Dziś polityka polskiego rządu nie jest realizacją żadnego polskiego programu, jest realizacją zapotrzebowania zewnętrznego

avatar użytkownika Maryla

"Obok wojny z polską gospodarką, chcą uderzać także w polskie symbole"

To dążenie do tego, aby nasz naród sam siebie uznał za takiego, który nie ma się czym chwalić, nie ma bohaterów, nie sprawdził się w tym najtrudniejszym okresie nowoczesnej historii Polski, Europy
i świata.(…) Mamy być narodem gorszym, który godzi się na gorszy los” -w taki sposób prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenia usunięcie z wystawy stałej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku rtm. Witolda Pileckiego, św. o. Maksymiliana Kolbe oraz bł. Rodziny Ulmów. Bo ostatnie lata,  od 15 października 2023 r., to były lata, w których dążyliśmy w sposób przemyślany i skuteczny, by nasz los stał się w każdym wymiarze zbliżonym do tych na zachód od naszych granic— zaznaczył Kaczyński. Dziś polityka polskiego rządu nie jest realizacją żadnego polskiego programu, jest realizacją zapotrzebowania zewnętrznego, jest realizacją tego, czego potrzebują ci, którzy chcą odnowić Europę imperializmów, Europę, w której są ci podporządkowani i ci, którzy decydują, i którzy w sposób konsekwentny idą tą drogą, choć już dzisiaj nie przy pomocy broni, tylko zupełnie innymi metodami— powiedział.
Prawo i Sprawiedliwość przygotowało projekt uchwały, która zobowiązuje rząd do podjęcia działań ws. przywrócenia bohaterów wykluczonych z ekspozycji w Muzeum II Wojny Światowej. Politycy tej
partii wnioskują o uzupełnienie porządku obrad Sejmu o ten punkt. Sprawa dotyczy usunięcia z wystawy głównej: bł. Rodziny Ulmów, św. Maksymiliana Kolbe i rtm.  Witolda Pileckiego. Za decyzją stoją nowe władze gdańskiego Muzeum.
2 lipca odbędą się polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe pod przewodnictwem premiera Donalda Tuska oraz kanclerza Niemiec Olafa Scholza - poinformował CIR. Ostatnie rozmowy w tym formacie miały miejsce w 2018 r.
Mamy do czynienia z rosnącą dziurą budżetową. Na koniec maja to już 53 mld zł.Przez poprzednie kilkanaście lat w maju nie zarejestrowaliśmy tak wysokiego deficytu. Mamy doniesienia medialne o deficycie również w NFZ. I mamy też rosnącą lukę w podatku VAT. - pisze na portalu X były premier Mateusz Morawiecki. Ministerstwo Finansów w poniedziałek opublikowało dane o wykonaniu budżetu państwa. Deficyt budżetu państwa po maju wyniósł 53,1 mld zł, co stanowi 28,9 proc. planu na cały rok. Zdaniem Morawieckiego „widać gołym okiem, że dzisiaj grozi nam zapaść w finansach publicznych. To nie stanie się z miesiąca na miesiąc, ale już za pół roku, za rok, dwa lata może dojść do prawdziwej katastrofy, przestrzegam przed tym”.
Przez Polskę przelewa się fala zainteresowania zapowiedzią wycofania największych kontenerowców Maerska i Hapag-Lloyd z rejsów do Gdańska. Sprawdziliśmy, jakie to będzie mieć znacznie dla portu i przede wszystkim dla jego klientów.

Dodatkowo wzrośnie opłata za samą dystrybucję z 289 do 430 zł za MWhRachunki za prąd. Prezes URE mówi o 622,8 zł za MWh.

Zaczęło się! Ceny gazu rosną o jedną czwartą

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfę PGNiG Obrót Detaliczny na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych odbiorców.

Agencja S&P podwyższa prognozę dynamiki PKB Polski w '25 do 3,3 proc.

Agencja S&P Global Ratings podwyższyła prognozę dynamiki PKB Polski w 2024 r. o 0,1 pp. do 2,9 proc., a na 2025 r. o 0,2 pp do 3,3 proc. - podano w raporcie S&P. Agencja widzi średnioroczną inflację w Polsce w 2024 r. na poziomie 4,7 proc., w 2025 r. 4,2 proc. i ok. 3,5 proc. w dwóch kolejnych latach.

Sejm w lipcu zajmie się obywatelskim projektem ws. zamrożenia cen gazu i energii

Sejm w lipcu zajmie się zainicjowanym przez PiS obywatelskim projektem ustawy mającej na celu utrzymanie cen gazu i energii na obecnym poziomie. Poinformował o tym w środę marszałek Sejmu Szymon Hołownia zaznaczając, że wciąż trwają analizy projektu. Zapewnił zarazem, że nie będzie tu "żadnej zamrażarki".

Uderzenie drożyzny? Polacy muszą się szykować. Nadchodzi nagły zwrot

W piątek Główny Urząd Statystyczny pokaże dane o inflacji w czerwcu. Eksperci prognozują, że będą one podobne do tych z maja. To jednak chwilowa sytuacja. Za moment - zdaniem ekonomistów - będzie gorzej, co Polacy odczują w swoich portfelach.

Fatalny stan finansów - za błędy Tuska zapłacą Polacy

Ostatnie wyniki wykonania budżetu państwa są bardzo niepokojące.Mamy do czynienia z historycznie najwyższym deficytem, z deficytem, który został jeszcze zwiększony w stosunku do przedłożenia rządu
Morawieckiego. Ten deficyt w stosunku do deficytu z 2023 r. rośnie o 24,9%. To jest 5,1% PKB, taki jest deficyt w stosunku do PKB. To znacznie więcej niż dopuszczalne 3%, na które zgodziła się Polska,
przystępując do Unii Europejskiej.

Zwolnienia bez końca. Najgorzej jest w Krakowie

W styczniu i lutym prawie 1000 osób straciło tu pracę. Więcej niż w całym 2023 roku

Blisko 3,9 mld zł dokapitalizowania dla spółek zbrojeniowych

Rząd zainwestuje blisko 3,9 mld zł w spółki tworzące konsorcjum budujące system obrony powietrznej Narew; środki zostaną przeznaczone na rozbudowę zakładów, zwiększenie potencjału produkcji i obsługi oraz badań i rozwoju – poinformowała Rada Ministrów.

Ropa naftowa może jeszcze wyraźnie podrożeć. Są istotne zagrożenia

Trudna sytuacja geopolityczna na Bliskim Wschodzie generuje wzrost cen baryłki ropy, który może znowu dojść do poziomu 100 dolarów. Jednocześnie rynki nie reagują już tak gwałtownie na nowo pojawiające się konflikty.

Koszty podniesienia dobrostanu zwierząt oznaczają wzrost kosztów produkcji o 11-23 proc.

Wprowadzenie unijnych rekomendacji dotyczących chowu zwierząt oznaczają wzrost kosztów produkcji o 11-23 proc. - ocenili przedstawiciele organizacji rolniczych, biorący udział we wtorkowej
dyskusji podczas posiedzenia podkomisji stałej ds. dobrostanu zwierząt gospodarskich i ochrony produkcji zwierzęcej w Polsce .

"Nie ma miejsca na obniżanie kwoty wolnej od podatku i składki zdrowotnej"

W tej chwili nie ma miejsca na obniżanie kwoty wolnej od podatku i składki zdrowotnej. W pierwszej kolejności należy przedstawić plan "zatkania dziury w NFZ" oraz "schodzenia z deficytem" budżetowym - uważa prezes Instytutu Finansów Publicznych (IFP) dr Sławomir Dudek.

Dwie ważne informacje dla branży cementowej w Polsce. Każda jest zła

Dla branży cementowej są dwie ważne informacje i obie złe. W 2034 r. przemysł cementowy przestanie korzystać z darmowych uprawnień do emisji CO2. Sektor chce wykorzystać technologię wychwytu i składowania CO2, ale do 2034 r. na dużą skalę w Polsce tej technologii nie wdroży.

Eksport w dół, import w dół. Co z polską gospodarką?

Eksport towarów z Polski spadł o 3,6% r/r do 83 539 mln euro w I kw. 2024 r., zaś import spadł o 3,7% r/r do 81 009 mln euro, wynika z danych przedstawionych przez Narodowy Bank Polski (NBP).

Znamy dług Polski po pierwszym kwartale

Rośnie dług Polski. Również zagraniczny,NBP informuje: zadłużenie zagraniczne brutto Polski wzrosło w I kw.‘24 do 400.216 mln euro. Zadłużenie zagraniczne brutto Polski wzrosło w I kw. 2024 r. do 400.216 mln euro z 388.310 mln euro w IV kw. 2023 r., po korekcie z 386.353 mln euro - podał Narodowy Bank Polski.Zadłużenie sektora rządowego wzrosło do 113.797 mln euro z 105.629 mln euro.
Aż 960 pracowników z zakładu Lear Corporation w Pikutkowie straci pracę. W tym tygodniu firma zdecydowała o wyprowadzce spod Włocławka i przeniesieniu produkcji do Tunezji. Niestety to niejedyna spółka, która w tym roku zdecydowała się na wyjazd z Polski.

Analitycy banku Goldman Sachs spodziewają się w lipcu "znacznego wzrostu" inflacji w Polsce w związku z częściowym uwolnieniem cen energii. Zwrócili uwagę, że powodem czerwcowego wzrostu inflacji w Polsce była podwyżka cen żywności.

Gaz-System przejmuje spółkę Orlenu. Umowa podpisana

Gaz-System przejmuje od Olenu Gas Storage Poland, operatora systemu magazynowania gazu, zarządzającego podziemnymi magazynami, poinformowano w komunikacie. W piątek została podpisana umowa przejęcia 100 proc. udziałów spółki. Własność magazynów, których obecna pojemność to 3,3 mld m sześc., pozostaje w Grupie Orlen.

NBP: w I kw. 2024 w Polsce oddano do użytku o ok. 12 proc. mniej mieszkań niż rok wcześniej

Liczba oddanych do użytkowania mieszkań w pierwszym kwartale tego roku wyniosła 48,8 tys., co oznacza spadek o 12 proc, w stosunku do pierwszego kwartału 2023 roku i o 18 proc. w stosunku do czwartego kwartału ubiegłego roku - poinformował w piątek Narodowy Bank Polski (NBP).

MF: Do Polski napłynęło w maju 1,006 mld euro środków z UE

Do Polski napłynęło w maju 1,006 mld euro środków z UE - podało Ministerstwo Finansów.

PKP Cargo z problemami. Ukraińcy wejdą w lukę?

Polska wydała licencję przewoźnikowi kolejowemu Ukrainian Railways Cargo Poland

Składki OC w górę. Nowa taryfa od 9 października

Podrożeją ubezpieczenia komunikacyjne! Jest już projekt przygotowany przez rząd

Pastor z PKO BP: inflacja w czerwcu prawdopodobnie wyniosła 2,6 proc.

Inflacja w czerwcu prawdopodobnie nieznacznie wzrosła i wyniosła 2,6 proc. wobec 2,5 proc. w maju – powiedział PAP ekonomista PKO BP Kamil Pastor. Dodał, że czerwiec będzie ostatnim miesiącem, kiedy inflacja utrzyma się w dopuszczalnym paśmie wahań do celu inflacyjnego.

Horała: CPK po amputacji. Dobrze, że całkiem nie zaorali

Dzięki presji społecznej budowa CPK wciąż jest realna. Niestety, po odrąbaniu kilku strategicznych filarów, projekt stał się rachityczny i kadłubkowy.

Były prezes CPK ostro ocenia pomysł Donalda Tuska. "Ekonomiczna głupota"

Premier Donald Tusk dał zielone światło dla realizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego. Mikołaj Wild, były prezes CPK oraz wieloletni pełnomocnik rządu PiS ds. tej inwestycji, wskazuje w rozmowie z WNP.PL, w których miejscach nowy plan się nie spina, gdzie dokonano kreatywnej księgowości i dlaczego lotnisko ruszy… w 2037 roku.

Prezydent nie odpuszcza CPK. Będą rozmowy z rządem

Informacje, jakie przekazał rząd w sprawie CPK, są bardzo niepokojące - mówi minister w Kancelarii Prezydenta

Handel w niedziele: koalicja „przepchnęła” projekt

Posłowie policzyli szable. Okazało się, że w kwestii handlu w niedzielę mamy w zasadzie remis. Udało się jednak przesłać projekt do dalszych prac.

Na podwyżkach cen prądu w lipcu się nie skończy. Następne przyjdą już za pół roku

Władze zdecydowały o stopniowym zwijaniu parasola rozłożonego  nad gospodarstwami domowymi w 2022 roku po wybuchu kryzysu energetycznego. Zaowocuje to podwyżkami cen prądu od 1 lipca 2024 roku, które będzie łagodził bon energetyczny, a jak wszystko teraz wskazuje - także podwyżkami cen energii od 1 stycznia 2025 roku.

Zwolnienia grupowe: bez pracy 16 tys. osób w pół roku!

W kwietniu i maju zwolnienia grupowe zgłosiło 85 firm. W efekcie pracę straci 4275 osób. Od stycznia takie zdarzenia dotyczyły 175 firm i aż 16 tys. osób.

Odmrożenie cen energii w lipcu zwiększy inflację. Mamy wyliczenia

Czerwcowy odczyt jest ostatnim w tym roku, w którym inflacja utrzymała się w celu NBP - ocenia Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) w komentarzu do danych GUS. Ich zdaniem, częściowe odmrożenie cen energii w lipcu zwiększy inflację o ok. 1,5 pkt. proc. przez najbliższy rok.

Demonstracja górników. Tego żądają od minister klimatu

Portal WNP.PL dotarł do treści pism, które związkowcy wręczą minister klimatu i środowiska Paulinie Hennig-Klosce podczas demonstracji 28 czerwca.

Bank PKO BP wypłaci 3,2 mld zł dywidendy

Zwyczajne Walne Zgromadzenie PKO BP zdecydowało o przeznaczeniu 2,59 zł dywidendy na jedną akcję spółki z zysku wypracowanego w 2023 roku.

Są powody do obaw. Bezrobocie będzie rosło

Prawie wszystkie zmienne zapowiadają w ciągu najbliższych miesięcy wyższą stopę bezrobocia

Koniunktura znowu w dół - co czeka gospodarkę?

To drugi miesiąc z rzędu spadku tego wskaźnika. To drugi miesiąc z rzędu, kiedy trwające od lipca ubiegłego roku tendencje wzrostowe wyraźnie wyhamowały. Takiego scenariusza można było spodziewać się w sytuacji, gdy główną siłą napędową gospodarki była w ostatnim czasie wyłącznie konsumpcja. Niesprzyjające są również warunki panujące w naszym najbliższym otoczeniu, głównie w gospodarce niemieckiej, której aktywność uległa w ostatnim czasie ograniczeniu, zaś perspektywy przełamania tej tendencji na razie nie pojawiają się” – czytamy w najnowszym raporcie Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Pełczyńska-Nałęcz: druga rewizja KPO - prawdopodobnie w I połowie 2025 r.

Prawdopodobnie w pierwszej połowie przyszłego roku będzie druga rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) po odblokowaniu środków -poinformowała w poniedziałek minister funduszy i polityki regionalnej
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Prezes Polska Press: realizujemy strategię niezależnie od zamierzeń Orlenu

Niezależnie od zamierzeń właściciela, Polska Press Grupa realizuje długofalową politykę związaną z umacnianiem pozycji na rynku online i rozwojem nowych produktów - tak prezes Polska Press Zenon Nowak skomentował informacje o planach Orlenu co do sprzedaży medialnej spółki.

Orlen rozbiórka. Zarząd chce sprzedać Polska Press

Orlen rozbiórka. Cz. II: Zarząd chce sprzedać Polska Press
Daniel Obajtek ostro skrytykował pomysł zmniejszenia dominacji Orlenu na rynku gazu. Były prezes spółki a dziś polityk zarzucił obecnie rządzącym, że chcą  "polskiego czempiona (PO)kroić, (PO)sprzedawać, (PO)zbawić siły rynkowej".

Morawiecki: wyrok NSA jest całkowicie oderwany od tamtych czasów i zagrożenia, które panowało

Dzisiejszy wyrok NSA jest w całkowitym oderwaniu od tamtych czasów i zagrożenia, które wówczas panowało - powiedział b. premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do decyzji NSA oddalającej kasację od wyroku WSA, który orzekł, że decyzja Morawieckiego zobowiązująca Pocztę Polską do przygotowania wyborów korespondencyjnych rażąco naruszyła prawo.

NSA: sądy nie znalazły podstawy decyzji premiera ws. wyborów korespondencyjnych

Sądy administracyjne nie znalazły podstawy prawnej decyzji szefa rządu z kwietnia 2020 roku ws. zobowiązania Poczty Polskiej do przygotowania wyborów korespondencyjnych – wynika z uzasadnienia
piątkowego wyroku NSA.

„Nasz Dziennik”: Ministerstwo Zdrowia w rządzie D. Tuska karze placówki medyczne za odmowę zabicia nienarodzonego dziecka  

Pierwszą placówką ukaraną za niezabicie dziecka jest Pabianickie Centrum Medyczne. Szpital ma zapłacić olbrzymią kwotę 550 tys. złotych. Minister zdrowia, Izabela Leszczyna, z nieukrywaną satysfakcją poinformowała, że to dopiero początek szczucia szpitali – czytamy w „Naszym Dzienniku”.

Czystki i paraliż decyzyjny w spółkach Skarbu Państwa, a ich zyski aż o 7,9 mld zł niższe niż przed rokiem. Katastrofalne dane

Czystki kadrowe, a w konsekwencji paraliż decyzyjny w spółkach Skarbu Państwa trwa nadal, w mediach wspierających rząd, a także w mediach społecznościowych na kontach polityków Platformy, Trzeciej Drogi i Lewicy, wręcz entuzjazm, że „depisizacja” trwa w najlepsze. Jakoś nikt z rządzących nie przejmuje się, że według komunikatu ministerstwa finansów na koniec maja dochody podatkowe są wyraźnie niższe, niż zaplanowano i jeżeli nic się w tej sprawie nie zmieni, to na koniec roku może zabraknąć ok. 35 mld zł z VAT i ok. 25 mld zł z PIT, co przy zaplanowanym na poziomie 184 mld zł deficytowym, oznacza wręcz katastrofę budżetową.

Koalicja Tuska masowo zwalnia ludzi pracujących w SSP.
To rząd antyrozwoju - nie ma zamiaru budować elektrowni atomowych, CPK czy innej strategicznej infrastruktury, więc po co mu sprawni menedżerowie. A drugi efekt będzie taki, że następcy rządu Tuska zrobią ludziom zatrudnionym w jego czasach dokładnie to samo, albo bardziej. Dlaczego? Bo każdy kto przyjdzie po Tusku, będzie mógł powiedzieć: przecież robiłeś to samo. Więc teraz wyrzucimy wszystkich, którzy zostali zatrudnieni w Twoich czasach — analizował były premier. Kiedy to będzie? Nie wiem, ale kiedyś na pewno. Żadna władza nie jest przecież wieczna. Być może Donald Tusk myśli, że go to nie będzie dotyczyć, bo będzie wtedy sędziwym staruszkiem. Jeśli tak myśli, to bardzo się myli. Cała logika uprawiania przez niego polityki i sprawowania władzy jest niszcząca dla Polski. Oby trwało to jak najkrócej

Od 1 lipca wzrasta minimalne wynagrodzenie

Od 1 lipca minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie do 4300 zł brutto, a stawka godzinowa do 28,10 zł. To druga w tym roku podwyżka płacy minimalnej, która obejmie ponad 3 mln osób. W porównaniu do 2014 r. wynagrodzenie minimalne będzie wyższe o 2620 zł, czyli o 156 proc.

Koreańczycy wypadną z gry o polski atom? "Projekt zamrożony"

Spółka PGE PAK Energia Jądrowa, która z koreańskim KHNP ma budować elektrownię jądrową w Pątnowie, czeka na decyzję właścicieli, by zacząć studium wykonalności - poinformował sejmową komisję energii prezes spółki Tomasz Nowacki. W komisji nie brali udziału przedstawiciele rządu.

Komisja Europejska chce nowego podatku. Polska starci na nim miliardy euro

Komisja Europejska proponuje, by aż 30 proc. dochodów ze sprzedaży uprawień do emisji CO2 na aukcjach, ale również od wartości rynkowej uprawnień, których państwa nie sprzedadzą na giełdzie, pozostawało w kasie unijnej. Dla Polski oznacza to straty sięgające miliardów euro.
Przywódcy 27 krajów UE w czwartek przed północą zdecydowali o podziale najwyższych unijnych stanowisk. Przewodniczącą Komisji Europejskiej pozostanie Ursula von der Leyen. Portugalczyk Antonio Costa będzie szefem Rady Europejskiej, a Estonka Kaja Kallas szefową unijnej dyplomacji.
Sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych pozytywnie zaopiniowała kandydaturę polityka PO, b. ministra finansów Jana Vincenta Rostowskiego na Stałego Przedstawiciela RP przy OECD. Poparcie komisji uzyskali też kandydaci na ambasadorów w Katarze i Libanie - Tomasz Sadziński i Aleksandra Bukowska-McCabe.
Nocą z 24 na 25 czerwca z ponad 5 tys. metrów kwadratowych wystawy głównej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zostali usunięci polscy bohaterzy. Nie zobaczymy tam już rtm. Witolda Pileckiego, św. o. Maksymiliana Kolbe oraz bł. rodziny Ulmów. O skandalicznym działaniu dyrekcji placówki poinformował dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.
 

 

Etykietowanie:

25 komentarzy

avatar użytkownika Maryla

1. Zarząd PKP Cargo wnioskuje o

Zarząd PKP Cargo wnioskuje o otwarcie postępowania sanacyjnego

Zarząd PKP Cargo złożył 27 czerwca w Sądzie Rejonowym w Warszawie
wniosek o otwarcie wobec spółki postępowania sanacyjnego - poinformowało
PKP Cargo w komunikacie.

Cicha likwidacja PKP Cargo! To koniec spółki?

Szokująca sytuacja wokół PKP Cargo

PIE: Polska piąta w UE pod względem ilości rezerwacji na najpopularniejszych stronach z noclegami w 2023 r.

W Polsce w 2023 r. miało miejsce 3,8 mln pobytów zarezerwowanych
przez 4 najpopularniejsze platformy (Airbnb, Booking.com, Expedia Group
oraz Tripadvisor). To piąty wynik w całej UE - wynika z raportu
Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Za tydzień w stolicy 35. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży

Pół tysiąca dzieci i młodzieży z Polski, Ukrainy, Litwy, Łotwy i z
Niemiec weźmie za tydzień udział w 35. Międzynarodowej Parafiadzie
Dzieci i Młodzieży w Warszawie. Będą rywalizować w sporcie, konkursach z
dziedziny kultury i wiedzy religijnej.

Egipt: Europejskie firmy zainwestują ponad 40 mld euro, aby ograniczyć napływ migrantów

Europejskie firmy podpisują umowy inwestycyjne z Egiptem o wartości
potencjalnie przekraczającej 40 mld euro, aby ustabilizować egipską
gospodarkę i ograniczyć napływ migrantów do Europy, powiedziała w sobotę
przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas
otwarcia dwudniowej konferencji inwestycyjnej Egipt-UE w Kairze.

Scholz poniżył Tuska: Niemcy nie chcą wspólnej obrony!

Niemcy twardo sprzeciwiły się wspólnemu finansowaniu europejskich inicjatyw obronnych

ZUS daje czas do końca lipca. Szansa na zmianę

Polacy po raz pierwszy od niemal dekady mają możliwość
zadecydowania, gdzie trafi część ich składki emerytalnej - na subkonto w
ZUS czy do OFE. Dotyczy to osób uczestniczących w drugim filarze, które
mają więcej niż 10 lat do osiągnięcia wieku emerytalnego.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

2. Dolnośląskie: Zakaz używania

Dolnośląskie: Zakaz używania pieców najgorszej jakości od 1 lipca

Od poniedziałku, 1 lipca, wchodzą w życie zapisy uchwały
antysmogowej dla województwa dolnośląskiego zakazujące stosowania pieców
najgorszej jakości. To kolejne regulacje wprowadzone pakietem uchwał
antysmogowych. Pierwsze obowiązują od 2018 r., zakazano wtedy palenia w
piecach najgorszej jakości paliwami stałymi.

Polski atom pod specjalnym nadzorem. Ile to będzie kosztować?

Urząd Dozoru Technicznego szykuje się na atom. Kompetencje już są,
wkrótce poznamy cennik w zakresie energetyki jądrowej, co będzie mieć
kluczowe znaczenie dla inwestorów i wykonawców.

ZUS ma nowoczesną bazę w chmurze

Comarch zakończył realizację projektu cloud dla Zakładu Ubezpieczeń
Społecznych. Po podzielonych na sześć etapów pracach powstała
infrastruktura chmurowa niezależna  od dostawy i przyjazna w obsłudze
dla użytkowników.

PKP Cargo: łatwiej będzie zwolnić i sprzedać AKTUALNE!

Zarząd spółki PKP Cargo poinformował o wszczęciu postępowania
sanacyjnego. Zdaniem posłanki Pauliny Matusiak, to prosta droga do
likwidacji i zwolnień.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

3. Wyższa płaca minimalna to

Wyższa płaca minimalna to wyższe mandaty i grzywny

1 lipca jest krytyczną datą dla wielu domowych budżetów (głównie
przez „odmrożenie” cen prądu i gazu; sen z oczu spędza także perspektywa
wzrostu inflacji)

Gaz będzie drogi. O tyle wzrosną rachunki w PGNiG od poniedziałku

Decyzją Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) taryfa na gaz
największego detalicznego sprzedawcy, PGNiG OD, wzrośnie od 1 lipca do
239 zł za MWh. Oznacza to, że rachunki gospodarstw domowych
korzystających z usług tego dostawcy będą wyższe o około 20 proc.

Prof.
Z. Krysiak: Nigdy nie jest tak, że biznes traci  70 proc. swoich
zysków. To znaczy, że działania nadzoru właścicielskiego, Skarbu
Państwa, czyli rządu, prowadzą do destrukcji

Nigdy nie jest tak, że biznes traci (w pewnym sensie z dnia na
dzień) 70 proc. swoich zysków. To znaczy, że działanie zarówno nadzoru
właścicielskiego, Skarbu Państwa, czyli rządu, oraz brak działania ze
strony zarządu, podtrzymywania procesów w sposób kontynuacyjny, jak to
było wcześniej, prowadzą do destrukcji – powiedział prof. Zbigniew
Krysiak, ekonomista, prezes Instytutu Myśli Szumana

Wszystko więc wskazuje na to, że w II połowie roku należy się spodziewać
głębokiej nowelizacji budżetu, „urealnienia” poziomu dochodów
budżetowych (zaplanowano je na poziomie ok. 682 mld zł),
a w konsekwencji głębokich cięć wydatków budżetowych, szczególnie tych
o charakterze społecznym, a być może i wydatków obronnych. Trudno bowiem
sobie wyobrazić, żeby minister finansów w sytuacji niewykonania
dochodów budżetowych na taką skalę, zdecydował się powiększyć deficyt
budżetowy, który ta koalicja i tak powiększyła o 20 mld zł do poziomu
184 mld zł. Niestety coraz bliżej do potwierdzenia tezy, że gdy rządzi
Platforma „pieniędzy nie ma i nie będzie”, ale na razie wiceminister
finansów był w Sejmie w dobrym nastroju, choć jak się okazuje kilka dni
wcześniej na posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego, jednak wyraził pewien
niepokój jeżeli chodzi wysokość wpływów z VAT, szczególnie
w kwietniu i maju.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

4. Francja: Oficjalne wyniki I

Francja: Oficjalne wyniki I tury potwierdzają zwycięstwo skrajnej prawicy

Francuskie MSW poinformowało w poniedziałek, że w I turze wyborów
parlamentarnych skrajnie prawicowe Zjednoczenie Narodowe wraz z
sojusznikami uzyskało 33,2 proc. głosów, lewicowy Nowy Front Ludowy - 28
proc., centrowy obóz prezydenta Emmanuela Macrona - 20 proc., a
prawicowi Republikanie - 6,6 proc.

Od 1 lipca zarządzanie projektem CPK przechodzi do Ministerstwa Infrastruktury

W związku z nowelizacją tzw. ustawy o działach administracji
rządowej, dotychczasowe kompetencje ministra właściwego do spraw rozwoju
regionalnego w zakresie zadań dotyczących Centralnego Portu
Komunikacyjnego (CPK) przejął od 1 lipca 2024 r. minister właściwy do
spraw transportu.

Ceny prądu. Pojawił się problem. Zła wiadomość dla firm

Ustawa o bonie energetycznym utrzymuje dla MŚP na II półrocze 2024
roku maksymalną cenę sprzedaży prądu bez zmian, ale inaczej definiuje
ten sektor i część spółek może stracić prawo do ceny maksymalnej. Od
początku 2025 r. takiej ceny ma już nie być. Sektor MŚP powinien się na
to przygotować już teraz.

„Sieci”: Tak władza torturuje ks. Olszewskiego

Nowe wydanie tygodnika „Sieci” ujawnia wstrząsającą treść listu księdza Michała Olszewskiego z fundacji Profeto

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

5. MSZ: Polska przejmuje

MSZ: Polska przejmuje przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej

Polska w poniedziałek obejmuje po raz siódmy roczne przewodnictwo w
Grupie Wyszehradzkiej; motto przewodnie to: "V4: powrót do korzeni" -
przypomniało MSZ. Jak podkreśla resort dyplomacji, hasło to nawiązuje do
fundamentów współpracy grupy, takich jak: wolność, prawa człowieka i
rządy prawa.

Błaszczak ws. listu Kaczyńskiego: kolejny kapiszon "Gazety Wyborczej"

To kolejny kapiszon "Gazety Wyborczej" - powiedział szef klubu PiS
Mariusz Błaszczak, komentując doniesienia gazety dot. listu prezesa
partii do Zbigniewa Ziobry ws. Funduszu Sprawiedliwości. Jarosław
Kaczyński zawsze dbał o wysoki poziom spraw dot. transparentności życia
publicznego - przekonywał.

Premier: przywracamy 10 delegatur Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Przywracamy 10 delegatur Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Będziemy szczególnie wspierać te delegatury, które biorą na siebie
największy ciężar przeciwdziałania destabilizacji, dezinformacji i
działalności wywiadowczej organizowanej przez Rosję i Białoruś -
powiedział w Rzeszowie premier Donald Tusk.

PKO BP: w czerwcu produkcja przemysłowa spadała szybciej niż w maju

W czerwcu produkcja przemysłowa spadała szybciej niż w maju, tempo
spadku produkcji było najszybsze od ośmiu miesięcy – poinformowali
ekonomiści PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych o PMI.

Śliz: czyny M. Wosia i M. Pawlaka wymagają weryfikacji przez organy ścigania

Wiceprzewodniczący sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa Paweł Śliz
(PL2050-TD) powiedział, że czyny b. wiceszefa MS Michała Wosia i b.
dyrektora Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich w MS Mikołaja
Pawlaka wymagają weryfikacji przez organy ścigania. Podczas
poniedziałkowego posiedzenia komisji przedstawił zawiadomienia do
prokuratury wobec nich.

Posłowie Suwerennej Polski interweniują w ONZ w sprawie ks. Olszewskiego

Posłowie Suwerennej Polski zapowiedzieli, że w poniedziałek skierują
zawiadomienie do Komitetu ONZ przeciwko torturom (CAT) w sprawie ks.
Michała Olszewskiego. "Będziemy wyjaśniali tę sprawię, nie pozwolimy, by
została ona zamieciona pod dywan" - mówią.

Spółki przemysłowe mają potężny problem z przychodami!

Ekonomiści PIE: odczyt PMI sugeruje, że popyt na polskie towary
wciąż spada, a nominalne przychody spółek przemysłowych są mocno ujemne

Program "Kredyt 0 proc." przełożony! Gdzie są pieniądze?

To ósmy miesiąc rządów Donalda Tuska. Gdzie są pieniądze?

Wielka inwestycja Orlenu. Miasteczko świeci pustkami

W miasteczku kontenerowym na Mazowszu miały mieszkać tysiące
pracowników spoza UE zatrudnionych przy gigantycznej inwestycji Orlenu.
Zapytaliśmy koncern, ilu pracowników mieszka obecnie niedaleko Płocka. Z
pełnym przekonaniem można powiedzieć, że miasteczko świeci pustkami.

Przemysł w kryzysie. Spadki najszybsze od 8. miesięcy

S&P Global Market Intelligence o wynikach PMI polskiego sektora
przemysłowego: w czerwcu "kolejne gwałtowne pogorszenie warunków
prowadzenia działalności"

CPK "zmienia właściciela" - dlaczego?

Zmienia się status CPK - co to oznacza dla projektu?

Zgodnie z przepisami tej ustawy oraz wynikającej z niej zmiany w przepisach ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym,
dotychczasowe kompetencje ministra właściwego do spraw rozwoju
regionalnego w zakresie zadań dotyczących Centralnego Portu
Komunikacyjnego (CPK) przejmuje od 1 lipca 2024 r. minister właściwy
do spraw transportu.

Resort infrastruktury wyjaśnia, że zadania
te są związane z przygotowaniem i realizacją tej inwestycji, inwestycji
towarzyszących oraz innych zadań, o których mowa w ustawie o CPK
i dotyczą w szczególności zatwierdzania przez pełnomocnika ds. CPK
ujednoliconych warunków i procedur wdrażania inwestycji i inwestycji
towarzyszących, uzgadniania projektów planu ogólnego gminy oraz
miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, ewentualnego wydania
rozporządzenia określającego obszar otoczenia CPK, po wcześniejszych
konsultacjach z właściwymi jednostkami samorządu terytorialnego
i ewentualnego wdrożenia mechanizmu korygującego oraz monitorowania
wykorzystania limitu wydatków, określonych w przepisach ustawy
o Centralnym Porcie Komunikacyjnym. Ministerstwo infrastruktury przypomniało,
że Pełnomocnikiem Rządu do spraw CPK będzie sekretarz lub podsekretarz
stanu w ministerstwie obsługującym ministra właściwego do transportu,
a wykonywanie prawa z akcji spółki Polskie Porty Lotnicze SA pozostanie
w kompetencjach Pełnomocnika.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

6. Morawiecki: dziś skończyła

Morawiecki: dziś skończyła się Rzeczypospolita, w której tarcze osłaniały ludzi

Dziś skończyła się Rzeczypospolita, w której tarcze osłaniały ludzi -
powiedział w poniedziałek w Lubieniu Kujawskim (Kujawsko-Pomorskie) b.
premier Mateusz Morawiecki. W jego ocenie, zniesienie osłon dla
obywateli w zakresie cen energii, energii cieplnej i gazu przełoży się
na podniesienie rachunków o ok. 30 procent.

Łódzkie: Wybuch na składowisku odpadów pod Łaskiem, są ranni

Prawdopodobnie sześć osób zostało poszkodowanych w wybuchu i pożarze
na składowisku odpadów w miejscowości Wola Łaska (Łódzkie). Na miejscu
pracują służby ratownicze. Lądował też helikopter LPR.

Tylko cztery kraje członkowskie UE oddały plany na rzecz energii i klimatu w terminie

Tylko cztery kraje członkowskie UE wysłały do Brukseli
zaktualizowane plany na rzecz energii i klimatu w terminie, który minął w
niedzielę - poinformowała Komisja Europejska. Wśród 23 państw, które
tego nie zrobiły, jest Polska.

Dowódca operacyjny: musimy być gotowi na każde wyzwanie

Zagrożeń przybywa, Dowództwo Operacyjne musi być gotowe na każde
wyzwanie – powiedział dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych gen.
dyw. Maciej Klisz. Szef Sztabu Generalnego gen. Wiesław Kukuła
podkreślił potrzebę zdolności do prowadzenia działań w wielu domenach.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

7. Tomasz Szatkowski doradcą

Tomasz Szatkowski doradcą społecznym prezydenta

Prezydent Andrzej Duda powołał z dniem 1 lipca Tomasza Szatkowskiego
na stanowisko doradcy społecznego - przekazała w poniedziałek
Kancelaria Prezydenta.

Co dalej z PKP Cargo? Postępowanie sanacyjne wcale nie jest takie pewne

Sąd będzie miał twardy orzech do zgryzienia, rozpatrując wniosek PKP
Cargo o sanację.  - Dużym wyzwaniem będzie stwierdzenie, że spółka
spełnia wymogi ustawy Prawo restrukturyzacyjne - ocenia dr Andrzej
Głowacki z DGA Kancelaria, doradca restrukturyzacyjny.

Enea spodziewa się 100 mln zł straty z powodu zmiany taryfy

Na 100 mln zł w II półroczu 2024 r. szacuje stratę na sprzedaży energii elektrycznej Enea – czytamy w komunikacie spółki.

Projekt: rząd planuje aby minister mógł odwołać dyrektora NCBR przed upływem kadencji

Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) będzie mógł
zostać odwołany przed upływem kadencji przez ministra właściwego do
spraw szkolnictwa wyższego i nauki - wynika z opublikowanych w
poniedziałek założeń nowelizacji ustawy opublikowanych w wykazie prac
legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Dla tej branży "nastały ciężkie czasy". Czy Unia Europejska poda jej rękę?

Polska branża chemiczna jest w trudnej sytuacji. Częściowo na własne
życzenie, ale swoje dołożyła Unia Europejska. A własna chemia to
kwestia bezpieczeństwa.

USA pożyczą Polsce 2 mld dolarów na zakupy dla wojska

Polska i Stany Zjednoczone zawarły umowę pożyczki bezpośredniej w
ramach programu Foreign Military Financing na kwotę 2 mld dol. -
poinformowało w poniedziałek ministerstwo obrony narodowej.

Sąd Najwyższy zdecydował. Trump ogłosił zwycięstwo

Amerykański Sąd Najwyższy uznał, że byłego prezydenta Donalda Trumpa chroni immunitet, a przynajmniej częściowo

Pełna treść odpowiedzi udzielonych stacji TVN24 przez Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu

Redakcja TVN24 zgłosiła się dziś po godz. 14.00 do Muzeum „Pamięć i
Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu w celu uzyskania informacji
dotyczących funkcjonowania placówki potrzebnych do materiału, którego
emisję zaplanowano tego samego dnia, 1 lipca br., na godz. 21.00.
Poniżej prezentujemy pełną treść odpowiedzi udzielonych przez Muzeum
stacji telewizyjnej.

Prezydent RP powołał Radę do spraw Strategicznych Projektów Rozwojowych

Prezydent Andrzej Duda powołał Radę do spraw Strategicznych
Projektów Rozwojowych w ramach Narodowej Rady Rozwoju. Dziś odbyło się
także pierwsze posiedzenie nowego gremium.

Kończy się okres działania tarcz energetycznych; ucichły działania mające postawić prezesa NBP przed Trybunałem Stanu

dr Artur Bartoszewicz, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie

Zmiany w CPK oznaczają wykluczenie komunikacyjne

Politycy Prawa i Sprawiedliwości z woj. zachodniopomorskiego
przyjęli uchwałę, w której sprzeciwiają się zmianom w budowie
Centralnego Portu Komunikacyjnego prowadzącym do wykluczenia
komunikacyjnego części Polski. Podobne uchwały mogą powstać w innych
regionach.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

8. Lasy nie dla energetyki

Lasy nie dla energetyki

"Dziennik Gazeta Prawna" dotarł do projektu zmiany przepisów, które
mają ograniczyć spalanie drewna w energetyce. Ma temu służyć
zdefiniowanie kategorii tzw. drewna energetycznego.

Kazachstan: W środę i czwartek w Astanie szczyt Szanghajskiej Organizacji Współpracy

W środę i czwartek pod hasłem "Wzmocnienie wielostronnego dialogu -
dążenie do trwałego pokoju i rozwoju" odbędzie się w stolicy Kazachstanu
Astanie szczyt Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SzOW).
Zapowiedziano przyjazd przywódców większości państw członkowskich, w tym
Chin i Rosji.

"Rz": Policja bez speckontroli

Centralne Biuro Monitorowania Policji do badania skarg na
policjantów nie powstanie. Resort nadzorujący ich pracę uważa, że obecne
regulacje wystarczą – napisała wtorkowa "Rzeczpospolita".

Zaraz się zacznie. Są już pierwsze sygnały. Rewolucja ws. paneli słonecznych

We wrześniu ruszy kolejna edycja programu Mój Prąd, w której dotacja
będzie udzielana dla paneli fotowoltaicznych wraz z magazynami energii.
Wszystkie prognozy wskazują na zbliżający się boom na rynku. Tymczasem
w Polsce mamy kilku producentów magazynów energii. Czy czeka nas zatem
zalew magazynów z importu?

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

9. Prezydent: nie podzielam

Prezydent:
nie podzielam stanowiska, że kiedykolwiek polskie władze zrzekły się w
sposób skuteczny zadośćuczynienia za straty wojenne

Prezydent Andrzej Duda oświadczył we wtorek, że nie podziela
stanowiska premiera Donalda Tuska, że kiedykolwiek polskie władze
zrzekły się w sposób skuteczny prawa do roszczeń i zadośćuczynienia za
straty wojenne. Podkreślił, że Polska od dawna czeka na godne
upamiętnienie ofiar II wojny światowej w Berlinie.

Trwają polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe m.in. na tematy gospodarcze

We wtorek w Warszawie odbywają się polsko-niemieckie konsultacje
międzyrządowe pod przewodnictwem premiera Donalda Tuska oraz kanclerza
Olafa Scholza - przekazały resorty m.in. MAP, MI, MP oraz MKiŚ. Wśród
omawianych zagadnień są tematy gospodarcze - dodano.

Reparacje wojenne dla Polski. Kanclerz Scholz zabrał głos

Podczas pierwszych od 2018 roku polsko-niemieckich konsultacji
kanclerz Niemiec Olaf Scholz zadeklarował, że Niemcy zamierzają wspierać
ocalałych po II wojnie światowej. Razem z premierem Donaldem Tuskiem
mówił też m.in. o potrzebie wzmocnienia flanki wschodniej NATO.

Holandia: Król zaprzysiągł nowy rząd; na jego czele Dick Schoof

Król Niderlandów Wilhelm-Aleksander zaprzysiągł we wtorek nowy rząd,
którym pokieruje Dick Schoof, były szef holenderskiego wywiadu. W skład
gabinetu wejdzie skrajnie prawicowa Partia Wolności (PVV) Geerta
Wildersa, która wygrała wybory parlamentarne w listopadzie 2023 roku.

Premier o zadośćuczynieniu za straty wojenne: tu nikt nikogo nie chce ograć

Premier Donald Tusk powiedział we wtorek, że w kwestii
zadośćuczynienia Polsce za straty w czasie II wojny światowej "nikt
nikogo nie chce ograć". Intencja rządu niemieckiego wynika z dość
oczywistej potrzeby o charakterze etycznym, ale też politycznym -
powiedział Tusk.

Premier: nie ma takich kwot, które by zadośćuczyniły Polsce straty wynikające z napaści Niemiec

Premier Donald Tusk powiedział po polsko-niemieckich konsultacjach
międzyrządowych, że rozmowa o naprawie krzywd powinna budować dobre
relacje i nigdy więcej nie powinna stać się przedmiotem wojny
dyplomatycznej. Dodał, że nie ma takich kwot, które by zadośćuczyniły
Polsce straty wynikające z napaści Niemiec.

Sztab Generalny Wojska Polskiego: PKW Olimp rozpoczął służbę na terenie Francji

Polski Kontyngent Wojskowy wydzielony do wzmocnienia Sił Zbrojnych
Republiki Francuskiej w zabezpieczeniu XXXIII Letnich Igrzysk
Olimpijskich oraz XVII Letnich Igrzysk Paraolimpijskich jest już na
terenie Francji - poinformowała rzecznik prasowy SGWP płk Joanna
Klejszmit.

Gorąco w służbach. "Jest biednie"

Szef MSWiA i koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak
zapowiedział przywrócenie 10 delegatur ABW. Jednak byli funkcjonariusze
wskazują na istotny problem: kadry. - Jest biednie - mówi nam jeden z
nich.

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja Komisji Europejskiej

Komisja Europejska zaakceptowała we wtorek zmiany w Krajowym Planie
Odbudowy (KPO), które rząd Polski wysłał do Brukseli 30 kwietnia. Rząd
wnioskował m.in. o rezygnację z nałożenia opłat za rejestrację
samochodów spalinowych w zamian za dofinansowanie pojazdów
elektrycznych.

Katastrofa finansowa szpitali. Nadchodzą zmiany

Rząd zamierza przenieść część świadczeń medycznych poza szpitale?! Minister zdrowia ujawnia szokujące plany!

Obniżenie projekcji NBP nie przybliża cięcia stóp

W środę Rada Polityki Pieniężnej na dziewiątym posiedzeniu z rzędu utrzyma stopy procentowe na poziomie 5,75 proc.

Rząd wycofuje inwestycje w Polsce Wschodniej

Politycy opozycji, ale też koalicjanci Donalda Tuska, biją na alarm w
sprawie inwestycji w Polsce Wschodniej. Wiele z nich zostało
wycofanych.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

10. Faktyczna rezygnacja z


Faktyczna rezygnacja z reparacji! Tusk: Nie jestem w żadnym stopniu rozczarowany propozycją i dobrym gestem kanclerza Niemiec

Po konsultacjach kanclerz Niemiec Olaf Scholz oświadczył, że Niemcy
będą starały się realizować wsparcie na rzecz osób ocalałych z okupacji.
Dodał, że w Berlinie powstanie miejsce upamiętnienia polskich ofiar
II wojny światowej. Podczas wspólnej konferencji szefów rządów
dziennikarz zapytał, czy polski premier nie jest rozczarowany, że nie
udało się ustalić konkretnej pomocy dla żyjących Polaków poszkodowanych
w II wojnie światowej. Premier odpowiedział, że nie jest w żadnym
stopniu rozczarowany „propozycją i dobrym gestem ze strony kanclerza
Niemiec i niemieckiego rządu, bo nie ma takich gestów, które
by usatysfakcjonowały Polaków i takiej sumy pieniędzy, która
by zrównoważyła to, co się stało w trakcie II wojny światowej”. Dodał, że w tej kwestii nie ma sporu między nim a kanclerzem Niemiec. W sensie
prawnym problem reparacji został opisany w decyzjach i traktatach
rządowych, ale można różne konsekwencje i wnioski wyciągać z tego,
co tak naprawdę to oznacza. Dla mnie jest ważne, że dzisiaj usłyszałem
słowa i deklaracje, które potwierdzają powszechne przekonanie w Polsce,
że wymuszone historią zrzeczenie się reparacji nie zmienia faktu, ile
tragicznych strat w ludziach, majątku, terytoriach Polska poniosła
wskutek napaści Niemiec— powiedział Tusk.


Wystarczyło pół roku rządów Tuska, by Polska ze śmigającej i porywającej stała się człapiącą i śmiertelnie zmęczoną

Gdy kanclerz Olaf Scholz przybył 2 lipca 2024 r. do Warszawy
(na międzyrządowe konsultacje) wyglądało to tak, jakby rewizor
przyjechał z centrum na prowincję. Prawdziwy rewizor, a nie udawany, jak
u Mikołaja Gogola, chociaż z podobnym nastawieniem. Prawdziwy rewizor
nie tylko kontroluje, ale też przywozi jakieś paciorki, żeby prowincja
się starała. I żeby się nie buntowała, że w przeszłości była
niemiłosiernie eksploatowana i okradana.Rewizor Scholz nawet miedziakami nie sypnął. Nie talarami, tylko miedziakami.
Miał przywieźć obietnicę kilkuset milionów euro dla garstki żyjących
jeszcze polskich ofiar niemieckiej zbrodniczej wojny i okupacji. Miał,
ale coś się zacięło. Plus miał obiecać trochę miedziaków dla wspólnej
przyszłości, czyli na projekty obronne, a została chyba tylko współpraca
przy ochronie zewnętrznej granicy Unii. Pewnie jedynymi w miarę pewnymi
miedziakami są te na Dom Polsko-Niemiecki w Berlinie - zamiast budowy
wielkiego i godnego pomnika polskich ofiar szerzenia w latach 1939-1945
przez Niemcy cywilizacji na podbitych polskich ziemiach. Polska wysoce energetyczna i pełna wigoru po 13 grudnia 2023 r. staje
się zmęczona, niedomagająca, strachliwa i znowu zakompleksiona. To nie
jest tylko kłopotliwa przypadłość. To jest zbrodnia na Polsce, na jej
potencjale, na przyszłości. Tusk w przyspieszonym tempie robi z Polski
grajdoł. Robi zahukaną prowincję. Robi kolonię Niemiec. Polska się
we wszystkim cofa, no może poza zamordyzmem i ograniczaniem wolności
oraz praw. Polska miała swój błysk, własne wysokie tempo,
zadziwiające świat sukcesy (przede wszystkim gospodarcze). Polacy byli
ze swojego państwa dumni, nie czuli się Europejczykami drugiej, lecz
pierwszej kategorii. I przyszedł Tusk, który to wszystko rozwala.
Pół biedy, gdyby robił to z powodu swego kulturowego i ogólnego
zdziadzienia, z powodu zramolenia umysłu i uroków życia rentiera
w kapciach. On to może robić z powodu kompleksów i uzależnienia
od Niemiec. Bo Polska śmigająca i porywająca jest problemem przede
wszystkim dla Niemiec. Czy zatem 2 lipca 2024 r. kanclerz Niemiec
odwiedził premiera suwerennego państwa czy tylko gubernatora niemieckiej
prowincji, który za wszelką cenę chce zasłużyć na pochwały pana
i rewizora? Odpowiedź wydaje się prosta.


Scholz
spektakularnie upokorzył Tuska. W sprawie reparacji nie dał mu nic. W
odpowiedzi Tusk skłonił się nisko, i cmoknął z zachwytu

Co przywiózł w sprawie reparacji kanclerz Scholz?
Ofertę budowy domu polsko-niemieckiego, a więc starą sprawę, która leży
na stole od lat, i która i tak została przez Berlin rozmyta. Pierwotnie
chodziło przecież przede wszystkim o pomnik, o widoczny, jednoznaczny
hołd dla polskich ofiar. Tego jednak nie będzie. Będzie za to bliżej
nieokreślone centrum, które zapewne stanie się przestrzenią rozmywania
niemieckiej odpowiedzialności, i być może „dzielenia się winą”
z Polakami i Polską. Druga niemiecka propozycja dotyczy udzielenia pomocy żyjącym ofiarom II wojny światowej. Jest spóźniona, niekonkretna, nieśpieszna, i w istocie niczego nie zmienia. A więc reparacji nie będzie, za to Niemcy wezmą sobie przywództwo w Europie, i jeszcze Polska będzie im dziękowała. Dawno
Polska nie została tak mocno upokorzona, jak dziś, w czasie wspólnej
konferencji Tuska i Scholza. To jednak nie koniec tej sprawy. Wolna
Polska znów podniesie tę kwestię.

Prezydent:
Jeśli premier zgadza się z niemieckim stanowiskiem, że doszło do
jakiegoś zrzeczenia się, to powiem tak: ja się nie zgodzę

Prezydent został zapytany podczas konferencji o słowa premiera,
że „wymuszone historią zrzeczenie się reparacji nie zmienia faktu, ile
tragicznych strat w ludziach, majątku, terytoriach Polska poniosła
wskutek napaści Niemiec”. Nie podzielam stanowiska,
że kiedykolwiek polskie władze, czy władze komunistyczne czy
jakiekolwiek inne, w sposób skuteczny zrzekły się prawa do roszczeń
i zadośćuczynienia za krzywdy, jakie ponieśliśmy w trakcie II wojny
światowej. Nie uważam tutaj, że jakakolwiek rezygnacja czy jakiekolwiek
zrzeczenie się z roszczeń było dokonane prawnie skutecznie— powiedział Andrzej Duda. Jak dodał, „nie uważa, że rezygnacja czy zrzeczenie się roszczeń było dokonane  prawnie skutecznie”. Jeśli premier zgadza się z niemieckim stanowiskiem, że doszło do jakiegoś zrzeczenia się, to powiem tak: ja się nie zgodzę — stwierdził prezydent.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

11. Matysiak: ruch "Tak dla

Matysiak: ruch "Tak dla rozwoju" jest na etapie rejestracji

Zawieszona w prawach członka klubu Lewicy posłanka Paulina Matysiak
poinformowała we wtorek, że ruch społeczny "Tak dla rozwoju" jest na
etapie rejestracji, który może potrwać od kilku tygodni do kilku
miesięcy. Dodała, że chęć przystąpienia do inicjatywy zadeklarowały
osoby z całej Polski.

USA: Giuliani pozbawiony licencji prawnika w Nowym Jorku w związku z kłamstwami na temat wyborów

Sąd Apelacyjny Nowego Jorku zdecydował we wtorek o pozbawieniu
Rudy'ego Giulianiego prawa do wykonywania zawodu prawnika w Nowym Jorku w
związku z wielokrotnie powtarzanymi kłamstwami na temat rzekomych
fałszerstw wyborczych. Licencja byłego burmistrza miasta jest zawieszona
od 2021 r.

PKP Cargo dostało tymczasowego nadzorcę

We wtorek, 2 lipca, akcje PKP Cargo staniały o 8,85 proc. i spadły
do poziomu 14 zł za sztukę. Tego samego dnia sąd wyznaczył tymczasowego
nadzorcę sądowego spółki. Ta z kolei poinformowała o możliwości
zatrudnienia do 300 jej pracowników w spółce PKP Intercity Remtrak.

Przechodzimy na trociny! Rząd zakaże palenia drewnem

Projekt rozporządzenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska proponuje
definicję drewna energetycznego, którym będzie można palić w piecach

Na nic świetne wyniki! Zarząd Tauronu bez absolutorium

Walne zgromadzenie Taurona nie udzieliło byłemu zarządowi
absolutorium za 2023 r. Skwitowanie dostała za to Rada nadzorcza
energetycznej spółki

Izraelska ofensywa lądowa na Liban możliwa w trzecim, czwartym tygodniu lipca

Libański Hezbollah nie zaprzestaje ostrzałów Izraela, może wiec
dojść do otwartej wojny - pisze niemiecki dziennik "Bild". Według
gazety zachodni dyplomaci oczekują, że w trzecim lub czwartym tygodniu
lipca Izrael rozpocznie ofensywę lądową na kontrolowany przez Hezbollah
południowy Liban.

Przemysł: stabilnie, w dół

Co się dzieje z polskim przemysłem? Kuleje produkcja, transport,
spadają marże, nawet redukcja zatrudnienia nie poprawia rentowności w
firmach

MFiPR: 16 lipca br. planowane jest przyjęcie zmienionej decyzji ws. KPO przez ECOFIN

Po zaakceptowaniu przez KE rewizji KPO, 16 lipca br. planowane jest
przyjęcie zmienionej decyzji wykonawczej przez ECOFIN - poinformowało
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) we wtorek. Dodano,
że resort planuje wysłać drugi i trzeci wniosek o płatność z KPO pod
koniec wakacji.

„...a zamiast do Rzeszowa szprycha CPK będzie do Berlina”

Już wiemy co się w kolejowej "skali dla Polski" premiera Tuska mieści!

Polacy biedniejsi niż Słowacy, Czesi i Węgrzy

Z zamożnością Polaków nie jest różowo. Dołujemy w europejskich
rankingach siły nabywczej. Przegrywamy również z sąsiadami z dawnego
bloku wschodniego.

Wielkie zero zamiast 6 bilionów złotych. Kanclerz Niemiec w Polsce

Walczymy o reparacje! Wbrew nadziejom i spekulacjom licznych portali, kanclerz Niemiec
Olaf Scholz podczas swojej wizyty w Warszawie nie przywiózł
zapowiadanych milionów w ramach reparacji wojennych. Polska, która
domaga się 6 bilionów złotych za straty poniesione w wyniku II wojny
światowej, otrzymała jedynie obietnicę utworzenia w Berlinie Domu
Polsko-Niemieckiego upamiętniającego polskie ofiary wojny. Polski premier Donald Tusk, broniąc decyzji kanclerza Scholza,
podkreślił, że takie gesty symboliczne są wystarczającą formą
zadośćuczynienia. „Zrozumienie” było jednym ze słów uznania krzywd
wyrządzonych Polakom. Niemiecki rząd konsekwentnie odmawia negocjacji w sprawie reparacji,
twierdząc, że kwestia została już rozstrzygnięta. Według szefa MSZ
Radosława Sikorskiego, reparacje były uzgodnione podczas konferencji
w Poczdamie i zostały przywłaszczone przez ZSRR. „Pozycja prawna jest
taka, że reparacji uzyskać się nie da” – powiedział Sikorski.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

12. Prezes Polskiej Akademii

Prezes Polskiej Akademii Nauk: planowane zmiany w ustawie o PAN mają na celu przejęcie jej majątku

Zmiany ujęte w projekcie noweli ustawy PAN nie będą służyły
ugruntowaniu silnej pozycji tej instytucji, ale obniżą i zdegradują jej
rangę - uważa prezes PAN Marek Konarzewski. Ocenił, że celem noweli jest
„przejęcie majątku PAN i wprowadzenie niewspółmiernego nadzoru nad jej
finansami i nieruchomościami”.

"Rzeczpospolita": koszty nowelizacji ustawy o cyberbezpieczeństwie przygniotą biznes

Nowelizacja ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa wymusi na
firmach wydatki idące w miliony złotych i zaburzy konkurencję. Budzi
też wątpliwości konstytucyjne. - pisze środowa "Rzeczpospolita".

Polska walczy o kluczowe stanowiska w NATO

Rząd stara się, by Polak został zastępcą nowego sekretarza
generalnego NATO Marka Ruttego, który 1 października zastąpi na
stanowisku Jensa Stoltenberga.

UNICEF: Haiti nadal terroryzowane przez zbrojne gangi

Mimo powołania nowego rządu Haiti i przybycia pierwszego
niewielkiego interwencyjnego oddziału policji z Kenii dla wsparcia
miejscowych sił policyjnych, w tym karaibskim kraju liczącym 11 milionów
mieszkańców nie ustaje krwawa przemoc uzbrojonych po zęby gangów -
stwierdza ogłoszony we wtorek dramatyczny raport UNICEF.

Miotła Tuska. Zarząd BGK „wysprzątany” do końca

Tomasz Robaczyński został odwołany przez premiera z zarządu Banku
Gospodarstwa Krajowego; Michał Świtalski wszedł do Rady Nadzorczej BGK

Małopolska nadal bez nowego marszałka – kolejna sesja sejmiku w czwartek

We wtorek po raz piąty nie udało się wybrać marszałka woj.
małopolskiego. Ani zawieszony w prawach członka PiS radny Piotr Ćwik,
ani poseł PiS, Łukasz Kmita, nie uzyskali wystarczającej liczby głosów
do uzyskania urzędu marszałka Małopolski. Piotra Ćwika poparło sześciu
radnych, a Łukasza Kmitę – 13. Oddano 20 głosów nieważnych.

Zachodni Brzeg Jordanu: cztery osoby zginęły w izraelskim ataku na obóz dla uchodźców

Cztery osoby zginęły w izraelskim ataku na obóz dla uchodźców Nur
Szams koło miasta Tulkarm na północy Zachodniego Brzegu Jordanu –
poinformowało palestyńskie ministerstwo zdrowia. Według Izraela
zaatakowano „cel terrorystyczny”.

Katolickie instytucje przygotowały petycję w obronie dostępu do nauki religii w szkole

Instytut Ordo Iuris, Centrum Życia i Rodziny oraz Stowarzyszenie
Katechetów Świeckich przygotowały petycję w obronie dostępu do nauki
religii w szkole. W apelu skierowanym do minister edukacji, Barbary
Nowackiej, autorzy sprzeciwiają się planowanym przez resort zmianom w
organizacji katechezy szkolnej.

Hodowcy apelują o wydłużenie czasu na zamknięcie farm zwierząt futerkowych

Związkowcy i hodowcy domagają się więcej czasu na ewentualne
zamknięcie farm zwierząt futerkowych. W tej sprawie zawarli umowę
społeczną z Prawem i Sprawiedliwością, Kukiz’15 i Konfederacją.
Wypracowany wspólnie projekt ustawy jest reakcją na propozycję Koalicji
Obywatelskiej.

Prok. M. Ostrowski: W wymiarze sprawiedliwości jest chaos i ma on bezpośrednie przełożenie na sprawy poszczególnych obywateli

W wymiarze sprawiedliwości jest chaos i on ma bezpośrednie
przełożenie na sprawy poszczególnych obywateli. Przez to, że Sąd
Najwyższy uznał, że w sądzie pierwszej i drugiej instancji orzekali
sędziowie powołani przez Krajową Radę Sądownictwa, areszt opuściła
osoba, której zarzucono morderstwo. Ten człowiek chodzi na wolności.
Sędziowie nie znaleźli podstaw, żeby zakwestionować cokolwiek
merytorycznego w postępowaniu wobec skazanego, tylko zauważyli, iż
sędziowie zostali powołani przez prezydenta Andrzeja Dudę, a nie np.
przez prezydenta Bronisława Komorowskiego – powiedział prok. Michał
Ostrowski, legalny zastępca Prokuratora Generalnego, na antenie Radia
Maryja we wtorkowej audycji „Aktualności dnia”.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

13. KRS: policja i prokurator

KRS: policja i prokurator weszli w środę bez zapowiedzi do siedziby KRS

Policja i prokurator weszli w środę bez zapowiedzi do siedziby
Krajowej Rady Sądownictwa. Żądają wydania dokumentacji rzeczników
dyscyplinarnych pod ich nieobecność - przekazała KRS.

Plan działań polsko-niemieckich: większa współpraca, by przeciwdziałać nielegalnej migracji

Polska i Niemcy chcą intensyfikować współpracę i prowadzić wspólne
szkolenia funkcjonariuszy - poinformowano w dokumencie "Polsko-niemiecki
plan działania". Chodzi m.in. o zwalczanie zagrożeń dla bezpieczeństwa
publicznego, w tym przestępczości transgranicznej, nielegalnej migracji
i przemytu.

Jabłoński: "Polsko-niemiecki plan działania" jak układ w Rapallo

"Polsko-niemiecki plan działania" można porównać do układu z Rapallo
- powiedział w środę podczas konferencji prasowej poseł PiS, były
wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.

Polska dogaduje się z Niemcami ws. rafinerii. 

Polska i Niemcy będą współpracować ws. dostaw ropy do rafinerii
Schwedt. W opublikowanym planie działania po międzyrządowych
konsultacjach nie ma jednak wzmianki o derusyfikacji rafinerii.
Oburzenia nie kryje były prezes Orlenu.

Polska atomowa spółka ma już prezesa

Leszek Juchniewicz został prezesem spółki Polskie Elektrownie
Jądrowe (PEJ). Obowiązki prezesa pełnił już od 22 lutego. PEJ jest
odpowiedzialna za przygotowania do budowy pierwszej elektrowni jądrowej w
Polsce.

Po polsko-niemieckich konsultacjach rządowych jest więcej pytań niż odpowiedzi

Po wizycie w Polsce kanclerza Niemiec, Olafa Scholza, dalej brakuje
jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, w jaki sposób i czy z udziałem
środków unijnych finansowane będą inicjatywy obronne zapowiedziane
przez rząd Donalda Tuska.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

14. Prezes PiS: dla ludzi, którzy

Prezes PiS: dla ludzi, którzy poszukają tylko własnych interesów musi być czas przeszły w naszej partii

Dla pewnego rodzaju ludzi, dla których udział w działalności
politycznej, to tylko i wyłącznie poszukiwanie własnych interesów, musi
być czas przeszły w naszej partii - powiedział w środę prezes PiS
Jarosław Kaczyński, pytany o sytuację w małopolskim PiS-ie i sejmiku
województwa.

UE: Komisja Europejska dała zielone światło na fuzję ITA Airways z Lufthansą

Komisja Europejska zatwierdziła w środę przejęcie wspólnej kontroli
nad włoskimi liniami lotniczymi ITA Airways przez niemieckiego
przewoźnika Lufthansę oraz włoskie Ministerstwo Gospodarki i Finansów
(MEF). Żeby transakcja doszła do skutku, nowi właściciele muszą spełnić
wyznaczone przez KE warunki.

Masowe zwolnienia w PKP Cargo. Chodzi o tysiące osób

Zarząd PKP Cargo podjął decyzję o zamiarze przeprowadzenia zwolnień
grupowych. Uchwała podjęta w środę przewiduje zamiar zwolnienia do 30
proc. zatrudnionych, czyli do 4142 pracowników.

Szwedzi będą zarządzać farmami wiatrowymi Orlenu

Grupa OX2 Polska będzie odpowiadał za kompleksową obsługę przejętych
w 2023 r. przez Orlen farm wiatrowych w Wielkopolsce o łącznej mocy 142
MW.

Śląskie: Śledztwo w sprawie pożaru na terminalu kolejowym w Sławkowie

Prokuratura Okręgowa w Sosnowcu prowadzi śledztwo w sprawie pożaru,
który wybuchł w piątek na terminalu kolejowym w Sławkowie (Śląskie).
Badane są różne wersje śledcze. Jak dotąd nie zatrzymano żadnych osób –
podała w środę rzeczniczka sosnowieckiej prokuratury.

Zastępcy PG: wyrażamy zaniepokojenie działaniami podjętymi przez prokuraturę związanymi z wejściem do siedziby KRS

Wyrażamy głębokie zaniepokojenie działaniami podjętymi przez Wydział
Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej, podległej Prokuratorowi
Generalnemu Adamowi Bodnarowi, związanymi z wejściem do siedziby KRS -
podkreślili w wydanym w środę stanowisku Zastępcy Prokuratora
Generalnego.

Polskę i Niemcy ma połączyć superszybka kolej. Rządy myślą o specjalnym korytarzu 

Pod przewodnictwem premiera Donalda Tuska oraz kanclerza Niemiec Olafa
Scholza odbywają się w Warszawie polsko-niemieckie konsultacje
międzyrządowe. W ich ramach minister infrastruktury Dariusz Klimczak
oraz wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski spotkali się z ministrem
transportu i cyfryzacji Niemiec Volkerem Wissingiem.Ministrowie omówili potrzebę zwiększenia liczby połączeń kolejowych
między polskimi i niemieckimi miastami oraz rozwoju infrastruktury
kolejowej łączącej nasze państwa. Jest to wynik stale rosnącego ruchu
pasażerskiego i towarowego między Polską a Niemcami.Minister Dariusz Klimczak podkreślił potrzebę modernizacji i pełnej
elektryfikacji linii kolejowej ze Szczecina do Berlina, rozwój
połączenia Berlin - Kostrzyn nad Odrą oraz potrzebę rozpoczęcia rozmów o
wyznaczeniu korytarza linii kolejowej dużych prędkości między Poznaniem
a Berlinem. Dzięki zapowiedzianej w ubiegłym tygodniu budowie KDP z
Warszawy do Poznania w przyszłości KDP połączyłaby stolice obu
sąsiadujących ze sobą krajów.

 

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

15. Prezydent: Na szczycie NATO

Prezydent: Na szczycie NATO będzie poruszana kwestia wzmocnienia obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej

Na zbliżającym się szczycie NATO w Waszyngtonie będzie poruszana
kwestia wzmocnienia obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej -
podkreślił w środę w Chojnicach prezydent Andrzej Duda. Dodał też, że
poziom wydatków na obronność w państwach członkowskich powinien zostać
podniesiony do 3 proc. PKB.

UE: Brudziński współprzewodniczącym grupy EKR w PE, do której należy PiS

Europoseł Joachim Brudziński został wybrany na współprzewodniczącego
grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie
Europejskim, do której należy PiS.

Komisja za uchyleniem immunitetu Romanowskiemu oraz za udzieleniem zgody na jego aresztowanie

Sejmowa komisja regulaminowa opowiedziała się za uchyleniem
immunitetu b. wiceszefowi MS Marcinowi Romanowskiemu (PiS), któremu
prokuratura przedstawiła 11 zarzutów, w tym udział w zorganizowanej
grupie przestępczej. Komisja jest też za udzieleniem zgody przez Sejm na
zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie posła.

Credit Agricole: pierwsza obniżka stóp NBP nastąpi w III kw. 2025 r.

Pierwsza obniżka stóp nastąpi w III kw. 2025 r. – napisał główny
ekonomista Credit Agricole Jakub Borowski w komentarzu do środowej
decyzji RPP. Zwrócił uwagę, że NBP w tym roku spodziewa się wyższej
inflacji niż wcześniej.

POLSKA: historyczne osiągnięcie – rakieta suborbitalna Bursztyn sięgnęła kosmosu

Rakieta suborbitalna ILR-33 BURSZTYN 2K sięgnęła kosmosu; to
historyczne osiągnięcie polskich inżynierów - poinformowała w środę
Polska Agencja Kosmiczna.

Kaczyński mocno: Zlikwidowane będzie państwo polskie

Mamy do czynienia z podporządkowywaniem Polski Niemcom pod
każdym względem, a Niemcy nie reagują na to jakimiś aktami wdzięczności,
które by tworzyły choćby jakąkolwiek symetrię - stwierdził w środę
prezes PiS Jarosław Kaczyński. ” W tej chwili w Polsce nie obowiązuje
konstytucja. (…) Likwidowana jest demokracja, zlikwidowane będzie
państwo polskie” - podsumował działania nowego rządu prezes PiS. Mówiliśmy już od bardzo dawna, że to partia zewnętrzna,
czyli w istocie partia niemiecka i to, co dzieje się od 13 grudnia
zeszłego roku, nieustannie jest potwierdzeniem właśnie tego faktu
i takie potwierdzenie nastąpiło także wczoraj. Ta wizyta jeżeli chodzi
o punkt najważniejszy, jest jakby zupełnie ewidentna, ale trzeba
tę sprawę nieco rozwinąć, pokazać kontekst- powiedział Kaczyński
na konferencji prasowej. Spotkanie Donalda Tuska
z Olafem Scholzem pokazuje to, co jest oczywiste - jeśli ktoś ustawia
się w pozycji „parobczańskiej” wobec jakiegoś państwa (…) następnie nie
tylko nie jest człowiekiem, którego nie da się ograć, albo człowiekiem,
który się liczy, ale jest też traktowany jak parobek  - kontynuował
Kaczyński, uderzając w premiera

Samorządowcy do Tuska: Prosimy o szprychę CPK

Samorządowcy z województw mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego przygotowali petycję.

RPP obradowała w sprawie kosztu pieniądza. Jest decyzja

NBP: Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych banku centralnego.„Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie” – podał Narodowy Bank Polski w komunikacie. Tym
samym stopa referencyjna nadal wynosie 5,75 proc. w skali rocznej,
stopa lombardowa - 6,25 proc. w skali rocznej, stopa depozytowa została
utrzymana na poziomie 5,25 proc. w skali rocznej. Stopa redyskontowa
weksli wynosi nadal 5,8 proc. w skali rocznej, a stopa dyskontowa weksli
5,85 proc. w skali rocznej.
Nie ma końca nielegalnego przejmowania instytucji, dewastacji
państwa i łamania praworządności. Do siedziby Krajowej Rady Sądownictwa
wdarł się dziś prokurator w obstawie policji i zażądał wydania akt, nie
okazując władzom KRS koniecznych dokumentów. Przewodnicząca KRS z oburzeniem relacjonuje zajście, a sędzia Piotr Schab,
do którego gabinetu wdarto się podczas jego nieobecności, nazywa
to uzurpacją, bolszewizmem, działaniami bandyckimi i przestępczymi.
Wszystko to dzieje się dzień po wizycie Olafa Scholza i jego ministrów,
podczas której Bodnar podziękował Niemcom za wsparcie w przywracaniu polskiej praworządności
i ładu konstytucyjnego. Rysuje się pewna koincydencja zdarzeń,
rozgrywających się systematycznie, odkąd koalicja 13 grudnia przejęła
władzę. Za każdym razem, gdy przekraczają kolejną granicę prawa,
przyjeżdża do Polski jakiś namiestnik z Brukseli lub Berlina i chwali
działania rządu Tuska. Patronuje temu bezprawiu, namaszcza i tym samym
ośmiela do dalszych kroków. Za każdym razem, gdy wydaje się,
że przekroczono już wszelkie granice, ludzie Donalda Tuska wspinają się
na kolejny poziom bezprawia. Powiedzieć „partia zewnętrzna” to nie
powiedzieć nic!

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

16. Coraz słabsze prognozy dla

Coraz słabsze prognozy dla gospodarki

Polski Instytut Ekonomiczny: Spodziewamy się, że stopy procentowe pozostaną bez zmian w najbliższych miesiącach

Szef BBN o spotkaniu prezydenta i szefa MON w Bydgoszczy: wśród tematów transformacja Sił Zbrojnych

Wizytą w Bydgoszczy prezydent Andrzej Duda i minister obrony
narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz chcą podkreślić wagę
przedsięwzięcia, jakim jest Centrum Analiz, Szkolenia i Edukacji
NATO-Ukraina (JATEC), ale także pomówić o ważnych aspektach
strategicznej transformacji polskich Sił Zbrojnych – przekazał w środę w
Chojnicach szef BBN Jacek Siewiera.

Amerykański noblista ocenia: euro jest błędem

Paul Krugman: Europa nie spełnia kryteriów dobrze funkcjonującej jednolitej waluty

Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN uchyliła orzeczenie Izby Pracy SN ws. Mariusza Kamińskiego

Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN uchyliła w środę postanowienie Izby
Pracy SN dotyczące mandatu poselskiego Mariusza Kamińskiego uznając, że
tamto orzeczenie "zostało wydane z rażącym naruszeniem prawa". O
środowym orzeczeniu Izby Kontroli Nadzwyczajnej poinformowano w
komunikacie na stronie sądu.

Izrael: rząd zatwierdził największe od dekad przejęcie ziemi na Zachodnim Brzegu

Izraelski rząd ogłosił, że położony na okupowanym Zachodnim Brzegu
Jordanu teren o powierzchni 12,7 km kw to ziemia należąca do państwa, co
oznacza, że może być przeznaczona na żydowskie osadnictwo -
poinformowała w środę organizacja Pokój Teraz. Jak podkreślono, to
największe od dekad przejęcie palestyńskiej ziemi.

NBP zaczyna niepokoić rok 2025. Inflacja w górę, PKB w dół?

Wg najnowszej lipcowej projekcji banku centralnego mocno obniżono
tempo wzrostu PKB w 2025 roku, za to podniesione zostały widełki
przewidywanej inflacji

CBOS: 45 proc. osób niezadowolonych z sytuacji w kraju!

45 proc. badanych jest niezadowolonych z sytuacji w Polsce.
Pozytywnie ocenia ją 35 proc. osób. Najbardziej pesymistyczne są osoby w
wieku 25-44 lata

EBI: nowe finansowanie z programu InvestEU dla sektora MŚP już dostępne

Od 1 lipca dostępne jest nowe finansowanie ze środków programu
InvestEU dla sektora MŚP - poinformowała podczas Forum Finansowania
Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorców 2024 wiceprezes EBI Teresa
Czerwińska. Dodała, że środki te są już dostępne dla BGK w ramach
regwarancji.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

17. Media protestują przeciwko

Media protestują przeciwko niekorzystnemu prawu autorskiemu i apelują do polityków: nie zabijajcie polskich mediów!

Wydawcy oraz dziennikarze polskich mediów - łącznie ponad 350
tytułów gazet i portali lokalnych, w ramach jednodniowej akcji
protestacyjnej, wystosowali w czwartek apel do polityków, by zmienili
uchwalone w Sejmie niekorzystne dla mediów przepisy prawa autorskiego i
praw pokrewnych.

Nowa mapa zwolnień w Polsce. Trwa tsunami redukcji etatów

W całej Polsce trwają większe lub mniejsze zwolnienia.
Przygotowaliśmy mapę trwających redukcji zatrudnienia. Pracę tracą
pracownicy najróżniejszych branż. Jak do tego tsunami zwolnień ma się
fakt, że bezrobocie w naszym kraju jest cały cas rekordowo niskie?

"Rz": Szef MSZ chce wymiany ambasadorów i zmiany ustawy o służbie zagranicznej

Szef MSZ Radosław Sikorski chce wymiany ambasadorów i zmiany ustawy o
służbie zagranicznej - podaje w czwartek "Rzeczpospolita". Przypomina,
że przygotowywana jest nowelizacja ustawy o służbie zagranicznej,
docelowo ma powstać nowa, a pierwszy projekt jest już na etapie
uzgodnień w rządzie.

Szef MSWiA: ustawa o ochronie ludności cywilnej jest gotowa

Ustawa o ochronie ludności cywilnej jest gotowa – poinformował w
środę w Polsat News Tomasz Siemoniak, minister spraw wewnętrznych i
administracji, koordynator służb specjalnych. Dodał, że zrobi wszystko,
by przed początkiem wakacji parlamentarnych projekt znalazł się w
Sejmie.

Europosłowie szykują wyłom w zakazie aut spalinowych. Jedno paliwo może zostać

Europejska Partia Ludowa (EPL), największa grupa posłów w
Parlamencie Europejskim, zamierza osłabić planowane przez Unią
Europejską wycofanie ze sprzedaży nowych samochodów emitujących CO2 od
2035 roku - tak wynika z projektu dokumentu.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

18. Strefa Gazy: Resort zdrowia:

Strefa Gazy: Resort zdrowia: ponad 38 tys. Palestyńczyków zginęło od początku wojny z Izraelem

Od października 2023 roku w operacji wojsk izraelskich w Strefie
Gazy zginęło co najmniej 38 011 Palestyńczyków, a 87 445 zostało rannych
- poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia w tej półenklawie,
kontrolowany przez organizację terrorystyczną Hamas.

NBP: zysk sektora bankowego po maju wyniósł ponad 17,3 mld zł

Zysk sektora bankowego po maju wyniósł ponad 17,3 mld zł – podał w
czwartek NBP. To o prawie 2,9 mld zł więcej niż wynosił w kwietniu 2024
r. i 410 mln zł więcej niż w maju 2023 r.

Prezydium KRS z prośbą o wskazanie ewentualnych przeszkód dot. sędziów, którzy mają być sędziami dyscyplinarnymi

Prezydium Krajowej Rady Sądownictwa zwróciło się w czwartek do
wszystkich obywateli o wskazanie KRS ewentualnych przeszkód do pełnienia
przez sędziów, których lista dostępna jest na stronie KRS, obowiązków
sędziego sądu dyscyplinarnego.

Biznesy jednego z najbogatszych Polaków na sprzedaż

Syndyk Getin Noble Banku wystawia na sprzedaż biznesy Leszka Czarneckiego

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

19. Prezydent z szefem MON i

Prezydent z szefem MON i dowódcami wojskowymi o transformacji sił zbrojnych

W czwartek po południu w Bydgoszczy rozpoczęła się narada z udziałem
prezydenta Andrzeja Dudy, wicepremiera, szefa MON Władysława
Kosiniaka-Kamysza i najwyższych dowódców wojskowych, poświęcona m.in.
transformacji sił zbrojnych i dokumentom strategicznym.

KRS złoży zawiadomienie do prokuratury przeciwko ministrowi sprawiedliwości, rzecznikowi dyscyplinarnemu i sędziom z Iustiti

Szefowa Krajowej Rady Sądownictwa ma złożyć zawiadomienie do
prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez ministra
sprawiedliwości, rzecznika dyscyplinarnego ad hoc i członków Iustiti.
Chodzi o kwestię odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów-członków KRS
obecnej i poprzedniej kadencji.

Marczuk z PFR: na koniec 2025 r. ok. 40 mld aktywów w PPK

Na koniec 2025 r. aktywa PPK mogą wzrosnąć do ok. 40 mld zł; dla
większej partycypacji w programie kluczowa jest jego stabilność, choć
pewne drobne pozytywne korekty mogłyby w tym pomóc, np. waloryzacja
dopłat od państwa, czy wyższy ich poziom dla niżej zarabiających - mówi
PAP Biznes wiceprezes PFR Bartosz Marczuk.

Prezydent podpisał ustawę o przewodnictwie Polski w Radzie UE

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę związaną z polską prezydencją
w Radzie UE. Regulacja ma zapewnić wzmocnienie bezpieczeństwa i
usprawnienie przygotowania do prezydencji.

Podkarpacie domaga się swojej szprychy CPK

Zarząd województwa sprzeciwia się wykluczeniu komunikacyjnemu regionu

Polska odrzuca projekt zalegalizowania kolejnych osiedli na Zachodnim Brzegu - nie jest w tym sama

Razem z partnerami z UE Polska odrzuca projekt zalegalizowania przez
izraelski rząd kolejnych osiedli na Zachodnim Brzegu - oświadczyło w
czwartek ministerstwo spraw zagranicznych. Podkreśliło, że ekspansja
tych osiedli musi zostać trwale wstrzymana.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

20. Cezary Stypułkowski

Cezary Stypułkowski zrezygnował z funkcji prezesa mBanku

Cezary Stypułkowski 4 lipca br. zrezygnował z funkcji prezesa mBanku
i pełnienia funkcji w zarządzie - poinformował bank w komunikacie
giełdowym w czwartek. Na jego miejsce warunkowo został powołany Cezary
Kocik. Stypułkowski był szefem mBanku od 2010 r. Decyzja ta wynika z uzgodnień z radą nadzorczą i stanowi integralną część procesu sukcesji w spółce.

Izrael: Premier: będziemy negocjować rozejm, ale koniec wojny dopiero po osiągnięciu celów

Izraelski premier Benjamin Netanjahu powiedział prezydentowi USA Joe
Bidenowi, że jego kraj wyśle delegację, by kontynuowała rozmowy o
zawieszenia broni z Hamasem w Strefie Gazy, ale wojna zakończy się tylko
po spełnieniu wszystkich celów Izraela - przekazało biuro premiera,
relacjonując czwartkową rozmowę telefoniczną.

Złe wieści w sprawie inflacji. Eksperci ogłosili

Szanse na jakiekolwiek obniżki stóp w tym roku są znikome, mimo
ryzyka dla wzrostu gospodarczego oraz decyzji o łagodzeniu parametrów
polityki

Szef Rady Europejskiej: prezydencja nie ma mandatu do nawiązywania kontaktów z Rosją

Rotacyjna prezydencja UE, którą obecnie sprawują Węgry, nie ma
mandatu do nawiązywania kontaktów z Rosją w imieniu UE - oświadczył w
czwartek przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel w nawiązaniu do
planowanej wizyty premiera Węgier Viktora Orbana w piątek Moskwie.

Apel i pilne zwołanie RBN. Prezydent podjął decyzję

Prezydent Andrzej Duda zwołał na poniedziałek posiedzenie Rady
Bezpieczeństwa Narodowego przed wylotem polskiej delegacji na szczyt
NATO do

Zielony Ład niszczy polski przemysł. Przykład melaminy

Należące do Grupy Azoty Zakłady Azotowe Puławy wstrzymują produkcję
melaminy. ZA Puławy to trzeci pod względem mocy produkcyjnych producent
na świecie

Dziwne zmiany w obronie cywilnej. Najbardziej zagrożone regiony mogą dostać najmniej pieniędzy

Projekt Ustawy o Ochronie Ludności i Obronie Cywilnej to jeden z
najważniejszych projektów dla bezpieczeństwa RP. Ale są w nim punkty,
które budzą co najmniej kontrowersje. Jedną z takich mielizn jest
zaproponowany sposób podziału środków. Uwagi do niego wniosły samorządy,
a wiceszef MSWiA zapowiada, że będą zmiany.

Prezydent przekazał szefowi MON rekomendacje do nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego

Prezydent Andrzej Duda wysłał premierowi Donaldowi Tuskowi
rekomendacje do nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego, a
wicepremierowi, szefowi MON Władysławowi Kosiniak-Kamyszowi przekazał je
osobiście podczas czwartkowej narady w Bydgoszczy.

W piątek emir Kataru złoży oficjalną wizytę w Polsce

W piątek emir Kataru, szejk Tamim bin Hamad Al Thani złoży oficjalną
wizytę w Polsce. Spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą w Pałacu
Prezydenckim w Warszawie.

Polscy specjaliści od unieszkodliwiania dronów opracowują nowe systemy

Herzt New Technologies, polski producent systemów antydronowych,
zdolnych zwalczać m.in. amunicję krążącą Szahid, pracuje nad kolejnymi
sposobami unieszkodliwiania bezzałogowców. Wsparciem, także z
wykorzystaniem środków unijnych, zajmie się Ministerstwo Rozwoju i
Technologii.

Mercedes-Benz nie chce elektryków. Będą spalinowe

Mercedes-Benz wycofuje się z planów całkowitej elektryfikacji swojej floty do 2030 roku

Już nie wszystkie lasy będą dla wszystkich

Do końca października MKiŚ wydzieli pierwsze obszary tzw. lasów
społecznych, a do listopada – lasów cennych przyrodniczo. Co kryje się
pod tymi pojęciami?

Instytut Ordo Iuris: Sejm wyraził zgodę na ratyfikację genderowej umowy

Instytut Ordo Iuris alarmuje, że Sejm wyraził zgodę na ratyfikację
genderowej umowy. Chodzi o porozumienie o partnerstwie między Unią
Europejską a Organizacją Państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku, znaną jako
umowa Post-Kotonu. Ustawa w tej sprawie została przyjęta pod koniec
czerwca przez niższą izbę polskiego parlamentu.

IPN sprzeciwia się przywracaniu wysokich emerytur funkcjonariuszom komunistycznej bezpieki

Instytut Pamięci Narodowej zauważył, że po zmianie władzy w
październiku 2023 r. rozpoczął się powolny, pełzający proces
dezubekizacji. W stanowisku Instytutu napisano, że minister spraw
wewnętrznych i administracji,  wykorzystując procedurę administracyjną,
przywrócił emerytury 200 funkcjonariuszom. Z kolei w wyniku wyroków
sądów blisko 10 tys. spośród nich odzyskało pełne i wysokie świadczenia
emerytalne.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

21. W huku i zgiełku prutych


W
huku i zgiełku prutych sejfów umiera III Rzeczypospolita. Już nie żyje.
Przed nami reżim, ale później - wreszcie - nowe państwo

Umiera państwo często dramatycznie słabe, często niezdolne do działania, politycznie kolonizowane przez swoich sąsiadów, ale jednak udające, że jest demokracją parlamentarną, przynajmniej starające się działać w ramach konstytucji i zasad prawa. Umiera w sposób nieodwołalny, ostateczny. Uśmiercają ją Donald Tusk, Adam Bodnar, Bartłomiej Sienkiewicz,
ale także neo-prokuratorzy oraz policjanci sankcjonujący jawne
bezprawie. Właściwie już ją uśmiercili. Tego państwa nie ma, i już nigdy
nie będzie.

Włam do KRS po wizycie Scholza, zamach na TVP przy Jourovej, przejęcie prokuratury na oczach Reyndersa. Skąd te zbieżności?

 •  

 • Maryla

  ------------------------------------------------------

  Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

   

  avatar użytkownika Maryla

  22. "Puls Biznesu": Gazprom ma

  "Puls Biznesu": Gazprom ma zapłacić Polsce 174,5 mln zł

  Za niewydanie UOKiK kontraktów dotyczących budowy Nord Stream 2
  rosyjski gigant ma ponieść karę. To pierwszy sukces naszego urzędu w tym
  konflikcie - donosi piątkowy Puls Biznesu.

  Polska firma przejmie budowę kluczowego elementu w misji ESA

  Po wykluczeniu Roskosmosu z misji ExoMars, firma Astronika przejmie
  budowę kluczowego elementu. Będzie odpowiadała za rampę, po której łazik
  zjedzie z lądownika na powierzchnię planety.

  Wiceprezes EBI: mamy 6 mld euro na obronność w UE, Polska może skorzystać z tych środków

  Europejski Bank Inwestycyjny dysponuje kwotą 6 mld euro do 2027 r.
  na nisko oprocentowane pożyczki dla sektora obronności i bezpieczeństwa w
  UE. Jeśli polska firma chce np. zbudować satelitę czy drona, może
  wnioskować o te środki – powiedział PAP wiceprezes EBI Robert de Groot,
  który w piątek składa wizytę w Polsce.

  Rząd szykuje rewolucję. To może oznaczać niższe pensje

  Resort pracy przygotowuje projekt noweli ustawy dotyczący
  oskładkowania umów cywilnoprawnych. Wyjątkiem mają być umowy uczniów i
  studentów do 26. roku życia.

  Lider Partii Pracy Keir Starmer zapewnia, że najpierw będzie kierował się interesem kraju

  Keir Starmer, lider opozycyjnej Partii Pracy, który w piątek
  zostanie premierem Wielkiej Brytanii, oświadczył, że wraz z uzyskanym
  mandatem przychodzi wielka odpowiedzialność i zapewnił, że najpierw
  będzie się kierował interesem kraju, a dopiero potem interesem partii.

  Rishi Sunak obronił mandat poselski ale premierem już nie będzie

  Premier Wielkiej Brytanii i lider Partii Konserwatywnej Rishi Sunak
  obronił mandat poselski w czwartkowych wyborach do Izby Gmin, ale wobec
  ciężkiej porażki konserwatystów w piątek ustąpi ze stanowiska premiera i
  zapewne także z funkcji lidera partii.

  Drastyczny spadek zarobków Polski na emisjach CO2. Po decyzji Unii będzie jeszcze gorzej

  Polska w I półroczu 2024 ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2
  osiągnęła niespełna 1,8 mld euro przychodów wobec prawie 2,8 mld euro
  rok wcześniej. To skutek zarówno spadku liczby uprawnień na sprzedaż,
  jak i ich cen. W II półroczu 2024 - po decyzji Komisji Europejskiej -
  podaż uprawnień na aukcjach, w tym sprzedawanych przez Polskę, jeszcze
  spadnie.

  Nigel Farage w swojej ósmej próbie został wybrany do Izby Gmin

  Nigel Farage, lider prawicowo-populistycznej partii Reform UK, a
  wcześniej przez lata główny orędownik wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii
  Europejskiej, w czwartkowych wyborach parlamentarnych zdobył mandat
  poselski i po raz pierwszy będzie zasiadał w Izbie Gmin.

  PiS wygrało. Łukasz Smółka marszałkiem Małopolski

  Zacięta walka i wielki sukces Prawa i Sprawiedliwości

  Szef BBN: wydatki na obronność nie ulegną obniżeniu

  Wydatki na obronność nie ulegną obniżeniu, ale ujawnione w czwartek
  dokumenty są prawdziwe - powiedział w czwartek szef BBN Jacek Siewiera.
  Wyjaśnił, że jest to dokumentacja robocza, w której szef Sztabu
  Generalnego ocenił sensowność opłacania VATu ze środków Funduszu
  Centralnych Planów Rzeczowych.

  CPK. Premier ominął Polskę Wschodnią. "Gdzie są pieniądze?"

  Rozwój Polski zniszczony

  Morawiecki o CPK. "Gdzie są pieniądze?"

  Premier ominął Polskę Wschodnią ws. CPK. "Gdzie są pieniądze?"

  Maryla

  ------------------------------------------------------

  Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

   

  avatar użytkownika Maryla

  23. SG: do października potrwają

  SG: do października potrwają prace wzmacniające barierę elektroniczną na granicy z Białorusią

  Do października 2024 r. potrwają prace przy wzmocnieniu bariery
  elektronicznej na granicy z Białorusią – poinformowała w piątek w
  Dubiczach Cerkiewnych (Podlaskie) rzeczniczka Podlaskiego Oddziału
  Straży Granicznej mjr Katarzyna Zdanowicz. SG podpisała w piątek umowę w
  tej sprawie.

  Komisja Europejska: Orban nie poinformował UE o wizycie w Moskwie

  Premier Węgier Viktor Orban nie poinformował Komisji Europejskiej o
  zamiarze wizyty w Moskwie - powiedział w piątek rzecznik tej instytucji
  Eric Mamer. Jak podkreślił, wizyta w Moskwie stawia pod dużym znakiem
  zapytania to, czy KE złoży tradycyjną wizytę na Węgrzech jako kraju
  prezydencji.

  Były zarząd KGHM bez absolutorium. Jest decyzja

  Pięciu byłych członków zarządu KGHM nie otrzymało absolutorium za
  2023 r. - tak zdecydowali akcjonariusze w piątek podczas walnego
  zgromadzenia. Wniosek o nieudzielenie absolutorium dla Mirosława
  Kidonia, Marka Pietrzaka, Marka Świdra, Mateusza Wodejki i Tomasza
  Zdzikota wniosła 17 czerwca rada nadzorcza spółki.

  Ambasador Niemiec: trzeci niemiecki system Patriot dotarł już na Ukrainę

  Trzeci system obrony powietrznej MIM-104 Patriot z Niemiec dotarł
  już na Ukrainę, co wzmocni obronę ludności i infrastruktury kraju przed
  rosyjskimi samolotami, dronami i pociskami rakietowymi - przekazał w
  piątek ambasador Niemiec na Ukrainie Martin Jaeger.

  PKO BP: Lipcowa projekcja NBP wskazuje na wyższą ścieżkę inflacji w 2025 r.

  Lipcowa projekcja NBP wskazuje na wyższą ścieżkę inflacji w 2025 r.
  (efekt zakładanego pełnego uwolnienia cen energii) i nieznacznie niższą w
  2026 r. - przekazał w piątek PKO BP. W opinii banku do obniżek stóp
  procentowych dojdzie najszybciej w drugiej połowie 2025 r.

  ZUS: niemal 1,36 mld zł nadpłaconej składki zdrowotnej wróciło do przedsiębiorców

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwrócił przedsiębiorcom nadpłacone
  składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2023 r. na łączną kwotę niemal
  1,36 mld zł. Płatnicy, którzy wysłali wniosek o zwrot nadpłaty, powinni
  go otrzymać na rachunek bankowy najpóźniej 1 sierpnia 2024 r.

  CBOS: w czerwcu tyle samo przeciwników rządu Tuska, co zwolenników

  36 proc. badanych określa się jako zwolennicy rządu; tyle samo
  deklaruje, że jest jego przeciwnikami - wynika z przeprowadzonego w
  czerwcu sondażu CBOS. Wśród ankietowanych wciąż więcej jest osób
  niezadowolonych z tego, że Tusk jest premierem (47 proc.) niż
  zadowolonych (40 proc.)

  Trzaskowski zasypie tunel pod Marszałkowską! Korki pewne

  Rafał Trzaskowski kontra kierowcy – kolejne starcie. Chodzi o
  zasypanie ważnego pod względem komunikacyjnym tunelu w ścisłym centrum
  miassta!

  Jastrzębi prezes Glapiński, załamanie kryptowalut

  Pod nieobecność Amerykanów rynki w Europie nie dostarczyły może
  fascynującej sesji, ale na pewną taką, która daje pewne powody do
  zadowolenia

  Szef MSZ ogłosił konkurs na nowego dyrektora PISM-u

  Minister spraw zagranicznych ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora
  Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych; kandydaci mogą zgłaszać się
  do 16 sierpnia br. - poinformował resort dyplomacji. Nowy szef PiSM-u
  zastąpi Sławomira Dębskiego, który sprawował stanowisko osiem lat.

  Dowódca Terytorialnej Bundeswehry złożył wizytę w Dowództwie WOT  

  Niemiecka delegacja, na czele z Dowódcą Terytorialnej Bundeswehry,
  gen. broni André Bodemannem, złożyła wizytę w Dowództwie Wojsk Obrony
  Terytorialnej - poinformowały Wojska Obrony Terytorialnej. 

  D. Pawełczyk-Woicka: Jest to rzecz nie do pomyślenia, że jeden organ państwowy zwalcza inny organ państwowy

  Jest to rzecz nie do pomyślenia, że jeden organ państwowy zwalcza
  inny organ państwowy. To jest niesamowite. To nie KRS neguje organy
  państwa, tylko wręcz przeciwnie. Niektórzy wypowiadają się w taki
  sposób, jakbyśmy nie byli tym organem państwa, a z drugiej strony w
  oficjalnej korespondencji jak najbardziej jesteśmy – powiedziała Dagmara
  Pawełczyk-Woicka, przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa,

  Maryla

  ------------------------------------------------------

  Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

   

  avatar użytkownika Maryla

  24. Oto harmonogram budowy

  Oto harmonogram budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Minister podała daty

  Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska na platformie
  społecznościowe X przekazała informację o rozpoczęciu w przyszłym
  tygodniu prac geologicznych na terenie przyszłej Elektrowni Jądrowej.

  Jak ubezpieczyć w Polsce atom? W grze 150 miliardów złotych

  Budowa pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej to inwestycja
  szacowana na 150 miliardów złotych. Ubezpieczenie tak ogromnego majątku
  jest wyzwaniem, do którego polski rynek ubezpieczeń już się szykuje.

  UE: Rzecznik KE: Unia przekazała w tym roku 200 mln euro pomocy humanitarnej Gazie

  Rzecznik Komisji Europejskiej Balazs Ujvari poinformował w piątek,
  że Unia w tym roku przekazała Gazie 200 mln euro pomocy humanitarnej,
  zorganizowała ok. 52 loty, dowożąc żywność, wodę i leki, i bada
  możliwości pomocy w ewakuacji, w tym osób rannych i chorych.

  Szef BBN: infrastruktura krytyczna ważnym punktem strategii bezpieczeństwa

  Jacek Siewiera, szef BBN powiedział w gdyńskim porcie, że kwestia
  infrastruktury krytycznej, w tym np. portów w Gdyni, Gdańsku i
  Świnoujściu jest kluczowa w przygotowanych przez prezydenta Andrzeja
  Dudę rekomendacjach do powstającej nowej Strategii Bezpieczeństwa
  Narodowego.

  Gorzkie pożegnanie wojsk amerykańskich z Afryką. Do koszar niebawem wkroczą Rosjanie

  W niedzielę, 7 lipca, z bazy lotniczej Niger 101 zlokalizowanej w
  Niamey odlecą ostatni amerykańscy żołnierze. W kwietniu tego roku
  wojskowe władze Nigru nakazały opuszczenie kraju przez cały wojskowy
  kontyngent USA.

  Minister funduszy: kolejna rewizja KPO będzie dotyczyć planów zagospodarowania

  Planowany na 2025 r. wniosek o kolejną rewizję KPO będzie dotyczył
  opóźnienia terminu powstania ogólnych planów zagospodarowania
  przestrzennego - zapowiedziała ministra funduszy Katarzyna
  Pełczyńska-Nałęcz. Obecna wersja KPO przewiduje, że w 2026 r. będzie 80
  proc. tych planów.

  Budżet państwa - jesień będzie gorąca

  Rząd będzie miał problem z dopięciem tegorocznego budżetu państwa. Będzie nowelizował ustawę, czy ciął wydatki? O możliwych problemach mówiło się już na początku tego roku, ale mało
  kto tym się przejmował. Burza wybuchła dopiero po publikacji przez
  Ministerstwo Finansów szacunkowych danych o wykonaniu budżetu państwa
  w okresie styczeń - maj 2024. Dochody wyniosły 261 mld zł, wydatki -
  314,2 mld zł, a deficyt- 53,1 mld zł. Największe wrażenie zrobiły jednak
  nie te ogólne dane, ale informacje dotyczące podatków, zwłaszcza
  najwięcej wnoszącego do budżetu VAT. Do maja wpływy z tej daniny
  wyniosły zaledwie 22 proc. z założonych na ten rok. To bardzo mało jak
  na pięć pierwszych miesięcy.

  Rząd chce wprowadzić minimalne standardy bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej

  Rząd chce wprowadzić minimalne standardy bezpieczeństwa
  infrastruktury krytycznej, a za opracowanie i wdrożenie rozwiązań
  odpowiedzialni będą operatorzy tej infrastruktury, co jednak ma nie
  generować dla nich dodatkowych kosztów operacyjnych - podano w OSR do
  projektu noweli ustawy o zarządzaniu kryzysowym.

  NATO: Na szczyt w Waszyngtonie zaproszono 35 państw-partnerów nienależących do sojuszu

  Ministrowie spraw zagranicznych 35 partnerów spoza NATO zostali
  zaproszeni do udziału w szczycie w stolicy USA, powiedział podczas
  rozmowy z telewizją VOA Douglas Jones, zastępca asystenta sekretarza
  stanu USA do spraw europejskich i euroazjatyckich.

  Polska i Katar będą działać razem w przemyśle stoczniowym

   Polska zawarła z Katarem porozumienia o współdziałaniu m.in. w
  branży stoczniowej - poinformowało w piątek Ministerstwo Rozwoju i
  Technologii. Strony rozmawiały o współpracy gospodarczej podczas
  piątkowego Polsko-Katarskiego Forum Nowych Technologii zorganizowanego w
  Warszawie.

  Oddala się perspektywa cięcia stóp przez RPP

  Słowa prezesa Narodowego Banku Polskiego umocniły krajową walutę. Otoczenie zewnętrzne również sprzyja złotemu

  NBP ma zgromadzone 209,5 miliarda dolarów rezerw

  NBP: Aktywa rezerwowe wzrosły o 17,4 proc. w skali roku.NBP opublikował 5 lipca br. dane o stanie oficjalnych
  aktywów rezerwowych. Wynika z nich, że na koniec czerwca 2024 r. ich
  stan wyrażony w euro wyniósł 195,8 mld euro i był wyższy o 4 mld euro
  niż na koniec maja 2024 r. Stan rezerw wyrażony w dolarach zwiększył się
  o 1,6 mld USD i osiągnął poziom 209,5 mld USD” - czytamy w komunikacie.Liczone
  w złotych, aktywa rezerwowe wyniosły 844,55 mld zł (wobec 818,58 mld
  zł miesiąc wcześniej i 742,32 mld zł rok wcześniej).

  Prezes PiS ostrzega: Kontrakty zbrojeniowe zagrożone

  Cały mechanizm, który pozwoliłby na odparcie ataku Władimira Putina, jest niszczony - uważa Jarosław Kaczyński. Dziś słyszymy deklaracje kontynuacji, a za tymi
  deklaracjami nie idą czyny. Wciąż czekamy na podpisanie umowy w sprawie
  pozyskania 96 śmigłowców uderzeniowych Apache, na pozyskanie prawie 500
  wyrzutni HIMARS, na umowę z Koreą Południową w sprawie produkcji czołgów
  K2 w Polsce - wyliczał Błaszczak.Polityk ocenił, że rząd „gra na czas, a my nie mamy czasu ze względu na to, że Putin odbudowuje swoje imperium”.

  Władzę w Polsce sprawują dziś ludzie, którzy w poczuciu
  absolutnej bezkarności, realizują plan destabilizacji państwa
  we wszystkich jego obszarach.
  Na poziomie kulturowym spychają
  nas w przepaść ideologicznej rewolucji, odzierając ze świadomości,
  tożsamości, przynależności i moralności. Ten rozstrój mentalny
  i anarchizacja życia publicznego mają przyspieszyć rozkład społecznej
  tożsamości. Na poziomie gospodarczym widać potężne tąpnięcie i nagłą
  stagnację. Na poziomie polityki międzynarodowej wciskani jesteśmy
  w gorset coraz większej podległości. Praworządność została brutalnie
  zdeptana, a przestrzeń bezpieczeństwa państwa poddana potężnej presji.
  Manifestacja siły przy użyciu całego aparatu państwa jest od pół roku
  polską codziennością. Posłom odbierane są immunitety i wydaje się,
  że proces ten dopiero się rozpoczął. Będą aresztowania, przeszukania,
  procesy. Wystarczy pomówienie, uznane przez rozgrzanych prokuratorów
  za wiarygodne. Należy się spodziewać jeszcze mocniejszego uderzenia
  w Kościół i uciszania konserwatywnych dziennikarzy. Większość obywateli
  czuje się wobec tego stanu rzeczy bezsilna. I właśnie taki jest cel tych
  działań! Nie może być zgody na bezkarność władzy. Potrzeba
  zdecydowanego obywatelskiego sprzeciwu.

  Berlin
  nie chce silnej polskiej armii, więc jej nie będzie. Tusk proponuje w
  zamian hucpę: "niemieckie gwarancje bezpieczeństwa"

  W ostatnich latach Polska stanęła przed dziejową szansą budowy armii, która pozwoli nam samodzielnie
  odstraszyć agresora, a w razie nieszczęścia stawić mu czoła. Takie siły
  zbrojne wzmocniłyby Polskę również politycznie, czyniąc z niej dystrybutora bezpieczeństwa
  w regionie. Dla Berlina to oczywiście nie do przyjęcia. Dlatego Tusk
  musi ciąć wydatki na zbrojenia. W zamian proponuje „niemieckie gwarancje
  bezpieczeństwa”, czyli prostą drogę do utraty niepodległości, i to z dwóch kierunków: wschodniego i zachodniego.

  Nie będzie ani realizacji ważnych polskich inwestycji strategicznych, ani wypłaty odszkodowań za skutki II wojny światowej

  Przypomnijmy, że od pół roku rząd Tuska blokuje realizację ważnych
  inwestycji strategicznych w Polsce, które ze względów konkurencyjnych
  (Centralny Port Komunikacyjny, zapewnienie żeglowności Odry, port
  kontenerowy w Świnoujściu), albo zagrożenia bezpieczeństwa (elektrownie
  atomowe), są wyraźnie nie na rękę Niemcom. Na przykład stanowisko rządu
  Tuska w sprawie CPK wygląda na klasyczne „mydlenie oczu”, bo skoro
  zapowiedziano rozbudowę Okęcia, a także Modlina, które ciągle jest
  lotniskiem jednej linii, do której do końca poprzedniego roku, sowicie
  dopłacał samorząd województwa mazowieckiego, to nie będzie „głowy
  i pieniędzy” na jakiś nowy duży hub lotniczy. Koncepcja przedstawiona
  przez Tuska i Laska, kompletnie się nie spina, bo rozbudowa Okęcia
  za kilka miliardów złotych, ma spowodować, że to lotnisko będzie
  obsługiwać ok. 30 mln pasażerów ok. 2030 roku, natomiast już w 2032 roku
  powinno być zlikwidowane, bo wtedy ma zacząć działać CPK. Podobnie
  z lotniskiem w Modlinie, przeznaczanie dużych publicznych pieniędzy
  na jego rozbudowę, w sytuacji kiedy operująca tam jedyna linia lotnicza
  do końca poprzedniego roku płaciła za każdego odprawionego pasażera
  mniej, niż koszty ponoszone przez lotniskową spółkę jest ogromnie
  ryzykowne.

  Z kolei oddanie pierwszego bloku energetycznego elektrowni atomowej
  na Pomorzu przesunięto z roku 2034 na rok 2040 (a więc na wieczne
  nigdy). A budowę drugiej z dużym udziałem inwestorów prywatnych, w tym
  koreańskich, właśnie zamrożono, ponieważ spółka Skarbu Państwa PGE
  biorąca udział w tym przedsięwzięciu się z niego wycofała. Z kolei
  rozpoczęte przez rząd Prawa i Sprawiedliwości inwestycje mające zapewnić
  żeglowność Odry, zablokowano przygotowaniami do utworzenia Parku
  Narodowego Dolnej Odry, a rozbudowa portu kontenerowego w Świnoujściu
  jest blokowana przez niemieckie ekologiczne organizacje pozarządowe,
  a ostatnio także przez nowo wybraną prezydent tego miasta. Niemcy
  nie chcą polskiej konkurencji dla swoich portów lotniczych, nie chcą
  tracić wpływów z ceł i podatków od towarów odprawianych do Polski na ich
  lotniskach i w ich portach, więc robią wszystko, aby tego rodzaju
  inwestycji nie były realizowane. Z kolei po zamknięciu w ciągu ostatnich
  paru lat elektrowni atomowych na swoim terytorium, Niemcy posługując
  się zagrożeniem swojego bezpieczeństwa, robią wszystko, aby zablokować
  ich budowę w Polsce. Rząd Tuska idealnie wpisuje się w te niemieckie
  oczekiwania, a teraz jeszcze powtórzył niemiecką narrację w sprawie
  odszkodowań za II wojnę światową „w sensie prawnym sprawa reparacji
  została zamknięta wiele lat temu”.

  Szturm na KRS. Minister Andrzej Dera: Jest tworzony dualizm obok prawa i siła ma je zastąpić. Tak rodzi się dyktatura


  Minister sprawiedliwości Adam Bodnar powołał sobie jakichś rzeczników, mimo że rzecznik dyscypliny został powołany przez prezydenta zgodnie z przepisami prawa, jest tworzony jakiś dualizm obok prawa i prokuratorzy pokazują siłę, niebezpieczną sytuację, w której siła ma zastąpić prawo. To jest sytuacja, w której rodzi się dyktatura
  — mówił Andrzej Dera. Służy to zastraszaniu kolejnych grup zawodowych. Jeśli jedna instytucja państwa chce coś od drugiej, musi zachować procedury

  Maryla

  ------------------------------------------------------

  Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

   

  avatar użytkownika Maryla

  25. Zachodniopomorskie: Na drodze

  Zachodniopomorskie: Na drodze ekspresowej S3 rozpoczął się protest przewoźników

  Odcinek drogi ekspresowej S3, od węzła Pyrzyce do węzła Gryfino,
  został zablokowany. Utrudnienia spowodowane są protestem
  Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Przewoźników Drogowych –
  poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w
  Szczecinie.

  BBN publikuje rekomendacje prezydenta do Strategii Bezpieczeństwa Narodowego

  Biuro Bezpieczeństwa Narodowego opublikowało dokument z
  rekomendacjami prezydenta Andrzeja Dudy dot. nowej Strategii
  Bezpieczeństwa Narodowego - podstawowego dokumentu z wytycznymi dla
  polskich władz w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa i
  obronności.

  MI: zakładamy, że Polsko-Niemiecki Bilet Przyjaźni będzie bezpłatny dla osób do 27 roku życia

  Kolejowy Polsko-Niemiecki Bilet Przyjaźni będzie bezpłatny dla osób
  do 27 roku życia, ale pula biletów ma być ograniczona - przekazała PAP
  rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury Anna Szumańska.

  Za tydzień pod Grunwaldem rekonstruktorzy odtworzą bitwę z 1410 roku

  Za tydzień 13 lipca pod Grunwaldem rekonstruktorzy odtworzą bitwę z
  1410 roku. Choć scenariusz i rozstrzygnięcie starcia jest znane, to od
  lat widowisko ściąga tłumy z Polski i zagranicy.

  Podział budynków na klasy energetyczne ma wejść w życie od 2026 roku

  Podział budynków mieszkalnych na klasy energetyczne wejdzie w życie
  od początku 2026 r. - zakłada opublikowany przez Ministerstwo Rozwoju i
  Technologii projekt rozporządzenia. Wprowadzenie takiego systemu
  przewiduje dyrektywa o efektywności budynków (EPBD).

  PIIT: nasz postulat dot. ustawy o komunikacji elektronicznej nie został uwzględniony

  Nasz główny postulat dot., vacatio legis, nie został uwzględniony
  przez komisję - powiedział PAP prezes Polskiej Izby Informatyki i
  Telekomunikacji Andrzej Dulka, odnosząc się do prac sejmowej komisji nad
  projektem ustawy o komunikacji elektronicznej. Wskazał, że może to być
  duży problem dla branży.

  Lech Parell: operacja "Ostra Brama" to symbol wierności ideałom, ale także wielkiej zdrady

  Operacja "Ostra Brama" to symbol wierności ideałom, polskiej
  niezłomności, martyrologii, ale także wielkiej zdrady, której doznaliśmy
  ze strony wojsk sowieckich - powiedział PAP szef Urzędu ds. Kombatantów
  i Osób Represjonowanych Lech Parell.

  Terminale bałtyckie kluczowe dla bezpieczeństwa

  Szef BBN uważa, że terminale w Gdańsku, Gdyni i Świnoujściu to
  najważniejsze elementy bezpieczeństwa państwa i wschodniej flanki NATO

  KPO się opóźnia. Większość planów w połowie drogi

  Ponieważ cały KPO jest opóźniony, zatem rząd dopiero teraz uruchamia finansowe wsparcie dla gmin na przygotowanie planów
  W Senacie pojawił się pomysł, aby raz na zawsze ustalić, jak szybko
  pozbawić ludzi domów oraz działek i przeznaczyć je na budowę okopów i
  bunkrów. Wywłaszczenia i nacjonalizacje mogą stać się faktem, a
  proponuje je pewna fundacja, chcąc jednocześnie potężnych odszkodowań.
  Pomysł, który mógłby pomóc w szybkiej budowie stanowisk obronnych,
  podzielił polskich polityków.
  Glapiński: Inflacja bazowa nadal jest wyraźnie wyższa niż inflacja ogółem

  NBP
  podał wcześniej, że inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i
  energii wyniosła 3,8 proc. w maju 2024 r. w ujęciu rocznym wobec 4,1
  proc. r/r w poprzednim miesiącu. Jak
  podał w ub. tygodniu Główny Urząd Statystyczny (GUS), według wstępnych
  danych, inflacja konsumencka wyniosła 2,6 proc. w ujęciu rocznym w
  czerwcu 2024 r. (wobec 2,5 proc. r/r w maju). Prezes
  NBP powiedział też, że oczekiwany wzrost cen energii elektrycznej, gazu
  ziemnego i energii cieplnej podwyższy inflację konsumencką o 1,6 pkt
  proc. w lipcu br. i o 1,3 pkt proc. w styczniu 2025 r. Lipcowa
  projekcja inflacyjna NBP zakłada, że inflacja znajdzie się z
  50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale w przedziale 3,1-4,3
  proc. w 2024 r. (wobec 2,8-4,3 proc. w projekcji z marca br.), 3,9-6,6
  proc. w 2025 r. (wobec 2,2-5 proc.) oraz 1,3-4,1 proc. w 2026 r. (wobec
  1,5-4,3 proc.). W najbliższych kwartałach dynamika cen konsumpcyjnych
  prawdopodobnie wzrośnie i będzie wyższa od celu inflacyjnego NBP, do
  czego przyczyni się podwyższenie cen energii, podkreśliła RPP w
  komunikacie po swoim posiedzeniu.

  1/3 budynków czeka przymusowy remont? Obiektów o najniższej klasie energetycznej jest cała masa

  Okazuje się, że budynków o najniższej klasie energetycznej jest bardzo
  dużo. Tymczasem rząd zaplanował ich szybką termomodernizację. Rząd ma
  około dwa lata na implementację kluczowych przepisów wspomnianej
  dyrektywy do polskiego prawa.
  Powyższe informacje są ważne w kontekście tego, że to właśnie
  najbardziej energochłonne budynki mają być remontowane i modernizowane w
  pierwszej kolejności. Więcej informacji o planach rządu zawiera projekt
  aktualizacji Krajowego Planu w Dziedzinie Energii i Klimatu (KPEiK) z
  końca lutego bieżącego roku. Ten dokument zakłada wykonanie około 7,5
  miliona termomodernizacji budynków do 2050 roku. Na lata 2021 -2030
  przewidziano 2,4 mln termomodernizacji. Można mieć wątpliwości, czy taki
  wynik uda się osiągnąć - nawet po wliczeniu remontów przeprowadzanych
  bez jakiegokolwiek rządowego wsparcia. Poza tym już od dłuższego czasu pojawiają się sygnały o kłopotach
  związanych z wypłatą środków w ramach programu Czyste Powietrze. Krajowe
  media
  informowały o tym problemie również w bieżącym roku. Przyczyną kłopotów
  są zatory związane z rozpatrywaniem wniosków przez wojewódzkie fundusze
  ochrony środowiska i gospodarki wodnej.


  Maryla

  ------------------------------------------------------

  Stowarzyszenie Blogmedia24.pl