Ekonomiści są śmieszni...
"gazeta.pl" podała, że premier Mateusz Morawiecki zaapelował do zagranicznych sieci handlowych o "polski tydzień" przynajmniej raz w miesiącu. Premier Mateusz Morawiecki jakimśtam ekonomistą jest, bo przecież jako "filozof historyczny" Wielkim Banksterem by nie został.
Tenże ekonomista dał się niedawno poznać jako Wielki Znawca Produkcji Polskiej. 16 i 17 listopada ub.r., w Rzeszowie, razem z innymi ekonomistami fetował "Kongres 590". Te tajemnicze cyferki to trzy początkowe cyfry międzynarodowego kodu kreskowego świadczące o tym, że artykuł został wyprodukowany w Polsce.
"Uwalniajmy polski potencjał!" grzmiało hasło tegoż "Kongresu 590".
Zaraz po tym rzeczywistość sprowadziła mnie na ziemię. Otóż kupiłem trzy artykuły opatrzone kodem kreskowym "590". Były to sznurowadła do butów roboczych, elastyczny stalowy wąż do podłączenia kuchenki gazowej oraz trójfazowe gniazdo z wtyczką.
Panie premierze Mateuszu Morawiecki! Żaden z tych artrykułów nie został wyprodukowany w Polsce! Sznurowadła są włoskie, wąż stalowy jest turecki, a gniazdo z wtyczką - austriackie.
W Polsce zostały tylko przyklejone odpowiednie naklejki!
Ciekawe, co jest w Polsce jeszcze produkowane? Może chociaż te naklejki?
Nie!!! Te naklejki - jak sprawdziłem na opakowaniu zbiorczym - są produkowane w Austrii!
Szlag by trafił taką gospodarkę i takich od niej "fachowców"...
- Zaloguj się, by odpowiadać
12 komentarzy
1. @Morsiku
KTO SIĘ DEZINFORMUJE SAM PRZEZ GAZETA.PL - TEGO WINA :)
" – Rolnicy są kluczowi dla normalnego funkcjonowania całego
kraju. Ich praca musi być doceniania. Polskie produkty również muszą być
doceniane – stwierdził premier Morawiecki. Podkreślał,
że niedopuszczalna jest sytuacja, w której wręcz niemożliwa jest
sprzedaż polskich produktów do zagranicznych sieci handlowych.
– Dzisiaj jesteśmy wzorem jednolitego rynku Unii Europejskiej – mówił
premier Mateusz Morawiecki. Zauważył, że sieci handlowe organizują
promocyjne tygodnie tematyczne, np. włoskie, portugalskie, hiszpańskie
czy francuskie. Zaapelował, by takie inicjatywy dotyczyły także polskich
produktów przynajmniej raz w miesiącu. – Polskie produkty powinny być
sprzedawane w ogromnej większości, tak jest to w krajach zachodnich,
które bronią swoich rynków, mimo tego, że wszyscy jesteśmy częścią
jednolitego rynku europejskiego – podkreślił.
Według premiera wielkie sieci handlowe w Polsce są zdominowane przez
zagraniczny kapitał. – Jesteśmy częścią UE – szanujemy to. Proszę
o patriotyczne zachowanie się również tych sieci. Niech one traktują
polskich producentów i rolników nie tylko z szacunkiem należnym każdemu
człowiekowi, ale przede wszystkich w relacjach handlowych dotyczących
np. ceny skupu i sprzedaży – powiedział szef rządu. Zapowiedział,
że obserwowane będzie, czy nadużywana jest pozycji dominująca, ponieważ
Polska chce jak najwięcej konkurencyjności."
https://www.wprost.pl/
"Patriotyzm Polski dotyczy również polskich produktów". Premier apeluje do zagranicznych sieci
Mateusz Morawiecki chce, żeby obecne w Polsce sieci handlowe
organizowały polskie tygodnie tematyczne - na wzór włoskich, francuskich
czy hiszpańskich. Przynajmniej raz w miesiącu. Chciałem zaapelować do wszystkich producentów i sieci dystrybucyjnych, żeby polskie produkty znalazły należyte miejsce na półkach. Żebyśmy nie byli dyskryminowani względem tego, jak polskie produkty traktowane są za granicą - powiedział premier Mateusz Morawiecki Proszę o patriotyczne zachowanie się również tych sieci. Niech one traktują polskich producentów i rolników nie tylko z szacunkiem należnym każdemu człowiekowi, ale przede wszystkim w relacjach handlowych, dotyczących np. ceny skupu i sprzedaży - apelował premier. Zapowiedział, że sieci będą obserwowane pod kątem ewentualnego nadużywania pozycji dominującej na rynku.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
2. @Morsiku
poniewaz piszesz, że masz braki w informacjach o wykształaceniu premiera Mateusza Morawieckiego, więc najprościej sięgnać do wiki
https://pl.wikipedia.org/wiki/Mateusz_Morawiecki
Młodość
Urodził się 20 czerwca 1968 we Wrocławiu[2] jako syn Jadwigi[3] oraz fizyka i opozycjonisty Kornela Morawieckiego (przewodniczącego Solidarności Walczącej)[2]. Rodzina ojca pochodziła z warszawskiej Pragi, gdzie urodził się i wychowywał się Kornel Morawiecki, który później wraz z żoną zamieszkał we Wrocławiu. Rodzice matki pochodzili ze Stanisławowa, z czasem zamieszkali we Wrocławiu[4].
Rząd Beaty Szydło. W pierwszym rzędzie od lewej: Piotr Gliński, Beata Szydło, Mateusz Morawiecki i Jarosław Gowin (2015)
Od grudnia 1981 Mateusz Morawiecki brał udział w akcjach opozycyjnych: malowaniu napisów na murach, zrywaniu flag, rozklejaniu plakatów i ulotek, druku i kolportażu podziemnych pism oraz rozwieszaniu opozycyjnych transparentów. W latach 1983–1986 wielokrotnie zatrzymywany i przesłuchiwany w sprawie jego ojca, który ukrywał się wówczas przed organami ścigania[2]. Od 1986 publikował pod pseudonimami własne artykuły w prasie podziemnej, głównie w „Biuletynie Dolnośląskim”. W latach 80. kilkakrotnie pobity z powodów politycznych, represjonowany również kolejnymi przesłuchaniami i rewizjami w mieszkaniu[4]. Działał w założonej przez ojca Solidarności Walczącej, a także w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów.
Edukacja
W 1987 ukończył IX Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego we Wrocławiu[5], następnie rozpoczął studia na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie w latach 1988–1989 brał udział w strajkach okupacyjnych[4]. Studia te ukończył w 1992. Kształcił się następnie na Politechnice Wrocławskiej i Central Connecticut State University, a w 1995 uzyskał dyplom Master of Business Administration na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. W tym samym roku ukończył studia podyplomowe z prawa europejskiego i ekonomiki integracji gospodarczej na Uniwersytecie Hamburskim. Studiował także na Uniwersytecie Bazylejskim[6] i w Kellogg School of Management przy Northwestern University[7].
Kariera biznesowa
Od 1991 pracował dla spółki Cogito, współtworzył firmy wydawnicze Reverentia i Enter Marketing-Publishing. W 1991 był współzałożycielem, menedżerem i redaktorem pisma „Dwa Dni”[4]. W latach 1992–1995 pracował jako menedżer odpowiedzialny za marketing i finanse w przedsiębiorstwach konsultingowych i wydawniczych. W 1995 odbył staż w Niemieckim Banku Federalnym. W latach 1996–1997 prowadził projekty badawcze w zakresie bankowości i makroekonomii na Uniwersytecie we Frankfurcie nad Menem. W 1998 został zastępcą dyrektora Departamentu Negocjacji Akcesyjnych w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej. Był członkiem zespołu ministerialnego negocjującego warunki przystąpienia Polski do Unii Europejskiej w kilku obszarach. W 1997 wraz z Frankiem Emmertem opublikował Prawo europejskie, podręcznik z zakresu prawa unijnego i ekonomiki integracji gospodarczej[8]. W latach 1998–2001 był członkiem rad nadzorczych Zakładu Energetycznego Wałbrzych i Agencji Rozwoju Przemysłu[6].
W 1998 podjął pracę w Banku Zachodnim. W latach 1998–2001 był doradcą prezesa zarządu, a następnie dyrektorem banku. W 2001, po połączeniu Banku Zachodniego i Wielkopolskiego Banku Kredytowego, został członkiem zarządu Banku Zachodniego WBK, a w maju 2007 objął stanowisko prezesa zarządu tej instytucji[9]. Kierowany przez niego BZ WBK stał się jednym z trzech największych banków w Polsce. Bank ten w tym czasie, z jego inicjatywy, brał udział w finansowaniu różnych przedsięwzięć kulturalnych, m.in. serialu telewizyjnego Czas honoru oraz filmu Czarny czwartek[4].
Kariera polityczna do 2015
W latach 1998–2002 zasiadał w sejmiku dolnośląskim I kadencji, mandat uzyskał z listy Akcji Wyborczej Solidarność[10].
Od 2008 do czasu wejścia w skład rządu w 2015 był konsulem honorowym Republiki Irlandii w Polsce[6]. W 2010 powołano go w skład Rady Gospodarczej przy premierze Donaldzie Tusku[11].
9 listopada 2015 zrezygnował z funkcji prezesa zarządu Banku Zachodniego WBK[12], pozostając nadal akcjonariuszem BZ WBK (posiadającym blisko 14 tysięcy akcji)[13]. 16 listopada objął urzędy wicepremiera i ministra rozwoju w rządzie Beaty Szydło[14]. W marcu 2016 wstąpił do Prawa i Sprawiedliwości[15].
28 września 2016 odwołany ze stanowisk rządowych[16], a także tego samego dnia powołany ponownie na urzędy wicepremiera i ministra rozwoju i finansów[17] (w resorcie finansów w miejsce Pawła Szałamachy). 30 września tego samego roku stanął na czele Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów. W marcu 2017 na zaproszenie ministra finansów Niemiec uczestniczył w spotkaniu ministrów finansów państw G20 w Baden-Baden, będąc pierwszym przedstawicielem Polski na tym szczycie i jednym z kilku przedstawicieli państw nienależących do grupy[18][19].
7 grudnia 2017 komitet polityczny PiS rekomendował jego kandydaturę na stanowisko prezesa Rady Ministrów w związku z deklaracją rezygnacji ze strony premier Beaty Szydło[20], którą złożyła następnego dnia. Również 8 grudnia Mateusz Morawiecki został przez prezydenta RP Andrzeja Dudę desygnowany[21], a w dniu 11 grudnia powołany na to stanowisko[22]. Jednocześnie został też ponownie powołany na urząd ministra rozwoju i finansów[23].
12 grudnia 2017 Sejm udzielił jego rządowi wotum zaufania; za zagłosowało 243 posłów, przeciw oddano 192 głosy[24]. 9 stycznia 2018 Mateusz Morawiecki został odwołany z funkcji ministra rozwoju i finansów[25].
Ordery i odznaczenia
2013: Krzyż Wolności i Solidarności[26]
2015: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (za wybitne zasługi w działalności na rzecz wspierania oraz promowania polskiej kultury i dziedzictwa narodowego)[27]
Nagrody i wyróżnienia
2015: Medal artMecenatu na Interdyscyplinarnym Festiwalu Sztuk Miasto Gwiazd w Żyrardowie[28]
2015: Perła Honorowa Polskiej Gospodarki w kategorii gospodarka[29]
2017: Tytuł „Człowieka Roku 2016” tygodnika „Gazeta Polska”[30]
2017: Pierścień „Inki” (za postawę patriotyczną i krzewienie idei pamięci o Żołnierzach Wyklętych)[31]
Życie prywatne
Ma cztery siostry[32]. Od pierwszej połowy lat 90. żonaty z Iwoną, ojciec czworga dzieci: dwóch synów i dwóch córek[3][33][34].
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
3. Dziwnie to brzmi
"Prosze o patriotyczne zachowanie sie rowniez tych sieci". Powiedzmy, ze taka siec jest portugalska. Jeszcze trudniej pojac, gdy jest miedzynarodowa.
4. Bankster...
...pozostanie banksterem. I żadne MBA i inne cudaczne kwadraciki na głowach nie dadzą normalnego wykształcenia.
Dla mnie to wyraźny sygnał końca "dobrej zmiany".
A tak dobrze żarło...
Jeśli facet mówi o czymś (590!), o czym nie ma zielonego pojęcia, to jakim on będzie premierem?
PS. Mój znajomy (fachowiec - nie ekonomista) na takie komentarze jak wyżej powiada: "do brzegu, do brzegu"...
Niechlubny udział każdy ma: ten, który milczy, ten, który klaszcze...
5. @Morsiku
ciekawa jestem, co powiesz za rok o tej porze.
Wrócę do tego.
ps. ostatnio podpierałes sie analfabetą w kontrze do Macierewicza ;) teraz Morawiecki za bardzo wykształcony:)
Sa tacy, którym nikt nie dogodzi! :)
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
6. Czy ja napisałem, że...
...za bardzo??? On nie ma żadnego porządnego wykształcenia!
Prowident za to samo dostał nagrodę!
Promujmy Prowidenty!
Niechlubny udział każdy ma: ten, który milczy, ten, który klaszcze...
7. @Morsiku
:) turlam sie ze śmiechu hi hi hi
Jak kijek nie pasuje, to pałkę się przymierza :))
Prestiżowe nagrody Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej trafiły tym
razem do 12 laureatów – osobistości oraz instytucji, które w ubiegłym
roku osiągnęły szczególnie znaczące sukcesy lub zaważyły na rozwoju
polskiej gospodarki. Laureatem Super Wektora 2017 został Premier Mateusz
Morawiecki.
Wektory 2017 otrzymali:
1. Provident
Za
wieloletnie utrzymywanie pozycji lidera na rynku finansów osobistych
oraz nieustanne wprowadzanie nowych rozwiązań w funkcjonowaniu branży.
2. Wojciech Faszczewski – Prezes Zarządu, PEPEES
Za imponującą ekspansję zagraniczną firmy, ale także za uwagę i energię poświęconą lokalnej społeczności.
3. Igor Klaja – Prezes Zarządu, OTCF
Za
przekucie własnej pasji sportowej na energię tworzenia nowoczesnej i
profesjonalnej firmy, za odwagę i determinację w realizacji celu.
4. Krzysztof Domarecki – założyciel Selena FM
Za
śmiałą inwestycję w badania i rozwój, dzięki czemu jego firma znalazła
się w czołówce producentów i dystrybutorów chemii budowlanej na świecie.
5. Norbert Rethmann
Za
osobiste i długotrwałe zaangażowanie w budowę dobrych relacji pomiędzy
Polską a Niemcami, konsekwentne inwestowanie na polskim rynku oraz
prowadzenie na szeroką skalę działalności charytatywnej.
6. Rafał Holanowski – Prezes Zarządu, Supra Brokers
Za
nowatorskie koncepcje zarządzania produktami ubezpieczeniowymi w
sektorze medycznym – szczególnie za rozwiązania dotyczące ryzyka
klinicznego.
7. Paweł Gos – Prezes Zarządu, Exact Systems
Za zbudowanie wyjątkowej firmy, w której jakość to filozofia, cel, oraz usługa i za ogromny międzynarodowy sukces.
8. Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce
Za
ogromny sukces na rynku przewozów międzynarodowych oraz niezłomną walkę
z protekcjonizmem, po jaki sięgnęli pokonani zagraniczni konkurenci.
9. „Pracodawcy Pomorza i Kujaw” Związek Pracodawców
Za
25 lat rzetelnej i efektywnej pracy na rzecz lokalnych pracodawców oraz
znaczące wsparcie udzielane Pracodawcom RP w działaniach
ogólnopolskich.
Wektory na 25-lecie działalności:
1. Telewizja Polsat
Za
25 lat rozwoju zarówno pod względem biznesowym, jak i medialnym oraz
za nieustanne dążenie, aby być jeszcze lepszym – czego efektem jest
dzisiejsza pozycja na rynku polskich mediów.
2. LUX MED Sp. z o.o.
Za
25 lat działalności opartej na założeniu, że w leczeniu dobro pacjenta
ma priorytet – oraz udowodnienie, że inwestycja w jakość leczenia to
inwestycja opłacalna dla wszystkich.
SUPER WEKTOR 2017
Mateusz Morawiecki – Prezes Rady Ministrów
Za
to, że najpierw nakreślił odpowiednią strategię – Strategię na rzecz
Odpowiedzialnego Rozwoju, a następnie przekonał do jej realizacji siły
polityczne. Za to, że oddał w niej należne miejsce przedsiębiorcom, bez
których rozwój Polski nie jest możliwy.
Partner strategiczny
http://pracodawcyrp.pl/czlonkowie
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
8. Marylu
Juz nie pamietam jak to mialo byc, czy Morsik zadecydowal, ze PiS straci "na bank" wladze jesienia 2016 r. czy 2017? Cos mi mowi, ze 2016 r.
Niech sobie dalej przewiduje. Do ilu razy sztuka?
9. Ależ ja tylko...
...napisałem, że mnie się wymiana Pani Beaty Szydło na bankstera Morawieckiego nie podoba.
A tu taki pojazd, jak nie przymierzając Owsiak na Jakiego.
Nie wiem, co bezkrytyczni miłośnicy PiS widzą w tym wszechstronnie wykształconym Juniorze?
Nowa dewocja się kroi? :):):)
Niechlubny udział każdy ma: ten, który milczy, ten, który klaszcze...
10. @Morsiku
nie kijem go, nie pałka, to doklejaniem etykietek?
Nie ładnie, Nadredaktorze, nieładnie , brakuje argumentów?
Tymczasowy tylko przypomniał Morsikowe wróżby.
I od razu lu?
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
11. ...bo zamiast wytłumaczyć mnie,...
...ekonomicznemu beztalenciu, jak to jest tym kodem "590", to odbiegacie zaraz od tematu żeby, broń Boże nowej "świętości nie szargać".
Ja tylko wyłuszczyłem swoje wątpliwości co do orientacji Pana Premiera w produkcji polskich - ponoć - towarów. Na praktycznym przykładzie wyłuszczyłem. Zamiast wyjaśnienia i wyprowadzenia mnie z ewentualnego błędu - wypychanie problemu na margines.
Więc powtórzę i proszę o rzeczowe wyjaśnienie:
"Uwalniajmy polski potencjał!" grzmiało hasło tegoż "Kongresu 590".
Zaraz po tym rzeczywistość sprowadziła mnie na ziemię. Otóż kupiłem trzy artykuły opatrzone kodem kreskowym "590". Były to sznurowadła do butów roboczych, elastyczny stalowy wąż do podłączenia kuchenki gazowej oraz trójfazowe gniazdo z wtyczką.
Panie premierze Mateuszu Morawiecki! Żaden z tych artrykułów nie został wyprodukowany w Polsce! Sznurowadła są włoskie, wąż stalowy jest turecki, a gniazdo z wtyczką - austriackie.
W Polsce zostały tylko przyklejone odpowiednie naklejki!
Niechlubny udział każdy ma: ten, który milczy, ten, który klaszcze...
12. @Morsiku
nie brnij. Morawiecki jest też podobno winny temu, że śniegu dzieci nie mają na ferie.
Gościem Jacka Ożóga w poranku
Telewizji Republika był Adam Borowski, działacz opozycji demokratycznej w
PRL, wydawca, szef warszawskiego Klubu Gazety Pols .
Kody kreskowe GS1 - GS1 Polska
Kody kreskowe EAN/UPC są najbardziej popularnymi nośnikami danych GS1, stosowanymi od początku funkcjonowania Systemu GS1. Kody kreskowe EAN/UPC
stosuje się dla jednostek handlowych, które będą skanowane w punktach
sprzedaży detalicznej. Wyróżniamy kody EAN-13, EAN-8, UPC-E, UPC-A.
Wszystkie ...
Kod EAN-13: jeden z najczęściej występujących kodów na wyrobach konsumenckich. Prefiks 590
oznacza, iż dany produkt został wyprodukowany lub jest dystrybuowany
przez przedsiębiorstwo zarejestrowane w polskiej organizacji GS1
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl