Pomnik chwaly
W Europie jest kilkadziesiat lukow triumfalnych, w wiekszosci rzymskich. Na calym swiecie jest ich jeszcze wiecej. Pewnie, ze Luk Triumfalny upamietniajacy Bitwe Warszawska 1920 r. powinien powstac dawno temu. Obecnie projekt pomnika zatwierdzony przez wladze miasta Warszawy oraz ministerstwa prof. Glinskiego ma sie nijak do nich wszystkich. Moglby byc na przyklad pomnikiem upamietniajacym wejscie Polski do Unii Europejskiej. Wyglada troche jak wiertlo czy swider, wiec nawet nie trzeba sie bardzo wysilac z wlasciwa interpretacja. Natomiast interpretacja zaproponowana przez tworce takiego wysilku z pewnoscia wymaga a i nawet wtedy swego celu nie osiaga.
Na wladze miejskie Warszawy nie mozna liczyc, wiec moze lepiej byloby zbudowac pomink, a nawet cos wiekszego, poza Warszawa. Moiglby to byc Radzymin, ktory nie jest zbyt odlegly od Warszawy. Przykladem takiego wiekszego przedsiewziecia moze byc Tannenberg Denkmal, ktory zostal zbudowany po I wojnie swiatowej przez wladze niemieckie. Najpierw upamietnial zwycieska bitwe z wojskami rosyjskimi w 1914 r.. Pozniej przeobrazil sie w Mauzoleum Hindenburga, nie tracac jednoczesnie swej pierwotnej funkcji wotum dziekczynnego.
Pomnik zostal zbudowany na specjalnie w tym celu usypanym wzgorzu pomiedzy Olsztynkiem, Sudwa i Krolikowem na Mazurach, dawniej w Prusach Wschodnich. Kompleks powstal w latach 1924-1927 jako pomnik upamietniajacych poleglych w zwycieskiej bitwie. Pozniej zostal przebudowany (1934-1935), by lepiej sluzyl zakladanym celom oraz zbudowano w nim Mauzoleum marszalka Paula von Hindenburga oraz jego zony.
Dwie idee legly u podstaw zalozen dziela architektonicznego. Jedna, to krag blokow kamiennych ze Stonehage, ktory uwazano za miejsce starozytnego germanskiego miejsca kultu. Druga idea, to zamek krzyzacki zbudowany z czerwonych cegiel.
Kompleks skladal sie z 8 wiez o wysokosci 20 m. zbudowanych na podstawach o wymiarach 9 m.X 9 m. Kazda z wiez miala inny temat. Wieza nr. 6 byla poswiecona zolnierzom, wieza nr 8 byla generalska, miescily sie w niej popiersia 15 niemieckich generalow dowodzacych w Bitwie Mazurskiej. Inna wieza, numer 4, miescila kopie sztandarow wszystkich pulkow wojsk niemieckich uczestniczacych w bitwie. Najwazniejsza byla wieza nr 5. Na parterze znajdowaly sie groby marszalka Hindenburga i jego zony, zas na gorze jego posag czterometrowej wysokosci wyrzezbiony z ciemnozielonego porfiru.
Sam dziedzinic zajmowal 3/4 hektara. Poza podstawowym masywem znajdowaly sie budowle towarzyszace, no i zasadzono 1500 duzych debow.
Na calym przedsiewzieciu skorzystala miejscowosc Olsztynek. Zbudowano infrastrukture turystyczna, boisko, amfiteatr i gospode Tannenbergkrug. Nad jez. Jemiolowo zbudowany zostal dom wycieczkowy dla mlodziezy, w ktorym moglo zamieszkac 160 osob. Miasto otrzymalo tez nowy dworzec.
Glowne zrodlo: Bogumil Kuzniewski, "Tennenberg-Denkmal i jego dzieje".
- Tymczasowy - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
6 komentarzy
1. https://www.youtube.com/watch
2. https://www.youtube.com/watch
3. https://www.youtube.com/watch
4. @Tymczasowy
Mi podoba sie najbardziej Luk Triumfalny w Paryzu. Mozna ogladac Pole Elizejskie z gory. Wdrapalismy sie z zona w 2011 roku po schodach (284 stopni) na gore, na platforme widokowa. Piekny widok.
Pozdrawiam
S.S.
En passant
5. https://www.youtube.com/watch
6. Bardzo ujal mnie
pomnik postawiony poleglym w bitwie koniom. To wodopoj, ktory mozna zobaczyc na video#3 w czasie 4:13. Pomysl przeforsowala corka architekta.