Słowem kluczem w planie niemieckich polityków jest transnarodowość.

avatar użytkownika Maryla

Unijni eurobiurokraci i komisarze z Fransem Timmermansem na czele powinni hurtowo podać się do dymisji, bo głupio tracili czas zajmując się wydumanymi problemami z polską praworządnością, a nie łamaniem unijnych standardów i zasad przez wielkich w UE. Nie ma żadnego chaosu, dramatu, ani Armagedonu z powodu Brexitu, rynki finansowe niezwykle łagodnie, przynajmniej jak na razie obeszły się, z tą podobno hiobową wiadomością z nad Tamizy. Brexit może się okazać wraz ze słabszym funtem zwiększeniem konkurencyjności brytyjskich firm i eksportu. Może to jednocześnie oznaczać, całkiem wymierne straty dla niemieckiego przemysłu, niemieckich firm i banków, podobnie jak i francuskich, dysponujących droższym euro. Oznaczać to będzie również znaczące opóźnienie lub zablokowanie na lata Transatlantyckiego Porozumienia o Handlu i Inwestycjach (TTIP), jak również powściągnięcie w swych drukarskich szaleństwach i manipulacjach przy obligacyjnej bańce ze strony EBC. Najwyraźniej widać, że Niemcy i Francuzi nadal nic nie zrozumieli z tego co się wydarzyło i zbierają się w wąskim - pięcioosobowym gronie, by decydować o losie 27-miu państw europejskich. Janusz Szewczak

MSZ: Szanujemy decyzję Brytyjczyków

Szanujemy decyzję obywateli Wielkiej Brytanii, nie oznacza ona jednak zakwestionowania projektu europejskiego, konieczne jest podjęcie reform UE, Polska będzie aktywnym członkiem tego procesu – głosi wydane  oświadczenie MSZ.
Należy dokonać reformy Unii Europejskiej, to będzie pozytywna odpowiedź na Brexit, która może stać się też ofertą dla Wielkiej Brytanii - powiedział po brytyjskim referendum prezes PiS Jarosław
Kaczyński. Dodał, że potrzebny jest nowy traktat europejski.

Berlin znów chce przewodzić

Niemieccy komentatorzy mówią, że pierwsze decyzje podejmowane przez Angelę Merkel po Brexicie świadczą o tym, że Niemcy chcą objąć przywództwo w UE.

Niemcy: Brexit tematem spotkania szefów MSZ sześciu krajów UE w Berlinie

Niemcy i Francja zamierzają przedstawić własne propozycje. W projekcie deklaracji mowa
jest o "elastycznej" Unii. Do Niemiec zaproszeni zostali Jean-Marc Ayrault z Francji, Bert Koenders z Holandii, Paolo Gentiloni z Włoch, Didier Reynders z Belgii i Jean Asselborn z Luksemburga. Niemieckie MSZ twierdzi, że spotkanie „szóstki” nie oznacza wykluczenia z dyskusji innych krajów, a jest tylko kontynuacją wcześniejszych spotkań w tym gronie. Wicekanclerz Niemiec wspólnie z Martinem Schulzem przedstawili „Plan 10 punktów”, który prezentują jako antidotum na Brexit.  Słowem kluczem w planie niemieckich polityków jest transnarodowość. Z całego opracowania bije bowiem myśl, że należy raz na zawsze skończyć z państwem narodowym oraz zastąpić jego instytucje sterowaniem centralnym z Brukseli .

Waszczykowski organizuje szczyt krajów niezaproszonych przez szóstkę założycieli UE

Witold Waszczykowski organizuje w Warszawie w poniedziałek szczyt szefów dyplomacji większości państw unijnych w sprawie Brexitu - dowiedział się "Dziennik Gazeta Prawna". Szczyt organizowany jest w kontrze do dzisiejszego spotkania szóstki szefów MSZ Niemiec, Włoch, Belgii,
Holandii, Luksemburga i Francji.

Polska strategicznym partnerem Chin. Umowa podpisana

Polska i Chiny postrzegają siebie nawzajem jako długoterminowych i stabilnych partnerów strategicznych, a swój rozwój – jako znaczącą okazję do obopólnie korzystnej współpracy” – głosi wspólne oświadczenie w sprawie ustanowienia wszechstronnego strategicznego partnerstwa między RP a ChRL.

Podpisano memorandum polsko-chińskie o współpracy ws. bezpieczeństwa żywności

W Warszawie zostało podpisane w poniedziałek polsko-chińskie memorandum o współpracy w obszarze zdrowia zwierząt i roślin oraz bezpieczeństwa żywności. To ramowe porozumienie regulujące wymagania weterynaryjne i fitosanitarne w eksporcie żywności do Chin.

Pyffel: Chiny budują nowy globalny ład, którego jesteśmy elementem

Chiny budują nowy globalny ład, którego jesteśmy elementem -powiedział szef think-tanku Centrum Studiów Polska-Azja Radosław Pyffel. Przyznał, że w tym procesie "nie jesteśmy dla Chin równoprawnym partnerem", ale - jak ocenił - "nikt nim nie jest, poza USA".

Grupa Wyszehradzka chce podbić świat

Jak działania w ramach Grupy Wyszehradzkiej mogą wspomagać współpracę gospodarczą z innymi regionami świata? Polska, Czechy, Słowacja i Węgry powinny zacząć mocniej współpracować, a nie konkurować. Po ćwierć wieku istnienia Grupa Wyszehradzka musi znaleźć na siebie nowy pomysł.

Berlin: międzyrządowe konsultacje polsko – niemieckie

W Berlinie odbyły się dziś konsultacje polsko-niemieckie z udziałem premier Beaty Szydło i kanclerz Angeli Merkel. Podczas spotkania omówiono m.in. kwestie dotyczące bezpieczeństwa, gospodarki a także mniejszości.

Merkel: Nord Stream 2 to biznes; Szydło: ta inwestycja dzieli Europę

Uważam, że Nord Stream 2 to projekt biznesowy - powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel. Z kolei premier Beata Szydło zaznaczyła, że jest to inwestycja, która dzieli Europę.

A. Merkel udziela Polsce poparcia ws. wschodniej flanki NATO

Kanclerz Angela Merkel udzieliła Polsce w środę w Berlinie silnego wsparcia w zabiegach o umocnienie wschodniej flanki NATO. Po zakończeniu konsultacji międzyrządowych premier Beata Szydło dziękowała szefowej niemieckiego rządu za zdecydowane i jasne poparcie.

Szef niemieckiej dyplomacji: Bezpieczeństwo Europy nie jest możliwe bez Moskwy

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier ostrzegł w środę podczas debaty w Bundestagu z okazji 75. rocznicy agresji III Rzeszy na ZSRR przed rosnącą w Europie obcością wobec Rosji.

Niemcy: Pełnomocnik rządu przestrzega przed eskalacją napięcia Rosja-NATO

Pełnomocnik rządu Niemiec ds. kontaktów z Rosją Gernot Erler (SPD) przestrzegł przed "spiralą eskalacji między NATO i Rosją, aż po wojnę" i bronił krytycznych wypowiedzi ministra spraw zagranicznych Franka-Waltera Steinmeiera o polityce NATO wobec Rosji.

Niemiecko-rosyjskie rozmowy o biznesie i inwestycjach

Po dwuletniej przerwie w Berlinie zebrała się w piątek Niemiecko-Rosyjska Strategiczna Grupa Robocza ds. Gospodarki i Finansów. Uczestnicy spotkania zamierzają podpisać 10 umów dotyczących inwestycji i współpracy w dziedzinie energetyki i badań naukowych.

Niemcy: Bundestag przyjął uchwałę o pojednaniu i współpracy z Polską

Bundestag przyjął w czwartek uchwałę o pojednaniu i współpracy z Polską opracowaną przez koalicję rządową CDU/CSU i SPD z okazji 25. rocznicy podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie. W debacie część posłów nawiązywała do obecnej sytuacji politycznej w Polsce.

Biskup Libera w Radomiu: "Nie o trybunały chodzi"

Tak zwani nowocześni demokraci w kraju i na pogubionym Zachodzie przestraszyli się Polski - mówił w sobotę w Radomiu w homilii bp płocki Piotr Libera. Podkreślił, że "nie o trybunały chodzi", ale że Polska odnajdująca tożsamość w chrześcijaństwie jest niewygodna."Co kazało oddać wychowanie młodych pokoleń, kształtowanie polskiego ducha w ręce tych, których drażni wiara w Chrystusa, którzy patrzą na naszą historię jak na pasmo klęsk, liberum veto i wstydu, których męczy patriotyzm rozumiany po prostu i bez zawiłości jako święta miłość ojczyzny" ."Ile braku rozsądku lub premedytacji było w oddaniu tak wielu gazet, stacji radiowych telewizyjnych, portali internetowych w ręce resortowych dzieci, bądź właścicieli zza zachodniej granicy" - mówił bp Libera. "Jaka dziejowa konieczność może popierać lewacką politykę multi kulti, dla której wszystkie religie, kultury są jednakowo ważne, tylko nie ta, w której wyrośli - Chrystusowa, chrześcijańska" - powiedział.

Około połowy 2019 roku pierwsi uczestnicy programu "Mieszkanie Plus" otrzymają klucze od mieszkań - poinformował w poniedziałek minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Prawie 70 proc. Polaków dobrze ocenia program mieszkań na wynajem

Polski rząd zapowiedział wprowadzenie programu „Mieszkanie plus”, który zakłada wybudowanie mieszkań z czynszem od 10 do 20 zł za 1 mkw. W przypadku mieszkania powyżej 50 mkw. Mieszkania mają być budowane na gruntach darowanych przez państwo w lokalizacjach oddalonych od centrów miast.

Kolejne zobowiązanie PiS zrealizowane

Decyzjami dotyczącymi zarówno płacy minimalnej, jak i „500+” rząd realizuje strategię „wymuszania” wzrostu płac – zauważa dr Zbigniew Kuźmiuk. Tymi wszystkimi decyzjami dotyczącymi zarówno poziomu płacy minimalnej (godzinowej i etatowej), jak i programem 500 plus, rząd premier Beaty Szydło, konsekwentnie realizuje strategię „wymuszania” wzrostu płac w naszym kraju, i jest to realizacja jednego z najważniejszych zobowiązań Prawa i Sprawiedliwości z kampanii wyborczej.

Bogactwo po Polsku. Nasz dochód rozporządzalny to tylko 69 proc. średniej unijnej

Z opublikowanych w maju badań przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny ukazuje się obraz coraz bogatszego Polaka. W zeszłym roku przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na osobę wyniósł 1386 zł.

Integracja składek ZUS, NFZ i PIT. Morawiecki: Przedstawimy propozycję

W ciągu 3-4 miesięcy przedstawimy propozycję integracji PIT ze składkami na ZUS i ochronę zdrowia - zapowiada wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Według niego to rozwiązanie byłoby dużym uproszczeniem dla firm.

CBOS: Prezydent Andrzej Duda na czele rankingu zaufania

Prezydent Andrzej Duda jest liderem czerwcowego rankingu zaufania; ufa mu 58 proc. Polaków - wynika z sondażu CBOS. Na kolejnych miejscach są: premier Beata Szydło (50 proc. zaufania) oraz Paweł Kukiz (44 proc.).

Lepsze oceny rządu i Dudy; słabsze notowania Szydło. SONDAŻ TNS

47 proc. Polaków uważa, że Andrzej Duda dobrze wypełnia obowiązki prezydenta; 41 proc źle ocenia jego działalność - wynika z sondażu TNS Polska. 48 proc. źle ocenia pracę rządu; dobrze - 38 proc. Opinie o pracy premier Beaty Szydło podzielone równo - jest 44 proc. pozytywnych i
negatywnych.

Będzie niższy podatek CIT dla małych firm? Rząd przyjął projekt ustawy

Rząd przyjął projekt ustawy o obniżeniu podatku CIT dla małych przedsiębiorców - z 19 proc. do 15 proc. - poinformowała po wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów premier Beata Szydło.

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju: będziemy działać jako grupa instytucji

ARP, PAIiIZ, BGK, KUKE i dawne PIR będą działały jako grupa; przez ostatnie lata te instytucje współpracowały ze sobą w niewielkim stopniu i chcemy to zmienić - zapowiada w rozmowie z PAP szef Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Dodał, że strategia Funduszu zostanie ogłoszona za kilka tygodni.

MS: pełniejszy i bardziej wiarygodny Rejestr Spadkowy

Potwierdzanie prawa do spadku będzie pewniejsze i łatwiejsze do zweryfikowania. Rząd, podczas wtorkowego (21 czerwca 2016 r.) posiedzenia, przyjął opracowany w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt ustawy, sprawiającej, że krajowym Rejestrem Spadkowym objęte zostaną
również europejskie poświadczenia spadkowe (EPS). Wpisania EPS do Rejestru dokona z urzędu sąd albo notariusz wydający EPS. Rejestr Spadkowy to publiczny rejestr, prowadzony przez Krajową Radę Notarialną w systemie teleinformatycznym. Wprowadzono go ustawą z 10
lipca 2015 r., która w pełni wejdzie w życie 8 września 2016 r.

Szydło: Rząd może przygotować ustawy ws. powrotu nadzoru bankowego do NBP

Rząd przygotuje odpowiednie ustawy, jeżeli propozycje prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adama Glapińskiego dotyczące powrotu nadzoru bankowego do NBP będą tego wymagały, wynika z wypowiedzi premier Beaty Szydło. "Umówiliśmy się z panem prezesem na to, że on takie propozycje przygotuje i jeśli będą wymagały zmian ustawowych, to oczywiście rząd takie przygotuje"

Rząd objął Grupę Azoty i KGHM specjalną ochroną przed wrogim przejęciem

Grupa Azoty oraz KGHM Polska Miedź znalazły się w wykazie firm chronionych przed wrogim przejęciem - wynika z rozporządzenia, które wydał we wtorek rząd. Spółki te reprezentują branże gospodarki istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa, a Skarb Państwa ma w nich znaczące
udziały.

Prezes PZU: zakończenie audytu ws. akcji Ciech SA kwestią paru tygodni

Aktualnie prowadzony jest dodatkowy audyt w PTE PZU związany ze sprzedażą akcji Ciech SA.; jego zakończenie jest kwestią paru tygodni - powiedział PAP prezes spółki PZU SA Michał Krupiński. Podał, że w piątek planowane jest zebranie Rady Nadzorczej PZU SA.

Projekt ustawy o administracji skarbowej po szczycie NATO i ŚDM

Projekt ustawy o Krajowej Radzie Administracji Skarbowej będzie procedowany po szczycie NATO i Światowych Dniach Młodzieży - poinformował na konferencji po posiedzeniu rządu we wtorek wiceminister finansów Wiesław Janczyk. Projekt wzbudził protesty celników.

Wiceminister finansów: Podatek od sprzedaży detalicznej da ok. 1,5 mld zł dochodu

Podatek od sprzedaży detalicznej może dać dochody na poziomie 1,5 mld zł - powiedział we wtorek wiceminister finansów Wiesław Janczyk. W środę w Sejmie zaplanowane jest pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy.

Streżyńska o spadku po PO-PSL: "Podnieśliśmy się w sytuacji, gdy e-administracja leżała"

"Mamy bardzo dużo materiałów, żeby wyciągnąć wnioski i uniknąć popełniania błędów" - powiedziała minister cyfryzacji. Szefostwo GUS alarmuje, że otrzymuje niewiarygodne dane. Kierownicy urzędów stanu cywilnego, że żywym dzieciom wystawiane są akty urodzenia, jakby urodziły się martwe – tak działa oddany do użytku w ubiegłym roku System Rejestrów Państwowych. Największy informatyczny projekt rządu PO-PSL zdemontował krwiobieg informacyjny państwa.

Radziwiłł: potrzebny jest plan, jak dojść do 6 proc. PKB na zdrowie

Powinniśmy przyjąć mapę drogową, w drodze ustawy, która będzie nas zbliżać do celu, jakim jest finansowanie służby zdrowia na poziomie 6 proc. PKB - mówił minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podczas odbywającego się w poniedziałek Szczytu Zdrowie 2016.

Kownacki: w ciągu kilku tygodni analiza programu modernizacji armii

W ciągu najbliższych kilku tygodni program modernizacji technicznej polskiej armii zostanie podany analizie, tak, aby dostosować go do możliwości budżetowych - poinformował w poniedziałek w Gdańsku wiceminister obrony Bartosz Kownacki.

Rośnie zadłużenie Skarbu Państwa.

Zadłużenie Skarbu Państwa na koniec kwietnia 2016 r. wyniosło 881 mld 873,7 mln zł, co oznaczało wzrost o 23 mld 450,3 mln zł (2,7 proc.) wobec końca marca 2016 r. - poinformowało w  komunikacie Ministerstwo Finansów. Od początku roku zadłużenie Skarbu Państwa wzrosło o 47 mld 323,1 mln zł (5,7 proc.) "Wzrost zadłużenia w kwietniu 2016 r. był głównie wynikiem: osłabienia złotego (o 10,1 mld zł); wzrostu stanu środków na rachunkach budżetowych (o 9,7 mld zł) związanego z gromadzeniem środków na finansowanie potrzeb pożyczkowych; finansowania potrzeb pożyczkowych netto budżetu państwa (o 2,2 mld zł), w tym deficytu budżetowego (o 1,5 mld zł)" - napisano w komunikacie MF.

MF: Deficyt budżetu to 13,48 mld zł po V, tj. 24,6% planu wg wstępnych danych

W budżecie państwa na koniec maja br. odnotowano 13,48 mld zł deficytu (czyli 24,6% planu przewidzianego w ustawie budżetowej na cały rok), podało Ministerstwo Finansów, prezentując szacunkowe dane. Resort podał dziś, że dochody w okresie styczeń-maj wyniosły 129,13 mld
zł, tj. 41,1% planu. Z kolei wydatki sięgnęły 142,61 mld zł, tj. 38,7% planu. Przychody z prywatyzacji w tym okresie sięgnęły 14,2 mln zł, tj. 6,4% rocznego planu .

Deficyt budżetu po maju niższy, niż planowano

Deficyt budżetu po maju wyniósł 13,5 mld zł wobec ok. 19,3 mld zł zaplanowanych w harmonogramie resortu finansów; fiskus więcej zbiera z podatków - wynika z czwartkowego komunikatu MF w sprawie szacunkowego wykonania budżetu w okresie styczeń-maj 2016 r.

NBP nie widzi żadnych sygnałów wyraźnego "odkotwiczenia" oczekiwań inflacyjnych

NBP nie widzi żadnych sygnałów wyraźnego "odkotwiczenia" oczekiwań inflacyjnych - poinformował członek zarządu NBP Andrzej Raczko. Dodał, że wzrost gospodarczy w Polsce jest "absolutnie zadowalający" i blisko swojego potencjału.

Polska ma najtańszą żywność w całej UE

W 2015 roku ceny żywności i napojów bezalkoholowych były bardzo zróżnicowane w całej Unii
Europejskiej. Koszt zakupu żywności w Danii był ponad dwukrotnie wyższy niż w Polsce, gdzie żywność była najtańsza.

Mapa dobrobytu w Europie. Mieszkańcy tych państw wydają najwięcej

Pierwsze, wstępne szacunki Eurostatu wskazują, że w 2015 r. poziom konsumpcji na mieszkańca w krajach wspólnoty był bardzo zróżnicowany. Najbogatsi konsumowali prawie 3-krotnie więcej od najbiedniejszych. Najwięcej konsumowali mieszkańcy Luksemburga. W najmniejszym kraju Beneluksu wskaźnik AIC był wyższy od średniej unijnej o 37 proc. Konsumpcja w Niemczech była wyższa od średniej UE prawie o jedna czwartą. Kolejne były Austria, Wielka Brytania, Dania, Finlandia, Belgia, Francja, Holandia i Szwecja, gdzie zanotowano poziom AIC między 10 proc. a 20 proc. powyżej średniej UE. W pozostałych państwach AIC per capita był poniżej średniej unijnej. Wśród nich znalazła się Polska z indywidualną konsumpcją na poziomie 74 proc., czyli o 26 proc. poniżej średniego poziomu w UE. Wśród państw wspólnoty, mniejszy dobrobyt od Polski, według kryterium Eurostatu, miały tylko Słowenia, Estonia, Łotwa, Węgry, Chorwacja, Rumunia i Bułgaria.

Duża ustawa medialna nie teraz. PiS ma nowy plan

Rząd nie wdroży 1 lipca 2016 roku tzw. dużej ustawy medialnej. Wszystko przez unijną procedurę notyfikacji, która trwa od 8 do 18 miesięcy. W związku z tym posłowie PiS chcą błyskawicznie uchwalić dwie „ustawy pomostowe”. Jedna z nich zakłada powołanie Rady Mediów Narodowych, a druga ma dotyczyć finansowania mediów publicznych.

Rada Mediów Narodowych. Sejm przyjął ustawę o jej utworzeniu

Rada ma liczyć 5 członków - trzech powoływanych przez Sejm i dwóch przez prezydenta spośród kandydatów wskazanych przez opozycję. Ich kadencja ma trwać 6 lat. Jutro ustawą zajmie się Senat.

Posłowie odrzucili sprawozdanie KRRiT z działalności w 2015 r.

Sejm odrzucił w środę wieczorem sprawozdanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z działalności w 2015 r. Teraz sprawozdaniem zajmie się Senat. Jeśli również senatorowie je odrzucą, kadencja
członków Rady wygaśnie, o ile decyzję tę poprze prezydent.
Sejm wybrał w czwartek członków Kolegium IPN. Wszyscy byli kandydatami PiS. Są to historycy: dr hab. Sławomir Cenckiewicz, prof. Jan Draus, prof. Piotr Franaszek, prof. Józef Marecki oraz opozycjonista z czasów PRL Krzysztof Wyszkowski.

Wiceminister rozwoju: Polski biznes nie umie przyznawać się do porażki.

- Zakładamy, że 3 mld zł przeznaczone na Start in Poland zostaną pomnożone przez drugie tyle z prywatnych funduszy i będziemy mieli realnie 6 mld zł. To będzie pierwsza tak duża suma wpompowana w polską gospodarkę innowacyjną - mówi w wywiadzie z money.pl wiceminister
rozwoju.

Naimski: Polska realizuje strategię suwerenności energetycznej

Polska realizuje strategię suwerenności energetycznej. Takie strategie mają duże kraje europejskie, jak Niemcy czy Francja - mówił we wtorek w Sejmie pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Zmiany w oświacie – nie będzie już sprawdzianu szóstklasistów

Obowiązkowy sprawdzian dla szóstoklasistów zostanie zlikwidowany, a maturzyści będą mogli odwołać się od wyniku egzaminu maturalnego - zdecydował w czwartek Sejm uchwalając nowelizację ustawy o systemie oświaty.

Minister edukacji zapowiada rewolucję w szkolnictwie zawodowym

Zalewska oraz wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki przedstawili w piątek w siedzibie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest-Park" kierunki zmian w szkolnictwie zawodowym. Zostały one wypracowane w ramach ogólnopolskiej debaty "Uczeń. Rodzic.
Nauczyciel - Dobra Zmiana".

AON zostanie przekształcona w Akademię Sztuki Wojennej - ustawa podpisana

Od 1 października na bazie Akademii Obrony Narodowej w warszawskim Rembertowie zostanie utworzona Akademia Sztuki Wojennej. W środę prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę w tej sprawie - poinformowała jego kancelaria.

5 lipcja polskie myśliwce F-16 polecą do Kuwejtu

Na 5 lipca planowane jest przemieszczenie do Kuwejtu głównego komponentu polskiego kontyngentu wraz samolotami F-16 – zapowiedział w środę w Sejmie wiceszef MON Tomasz Szatkowski,

MON: pieniądze na PKW Kuwejt - 30 mln zł; na PKW Irak - 22 mln zł

Planowana kwota wydatków przewidzianych na użycie Polskich Kontyngentów Wojskowych w ramach operacji wyniesie około 52 mln zł, w tym PKW Kuwejt - ok. 30 mln zł, PKW Irak - ok.22 mln

GUS: pogorszyły się oceny konsumentów dotyczące przyszłości

Bieżące nastroje konsumentów pozostały w czerwcu bez zmian, natomiast oceny dotyczące przyszłości pogorszyły się - wynika ze środowego komunikatu Głównego Urzędu Statystycznego dotyczącego koniunktury konsumenckiej w czerwcu br.

GUS: Wskaźnik koniunktury w przemyśle wzrósł do 5,2 pkt w czerwcu

Wskaźnik ogólnego klimatu w przetwórstwie przemysłowym ukształtował się w czerwcu br. na poziomie plus 5,2 pkt wobec plus 5 pkt w maju, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

GUS podał najnowsze dane. Stopa bezrobocia spadła do 9,1 proc.

Stopa bezrobocia zarejestrowanego na koniec maja 2016 r. wyniosła 9,1%, czyli spadła o 0,4 pkt wobec poprzedniego miesiąca, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W maju 2015 r. stopa ta wyniosła 10,7%.

Jest porozumienie ws. wspólnej straży granicznej i przybrzeżnej

Negocjatorzy Parlamentu Europejskiego i rządów państw Unii Europejskiej uzgodnili zasady utworzenia europejskiej straży granicznej i przybrzeżnej, która ma wzmocnić ochronę unijnych granic. To odpowiedź UE na kryzys migracyjny. Unijny plan przewiduje, że kraje członkowskie zachowają pełnąsuwerenność w ochronie swoich granic. Jednak w przypadku problemów, np. wsytuacji znacznego napływu nielegalnych migrantów, uzyskają wsparcieeuropejskiej straży granicznej i przybrzeżnej, która będzie mogła byćrozmieszczana na odcinkach zewnętrznej granicy UE.
W życie weszło rozporządzenie dotyczące wprowadzenia tymczasowej kontroli na granicach wewnętrznych Schengen z Czechami, Niemcami i Litwą, Słowacją a także w portach i na lotniskach. Kontrola będzie przywrócona od 4 lipca do 2 sierpnia, a decyzja o tym ma związek z szczytem NATO i ŚDM.

 

 

 

Etykietowanie:

3 komentarze

avatar użytkownika Maryla

1. Prof. Krasnodębski o


Prof. Krasnodębski o Brexicie: "Obserwujemy kryzys Unii Europejskiej, który wiąże się z dominacją Niemiec". 


"Członkostwo w Unii jest dla nas korzystne, Polacy w swej
większości są jego zdecydowanymi zwolennikami. Ale jeżeli sytuacja w
Unii będzie się w następnych…



Soros przerażony: "Brexit jest spełnieniem katastroficznego
scenariusza. Dezintegracja Unii Europejskiej staje się praktycznie
nieodwracalna"

"Skutki dla Europy mogą być dużo gorsze. Ale nie wolno nam się poddać. Prawdą jest, że UE to wadliwa konstrukcja".

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

2. Homilia ks. bp. Piotra Libery

Homilia ks. bp. Piotra Libery wygłoszona podczas obchodów 40. rocznicy Czerwca ’76

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

3. Waszczykowski sie melduje Niemcom i Czechom

MSZ:Witold Waszczykowski rozmawiał z szefem niemieckiej dyplomacji

Szef
MSZ Witold Waszczykowski podczas niedzielnej rozmowy z ministrem spraw
zagranicznych Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem poinformował o
swoim udziale w planowanych na poniedziałek konsultacjach, które tego
dnia odbędą się w Pradze z udziałem ministrów SZ państw Grupy Wyszehradzkiej - poinformował MSZ. W spotkaniu uczestniczył będzie także minister Frank-Walter Steinmeier.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl