Rada Narodowego Instytutu Wolności.
Szef rządu Mateusz Morawicki i wicepremier Piotr Gliński zainaugurowali dziś działalność Rady Narodowego Instytutu Wolności. Nowa instytucja ma wspierać organizację pozarządowe i rozdzielać przeznaczone dla nich środki. Premier Mateusz Morawiecki po wręczeniu nominacji członkom Rady powiedział, że dzisiejszy III sektor to spadkobierca wielkich tradycji.
– Dla mnie to jest tak ważne, że możemy zainicjować działania instytucji przez duże I. Instytucji, która może korzystać z wielkich, wspaniałych doświadczeń polskich z dawnych lat. Można powiedzieć nawet, że dawnych wieków. W jakimś stopniu III sektor jest dziś spadkobiercą ruchu ludowego, również socjalistycznego, narodowego, czyli wielkich tradycji sprzed kilkudziesięciu lat – zaznaczył szef rządu. Prezes Rady Ministrów dodał, że organizacje pozarządowe powinny być niezależne i gospodarne.
– Większość mojego życia zawodowego spędziłem w II sektorze, dzisiaj jestem w I sektorze, a wy w III sektorze – mam nadzieję – będziecie takim dobrym łącznikiem między tymi światami a najważniejszym światem, czyli naszym społeczeństwem – wskazał Mateusz Morawiecki. Z kolei Piotr Gliński, wicepremier i zarazem przewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego, wskazał, że nie ma współcześnie dobrze funkcjonującej, nowoczesnej demokracji bez aktywnego udziału społeczeństwa.
– Potrzebujemy tego zaangażowania obywatelskiego, potrzebujemy rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce i państwo powinno być odpowiedzialne za proces mądrego wspierania aktywności obywatelskiej i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, dlatego powołaliśmy Narodowy Instytut Wolności, który będzie na tym pierwszym etapie zawiadywał ok. 130 mln środków publicznych na programy dla polskich obywateli – tłumaczył Piotr Gliński. Wicepremier podziękował też członkom Rady Narodowego Instytutu Wolności, że zdecydowali się w nim zostać
– Ten komitet – warto dla opinii publicznej powiedzieć – jest czymś prekursorskim w polskim systemie wsparcia, bo to jest podniesienie na wyższy poziom polityczny właśnie interesów, czy rzecznictwa społeczeństwa obywatelskiego – dodał przewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego. Narodowy Instytut Wolności będzie nie tylko wspierał NGO, ale także rozdzielał dla nich środki.
Rocznie to około 130 mln zł. Będą one przeznaczone m.in. na rozwój wolontariatu, uniwersytetów ludowych, lokalnych mediów obywatelskich oraz polskiego harcerstwa, a także innych inicjatyw oddolnych.
http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2018-02-21/premier-powolal-rade-narodowego-instytutu-wolnosci-ma-wspierac-organizacje-pozarzadowe/
- Zaloguj się, by odpowiadać
1 komentarz
1. (Brak tytułu)
14 luty 2018
Przewodniczący Komitetu do spraw Pożytku Publicznego na podstawie art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 15 września 2017 r. o Narodowym Instytucie Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (Dz. U. z 2017 r. poz. 1909 i 2371) w dniu 13 lutego 2018 roku powołał Pana Wojciecha Jachimowicza na Przewodniczącego Rady Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego I kadencji.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl