Piłsudski w Paryżu - 21 lutego 1914
Józef Piłsudski był jedynym przywódcą, który prawidłowo przewidział przebieg i zakończenie I wojny światowej, odpowiednio do tych przewidywań ułożył swoje plany i doprowadził ich wykonanie do końca.
Podczas kiedy Dmowski na kolanach czołgał się do Moskwy (przepraszam: Petersburga) z uniżoną prośbą o pozwolenie „połączenia się w jedno ciało z wielkim narodem rosyjskim”, Piłsudski szykował wojsko polskie do walki z tym „wielkim narodem”. W roku 1914 jego żołnierze - żołnierze polscy - byli już we wszystkich zaborach, w całej Europie, a nawet można powiedzieć, że na całym świecie („Sokół” amerykański współpracował z Piłsudskim i wspierał go finansowo). W lutym 1914 Komendant Główny Józef Piłsudski wizytował oddziały strzeleckie w Szwajcarii i Francji.
21 lutego 1914 roku Piłsudski wygłosił w sali Towarzystwa Geograficznego w Paryżu publiczny odczyt (obecnych było około 500 osób), w czasie którego analizował potencjał przyszłych przeciwników i przepowiedział prawidłowo przebieg wojny, która się jeszcze nie zaczęła. Najpierw Rosja będzie pobita przez Austro-Węgry i Niemcy, a te z kolei zostaną pobite przez Anglię i Francję. To wskazuje Polakom kierunek ich działania: zaczniemy wojnę przeciwko Rosji, a skończymy ją przeciwko Austrii i Niemcom.
Odczyt dotyczył historii rozwoju polskiego ruchu strzeleckiego, toteż ogólne przewidywania co do przebiegu spodziewanej i oczekiwanej wojny były jak najbardziej na miejscu, wręcz niezbędne dla logicznej budowy odczytu. Zamiar zmiany frontu w czasie wojny, a więc „zdrady sojuszników” nie musiał być odkryty publicznie, ale na pewno był wypowiadany w rozmowach prywatnych po odczycie. Relacjonuje to Wiktor Czernow (Nowyj Żurnal 1952), który po odczycie rozmawiał dłuższy czas z Witoldem Jodko-Narkiewiczem, a zapewne też z samym Piłsudskim. Przewidywania Piłsudskiego co do przebiegu wojny i związany z tym plan znali wszyscy jego najbliżsi współpracownicy od dawna, a szersze kręgi działaczy niepodległościowych co najmniej od roku 1913, kiedy rozmawiał o tym z Hłaską. Odczyt paryski był więc jeszcze jedną okazją do publicznego potwierdzenia tego zamiaru i zapoznania społeczeństwa ze strategicznym planem polskim na wypadek wojny.
- Zaloguj się, by odpowiadać
2 komentarze
1. Setna rocznica
Ponieważ dzisiaj jest setna rocznica odczytu paryskiego, chciałbym przypomnieć to historyczne wydarzenie. Jakże szczęśliwi byli Polacy sto lat temu, mając między sobą geniusza, który prowadził ich do walki i zwycięstwa.
Piotr Wiesław Jakubiak
2. szanowny @Piotr Jakubiak
serdeczne podziękowania za to Przypomnienie...
gość z drogi