II. "Leopardy 2" w Polsce.

avatar użytkownika Tymczasowy

 Do niedawna, najnowoczesniej wyposazona brygada pancerna w Wojsku Polskim byla 10 Brygada Kawalerii Pancernej im. gen. broni Stanislawa Maczka stacjonujaca w Swietoszowie. W latach 2002-2003 otrzymala ona Leopardy 2A4  w ilosci pozwalajacej na uzbrojenie dwoch  batalionow czolgow. Jeden batalion to 58 czolgow. Zlozony jest on z 4 kompanii po 14 pojazdow. Z kolei kazda kompania zlozona jest z 3 plutonow.

Te Leopardy byly wyprodukowane w latach 1985-1987 i wyeksploatowane na poziomie 30%. Niebawem wszystkie przejda  modernizacje. Unowoczesnienie obejmie: urzadzenia opto-elektroniczne, system kierowania ogniem, system lacznosci, pancerz i armate. Zmiany beda tak duze, ze bedziemy mieli do czynienia z nowym modelem  groznego drapieznika o nazwie: "Leopard 2PL".Bedzie to kosztowalo okolo 1 mld.zl. Byc moze skorzystaja na tm polskie firmy na zasadzie - wasza technologia dla naszych fabryk.

W listopadzie 2013 r.  zawarto umowe wartosci 180 mln. euro  na dostawe 105 Leopardow 2A5, czternastu Leopardow 2A4 oraz  218 pojazdow wsparcia logistycznego.  Wsrod tych ostatnich znajdzie sie 18 ciagnikow pancernych, 120 samochodow ciezarowych sredniej ladownosci, 40 samochodow ciezarowych malej ladownosci oraz 40 samochodow osobowo-terenowych. W sumie dwa cale pakiety batalionowe.

Tym razem dwa bataliony nowych Leopardow otrzyma 34 Brygada Kawalerii Pancernej im. Hetmana Wielkiego Koronnego Jana Zamoyskiego z Zagania. Pierwszy transport czolgow w liczbie 11 sztuk dotarl do Zagania w nocy 15/16 V 2014 r. W dniu 28 V dowieziono natepne 13 pojazdow i 9 VI trafila do brygady ostatnia partia, co w sumie stanowi 49 czolgow. Do konca roku ma byc zrealizowane dwie trzecie transakcji.

Rozwoj polskich  sil pancernych idzie w dobrym kierunku. Krok po kroku rozwijane sa jednostki taktyczne mogace walczyc z silniejszymi i mozniejszymi jak rowne z rownymi na wspolczesnym polu walki. Polskie Leopardy wlaczone sa w niemiecki system zaopatrzenia. Kosztuje to ciezkie pieniadze, ale swiat zrobil sie tak dziki, ze lepiej byc przygotowanym na najgorsze.

Kto nastepny? Moze 9 Brygada Kawalerii Pancernej im. Krola Stefana Batorego stacjonujaca w Braniewie? Do tej pory cwiczy ona na przestarzalych rosyjskich T-72.

 

 

25 komentarzy

avatar użytkownika tu.rybak

5. tyle tylko,

że z tej "modernizacji" nici bo według doniesień naszej prasy, Niemcy nie chcą udostępnić know-how. Czyli zapewne kupiliśmy coś bez dokumentacji czyli bez prawa zmian samemu. Widać, że umowę podpisali specjaliści. A modernizować będą zapewne Niemcy i to na pewno drogo...

Rybak
avatar użytkownika Maryla

6. Tymczasowy

Rybak ma rację, w dodatku Niemcy traktowali te czołgi jak złom, którego nalezy się pozbyć. Pod względem wydatków na obronność zajmujemy w świecie 21. miejsce. W listopadzie ubiegłego roku zdecydowano np., o zakupie za miliard złotych 110 używanych niemieckich czołgów Leopard. Kolejne 2 mld będą wydane na ich remont. 34. Brygada Kawalerii Pancernej w Żaganiu, do której trafią Leopardy, stanie się bliźniaczą dla 10. Brygady w Świętoszowie, która od około 10 lat ma na wyposażeniu tego typu czołgi. Obie te brygady wchodzą w skład 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu. Wraz z czołgami w wersjach 2A5 i 2A4 do Polski trafi ponad 200 sztuk sprzętu wsparcia i zabezpieczenia. Wartość kontraktu to ok. 180 mln euro.

W sumie polskie wojsko będzie miało blisko 250 czołgów Leopard. Żołnierze 10. Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie od 10 lat używają 128 Leopardów w wersji 2A4; wyprodukowano je w drugiej połowie lat 80. Po przejęciu nowych pojazdów Polska stanie się jednym z największych użytkowników tych czołgów na świecie.
Ta „światowa górna półka” to maszyny wyprodukowane w połowie lat 90.
ubiegłego wieku. Zastosowane w nich systemy kierowania ogniem, obserwacji i łączności można uznać za nowoczesne, ale tylko w zestawieniu z wyposażeniem muzealnych czołgów T-72 wciąż służących w polskiej armii.

Kierownictwo resortu obrony zapowiedziało, że nowo pozyskane Leopardy 2 A5 przez najbliższe 15 lat nie będą poddane modernizacji.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

7. Pan Tymczasowy

Szanowny Edwardzie,

Podziwiam Twoją erudycję, tyle, że nasi od uzbrojenia nie mają żadnego dobrego pomyślunku
Innymi słowy.
Czemuś biedny boś głupi. Czemuś głupi boś biedny.

Ukłony

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika Tymczasowy

8. Michale

Dzieki za dobre slowo. Moja erudycja dotyczaca czolgow jest na poziomie tylko lekko "North of Zero".
Pozdrawiam.

avatar użytkownika Tymczasowy

9. Fakty

W dniu 21 III 2014 r. ujawniono liste zglaszajacych sie do przetargu na modernizacje Leopardow 2A4. Ile was? Raz! Jak w wojsku. Byla tylko jedna oferta i jedynie z tym konsorcjum poprowadzono dalsze negocjacje. A ktoz to byl? Czytelnik zapyta. A no jeden z trzech wchodzacych w gre kontrahentow. A ktoz to jest? No wlasnie. Odwlekam, ale zaraz powiem, bo nie mam innego wyjscia:
ZM Bumar-Lebedy, Osrodek Badawczo-Rozwojowy Urzadzen Mechanicznych oraz warszawski Polski Holding Obronny. Wycofalo sie konsorcjum polsko-tureckie i konsorcjum poznanskich WZM i Rheimetall. A dlaczego tak sie stalo? Nie wiem, ja tam tylko sluzylem w dywizji pancernej i nie znam sie na przetargach. To dziedzina wiedzy bardzo ezoteryczna, do pojecia tylko dla fachowcow. Kolejnosc faktow przedstawia sie nastepujaco, przedstawie w punktach, dla ulatwienia dyskusji:
1. W dniach 15 III-15 vIII 2013 r, prowadzony byl dialog techniczny z zaproszonymi konsorcjami, ktore zaproszono (wymienilem je powyzej)
2. W rezultacie, Inspektorat Uzbrojenia MON oglosil w dniu 30 X 2013 r. przetarg na modernizacje czolgow Leopard 2A4. Numer referencyjny latwo znalezc na stronie internetowej IU MON:IU/244/X-89?ZS/ZOT/USL/Z/2013. Przedstawiono kryteria oceny zglaszanych propozycji.
3.Jednakowoz, slusznie, w dniu 3 XII 2013 r. zmieniono kryteria ostatecznej oceny ofert. Pominmy wage przypisywana cenie itd.Dla nas najwazniejszy jest jest inny czynnik. No i wlasnie, wprowadzono nowe kryterium, ktore nazwijmy sobie "wartoscia polonizacji". Jest to wartosc brutto podzespolow i srodkow materialowych uzywanych do modernizacji czolgu wyprodukowanych na terenie Polski. Nie pozwolono wlaczyc kosztow robocizny przy czynnosciach modernizacyjnych".

avatar użytkownika Maryla

10. Tymczasowy

"Żołnierze 10. Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie od 10 lat używają 128 Leopardów w wersji 2A4; wyprodukowano je w drugiej połowie lat 80. "

"Kierownictwo resortu obrony zapowiedziało, że nowo pozyskane Leopardy 2 A5 (maszyny wyprodukowane w połowie lat 90. ubiegłego wieku)przez najbliższe 15 lat nie będą poddane modernizacji."

Dla mnie, laika, wychodzi na to, że kierownictwo resortu a) chce, b) musi, (niepotrzebne skreslić) trzymać poziom uzbrojenia polskiej armii "100 lat za Murzynami".

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Tymczasowy

11. Marylu

Po stokroc nie! Informacja, ze nie bedzie modernizacji A5 przez nastepnych 15 lat znaczy tyle, ze sa one na tyle dobre,ze nie ma potrzeby remontowania.

Roznica pomiedzy A5 i A6 jest glownie w cenie. Zapytasz oczywiscie, jak sie to ma do Mistrza Swiata Leoparda 2A7? A jest on na wyposazeniu Bundeswehry? A dlaczego nie jest?
Wez przyklad samochodow, dzisiejsze modele sa tak dobre, ze trudno odroznic. Moja Honda chodzi bezblednie od 2013 r. (paliwo, olej). Nawet bez okresowych przegladow. Co mi tam jakies tam duperele techniczne.
Dlaczego nie ma Amerykanow w naszej dyskusji? Oni skupili sie na rozwijaniu jakosci pociskow, a nie na jakichs tam klasyfikacjach. Ich armaty wala dalej, pociski sa wieksze, ciezsze i maja wieksza moc. A reszta? Wiadmo, ze MBT musi miec arnmate na poziomie ptzynajniej 100 mm, szybkosc okolo 65 km/h i zasieg, operacyjny okolo 500 km.
Kanadyjczycy byli szczesliwi wypozyczajac te graty od Holendrow.
Posluchaj tez naszych "pancerniakow', ktorzy mowia,ze wresce beda mieli jakis komfort. Przeciez w tych kacapskich "T" i pochodnej - "Twardym" zamarzali zima, nie mowiac juz o dalszych szczegolach.
Przypominam Duszko, ze przedmiotem dyskusji bylo "cahapanie" pieniedzy za modernizacje Leopardow 2A4 i wlasnie dalem odpowiedz.
Serdecznosci.

avatar użytkownika Tymczasowy

12. A w dodadku

na wiesc o nowym zakupie czyli leopardach 2A5 zawyly w Sejmie wyjce, czyli SLD i Palikociarnia w postaci Rozenka. Oczywista agentuira. "PO co ciezkie czolgi dla Polski, gdy 80% mostow nie wytrzyma ich 60 tonowego ciezaru?".

avatar użytkownika Maryla

13. z serii - dobre, bo polskie :) dzisiaj

Polski generał objął stanowisko komendanta jedynej uczelni NATO

Generał dywizji Janusz Bojarski jako pierwszy Polak objął stanowisko
komendanta Akademii Obrony NATO w Rzymie (NATO Defence College). We
wtorek z jego udziałem odbyła się inauguracja nowego roku akademickiego
na uczelni, działającej od ponad 60 lat.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

14. Tymczasowy

to jakaś nowomowa w LWP Komorowskiego ta "polonizacja"


Wiceszef MON: będziemy polonizować zagraniczny sprzęt dla armii

O konsolidacji polskiej zbrojeniówki i przyszłości Polskiego
Holdingu Obronnego rozmawialiśmy podczas XXII Międzynarodowego Salonu
Przemysłu Obronnego w Kielcach z Czesławem Mroczkiem, wiceministrem
obrony narodowej.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

15. Tymczasowy

Leopardy z końca lat 90-tych a nowoczesne Scouty. Widzisz różnicę?

Dzięki wyposażeniu w nowoczesne systemy komputerowe załogi tych pojazdów będą mogły śledzić rozwój sytuacji na polu bitwy i szybko reagować. Takie pojazdy opancerzone po raz pierwszy znajdą się na uzbrojeniu brytyjskiej armii, o łącznej wartości 3,5 mld funtów

Pojazdy będą oczami i uszami dowódców (…) będą wyposażone w nowoczesne systemy zwiadu, nadzoru, rozpoznania i namierzania celów, podłączone cyfrowo do innych systemów będą w szerokim zakresie zdolne pełnić różne bojowe role

— ocenił generał Peter Wall, szef Sztabu Generalnego.

Zamówienie na nową generację pojazdów opancerzonych Scout zrealizuje brytyjska filia korporacji General Dynamics z USA. O zamówienie ubiegał się też, ale bez powodzenia, brytyjski koncern zbrojeniowy BAE Systems.

Podstawowy model pojazdu może być przystosowany do różnych potrzeb. Nowe Scouty będą też zdolne realizować zadania wykonywane obecnie przez opancerzone pojazdy Spartan. Niektóre, uzbrojone w działo kalibru 40 mm, będą lekkimi czołgami, inne znajdą zastosowanie w wojskowym rozpoznaniu, jeszcze inne będą używane jako wojskowe pojazdy sanitarne.

Scouty zastąpią pojazdy Scimitar wykorzystywane obecnie przez Królewski Korpus Broni Pancernej i niektóre pancerne jednostki piechoty.

Zamówienie ma być realizowane w latach 2017-20 i zapewni w W. Brytanii ok. 1,3 tys. miejsc pracy.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

16. Podrasują

Podrasują leopardy

Zaplanowana na najbliższe lata modernizacja czołgów Leopard w większości zostanie wykonana w Polsce.Prace mają ruszyć już od przyszłego roku i potrwają pięć lat, przy czym
plany modernizacyjne wciąż są uzgadniane pomiędzy niemieckim i polskim
przemysłem. Zmodernizowane mają zostać wszystkie będące na wyposażeniu
polskiej armii leopardy w wersji 2A4.

zdjecie

Program zakłada, że pierwsze 10 leopardów
2A4 będzie unowocześniane u kontrahenta. Niemieckie podmioty dostarczą
technologię polskim partnerom, dzięki czemu wszystkie pozostałe pojazdy
będą już modernizowane wyłącznie w kraju – powiedział portalowi „Polska
Zbrojna” gen. dyw. Mirosław Różański, radca koordynator sekretarza stanu
w Ministerstwie Obrony Narodowej.

To 128 czołgów przekazanych nam przez Bundeswehrę 10 lat temu, które
służą w 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej w Świętoszowie, i 14
dodatkowych, które zostały zakupione w grudniu 2013 roku wraz z
leopardami 2A5 (kupiono 105 takich czołgów). Wartość tego kontraktu
opiewała na kwotę około 200 mln euro, a oprócz czołgów otrzymamy też
około 200 innych pojazdów. To wozy zabezpieczenia technicznego,
samochody średniej i małej ładowności oraz laserowe symulatory.

Za Leopardy 2A4 używane w niemieckiej armii od lat 80. zapłaciliśmy
symboliczne 1 euro, za to ich modernizacja może pochłonąć nawet 1 mld
złotych. Odnowione czołgi zyskają m.in. nowoczesny system
obserwacyjno-celowniczy dowódcy, zmienią się moduły opancerzenia wieży,
zainstalowane zostaną maty przeciwodłamkowe. W czołgach znajdzie się też
zmodernizowany system kierowania ogniem. To spowoduje, że ich
charakterystyka będzie zbliżona do wersji 2A5, która po części jest już w
dyspozycji 34. Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu. Z kolei dotąd
służące tam PT-91 Twardy trafią do jednostek 16. Pomorskiej Dywizji
Zmechanizowanej.

Prawo do modernizacji leopardów mają niemieckie firmy KMW i
Rheinmetallem, które przekażą technologię polskim partnerom. Początkowo
do modernizacji zapraszano polskie firmy, ale te nie znalazły wspólnego
języka. To spowodowało opóźnienia w realizacji planów. Zmianę przyniosła
dopiero konsolidacja przemysłu zbrojeniowego.

– Powołanie do życia Polskiej Grupy Zbrojeniowej oznaczało zmianę
podporządkowania polskich podmiotów, które startowały w przetargu na
modernizację czołgów. Gdy zaczynało się postępowanie, były one
konkurentami, a w jego trakcie część weszła w skład PGZ, reszta ma się
znaleźć w Grupie do końca roku. Dlatego też pojawiły się pewne
komplikacje. Modernizacja leopardów 2A4 powinna się rozpocząć w 2015
roku – stwierdził gen. Różański.

Według niego, rolę w modernizacji leopardów odegrają Wojskowe Zakłady
Mechaniczne z Siemianowic Śląskich, Bumar Łabędy, Przemysłowe Centrum
Optyki czy Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne z Poznania. Te ostatnie,
zgodnie z podpisanym porozumieniem z niemieckim koncernem MTU, zajmą się
remontami silników do leopardów. Pierwszy serwis przewidziany jest na
początek 2015 roku. Jednak plany wobec poznańskich zakładów są szersze,
bo już myśli się, by WZM mogły nie tylko serwisować, ale i montować
niemieckie silniki, a w przyszłości także serwisować skrzynie biegów do
leopardów.

Marcin Austyn

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Tymczasowy

17. Marylu

Madre glowy pisza, ze ta transakcja Leopardy za symboliczne 1 Euro byla bardzo dobra dla polskiego wojska.Biorac takze pod uwage koszty modrnizacji i utrzymania. Kacapkow to bardzo boli.
Pozdrawiam.

avatar użytkownika Maryla

18. Dalej uważasz, ze to dobra inwestycja?

900 milionów, które miały zasilić polskie firmy, zasilą niemieckie.

Remonty czołgów podarowanych nam przez RFN to miała być finansowa idylla. Po przekazaniu Polsce starszych wersji niemieckich czołgów leopard MON ogłosił, że zyski z ich remontu trafią do polskich firm.

Teraz okazuje się, że będzie „trochę” inaczej. O sprawie pisze „Dziennik Polski”.

Ministerstwo Obrony Narodowej jest zainteresowane jak największym udziałem polskich przedsiębiorstw zbrojeniowych i wykorzystaniem osiągniętego przez nie potencjału w zakresie napraw i obsługi czołgów Leopard 2

— twierdził w lipcu tego roku wiceszef MON Czesław Mroczek.

Niemcy zgodzili się na to i czekali na rozwój sytuacji.

Do MON przyszły oferty z trzech miejsc. Z konsorcjum Polskiego Holdingu Obronnego, OBRUM Gliwice oraz ZM Bumar-Łabędy, współdziałającego z koncernem Krauss Maffei-Wegmann. Z Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych w Poznaniu wraz z Rheinmetall Landsysteme GmbH, oraz z PCO wraz z koncernem Aselsan Elektronik.

Resort obrony podjął rozmowy jedynie z pierwszym podmiotem, którego człon - Polski Holding Obronny został w międzyczasie wchłonięty przez Polską Grupę Zbrojeniową. Na „dzień dobry” z udziału w przedsięwzięciu remontowym zostały więc wyłączone Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne w Poznaniu, które jako jedyne w Polsce mają zdolności remontowe leopardów.

Jak to się stało, że remonty leopardów trafiły do PGZ, która współpracuje z Krauss Maffei-Wegmann?

Niemcy, tak samo jak polski rząd, wiedzieli, że Bumar-Łabędy nie ma żadnej możliwości wykonania modernizacji

— powiedział „DP” gen. Waldemar Skrzypczak, były wiceszef MON. Jak wyjaśnia zdolności remontowe Bumar-Łabędy niemieckiego sprzętu oceniono pierwotnie na 18 procent, a teraz na jeszcze mniej.

Teraz ich zdolności są jeszcze mniejsze, ale za to mają krzykliwe związki zawodowe, których rząd się wystraszył

— dodał gen. Skrzypczak. W rozmowie z „DP”

Tak więc tym sposobem, wbrew pierwotnym założeniom, remontem niemieckich czołgów w ponad 90 procentach zajmie się niemiecka firma współpracująca z Polską Grupę Zbrojeniową! 900 milionów, które miały zasilić polskie firmy, zasilą niemieckie.

Slaw/ „dziennikpolski24.pl”

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

19. Pożar czołgu w Świętoszowie i

Pożar czołgu w Świętoszowie i śmierć żołnierza: zawiniła wadliwa amunicja

Wrześniowy pożar czołgu na poligonie w Świętoszowie, w wyniku którego
zmarł żołnierz, spowodowała wadliwa amunicja - tak stwierdził raport
ekspertów powołanych przez wojska - dowiedział się dziennik.pl

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

20. Rheinmetall i Bumar Łabędy

Rheinmetall i Bumar Łabędy zmodernizują Leopardy

Bumar Łabędy i Rheinmetall Landsysteme GmbH, należąca do grupy
Rheinmetall Defence, podpisały umowę dotycząca strategicznej współpracy w
ramach programu modernizacji czołgów Leopard 2A4 znajdujących się w
uzbrojeniu Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych RP do standardu Leopard 2PL.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

21. Przyszłość radzieckich

Przyszłość radzieckich czołgów w polskiej armii

Czołgi T-72 i PT-91 Twardy wykorzystywane przez Siły Zbrojne RP
przedstawiają coraz mniejszą wartość bojową. Wobec narastających
problemów z pracami badawczo-rozwojowymi nad ich następcą - Wozem
Wsparcia Bojowego Gepard - warto zastanowić się, co dalej ze
starzejącymi się wozami wykorzystywanymi przez polskich czołgistów -
pisze Wojciech Pawłuszko, ekspert Fundacji Lesława A. Pagi.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Tymczasowy

22. Przydadza sie

nawet w magazynach. Moga posluzyc w przyszlosci jako stale punkty obrony.
Dowcip w wyscigu zbrojen polega na tym, ze porownuje sie parametry z innymi czolgami. Tak jakby czolgi nic tylko walczyly przeciwko sobie. Statystyka II wojny swiatowej pokazuje, ze inne funkcje dominowaly.
A obecnie na Ukrainie? Czolgi bardziej sluzyly wsparciu piechoty niz wzajemnej walce.

avatar użytkownika Maryla

23. Wojskowe Zakłady



Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne z Poznania zmodernizują wozy Bergepanzer 2?



Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne w
Poznaniu (WZM) liczą na to, że uda im się pozyskać kontrakt na
modernizację wozów zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 2, służących
użytkowanym przez polskie wojsko czołgom Leopard. Firma czeka na
rozpisanie przetargu przez MON.

Modernizacja WZT Bergepanzer 2 to propozycja uzupełnienia umów dotyczących remontów i modernizacji czołgów Leopard 2, które już realizują spółki wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A., w tym także poznańskie WZM.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

24. Polskie czołgi z nową


Polskie czołgi z nową amunicją. Zmodernizowane pociski trafią na wyposażenie Leopardów

500 sztuk to dopiero pierwsza z zaplanowanych na ten rok dostaw.
W sumie Mesko S. A. dostarczy kilkanaście tysięcy sztuk tych pocisków.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

25. "Niemcy zrobili na nas taki

"Niemcy zrobili na nas taki biznes, że głowa mała"

Niemiecki Rheinmetall przekazał w grudniu 2018 r. firmie Bumar
pierwsze trzy czołgi Leopard 2A4 zmodernizowane do standardu 2PL. W
ramach kontraktu wartego ok. 3,1 mld zł do 2020 roku unowocześnione mają
zostać wszystkie 142 maszyny będące na wyposażeniu Wojska Polskiego. W
pierwszym kwartale 2019 r. zakończyły się ich testy. Jak wypadły?

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl