Uroczystość Najświętszego Imienia Maryi
Tekst Akatystu ku czci Bogurodzicy
* * *
12 września
Uroczystość Najświętszego Imienia Maryi
(Święto to ustanowione zostało około roku Pańskiego 1683)
LEKCJA (z księgi Ekklezjastyk rozdz. 24, wiersz 14-16)
Od początku i przed wiekami jestem stworzona, i aż do przyszłego wieku nie ustanę, i w mieszkaniu świętym służyłam przed Nim. I tak na Syjonie jestem utwierdzona, i w mieście świętym podobnie odpoczywałam, a w Jeruzalem władza moja. I rozkorzeniłam się w zacnym narodzie, i w dziale Boga mego, dziedzictwie Jego, i w zgromadzeniu świętych pobyt mój.
EWANGELIA (u św. Łuk. rozdz. 1, w. 26-38)
Onego czasu posłany został od Boga Anioł Gabriel do miasta Galilejskiego, zwanego Nazaret, do Panny poślubionej mężowi, któremu imię było Józef (z domu Dawidowego), a imię Panny Maryja. I wszedłszy Anioł do Niej, rzekł: Bądź pozdrowiona łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławionaś Ty między niewiastami. Która gdy to usłyszała, zatrwożyła się na mowę jego, i myślała, jakie by to było pozdrowienie. I rzekł Jej Anioł: Nie bój się, Maryjo! albowiem znalazłaś łaskę u Boga. Oto poczniesz w żywocie i porodzisz Syna, a nazwiesz Imię Jego Jezus. Ten będzie wielki, a będzie zwany Synem Najwyższego: i da Mu Pan Bóg stolicę Dawida, Ojca jego, i będzie królował w domu Jakubowym na wieki: a królestwu Jego nie będzie końca. A Maryja rzekła do Anioła: Jakże się to stanie, gdyż męża nie znam? A Anioł odpowiadając, rzekł Jej: Duch Święty zstąpi na Cię, a moc Najwyższego zaćmi Tobie. Przeto i to co się z Ciebie narodzi święte, będzie nazwane Synem Bożym. A oto Elżbieta, krewna Twoja, i ona poczęła syna w starości swojej, a ten miesiąc szósty jest tej, którą zowią niepłodną. Bo u Boga nie będzie żadne słowo niepodobne. I rzekła Maryja: Oto służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego!
Imię pełne radości, pełne łaski, pełne miłości, pełne poświęcenia! Dzięki Ci, wieczny Boże, żeś Twej Matce a naszej Orędowniczce wybrał takie ufność wzbudzające Imię! W tym znajduje się też właściwa zupełnie chwała Zbawiciela, że Bóg darował Mu Imię, które jest nad wszelkie imię; aby na Imię Jezusowe wszelkie kolano klękało w niebie, na ziemi i w podziemiu (1 Fil. 2,9-10). Jak najczcigodniejsza Bogarodzica po Bogu samym jest najdoskonalszą, najczystszą, najczcigodniejszą istotą, tak też należy się Jej po Nim najświętsze, najsłodsze, najpotężniejsze Imię. A chociaż nie tylko Najświętsze Imię Jezus Archanioł Gabriel przyniósł z Nieba, lecz także i imię p o p r z e d n i k a Jezusa Chrystusa, jednakże jest rzeczą pewną, że pełnemu łaski Dziecięciu świętej Anny dano imię M a r y j a tylko na rozkaz Boga i wskutek zwiastowania Anioła.
W osiem dni bowiem po narodzeniu Przeczystej Dziewicy odbywała się w domu św. Joachima uroczystość religijna. Według zwyczaju żydów nie dawano nowonarodzonym dziatkom zaraz imienia, lecz dopiero w osiem dni później. Działo się to przy rozmaitych modlitwach i ceremoniach. Zapewne krewni i przyjaciele dawali świętym rodzicom Maryi i rozmaite rady i poszukiwali stosownego imienia w spisie pokolenia ich rodziny, tak samo, jak to się działo z św. Janem Chrzcicielem. Lecz św. Joachim i Anna położyli koniec tym obradom, oświadczywszy stanowczo: "Maryja jest Imię Jej".
Imię "Maryja"
I cóż znaczy to imię "M a r y j a ?" Nie musiż to być Imię święte, miłe, wiele znaczące, które od samego Najwyższego nadane zostało łaski pełnej, Niepokalanej Bogarodzicy, Królowej Nieba i ziemi? Święci Nauczyciele znaleźli pięć znaczeń dla tego ukochanego Imienia.
Po pierwsze imię Maryja znaczy: niewiasta. Maryja jest niewiastą w najwłaściwszym i najwznioślejszym znaczeniu. Ona jest Dziewicą i Matką zarazem; w Niej odbijają się w najpiękniejszy sposób wszelkie cnoty, wszelki wpływ niewiasty. Każde serce chrześcijańskie wita przeto w antyfonie: "Pod Twoją obronę" Najświętsza Pannę słowami: "O Pani nasza, Orędowniczko nasza, Pośredniczko nasza". I zapewne nie znajdzie się poufalszego, tkliwszego wyrazu na oznaczenie, czym jest Maryja dla nas, jak kiedy Ją zowiemy poprostu: Naszą Kochaną Panią!
Po drugie imię Maryja znaczy tyle co mistrzyni, pani, władczyni. Już w pierwszym momencie narodzenia się Maryja była panią i władczynią nad szatanem, któremu starła głowę; władczynią nad grzechem, który ze swymi podszeptami i ze swą klątwą ani na chwilę nie postał w Jej Niepokalanym Sercu. Ale jakąż władzę miała Maryja, gdy rozkazy wydawała Bogu Synowi! Ewangelia Święta zamyka cały bieg życia Zbawiciela od młodości aż do trzydziestu lat wieku w trzech słowach: "Był im posłuszny". Czyż jest jaka wyższa władza, jak możność panowania nad nieskończonym władcą Nieba i ziemi?
Maryja jest panią i władczynią nad Aniołami i ludźmi. Maryja jest Królową Aniołów; Maryja jest Królową, Matką, Ucieczką, Zdrojem łask dla ludzi. Jej Imię, Jej słowa, Jej żywot, Jej boleści, wszystko, co nam Maryja przypomina, wywiera tajemniczą potęgę na cały świat aż na wieki wieków. Gdzie Jezus Chrystus panuje i jest kochany, tam panuje Maryja i tam też jest kochana.
Po trzecie: Maryja znaczy tyle co "Gwiazda morska". "Gwiazdą - mówi św. Bonawentura - nazywa się dla Jej szczególnej czystości, pomnożonej przez narodzenie Słowa Bożego, które z Niej jak promień z gwiazdy wytrysło; gwiazdą dla Jej szczególnej piękności i niezrównanej otuchy, jakiej wszyscy przez Jej światłość doznają, którzy na burzliwym morzu tego świata znajdują się w niebezpieczeństwie". Rozważmy więc razem, duszo chrześcijańska, znane ci już słowa św. Bernarda o Imieniu Maryi, które zarówno moje serce, jak i bez wątpienia twoje wzruszają i budują: "O grzeszniku, jeżeli bałwany i wichry tego ziemskiego żywota tobą miotają, że już kotwicy zarzucić nie możesz, nie odwracaj oczu od blasku tej Gwiazdy! Jeżeli burzliwe pokuszenia przeciw tobie powstają, a skały smutku zagrażają twej łódce rozbiciem, spojrzyj na tę Gwiazdę i zawołaj: Maryjo! Jeśli szumiące bałwany pychy, dumy, oszczerstwa chcą cię pochłonąć, spojrzyj na tę Gwiazdę i zawołaj: Maryjo! Jeżeli gniew, chciwość, żądze zakłócają spokój twego serca, spojrzyj na tę Gwiazdę i zawołaj: Maryjo! Jeżeli twoje grzechy jak groźne potwory wznoszą się przed tobą, jeżeli zgryzoty sumienia cię dręczą, jeżeli obawa przed sądem napełnia cię strachem śmiertelnym, jeżeli czarny smutek cię ogarnia, jeśli znajdujesz się na krawędzi piekielnej rozpaczy, nabierz odwagi, zwróć myśli do Maryi, a sam na sobie doświadczysz, że słusznie napisano: Imię Dziewicy jest Gwiazda morska, Imię Dziewicy jest :"Maryja".
Po czwarte: Imię Maryja znaczy nie tylko "Gwiazda morska", ale i "Gorzkie morze". Morze, dla pełności łask Boskich, które Najdobrotliwszy zlał na "Łaski pełną", - gorzkie najpierw dlatego, że jest Matką Bolesną; ponieważ o wiele więcej, aniżeli pobożna biblijna Rut może Maryja powiedzieć: Nie nazywajcie mnie Noemi (to znaczy piękna), ale Mara (to jest gorzka), bo mię gorzkością bardzo napełnił Wszechmogący (Rut 1, 20); "Gorzkie morze" dalej, ponieważ piekielnym duchom zgotowała upadek, jak Egipcjanie, którzy lud Boży ścigali i w falach Morza Czerwonego śmierć znaleźli. Bardzo trafnie mówi tu Albert Wielki: "Jeżeli wabieniem ciała czujecie się pociągani, nawet na pół już zwyciężeni, rzućcie się szybko w gorycz tego morza, wymówcie to święte Imię, a przekonacie się niezawodnie z własnego doświadczenia, że Ona nie na próżno nosi imię "Maryja".
Po piąte: na ostatku znaczy imię Maryja tyle, co: "Oświecona", "Oświecająca". Maryja oświeca świat cały Swymi wzniosłymi przykładami, cudami Swego miłosierdzia, blaskiem Swej wspaniałości. Jak niegdyś żydom wychodzącym z Egiptu towarzyszył obłok i wiódł ich, broniąc ich za dnia od żarów słonecznych, a w nocy będąc im przewodnikiem przez swój blask ognisty, tak i Maryja Jest cudownym obłokiem, zasłaniającym nas przed gniewem Bożym i oświecającym świat cały. Cóż byśmy nędzarze, otoczeni ciemnością, cóż byśmy w nocy tego świata poczęli, gdybyśmy nie mieli tak promienistego światła, gdybyśmy nie mieli prowadzącego nas słupa? Zniszcz słońce, cóż się stanie z ziemią? Odbierz Maryję, cóż pozostanie, jak ogarniający wszystko mrok, cień śmierci i najgrubsza ciemność?
Jeśli ty, o duszo chrześcijańska, weźmiesz sobie do serca owo głębokie znaczenie Imienia Maryi, czyż serce twe nie napełni się czcią i ufnością ku Niemu? Wszakże ono przypomina ci najdobrotliwszą Matkę naszą, Jej potęgę i litościwe serce! Jest ono przecież po najświętszym, najwyższego uwielbienia godnym Imieniu - Jezus - najskuteczniejszym Imieniem. Boski Zbawiciel dał uroczystą obietnicę: "Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam, o cokolwiek prosić będziecie Ojca w Imię Moje, da wam!" Czy nie wierzysz, że miłość do Swej Matki niejako zniewala Syna do podobnej obietnicy, która by brzmiała: "Zaprawdę, i zaprawdę powiadam wam, o cokolwiek będziecie Mnie prosić w Imię Mej Matki, dam wam!" Sławny biskup, święty Anzelm, twierdzi i udowadnia rzecz do uwierzenia na pozór niepodobnego: Prędzej nieraz otrzymujemy zbawienie, jeśli wspomnimy na Imię Maryi, aniżelibyśmy wzywali Jej jednorodzonego Syna, Pana naszego Jezusa Chrystusa. Nie dlatego, aby Matka była wyższa i potężniejsza niż Syn. Owszem Syn jest Panem i Sędzią wszystkich, który roztrząsa zasługi każdego pojedynczego; jeśli On zaraz każdego nie wysłucha, który wzywa Jego Imienia, to czyni to bez wątpienia z bardzo sprawiedliwych przyczyn; jeśli potrzebujący pomocy wezwie Imienia Maryi, tedy stają się zasługi i potęga Matki pośrednikami i wyrabiają mu wysłuchanie, chociaż własne jego zasługi na to nie wystarczają.
Święto dzisiejsze ustanowione zostało w roku Pańskim 1683, po wielkim zwycięstwie, jakie odniosły wojska chrześcijańskie nad Turkami w tymże roku pod Wiedniem. Muzułmanie, jak to już i w dawniejszych zdarzało się wiekach, i tym razem zagrozili byli całemu chrześcijaństwu, rozlawszy się po Europie. Wojska chrześcijańskie, które się im opierały, były w znacznej mniejszości. Przybycie im na pomoc pod Wiedeń króla Jana Sobieskiego z polskimi hufcami i jego osobista waleczność, wyratowały cały świat zagrożony już zawojowaniem przez nieprzyjaciół Imienia Chrystusowego. Sobieski zdobyte na Turkach chorągwie posłał papieżowi Innocentemu XI, a Ojciec święty, wiedząc, iż Jan III owo stanowcze i tak ważne dla całego Kościoła zwycięstwo odniósł głównie za wezwaniem Najświętszego Imienia Maryi, ustanowił osobne święto na cześć Najświętszego Imienia Matki Bożej, nakazując je obchodzić w Niedzielę w oktawie uroczystości Jej narodzenia.
Nauka moralna
Tak jak Przeczysta Dziewica zaraz po Swym narodzeniu otrzymała Swe słodkie Imię, tak każdemu dziecku chrześcijańskich rodziców wkrótce po przyjściu na świat przy Chrzcie Świętym daje się imię w sposób uroczysty. W tym kościelnym obrzędzie spoczywa głęboka myśl. Dziecko ma przez to dostać Świętego niebieskiego na wzór i za Patrona. Wzór ów ma dorastających i dorosłych pokrzepiać, prowadzić na drodze zbawienia; Patron przez swe zasługi i wstawienie się u stóp tronu Boga będzie poruczonego swej opiece wspierał, wzmacniał, strzegł przed grzechem, albo w razie upadku nakłaniał do żalu i poprawy.
Ty zaś, duszo chrześcijańska, postanów sobie czcić i kochać twego Patrona; rok rocznie dzień jego imienia na sposób chrześcijański obchodź uroczyście przez słuchanie Mszy Świętej i przyjmowanie Śakramentów Świętych; a jeśli byś tego w tym dniu nie mógł zrobić, uczyń to przynajmniej następnej Niedzieli lub w następne święto. Sprawuj się godnie według twego świętego Wzoru! - Sławny bohater, Aleksander Wielki, miał w swej armii żołnierza, który nosił to samo imię Aleksander, ale był wielkim tchórzem. Król rzekł pewnego razu do niego: "Albo postępuj godnie Aleksandra, albo porzuć to imię!" - Strzeż się, aby twój królewski Patron w Niebie nie zrobił ci takiego samego wyrzutu: "Albo żyj godnie mego imienia, albo je porzuć!"
Jeśli zaś ty, chrześcijańska Czytelniczko, masz to szczęście, że ci rodzice pełni wiary nadali byli na Chrzcie Świętym to słodkie, piękne imię Maria, życzę ci z szczerego serca, abyś się okazała godną tego odznaczenia twej potężnej Patronki, tego najwspanialszego Wzoru. Jest wiele obiecującym, pocieszającym znakiem, jeśli się ma Przeczystą Dziewicę za Patronkę i jeśli przy tym nie zaniedbuje starania, aby stać się Jej godnym. Tym więcej masz też obowiązek uroczyście obchodzić coroczne święta Maryi przez nawiedzanie kościoła, pobożne słuchanie Mszy Świętej, przyjmowanie Sakramentów Świętych i inne pobożne uczynki. Wtedy cieszyć się będziesz Jej potężną pomocą w życiu i przy śmierci. Albowiem "jeszcze nigdy nie słyszano, aby kto się pod opiekę Maryi ucieka, był od Niej opuszczonym", o ileż więcej doznawać muszą pomocy ci, którzy tak pobożną, tak dobrotliwą mają Patronkę!
Modlitwa
Spraw miłościwie, wszechmogący Boże, aby wierni słudzy Twoi, którzy pod zasłoną Imienia Najświętszej Maryi Panny cieszą się Jej opieką, za Jej miłosiernym pośrednictwem od wszelkiego złego uchowani zostali na ziemi i do wesela wiecznego doprowadzeni byli w Niebie. Przez Pana naszego Jezusa Chrystusa. Amen.
Za: Żywoty Świętych Pańskich na wszystkie dni roku - Katowice/Mikołów 1937r. (+)
* * *
12 września — Najświętszego Imienia Maryi
Imię „Maryja” objawione zostało w widzeniu św. Annie, a znaczy ono w języku hebrajskim tyle, co wywyższona, co morze goryczy i co gwiazda;·w czym głęboka tkwi tajemnica. Imię to chwalebne, bo to Imię Niepokalanej Dziewicy i Najświętszej Rodzicielki Syna Bożego, stąd po Imieniu Jezus najmilsze Trójcy Świętej i najwięcej czczone od Aniołów i ludzi. Imię to przesłodkie, bo to Imię najlepszej Matki naszej, a cóż na ziemi słodszego nad matkę. Imię to potężne, bo to Imię Najwspanialszej Królowej Nieba i ziemi, Władczyni czyśćca, Pogromicielki piekła, Szafarki łask, Pośredniczki naszej u Syna Bożego.
Wezwanie tego Imienia wyprasza łaski i pomaga do zbawienia. Wprawdzie powiedział św. Piotr: „Nie jest pod niebem inne Imię dane ludziom, w którym byśmy mieli być zbawieni”, jedno Imię Jezus; ale samego Jezusa i wszystkie łaski z Nim przyniosła nam Maryja, stąd słusznie nazwano Jej Imię skarbnicą błogosławieństw i kluczem Nieba.
Wezwanie tego Imienia pomaga we wszystkich potrzebach duchownych i ziemskich, cieszy we wszystkich cierpieniach, bo ono według słów św. Bernarda, jest weselem serca, miodem w ustach i melodią dla ucha. Mówi nawet św. Anzelm, że czasem prędzej bywamy wysłuchani, gdy wzywamy Imienia Maryi, aniżeli gdy wprost uciekamy się do Pana Jezusa, przeto że Najświętsza Panna Maryja do modlitw naszych, zazwyczaj bardzo lichych, dodaje prośby swoje, a czy Jej prośbom zdoła Pan odmówić?
Wezwanie tego Imienia ratuje we wszelakich pokusach, bo Maryja nie tylko sama pokonała węża piekielnego, ale także i dzieciom Swoim wyprasza siłę i męstwo w walce. Ona też objawiła św. Brygidzie, że nie ma na ziemi tak wielkiego grzesznika, od którego by szatan nie odstąpił, byleby tylko grzesznik wzywał Jej Imienia, z postanowieniem nie wracania do grzechu.
Jeśli chcesz tego doświadczyć, czcij, kochaj, naśladuj, Maryję, a przy tym patrz na Nią, jako na Gwiazdę przyświecającą drodze twego życia, i wzywaj Jej z ufnością. Do tego zachęca cię gorący Jej miłośnik św. Bernard: „Wśród tego świata raczej na wzburzonych falach się kołyszesz, niż po bezpiecznej ziemi stąpasz, nie odwracajże oczu od światła tej Gwiazdy, jeżeli nie chcesz być pogrążonym w toni. Jeżeli powstaną wichry pokus, jeżeli padniesz na skały przeciwności: patrz na Gwiazdę, wzywaj Maryi. Jeżeli cię unoszą bałwany pychy, wyniosłości, obmowy, zawiści: patrz na Gwiazdę, wzywaj Maryi. Jeżeli gniew, chciwość lub żądza cielesna łódką twej duszy zatrzęsie — patrz na Maryję. Jeżeli okropnością zbrodni przerażony, brzydotą sumienia zmieszany, strachem sądu przejęty, zaczniesz wpadać w przepaść smutku i w otchłań rozpaczy — myśl o Maryi. W niebezpieczeństwach, w uciskach, w wątpliwościach wspomnij na Maryję, wzywaj Maryję. Niech ona z ust nie wychodzi, niech z serca nie ustępuje; abyś zaś doznał skutku Jej modlitwy, nie przestawaj wstępować w Jej ślady; bo za Nią idąc — nie zbłądzisz; Jej prosząc — nie wpadniesz w rozpacz; o Niej myśląc — nie pomylisz się. Gdy Ona trzymać cię będzie — nie upadniesz; gdy Ona cię otoczy swą opieką — nie strwożysz się; gdy Ona cię poprowadzi — nie zmęczysz się; gdy Ona ci będzie łaskawą — szczęśliwie dojdziesz do celu; a tak na sobie samym doświadczysz, jak słusznie powiedziano: A imię Panny Maryja".
Bp Józef Sebastian Pelczar, Czytania duchowne o Najświętszej Maryi Pannie, Przemyśl 1924
* * *
Potężne Imię Maryi
Kiedy Maryja przyszła na świat, dano jej imię, które Bóg przez Aniołów objawił Jej rodzicom; tak mówi pisarz kościelny, św. Antoni z Florencji.
Imię Maryja, według św. Bonawentury, ma różne znaczenia. Znaczy ono "morze", bo Maryja jest jakoby morzem łask Ducha Świętego. Imię Maryja znaczy też tyle co "gwiazda", bo Maryja jest gwiazdą najpotężniejszą, przyświecającą nam w różnych ciemnych i smutnych chwilach życia naszego. Imię Maryja znaczy również "pani", bo jest ona Panią Aniołów i pogromicielką szatana, jako Matka Jezusa, dlatego mówi o Maryi Bernard św.: "Dał Ci Bóg, o Maryjo, imię, aby na to Imię wszelkie klękało kolano: niebieskie, ziemskie i piekielne!"
Potężnemu Imieniu Maryi zawdzięczamy wiekopomne zwycięstwo Krzyża nad półksiężycem, chrześcijaństwa nad Turkiem. Stwierdza to Kościół, który na dzień św. Imienia Marji, 12 września, podaje do czytania, że papież Inocenty XI pomocy Marji przypisywał cudowne oswobodzenie Wiednia przez naszego Jana Sobieskiego.
"Przez Maryję do Jezusa!" - takie jest hasło katolików. Pochwała Maryi nie schodzi z ust naszych, cześć Jej przepełnia serca nasze. Stąd najulubieńszą, najczęstszą modlitwą Kościoła i wiernych jest Zdrowaś Maryjo... i Święta Maryjo... Kto wzywa Imienia Maryi, dozna Jej pociechy i pomocy w każdej potrzebie duszy, jak to wypowiada św. Bernard w swej modlitwie, pełnej ufności:
"Pomnij, o najmiłościwsza Maryjo Panno, iż od wieków nie słyszano, aby ktokolwiek uciekający się pod Twoją obronę, błagający o Twoją pomoc i żebrzący Twego wstawienia, został przez Ciebie opuszczony. Tą ufnością ożywiony, o Panno nad pannami, o Matko, do Ciebie biegnę, do Ciebie przychodzę, jako grzesznik płaczący stawam przed Tobą. Nie chciej, Matko Słowa Wcielonego, gardzić słowami moimi, ale usłysz je łaskawie i wysłuchaj. Amen."
Za: Rok Boży w liturgii i tradycji Kościoła świętego - Katowice 1931
* * *
Modlitwa św. Bernarda
K. Ucieczko grzesznych.
W. Módl się za nami.
K. Zdrowaś Maryjo ...
Pamiętaj o Najdobrotliwsza Panno Maryjo, że od wieków nie słyszano, aby kto uciekając się do Ciebie, Twej pomocy wzywając, Ciebie o przyczynę prosząc, miał być od Ciebie opuszczony. Tą nadzieją ożywiony uciekam się do Ciebie, o Maryjo Panno nad pannami i Matko Jezusa Chrystusa! Przystępuję do Ciebie, staję przed Tobą, jako grzeszny człowiek drżąc i wzdychając. O Pani świata! Racz nie gardzić moimi prośbami, o Matko Słowa Przedwiecznego! racz wysłuchać mnie nędznego, który do Ciebie z tego padołu płaczu o pomoc wołam. Bądź mi pomocą we wszystkich moich potrzebach teraz i zawsze, a szczególnie w godzinę śmierci, o Łaskawa! o Litościwa! o Słodka Panno Maryjo! Amen.
Wersja współczesna:
Pomnij, o Najświętsza Panno Maryjo, że nigdy nie słyszano, abyś opuściła tego, kto się do Ciebie ucieka. Twej pomocy wzywa, Ciebie o przyczynę prosi. Tą ufnością ożywiony, do Ciebie, o Panno nad pannami i Matko, biegnę, do Ciebie przychodzę, przed Tobą jako grzesznik płaczący staję. O Matko Słowa, racz nie gardzić słowami moimi, ale usłysz je łaskawie i wysłuchaj.
Przez Twoje św. Panieństwo i Niepokalane Poczęcie, o Najświętsza Panno Maryja! oczyść serce, ciało i duszę moją. W Imię + Ojca i Syna + i Ducha + Świętego. Amen.
* * *
* * *
12.09. - Najświętszego Imienia Maryi
We wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi obchodzimy rocznicę bitwy pod Wiedniem: 12.09.1683.
Święto Imienia Maryi obchodzono początkowo tylko w Hiszpanii (XVI w.).Obchód był celebrowany 15 września, w oktawę święta Narodzenia Maryi.
Największą popularność zyskało to święto w Polsce, Austrii i Niemczech pod koniec XVII wieku. Było to związane ze zwycięstwem polskiego króla Jana III. Sobieskiego nad Turkami pod Wiedniem 12.09.1683 r.:
Gdy islamscy Turcy rozpoczęli inwazję na kraje chrześcijańskie w Europie i ich zwycięstwo zagrażało już Austrii, Papież Innocenty XI zwrócił się o pomoc zbrojną do Jana III Sobieskiego, aby uratował chrześcijaństwo.
Ojciec Stanisław Papczyński (dziś błogosławiony), spowiednik króla, założyciel Ojców Marianów którego hasło życia brzmiało Immaculata Virginis Conceptio sit nobis salus et protectio – „Niepokalane Poczęcie Maryi niech będzie nam zbawieniem i obroną”.
Modląc się, błagał Maryję o radę. Ukazała mu się Matka Boża i zapewniła o zwycięstwie.
Kazała iść pod Wiedeń i walczyć. O. Papczyński powiedział do króla, senatu, legata papieskiego:
– Zapewniam cię, królu, Imieniem Dziewicy Maryi, że zwyciężysz i okryjesz siebie, rycerstwo polskie i Ojczyznę nieśmiertelną chwałą.
Król Jan Sobieski był wielkim czcicielem Maryi.
W drodze na odsiecz wiedeńską zatrzymał się na modlitwę w sanktuarium Maryjnym na Jasnej Górze, w Krakowie i Piekarach Śląskich, modląc się przed wizerunkami Maryi.
Wojska polskie przybyły pod Wiedeń w dniu Narodzenia Maryi, 8 września.
12 września król wraz z wojskiem polskim uczestniczył w Mszy na górze Kahlenberg (pod Wiedniem), służył do Mszy, przyjął Komunię świętą. Na chorągwiach rycerskich polecił wypisać Imię Maryja. Z okrzykiem „Maryja” i śpiewając Bogurodzicę wojska polskie ruszyły do bitwy z Turkami.
Sobieski stał na wzgórzu, błogosławił walczących drzewem Krzyża świętego i relikwiami świętych, a w rozstrzygającym momencie sam dowodził husarią.
Wojska muzułmańskie zostały pokonane.
Tego dnia zginęło dwadzieścia pięć tysięcy Turków, a Polaków jeden tysiąc.
Pokorny władca nie przypisał tego zwycięstwa sobie, lecz Bogu i Jego Matce.
Po zwycięskiej bitwie król wysłał do papieża Innocentego XI zdobyczny zielony sztandar „proroka” Mahometa, należący do wodza armii tureckiej, Kara Mustafy i napisał list ze słowami:
- „Venimus, vidimus, Deus vicit!” - „Przybyliśmy, zobaczyliśmy, Bóg zwyciężył!”.
Papież Innocenty XI wdzięczny Bogu za zwycięstwo za przyczyną Matki Bożej w wiedeńskiej bitwie chrześcijan nad wyznawcami islamu, ogłosił dzień 12 września świętem Imienia Maryi w całym Kościele.
Za: militia-immaculatae.org
* * *
Idź i zwyciężaj, ocal chrześcijaństwo
* * *
.
.
- intix - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
- Aniołowie
- Archanioł Gabriel
- Archaniołowie
- Biblia-Pismo Święte
- chrześcijaństwo
- Cnota czystości
- Cnota pokory
- Czyściec
- Dary Ducha Świętego
- Kult NMP
- Maryja Królowa Polski
- Matka Boża
- Moc modlitwy
- Niebo
- Niepokalane Poczęcie NMP
- Niepokalane Serce NMP
- NMP Wniebowzięta Królowa Polski
- Odsiecz Wiedeńska
- Piekło
- Sakramenty Święte
- Trójca Przenajświętsza
- Uroczystość Najświętszego Imienia Maryi
- Wiara katolicka
- Wiara Nadzieja Miłość
- Łaska Boża
4 komentarze
1. LITANIA DO NAJŚWIĘTSZEGO IMIENIA MARYI
†
Kyrie, elejson. Chryste, elejson. Kyrie, elejson.
Chryste, usłysz nas. Chryste, wysłuchaj nas.
Ojcze z Nieba, Boże, zmiłuj się nad nami.
Synu, Odkupicielu świata, Boże, zmiłuj się nad nami.
Duchu Święty, Boże, zmiłuj się nad nami.
Święta Trójco, Jedyny Boże, zmiłuj się nad nami.
Święta Maryjo, módl się za nami
Maryjo, której Imię od wieków przez Boga jest wybrane, Święta Maryjo, módl się za nami
Maryjo, której Imię przybliżają starotestamentalne symbole i figury, Święta Maryjo, módl się za nami
Maryjo, której Imię znaczy: Bóg z rodzaju mego, Święta Maryjo, módl się za nami
Maryjo, której Imię wskazuje na królewską i macierzyńską godność, Święta Maryjo, módl się za nami
Maryjo, której Imię stało się źródłem wielorakich łask dla ludzkości, Święta Maryjo, módl się za nami
Maryjo, której Imię objawia światu wszechmoc i dobroć Bożą, Święta Maryjo, módl się za nami
Maryjo, której Imię zwiastuje grzesznikom Boże miłosierdzie, Święta Maryjo, módl się za nami
Maryjo, której Imię wielbi Niebo, ziemia i całe stworzenie, Święta Maryjo, módl się za nami
Maryjo, której Imię przewyższa imiona patriarchów i proroków, Święta Maryjo, módl się za nami
Maryjo, której Imię jest świętsze od imion wszystkich Świętych, Święta Maryjo, módl się za nami
Maryjo, której Imię rodzice Joachim i Anna zawsze szanowali, Święta Maryjo, módl się za nami
Maryjo, której Imię Archanioł Gabriel z miłością pozdrowił, Święta Maryjo, módl się za nami
Maryjo, której Imię Święty Józef z pokorą wymawiał, Święta Maryjo, módl się za nami
Maryjo, której Imię wzbudziło radość w sercu krewnej Elżbiety, Święta Maryjo, módl się za nami
Maryjo, której Imię sam Jezus czcił i wysławiał, Święta Maryjo, módl się za nami
Maryjo, której Imię błogosławią ludzie dobrej woli, Święta Maryjo, módl się za nami
Maryjo, której Imię adorują w Niebie Aniołowie i Święci, Święta Maryjo, módl się za nami
Maryjo, której Imię poraża złe moce i duchy piekielne, Święta Maryjo, módl się za nami
Maryjo, której Imię jest drogowskazem na ścieżkach zbawienia, Święta Maryjo, módl się za nami
Maryjo, której Imię umacnia wiarę wątpiących, Święta Maryjo, módl się za nami
Maryjo, której Imię przywraca nadzieję zrozpaczonym, Święta Maryjo, módl się za nami
Maryjo, której Imię uczy pięknej miłości i ofiarnej służby, Święta Maryjo, módl się za nami
Dla Imienia Maryi, przepuść nam Panie
Dla Imienia Maryi, wysłuchaj nas Panie
Dla Imienia Maryi, zmiłuj się nad nami Panie
Dla Imienia Maryi, w chwilach pokus i załamań, ratuj nas Panie
Dla Imienia Maryi, w chwilach niepowodzeń i porażek, ratuj nas Panie
Dla Imienia Maryi, w czasach cierpień i udręk, ratuj nas Panie
Dla Imienia Maryi, w stanach duchowych lenistwa i bezczynności, ratuj nas Panie
Dla Imienia Maryi, w okresach prób i doświadczeń, ratuj nas Panie
Dla Imienia Maryi, w każdym momencie życia naszego, ratuj nas Panie
Dla Imienia Maryi, w godzinie śmierci naszej, ratuj nas Panie
Dla Imienia Maryi, od nieposłuszeństwa natchnieniom i woli Bożej, zachowaj nas Panie
Dla Imienia Maryi, od marnotrawienia łaski Bożej, zachowaj nas Panie
Dla Imienia Maryi, od lekceważenia łaski Bożej, zachowaj nas Panie
Dla Imienia Maryi, od fałszywego pojmowania wolności, zachowaj nas Panie
Dla Imienia Maryi, od wad, nałogów i złych skłonności, zachowaj nas Panie
Dla Imienia Maryi, od pożądliwości ciała, oczu i pychy żywota, zachowaj nas Panie
Dla Imienia Maryi, od wszelkiego zła i przeciwności losu, zachowaj nas Panie
Módl się za nami Maryjo, Matko Jezusa Chrystusa
Abyśmy przez chwalę Twojego Imienia oddawali cześć samemu Bogu
Módlmy się:
Wszechmogący Boże, Panie Nieba i ziemi, który wzywasz każdego człowieka po imieniu do realizacji wyznaczonego mu przez Ciebie powołania życiowego, spraw prosimy, aby Imię Maryi nie tylko było powszechnie czczone i szanowane na całej ziemi, ale także byśmy w tym Imieniu znajdowali zawsze siłę i oparcie oraz skuteczną pomoc w naszej doczesnej pielgrzymce do niebieskiej Ojczyzny Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
a także:
Fraternia bł. Imeldy - dominikanie świeccy - Tekst Litanii Dominikańskiej
ZOBACZ => DLACZEGO PAD zawetował Nowelizację ustawy Prawo oświatowe?! <=
2. Pomódl się Miriam aby Twój Syn żył we mnie
3. Pamiętaj o Najdobrotliwsza
"Pamiętaj o Najdobrotliwsza Panno Maryjo, że od wieków nie słyszano, aby kto uciekając się do Ciebie, Twej pomocy wzywając, Ciebie o przyczynę prosząc, miał być od Ciebie opuszczony. Tą nadzieją ożywiony uciekam się do Ciebie, o Maryjo Panno nad pannami i Matko Jezusa Chrystusa! "
gość z drogi
4. Bogurodzica
ZOBACZ => DLACZEGO PAD zawetował Nowelizację ustawy Prawo oświatowe?! <=