynarka ma ponad 40 większych i średnich okrętów oraz podobną liczbę samolotów i śmigłowców - patrolowych, ratunkowych oraz niszczycieli min.
Problem polega na tym, że średni wiek tego sprzętu przekracza 20 lat, a niektóre okręty zostały zbudowane... prawie pół wieku temu. - Wiek kadłuba nie jest najważniejszy, liczy się przede wszystkim wyposażenie okrętów, a nasze jednostki są dobrze wyposażone - przekonuje kpt. Łyko. A ile z nich jest sprawnych? - Rzeczywiście, czytałem artykuły, z których wynikałoby, że mamy tylko 3 sprawne okręty. To nieprawda - zapewnia, odnosząc się do niektórych publikacji. - Najlepszym dowodem na to jest fakt, że obecnie 3 nasze okręty biorą udział w ćwiczeniach Danex 2010 na południowo-zachodnim Bałtyku z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża - dowodzi. Zapewnia ponadto, że siły morskie są cały czas modernizowane.
Modernizacja czy opóźnianie degradacji?
- Do modernizacji przygotowywane są dwa okręty rakietowe typu Tarantul, oraz dwie fregaty. Ponadto do służby właśnie wszedł po remoncie ORP "Orzeł" [okręt podwodny typu Kilo - red.]. Sprawne są też pozostałe okręty podwodne typu Kobben - wylicza ostatnie inwestycje w sprzęt przedstawiciel biura prasowego MW. Dodaje, że pod koniec ubiegłego roku zakończyła się modernizacja okrętu wsparcia logistycznego ORP "Kontradmirał Xawery Czernicki", który odtąd dzięki temu będzie pełnił rolę okrętu dowodzenia. - W styczniu jako pierwsi z nowo przyjętych krajów przejęliśmy dowodzenie całym zespołem okrętów przeciwminowych NATO (Stały Zespół Obrony Przeciwminowej NATO - SNMCMG1 - Standing NATO Minecountermeasures Group One) - cieszy się kpt. Łyko. Wyraża też nadzieję, że wkrótce powinna być zakończona budowa korwety "Gawron" i opracowany projekt niszczyciela min typu Kormoran II. Ale już po odpowiedź na pytanie, kiedy te projekty zostaną dokończone, odsyła do Stoczni Marynarki Wojennej (która znajduje się w stanie upadłości) i Departamentu Zaopatrywania MON.
Jeszcze bardziej znacząca jest odpowiedź na pytanie o to, czy w najbliższych latach marynarka wojenna będzie w stanie wypełniać stawiane przed nią zadania. - W tej chwili skupiamy się na wypełnianiu postawionych przed nami zadań, i jesteśmy w stanie je wykonywać. Na temat przyszłości nie wypowiadamy się, bo jest to sprawa od nas niezależna. O wszystkich naszych potrzebach meldujemy naszym przełożonym. Został ogłoszony program operacyjny dotyczący modernizacji polskiej marynarki wojennej. Jego główne punkty to: modernizacja fregat, okrętów rakietowych typu Tarantul, dozbrojenie okrętów rakietowych typu Orkan. Czekamy też na Nadbrzeżny Dywizjon Rakietowy - tłumaczy przedstawiciel biura prasowego MW.
Z kolei biuro prasowe MON dodaje, że dywizjon ten ma zostać wyposażony m.in. w kierowane pociski rakietowe typu NSM norweskiej firmy KONGSBERG, zaś okręty rakietowe typu ORKAN - w system rakietowy RBS-15 Mk3. MON zapewnia, że ich możliwości zwalczania celów będą znacząco większe od dziś stosowanych rakiet produkcji sowieckiej.
W przesłanym do redakcji stanowisku przedstawiciele biura prasowego resortu zaznaczają, że "w programie operacyjnym śmigłowcowym ujęto zakup kilku nowych śmigłowców, które będą w Marynarce Wojennej wykorzystywane do poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych oraz pełnienia dyżurów ratowniczych w polskiej strefie odpowiedzialności".
Program ratunkowy jest, a pieniądze?
Z planu MON ogłoszonego pod koniec ubiegłego roku przez ministra Bogdana Klicha wynika, że w ciągu najbliższych 10 lat MON miałby przeznaczyć na modernizację marynarki wojennej niecałe 5 mld złotych. Przedstawiciele sił morskich oceniają, że potrzeba 2 razy więcej środków. Tymczasem nie jest pewne, czy rząd nie zredukuje nawet dotychczasowych planów finansowych, szukając sposobów na zmniejszenie dziury budżetowej. Służby prasowe MON zapewniają, że nie ma takiego zagrożenia: "Nie ma żadnych sygnałów świadczących o finansowych zagrożeniach realizacji programu operacyjnego dla Marynarki Wojennej" - zapewniają we wspomnianym stanowisku.
Problem w tym, że wielu polityków zastanawia się w ogóle nad celowością utrzymywania Marynarki Wojennej RP... Nawet jeśli ich opinie nie wpłyną na dalszą politykę rządu, skutecznie ograniczą plany inwestycyjne MW. To zaś sprawia, że polska marynarka wojenna już za kilka lat może mieć niższą zdolność bojową niż obecnie, bo będzie musiała wycofać dużą część przestarzałych statków i samolotów.
800 km wybrzeża bez ochrony?
O powadze problemu świadczy także to, że obecnie przedstawiciele MW muszą przekonywać polityków, że jest ona w ogóle potrzebna. Wydawałoby się, że argumentem wystarczającym powinien być w tym wypadku sam fakt, że mamy liczące 770 km wybrzeże, co już zobowiązuje do zapewnienia adekwatnej jego ochrony na wypadek ataku na Polskę od strony morza.
Eksperci wskazują jednak, że niedocenienie naszych sił morskich wynika z księżycowej polityki morskiej III RP. Przez ostatnie 20 lat z uporem likwidowano gospodarkę morską, a proces ten kończy obecny rząd. Tymczasem w krajach rozwiniętych marynarka wojenna w sposób naturalny służy nie tylko ochronie Wybrzeża, ale także do zapewnienia bezpieczeństwa żeglugi i handlu morskiego. Dlatego nie jest traktowana jak kula u nogi, ale jako konieczny czynnik zabezpieczenia ważnych interesów kraju.
Niestety włodarze III RP od lat nie umieją wykorzystać dostępu Polski do morza do wzbogacenia się kraju. - Tylko jednoznacznie sprecyzowane cele polityczne oraz interesy w obszarze polityki morskiej pozwalają właściwie określić niezbędny potencjał i strukturę sił morskich państwa. Bez tego rozbudowa lub modernizacja sił morskich przypomina budowę domu bez planu - oceniał podczas wspomnianej konferencji w Gdyni kmdr Tomasz Szubrycht z Akademii Marynarki Wojennej.
Jednak są też inne argumenty, które rządzący muszą wziąć pod uwagę w trakcie podejmowania decyzji o przyszłości polskiej marynarki wojennej. - O ile zakres zadań MW nie powinien ulec zasadniczym zmianom [w najbliższych latach - red.], o tyle z całą pewnością rosnąć będą oczekiwania sojuszników Polski co do solidarnego zaangażowania się jej sił morskich w projekcję siły (Force Projection) na obszarach konfliktów. Unikanie takiej odpowiedzialności wiele lat po wstąpieniu Polski do NATO może nadwerężyć prestiż Polski i jej sojuszniczą wiarygodność - wskazał na tej samej konferencji komandor Krzysztof Marciniak. Dodał, że współczesna morska doktryna NATO zakłada, że obecne konflikty morskie będą się toczyć na wodach przybrzeżnych. - Jeżeli uwzględnimy przy tym fakt zaangażowania się okrętów Floty Bałtyckiej w budowę i ochronę Gazociągu Północnego, to nie może to umknąć uwadze przy konstruowaniu planów modernizacyjnych MW - podaje też inny ważny argument komandor Marciniak. Eksperci wskazują również na kolejną ważną potrzebę - ochrony budowanego terminala LNG w Świnoujściu, a także transportów gazu skroplonego do gazoportu.
Gospodarka też może skorzystać
Zdaniem Polskiego Lobby Przemysłowego, odpowiednio przygotowany plan modernizacji polskich Sił Zbrojnych może przynieść korzyści gospodarce, a nawet budżetowi państwa. - Konsekwentnie realizowany - w znacznym stopniu w oparciu o polski przemysł stoczniowy i lotniczy, przedsiębiorstwa zbrojeniowe i ich zaplecze badawczo-rozwojowe - wieloletni Narodowy Program Budowy Okrętów (NPBO), wykorzystujący nowoczesne rozwiązania techniczne i najnowsze technologie, w dłuższej perspektywie przyniesie korzyści polskiej gospodarce i przyczyni się do pobudzenia jej zdolności rozwojowych - uważa dr Paweł Soroka, przewodniczący PLP. To zaś - jak mówi - nakręcając gospodarkę, przyniosłoby także korzyści fiskusowi, dzięki zwiększeniu obrotów wielu firm biorących udział w modernizacji. Jego zdaniem, taki program mógłby przyczynić się do pozyskania, również z zagranicy, nowoczesnych technologii, w tym również tych podwójnego zastosowania (wojskowo-cywilnego). Warunkiem, by na modernizacji MW skorzystała polska gospodarka jest... wola polityczna rządzących naszym krajem.
Mariusz Bober
http://www.radiomaryja.pl/artykuly.php?id=106939
- Zaloguj się, by odpowiadać
17 komentarzy
1. @
troche ;;; przewrotnosci;;; ale ten rzad chyba zatrudni piranie do ochrony polskiego wybrzeza bo na rekiny ten rzad tez nie ma pieniedzy sil i srodkow mowiac w zargonie wojskowym
2. e tam..
po co piranie, niemiecko-rura będzie chroniona dobrze przez sołdatów i agentów GAZPROM , Tusek z Klichem zaoszczędzą, a że od namiaru tej ochrony do polskich portów nie wpłynie towar, a gazoport wybudujemy jako kolejny POmnik?
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
3. oszczedzaja
na wojsku w szczegulnosci realizuja polityke swoich przelozonych za nasza granica . JEST TO JAWNA ZDRADA POLSKI . Niedlugo zostaniemy bez generalow a nawet oficerow oni widza co sie dzieje od srodk z polska armia . W normalnym kraju to sad POlowy dla takich POlitykow
4. Widocznie
Zbudują nam Marynarkę konną na rowerach i V kolumnę wozów drabiniastych na nic więcej ich nie stać ;)
Wiecie czasem myślę, że ONI dobrze robią oni rozpieprzają stare fundamenty aby PO stroić NPO (New Palicot,s Order) Stare jest tak zgniłe, że nie ma czego żałować więc trzeba rozwalić aby było miejsce na new. Tylko czy zdążą???? Pzdr ;)
RACJA JEST JAK DUPA, KAŻDY MA SWOJĄ /Józef Piłsudski/
5. Polskę wrogowie rozbroili, zakłady zbrojeniowe zlikwidowali.
Proszę zobaczyć w internecie , ile żolnierzy mają armie sąsiadów.
Zapewne światowcy plany już mają dawno, ciekawe komu do wymordowania jesteśmy szykowani.Pozdrawiam
Czarnyanioł
6. Tak sobie myślę
że chyba dobrze, że wielu pasjonatów budujących przez lata polską marynarkę wojenna nei dożyło tych czasów.
7. Gdynia: Prezydent na
Gdynia: Prezydent na obchodach 98. rocznicy odtworzenia Marynarki Wojennej
Z udziałem
prezydenta Andrzeja Dudy i szefa MON Antoniego Macierewicza na Nabrzeżu
Pomorskim w Gdyni, przy którym cumuje okręt-muzeum ORP „Błyskawica”,
rozpoczęły się we wtorek obchody 98. rocznicy odtworzenia Marynarki
Wojennej RP.
Program obchodów
przewiduje m.in. uroczysty apel i defiladę pododdziałów, a także
złożenie wiązanek kwiatów przy Płycie Pomniku Marynarza Polskiego
ulokowanym na Skwerze Kościuszki.
Na zakończenie uroczystości z pokładu
ORP „Błyskawica” oddany zostanie salut armatni składający się z 21
strzałów. Z okazji rocznicy na wszystkich okrętach stacjonujących w
bazach morskich w Gdyni i w Świnoujściu podniesiona została wielka gala
banderowa.
Podczas obchodów prezydent RP wręczy akt
mianowania na stopień kontradmirała dowódcy 3. Flotylli Obrony Wybrzeża
kmdr. Krzysztofowi Jaworskiemu.
Jeszcze przed uroczystościami na
Nabrzeżu Pomorskim, w Kolegiacie Najświętszej Maryi Panny Królowej
Polski w Gdyni odprawiono Mszę św. Po jej zakończeniu zostało odczytane
postanowienie prezydenta RP w sprawie mianowania żołnierzy na pierwszy
stopień oficerski, a minister obrony narodowej Antoni Macierewicz
wręczył patenty oficerskie grupie księży, którzy w latach 1959-80, jako
alumni seminariów duchownych byli wcieleni przymusowo do służby w
Marynarce Wojennej RP.
28 listopada 1918 r., czyli 17 dni po
odzyskaniu przez Polskę niepodległości, marszałek Józef Piłsudski wydał
specjalny dekret, w którym rozkazał odtworzyć Marynarkę Wojenną. Dziś
polska flota dysponuje czterdziestoma okrętami bojowymi oraz ponad
czterdziestoma samolotami i śmigłowcami.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
8. „Po 27 lat niedoinwestowania
„Po 27 lat niedoinwestowania Marynarki Wojennej RP – czas na zmiany”
Obecnie polska flota dysponuje 40 okrętami oraz ponad 40 samolotami i śmigłowcami.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
9. Wystąpienie Prezydenta z
Wystąpienie Prezydenta z okazji 98. rocznicy odtworzenia Marynarki Wojennej RP
Po 27 lat zaniedbań i niedoinwestowania Marynarka Wojenna nie jest
dziś w stanie, którego byśmy oczekiwali; czas najwyższy, aby to się
zmieniło - powiedział prezydent Andrzej Duda we wtorek w Gdyni.
zniszczeniu większości polskiej floty, latach komunizmu, kontynuowana
jest w wolnej Rzeczypospolitej.
dzisiaj w takim stanie, jak byśmy oczekiwali - nie ze względu na brak
oddania i służby żołnierzy, bo tej polskiemu wojsku i polskiej marynarce
wojennej nigdy nie brakowało - ale przez 27 lat zaniedbania,
niedoinwestowania, braku istotnej modernizacji naszej floty. Czas
najwyższy, aby to się zmieniło - podkreślił.
wierzy głęboko w to, że w najbliższych latach proces modernizacji naszej
floty zostanie zrealizowany mądrze, z powodzeniem, a przede wszystkim
skutecznie.
czynicie na co dzień, ale także bezpiecznie, sprawnie i bez żadnych
kompleksów wobec sowich kolegów z armii sojuszniczych, z armii Sojuszu
Północnoatlantyckiego, z którymi spotykajcie się na co dzień w trakcie
służby - powiedział prezydent.
kontradmirała dowódcy 3. Flotylli Okrętów kmdr. Krzysztofowi
Jaworskiemu. (PAP)
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
10. 85-lecie Dywizjonu Okrętów Podwodnych
85 lat temu w Polskiej Marynarce Wojennej utworzono Dywizjon Okrętów Podwodnych. W piątek, 28 kwietnia 2017 r., w Porcie Wojennym w Gdyni Oksywiu odbyły się uroczystości upamiętniające powstanie jednostki. Główne zadania okrętów podwodnych to przede wszystkim zwalczanie okrętów nawodnych i podwodnych, prowadzenie rozpoznania i transport grup specjalnych.
http://www.naszdziennik.pl/galeria/180957,85-lecie-dywizjonu-okretow-pod...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
11. Szef MON do absolwentów
Szef MON do absolwentów Akademii Marynarki Wojennej: „Marynarka
będzie musiała wrócić do korzeni, na Bałtyk i stąd dowodzić swoimi
okrętami"
"Jesteście kadrą Wojska Polskiego, które staje wobec nowych
zagrożeń, które pamiętamy z przeszłości, ale dzisiaj przybierają nowy
kształt".
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
12. Dowództwo polskiej Marynarki
Dowództwo polskiej Marynarki Wojennej opuszcza Warszawę. Błaszczak: "Naprawiamy to, co PO z PSL popsuło"
—
powiedział Błaszczak przypominając, że ponad dwa tygodnie temu do Gdyni
wróciły szczątki admirała Józefa Unruga (sprowadzono je z Francji
i pochowano na Cmentarzu Marynarki Wojennej).
— powiedział Błaszczak.
— powiedział Błaszczak.
Dodał,
że „od dziś na ulicach Gdyni będzie więcej mundurów Marynarki Wojennej,
będzie więcej żołnierzy polskich - marynarzy Marynarki Wojennej”.
— powiedział.
Dodał, że PiS „naprawia to, co PO z PSL-em popsuło”.
— powiedział szef MON.
— dodał Błaszczak.
Obecny
na uroczystości inspektor Marynarki Wojennej kontradmirał Jarosław
Ziemiański przypomniał, że „prawie pięć lat temu, w wyniku
przeprowadzonej reformy systemu kierowania i dowodzenia siłami
zbrojnymi, po rozwiązaniu dowództw poszczególnych rodzajów sił
zbrojnych, utworzono Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, w skład
którego wszedł Inspektorat Marynarki Wojennej”.
— powiedział Ziemiański.
Dodał,
że starano się przekonać przełożonych, „że ewentualny powrót
Inspektoratu na Wybrzeże nie wpłynie negatywnie na jakość
wykonywanych zadań”.
– powiedział.
Jak
przypomniał wydział prasowy MON, Dowództwo Marynarki Wojennej
funkcjonowało w Gdyni do końca 2013 r., w styczniu 2014 r. zostało
rozformowane i przeniesione do Warszawy, jako Inspektorat
Marynarki Wojennej.
— przypomniano w komunikacie.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
13. Kaczyński o przekopie Mierzei
Kaczyński o przekopie Mierzei Wiślanej: Będą mogły przepływać duże okrety wojenne
Mierzei Wiślanym oznacza dla Polski suwerenność gospodarczą, ale także
tę odnoszącą się do militariów - powiedział w środę prezes PiS Jarosław
Kaczyński. Dodał, że dzięki kanałowi żeglugowemu, port w Elblągu będzie w
pełni korzystał ze swego potencjału.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
14. Marynarka Wojenna odbierze
Marynarka Wojenna odbierze wkrótce pierwsze dwa holowniki, po wielu latach przerwy w zamówieniach
Remontowa Holding, 8 lipca odbędzie się uroczystość chrztu oraz
wodowania holownika H-2 budowanego dla Marynarki Wojennej RP. Otrzyma on
imię „Mieszko”.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
15. Ze dwa miesiace temu
chodzily sluchy, ze Niemcy wypozycza nam jeden ze swoich okretow podwodnych. To by oznczalo, ze w ramach programu Orka u nich kupilibysmy 2-3 nowe OP.
16. Gdańsk: chrzest i wodowanie
Gdańsk: chrzest i wodowanie holownika „Mieszko”
Na
terenie Stoczni Remontowej Shipbuilding w Gdańsku odbyła się
uroczystość chrztu i wodowania trzeciego z sześciu nowoczesnych
holowników budowanych dla Marynarki Wojennej. Jednostka otrzymała imię
„Mieszko”.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
17. MON: Trwa modernizacja
MON: Trwa modernizacja marynarki wojennej
Proces modernizacji Marynarki Wojennej trwa. To ważne,
by marynarze ramie w ramię z żołnierzami pozostałych rodzajów Sił
Zbrojnych strzegli bezpieczeństwa naszej ojczyzny - powiedział
w czwartek szef MON Mariusz Błaszczak na obchodach 101. rocznicy
utworzenia Marynarki Wojennej.
Podczas obchodów
nastąpiło pierwsze podniesienie bandery wojennej na ORP Ślązak. „Byliśmy
przed chwilą świadkami ważnej, historycznej chwili. To ważne,
by Marynarka Wojenna, która liczy sobie 101 lat rozwijała się. To ważne,
by marynarze ramie w ramię z żołnierzami pozostałych rodzajów Sił
Zbrojnych strzegli bezpieczeństwa naszej ojczyzny. I tak się dzieje” -
powiedział minister obrony narodowej.
Wskazał, że podniesiona
bandera na ORP Ślązak jest tego przykładem i zastrzegł, że to nie jest
jedyne wydarzenie w ciągu ostatnich lat, które świadczy o tym, że proces
modernizacji Marynarki Wojennej przebiega.
Proces
modernizacji Marynarki Wojennej musi przebiegać, aby wszystkie
zapóźnienia i błędy wypełniać, na to potrzeba czasu i budżetu - dodał.
Podkreślił, że jako szef MON doprowadził do przyjęcia piętnastoletniej
perspektywy budżetowej, która daje gwarancje modernizacji polskiej
Marynarki Wojennej.
ORP Ślązak to polski okręt klasy korweta
patrolowa. Jednostka, przekazana siłom zbrojnym 8 listopada, wchodzi
w skład Dywizjonu Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów. Ślązak jest
przeznaczony do zwalczanie celów nawodnych, powietrznych i zagrożeń
asymetrycznych, patrolowania i ochrony torów podejściowych oraz morskich
linii komunikacyjnych, eskorty i ochrony komercyjnych jednostek
pływających. Jest także przystosowany do kontroli morskich szlaków jako
element sił wielonarodowych, zwalczania piractwa i terroryzmu morskiego,
współpracy z siłami specjalnymi w zabezpieczaniu ich działań oraz
udziału w akcjach humanitarnych i ekologicznych.
Czytaj też: MON: dodatkowe środki dla PGZ na produkcję amunicji
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl