GAZPROM rządzi w Polsce. POdziekować Tuskowi i KOmorowskiemu.

avatar użytkownika Maryla

Gazprom szykuje ekspansję do Polski wraz z VNG

Polski rynek gazowy może trafić na celownik firmy VNG z Niemiec Wschodnich, nad którą Gazprom przejął częściową kontrolę - napisała "Gazeta Wyborcza".
O strategii rozwoju VNG szef Gazpromu Aleksiej Miller rozmawiał kilka dni temu z prezesem niemieckiej firmy Klausem Ewaldem Holstem. Gazprom ma 10,5 proc. akcji VNG, a dalsze 15,8 proc. należy do firmy Wintershall - głównego niemieckiego partnera rosyjskiego koncernu. W sumie alians Gazpromu ma 26,3 proc. akcji VNG, co daje mu tzw. negatywną kontrolę, czyli możliwość blokowania strategicznych decyzji na zgromadzeniu akcjonariuszy spółki z Niemiec wschodnich - wyjaśnia "Gazeta Wyborcza".

Teraz rosyjski koncern na pierwszym miejscu stawia zwiększenie sprzedaży gazu przez swoją niemiecką spółkę. A to niełatwe zadanie za Odrą, bo rynek gazu w Niemczech kurczy się. W zeszłym roku Niemcy zużyli 85 mld m sześc. gazu, o 12 mld m sześc. mniej niż w 2007 r.
Ten kryzys ominął VNG, które w zeszłym roku sprzedało 13,4 mld m sześc. gazu, tyle co Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Nowych możliwości rozwoju firma z Lipska szuka też poza Niemcami, a strategicznym zagranicznym rynkiem jest dla niej Polska - czytamy w "Gazecie".

Czytaj więcej:     Gazprom | VNG | PGNiG

 

Gazu u nas dostatek

To nie pobożne życzenie naukowców i miraże tworzone przez koncerny wydobywcze - wieszczy "Dziennik Gazeta Prawna".
Właśnie odkryto kolejne złoża gazu łupkowego, tym razem na Lubelszczyźnie. Kompletne wyniki poszukiwań będą znane w październiku, zaś próbne odwierty odbędą się w przyszłym roku.

Do eksploatacji złóż potrzebujemy pomocy zagranicznych, doświadczonych i dobrze wyposażonych w niezbędny sprzęt specjalistyczny, partnerów. Chętnych jest wielu.
Obecnie najważniejsza jest kwestia potwierdzenia, szacunkowych dotąd, danych o wielkości zasobów gazu łupkowego. Wg najbardziej optymistycznych przewidywań, może to być nawet 200 razy więcej, niż nasze, obecne, roczne zapotrzebowanie.

Czy zatem Polska może uniezależnić się od importu tego surowca, a nawet stać się jego eksporterem. Wszystko zależy od stosunku cen gazu ziemnego i łupkowego na świecie.

Obecnie opłacalność eksploatacji łupków jest na podobnym poziomie, co zakup gazu ziemnego.
Ale nikt nie wie, jakie będą ceny gazu za 10 czy 15 lat - podkreśla "Dziennik Gazeta Prawna".

Czytaj więcej:     wydobycie gazu | gaz łupkowy

 

 

PGNiG wycofuje się ze sprzedaży LPG przez sieć gazową

wnp.pl (Marcin Szczepański) - 25-05-2010 14:08
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oprócz sprzedaży gazu ziemnego na niewielką skalę prowadzi także obrót gazem ciekłym LPG, w tym również w ramach sieci gazowej. Obecnie trwają jednak prace zmierzające do zmiany rodzaju gazu w miejscowości Pisz z LPG na gaz ziemny. Termin tej operacji zaplanowano na sierpień 2010 r.

W efekcie gazem LPG zasilane będą już tylko Suwałki, Ełk oraz Olecko.

 

Nie są to jednak ilości rzucające na kolana. Roczna sprzedaż LPG dla tych miast wynosiła w 2009 roku 2,1 tys. ton. Sprzedaż LPG prowadzi PGNiG SA, natomiast dystrybucję siecią gazową prowadzi Mazowiecka Spółka Gazownictwa.


Znacznie większe ilości produkowanego przez PGNiG gazu ciekłego lokowane są w postaci dostaw kontraktowych. Stanowi to ok. 90 proc. ilości sprzedawanego przez spółkę LPG. W 2009 roku łączna sprzedaż tego produktu wyniosła 22,3 tys. ton.

Według danych PGNiG w I kwartale tego roku spółka zanotowała 49 proc. wzrost przychodów z tytułu sprzedaży LPG. - Wzrost ten wynikał jednak wyłącznie ze wzrostu cen sprzedaży w kontraktach, które oparte są o ceny rynkowe. Ponieważ cena LPG była wysoka w I kw., stąd też tak duży wzrost - poinformowano nas w biurze prasowym spółki.

Według danych Polskiej Organizacji Gazu Płynnego krajowa produkcja LPG zaspokaja jedynie 12,3 proc. polskiego zapotrzebowania na to paliwo. Gaz płynny w Polsce produkują wyłącznie rafinerie w Płocku i Gdańsku oraz właśnie PGNiG. W odróżnieniu od rafinerii LPG z PGNiG pochodzi z bezpośredniego wydobycia a nie przerobu ropy naftowej.

 

http://gazownictwo.wnp.pl/pgnig-wycofuje-sie-ze-sprzedazy-lpg-przez-siec-gazowa,110795_1_0_0.html

 

Gazociąg Północny nadal blokuje rozwój portu w Świnoujściu

Andrzej Kublik
2010-05-05, ostatnia aktualizacja 2010-05-05 20:43

Fiaskiem zakończyły się polsko-niemieckie rozmowy o zmianie ułożenia gazociągu Nord Stream tak, by nie blokował większym statkom dostępu do Świnoujścia.

Gazociąg Nord Stream blokuje rozwój Świnoujścia

 

Gazociąg Nord Stream blokuje rozwój Świnoujścia
http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,7847446,Gazociag_Polnocny_nadal_blokuje_rozwoj_portu_w_Swinoujsciu.html

 

Rojenia Grada czy Pawlaka? Baltic Pipe?Pakt Niemcy-Rosja.

 

Pakt Ribbentrop-Mołotow paktem Merkel-Putin? Polska sprzedana, ostatni gasi światło

 

Etykietowanie:

napisz pierwszy komentarz