Nowy Sącz pikieta od 12:00. Sowiecki pomik zastąpić prorosyjskim i proukraińskim!

avatar użytkownika witas

Trwa naprężona sytuacja w sprawie kontrowersyjnego pomnika Armii Czerwonej w Nowym Sączu. Mieszkańcy i przedstawiciele organizacji kombatanckich domagają się jego usunięcia z centrum miasta.


- W ten sposób chcemy, aby jak najszybciej zniknął z centrum miasta, bo to symbol naszej okupacji - mówi prezes sądeckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego Leszek Zakrzewski.
Przyjazd na pikietę zapowiedziały środowiska patriotyczne i niepodległościowe z Małopolski i Śląska. Protest potrwa od 12:00 do 15:00.


Ja od kilku lat forsuję pomysł postawienia pomnika rosyjskich i ukraińskich obrońców Polski w wojnie sowieckiej 1919-20 roku. Pisuję do Rady Pamieci Ochrony Walk i Męczeństwa, dostaję stamtąd uprzejme odmowy, powołujące się na "brak środków".
Pierwszym był spontaniczny apel na forum Rosja-Polska z dn.15 sierpnia 2011 r.
Postawmy-w-koncu-pomnik-rosyjskim-obroncom Polski!

   
   A Nowy Sącz i miejsce obecnego pomnika sowieckich okupantów nadaje się jak mało które inne.
Tu właśnie, w najbardziej dramatyczne momenty lata'1920, gdy pod Warszawą decydowały się losy Europy i świata, Wojsko Polskie wspomagali ich jedyni czynni sojusznicy - Ukraińcy Petlury i Rosjanie gen. Wrangla (pod dowództwem generała Piermykina).
Zamienienie pomnika ku czci sowieckich okupantów, którzy przynieśli za sobą "czerwoną zarazę" i 45-letnie zniewolenie Polski i jej odseparowanie od Europy na miejsce wdzięcznośći ukraińskim i rosyjskim braciom za wierny sojusz sprzed 96 laty, było by wspaniałym posunięciem propagandowym również w obecnej napiętej sytuacji geopolitycznej.
Było by ruchem na który tzw. PUTLER-propaganda nie umiała odpowiedzieć - wszak generałów Białej Rosji obecny reżim w Rosji zrehabilitował i traktuje jak patriotów.
Przypominam swoje żądanie sprzed kilku lat - jak najbardziej (a może i bardziej) aktualne:
"POSTAWMY POMNIK ROSYJSKIM I UKRAIŃSKIM OBROŃCOM POLSKIM Z 1920 ROKU!"

   "Fakty są takie: kilkanaście tysięcy żołnierzy rosyjskich walczyło od zimy-wiosny 1919 roku do końca 1920 roku z największym wrogiem niepodległego państwa polskiego w tym czasie - z bolszewickimi Sowietami.
     Pierwsza Rosyjska jednostka wspierająca Polaków w walce ze wspólnym sowieckim wrogiem (Oficerska Pińska Drużyna) walczyła już na początku tej wojny i odznaczyła się w trakcie walk zimowo-wiosennych 1919 r., co zostało odnotowane w prasowych komunikatach wojennych Sztabu Generalnego z 19 lutego i 7 marca 1919 r.
    Nawet w pamiętnym, decydującym o losach świata Sierpniu’1920 roku po naszej stronie walczyła z bolszewikamiSamodzielna Brygada Kozaków Dońskich dowodzona przez esauła Aleksandra Salnikowa (w składzie polskiej 3. Armii gen. ppor. Zygmunta Zielińskiego).Druga brygada esauła Aleksandra Jakowlewa walczyła od połowy sierpnia, a więc w decydującym momencie wojny w składzie 6. Armii polskiej na południowym odcinku frontu, bardzo ważnym, botrzymającym „zawsze wierny” Lwówi absorbującym oddziały Armii Czerwonej mające wspomóc armię Tuchaczewskiego w zdobywaniu Warszawy.

       Naczelnik Wydziału Krajowego Rady Ochrony Walki i Męczeństwa odpisał mi w 2011 r.:„Rozważymy również możliwość upamiętnienia jednostek rosyjskich walczących w obronie Polski przeciwko bolszewickiej agresji"

Odpowiedź ROPWiM w/s pomnika-dla-rosyjskich-obronców Polski 1920r.

- Minęły 3 lata, panie Naczelniku...
 
  Asumptem (choć nie pomysłem, on pojawił się w mojej głowie wcześniej) do powyższego apelu była wypowiedź prof. Marciniaka: „Powinniśmy podkreślać to, że wojna polsko-bolszewicka to był konflikt, w którym po stronie Polski walczyło państwo ukraińskie, patrioci białoruscy i rosyjscy, gruzińscy i wiele innych narodów. Po naszej stronie była koalicja złożona z bardzo wielu sił i my do tej pory nie uczciliśmy pamięci tych ludzi. Wydaje mi się, że tym „tajnym rosyjskim patriotom” byłoby niezwykle trudno umieścić w Strzałkowie tę tablicę, gdyby tam już stał pomnik, który by czcił pamięć tych rosyjskich patriotów, którzy walczyli z bolszewikami."

Pomnik Armii Czerwonej w Nowym Sączu
Pomnik Armii Czerwonej w Nowym Sączu, foto: Małopolska Super Filmy HD/Wikipedia
 

 

Pomnik Chwały Armii Czerwonej w Nowym Sączu Pomnik Chwały Armii Czerwonej w Nowym Sączu

Domagają się natychmiastowej rozbiórki pomnika Armii Czerwonej w Nowym Sączu. Organizacje kombatanckie, patriotyczne i niepodległościowe będą dziś protestować przed monumentem. Strona rosyjskanie odpowiada na ponaglenia Polaków.
Pomnik postawiono po II wojnie światowej, ale po roku został wysadzony w powietrze przez żołnierzy podziemia niepodległościowego. Komuniści go jednak na nowo odbudowali. Wstępnie jego rozbiórkę i przeniesienie szczątków żołnierzy radzieckich na cmentarz komunalny, ustalono na wiosnę przyszłego roku.

Termin jest jednak niepewny, bo mimo wielu ponagleń strona rosyjska do tej pory nie odpowiedziała na pisma w tej prawie.
Rosja: władze nie zgadzają się na ekshumację w Nowym Sączu
Pomnik w Nowy Sączu stoi od 22 lat."

"Tak więc w Nowym Sączu zamiast pomnika Armii Czerwonej winien stanąć pomnik poświęcony żołnierzom oddziału Piermkina - faktycznym przyjacielom Polski, którzy w życie wprowadzili braterstwo broni żołnierza polskiego i rosyjskiego.
GODZIEMBA 17.08.2011 13:07

"
o generale Marko Bezruczko.
W armii rosyjskiej doszedł do stopnia pułkownika.
7 grudnia 1919 r.jako szef sztabu Ukraińskiego Samodzielnego Korpusu Strzelców Siczowych przeszdł na terytorium kontrolowane przez poslkei wojsko, został rozbrojony i internowany.
3 stycznia 1920 r. Naczelnik Państwa, Józef Piłsudski, powierzył mu zorganizowane z internowanych wojsk ukraińskich 6 dywizji Strzelców Siczowych armii Ukraińskiej Republiki Ludowej, która 7 maja pod jego dowództwem, wraz z wojskami polskimi zdobyła Kijów. W czasie odwrotu spod Kijowa dowodził bohaterską obroną Zamościa, a następnie wziął udział w rozbiciu Armii Budionnego w bitwie pod Komarowem, ostatniej wielkiej bitwie kawaleryjskiej."

http://phw.org.pl/historia-wojskowosci/artykuly-naukowe-i-publicystyka/wojny-bitwy-kampanie/wojna-polsko-bolszewicka-1919-1920/326-rozwiniety-galopem-hurra-bitwa-pod-komarowem-31-sierpnia-1920-r.html

3 komentarze

avatar użytkownika Maryla

1. @witas

jak Polska długa i szeroka, włącznie ze stolicą Warszawą, problem jest nie do rozwiązania od 25 lat podobno wolnej Polski.

Kilka przykładów, akurat sprawa Nowego Sącza zmierza w dobrym kierunku, w innych miejscach nie tylko się utrwala, ale wręcz nadaje nowy wygląd pomnikom ku czci okupantów radzieckich, za nasze pieniądze.

Radziecki pomnik zniknie z Nowego Sącza. "Wracamy do normalności" 10/02/2014

Kolejne
miasto decyduje się na usunięcie pomnika Armii Czerwonej. Rosjanie nie
zgłosili oficjalnego protestu, więc jak mówią historycy, "wracamy do
normalności".Data ekshumacji nie została jeszcze wyznaczona.
Wstępnie ustalono, że może to być drugi kwartał tego roku. Pomnik Armii
Czerwonej postawiono tuż po zakończeniu II wojny Światowej,
ale rok później został wysadzony w powietrze przez żołnierzy podziemia
niepodległościowego. Komuniści go jednak na nowo odbudowali. Coraz bliżej do rozbiórki pomnika Armii Czerwonej w Nowym Sączu.
Jest zgoda na przeniesienie szczątków znajdujących się tam żołnierzy
radzieckich na miejscowy cmentarz komunalny.
Potwierdza to Jan
Brodowski, rzecznik prasowy wojewody małopolskiego. Jak tłumaczy Rada
Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa poinformowała stronę rosyjską o
zamiarze przeprowadzenia ekshumacji i od pól roku prowadzonych rozmówi
nie wystosowano listu protestacyjnego w tej sprawie. Oznacza to dla nas "milczącą zgodę" na takie działanie - tłumaczy Jan Brodowski .

306 pomników armii sowieckiej w Polsce

To robocza lista używana dla wewnętrznych potrzeb instytucji, która w

Polsce odpowiada za realizację międzyrządowego porozumienia z Rosją

podpisanego w 1994 r. Na jego mocy próba usunięcia każdego z obiektów

nim objętych musi być konsultowana z Radą, a potem z Ambasadą Federacji
Rosyjskiej.



Zgodnie z listą, w Polsce znajduje się 306 pomników, obelisków, tablic i

obiektów techniki wojskowej (czołgów, armat), które postawiono by

upamiętnić Armię Czerwoną bądź jej dowódców. Najwięcej takich miejsc

pamięci jest w województwach: śląskim (37), wielkopolskim (36) i

zachodniopomorskim (33). Najmniej w świętokrzyskim.

Od Gdańska do Nowego Sącza. Polityka historyczna Polski samorządowej. Kto zaświadczy prawdę? , 30/03/2010

Limanowa bez pomnika „wdzięczności Armii Czerwonej”

Bez emocji i bez żalu mieszkańcy Limanowej przyglądali się

rozbiórce pomnika „wdzięczności Armii Czerwonej”, który w ich mieście stał od lat 60-tych ubiegłego wieku. Na miejscu był reporter Radia Kraków.

Pomnik wpisany był na listę obiektów chronionych dlatego jego usunięcie musiały poprzedzić konsultacje i uzgodnienia m.in. z Krajową Rada Pamięci Walk i Męczeństwa.

Pomnik Żołnierzy Radzieckich w Katowicach zdemontowany [ZDJĘCIA] 

Pomnik Żołnierzy Radzieckich w Katowicach zdemontowany. Akcja
demonotowanaia pomnika zostałą przeprowadzona w środę rano. Trwała
kilkadziesiąt minut. ZOBACZ ZDJĘCIA z akcji demontowania pomnika
Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej.







Prezydent Miasta Krosna ma ambicję przebić Burmistrza Gminy Jedlicze? W Krośnie remontują pomnik czerwonoarmistów.




 Pomnik gotowy do odsłonięcia.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Obibok na własny koszt

2. Wielka chwała i wdzięczność wszystkim, którzy

ustrzegli polski Gdańsk, polskich Gdańszczan od postawienia w tym miejscu pomnika wdzięczności "wyzwolicielom, którzy w ramach "wyzwolenia" skazali miasto Gdańsk na śmierć w 1945 roku, bo już w tym miejscu zainstalowali tablice pamiątkową, rezerwując tym samym miejsce pod przyszły zapewne ogromny pomnik czerwonej zarazie rzecz jasna na Nasz Polaków koszt, jak to się dzieje po dziś dzień vide Ossów z sowieckimi bagnetami skierowanymi w kierunku Warszawy czy też gdański pomnik poświęconym małe grupie ratowanym, a nie poległym czy zamordowanym dzieciom żydowskim, gdy tymczasem nie ma ani jednego pomnika zamordowanym i poległym polskim dzieciom w liczbie około miliona.
Podobnie jak nie ma miejsca ani pieniędzy na pomnik poświęcony Polakom zamordowanym za to, że nieśli pomoc i ratowali żydowskich niewdzięczników nienawidzących Polaków nawet za to, że ich z narażeniem życia całych swoich rodzin uratowanie, gdy tymczasem ich pobratymcy wysyłali ich na rzeź jak hodowlane bydło i trzodę.
Tak jest:

Fotografia: Obibok na własny koszt

Tak było w latach 60. XX wieku:


Fotografia: Pana Kosycarza z Gdańska.

Miałem Przyjemność poznać jednego z tych, bo z nim przez kilka lat pracowałem, którzy sprowadzając pomnik Jana III Sobieskiego ze Lwowa utrącili komunistycznym lokajom zainstalowanym po II WŚ przez Moskwę we wszystkich władzach PRL

I za to tym dzielnym ludziom ze Lwowa należy się wielkie podziękowanie, co niniejszym w swoim imieniu Im składam.

Obibok na własny koszt

PS
Celowo zamieściłem moją starszą fotografię pomnika, bo chciałem pokazać jakiś wspólny punkt odniesienia, którym jest Wieża Jacek widoczna na obu fotografiach.
Onwk.

Kiedyś "Mieszko II"

avatar użytkownika Obibok na własny koszt

3. Idąc w ślady Nowego Sącza można byłoby i

w takiej Hajnówce, Białowieży oraz innych miastach postawić pomniki tamtejszym rosyjskim obrońcom, którzy walczyli w szeregach Wojsk Polskiego w wojnie z bolszewicką Rosją, jak i Stanisław Bułak-Bałachowicz i jego brat Józef Bułak-Bałachowicz - obrońca Warszawy w 1939 roku, gdzie zginął podczas próby aresztowania przez Gestapo, zamordowany przez komunistyczne bojówki na drodze z Hajnówki do Białowieży.
Tyle z moich szarych komórek, a więc za ewentualny mój błąd , z góry przepraszam.
Onwk.

Kiedyś "Mieszko II"