Ciszej nad tą trumną... - list do Gazety Wyborczej (Antidotum)

avatar użytkownika Redakcja BM24

Dzisiaj w Gazecie Wyborczej przeczytałem kilka tekstów, które mnie bardzo zasmuciły. Chodzi o wybór Wawelu jako miejsca pochówku Lecha Kaczyńskiego. Wydaje mi się, że redakcja Gazety Wyborczej relacjonuję tę dyskusję jednostronnie, naglaśniając protesty przeciw wyborowi Wawelu i stając się stroną w tej dyskusji. Uważam, że nie powinna tak robić. Poniżej zamieszczam list, który wysłałem do Gazety Wyborczej.

==========================================================================

Szanowna Redakcjo,
w gruncie rzeczy jestem jednym z tych, o których pisze się czasem (również na Waszych łamach): starsi, z mniejszych ośrodków. Właśnie przeczytałem na Waszej stronie komentarz "Pochówek na Wawelu? Są protesty". I mam jedną prośbę - spróbujcie relacjonować tę tragedię delikatniej, z większą kulturą, empatią, rozwagą - mam na myśli właśnie ten konkretny tekst.
Rozumiem, są protesty - wszak jesteśmy demokratycznym krajem. Ale pozwolę sobie skorzystać z tej demokracji i wyrazić opinię, że te protesty są głupie, niestosowne. Być może rzeczywiście jest tak jak piszecie i głosów za pochówkiem na Wawelu macie mniej. Ale trudno się dziwić - taki macie profil, takich czytelników i traktowaliście Lecha Kaczyńskiego, tak jak traktowaliście. Te głosy to nie jest statystyczna próba. Zresztą to nie ma znaczenia, czy statystyczna, czy nie...
Ja akurat nie mam żadnych problemów z akceptacją pochówku Lecha Kaczyńskiego na Wawelu. Był prezydentem wybranym w demokratycznych wyborach, był uczciwy, zginął tragicznie, na służbie.
Kiedy na Wawelu chowano Piłsudskiego też były protesty. Kiedy w Warszawie chowano Narutowicza, też były nieprzychylne głosy. Nikt nie ma monopolu na prawdę. Głupi, czy nienawistni ludzie zdarzają się na prawicy i lewicy. Czasem może lepiej pomilczeć...
Oczywiście ta decyzja wpisuje się w ostre polityczne konflikty. Za ostre... Myślę, że Lecha Kaczyńskiego często przedstawiano w nieuczciwy, karykaturalny sposób. I Wy, dziennikarze z Gazety Wyborczej, macie w tym duży udział. I to jest jedna z przyczyn tych protestów i emocji (oczywiście nie jedyna).
Nic już nie zrobicie z tą legendą. Te wszystkie kalumnie, oszczerstwa, uszczypliwości z ostatnich lat teraz zmieniły znak i będą tę legendę wzmacniać. Nie zawrócicie Wisły kijem.
A na pogrzeb w Krakowie pójdę. I wezmę ze sobą swoje dzieci.

Z poważaniem

XXXXX

 

http://antidotum.salon24.pl/170736,ciszej-nad-ta-trumna-list-do-gazety-wyborczej

Etykietowanie:

1 komentarz

avatar użytkownika Maryla

1. Stępione ostrze akcji "Dezintegracji". (Infobroker)

Nie dalej jak 20 minut temu w audycji Janusza Weissa w Radiu Zet wypowiedział się Antoni Libera. Temat wypowiedzi - list Państwa Wajdów. Główne tezy wystąpienia: 1. Wajdowie wygłupili się (to moja interpretacja) ze swoim listem. Po podjęciu decyzji oczywiste jest, że nikt jej nie zmieni, nawet pod wpływem listu reżysera "Katynia" i jego żony. 2. Jeżeli coś może być przyczyną podziału Polaków, "najgłębszego od momentu transformacji", to takie epistoły własnie, a nie miejsce pochówku. 3. Decyzja o pochówku na Wawelu została podjęta przez kard. Dziwisza i podpisana przez B. Komorowskiego. Zrzucanie odpowiedzialności na rodzinę jest po prostu nieetyczne i nieuczciwe. 4. MIejsce pochowania Pary Prezydenckiej może stanowić próbę złożenia hołdu symbolice towarzyszącej ich śmierci. A. Libera preferowałby Archikatedrę, ale po podjęciu decyzji zakończył się czas na dyskusje. Szczerze mówiąc, odważny facet. A sama audycja - wyważona, na poziomie tak bardzo różniąca się od przesłuchania M. Olejnik. http://infobroker.salon24.pl/170751,stepione-ostrze-akcji-dezintegracji

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl