Polską rządzą ludzie, którzy nie cenią idei Polski niepodległej. Nie cenią prawdy, nie cenią prawa.

avatar użytkownika Maryla

Polską rządzą ludzie, którzy nie cenią idei Polski niepodległej.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości ocenił, jakie siły rządzą dzisiaj państwem polskim. Rządzi grupa ludzi, którzy nie wierzą w ideę i nie cenią idei Polski niepodległość, idei wspólnoty narodowej, państwa, jako reprezentacji wspólnoty. Nie cenią prawdy, nie cenią prawa, w tym także konstytucji. Po prostu całkowicie ignorują. To składa się na sytuację, którą można określić jako nihilizm. Ale nihiliści bardzo często cenią siłę i z siłą się liczą – mówił. eżeli spojrzymy na historie naszego kraju, to tą siłą są Rosja i Niemcy. Dzisiaj można powiedzieć, że nihiliści spoglądają w te dwa kierunki. (…) Trzeba pamiętać, że wśród nihilistów są częste takie cechy jak niechęć do pracy, bałaganiarstwo, wygodnictwo. A to nie służy dobremu wykonywaniu zadań państwowych, ale doskonale służy chaosowi.

Frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR), do której należy PiS, poinformowała w środę, że po przyjęciu nowych europosłów ma 83 mandaty w europarlamencie. To oznacza, że prześcignęła grupę liberałów stając się trzecią siłą polityczną w PE.

Tuskizm nie działa. Wszystko się rozpada, na każdym polu klęska. Ta ekipa nie umie, nie chce, i także nie może dobrze rządzić

Wygaszane albo spowalniane są kolejne kluczowe projekty, w tym atom, bez którego Polska gospodarka po prostu upadnie. CPK właściwie martwe, podobnie Izera, porty, terminale. Projekty kolejowe oraz drogowe są przykrawane lub zwijane. Wyniki gospodarcze są dramatyczne. Grozi nam 60-o miliardowa dziura budżetowa. Orlen stracił 2/3 zysku, pozostałe spółki państwowe też nocują znacznie niższe zyski. Obniżono 14. emeryturę, kolejne cięcia w programach socjalnych są nie do uniknięcia. Rosną podatki, rośnie inflacja. Nie ma mowy o tarczach energetycznych. Za chwilę w Polaków uderzy fala potężnych podwyżek. Jednocześnie rząd nie sprzeciwia się wprowadzaniu kolejnych unijnych dyrektyw, za które
zapłacą Polacy. Wszystko stoi, wszystko spada na łeb na szyję. 120, a może już więcej, wiceministrów i ministrów snuje się bez celu. Nie ma żadnych programów rozwojowych, energię widać jedynie w dalszym ogłupianiu i demoralizacji młodzieży, cięciach programów szkolnych, walce z Kościołem oraz promocji coraz głupszych „izmów”. W polityce zagranicznej mamy bierność i podległość Berlinowi.
Niemcy podrzucają nam swoich imigrantów, a Tusk nawet nie śmie poruszyć tematu w rozmowie z kanclerzem Scholzem. Prokuratura nadal ściga obrońców granic, żołnierze boją się używać broni (haniebny zespół Bodnara wciąż działa), a minister obrony narodowej prosi lewackie organizacje, by nie pomagały imigrantom. Jak państwo myślą, z jakim skutkiem?

To jest rząd zewnętrzny. "Najazd niemiecki na Polskę"

Jasna koncepcja "polski model rozwoju" i totalny odwrót. My uważamy, że władza ma służyć jakimś celom. My mamy jasną koncepcję, którą ONZ nazwał „polskim modelem rozwoju”. Dziś rząd PO ogłosił totalny odwrót z tej drogi, tak korzystnej dla naszego państwa. Ogłosił, bo to jest rząd zewnętrzny. To jest w istocie najazd niemiecki na Polskę.

Rząd zamraża kryterium dochodowe do świadczenia. Taki będzie skutek

Od 1 listopada kryterium dochodowe, niezbędne do uzyskania zasiłku na dziecko, pozostanie na niezmienionym poziomie. Dotyczy to także kwoty samego zasiłku oraz innych form wsparcia w ramach świadczeń rodzinnych, które również nie ulegną modyfikacji.

Podwyżki o 40 proc. Tym razem za wodę i ścieki

Miało być tanio. Jak potwierdza portal Prawo „spółki wodociągowe wnioskują w tym roku średnio o 33 proc. podwyżki taryf opłat za wodę i o 40 proc. za odprowadzanie ścieków”. A to wynika
z danych przekazanych przez Wody Polskie. Co więcej, „ponad połowa wniosków została już zatwierdzona”.

Dwie trzecie Polaków domaga się zawracania nachodźców

67 proc. Polaków uważa, że nie można wpuszczać nielegalnych migrantów, a jeśli uda im się przekroczyć granicę z Białorusią, trzeba ich zawracać.

Resort rodziny podał wysokość przyszłorocznej waloryzacji rent i emerytur

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podało kwoty przyszłorocznych świadczeń emerytalnych i rentowych. Wzrost ma być na poziomie 6,78 procent, a więc wskaźnik waloryzacji ma wynieść 106,78 proc.

Błaszczak: MSWiA przyznało, że kilku aktywistów otrzymało przepustki do strefy buforowej

Kierownictwo MSWiA przyznało, że kilku aktywistów otrzymało specjalne przepustki do strefy buforowej przy granicy z Białorusią -poinformował w piątek na X szef klubu PiS Mariusz Błaszczak, po kontroli
poselskiej w resorcie.

Nieudolna walka rządu z nielegalną migracją

Rząd pracował nad projektem zmian w zasadach używania broni przez polskie służby. Opozycja oczekuje od władzy kompleksowego podejścia do problemu z nielegalną migracją.

Bruksela hojna dla migrantów. Naszym kosztem

Od miesiąca obowiązuje dyrektywa UE, że na całym terenie Unii imigranci mają dostawać analogiczne warunki pobytu i wypłaty finansowe.

Budżetówka wściekła na Tuska. "Skandaliczna decyzja"

Pracownicy budżetówki i związkowcy są oburzeni propozycją przyszłorocznych podwyżek płac dla ich sektora. Rząd postuluje, by wynagrodzenia poszły w górę o 4,1 proc. Związki zawodowe chcą, by
podwyżki były prawie czterokrotnie wyższe. Rządowy plan krytykują też organizacje biznesowe.

Dwa oblicza inflacji w strefie euro

Inflacja w Europie rośnie, w strefie euro nawet lekko mocniej niż w całej Unii. Czy Europejski Bank Centralny nie pospieszył się z obniżką stóp?

Inflacja będzie już tylko rosnąć. Mamy fatalne prognozy dla portfeli Polaków

Narodowy Bank Polski podał, że w maju 2024 r. inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 3,8 proc. w ujęciu r/r. Natomiast w ujęciu miesiąc do miesiąca w maju tego roku wyniosła 2,4 proc. wobec 2,3 proc. w kwietniu.

Deficyt budżetu po maju wyniósł 53,1 mld zł

Ministerstwo Finansów: dochody budżetu po pięciu miesiącach wyniosły nieco ponad 261 mld zł, a wydatki – przeszło 314 mld zł.
Nowe definicje budynku i budowli oraz rozwiązanie kwestii opodatkowania garażów wielostanowiskowych zawiera projekt nowelizacji ustawy o podatku rolnym i innych ustaw, który w poniedziałek został opublikowany na stronach RCL.

Błaszczak: dziura budżetowa Tuska zrujnuje Polaków

Politycy PiS: wracają czasy klątwy ministra finansów w rządzie PO Jacka Rostowskiego, który mówił, że "pieniędzy nie ma i nie będzie"

Płaca minimalna 2025. Tyle Polacy dostaną na rękę

4626 zł brutto - taką płacę minimalną w 2025 r. proponuje rząd. To podwyżka o 7,6 proc. względem stawki, która zacznie obowiązywać od lipca. Wzrost kwoty na rękę nie jest już aż tak imponujący.

w gospodarstwach wykorzystujących elektryczne źródła ogrzewania, wartość bonu zostanie podwojona. Kwalifikacja do otrzymania bonu opiera się bowiem na ustalonym progu dochodowym, który wynosi do 2500 zł dla jednoosobowych gospodarstw domowych oraz 1700 zł na osobę w gospodarstwach wieloosobowych. W przypadku przekroczenia tego progu kwota bonu zostanie odpowiednio zmniejszona, zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”.

Rada Unii Europejskiej przyjęła kolejne prawa uderzające w rolników

Rada Unii Europejskiej zatwierdziła prawo o ochronie zasobów przyrody. Zgodnie z jego założeniami państwa członkowskie muszą odbudować co najmniej 30 proc. siedlisk przyrodniczych do 2030 r., a do
2050 r. – 90 procent. Dla rolników oznacza to kłopoty, bo siedliska mają zostać odtworzone na terenach rolnych. Choć Polska formalnie głosowała przeciw, to wiceminister klimatu popiera przyjęte rozwiązania.

Około 60 tys. polskich gospodarstw rolnych pójdzie podwodę, dlatego że dzisiaj taką decyzję podjęli ministrowie środowiska UE w Luksemburgu

Unijna Rada ds. Środowiska zatwierdziła przepisy o ochronie zasobów przyrodniczych. Przeciwko regulacjom protestowali wcześniej rolnicy. Przepisy stanowią jeden z filarów Zielonego Ładu. Do 2030 roku kraje członkowskie będą musiały odtworzyć co najmniej 30 procent torfowisk.
Analiza przeszło 68,4 tys. cen detalicznych wykazała, że w maju br. codzienne zakupy w sklepach zdrożały średnio o 2,9 proc. r/r. Jak podkreślono, wyniki z trzech ostatnich miesięcy wyraźnie pokazują,
że powróciło przyspieszenie dynamiki podwyżek. Ponadto tym razem więcej kategorii niż w kwietniu czy w marcu wykazało jednocyfrowy wzrost r/r –dwanaście na siedemnaście monitorowanych. Dwucyfrowa podwyżka objęła jedną grupę produktów - słodyczy i deserów, które podrożały o 12,9 proc. r/r.

Mamy rozdęty deficyt budżetowy, ale za to nie będziemy mieć elektrowni atomowej w Pątnowie

Rząd poinformował spółkę ZE PAK o zamrożeniu prac związanych z budową elektrowni atomowej w Pątnowie. Inwestycja miała być realizowana wspólnie z koreańskim koncernem KHNP. Powyższe informacje można połączyć z brakiem decyzji o kontynuowaniu prac nad budową Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz związanych z nim „szprych” kolejowych, skasowaniem projektu samochodu elektrycznego Izera oraz zatrzymaniem budowy terminali zbożowych w Gdańsku i Gdyni. Skasowany został też Program Inwestycji Strategicznych, który umożliwiał samorządom budowę niezbędnej im infrastruktury. Uśmiechnij się jeszcze bardziej, uśmiechnięta Polsko. Naprawdę warto zapłacić o wiele więcej za prąd i gaz, warto żyć w biedniejszym kraju. Warto jest ponosić takie poświęcenia, byle tylko nie rządził PiS. Po co namdobrobyt w Polsce, skoro jest w Niemczech.

Burza wokół małego atomu. "Największym zagrożeniem polityka"

- Jedyną rzeczą, która może opóźnić projekt SMR w Polsce, jest polityka - mówi prof. Wacław Gudowski z Narodowego Centrum Badań Jądrowych i doradca Orlen Synthos Green Energy (OSGE). Mocno w te
technologie wierzy również Respect Energy.

Rezygnacja z atomu to import prądu. Z Niemiec

Polski program energetyki jądrowej od wielu miesięcy leży w zamrażarce. Tymczasem bez stabilnych źródeł zabraknie nam energii.

Atom. Kluczowa inwestycja dla Polski. STOP!

Zamrożenie prac nad budową elektrowni jądrowej z koreańskim KHNP. Niemcy mogą otwierać szampana? Budowa elektrowni jądrowej w Pątnowie planowana jest od kilku lat. PGE PAK Energia Jądrowa, z udziałami 50 proc. ZE PAK Zbigniewa Solorza i 50 proc. państwowego PGE, podpisała list intencyjny z KHNP. Jak dowiedział się portal bankier.pl: „to rząd określi, które projekty, i w jakich lokalizacjach będą przedmiotem dalszych analiz”.

Spółki Skarbu Państwa za rządów D. Tuska osiągają mniejszy zysk

Blisko 8 miliardów złotych mniej niż w ubiegłym roku zarobiły w pierwszym kwartale bieżącego roku państwowe spółki z kierownictwem mianowanym przez rząd Donalda Tuska. Takie informacje podał Business Insider.
Wzrost polskiego PKB w 2024 r. wyniesie 3,7 proc. – przewidują ekonomiści PKO BP. Ich zdaniem, gospodarka przyspieszy w 2025 r. do 3,8 proc. Inflacja na koniec 2024 r. wyniesie 4,6 proc., a na koniec I kw. 2025 wzrośnie do blisko 6 proc.

Entuzjazm w mediach potwierdza, że procedura nadmiernego deficytu jest na rękę rządowi

To zaskakujące, że KE jednak umieściła Polskę w grupie 7 krajów UE objętych tą procedurą, w sytuacji kiedy w poprzednim roku przeznaczyliśmy około 4 proc. PKB na obronę narodową, a tego rodzaju
wydatki (dokładnie wydatki na zakupy uzbrojenia), zgodnie z  konkluzjami Rady Europejskiej z jesieni poprzedniego roku, o które zabiegał ówczesny premier Mateusz Morawiecki, nie powinny być zaliczane
do deficytu budżetowego, a w konsekwencji także do deficytu sektora finansów publicznych. Rządowi Tuska nie udało się także wykonać ubiegłorocznych dochodów budżetowych, zamiast planowanych w wysokości blisko 601 mld zł, osiągnięto tylko 574 mld zł, między innymi dlatego, że aż 14 mld zł z VAT z grudnia 2023 roku, przerzucono na styczeń 2024 roku (przy pomocy mechanizmu przyśpieszonych zwrotów tego podatku), co dodatkowo powiększyło ubiegłoroczny deficyt o około 0,7 pkt procentowego PKB. Odliczenie wydatków na zakupy uzbrojenia (przynajmniej 1,5 proc. PKB), a także wykonanie ubiegłorocznego budżetu zgodnie z planem, obniżałoby deficyt poniżej 3 proc. PKB, a wtedy Polska nie byłaby objęta procedura nadmiernego deficytu. Pojawiło się wiele wręcz entuzjastycznych tekstów, zawierających już propozycje redukcji wydatków w przyszłorocznym
budżecie. Zdaniem autorów tych tekstów, należałoby już w następnym roku zlikwidować 13. i 14. emeryturę, a świadczenie 800 plus zmniejszyć i dodatkowo wprowadzić kryterium dochodowe, jak się można domyślać wyjątkowo niskie, aby do tego świadczenia było uprawnionych jak najmniej dzieci.

Dyktatura ciemniaków, ciemniaczek oraz osób wykształconych inaczej. "Zacięte chamstwo i groźba lewackich bojówek"

Zwyczajne, staroświeckie chamstwo zwrotu „niejaki Rymkiewicz”, pasujące jak ulał do wzoru towarzysza Wiesława, domaga się wręcz rozwinięcia, jakiego dokonał mistrz Gomułka właśnie, komentując oficjalnie słowa Kisiela jako pozycję „jaśnie oświeconego wroga Polski Ludowej”. Nie wiem, czy jeszcze ma za tym iść bojówka, tak jak w 1968, „bijące serce partii”, która 11 dni po nieostrożnych słowach Kisiela pobiła ich autora do nieprzytomności? Jarosława Marka Rymkiewicza, wielkiego polskiego poetę, ani chamstwo pani ministry, ani żadna bojówka już nie dotknie, bo autor „Pastuszka Chełmońskiego” już od ponad dwóch lat nie żyje. To zacięte chamstwo i groźba lewackich bojówek (jakie już zresztą widzimy na naszych uniwersytetach) dotyka jednak tych, którzy jeszcze żyją i – co gorsza – czytają książki, w tym poezję. Ma ich, czyli nas, sterroryzować.
Polski rząd od wielu miesięcy realizuje interesy obcego państwa –powiedział w Telewizji wPolsce prof. Piotr Gliński, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
Polska zadłużona jak nigdy. Rząd liczy, że Komisja Europejska rozłoży redukcję nadmiernego deficytu
(ang. excessive deficit procedure, EDP) Polski na co najmniej cztery lata, wynika z założeń do projektu ustawy budżetowej na 2025 r. 19 czerwca Komisja opublikuje raporty otwierające procedurę nadmiernego deficytu wobec państw członkowskich. W ub. tygodniu minister finansów Andrzej  Domański podtrzymał, że w ocenie rządu procedura zostanie „na pewno” otworzona, ponieważ deficyt Polski przekracza 3% PKB. W kwietniu resort finansów poinformował ISBnews, że jest już w roboczym dialogu z Komisją Europejską, którego celem jest wyjaśnienie przyczyn przekroczenia przez Polskę progu 3% deficytu w relacji do PKB w 2023 r.

Większość Polaków źle ocenia działalność komisji śledczych. Badanie rzekomych afer rządu Prawa i Sprawiedliwości zostało przykryte słownymi przepychankami i przekraczaniem granic kultury.

Bezprawne przerzucanie nielegalnych migrantów do Polski

Niemieckie służby przepraszają za bezprawne przerzucenie nielegalnych migrantów do Polski, a kanclerz Niemiec, Olaf Szcholz, zapewnia, że incydent zostanie wyjaśniony - poinformował premier Donald
Tusk. W ubiegły piątek niemiecka straż graniczna przywiozła do Polski pięcioosobową rodzinę z Afganistanu. To jednak nie kończy sprawy, bo według medialnych doniesień, od początku roku niemieckie służby miały zawrócić do naszego kraju 7,5 tysiąca nielegalnych migrantów.

Sprzedawcy prądu zostali zmuszeni do obniżenia należności od gospodarstw domowych i chcą za to rekompensaty od państwa. Na razie ich starania nie dały efektów, ale wszystko wskazuje, że będą nadal
próbować.  W ostateczności trudno wykluczyć procesy sądowe. Stawką w skali kraju może być nawet około 1,7 mld zł.

Rada nadzorcza największego polskiego banku cofa absolutorium byłemu zarządowi

Rada nadzorcza PKO PB uchyliła wcześniejsze pozytywne opinie ws. udzielenia absolutorium byłym członkom zarządu i rady nadzorczej za 2023 rok - wynika z czwartkowego komunikatu PKO BP.

W poniedziałek Ministerstwo Finansów opublikowało dane o wykonaniu budżetu państwa po
maju 2024 r. Resort podał, że deficyt budżetu państwa po maju wyniósł 53,1 mld zł, co stanowi 28,9 proc. planu na cały rok, dochody sięgnęły nieco ponad 261 mld zł (38,3 proc. planu ), a wydatki wyniosły nieco ponad 314,1 mld zł (36,3 proc. planu). Według ekonomistów Banku Pekao, ogólny obraz finansów publicznych „nie jest najgorszy”.W efekcie koszty obsługi polskiego długu ustabilizowały się w okolicach 1,8 proc. PKB i nie wzrosną już wiele” – napisali ekonomiści Banku Pekao. – „(…) deficyt finansów publicznych w Polsce jest na tle Europy wysoki, ale nie grozi nam raczej spirala zadłużenia” – dodali.
Oczywiście kryzys zadłużenia nie dotknął wszystkich członków unii walutowej. Wpadli w niego ci, którzy nie byli gotowi na wydarzenia, których skala, ze względu na rzadkość tego typu załamań, była bardzo
trudna do przewidzenia. Łatwość zadłużania, oparta na pozornej wiarygodności kredytowej wynikającej z przynależności do strefy, spowodowała, że w odpowiednim momencie nie doszło do korekty. Taką
korektą byłby wzrost rentowność, a zatem wzrost kosztu obsługi długu, który mógłby pohamować skłonność generowania wysokich deficytów budżetowych. Tuż przed kryzysem finansowym Grecja przez kilka lat utrzymywała deficyt finansów publicznych na poziomie przekraczającym 5 proc. w relacji do PKB. Dla przykładu, na koniec 2004 r., czyli tego samego, w którym deficyt Grecji osiągnął poziom niemal 9 proc. do PKB, spread obligacji greckich i niemieckich wynosił… około 20 pkt bazowych, czyli 0,2 pkt proc.
Podwyżka dla około 3,6 mln Polaków będzie miała wpływ potencjalnie na wszystkich. Od 1 lipca znów wzrośnie płaca minimalna, co odbije się także na wysokości m.in. składek czy mandatów. Wskazujemy, co się zmieni.

Spór o nowe normy jakości węgla. Górniczy związkowcy pewni swego. "Tę bitwę wygramy"

Trzy lata temu uzgodniliśmy system wygaszania polskiego górnictwa; tymczasem wejście w życie rozporządzenia ws. norm jakości węgla wywróciłoby do góry umowę społeczną w tej sprawie - ocenił w czwartek przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz.

Raport: żywność lada moment znów zacznie drożeć

W maju część produktów spożywczych w sklepach jeszcze taniała, ale potencjał spadkowy już się wyczerpał i górę bierze presja inflacyjna. Znów będzie drożej.
Międzynarodowy Instytut Rozwoju Zarządzania (IMD) opublikował ranking najbardziej konkurencyjnych gospodarek świata. W pierwszej dziesiątce znalazło się sześć państw ze Starego Kontynentu. W najnowszym rankingu konkurencyjności na podium znalazły się Singapur, Szwajcaria i Dania. Niemcy uplasowały się na 24. pozycji, Wielka Brytania na 28. miejscu, a Francja na 31. Mimo, że od 2022 r. konkurencyjność Polski rośnie, to nadal plasujemy się na dość odległej pozycji. Przed dwoma laty Polska plasowała się na 50. pozycji. Rok później była 43., a w 2024 r. na 41 pozycji. Ale były też lepsze czasy dla polskiej gospodarki. W 2020 r. Polska zajmowała 39. miejsce.
Niemal połowa działów przemysłu w Polsce odnotowała spadki produkcji w maju 2024 roku. Zmniejszyły się ceny produkcji przemysłowej, a ogólny spadek wyniósł 7 proc. rok do roku. Produkcja przemysłowa w maju 2024 r. spadła o 1,7 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 4,6 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.
W najogólniejszym ujęciu procedura będzie wymuszać ograniczanie ścieżki deficytu fiskalnego w przyszłości, ale w ujęciu praktycznym dotkliwość tej procedury jest mocno ograniczona, bo kary za niedostosowanie się są relatywnie ograniczone. Bez wątpienia jednak będzie to pewna presja dla
krajowych finansów publicznych, przekładająca się na brak przestrzeni dla wprowadzania nowych wydatków fiskalnych, a niekoniecznie wymuszająca redukcję wydatków już funkcjonujących w budżecie lub podwyżek podatków. Tym samym nie będzie presji na jakieś natychmiastowe cięcia” –stwierdził ekonomista PKO BP.
Wzrost polskiego PKB w 2024 r. wyniesie 3,7 proc. – przewidują ekonomiści PKO BP. Ich zdaniem, gospodarka przyspieszy w 2025 r. do 3,8 proc. Inflacja na koniec 2024 r. wyniesie 4,6 proc., a na koniec I kw. 2025 wzrośnie do blisko 6 proc.
Wśród wszystkich państw UE najniższy udział osób zagrożonych ubóstwem w 2023 r. odnotowano w Czechach (tylko 12 proc.). Kolejne państwa na tej chlubnej liście to Słowenia (14 proc.), Finlandia (15,8 proc. ) i Polska, gdzie zagrożenie ubóstwem dotykało 16,3 proc. populacji.

Dane Eurostat pokazują, że różnice w dobrobycie materialnym między krajami UE są ogromne. Podczas gdy mieszkańcy Luksemburga cieszą się AIC na poziomie 38 proc. powyżej średniej UE, Węgrzy zmagają się z wartością aż 30 proc. W 2023 r. 10 krajów UE odnotowało AIC na mieszkańca powyżej średniej UE. Najwyższy poziom odnotowano w Luksemburgu (38 proc. powyżej średniej UE), Austrii i Holandii (po 17 proc.). Tymczasem 17 krajów UE odnotowało AIC na mieszkańca poniżej średniej UE, przy czym najniższy poziom odnotowano na Węgrzech (30 proc. poniżej średniej UE), Bułgarii (27 proc.), Słowacji i Łotwie (w obu przypadkach 25 proc.). W Polsce było to 20 proc. poniżej średniej UE.

Izera złożona do grobu?

Money.pl: budowa samochodów elektrycznych w Polsce, choć niekoniecznie polski samochód elektryczny - oto pomysł w kręgach rządowych

Wzrost płac utrzymuje wysokie tempo

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w maju to 7999,69 zł

Ależ tąpnęło! Szokujący spadek produkcji przemysłowej

W maju najbardziej spadła produkcja urządzeń elektrycznych - o niemal 30 proc. oraz wydobycia węgla - o ponad 14 proc.

Menadżerowie Tuska polegli. Gdzie ten zysk?

Słabsze wyniki zanotowały PGE, Tauron i Energa. Najbardziej zyski spadły Orlenowi

W Polsce ma być więcej policji. "Mało chętnych"

Wolne wakaty w policji: 15 tys. miejsc do obsadzenia

Stagnacja w przemyśle. Czy będzie „odsiecz” eksportowa?

Słabe wyniki przemysłu w maju nie są wypadkiem przy pracy. Ożywienia można się spodziewać w drugiej połowie roku, ale zależy ono od popytu z zagranicy

Pracę w Warszawie do końca wakacji straci 500 osób: 45 proc. stanowisk zostanie zlikwidowanych, reszta zostanie przeniesiona do Indii i Wielkiej Brytanii

Krzysztof Bondaryk pełnomocnikiem ds. bezpiecznej łączności państwowej

Były szef ABW i twórca delegatury UOP w Białymstoku gen. Krzysztof Bondaryk będzie pełnomocnikiem ds. bezpiecznej łączności państwowej w MSWiA. Bondaryk, któremu w czasach rządów PiS postawiono zarzuty przekroczenia uprawnień, a następnie uniewinniono, wrócił do resortu w grudniu 2023 r.

Służby poznają lepiej naszą lokalizację. "Te zasady to skandal"

Rząd pracuje nad ustawą o prawie komunikacji elektronicznej, za niewdrożenie której Polska zapłaciła już 21 mln zł kary. Regulacja nie zmieni Polski w świat z Orwella, ale służby będą wiedziały lepiej skąd
wysyłamy SMS-y. Eksperci i telekomy wskazują, że przepisy są niezgodnie z orzecznictwem TSUE.

Zamieszanie wokół zwolnienia z podatku. Firmy mogą tracić płynność

Opracowane w 2022 r. przepisy miały pierwotnie wejść w życie 1 stycznia 2023 r., jednak ze względu na konieczność akceptacji ze strony Komisji Europejskiej przesunięto ich wejście w życie o rok. Weszły w życie 1 stycznia 2024 roku mimo braku zgody Brukseli. Firmy posiadające terminale kolejowe w pierwszym półroczu 2024 roku zdążyły skorzystać ze zwolnienia z podatku od nieruchomości.
Jak twierdzi "Business Insider", gdy resort finansów zorientował się, że w obrocie prawym znajdują się przepisy, które nie otrzymały wymaganej zgody Komisji Europejskiej, teraz ministerstwo próbuje przy okazji prac nad nowelizacją ustawy o podatkach lokalnych pozbawić grupę kilkudziesięciu przedsiębiorstw tego zwolnienia.

M. Woś: Chcą mi postawić zarzut za to, że państwo polskie przestało być głuche i ślepe na kryminalistów.

Chcą mi postawić zarzut za to, że państwo polskie przestało być głuche i ślepe na kryminalistów. Zarzut wobec mnie jest absolutnie kuriozalny i brzmi w ten sposób, że została dokonana korzyść majątkowa
przyjęta przez CBA. Czyli dotacja państwowa, legalna, zgodna z prawem i procedurami, przewidziana w ustawie, która reguluje działania Funduszu Sprawiedliwości i przekazanie środków do Centralnego Biura
Antykorupcyjnego. Wykonanie tej umowy nazywa się korzyścią majątkową. Ponadto jest to związane z wyrządzeniem szkody wielkich rozmiarów dla interesów publicznych, czyli, że działałem na szkodę interesu publicznego. To zupełny absurd – mówił Michał Woś, b. wiceminister sprawiedliwości.

 

 

 

Etykietowanie:

22 komentarzy

avatar użytkownika Maryla

1. Grecja wprowadza 6-dniowy

Grecja wprowadza 6-dniowy tydzień pracy. Od 1 lipca

Grecja wprowadza 6-dniowy tydzień pracy – Nowe przepisy od 1 lipca 2024

Grecja wprowadza 6-dniowy tydzień pracy. Od 1 lipca

Gazowy biznes Orlenu do podziału? Daniel Obajtek zabrał głos

Daniel Obajtek ostro skrytykował pomysł zmniejszenia dominacji
Orlenu na rynku gazu. Były prezes spółki a dziś polityk zarzucił obecnie
rządzącym, że chcą  "polskiego czempiona (PO)kroić, (PO)sprzedawać,
(PO)zbawić siły rynkowej".

Koniec z darmowymi drogami w Niemczech. Nowe opłaty już od 1 lipca

Od 1 lipca Niemcy rozszerzają opłaty drogowe na pojazdy o
maksymalnej masie całkowitej od 3,5 tony do 7,5 tony. Oznacza, że już 
za trochę ponad tydzień, bezpłatnie z niemieckich dróg będą mogły
korzystać tylko auta osobowe i busy.

Protest przewoźników: "W branży dzieje się źle"

Przewoźnicy całkowicie zablokowali w sobotę węzeł drogowy na
skrzyżowaniu dróg krajowych nr 2 i 19 w Międzyrzecu Podlaskim
(Lubelskie).

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

2. Od 1 lipca wzrasta minimalne

Od 1 lipca wzrasta minimalne wynagrodzenie

Od 1 lipca minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie do 4300 zł
brutto, a stawka godzinowa do 28,10 zł. To druga w tym roku podwyżka
płacy minimalnej, która obejmie ponad 3 mln osób. W porównaniu do 2014
r. wynagrodzenie minimalne będzie wyższe o 2620 zł, czyli o 156 proc.

BRICS ma być przeciwwagą dla G7, ale rozszerzenie grupy utrudni jej podejmowanie decyzji

Grupa BRICS, w której prezydencję sprawuje obecnie Rosja, bywa
oceniana jako próba poszerzania wpływów Rosji i Chin, tworzenia bloku
alternatywnego wobec prozachodniej G7 i budowy nowego ładu światowego.
Przyjęcie w styczniu 2024 r. czterech nowych członków skomplikuje jednak
podejmowanie decyzji i może utrudnić realizację takich ambicji –
oceniają eksperci.

Litwa: Po 25 latach zabiegów przywrócono język polski na maturze

778 licealistów w polskich szkołach na Litwie we wtorek przystąpiło
do matury z języka ojczystego i literatury, którą przywrócono po 25
latach zabiegów - powiedziała PAP Krystyna Dzierżyńska, prezes
Stowarzyszenia Szkół Polskich na Litwie Macierz Szkolna.

Szef dyplomacji UE chce śledztwa ws. ataku, który uszkodził biuro Czerwonego Krzyża w Gazie

Szef dyplomacji UE Josep Borrell wezwał w sobotę do wszczęcia
śledztwa w sprawie ostrzału, który uszkodził budynek biura
Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK) w mieście Gaza.
Według palestyńskich źródeł medycznych w piątkowym ataku zginęło co
najmniej 25 osób, a ok. 50 zostało rannych.

Parada Równości w Warszawie z postulatem ochrony przed mową nienawiści

W sobotę przez Warszawę przeszła kolejna Parada Równości. Jej
uczestnicy domagali się m.in. rozszerzenia przepisów dotyczących mowy
nienawiści o kwestie dotyczące orientacji seksualnej i pełnej równości
małżeńskiej z prawem do adopcji.

Niezależni prokuratorzy ze Stowarzyszenia "Ad Vocem" żegnają zmarłą koleżankę. "Zdeptali Cię, wbili w ziemię"

Niezależni prokuratorzy ze stowarzyszenia „Ad Vocem” żegnają swoją zmarłą koleżankę, prokurator Ewę Fiedorowicz z Prokuratury Okręgowej w Białymstoku. „Pod płaszczykiem ‘przywracania godności’, zdeptali Cię, wbili w ziemię” - czytamy w przytoczonych słowach prok. Ewy Pieniążek.Ewa Fiedorowicz odeszła w wieku 47 lat i osierociła 9 letnią córkę.

Koalicja
Tuska masowo zwalnia ludzi pracujących w SSP. Morawiecki reaguje: To
rząd antyrozwoju, więc po co mu sprawni menedżerowie

To rząd antyrozwoju - nie ma zamiaru budować elektrowni atomowych, CPK czy innej strategicznej infrastruktury, więc po co mu sprawni menedżerowie. A drugi efekt będzie taki, że następcy rządu Tuska zrobią ludziom zatrudnionym w jego czasach dokładnie to samo, albo bardziej. Dlaczego? Bo każdy kto przyjdzie po Tusku, będzie mógł powiedzieć: przecież robiłeś to samo. Więc teraz wyrzucimy wszystkich, którzy zostali zatrudnieni w Twoich czasach

— analizował były premier.

Kiedy to będzie? Nie wiem, ale kiedyś na pewno. Żadna władza nie jest przecież wieczna. Być może Donald Tusk myśli, że go to nie będzie dotyczyć, bo będzie wtedy sędziwym staruszkiem. Jeśli tak myśli, to bardzo się myli. Cała logika uprawiania przez niego polityki i sprawowania władzy jest niszcząca dla Polski. Oby trwało to jak najkrócej

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

3. Już 9 mln dorosłych Polaków

Już 9 mln dorosłych Polaków cierpi na otyłość

Przekroczyliśmy w Polsce próg zdrowotnej katastrofy - mamy już 9 mln
dorosłych Polaków chorych na otyłość. Co roku przybywa też ok. 400 tys.
dzieci i młodzieży z nadmierną masą ciała – mówili eksperci w Warszawie
podczas konferencji nt. otyłości.

Ulicami kolejnych miast przejdą dziś Marsze dla Życia i Rodziny

Polacy po raz kolejny wyraźnie opowiadają się po stronie obrony
życia. Ulicami kolejnych miast przejdą dziś Marsze dla Życia i Rodziny.
Wydarzenie jest głosem sprzeciwu wobec zabijania nienarodzonych dzieci,
ale też obrony tożsamości rodziny i suwerenności naszej ojczyzny.

„Nasz Dziennik”: Ministerstwo Zdrowia w rządzie D. Tuska karze placówki medyczne za odmowę zabicia nienarodzonego dziecka  

Pierwszą placówką ukaraną za niezabicie dziecka jest Pabianickie
Centrum Medyczne. Szpital ma zapłacić olbrzymią kwotę 550 tys. złotych.
Minister zdrowia, Izabela Leszczyna, z nieukrywaną satysfakcją
poinformowała, że to dopiero początek szczucia szpitali – czytamy w
„Naszym Dzienniku”.
Czystki kadrowe, a w konsekwencji paraliż decyzyjny w spółkach Skarbu Państwa trwa nadal, w mediach wspierających rząd, a także w mediach społecznościowych na kontach polityków Platformy, Trzeciej Drogi i Lewicy, wręcz entuzjazm, że „depisizacja” trwa w najlepsze. Jakoś nikt z rządzących nie przejmuje się, że według komunikatu ministerstwa finansów na koniec maja dochody podatkowe są wyraźnie niższe, niż zaplanowano i jeżeli nic się w tej sprawie nie zmieni, to na koniec roku może zabraknąć ok. 35 mld zł z VAT i ok. 25 mld zł z PIT, co przy zaplanowanym na poziomie 184 mld zł deficytowym, oznacza wręcz katastrofę budżetową.

18 czerwca 2024 r. wiceminister sprawiedliwości Dariusz Mazur wysłał
do prezesów sądów pismo, w którym zachęca do akcji „Paprotka”, czyli
„akcji informacyjno-promocyjnej Ministerstwa Sprawiedliwości poświęconej
roli ławników w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości”. Polega to na tym,
że „w ramach akcji dostarczymy do Państwa [do 15:00 21 czerwca 2024 r.]
rośliny-paprotki, które z sądów będzie można wynieść do domów”. Wynieść
będzie można od godziny 13:00 24 czerwca 2024 r. Kto się znajdzie wtedy
w sądzie i będzie miał ochotę, ten wyniesie. Do każdego
sądu paprotek dostarczono 20, więc jednak nie każdy. No i jest
ta godzina 13:00, czyli w PRL „godzina alkoholowa” (od 13:00 można było
nabyć alkohol), co by wskazywało, że może pomysł powstał pod wpływem.
Informujący o wszystkim wiceminister Mazur był pod wpływem, ale dobrych
intencji. Szkoda, że nie podpisał się sam minister Adam Bodnar, bo taki
genialny pomysł musi być jego autorstwa. Sądów jest mniej więcej 380, co oznacza, że Ministerstwo
Sprawiedliwości kupiło ok. 7600 paprotek. Jeśliby kupiono tylko u kuzyna
szwagra trzeciej żony, to mamy ładny zarobek. Tym bardziej że,
jeśli normalnie paprotka kosztuje powiedzmy 30 zł za doniczkę, to przy
takim zamawiającym jak Ministerstwo Sprawiedliwości powinna kosztować -
dla podniesienia powagi i rangi - przynajmniej 60 zł.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

4. Francja: Macron: sposób

Francja: Macron: sposób rządzenia krajem wymaga głębokiej zmiany

Prezydent Francji Emmanuel Macron zaapelował w niedzielę do
obywateli, by w wyborach do parlamentu wybrali "szacunek, ambicję i
sprawiedliwość". Przyznał, że sposób rządzenia krajem wymaga głębokiej
zmiany, oraz wykluczył swoją dymisję przed końcem kadencji w 2027 r.

Rada Krajowa Razem zdecydowała, że partia nie opuści klubu Lewicy

Rada Krajowa Partii Razem nie podjęła decyzji dotyczącej opuszczenia
klubu Lewicy - powiedział PAP Jakub Niewiadomski, członek prezydium
Rady Krajowej Razem. O pozostaniu w klubie dyskutowano podczas
niedzielnych obrad.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

5. Bando: w planach do 60 mld zł

Bando: w planach do 60 mld zł dokapitalizowania dla inwestora elektrowni jądrowej

Biuro Pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury
energetycznej i Ministerstwo Finansów prowadzą ustalenia co do założeń
projektu ustawy, mającej przewidywać do 60 mld zł dla inwestora
pierwszej elektrowni jądrowej - poinformował PAP pełnomocnik Maciej
Bando.

Sprzeczne informacje na temat polskiej technologii magazynowania energii

Resort klimatu szuka funduszy na projekt związany z polską
technologią ogniw jonowych do magazynów energii. Trwają prace nad
wstępnym studium wykonalności projektu - poinformowało ministerstwo.
Naukowcy dostali jednak informację, że projekt nie będzie kontynuowany.

BIK: wartość sprzedaży pożyczek pozabankowych w maju br. była najwyższa w historii

W maju br. firmy pożyczkowe udzieliły 1201 nowych pożyczek o
wartości 1,827 mld zł. To najwyższa miesięczna wartość sprzedaży
pożyczek pozabankowych w historii - poinformowano w raporcie BIK.
Dodano, że w porównaniu do maja 2023 r. udzieliły one o 105,3 proc.
więcej pożyczek na kwotę wyższą o 72,9 proc.

Byłe zarządy państwowych firm mogą być pozwane o wypłacenie odszkodowań

Nieudzielenie absolutorium przez walne otwiera państwowym spółkom
drogę do dochodzenia odszkodowań od byłych menadżerów - powiedziała
prof. Katarzyna Bilewska z wydziału prawa UW. Profesor prawa Michał
Romanowski spodziewa się wręcz wysypu zawiadomień do prokuratury.

Izrael: intensywne walki z Hamasem się kończą; to pozwoli na przerzucenie wojska na północ

Faza intensywnych walk z Hamasem w Strefie Gazy dobiega końca, ale
to nie oznacza końca wojny - ogłosił w niedzielę premier Izraela
Benjamin Netanjahu. Zapowiedział, że zakończenie walk w Strefie pozwoli
na przekierowanie większych sił na północ kraju, której zagraża libański
Hezbollah.

Petru: podwyższenie kwoty wolnej od podatku nierealne

Potrzebna jest ewaluacja programu 800 plus - twierdzi poseł Trzeciej Drogi

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

6. PiS apeluje do marszałka

PiS apeluje do marszałka Hołowni, aby Sejm zajął się projektem ustawy przeciw podwyżkom cen energii

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak zaapelował do marszałka Sejmu, o
uzupełnienie porządku obrad najbliższego posiedzenia o obywatelski
projekt ustawy przeciwko podwyżkom cen energii od lipca. Rzeczniczka
marszałka Katarzyna Karpa-Świderek powiedziała PAP, że trwa liczenie
podpisów pod projektem.

Prawie 700 mln euro dla Polski z UE na modernizację systemów energetycznych

Komisja Europejska wypłaciła w poniedziałek 10 krajom członkowskim
niemal 3 mld euro z przychodów z handlu emisjami na inwestycje w
czystsze systemy energetyczne. Polska otrzymała 697,5 mln euro, m.in. na
modernizację infrastruktury ładowania pojazdów ciężarowych.

Sikorski: UE przekaże Ukrainie co najmniej 1,4 mld euro zysków z zamrożonych rosyjskich aktywów

Ministrowie spraw zagranicznych krajów UE zdecydowali w poniedziałek
o przekazaniu Ukrainie co najmniej 1,2 mld euro zysków z zamrożonych
aktywów rosyjskiego banku centralnego. Pierwsze odsetki zasilą obrońców
Ukrainy - ogłosił szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski.

PKO BP: wzrost PKB w II kw. 2024 r. przyspieszył do nieco poniżej 3 proc. PKB

Dane o aktywności gospodarczej za pierwsze dwa miesiące II kw. 2024
wskazują na przyspieszenie dynamiki wzrostu PKB w II kw. 2024 do nieco
poniżej 3 proc. – wskazano w komentarzu ekonomistów PKO BP do
poniedziałkowych danych GUS.

Credit Agricole: wzrost PKB w II kwartale może być niższy niż 2,5 proc.

Dane o sprzedaży detalicznej i produkcji budowlano-montażowej w maju
sugerują, że wzrost PKB w II kwartale może być niższy od 2,5 proc. -
ocenił główny ekonomista banku Credit Agricole Jaku Borowski w
komentarzu do poniedziałkowych danych GUS.

Chiny: W obecności Dudy i Xi podpisano kilka porozumień w sferze gospodarki

W obecności prezydenta Andrzeja Dudy i przewodniczącego ChRL Xi
Jinpinga podpisano w poniedziałek w Pekinie kilka porozumień
gospodarczych, w tym ważne porozumienie w sprawie eksportu polskiego
drobiu. Zakłada ono, że jedno ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków
(HPAI) nie wyłączy z eksportu całego polskiego rynku drobiarskiego.

Węgry: prezydencja w Radzie UE to szansa na obronę naszych interesów

Prezydencja Węgier w Radzie UE jest szansą na wzmocnienie Europy i
reprezentowanie węgierskich interesów narodowych również na szczeblu
unijnym – powiedział w wywiadzie dla publicznego radia dyrektor gabinetu
politycznego premiera Węgier Balazs Orban.

Pełczyńska-Nałęcz: druga rewizja KPO - prawdopodobnie w I połowie 2025 r.

Prawdopodobnie w pierwszej połowie przyszłego roku będzie druga
rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) po odblokowaniu środków -
poinformowała w poniedziałek minister funduszy i polityki regionalnej
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Prezes Polska Press: realizujemy strategię niezależnie od zamierzeń Orlenu

Niezależnie od zamierzeń właściciela, Polska Press Grupa realizuje
długofalową politykę związaną z umacnianiem pozycji na rynku online i
rozwojem nowych produktów - tak prezes Polska Press Zenon Nowak
skomentował informacje o planach Orlenu co do sprzedaży medialnej
spółki.

Orlen rozbiórka. Zarząd chce sprzedać Polska Press

Orlen rozbiórka. Cz. II: Zarząd chce sprzedać Polska Press

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

7. Hamas i Fatah odkładają

Hamas i Fatah odkładają rozmowy o pojednaniu i współpracy

Rywalizujące ze sobą palestyńskie ugrupowania, Hamas i Fatah,
odłożyły na czas nieokreślony mające się odbywać w Chinach rozmowy o
pojednaniu i współpracy - informuje w poniedziałek Reuters. Obie
organizacje obwiniają się wzajemnie o opóźnienie rokowań.

Min. finansów o przyczynach odwołania Rzecznika Finansowego

Według Ministerstwa Finansów odwołany Bohdan Pretkiel nie spełniał
ustawowych wymogów pełnienia funkcji Rzecznika Finansowego

Czarne chmury nad WSK PZL Kalisz. Wszystko przez MON

Jak podaje portal faktykaliskie , WSK PZL Kalisz, część Polskiej
Grupy Zbrojeniowej, zapowiedziała zwolnienia załogi z powodu opóźnień
decyzyjnych MON

Lotnisko Chopina na granicy wydolności. CPK niezbędny!

Przepustowość Lotniska Chopina osiągnęła limit. Możliwości jego
rozbudowy są ograniczone, dlatego ewentualna rezygnacja z CPK wydaje się
absurdem.

MFiPR: Polska zawnioskowała o wypłatę 1,6 proc. funduszy spójności

Polska zawnioskowała do KE o wypłacenie ponad 5 mld zł z funduszy
spójności na lata 2021-2027, czyli 1,6 proc. alokacji - poinformował
dziennikarzy wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko.

Co dalej z CPK? Maciej Lasek mówi o urealnianiu projektu

Nie można powiedzieć, że rezygnujemy z tego projektu, my go tylko
urealniamy – powiedział w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. Centralnego
Portu Komunikacyjnego Maciej Lasek, pytany przez dziennikarzy o
przyszłość CPK. Podkreślił, że "kluczowe procesy nie zostały
zatrzymane".

Obalamy jeden z największych mitów dotyczących polskiej energetyki

Jedną z najczęściej powtarzanych obiegowych opinii dotyczących
polskiej energetyki jest to, że nie inwestuje ona w sieci. A
tymczasem wartość inwestycji w energetyczne sieci dystrybucyjne i
przesyłowe w 2023 r. przekroczyła 13,5 mld zł. Rok wcześniej było to 9,2
mld zł.

Polskie firmy pod coraz większą presją

Łukasz Tarnawa, główny ekonomista BOŚ: wzrost gospodarki jest
napędzany tylko przez konsumpcję prywatna, ale wzrost wynagrodzeń uderza
w wyniki firm

NBP: wzrosła wartość depozytów

W maju podaż pieniądza wzrosła o 24,1 mld zł – poinformował w poniedziałek NBP

Realizacja KPO buksuje

Miało być szybko i na bogato, tymczasem minister funduszy i polityki
regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zapowiada kolejną rewizję KPO

Likwidacja
abonamentu oraz Rady Mediów Narodowych, reforma KRRiT – Ministerstwo
Kultury przedstawiło założenia nowej ustawy medialnej

Ministerstwo Kultury przedstawiło założenia nowej ustawy medialnej i
rozpoczyna konsultacje społeczne. Resort proponuje m.in. likwidację
abonamentu, reformę KRRiT, nowy sposób powoływania władz mediów
publicznych i likwidację Rady Mediów Narodowych. Jeśli chodzi o
finansowanie, w regulacji założono przyznanie gwarancji środków na
realizację misji publicznej w wysokości co najmniej 0,09 proc. PKB
rocznie. Rządzący chcą ponadto powrotu do 9-osobowego składu Rady i
wprowadzenia rotacji w tym gremium. 

ONZ: UNRWA apeluje, by odeprzeć starania Izraela o jej rozwiązanie

Szef UNRWA, Philippe Lazzarini, wezwał w poniedziałek, by odeprzeć
starania Izraela, który dąży do rozwiązania tej agencji ONZ. Izrael od
lat krytykuje kierownictwo UNRWA, która - jego zdaniem - przymyka oko na
działania palestyńskich organizacji terrorystycznych w Strefie Gazy.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

8. BGK: Gertruda Uścińska

BGK: Gertruda Uścińska odwołana ze składu rady nadzorczej banku

Gertruda Uścińska została odwołana ze składu ze Rady Nadzorczej BGK
- poinformował w poniedziałek w komunikacie bank. Do rady powołano
Marka Hermacha.

Przedstawiciele biznesu apelują do MON o "wzmocnienie potencjału gospodarczego i obronnego"

Polskie środowiska biznesowe apelują do Ministerstwa Obrony
Narodowej o wzmocnienie potencjału gospodarczego i obronnego Polski.

UE: Borrell: jest polityczne porozumienie ws. sankcji na Hamas i żydowskich osadników

Ministrowie spraw zagranicznych krajów UE zawarli polityczne
porozumienie w sprawie nałożenia sankcji na palestyński zbrojny ruch
Hamas oraz osadników żydowskich - powiedział w poniedziałek w
Luksemburgu szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

GUS: W maju odnotowano wzrost sprzedaży detalicznej

Główny Urząd Statystyczny poinformował o wzroście sprzedaży
detalicznej w maju. Sprzedaż liczona w cenach stałych wzrosła w ubiegłym
miesiącu o 5 proc. licząc rok do roku wobec 4,1 proc. w kwietniu.

Premier Izraela: Zaakceptuję częściowe zawieszeni broni w Gazie, ale nie koniec wojny

Jestem skłonny zgodzić się jedynie na "częściowe" zawieszenie broni z
Hamasem w Strefie Gazy, w czasie którego zostanie wypuszczona część
zakładników, ale po tym wznowimy walki - oświadczył premier Izraela,
Benjamin Netanjahu. Jego słowa skrytykowały rodziny porwanych.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

9. Raport: jeśli UE chce

Raport: jeśli UE chce zabezpieczyć dostawy gazu, musi m.in. uniezależnić się od importu LNG

Jeśli Unia Europejska chce w przyszłości zapewnić bezpieczeństwo
dostaw gazu, musi się m.in. uniezależnić od importu skroplonego gazu
ziemnego (LNG) i skuteczniej obniżyć emisje dwutlenku węgla ze zużycia
gazu - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu unijnych
kontrolerów.

Czesi przejmą polskie przewozy kolejowe?

Dwóch przewoźników z Czech wnioskuje o dostęp do polskich torów

Sondaż: Ponad połowa Polaków nie chce wzywania na przesłuchanie Ziobry

Ponad połowa Polaków nie chce, by wezwano na przesłuchanie przez
sejmową komisję śledczą ds. Pegasusa byłego ministra sprawiedliwości
Zbigniewa Ziobrę, niezależnie od jego aktualnego stanu zdrowia — wynika z
sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie Radia ZET.

Chiny: Prezydent Duda namawia do inwestycji w Polsce

Prezydent Andrzej Duda przekonywał we wtorek w Chinach do inwestycji
w Polsce. Zapewniał, że nasz kraj to bezpieczna, stabilna i
perspektywiczna lokalizacja dla zagranicznego kapitału i inwestycji,
gwarantująca niedyskryminujące otoczenie biznesowe.

Ta branża też staje! "Spada popyt"

Spółki wciąż hamują inwestycje. Na rynku coraz bardziej widoczne jest wyczekiwanie na informacje
o nowym programie kredytowym. W maju deweloperzy ruszyli z budową
11,9 tys. mieszkań. To o 5,2 proc. mniej niż miesiąc wcześniej. Spadł
także popyt - informuje wtorkowy „Puls Biznesu”.

Rozbudowa przez Rosatom węgierskiej elektrowni jądrowej zwolniona z sankcji

Projekt rozbudowy przez Rosatom elektrowni jądrowej w Paksu uzyskał
pełne zwolnienie z sankcji, co oznacza, że inwestycja może zostać
przyspieszona – poinformował w poniedziałek minister spraw zagranicznych
Węgier Peter Szijjarto.

Sasin o SSP: rząd Tuska rządem narodowej destrukcji!

Akcjonariuszy spółki ENEA poróżniła propozycja pokrycia
ubiegłorocznej straty netto, przekraczającej 1,6 mld zł z przyszłych
zysków.

PFPŻ: sklepom poza systemem kaucyjnym mogą spaść obroty

1 stycznia wchodzi w Polsce w życie system kaucyjny. Będzie drugim
największym tego typu rozwiązaniem w UE. Trwa dyskusja nad jego
ostatecznym kształtem.

RPO: Ograniczenie lekcji religii spowoduje, że spora grupa katechetów straci pracę

Przy tak istotnie zmniejszonej liczbie lekcji religii spora grupa
katechetów straci pracę albo będzie musiała się przekwalifikować –
powiedział w poniedziałek Rzecznik Praw Obywatelskich, Marcin Wiącek,
komentując rozporządzenie wprowadzające jedną godzinę lekcji religii w
szkołach.

GUS: W maju odnotowano wzrost sprzedaży detalicznej

Główny Urząd Statystyczny poinformował o wzroście sprzedaży
detalicznej w maju. Sprzedaż liczona w cenach stałych wzrosła w ubiegłym
miesiącu o 5 proc. licząc rok do roku wobec 4,1 proc. w kwietniu.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

10. Karpa-Świderek: wniosek o

Karpa-Świderek: wniosek o uchylenie immunitetu Mariuszowi Błaszczakowi skierowany do komisji regulaminowej

W maju pełnomocnik oskarżyciela prywatnego skierował do Sejmu
wniosek o uchylenie immunitetu poselskiego szefowi klubu PiS Mariuszowi
Błaszczakowi; 18 czerwca wniosek został przekazany do Komisji
Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych - przekazała PAP
rzeczniczka marszałka Sejmu Katarzyna Karpa-Świderek.

Majszczyk: dążymy do tego, by zmiany w systemie finansowania samorządów weszły od początku 2025 r.

Dążymy do tego, by zmiany w systemie finansowania samorządów weszły w
życie od początku 2025 r. – powiedziała we wtorek podczas konferencji
BGK wiceminister finansów Hanna Majszczyk. ”. Dodała, że główną zmianą
jest oparcie finansów samorządów na ich dochodach własnych.

Jest nowy rzecznik przedsiębiorców. Powołanie wręczone

Premier Donald Tusk powołał Agnieszkę Majewską na 6-letnią kadencję
Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców - poinformował we wtorek
resort rozwoju.

Tusk poinformował szefa EPL o porozumieniu ws. najwyższych stanowisk w UE (aktualizacja)

Premier Donald Tusk poinformował przewodniczącego Europejskiej
Partii Ludowej (EPL) Manfreda Webera o osiągniętym przez negocjatorów
porozumieniu w sprawie podziału najważniejszych stanowisk w UE -
dowiedziała się PAP we wtorek. Porozumienie zakłada wybór Ursuli von der
Leyen na drugą kadencję na stanowisku szefowej Komisji Europejskiej.

UE: Kraje członkowskie porozumiały się ws. umowy bezpieczeństwa z Ukrainą

Ministrowie ds. europejskich krajów UE porozumieli się we wtorek w
sprawie treści umowy bezpieczeństwa, która zostanie podpisana pomiędzy
Unią a Ukrainą. Do jej podpisania ma dojść w tym tygodniu, wcześniej jej
tekst został uzgodniony z Kijowem.

Rząd wykłada dodatkowe miliardy na obronę powietrzną

Rząd dokapitalizuje spółki PGZ Narew kwotą 3,88 mld zł. Zadaniem
konsorcjum jest dostarczenie wojsku systemu obrony powietrznej krótkiego
zasięgu.

Prezes Orlenu: budowa morskiej farmy wiatrowej zacznie się z portu na Bornholmie

Na początku budowy morskiej farmy wiatrowej Baltic Power Orlen
będzie wykorzystywał port w Rønne na Bornholmie jako terminal
instalacyjny - poinformował we wtorek prezes koncernu Ireneusz Fąfara.
Powodem jest opóźnienie w budowie terminala w Świnoujściu.

Strefa Gazy: Władze: w izraelskich nalotach zginęły 24 osoby, w tym siostra przywódcy Hamasu

Co najmniej 24 osoby zginęły w trzech nalotach przeprowadzonych
przez wojska izraelskie we wtorek rano na miasto Gaza - poinformowały
władze medyczne Strefy Gazy. Wśród ofiar jest m.in. siostra Ismaila
Hanijego, politycznego przywódcy Hamasu, organizacji terrorystycznej, z
którą walczy Izrael.

Turcja: Media: w środę szef MSZ złoży wizytę w Warszawie

Minister spraw zagranicznych Turcji Hakan Fidan w środę złoży wizytę
w Warszawie, gdzie spotka się ze swoimi odpowiednikami z Polski i
Rumunii, Radosławem Sikorskim i Luminitą Odobescu - poinformowała we
wtorek turecka agencja Anatolia.

Duża zmiana w ustawie o obronie ojczyzny. Jest decyzja

Rząd zaakceptował autopoprawkę do projektu zmian niektórych ustaw w
celu usprawnienia działań Sił Zbrojnych RP, Policji oraz Straży
Granicznej na wypadek zagrożenia bezpieczeństwa państwa - poinformowała
we wtorek KPRM.

Farsa! Obajtek bez absolutorium za 27 mld zysku Orlenu

Walne Zgromadzenie Orlenu nie udzieliło absolutorium zarządowi z
2023 r. za "negatywny wpływ decyzji na wyniki finansowe". Orlen zarobił
27,5 mld zł

TSUE zamknie przemysł, bo ten szkodzi środowisku

Kontrowersyjny wyrok TSUE może sparaliżować kolejną branżę. W imię ekologii!

Zacznie się w poniedziałek. Drastyczne wzrosty rachunków za gaz

Dzięki zabezpieczeniom taryfowym pewna grupa odbiorców nie
doświadczyła podwyżek cen gazu w pierwszej połowie roku. Zmiany cen
wejdą w życie po 30 czerwca 2024 roku, a my znamy konkretne stawki.

Migranci znaleźli nowy sposób. "Zaskoczeni, że przylecieli do Polski"

Obserwuje się wzrost nielegalnych prób przekroczenia granicy Polski
drogą lotniczą, szczególnie z terytorium Grecji. Według
"Rzeczpospolitej", odnotowano blisko 600 takich przypadków w pierwszym
kwartale tego roku.

Fatalny stan finansów - za błędy Tuska zapłacą Polacy

Ostatnie wyniki wykonania budżetu państwa są bardzo niepokojące.Mamy do czynienia z historycznie najwyższym deficytem, z deficytem,
który został jeszcze zwiększony w stosunku do przedłożenia rządu
Morawieckiego. Ten deficyt w stosunku do deficytu z 2023 r. rośnie
o 24,9%. To jest 5,1% PKB, taki jest deficyt w stosunku do PKB.
To znacznie więcej niż dopuszczalne 3%, na które zgodziła się Polska,
przystępując do Unii Europejskiej.

Polscy
bohaterzy usunięci z Muzeum II WŚ w Gdańsku. Zlikwidowano rtm. Witolda
Pileckiego, św. o. Maksymiliana Kolbe oraz bł. rodzinę Ulmów

Nocą z 24 na 25 czerwca z ponad 5 tys. metrów kwadratowych wystawy
głównej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zostali usunięci polscy
bohaterzy. Nie zobaczymy tam już rtm. Witolda Pileckiego, św. o.
Maksymiliana Kolbe oraz bł. rodziny Ulmów. O skandalicznym działaniu
dyrekcji placówki poinformował dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu
Pamięci Narodowej.

Stopa bezrobocia w maju wyniosła 5 procent

Stopa bezrobocia w maju wyniosła 5 procent. To o 0,1 punktu
procentowego mniej niż miesiąc wcześniej - poinformował GUS. Liczba
bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła zaś 777 tys. w
porównaniu do 797 tys. osób w kwietniu.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

11. Uderzenie drożyzny? Polacy

Uderzenie drożyzny? Polacy muszą się szykować. Nadchodzi nagły zwrot

W piątek Główny Urząd Statystyczny pokaże dane o inflacji w czerwcu.
Eksperci prognozują, że będą one podobne do tych z maja. To jednak
chwilowa sytuacja. Za moment - zdaniem ekonomistów - będzie gorzej, co
Polacy odczują w swoich portfelach.

Zwolnienia bez końca. Najgorzej jest w Krakowie

W styczniu i lutym prawie 1000 osób straciło tu pracę. Więcej niż w całym 2023 roku

Blisko 3,9 mld zł dokapitalizowania dla spółek zbrojeniowych

Rząd zainwestuje blisko 3,9 mld zł w spółki tworzące konsorcjum
budujące system obrony powietrznej Narew; środki zostaną przeznaczone na
rozbudowę zakładów, zwiększenie potencjału produkcji i obsługi oraz
badań i rozwoju – poinformowała Rada Ministrów.

Ropa naftowa może jeszcze wyraźnie podrożeć. Są istotne zagrożenia

Trudna sytuacja geopolityczna na Bliskim Wschodzie generuje wzrost
cen baryłki ropy, który może znowu dojść do poziomu 100 dolarów.
Jednocześnie rynki nie reagują już tak gwałtownie na nowo pojawiające
się konflikty.

Sejm: koszty podniesienia dobrostanu zwierząt oznaczają wzrost kosztów produkcji o 11-23 proc.

Wprowadzenie unijnych rekomendacji dotyczących chowu zwierząt
oznaczają wzrost kosztów produkcji o 11-23 proc. - ocenili
przedstawiciele organizacji rolniczych, biorący udział we wtorkowej
dyskusji podczas posiedzenia podkomisji stałej ds. dobrostanu zwierząt
gospodarskich i ochrony produkcji zwierzęcej w Polsce .

NIK: finansowanie KPO odbywało się poza budżetem, a nawet sektorem finansów publicznych

Według Najwyższej Izby Kontroli finansowanie istotnej części zadań
publicznych, jak i Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności,
odbywało się nie tylko poza budżetem państwa, z pominięciem rygorów
właściwych dla tego budżetu czy ustawą budżetową, ale nawet poza
sektorem finansów publicznych.

Senat: Komisja kultury odrzuciła informację o działalności RMN i sprawozdanie KRRiT z 2023 r.

Senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu odrzuciła we wtorek
sprawozdanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z działalności w 2023
r. oraz informację o działalności Rady Mediów Narodowych w 2023 r.
Senatorowie zarzucali KRRiT m.in. "upolitycznienie" i "opieszałe
procedowanie przy przedłużaniu koncesji".

Prokuratura Adama Bodnara zataiła opinię prawną NIK ws. dofinansowania CBA

Prokuratura Adama Bodnara zataiła opinię prawną Najwyższej Izby
Kontroli w sprawie dofinansowania CBA. Okazuje się, że mogło ono być
finansowane z Funduszu Sprawiedliwości. Zatajenie tej informacji to
przestępstwo – podkreślił poseł Michał Woś z Suwerennej Polski.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

12. Tylko jedna trzecia MŚP chce

Tylko jedna trzecia MŚP chce skorzystać ze środków z KPO

Aż 40 proc. mikro, małych i średnich przedsiębiorstw jest
przekonanych, że nie skorzysta ze środków z KPO. Natomiast 33 proc. firm
z tego sektora liczy na te środki - wynika z badania BIG InfoMonitor.
Największą nadzieję na pieniądze z KPO wyrażają przedstawiciele
budownictwa.

Z Niemiec płynie ważna lekcja dla polskiego atomu.

Minął rok od wyłączenia ostatnich elektrowni jądrowych w Niemczech. W
tym czasie Niemcy stały się importerem energii, zwiększyła się także
niestabilność tamtejszego systemu elektroenergetycznego.

NATO na najbliższym szczycie zajmie się rosyjską obecnością w Afryce

NATO na najbliższym szczycie oprócz celebrowania 75. rocznicy
powstania omówi między innymi konsekwencje rosyjskiej obecności w
Afryce, wskazuje amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW)

Ranking: Uniwersytet Warszawski najlepszą polską uczelnią publiczną

Uniwersytet Warszawski zajął pierwsze miejsce w XXV Rankingu Szkół
Wyższych Perspektywy 2024. Tuż za nim znalazł się Uniwersytet
Jagielloński, a na 3. miejscu Politechnika Warszawska. Wśród uczelni
niepublicznych wygrała Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Obajtek: To, co chcą zrobić z Orlenem, zagraża państwu

Zarząd Orlenu wypracował w 2023 r. rekordowe zyski - przypomniał Daniel Obajtek na antenie Telewizji wPolsce

Zapaść w polskim górnictwie? Gigantyczna strata

Polskie górnictwo węgla kamiennego miało 642 mln zł straty netto w
pierwszym kwartale 2024 r. - wynika z danych Agencji Rozwoju Przemysłu.
Rok temu w tym samym okresie branża wypracowała 3,23 mld zł zysku.

Przełomowe wydarzenie dla Europy. Unia ma być jeszcze większa

25 czerwca podczas międzyrządowej konferencji z udziałem Mołdawii i
Ukrainy przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel oficjalnie
otworzył negocjacje akcesyjne Unii Europejskiej z Kiszyniowem i Kijowem.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

13. Projekt: składki

Projekt: składki ubezpieczeniowe dla agentów ubezpieczeniowych i brokerów mogą pójść w górę

W górę mogą pójść składki od ubezpieczenia OC, płacone przez agentów
ubezpieczeniowych oraz przez brokerów ubezpieczeniowych – wynika z
projektów rozporządzeń, opublikowanych na stronach RCL.

Błaszczak: czekam na przeprosimy od tych, którzy zarzucali mi kłamstwo ws. rakiety pod Bydgoszczą

Czekam na przeprosimy od zarzucających mi kłamstwo ws. rakiety,
która spadła pod Bydgoszczą - oświadczył szef klubu PiS Mariusz
Błaszczak. Jak dodał, gen. Tomasza Piotrowski przyznał w akcie
oskarżenia, że Dowództwo Operacyjne nie wiedziało, że rakieta
przekroczyła granicę RP, a to oznacza, że nie mogło go o tym
poinformować.

Agencja S&P podwyższa prognozę dynamiki PKB Polski w '25 do 3,3 proc.

Agencja S&P Global Ratings podwyższyła prognozę dynamiki PKB
Polski w 2024 r. o 0,1 pp. do 2,9 proc., a na 2025 r. o 0,2 pp do 3,3
proc. - podano w raporcie S&P. Agencja widzi średnioroczną inflację w
Polsce w 2024 r. na poziomie 4,7 proc., w 2025 r. 4,2 proc. i ok. 3,5
proc. w dwóch kolejnych latach.

Marszałek: Sejm w lipcu zajmie się obywatelskim projektem ws. zamrożenia cen gazu i energii

Sejm w lipcu zajmie się zainicjowanym przez PiS obywatelskim
projektem ustawy mającej na celu utrzymanie cen gazu i energii na
obecnym poziomie. Poinformował o tym w środę marszałek Sejmu Szymon
Hołownia zaznaczając, że wciąż trwają analizy projektu. Zapewnił
zarazem, że nie będzie tu "żadnej zamrażarki".

"Nie ma miejsca na obniżanie kwoty wolnej od podatku i składki zdrowotnej"

W tej chwili nie ma miejsca na obniżanie kwoty wolnej od podatku i
składki zdrowotnej. W pierwszej kolejności należy przedstawić plan
"zatkania dziury w NFZ" oraz "schodzenia z deficytem" budżetowym - uważa
prezes Instytutu Finansów Publicznych (IFP) dr Sławomir Dudek.

Hołownia: do tej pory do Sejmu wpłynęło 25 wniosków o uchylenie immunitetu

Do tej pory w tej kadencji Sejmu wpłynęło 25 wniosków o uchylenie
immunitetu; 17 skierowano do komisji regulaminowej, 5 czeka na
uzupełnienie, 2 są w opiniowaniu, a jeden został umorzony - przekazał w
środę marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Hołownia: zgadzam się z Giertychem, że trzeba przyspieszyć rozliczenia PiS

Zgadzam się z Romanem Giertychem, że trzeba przyspieszyć rozliczenia
- przyznał w środę marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Oczekuję, mam
nadzieję, wierzę, że to ruszy z kopyta, bo my już dawno powinniśmy być
po tym etapie i zająć się teraz tylko wizją dla Polski - dodał.

NIK: pomoc dla ukraińskich uchodźców imponująca, ale z uchybieniami

Skala instytucjonalnej pomocy dla obywateli Ukrainy uciekających
przed wojną była imponująca i zasadniczo była realizowana prawidłowo i
efektywnie - wynika z kontroli NIK. W ocenie Izby, nie wszystko jednak
przebiegło bez uchybień.

Jest nowy sekretarz generalny NATO

Mark Rutte będzie nowym sekretarzem generalnym NATO - zdecydowali
ambasadorowie państw członkowskich sojuszu. Premier Holandii nowe
stanowisko obejmie w październiku.

Waloryzacja 800 plus. Ministra postawiła sprawę jasno

Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka
Dziemianowicz-Bąk zabrała głos w sprawie ewentualnej waloryzacji
świadczenia Rodzina 800 Plus. Na
ten moment uważam, że dokonanie tak znaczącej waloryzacji, jak
podniesienie z 500 zł do 800 zł, przy jednoczesnym wprowadzaniu nowych
świadczeń, takich jak "Aktywny rodzic", zabezpiecza tę grupę społeczną
- powiedziała Dziemianowicz-Bąk zapytana, czy możliwa jest kolejna waloryzacja świadczenia 800 plus. Nie prowadzimy żadnych prac na temat systemowych zmian w tym świadczeniu - dodała.

430 zł za przegląd auta? Chcą radykalnej podwyżki już od lipca

Opłata za badanie techniczne samochodu nie była podnoszona od 2004
r. Niedawno pojawiła się nowa propozycja podwyżki, która zakłada, że za
przegląd samochodu osobowego kierowcy mieliby płacić 430 zł. To efekt
powiązania stawki z płacą minimalną.

To już pewne: Węgry odebrały Polsce CPK!

Gdy w Polsce CPK staje się areną politycznej gry w lukę wchodzi premier Węgier!

Bruksela nieśmiało uderza w rosyjski LNG

Państwa unijne wprowadzając kolejny pakiet sankcji na Rosję, po raz
pierwszy uderzają w jej handel skroplonym gazem ziemnym, ale tylko
częściowo

Spór o składkę zdrowotną

Rządząca koalicja spiera się co do sposobu wyliczania składki
zdrowotnej. Sytuacja jest poważna. W ciągu najbliższych lat w Narodowym
Funduszu Zdrowia będzie brakowało 160 mld złotych.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

14. 2 lipca polsko-niemieckie

2 lipca polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe

2 lipca odbędą się polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe pod
przewodnictwem premiera Donalda Tuska oraz kanclerza Niemiec Olafa
Scholza - poinformował CIR. Ostatnie rozmowy w tym formacie miały
miejsce w 2018 r.

Horała: CPK po amputacji. Dobrze, że całkiem nie zaorali

Dzięki presji społecznej budowa CPK wciąż jest realna. Niestety, po
odrąbaniu kilku strategicznych filarów, projekt stał się rachityczny i
kadłubkowy.

MFiPR: Łukasz Bałajewicz nowym prezesem Krajowego Zasobu Nieruchomości

Szefowa Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR)
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz powołała Łukasza Bałajewicza na stanowisko
prezesa Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN) - poinformował resort.

Sikorski: Polska, Rumunia i Turcja podzielają stanowisko ws. inwestycji w bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO

Polska, Rumunia i Turcja podzielają stanowisko ws. potrzeby
inwestycji w bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO - mówił w środę szef
MSZ Radosław Sikorski po spotkaniu ze swoimi odpowiednikami z Rumunii i
Turcji. Dyplomaci spotkali się dwa tygodnie przed Szczytem NATO w
Waszyngtonie.

Gliński: Klub PiS popiera ustawę o prawie autorskim, proponuje wprowadzenie trzech poprawek

Klub PiS popiera wprowadzenie ustawy, jednak proponuje wprowadzenie
trzech poprawek - powiedział w środę poseł PiS, prof. Piotr Gliński
podczas drugiego czytania w Sejmie rządowego projektu nowelizacji ustawy
o prawie autorskim i prawach pokrewnych

UE: Kraje członkowskie uzgodniły nowe sankcje na Białoruś

Kraje unijne w środę jednomyślnie uzgodniły nowe sankcje na
Białoruś, które mają zapobiegać obchodzeniu obostrzeń nałożonych
wcześniej przez UE na Rosję. "Uszczelniających" sankcji Wspólnocie nie
udawało się nałożyć przez półtora roku.

Były prezydent Sopotu został wiceministrem w rządzie Donalda Tuska

Premier Donald Tusk powołał Jacka Karnowskiego (KO) na stanowisko
sekretarza stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej -
poinformował w środę resort.

Dwie ważne informacje dla branży cementowej w Polsce. Każda jest zła

Dla branży cementowej są dwie ważne informacje i obie złe. W 2034 r.
przemysł cementowy przestanie korzystać z darmowych uprawnień do emisji
CO2. Sektor chce wykorzystać technologię wychwytu i składowania CO2,
ale do 2034 r. na dużą skalę w Polsce tej technologii nie wdroży.

Głosowanie komisji regulaminowej ws. uchylenia immunitetu posła Wosia przełożone na czwartek

Głosowanie komisji regulaminowej ws. uchylenia immunitetu posła PiS
Michała Wosia przełożono na czwartek - poinformował PAP przewodniczący
komisji Jaroslaw Urbaniak (KO).

MSZ: Panel Doradczy Ekspertów Rady Europy rozpatruje listę trojga polskich kandydatów na sędziego ETPCz

Lista trojga kandydatów z Polski na sędziego Europejskiego Trybunału
Praw Człowieka trafiła do prac Panelu Doradczego Ekspertów Rady Europy -
poinformowało PAP Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Resort liczy na to,
że postępowanie Panelu w tej sprawie, które jest poufne, zakończy się
do połowy lipca.

Od Francji zależą teraz losy Zielonego Ładu

Partia Marine Le Pen, która wygrała we Francji eurowybory i teraz
chce sięgnąć po władzę w kraju, może wywrócić europejski Zielony Ład

Wiceprezes NBP: Nasze działania były skuteczne

Inflacja w czerwcu będzie zbliżona do tej z maja, kiedy wyniosła ona 2,5 proc.

Źle się dzieje w Polsce: Dziura budżetowa, NFZ, luka VAT

Źle się dzieje w Polsce. Mamy do czynienia z rosnącą dziurą budżetową. Na koniec maja to już 53 mld zł.

Obowiązkowa termomodernizacja domów! W programie "Czyste Powietrze"

Obowiązkowa termomodernizacja domów. Już od 1 stycznia 2024

Obowiązkowa termomodernizacja domów. Zmiany w "Czyste Powietrze"

W 2032 r. ma ruszyć nowy port lotniczy pod Warszawą

Donald Tusk zapowiada budowę Centralnego Portu Lotniczego, linii
kolejowych dużej prędkości między metropoliami i rozbudowę floty LOT-u

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

15. Tusk i liderzy krajów

Tusk i liderzy krajów bałtyckich apelują o wzmocnienie granicy UE z Rosją i Białorusią

Szef polskiego rządu Donald Tusk, premierki Estonii i Łotwy oraz
prezydent Litwy zaapelowali we wspólnym liście do szefa Rady
Europejskiej i szefowej Komisji Europejskiej o wzmocnienie granicy
zewnętrznej UE z Rosją i Białorusią. Chcą, by tematem zajął się szczyt
unijny, który rozpoczyna się w czwartek w Brukseli.

UE: Szczyt nie tylko o stanowiskach; Unia podpisze z Ukrainą umowę o bezpieczeństwie

Na rozpoczynającym się w czwartek szczycie, unijni przywódcy powrócą
do rozmowy o podziale najwyższych stanowisk w UE. Zostanie podpisana
umowa o bezpieczeństwie z Ukrainą z udziałem jej prezydenta Wołodymyra
Zełenskiego. Liderzy będą też rozmawiać o wspólnej obronie powietrznej.

Polski port traci prestiżowe połączenia. Na nowej strategii gigantów skorzystają Niemcy

Przez Polskę przelewa się fala zainteresowania zapowiedzią wycofania
największych kontenerowców Maerska i Hapag-Lloyd z rejsów do Gdańska.
Sprawdziliśmy, jakie to będzie mieć znacznie dla portu i przede
wszystkim dla jego klientów.

SpaceX Elona Muska otrzymała setki milionów dolarów od NASA

NASA poinformowała w środę, że przyznała firmie SpaceX 843 miliony
dolarów na zaprojektowanie i zbudowanie specjalnego pojazdu zdolnego do
przeprowadzenia deorbitacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Rada Giełdy rekomenduje, by nie udzielać absolutorium za 2023 r. byłemu prezesowi GPW

Rada Giełdy rekomenduje przed czwartkowym walnym zgromadzeniem GPW,
by akcjonariusze nie udzielili absolutorium za 2023 rok byłemu prezesowi
Giełdy Markowi Dieltowi - poinformowała spółka w komunikacie.

Izrael: Premier przy granicy z Libanem: jeżeli wojna wybuchnie, to zwyciężymy

Jeżeli wybuchnie wojna z Hezbollahem, to Izrael ją wygra - zapewnił
premier Benjamin Netanjahu w środę podczas wizyty na północy kraju,
która jest regularnie ostrzeliwana przez kontrolujący południe Libanu
Hezbollah. Sytuacja może wymknąć się spod kontroli, świat nie reaguje -
dodał izraelski prezydent Icchak Hercog.

Minister obrony Izraela: znaczne postępy w zakresie dostaw amerykańskiej broni

Składający wizytę w Waszyngtonie minister obrony Izraela Joaw Galant
poinformował w środę, że podczas swoich spotkań osiągnął znaczny postęp
w rozwiązaniu kwestii dostaw amerykańskiej broni. Poparł też propozycję
władz USA w sprawie zawieszenia broni w wojnie Izraela z Hamasem w
Strefie Gazy.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

16. PK: prokurator wspólnie z KSP

PK: prokurator wspólnie z KSP przeprowadził oględziny budynku biurowego hali przy Marywilskiej 44

Prokurator wspólnie z funkcjonariuszami Komendy Stołecznej Policji
przeprowadził oględziny budynku biurowego hali targowej przy ul
Marywilskiej 44 w Warszawie - poinformowała w czwartek Prokuratura
Krajowa.

NASA: Rosyjski satelita obserwacyjny rozpadł się w pobliżu ISS

Rosyjski satelita rozpadł się na ponad 100 kawałków, zmuszając
astronautów z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) do schronienia się
w statku kosmicznym – podała w czwartek agencja Reuter, powołując się
na NASA.

PIH: ograniczenie sprzedaży alkoholu po godz. 22 może przyczynić się do rozwoju szarej strefy

Ograniczenie sprzedaży alkoholu po godz. 22.00 może przyczynić się
do rozwoju szarej strefy - wskazała Polska Izba Handlu w opublikowanym w
czwartek oświadczeniu. W ocenie PIH wprowadzenie takich przepisów może
również spowodować zamknięcie wielu małych sklepów.

UE: Reynders powrócił do pracy w KE jako komisarz sprawiedliwości

Belg Didier Reynders, który przegrał rywalizację o stanowisko
sekretarza generalnego Rady Europy, powrócił do pracy w Komisji
Europejskiej na stanowisko unijnego komisarza sprawiedliwości oraz spraw
konsumentów.

Unia Europejska podpisała umowę o bezpieczeństwie z Ukrainą

Unia Europejska zawarła umowę o bezpieczeństwie z Ukrainą. Podpisał
ją w czwartek w Brukseli prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wraz z
przewodniczącymi: Komisji Europejskiej - Ursulą von der Leyen i Rady
Europejskiej - Charlesem Michelem. Dwustronne porozumienia zawarły także
Litwa i Estonia.

Kopalnia Turów odgrodzona wałem ziemnym od granicy z Czechami

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów, należąca do spółki PGE Górnictwo i
Energetyka Konwencjonalna, zakończyła budowę ponad kilometrowego
ziemnego wału przy granicy z Czechami - poinformowała spółka PGE GiEK.

Sejm: Komisja SZ pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Rostowskiego na Stałego Przedstawiciela RP przy OECD

Sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych pozytywnie zaopiniowała
kandydaturę polityka PO, b. ministra finansów Jana Vincenta Rostowskiego
na Stałego Przedstawiciela RP przy OECD. Poparcie komisji uzyskali też
kandydaci na ambasadorów w Katarze i Libanie - Tomasz Sadziński i
Aleksandra Bukowska-McCabe.

Ostrów
Wlkp.: Blisko 100 tys. zł kary musi zapłacić KW PiS za wywieszenie
banerów Czarneckiego bez zgody Powiatowego Zarządu Dróg

Blisko 100 tys. zł kary musi zapłacić komitet wyborczy PiS za
wywieszenie banerów wyborczych Ryszarda Czarneckiego na terenie powiatu
ostrowskiego bez zgody Powiatowego Zarządu Dróg. Odzyskaniem należności
zajmie się komornik – powiedział PAP dyrektor PZD Piotr Śniegowski.

Nitras: nie będziemy nikomu finansować stadionów

Twarde „nie” ze strony rządu dla Rakowa Częstochowa, Ruchu Chorzów i
innych klubów piłkarskich. Chcecie mieć nowy stadion, to sami go sobie
wybudujcie.

Zaczęło się! Ceny gazu rosną o jedną czwartą

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfę PGNiG Obrót
Detaliczny na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych odbiorców

Abamsy w komplecie. Kontrakt zrealizowany

Do Polski dostarczono już wszystkie zamówione czołgi M1A1 Abrams

PO zapowiada CPK pociągiem Deutsche Bahn. W sieci zawrzało

Niefortunna grafika promująca sieć szybkich połączeń kolejowych
została opublikowana w mediach społecznościowych Koalicji Obywatelskiej.
Internauci nie zostawili na niej suchej nitki.

Tysiąc nowych bezrobotnych! Kolejna firma zwalnia

Lear Corporation przenosi produkcję do Tunezji. Na rynku pojawi się
960 poszukujących zatrudnienia osób. Czy Amerykanów wystraszyły rosnące
koszty pracy?

Rząd zakaże sprzedaży węgla gospodarstwom domowym!

Węgiel kostka, węgiel orzech, węgiel groszek, węgiel miał – opalasz
dom takimi rodzajami węgla? Przygotuj się na zmiany. Od 2029 roku ich
nie kupisz.

Prawo i Sprawiedliwość z uchwałą o przywrócenie bohaterów wykluczonych z ekspozycji w Muzeum II Wojny Światowej

Prawo i Sprawiedliwość przygotowało projekt uchwały, która
zobowiązuje rząd do podjęcia działań ws. przywrócenia bohaterów
wykluczonych z ekspozycji w Muzeum II Wojny Światowej. Politycy tej
partii wnioskują o uzupełnienie porządku obrad Sejmu o ten punkt. Sprawa
dotyczy usunięcia z wystawy głównej: bł. Rodziny Ulmów, św.
Maksymiliana Kolbe i rtm.  Witolda Pileckiego. Za decyzją stoją nowe
władze gdańskiego Muzeum.

Politycy PiS: Zagrożone są programy inwestycyjne realizowane przez samorządy

Politycy Prawa i Sprawiedliwości alarmują, że zagrożone są programy
inwestycyjne realizowane przez samorządy. Wszystko przez brak
decyzyjności ze strony rządu Donalda Tuska – powiedział poseł Mariusz
Krystian. Do polityków docierają głosy od zaniepokojonych samorządowców.

Poseł PiS i posłanka Lewicy powołują ruch społeczny „Tak dla rozwoju”; decyzję krytykują posłowie Lewicy

Posłanka Lewicy Paulina Matysiak i poseł PiS Marcin Horała
zainicjowali powołanie ruchu społecznego "Tak dla rozwoju". Ma się
skupić na wsparciu rozwoju inwestycji w CPK, elektrowni jądrowych i
polskiej armii. Decyzję Matysiak skrytykowali posłowie klubu Lewicy.
"Wstyd" - napisał wicepremier Krzysztof Gawkowski.

Polityczne nękanie byłego ministra sprawiedliwości

Sejmowa komisja śledcza do spraw systemu Pegasus wezwała na
przesłuchanie byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobro.
Wezwanie nie zostało odebrane, więc rządzący zaangażowali policję. To
prymitywna prowokacja i obrzydliwe nękanie - oświadczył prezes
Suwerennej Polski i zaznaczył, że chce zeznawać przed komisją, ale z
powodu ciężkiej choroby wciąż przebywa na zwolnieniu lekarskim. Czy
takie skandaliczne podejście do chorego człowieka mieści się w kanonie
naszej cywilizacji?

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

17. Koreańczycy wypadną z gry o

Koreańczycy wypadną z gry o polski atom? "Projekt zamrożony"

Spółka PGE PAK Energia Jądrowa, która z koreańskim KHNP ma budować
elektrownię jądrową w Pątnowie, czeka na decyzję właścicieli, by zacząć
studium wykonalności - poinformował sejmową komisję energii prezes
spółki Tomasz Nowacki. W komisji nie brali udziału przedstawiciele
rządu.

Komisja Europejska chce nowego podatku. Polska starci na nim miliardy euro

Komisja Europejska proponuje, by aż 30 proc. dochodów ze sprzedaży
uprawień do emisji CO2 na aukcjach, ale również od wartości rynkowej
uprawnień, których państwa nie sprzedadzą na giełdzie, pozostawało w
kasie unijnej. Dla Polski oznacza to straty sięgające miliardów euro.

PLL LOT: ponad 1 mld złotych zysku i ok. 10 mln przewiezionych pasażerów w 2023 r.

Polskie Linie Lotnicze LOT w 2023 r. wypracowały ponad 1 mld zł
zysku netto; przychody ze sprzedaży wyniosły 10,121 mld zł -
poinformowała w czwartek spółka. Linia przewiozła w ub.r. ponad 10 mln
pasażerów - dodano. Spółka podkreśla, że zakończyła ubiegły rok z
rekordowymi wynikami.

Sejm: Woś: jeszcze raz udzieliłbym dofinansowania dla CBA

Prokuratura nie wykazała znamion czynu zabronionego, ani działania w
celu osiągnięcia przeze mnie korzyści. Dlatego jeszcze raz udzieliłbym
dofinansowania dla CBA, żeby kryminaliści mogli być ścigani przez
państwo polskie - mówił Michał Woś (PiS) w Sejmie, gdzie rozpatrywany
był wniosek o uchylenie mu immunitetu.

W piątek NSA zajmie się decyzją premiera Mateusza Morawieckiego ws. wyborów korespondencyjnych

Naczelny Sąd Administracyjny w piątek około południa ma zająć się
sprawą decyzji ówczesnego premiera Mateusza Morawieckiego z 2020 r.,
zobowiązującej Pocztę Polską do przygotowania wyborów
korespondencyjnych. Ponad trzy lata temu WSA orzekł, że ta decyzja
rażąco naruszyła prawo.

Wzrost cen prądu i gazu naciśnie inflacyjny spust

Odmrażanie cen prądu i gazu doda do inflacji CPI 1,4-1,5 pkt proc. w lipcu

Ring warszawski ciągle bez domknięcia. Realizacja ostatniego fragmentu wstrzymana

Od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) dla S17 Ząbki –
Warszawa Wschód nie wpłynęły do Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA)
skargi kasacyjne. Oznacza to, że wyrok jest prawomocny – informuje
GDDKiA.

Blisko 900 mld zł na największe inwestycje w Polsce. Wyróżnia się kilka województw

Łączna wartość 960 największych już realizowanych i planowanych
inwestycji w 2024 roku wynosi blisko 880 mld zł. Najwięcej inwestycji
mających największy wpływ na przyszłą koniunkturę na lokalnych rynkach
budowlanych zanotowano w województwach: pomorskim, mazowieckim
i wielkopolskim - wynika z raportu Spectis.

Rada Giełdy z nową obsadą

Zwyczajne Walne Zgromadzenie Giełdy Papierów Wartościowych powołało nowych członków Rady Giełdy

Były prezes giełdy: ogromne zaskoczenie!

Akcjonariusze GPW odłożyli do 11 lipca głosowanie m.in. punktu
dotyczącego absolutorium dla byłego prezesa Marka Dietla i członków
zarządu za 2023 rok

Tusk walczy o niemiecki projekt "żelaznej kopuły"

Kto wspiera niemiecki biznes?

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

18. MF: Do Polski napłynęło w

MF: Do Polski napłynęło w maju 1,006 mld euro środków z UE

Do Polski napłynęło w maju 1,006 mld euro środków z UE - podało Ministerstwo Finansów.

PKP Cargo z problemami. Ukraińcy wejdą w lukę?

Polska wydała licencję przewoźnikowi kolejowemu Ukrainian Railways Cargo Poland

Składki OC w górę. Nowa taryfa od 9 października

Podrożeją ubezpieczenia komunikacyjne! Jest już projekt przygotowany przez rząd

Pastor z PKO BP: inflacja w czerwcu prawdopodobnie wyniosła 2,6 proc.

Inflacja w czerwcu prawdopodobnie nieznacznie wzrosła i wyniosła 2,6
proc. wobec 2,5 proc. w maju – powiedział PAP ekonomista PKO BP Kamil
Pastor. Dodał, że czerwiec będzie ostatnim miesiącem, kiedy inflacja
utrzyma się w dopuszczalnym paśmie wahań do celu inflacyjnego.

Były prezes CPK ostro ocenia pomysł Donalda Tuska. "Ekonomiczna głupota"

Premier Donald Tusk dał zielone światło dla realizacji Centralnego
Portu Komunikacyjnego. Mikołaj Wild, były prezes CPK oraz wieloletni
pełnomocnik rządu PiS ds. tej inwestycji, wskazuje w rozmowie z WNP.PL, w
których miejscach nowy plan się nie spina, gdzie dokonano kreatywnej
księgowości i dlaczego lotnisko ruszy… w 2037 roku.

Unijni przywódcy zdecydowali o obsadzie najważniejszych stanowisk

Przywódcy 27 krajów UE w czwartek przed północą zdecydowali o
podziale najwyższych unijnych stanowisk. Przewodniczącą Komisji
Europejskiej pozostanie Ursula von der Leyen. Portugalczyk Antonio Costa
będzie szefem Rady Europejskiej, a Estonka Kaja Kallas szefową unijnej
dyplomacji.

Chiński partner Izery gra na dwa fronty, nadal stawia na hybrydy

Saudyjski koncern paliwowy Saudi Aramco ma przejąć 10 proc. udziałów
w spółce joint venture Horse Powertrain, zajmującej się produkcją
silników spalinowych, założonej przez francuski koncern motoryzacyjny
Renault i chiński Geely.

Czy Płock jest skazany na komunikacyjne wykluczenie?

Rezygnacja z idei CPK oznacza, że mieszkańcy Płocka będą tkwić
rzeczywistości, ocierającej się o wykluczenie. Takich miast jest o wiele
więcej

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

19. Sejm: Poseł Grzegorz Gaża

Sejm: Poseł Grzegorz Gaża (PiS) zrzekł się immunitetu

Sejm nie głosował w piątek nad dwoma wnioskami o uchylenie
immunitetu posłowi PiS Grzegorzowi Gaży. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia
poinformował, że poseł złożył oświadczenia o wyrażeniu zgody na
pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej.

Sejm nie zgodził się na uchylenie immunitetu posłance Lewicy Anicie Kucharskiej-Dziedzic

Sejm nie zgodził się w piątek na uchylenie immunitetu posłance Lewicy Anicie Kucharskiej-Dziedzic.

Sejm uchylił immunitet posłowi Michałowi Wosiowi (PiS)

Sejm uchylił w piątek immunitet posłowi PiS Michałowi Wosiowi (PiS).
Prokuratura Krajowa wnioskowała o zgodę na pociągnięcie Wosia do
odpowiedzialności karnej w związku ze śledztwem ws. zakupu przez CBA
oprogramowania Pegasus ze środków z Funduszu Sprawiedliwości.

Sejm uchylił immunitet prezesowi NIK Marianowi Banasiowi

Sejm zgodził się w piątek na uchylenie immunitetu prezesowi
Najwyższej Izby Kontroli Marianowi Banasiowi. O zgodę na pociągnięcie
szefa NIK do odpowiedzialności karnej wnioskował Główny Inspektor
Transportu Drogowego, a sprawa dotyczyła przekroczenia dopuszczalnej
prędkości w terenie zabudowanym.

Na podwyżkach cen prądu w lipcu się nie skończy. Następne przyjdą już za pół roku

Władze zdecydowały o stopniowym zwijaniu parasola rozłożonego  nad
gospodarstwami domowymi w 2022 roku po wybuchu kryzysu energetycznego.
Zaowocuje to podwyżkami cen prądu od 1 lipca 2024 roku, które będzie
łagodził bon energetyczny, a jak wszystko teraz wskazuje - także
podwyżkami cen energii od 1 stycznia 2025 roku.

Zwolnienia grupowe: bez pracy 16 tys. osób w pół roku!

W kwietniu i maju zwolnienia grupowe zgłosiło 85 firm. W efekcie
pracę straci 4275 osób. Od stycznia takie zdarzenia dotyczyły 175 firm i
aż 16 tys. osób.

Odmrożenie cen energii w lipcu zwiększy inflację. Mamy wyliczenia

Czerwcowy odczyt jest ostatnim w tym roku, w którym inflacja
utrzymała się w celu NBP - ocenia Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) w
komentarzu do danych GUS. Ich zdaniem, częściowe odmrożenie cen energii w
lipcu zwiększy inflację o ok. 1,5 pkt. proc. przez najbliższy rok.

Demonstracja górników. Tego żądają od minister klimatu

Portal WNP.PL dotarł do treści pism, które związkowcy wręczą
minister klimatu i środowiska Paulinie Hennig-Klosce podczas
demonstracji 28 czerwca.

Bank PKO BP wypłaci 3,2 mld zł dywidendy

Zwyczajne Walne Zgromadzenie PKO BP zdecydowało o przeznaczeniu 2,59
zł dywidendy na jedną akcję spółki z zysku wypracowanego w 2023 roku.

Są powody do obaw. Bezrobocie będzie rosło

Prawie wszystkie zmienne zapowiadają w ciągu najbliższych miesięcy wyższą stopę bezrobocia

Koniunktura znowu w dół - co czeka gospodarkę?

To drugi miesiąc z rzędu spadku tego wskaźnika

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

20. Morawiecki: wyrok NSA jest

Morawiecki: wyrok NSA jest całkowicie oderwany od tamtych czasów i zagrożenia, które panowało

Dzisiejszy wyrok NSA jest w całkowitym oderwaniu od tamtych czasów i
zagrożenia, które wówczas panowało - powiedział b. premier Mateusz
Morawiecki, odnosząc się do decyzji NSA oddalającej kasację od wyroku
WSA, który orzekł, że decyzja Morawieckiego zobowiązująca Pocztę Polską
do przygotowania wyborów korespondencyjnych rażąco naruszyła prawo.

NSA: sądy nie znalazły podstawy decyzji premiera ws. wyborów korespondencyjnych

Sądy administracyjne nie znalazły podstawy prawnej decyzji szefa
rządu z kwietnia 2020 roku ws. zobowiązania Poczty Polskiej do
przygotowania wyborów korespondencyjnych – wynika z uzasadnienia
piątkowego wyroku NSA.

Minister edukacji podpisała rozporządzenia ws. podstawy programowej

Od 1 września br. obowiązywać będzie odchudzona podstawa programowa.
Minister edukacji Barbara Nowacka podpisała rozporządzenia zmieniające
podstawę programową kształcenia ogólnego dla 18 przedmiotów w szkołach
podstawowych i ponadpodstawowych – poinformował w piątek resort
edukacji.

Leszek Stypułkowski nowym członkiem zarządu BGK

Premier Donald Tusk powołał Leszka Stypułkowskiego do zarządu Banku
Gospodarstwa Krajowego - poinformował bank w piątkowym komunikacie.

Gaz-System przejmuje spółkę Orlenu. Umowa podpisana

Gaz-System przejmuje od Olenu Gas Storage Poland, operatora systemu
magazynowania gazu, zarządzającego podziemnymi magazynami, poinformowano
w komunikacie. W piątek została podpisana umowa przejęcia 100 proc.
udziałów spółki. Własność magazynów, których obecna pojemność to 3,3 mld
m sześc., pozostaje w Grupie Orlen.

NBP: w I kw. 2024 w Polsce oddano do użytku o ok. 12 proc. mniej mieszkań niż rok wcześniej

Liczba oddanych do użytkowania mieszkań w pierwszym kwartale tego
roku wyniosła 48,8 tys., co oznacza spadek o 12 proc, w stosunku do
pierwszego kwartału 2023 roku i o 18 proc. w stosunku do czwartego
kwartału ubiegłego roku - poinformował w piątek Narodowy Bank Polski
(NBP).

Prezydent nie odpuszcza CPK. Będą rozmowy z rządem

Informacje, jakie przekazał rząd w sprawie CPK, są bardzo niepokojące - mówi minister w Kancelarii Prezydenta

Handel w niedziele: koalicja „przepchnęła” projekt

Posłowie policzyli szable. Okazało się, że w kwestii handlu w
niedzielę mamy w zasadzie remis. Udało się jednak przesłać projekt do
dalszych prac

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

21. Trwa ucieczka firm z Polski.

Trwa ucieczka firm z Polski. Oto mapa miejsc, do których się przenoszą

Aż 960 pracowników z zakładu Lear Corporation w Pikutkowie straci
pracę. W tym tygodniu firma zdecydowała o wyprowadzce spod Włocławka i
przeniesieniu produkcji do Tunezji. Niestety to niejedyna spółka, która w
tym roku zdecydowała się na wyjazd z Polski.

Goldman Sachs: spodziewa się w lipcu znacznego wzrostu inflacji w Polsce

Analitycy banku Goldman Sachs spodziewają się w lipcu "znacznego
wzrostu" inflacji w Polsce w związku z częściowym uwolnieniem cen
energii. Zwrócili uwagę, że powodem czerwcowego wzrostu inflacji w
Polsce była podwyżka cen żywności.

"Koszty w górnictwie rosną, a żadnych działań nie widać. Problemy będą coraz większe"

- Gdyby Komisja Europejska nie zaakceptowała planu pomocy publicznej
dla kopalń, to mogłoby w Polsce dojść do rozruchów i niepokojów
społecznych - mówi portalowi WNP.PL Marian Kostempski, były prezes
Kopeksu.

MC: strategia cyfryzacji państwa trafi w lipcu do uzgodnień międzyresortowych

Projekt nowelizacji ustawy będący podstawą prawną Strategii
cyfryzacji państwa trafi do uzgodnień międzyresortowych, konsultacji
oraz opiniowania w lipcu br. - poinformowało PAP Ministerstwo Cyfryzacji
(MC). Resort dodał, że rząd będzie mógł przyjąć Strategię w drodze
uchwały.

Izrael: Gabinet bezpieczeństwa zalegalizował 5 osiedli na Zachodnim Brzegu

Izraelski gabinet bezpieczeństwa zalegalizował pięć żydowskich
osiedli na okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu i przyjął szereg sankcji
wymierzonych w Autonomię Palestyńską. W zamian nacjonalistyczny minister
Becalel Smotricz zgodził się na odblokowanie środków dla Autonomii.

Bodnar: 11 lipca posiedzenie komisji sprawiedliwości ws. noweli ustawy o KRS

Rozmawiałem w piątek z przewodniczącym sejmowej komisji
sprawiedliwości i praw człowieka; 11 lipca odbędzie się posiedzenie
komisji ws. nowelizacji ustawy o KRS i senackich poprawek do tej ustawy -
powiedział w piątek szef MS, prokurator generalny Adam Bodnar.

Bodnar o pomyśle 100 prokuratorów do rozliczania PiS: lepszym rozwiązaniem będą zespoły śledcze

Lepszym rozwiązanie będą zespoły śledcze do zajmowania się
konkretnymi sprawami - powiedział Adam Bodnar, pytany o postulat zespołu
ds. rozliczeń PiS, by wyznaczyć do tego 100 prokuratorów. Szef MS
podkreślił jednocześnie, że jego piątkowe spotkanie z zespołem było
"bardzo dobre".

Polacy mogą płakać przy rachunkach za prąd

Dodatkowo wzrośnie opłata za samą dystrybucję z 289 do 430 zł za MWh

Rachunki za prąd. Prezes URE mówi o 622,8 zł za MWh

Eksport w dół, import w dół. Co z polską gospodarką?

Chodzi o dostarczanie towarów za granicę i nabywanie towarów z zagranicy

Znamy dług Polski po pierwszym kwartale

Rośnie dług Polski. Również zagraniczny,NBP informuje: zadłużenie zagraniczne brutto Polski wzrosło w I kw.‘24 do 400.216 mln euro. Zadłużenie zagraniczne brutto Polski wzrosło w I kw. 2024 r. do 400.216
mln euro z 388.310 mln euro w IV kw. 2023 r., po korekcie z 386.353 mln
euro - podał Narodowy Bank Polski.Zadłużenie sektora rządowego wzrosło do 113.797 mln euro z 105.629 mln euro.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

22. Tak widzą wydzielanie aktywów

Tak widzą wydzielanie aktywów węglowych. Napisali do ministra

28 czerwca br. Rada Krajowa Związku Zawodowego Górników w Polsce
(ZZGwP) skierowała do Jakuba Jaworowskiego, ministra aktywów
państwowych, pismo dotyczące prac Zespołu do spraw wydzielenia aktywów
węglowych.

RPO: związek partnerski jest obowiązkiem państwa

Związek partnerski jest tej chwili jest obowiązkiem państwa. Dosyć
jednoznacznie zostało to wyłożone w orzeczeniu Europejskiego Trybunału
Praw Człowieka z grudnia ub.r. - powiedział w sobotę Rzecznik Praw
Obywatelskich prof. Marcin Wiącek.

Rolnicy oburzeni wysokością renty alkoholowej. "Wysoce demoralizujące"

Renta alkoholowa, choć dotyczy wąskiej grupy, to wywołuje spore
emocje. Wielkopolska Izba Rolnica skomentowała wysokość tego
świadczenia. Zdaniem rolników jest to "wysoce demoralizujące".
Organizacja apeluje też do rządzących.
W ostatni czwartek na komisji finansów publicznych, która zajmowała się analizą wykonania budżetu państwa za 2023 rok, niespodziewanie pojawił się wniosek ministra kultury, wspierany przez ministra finansów o przekazanie kolejnej transzy środków finansowych dla mediów publicznych. Tym razem chodziło o kwotę 425 mln zł, przy czym tym razem ani minister kultury, ani minister finansów nawet nie próbowali wyjaśniać, dlaczego przekazują pieniądze publiczne do podmiotów, które są przecież w likwidacji już od blisko pół roku.

Prezes
PiS na proteście w Warszawie. Mówi o siłach zewnętrznych. "Obok wojny z
polską gospodarką, chcą uderzać także w polskie symbole"

To dążenie do tego, aby nasz naród sam siebie uznał za takiego,
który nie ma się czym chwalić, nie ma bohaterów, nie sprawdził się w tym
najtrudniejszym okresie nowoczesnej historii Polski, Europy
i świata.(…) Mamy być narodem gorszym, który godzi się na gorszy los” -
w taki sposób prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenia usunięcie z wystawy
stałej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku rtm. Witolda Pileckiego, św.
o. Maksymiliana Kolbe oraz bł. Rodziny Ulmów. Mamy być narodem gorszym, który godzi się na gorszy los.
Bo ostatnie lata, do 15 października 2023 r., to były lata, w których
dążyliśmy w sposób przemyślany i skuteczny, by nasz los stał się
w każdym wymiarze zbliżonym do tych na zachód od naszych granic— zaznaczył Kaczyński. Dziś
polityka polskiego rządu nie jest realizacją żadnego polskiego
programu, jest realizacją zapotrzebowania zewnętrznego, jest realizacją
tego, czego potrzebują ci, którzy chcą odnowić Europę imperializmów,
Europę, w której są ci podporządkowani i ci, którzy decydują, i którzy
w sposób konsekwentny idą tą drogą, choć już dzisiaj nie przy pomocy
broni, tylko zupełnie innymi metodami— powiedział.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl