Adwent 2018-oczekiwanie na przyjście Zbawiciela

avatar użytkownika Maryla

Adwent to czas w roku liturgicznym, który rozpoczyna się od I Nieszporów niedzieli po sobocie 34. tygodnia Okresu Zwykłego (w tym roku ta sobota to 2 grudnia), a kończy przed I Nieszporami uroczystości Narodzenia Pańskiego w wieczór 24 grudnia. Trwa od 23 do 28 dni i obejmuje cztery kolejne niedziele przed 25 grudnia. Pierwsza niedziela Adwentu w roku 2018 przypada 2 grudnia. Kolejne niedziele to 9, 16 i 23 grudnia 2018.

W czasie całego Adwentu, poza niedzielami i uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP (8 grudnia), odprawiane są Roraty. Ta bardzo dawna tradycja jest nadal w Polsce kultywowana. Roraty to Msze ku czci Najświętszej Maryi Panny, odprawiane wczesnym rankiem. Ich nazwa pochodzi od łacińskich słów pieśni często śpiewanej na ich początku - Rorate caeli desuper (Spuśćcie rosę, niebiosa). W czasie Rorat przy ołtarzu znajduje się dodatkowa, ozdobna świeca - symbolizuje ona obecność Maryi. Eucharystia rozpoczyna się przy zgaszonych światłach; zapalają się one dopiero podczas uroczystego hymnu "Chwała na wysokości Bogu". Jest to jeden z nielicznych przypadków w roku liturgicznym, kiedy hymn ten śpiewa się każdego dnia (chociaż wyłącznie podczas Rorat).
W tym dniu zapala się w okolicach ołtarza  białą świece roratką zwaną. Świeca symbolizuję Matkę Boską.
 
                             

To wyjątkowy czas dla chrześcijan. Adwent to czas oczekiwania na przyjście Boga w Jezusie Chrystusie. Słowo adwent pochodzi z języka łacińskiego "adventus", które oznacza przyjście. Najbardziej charakterystycznym zwyczajem adwentowym, zwłaszcza w Polsce, są Roraty. Jest to Msza św. sprawowana ku czci Najświętszej Maryi Panny, zwykle bardzo wcześnie rano. Wierni, często w ciemnościach przenikniętych jedynie blaskiem trzymanych w ręku świec, wraz z Maryją czekają na wybawienie jakie światu przyniosły narodziny Zbawiciela. Z Roratami związany jest zwyczaj zapalania specjalnej świecy ozdobionej mirtem, nazywanej roratką. Symbolizuje ona Maryję, która jako jutrzenka zapowiada przyjście pełnego światła - Chrystusa. Innym zwyczajem jest zawieszanie w kościele wieńca z czterema świecami oznaczającymi cztery niedziele Adwentu. Z upływem kolejnych tygodni podczas Rorat zapala się odpowiednią liczbę świec.

1

W pierwszą Niedzielę Adwentu zapalmy pierwszą święcę.

Kiedy Adwent 2017 - data rozpoczęcia oczekiwania na święta

W każdą niedzielę adwentu w kościele przy ołtarzu będzie zapalana kolejna świeca. Pierwsza symbolizuje przebaczenie przez Boga grzechu nieposłuszeństwa Adamowi i Ewie. Druga - wiarę patriarchów Izraela w dar Ziemi Obiecanej. Trzecia to symbol radości króla Dawida świętującego przymierze z Bogiem. Ostatnia symbolizuje nauczanie proroków, zapowiadających przyjście Mesjasza i jego królestwa.

Etykietowanie:

11 komentarzy

avatar użytkownika Maryla

1. Zapalmy pierwszą świeczkę


Ewangelia na I niedzielę adwentu

My
czekamy na dobrego Pana, który daje nam to, co dobre i uczy nas, jak
nie zmarnować wolności. Jest dobry, bo dla nas zbudował swój dom – świat
i daje nam udział w jego urządzaniu, czyli w budowaniu królestwa Bożego
na ziemi. On nam nie odbiera wolności, ale pokazuje nam prawdę, gdyż
chce, abyśmy wiedzieli, kim naprawdę jest człowiek i co powinien czynić,
aby prawdziwie stać się człowiekiem. Uznać Go za Pana to zgodzić się na
to, by Jego wola się liczyła w naszym życiu i kierować się Jego
mądrością w naszym postępowaniu, bo tylko On może uczynić nasze życie
prawdziwie wielkim, szczęśliwym i pięknym.

Nim nadejdzie - piosenka adwentowa

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika TW Petrus13

2. Druga - wiarę patriarchów Izraela w dar Ziemi Obiecanej

to ja przy zapalaniu tej drugiej proszę usilnie wszystkich wierzących w Trój Jedynego Boga,wołajcie krzyczcie modlitwą do św.Michała Archanioła
"Święty Michale Archaniele! Wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen!!!"
Jakiś czas temu byłem świadkiem niezwykłej modlitwy,niezwykłej też (przynajmniej dla mnie kobiety (wdowy).To co ten Boży Szaleniec potrafi zrobić przekraczało moją wyobraźnię,a ponieważ samotną jak myszka kościelna praktycznie mieszkała i pracowała w kościele,czuwała w kaplicy przed Najświętszym Sakramentem,sprzątała kościół,kaplicę z wystawieniem NS,pomagała przy kolportacji prasy katolickiej,no może już wystarczy bo ją uszy swędzieć zaczną ;). To co zobaczyłem (a byliśmy sami) ona w ławce, ja z tyłu daleko za nią (nie widziała że jest obserwowaną),bywały momenty ciszy,ale czasem zaczęła machać rękami,a ja usłyszałem w myślach - co Ty mi robisz!,ja się tak staram a Ty wciąż pozwalasz na to żeby spotykało mnie
chamskie zadość uczynienie!),niesamowite!. Kiedyś też się wciekałem tak jak ona (ale ja jestem prostak i cham),nie mogłem pojąć dlaczego za coś,co za friko zrobimy (Nie Dobremu Bogu) naszym bliźnim,dostajemy fest kopa w d..,bądź w "pomyjok" jak są wolne "moce przerobowe". Moja znajoma "siostra" żyje,ja kurna też,choć nie wiem po co!. Może tylko po to żeby Was
prosić o wołanie o Miłosierdzie Boskie nad nami,i nadzwyczajną interwencję
św.Michała Archanioła Obrońcy Czci Boga,w każdej,dla nas niezrozumiałej sytuacji.
ps.modlitwę do św.Michała Archanioła już odmawia się codziennie w Polskim KK


 

avatar użytkownika Maryla

3. Abp Jędraszewski na Adwent 2018

http://www.niedziela.pl/artykul/39442/Abp-Jedraszewski-na-Adwent-2018
Dzieli nas kilka tygodni od świąt Bożego Narodzenia i chodzi o to, by na tę kolejną rocznicę przyjścia Zbawiciela na świat przygotować jak najlepiej nasze serca, sumienia i miłość wobec Boga i drugiego człowieka – zwrócił się do wiernych archidiecezji krakowskiej abp Marek Jędraszewski. Przed I niedzielą nowego roku liturgicznego metropolita wystosował do wiernych list oraz przesłanie video.

W swoim liście abp Jędraszewski zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa z jakimi w codzienności zmaga się każdy chrześcijanin. Przywołał m.in.: zatracenie wewnętrznej wolności i cudownej zdolności miłowania oraz zbytnie zatroskanie problemami codzienności, które nie pozwalają odpowiedzialnie myśleć o czekających nas sprawach ostatecznych. - Współczesna kultura pragnie nas za wszelką cenę zamknąć w jednej chwili - każe żyć chwilą, odcinając się od przeszłości i zabraniając myśleć o tym co nas czeka – zauważa arcybiskup. Przypomina jednocześnie, że „adwent, który rozpoczynamy jest czasem, który rozrywa nas z niewoli chwili bieżącej i każe skierować nasze myśli, nasze serca, nasze pragnienia, a także nasze nadzieje w przyszłość”. W swoim liście arcybiskup wyraźnie zaznacza, że „żeby nie ulec niebezpiecznym zjawiskom, chrześcijanin musi żyć duchem Adwentu”.

Życie każdego katolika, według arcybiskupa, musi stać się swoistą pielgrzymką i czasem czujności, oczekiwania i modlitwy. - Do takiej właśnie postawy wzywa nas Pan Jezus, wołając: „Czuwajcie więc i módlcie się w każdym czasie, abyście mogli uniknąć tego wszystkiego, co ma nastąpić, i stanąć przed Synem Człowieczym” (Łk 21, 36) – twierdzi hierarcha i dodaje, że „prawdziwa i autentyczna miłość domaga się właśnie czujności, aby nie zaprzepaścić żadnej nadarzającej się okazji do dawania świadectwa swojej wierności wobec Boga i gotowości do obdarowywania innych dobrocią własnego serca”.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika gość z drogi

4. Dobrej Nocy Kochana Blogmedio

Dobrej i Spokojnej i niech Aniołowie czuwają nad Waszym Snem :)

gość z drogi

avatar użytkownika Maryla

5. Każdy ma jakąś pustynię O. Stanisław Jarosz OSP

Czas Adwentu jest zaproszeniem do myślenia o powtórnym przyjściu Jezusa, a czytania mszalne są pełne otuchy. Każdy z nas ma jakąś pustynię w sobie, w swoim życiu. Może pustynię niemocy, bezradności, bezsilności? Pustynię zmarnowanego i przegranego życia? Może pustynię samotności, cierpienia? Może wreszcie pustynię upadku i grzechu? Na pustyni nie pomogą pieniądze, godności, układy, wykształcenie.

Św. Jan ogłasza chrzest nawrócenia dla odpuszczenia grzechów. Wzywa mnie do nawrócenia, do zmiany myślenia. Na pustyni jestem wezwany, bym poszedł do źródła – do źródła miłosierdzia, którym jest sakrament pokuty. Chcę się nawrócić, chcę przyjąć Boże przebaczenie, chcę się przyodziać w sprawiedliwość pochodzącą od Boga. Chcę prostować ścieżki mojego życia, ponieważ są one często pokręcone, ponieważ często osądzam, oskarżam i jestem egoistą.

http://www.niedziela.pl/artykul/140356/nd/Kazdy-ma-jakas-pustynie

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

6. Druga niedziela Adwentu

Druga niedziela Adwentu Adwent oczekiwaniem na przyjście Pana -
Przygotujcie drogę Panu, prostujcie ścieżki dla Niego... Wszyscy ludzie ujrzą zbawienie Boże (Łk3,4.6).
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/9d/Advent_wreath.jpg/793px-Advent_wreath.jpg



 Do Pani Maryli,

Szanowna Pani Marylo,

Lud polski, podczas adwentu, jak na Wielkanoc, idzie do spowiedzi,
wesoła muzyka i śpiewki milkną wszędzie, bo jak mówi stare przysłowie o
patronach, rozpoczynających adwent:

Święta Katarzyna klucze pogubiła,

Święty Jędrzej znalazł – zamknął skrzypki zaraz.

Do pory adwentowej mają Polacy przepowiednie rolnicze i przysłowia:

1) Gdy w adwencie sadź na drzewie się pokazuje, to rok urodzajny nam zwiastuje.

2) Co zamorzysz w adwencie, tego nie dobędziesz po święcie.

3) Kto się zaleca w adwenta, ten będzie miał żonę na święta.

4) Kto ziemię w adwent pruje, ta mu trzy lata choruje.

5) W adwenta same posty i święta (roraty codziennie odprawiane).

Z polskich pieśni adwentowych XVI i XVII wieku przytaczamy słowa i nuty następnej (ze zbiorów p. Polińskiego):

Boże wieczny, Boże żywy,

Odkupicielu prawdziwy,

Wysłuchaj nasz głos płaczliwy!

Któryś jest na wysokości,

Schyl nieba, użycz litości,

Spuść się na nasze niskości!

O niebieskie góry mnogie,

Spuśćcie rosę na ubogie,

Dajcie nam zbawienie drogie.

Nie trzymajcie Przejrzanego,

Chmury gęste, z dżdżem naszego

Przynieście Sprawiedliwego!

Przyjdź co rychlej, Miłosierny

Panie Boże nasz Niezmierny.

Ciebie czeka lud Twój wierny.

Obejdź się z nami łaskawie,

Zmiłuj się nad nami, Panie,

Racz przyjść ku naszej naprawie!

Racz odmienić swój gniew srogi;

Daj, aby człowiek ubogi

Nawiedził Twe święte progi.

Usłysz płacz stworzenia Swego,

Daj doczekać uciesznego

Narodzenia Syna Twego.

Amen, amen, raczysz to dać,

Byśmy się tam mogli dostać,

W niebie z anioły królować.

Módlmy się czekając na Boże Narodzenie.

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika gość z drogi

7. "Módlmy się czekając na Boże Narodzenie.|"

Módlmy się czekając na Boże Narodzenie.

Michał Stanisław de

Modlimy się drogi acz już TU na Ziemi nieobecny Panie Michale

gość z drogi

avatar użytkownika gość z drogi

8. "Módlmy się czekając na Boże Narodzenie.|"

Módlmy się czekając na Boże Narodzenie.Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

Modlimy się drogi acz już TU na Ziemi nieobecny Panie Michale

gość z drogi

avatar użytkownika Maryla

9. Panie przyjdz

1. Panie proszę przyjdź, serce Ci otworzę, Chcę byś mieszkał w nim, ze mną zawsze był. Tyś największy skarb, mojej wiary płomień. Pragnę z Tobą iść, kochać tak jak Ty. Tak wiele dałeś mi, a ja nie umiem przyjść. By po przez grzechu mrok podać Ci swą dłoń. Cóż mogę Tobie dać za tyle w życiu łask. Więc serce Jezu weź, chcę by kochało Cię. 2. Biegnę ścieżką gwiazd, szukam Twojej twarzy, I nie widzę jak obok cierpi brat. Panie pomóż mi, przyjm modlitwę moją. Chcę, by miłość Twa napełniła mnie. Tak wiele dałeś mi, a ja nie umiem przyjść. By po przez grzechu mrok podać Ci swą dłoń. Cóż mogę Tobie dać za tyle w życiu łask. Więc serce Jezu weź, chcę by kochało Cię.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

10. Ewangelia Trzecia niedziela

Ewangelia

Trzecia niedziela Adwentu nazywana jest Niedzielą Gaudete – radości

Znalezione obrazy dla zapytania adwent


Nazwa pochodzi od pierwszego słowa antyfony na wejście
“Gaudete in Domino” (czyli “radujcie się w Panu”). Antyfona ta jest
poświadczona już w najstarszych zachowanych antyfonarzach liturgii
rzymskiej z VIII i IX w. (wówczas antyfona na wejście była refrenem
Psalmu śpiewanego na rozpoczęcie Mszy św.) i została także zachowana w
obecnym Mszale.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

11. Ewangelia na IV Niedzielę


Ewangelia na IV Niedzielę adwentu

W tym czasie Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem w góry do pewnego miasta w pokoleniu Judy. Weszła do

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl