12 września 1683 roku. 330. rocznica zwycięskiej Bitwy pod Wiedniem
Bitwa pod Wiedniem została stoczona 12 września 1683 roku między wojskami polsko-austriacko-niemieckimi pod dowództwem króla Jana III Sobieskiego, a armią Imperium osmańskiego pod wodzą wezyra Kara Mustafy. Zakończyła się klęską Osmanów, którzy od tej pory przeszli do defensywy i przestali stanowić zagrożenie dla chrześcijańskiej części Europy. Starcie to uważane jest za jedną z dwudziestu przełomowych bitew w dziejach świata.
W tym pamiętnym dla całego chrześcijaństwa dniu, wypełniły się proroctwa, które od przynajmniej XVI wieku krążyły po Rzeczpospolitej. Na przykład w księdze z 1594 roku, zatytułowanej „Prognostikon”, którą w Akademii Ostrogskiej spisano pod kierownictwem polskiego lekarza i astronoma, Jana Latosza, opisano wiedeńskie zwycięstwo Jana III Sobieskiego. Co ciekawe, nie tylko Polacy je przewidywali. Już co najmniej w pierwszej połowie XVII w. po Imperium Osmańskim krążyły pogłoski o tym, że schyłek potęgi tego państwa nastąpi w wyniku wojny toczonej z krajem północy. Przepowiednię taką odnotował na przykład Albrycht Stanisław Radziwiłł. W 1634 roku Imperium szykowało się na wojnę z Rzeczpospolitą:
„Ale wbrew zamierzeniom tureckim źle wróżono o wojnie przeciw Polsce. Sam wezyr przebywający w Persji ganił przygotowania i przysłał list do cesarza [sułtana] odradzający mu tę wojnę. Między innymi dodał te słowa, że raczej należy zostawić w spokoju tego chytrego węża [tak nazywał Polaków] i nie zaczepiać go. Bo przesądni Turcy przepowiadali niebezpieczeństwo zagrażające Cesarstwu Ottomańskiemu ze strony Septentrionu [Północy].”
Radziwiłł, który nie dożył bitwy pod Wiedniem, konkludował słowami: „oby się to kiedyś spełniło”. Spełniło się, 36 lat po jego śmierci...
„Venimus, vidimus, Deus Vicit!”, czyli „przybyliśmy, zobaczyliśmy, Bóg zwyciężył!” pisał Jan III Sobieski do papieża Innocentego XI, informując go o zwycięskiej bitwie. Do żony zaś:
„Bóg i Pan nasz na wieki błogosławiony dał zwycięstwo i sławę narodowi naszemu, o jakiej wieki przeszłe nigdy nie słyszały.”
Cieszył się Sobieski. Cieszył się lud Wiednia. Cieszyła się chrześcijańska Europa. Rozpaczali zaś muzułmanie. Osmański kronikarz silahdar Mehmed aga z Fyndykły uczciwie przyznał.
„Porażka i przegrana […] była to przeogromna, klęska taka, jaka od powstania państwa [osmańskiego] nigdy jeszcze się nie wydarzyła.”
I taką też zapamiętała ją historia.
RAJD KONNY SZLAKIEM KRÓLA JANA III SOBIESKIEGO -330 LECIE ROCZNICY VICTORII WIEDEŃSKIEJ
RAJD KONNY SZLAKIEM KRÓLA JANA III SOBIESKIEGO
-330 LECIE ROCZNICY VICTORII WIEDEŃSKIEJ
Historyczny szlak przemarszu polskiego wojska, które pod dowództwem króla Jana III Sobieskiego, dotarły pod Wiedeń. POWTÓRZY TEN WYCZYN!
Centralnym punktem ogólnopolskich uroczystości 330. rocznicy
Wiktorii Wiedeńskiej, organizowanych m.in. przez Fundację „Obowiązek
Polski” i Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, będzie Rajd Konny Szlakiem
Króla Jana III Sobieskiego, który rozpocznie się 23 sierpnia w Krakowie,
a zakończy w Tarnowskich Górach. Dlaczego nie w Wiedniu?
– Rzeczywiście na początku nasze plany zakładały przeprowadzenie tego rajdu z Krakowa do Wiednia, 570 km w 14 dni – szlakiem, jaki pokonały wojska króla Jana III Sobieskiego. Głównym powodem zmiany tych planów jest brak zgody władz Wiednia na udział naszej konnicy w rocznicowej defiladzie. Zażądali, aby husarze szli podczas defilady pieszo. Ten
absurd argumentowano tym, że konie mogą być niebezpieczne dla ludzi. A przecież na całym świecie konie biorą udział w paradach i defiladach i nikomu krzywdy nie robią. Koni w paradzie wiedeńskiej nie chcą tzw.ekolodzy, a pacyfiści uważają, że udział jazdy husarii w uroczystościach rocznicowych to nawoływanie do działań wojennych. Uznaliśmy więc, że
nasza bierna zgoda na postawione warunki oznaczałaby legitymizację działań jawnie obniżających rangę uroczystości, szczególnie w kontekście ogromnego polskiego wkładu w zwycięstwo wiedeńskie. Sądzimy, że husaria jako symbol Wiktorii Wiedeńskiej winna być głównym motywem uroczystości, nie zaś stawać się jedynie tłem dla drugiego planu.
Siedmiu piechurów wyruszyło w niedzielę z Krakowa na wzgórze Kahlenberg pod Wiedniem szlakiem odsieczy króla Jana III Sobieskiego. Wyprawa zorganizowana została z okazji 330. rocznicy wydarzenia, uważanego za jedną z 20. przełomowych bitew w dziejach świata.
Wydarzenie rozpoczęło się w niedzielę uroczystą mszą św. w Katedrze na Wawelu, odprawioną w tradycyjnym rycie łacińskim. Po mszy jej uczestnicy przeszli do sarkofagu króla Jana III Sobieskiego, gdzie oddali hołd władcy. Następnie udali się do Klasztoru Sióstr Norbertanek na krakowskim Salwatorze i tam zasadzili pierwszą z 16 lip, które zostaną posadzone na trasie przemarszu wojsk z Krakowa do Wiednia.
330 rocznica Odsieczy Wiedeńskiej- Austriacy nie chcą husarii
W niedzielę 8 września na wzgórzu Kahlenberg w Wiedniu odbędą się uroczystości z okazji 330 rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej.
Obchody rozpocznie msza św. pontyfikalna celebrowana przez J. Em. Ks. Biskupa Józefa Zawitkowskiego w kościele św. Józefa na Kahlenbergu .
Po mszy przwidziane są występy zespołów folklorystycznych, koncert orkiestry wojskowej z Krakowa a także zakończenie biegu upamiętniającego 330 rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej na trasie Będzin- Wiedeń.
Uczestnicy będą mogli obejrzeć wystawę plenerowa pt. "Warto być Polakiem" przygotowaną przez wiedeński Klub Gazety Polskiej im. Witolda Pileckiego.
Uroczystości organizują Ks. Rektor Jerzy Smoliński z Kościoła Św. Józefa,Wiener-Krakauer Kultur-Gesellschaft, "Światowe Igrzyska Polonijne - Polonia Austria" i kluby GP w Wiedniu.
Obchody wiktorii wiedeńskiej zakłócił jednak przykry zgrzyt. Władze Wiednia odmówiły zgody na udział w uroczystościach konnego oddziału husarii. 8 września na Kahlenbergu husarze z grup rekonstrukcyjnych mieli zakończyć 14-dniowy konny rajd szlakiem Króla Jana III Sobieskiego.
Skrzydlaci jeźdźcy mieli przemierzyć liczącą 570 km trasę z Krakowa do Wiednia tą samą drogą, jaką w 1683 roku maszerowały wojska królewskie.
"Należy się ogromne podziękowanie wszystkim tym, którzy z poczucia narodowego obowiązku i na własną rękę przywracają pamięć na dniach największej chwały polskiej historii".
Obchody i rocznice
Warszawa 1783
Setna rocznica bitwy była okazją do wystawnych obchodów. Na zorganizowanie uroczystości król Stanisław August wyasygnował sto tysięcy złotych. Wykpiono ten gest w złośliwym wierszyku: sto tysięcy karuzel, ja bym trzykroć złożył, by Stanisław skamieniał, a Jan III ożył[27].
Kraków 1933
W 250. rocznicę bitwy zorganizowano Święto Kawalerii. Defilada dwunastu pułków kawalerii, jaka odbyła się pod Krakowem nie ma sobie równych w historii. Cała generalicja polska z marszałkiem Piłsudskim na czele oddała cześć przed sarkofagiem Jana III w katedrze wawelskiej. Na uroczystości zjechali się liczni dyplomaci zagraniczni. Ciekawostką jest, iż obok toastu za jazdę polską wzniesiono toast na chwałę Turcji, w uznaniu jej wieloletniej postawy wobec Rzeczypospolitej (nieuznania rozbiorów, pomocy uchodźcom).
Warszawa
Walki rycerstwa polskiego pod Wiedniem zostały, po 1990 r., upamiętnione na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie napisem na jednej z tablic, "WIEDEŃ 12 IX 1683".
Kraków 2008
325 rocznica odsieczy Wiednia zorganizowana przez władze Krakowa miała również charakter uroczysty[28], w ramach obchodów m.in. otwarto wystawę na Wawelu „Pamięć o wiedeńskiej odsieczy”, w Sukiennicach ustawiono wielką kopię obrazu Jana Matejki „Jan III Sobieski wysyła wiadomość o zwycięstwie papieżowi Innocentemu XI”, 13 września 2008 r. na Błoniach odbyła się inscenizacja historyczna „Venimus, vidimus, Deus vicit”, 14 września 2008 r. odbył się przemarsz orszaku królewskiego i wojsk odtwarzanych przez grupy historyczne „Triumf Króla Jana III Sobieskiego” na trasie Błonia – Wawel – Rynek, oraz szereg innych imprez towarzyszących.
Komisja Kultury za upamiętnieniem 330. rocznicy bitwy pod Wiedniem
- 12 września 1683 roku wojska polskie wraz z wojskami sojuszniczych państw chrześcijańskiej Europy stoczyły zwycięski bój pod Wiedniem, powstrzymując napór Imperium Osmańskiego. Król Polski Jan III Sobieski w trosce o losy całej Europy objął dowództwo nad wojskami koalicji idąc z odsieczą oblężonej stolicy Austrii. Stanął na czele armii, której trzon stanowiło polskie rycerstwo i wsławiona w bojach formacja, jaką była husaria – chluba polskiego oręża – która przeważyła szalę zwycięstwa w bitwie – czytamy w projekcie.
W uchwale jej autorzy podkreślają potrzebę oddania hołdu polskiemu władcy, “któremu myśl polityczna i dalekosiężna wizja wolnej Europy nakazały stanąć do boju w obronie polskiej i europejskiej tożsamości, wyrosłej na gruncie kultury chrześcijańskiej i cywilizacji łacińskiej. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej czci chwałę oręża polskiego i z wdzięcznością wspomina wszystkich walczących za Ojczyznę na przestrzeni dziejów”.
Przedstawiciel wnioskodawców poseł Tadeusz Woźniak (SP) podkreślił, że bitwa pod Wiedniem, zwana w Polsce odsieczą wiedeńską, której rocznica przypada w czwartek, była jedną z największych i najważniejszych w dziejach Europy i świata.
- O jej losach przesądziła odsiecz wojsk polskich pod wodzą króla Jana III Sobieskiego. Niestety król nie jest ani w Austrii, ani w Niemczech uznawany za bohatera tego zwycięstwa – mówił poseł Tadeusz Woźniak.
“W Wiedniu są co prawda trzy tablice upamiętniające postać króla, jednak dwie powstały z polskiej inicjatywy. Dlatego skoro inni próbują pomniejszyć rolę króla i polskiego rycerstwa w tej bitwie, naszym obowiązkiem jest upamiętnienie i oddanie im hołdu” – zaakcentował poseł.
Członkowie komisji wyrażając nadzieję, że projekt zostanie przyjęty przez Sejm przez aklamację.
Posłowie PiS w związku z przypadającą na czwartek 330. rocznicą bitwy pod Wiedniem zorganizowali w Sejmie wystawę i debatę naukową. W uroczystości otwarcia wystawy w holu głównym Sejmu uczestniczyła grupa rekonstrukcyjna.
Ekspozycja prezentuje uzbrojenie polskich wojsk z XVI i XVII wieku, w tym zbroje husarskie.
Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak otwierając wystawę podkreślił, że wiktoria wiedeńska była możliwa dzięki “geniuszowi króla Jana III Sobieskiego” oraz polskiemu wojsku.
Bitwa pod Wiedniem (The Battle of Vienna) Renaissance TW
- Zaloguj się, by odpowiadać
40 komentarzy
1. Husaria wyrusza z Wawelu
Husaria wyrusza z Wawelu
Husaria pod Wiedniem 1683r
Husaria - Skrzydła Chwały
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
2. Husaria: Zabójcza jazda - 12 największych zwycięstw.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
3. pamietacie?
1000 years of Poland Parade 1966
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
4. Obraz Matejki
Niektórzy Polacy jadą do Rzymu nie wiedząc, po co. Zwiedzają co popadnie. Tymczasem obraz Matejki "Sobieski pod Wiedniem" powinien być głównym celem takiej wycieczki. Jest to największy i najpiękniejszy obraz w Muzeum Watykańskim. Posiada własną salę.
Piotr Wiesław Jakubiak
5. Do Pani Maryli
Wyrazy szacunku
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
6. @Maryla
Przepiękne, bardzo dziękuję .. I te proroctwa..
Historia znów zatacza koło:(.. kiedyś cesarz nie zdjął kapelusza, dzisiaj nie wpuszczono koni..
A. Mickiewicz
(...)
............Otóż ów kanclerz powiadał,
Że właśnie, kiedy na koń król Jan trzeci siadał,
Gdy nuncjusz papieski zegnał go na drogę,
A poseł austryjacki całował mu nogę,
Podając strzemię (poseł zwał się Wilczek hrabia)
Król krzyknął: „Patrzcie, co się na niebie wyrabia!”
Spojrzą – alić na głowy suwał się kometa,
Drogą, jaką ciągnęły wojska Mahometa,
Z wschodu na zachód. Potem i ksiądz Bartochowski,
Składając panegiryk na tryumf krakowski,
Pod godłem Orientis Fulmen, prawił wiele
O tym komecie. Także czytam o nim w dziele
Pod tytułem Janina, gdzie jest opisana
Cała wyprawa króla nieboszczyka Jana,
I wyryta chorągiew wielka Mahometa,
I ów, taki, jak dziś go widzimy, kometa.
Amen - rzekł na to sędzia.- Ja wróżę waszeci
Przyjmuje, oby z gwiazdą zjawił się Jan III.
Pokorni, gdy proszą Polskę o pomoc i tak szybko "zapominają" o ( choćby); wdzięczności..
7. fragmenty w poezji
(..)"I tak w tym wielkim dniu hetmaństwa
Król Jan był królem Chrześcijaństwa.
Od brzegów Tybru po Sekwanę,
Od brzegów Wisły po Dunaju,
On widział tylko swe poddane,
I czuł się w swoim wielkim kraju,
Kędy miał rzucić pod swe stopy
Wrogów Chrystusa i Europy."
T. Lenartowicz
(..)"Kiedy pod Wiedniem błysnęły miesiące,
Strach był ostatni padł na Chrześcijan;
Któż wtedy dźwignął mocarstwo ginące?
Gromca niewiernych, Jan z nieba zesłany.
Przyszedł, obaczył i swój lud postawił:
Rozproszył Turków, a Niemce wybawił."
F. D. Kniaźnin
Maria Konopnicka
XIX. KARTKA Z RAPTULARZA.
A za tego króla Jana[1],
Co to po łbach bił pogana,
Przyszły posły i rozjemce:
— »Ratuj, królu! Giną Niemce!
Turek na nas następuje,
Szyjom naszym miecz gotuje,
Naszym wieżom — księżyc w nowiu[2],
Naszym dziatkom — chrzest z ołowiu!
Jak zdobędą Wiedeń stary,
Krwawo poczną uczyć wiary
I postawią ciężkie stopy
W samem sercu Europy!
My — siłami niemieckiemi
Nie obronim naszej ziemi,
Zginiem — knechty i rycerze...
— Ratuj — królu — bohaterze!« —
Król się porwał rozgniewany:
— »Wara, krzyknął, bisurmany[3],
Na to słońce, co nam świeci,
Trząść z buńczuków[4] waszych śmieci!
— Miecz mi dajcie!... Hej, trębacze,
Niech otrąbion kraj obaczę!
Niech się Polska moja ruszy,
Mocnej dłoni, wielkiej duszy!
— Niech husarja skrzydła bierze[5],
Niech stalowe lśnią pancerze,
Niech szablice błysną w ręku,
Luzak[6] z koniem, koń w obłęku[7].
— Za trzy doby hufce ruszą,
I nie spocznę, klnę się duszą,
Aż oczyszczę dom sąsiada
Od szarańczy, co nań spada!« —
Posłyszała Polska króla,
Koń u żłobu uszy stula,
Rycerz ostrzy miecz stalowy:
— Kraju miły! bądź mi zdrowy!
Trąbią trąby w strony świata,
Głos po polu z wiatrem lata,
Szumi Wisła niespokojna,
Bory szumią: Wojna! Wojna!...
............
Za trzy zorze i trzy noce
Polska wiara Turka grzmoce,
Aż się szczerbi kosa śmierci
Na buńczukach z końskiej sierci...
Grzmią harmaty, świszczą kule,
Z dziwem stają obce króle,
Wyciągnęli długie szyje,
Patrzą — jak to Polak bije.
Biały koń się prze pod Janem
Po tem polu krwią zalanem,
Strzał tureckich błyski chwyta
Na wzniesione w skrach kopyta.
Łysa-góra[8] we mgłach stoi,
Noc z niej schodzi w czarnej zbroi,
Kładzie rękę na powieki,
Nie do świtu — lecz na wieki.
Turek włosy targa w brodzie,
Król rumaka piętą bodzie...
— »Hej! na obóz! Naprzód, wiara!«
Poszła koniom z nozdrzy para.
Jak wiatr lecą, jak grom walą,
Dziw, że świata nie obalą,
Dziw, że się utrzymać mogą,
Koń kopytem, mąż ostrogą.
............
— »Naprzód!...«
Wzięli namiot wroga.
Co miecz puścił — bije trwoga...
A po świecie okrzyk leci:
— Niechaj żyje król Jan Trzeci!
8. @nadzieja13
„Bóg i Pan nasz na wieki błogosławiony dał zwycięstwo i sławę narodowi naszemu, o jakiej wieki przeszłe nigdy nie słyszały.”
III Sobieskiego w bitwie pod Wiedniem. Z tej okazji Muzeum Pałac w
Wilanowie organizuje konkurs wiedzy historycznej "Co wiemy o Wiktorii
Wiedeńskiej 330 lat później?". Ciekawe imprezy związane z rocznicą
organizują też inne placówki.
Pytania konkursowe będą się ukazywały od 8 do 12 września, w czasie Dni
Wilanowa na stronie poświęconej muzeum lub na facebookowym profilu
Pałacu w Wilanowie. Odpowiedzi na pytanie - wraz z imieniem i nazwiskiem
pełnoletniego uczestnika konkursu - należy przesyłać na adres e-mail: konkursy@wilanow-palac.pl .
Konkurs przygotowany przez Muzeum Pałac w Wilanowie to jedna z wielu
imprez organizowanych w tym roku przez polskie instytucje i placówki
naukowe w związku z 330. rocznicą zwycięstwa króla Jana III Sobieskiego w
bitwie pod Wiedniem.
Jedną z dopiero zbliżających się imprez jubileuszowych będzie
rozpoczynający się 6 września w Będzinie bieg upamiętniający 330.
rocznicę bitwy i przemarszu wojski polskich pod Wiedeń. Organizatorzy
biegu - Światowe Igrzyska Polonijne – Polonia Austria oraz Komandoria
Zagłębiowska, zaplanowali trasę liczącą 550 km, która rozpoczyna się z
pod Zamku Będzińskiego, a zakończy 8 września na wzgórzu Kahlenberg w
kościele św. Józefa.
Parę dni później, 10 września w Radomiu, Towarzystwo Polsko -
Austriackie, Polskie Towarzystwo Numizmatyczne oraz Łaźnia - Radomski
Klub Środowisk Twórczych i Galeria w Radomiu zapraszają na konkurs
wiedzy o Austrii, projekcję filmu "Bitwa pod Wiedniem" oraz wykład
kustosza Muzeum Historycznego Miasta Warszawy pt. „Medalierskie pamiątki
Odsieczy Wiedeńskiej 1683-2013”. Finałową atrakcją rocznicy będzie
4-dniowa wycieczka do Wiednia.
Z kolei 12 września w Krakowie, w ramach jubileuszowych obchodów, Zamek
Królewski na Wawelu organizuje grę terenową "Z Sobieskim pod Wiedniem".
Zabawa skierowana do rodzin z dziećmi ma na celu przybliżenie sylwetki
samego króla i rangi zwycięskiej bitwy w historii Europy. W trakcie gry
uczestnicy będą mogli odwiedzić czynne od 12 września cztery wystawy -
Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Skarbiec Koronny, Sztukę Wschodu
oraz wystawę czasową siedemnastowiecznego Namiotu tureckiego w zbiorach
wawelskich.
Natomiast w dniach 16-18 września Stacja Naukowa PAN w Wiedniu i
Instytut Slawistyki Uniwersytetu Wiedeńskiego organizują konferencję pt.
"Polski sarmatyzm i odsiecz Wiednia w 1683 roku". Celem spotkania jest
połączenie dwóch tematów: wiedeńskiego zwycięstwa i sarmackiej kultury
Rzeczypospolitej. "Chcielibyśmy spojrzeć na sarmacką kulturę
Rzeczypospolitej doby bitwy pod Wiedniem z perspektywy szlacheckiej
ideologii, literatury, sztuki i kultury dnia codziennego – dawnego
polskiego stroju i staropolskiej kuchni" - zapowiadają organizatorzy
konferencji.
http://www.naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,396965,przed-330-rocznic...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
9. @Maryla
dziękuję
10. film, który miał powstać, ale już nie powstanie... na razie
Victoria - 325 rocznica Victorii Wiedeńskiej [Kraków]
Przesłano 14 wrz 2008
Impresja powstała w oparciu o obchody 325 rocznicy Victorii Wiedeńskiej, jakie miały miejsce w Krakowie w dniu 13 września 2008 roku na Błoniach. Gdyby nie Galicyjski Grzaniec to na tychże Błoniach można by zamarznąć, tak aura wrześniowa okrasiła te obchody.
Czekam z niecierpliwością na film VICTORIA powstający na podstawie wspaniałej książki autorstwa Cezarego Harasimowicza pod tym samym tytułem.
Muzyka jest dostępna i do pobrania na stronie powieści i filmu Victoria
http://victoria-film.com/index_pl.html
w zakładce film fabularny, a tam muzyka, format MP3
F0022
Vienna 1683 Victoria
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
11. Krzesimir Dębski - Polonez Husarii
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
12. współczesna husaria w drodze na Wiedeń
Uczestnicy XIII Rajdu Katyńskiego, w dniu 41 Miesięcznicy Smoleńskiej,t.j.10 września 2013r.dotarli na trasie Rajdu do Krakowa.Wzięli udział we mszy św. odprawionej w Archikatedrze Wawelskiej.Na sarkofagu Pary Prezydenckiej złożono kwiaty.Pod Krzyżem Katyńskim-zwanym również Krzyżem Pamięci Narodowej-odbyła się krótka manifestacja patriotyczna.Oddano hołd ofiarom zbrodni dokonanej przez Rosjan na wschodzie,oraz ofiarom katastrofy Smoleńskiej w dniu10 kwietnia 2010r."Celem naszej podróży,jest dotknięcie tego co po nas zostało,a więc to są: pomniki,cmentarze,ale są i ludzie,ludzie wspaniali,tam się uczymy patriotyzmu"-powiedział w wywiadzie nam udzielonym,komandor Rajdu Katyńskiego p.Wiktor Węgrzyn. W uroczystości udział wzięli członkowie Klubu GP w Krakowie,młodzież szkolna, oraz mieszkańcy Krakowa.Relacja TV-Stefan Budziaszek.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
13. 330 rocznica bitwy pod
330 rocznica bitwy pod Wiedniem. Wiktoria wiedeńska zakończyła okres zwycięstw Imperium Osmańskiego
Brawurowy atak husarii spowodował bezładny odwrót i ucieczkę wojsk
tureckich oraz towarzyszących im Tatarów. Król polski z powodu zbyt
późnej pory nie kontynuował pościgu, zaś jego wojska zajęły obóz
nieprzyjaciela.
Serdecznie zapraszamy na finał Husarskiego Upamiętnienia
330-lecia Wiktorii Wiedeńskiej, które odbędzie się w najbliższą
niedzielę w Wilanowie.
W czasie uroczystości
zaprezentujemy popisy husarskie Podlaskiej Husarii i przedstawicieli
husarii z Krakowa oraz Warszawy. Głównym punktem wieńczącym całego
Przedsięwzięcia będzie inscenizacja – Powrót Króla Jana III Sobieskiego z
Wiktorii Wiedeńskiej oraz uroczysta banderia konna przed Pałacem w
Wilanowie.
Niedziela, 15 IX 2013 r.
13:00 – Msza Św. - SUMA W KOŚCIELE ŚW. ANNY w Wilanowie w asyście chorągwi husarskich
14.00
– 14.15 MUSZTRA PARADNA KOMPANII REPREZENTACYJNEJ WOJSKA POLSKIEGO na
dziedzińcu głównym przed Pałacem w Wilanowie w obecności husarii
od 14.30 – HUSARSKIE PATROLE KONNE po miasteczku Wilanów
16.00-17.30 EGZERCERUNKI PODLASKIEJ CHORĄGWI HUSARSKIEJ I PRZEDSTAWICIELI HUSARSKICH Z WARSZAWY I KRAKOWA
- opowieść o Bitwie pod Wiedniem
- popis do Podlaskiej Chorągwi Husarskiej
- pokaz musztry husarskiej – w tym zbieranie pierścieni, ścinanie „łbów” kapusty, arbuza, jabłka
- szarża husarii ku chwale Zwycięstwa Wiedeńskiego
- inscenizacja zdarzenia „Powrót podlaskiego pocztu husarskiego z Wiednia”
- pokaz umiejętności jeździeckich Pocztu Dam Husarskich,
- „Jak Podbipięta mieczem wojował tak i husarz sztuki tej nie zapomniał” – czyli pokaz sztuki władania mieczem
Miejsce- Historyczny obóz wojskowy króla Jana III na polach wilanowskich, rejon ulic Klimczaka, Przyczółkowej i Branickiego
19:00 UROCZYSTA BANDERIA ZWYCIĘSKICH WOJSK KORONNYCH DO PAŁACU W WILANOWIE „POWRÓT KRÓLA”
- przemarsz ul. Branickiego, Al. Rzeczypospolitej, ul. Klimczaka, Przyczółkowską
20.00 – uroczyste powitanie Króla Jana III Sobieskiego po Wiktorii Wiedeńskiej w asyście husarii
Organizacja: Burmistrz Wilanowa, Muzeum Pałac w Wilanowie, Fundacja Obowiązek Polski, Podlaska Chorągiew Husarska
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
14. Czekając na Jana III
Czekając na Jana III Sobieskiego... DUMA z bycia Polakiem nie pasuje jakoś do hasła POLSKOŚĆ TO NIENORMALNOŚĆ...
U nas tatarska mniejszość muzułmańska jest już tak zintegrowana z
Polską, że żadne kwasy nam nie grożą; skąd więc ta niechęć do oficjalnej
eksplozji radości z naszych historycznych przewag militarnych?
Wszyscy nasi kosmopolityczni „postępowcy”, którzy z zapałem
godnym lepszej sprawy szydzą z moherowych patriotów świętujących tylko
klęski i hekatomby narodowe – dziś pochowali głowy w piasek.
Czyżby nie pamiętali, że właśnie 12 września mija rocznica polskiej
mega-Victorii o zasięgu międzynarodowym – Bitwy Wiedeńskiej? Zwycięstwo
to – przy decydującym udziale polskiej husarii ocaliło Europę (a
właściwie cały ówczesny, cywilizowany świat) przed krwawą hegemonią
islamu...
To, że zachodnie kraje nie świętują zbytnio tej rocznicy nawet
rozumiem; procentowy udział muzułmanów jest już u nich tak duży, że ich
rządy – w trosce o poprawność polityczną usuwają krzyże z budynków
użyteczności publicznej, nie pozwalając nawet urzędniczkom na noszenie
krzyżyków na szyi... Pokojowe i familijne Boże Narodzenie zmieniło z
tego samego powodu nazwę na jakieś tam „święto zielonego drzewka”...
Jednakże u nas tatarska mniejszość muzułmańska jest już tak
zintegrowana z Polską, że żadne kwasy nam nie grożą; skąd więc ta
niechęć do oficjalnej eksplozji radości z naszych historycznych przewag
militarnych? Ano zapewne stąd, że DUMA z bycia Polakiem nie pasuje jakoś
do hasła POLSKOŚĆ TO NIENORMALNOŚĆ...
A na deser przypominam trzynastozgłoskowiec poświęcony Bitwie Wiedeńskiej:
VENIMUS, VIDIMUS ET DEUS VICIT*
„Te kościoły już jutro będą meczetami!”
Wołał Kara Mustafa pod Wiednia murami.
Trzysta tysięcy gardeł ryknęło pod niebo:
„Allah akbar!** Mahomet jest prorokiem jego!”
I każdy z nich był gotów umrzeć za swą wiarę,
I czuło się moc wielką nad wojsk tych bezmiarem...
Słysząc to garść obrońców na murach struchlała,
Już ni siły, ni ducha do walki nie stało,
Zwłaszcza, że król Leopold – by chronić dynastię –
Uciekł z oblężonego przez Osmanów miasta
I z bezpiecznej oddali czekał rozwiązania;
Bez wiary... Bez nadziei... Bez woli przetrwania...
Lecz nim przyszło zapalać żałobne gromnice
Człek pobożny nadciągnął z północnej granicy.
Wiódł za sobą skrzydlato-barwny hufiec zbrojny
Dzielnych i w stal zakutych mężów bogobojnych,
Gotowych życie oddać za swych ojców Wiarę...
Z Bogiem w sercach, z Madonną Czarną na sztandarach,
Król Jan Trzeci Sobieski (on ci był tym wodzem)
Spadł jak jastrząb na wroga, utopił w pożodze,
I zastępy sułtana spod Wiednia przegonił...
Tak na ponad trzy wieki wolność nam obronił!
Na koniec, gdy tłum gromko głosił jego męstwo
Rzekł: „Starły się dwa Światy. Bóg nam dał zwycięstwo!”
Dziś bez walki Europę Islam wziął, niestety;
Wykupuje kościoły, zmienia je w meczety...
Tolerancja przekracza dopuszczalne ramy;
Już sami swe korzenie (głupcy!) wycinamy...
Goście – gospodarzami? Wszak to chwila bliska;
W puste miejsce po Krzyżu Półksiężyc się wciska.
Bezideowa tłuszcza przegrywa z kretesem;
Nikt nie zechce umierać za tęczowy deseń!
Zbrakło Wiary. Idei. Nie masz Sobieskiego.
Kończy się multi-kulti. Ucz się arabskiego...
* „Przybyliśmy, zobaczyliśmy i Bóg zwyciężył” – z listu króla Jana III Sobieskiego do papieża Innocentego XI
* Bóg jest wielki!
P.S. Zapewne wiara „elit” w zanik konfliktów zbrojnych w XXI wieku
każe nam wychowywać młodzież w pacyfistycznym błogostanie. Po rocznym
szkoleniu podchorążych (jeszcze w LWP) nauczyłem się obsługi
kałasznikowa i haubicy 122 mm, a także działania w grupie. Obecna
młodzież ogląda takie zabawki tylko na filmach wojennych. Mimo tego, że
jestem już dziadkiem codziennie przepływam 2 km stylem zmiennym... I z
politowaniem patrzę na małolatów zwalnianych przez swych rodziców z
lekcji WF-u...
Dlatego poniżej - ku przestrodze wszystkim – przypominam fragmenty moich wcześniejszych wierszy:
„ ...Gdy jeden kraj się zbroi, a drugi się bawi,
Wierz mi, za chwilkę małą słabszy będzie krwawić...
Nie zatrzyma gołąbek wrażych hufców zbrojnych;
Chcesz mieć pokój w swym państwie? Szykuj się do wojny!...”
(„Historia”)
„ ... Więc bawcie się lalkami, chłopcy zniewieściali,
Pokój nie będzie wieczny... Gdy hordy ze stali
Zabiorą wam, co macie najdroższego w świecie,
Gdy na szali postawią życie waszych dzieci,
Nie skamlajcie o litość – wasz świat już przeminął.
Do gardła trzeba skoczyć! Wygrać – albo zginąć... ”
(„Prawo do obrony”)
„ ... Dziadek – chociaż żył długo, pamięć wciąż miał świetną;
Wiedział, kto duszę sprzedał i kto zdradził szpetnie.
Przeklinał polityków, co wolność chcą oddać;
Zamiast walki o Polskę – uczą, jak się poddać...”
(„Nauki Dziadka”)
„ ...Wiecie, w czym pradziadowie lepsi byli od nas?
Oni wygrać umieli. My wolim się poddać... ”
(Polskość to nienormalność)
Te i wiele innych edukacyjnych „rymowanek” znajdziecie Państwo w
tomiku wierszy pt. PRO PUBLICO BONO; od was zależy, czy zechcecie
skorzystać z nauk w nich zawartych...
http://www.weltbild.pl/Pro-publico-bono_p100126489.html?p_action=3207060146#longDescr
A na podsumowanie tych historycznych dywagacji – przypomnienie ballady pt. „Faszyzm”...
Tfu! Przepraszam – oczywiście „PATRIOTYZM”!
Za dużo naoglądałem się ostatnio mediów mainstreamowych...
http://www.youtube.com/watch?v=wjmkbxqISxc
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
15. Husaria gniewska w rocznicę
Husaria gniewska w rocznicę Bitwy pod Wiedniem. Zobacz przepiękne zdjęcia rekonstruktorów. NASZA FOTOGALERIA
Bitwa pod Wiedniem rozegrała się 12 września 1683 roku, kiedy to
wojska polsko-habsburskie pod wodzą króla Jana III Sobieskiego pokonały
armię Imperium Osmańskiego, dowodzoną przez wezyra Kara Mustafę.Poniższe fotografie przedstawiają husarię gniewską (najlepiej
zrekonstruowany poczet husarski na świecie), która to jest częścią
większego projektu pt. Rycerze. Projekt ten jest zestawem portretów,
które przedstawiają środowisko rekonstruktorów z różnych epok.
Autorem zdjęć jest Andrzej Wiktor.
Polecamy profil Facebook/ProjektRycerze
Husaria
fot. Andrzej Wiktor
Poprzednie zdjęcie
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
16. arch./- Odsiecz dla
arch./-
Odsiecz dla chrześcijaństwa
Kalendarz polski codzienny
Mija 330. rocznica uratowania Europy przed muzułmańskim kalifatem.
Bitwa pod Wiedniem rozstrzygnęła się w niedzielę, 12 września 1683 roku.
Zwycięstwo pod Wiedniem było jedną z najważniejszych bitew w dziejach
świata. Od tej pory Imperium Osmańskie nie zagrażało już Europie.
W roku 1683 wojska wezyra Kara Mustafy ciągnęły pod Wiedeń. Nie udało
się zbudować koalicji mocarstw chrześcijańskich, Francja była w
konflikcie z Habsburgami. Stolica Apostolska zwróciła się o pomoc do
Rzeczypospolitej. Wielką rolę w budowie przymierza odegrał kapucyn o.
Marek d’Aviano, którego beatyfikował bł. Jan Paweł II (2003).
Pod murami Wiednia stanęło 140 tysięcy żołnierzy Kara Mustafy. Siły
księcia Karola Lotaryńskiego liczyły 32 tysiące ludzi, fortyfikacji
broniło 11 tysięcy. Turcy stali na odległość strzału z rusznicy od zamku
cesarskiego. I wtedy nadciągnęli Polacy. Była to wielka siła (27
tysięcy żołnierza z Korony) i wsparcie moralne dla obrońców. Jan III
Sobieski nawiedził po drodze Jasną Górę, modląc się o zwycięstwo.
Towarzyszył mu najstarszy syn Jakub.
Król obmyślił szarżę 14 tysięcy doborowej polskiej husarii od strony
pozornie niedostępnych wzgórz Lasu Wiedeńskiego. Turkom zabrakło
wyobraźni, by to przewidzieć. Na tym polegał geniusz Jana III.
Bitwa trwała pół doby, ale decydujący atak husarii tylko pół godziny
[!], o godz. 18.00. Zginęło 20 tysięcy Turków. To był pogrom!
Po zwycięstwie Jan III Sobieski napisał do Papieża Innocentego XI:
„Venimus, vidimus et Deus vicit” (Przybyliśmy, zobaczyliśmy, Bóg
zwyciężył). Dziś brakuje nam tej mądrości i tej pokory, które miał nasz
wielki król.
Piotr Szubarczyk
http://www.naszdziennik.pl/mysl/53575,odsiecz-dla-chrzescijanstwa.html
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
17. 330. rocznica bitwy pod
330. rocznica bitwy pod Wiedniem
W czwartek, w 330. rocznicę bitwy pod Wiedniem, na wiedeńskim
wzgórzu Kahlenberg wmurowany został kamień węgielny pod pomnik króla
Jana III Sobieskiego. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz
Krakowa i Wiednia oraz członkowie Bractwa Kurkowego.
Inicjator przedsięwzięcia Piotr Zapart, członek Bractwa Kurkowego w
Krakowie, podkreślił, że uroczystość wieńczy wielomiesięczne starania,
aby w stolicy Austrii w przyszłości stanął pomnik polskiego monarchy,
twórcy wiktorii wiedeńskiej.
Podczas uroczystości z udziałem prezydenta Krakowa Jacka
Majchrowskiego, naczelnika 19. dzielnicy Wiednia Adolfa Tillera, radnego
miasta Wiednia Ernsta Wollera oraz delegacji krakowskich braci
kurkowych wmurowano akt erekcyjny pod pomnik – włożono go do specjalnej
tuby razem czwartkowymi wydaniami wiedeńskich gazet oraz monetami
polskimi i euro. Obok postawiono także tablicę informującą o tym, że w
tym miejscu stanie pomnik.
Chór z małopolskiego Libiąża wykonał pieśń “Bogurodzica”. Ambasador
RP w Austrii Artur Lorkowski podkreślił, iż “należy być dumnym ze
zwycięstw w odległej przeszłości, ale jeszcze bardziej należy być dumnym
z teraźniejszości”. “Chwalmy się także sukcesami Polski ostatnich 25
lat” – zaznaczył. Prezydent Majchrowski nazwał bitwę pod Wiedniem jedną z
najważniejszych bitew całej Europy i podkreślił związki między Krakowem
i stolicą Austrii.
Miasta te łączy od 2000 roku umowa o współpracy, która ostatnio
została odnowiona na najbliższych kilka lat. Inicjatorami budowy pomnika
króla Jana III Sobieskiego są: Bractwo Kurkowe oraz Stowarzyszenie
Twórcze Artystyczno-Literackie STAL. Nad jego koncepcją artystyczną
pracuje krakowski rzeźbiarz i członek bractwa, prof. Czesław Dźwigaj.
Władze austriackiej stolicy zgodziły się na budowę pomnika w części
parkowej Kahlenbergu, z którego Jan III Sobieski dowodził zwycięską
bitwą z Turkami. Monument stanie w odległości kilkudziesięciu metrów od
kościoła św. Józefa; nie może być wyższy niż trzy metry ze względu na
przepisy architektoniczne.
Według wstępnych ustaleń odlany z brązu pomnik ma przedstawiać Jana
III Sobieskiego z jego charakterystycznymi atrybutami. Tło dla władcy
będzie stanowić husaria. Koszt obiektu to co najmniej 500 tys. zł. Na
razie nie wiadomo z jakich źródeł zostanie sfinansowane to
przedsięwzięcie. Bracia kurkowi myślą o znalezieniu sponsora
strategicznego, który wyłożyłby całość lub większość potrzebnych
pieniędzy.
Projekt popiera prezydent Krakowa, który w tej sprawie od miesięcy
prowadził osobiste rozmowy z burmistrzem Wiednia. Zwrócił się on wraz z
inicjatorami przedsięwzięcia do prezydenta Bronisława Komorowskiego z
prośbą o objęcie honorowym patronatem tej inicjatywy.
Bitwa pod Wiedniem stoczona została 12 września 1683 roku między
wojskami polsko-austriacko-niemieckimi, pod dowództwem króla Jana III
Sobieskiego, a armią Imperium Osmańskiego pod wodzą wezyra Kara Mustafy.
Zakończyła się klęską Osmanów, którzy od tej pory przeszli do defensywy
i przestali stanowić zagrożenie dla chrześcijańskiej części Europy.
Starcie to uważane jest za jedną z dwudziestu przełomowych bitew w
dziejach świata.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
18. Szli przez Cieszyn - na
Szli przez Cieszyn - na odsiecz Wiednia
W czwartek 12 września rozpoczną się cieszyńskie uroczystości
upamiętniające 330. rocznicę odsieczy wiedeńskiej i przemarsz wojsk
króla Jana III Sobieskiego przez miasto. Potrwają do niedzieli 15
września.
Program cieszyńskich uroczystości rocznicowych:
12 września
16.00 Msza święta w kościele Najświętszego Serca Jezusowego Cieszynie-Krasnej
18.00 Uroczystości państwowe na Rynku.
- Część oficjalna z udziałem gości honorowych i mieszkańców.
- Inscenizacja przedstawiająca wydarzenia z 1939 roku związane z ocaleniem tablicy pamiątkowej przez cieszyńskich harcerzy.
19.00 Koncert Orkiestry 1-go Pułku Strzelców Podhalańskich. Rynek.
20.00 Projekcja filmu "Bitwa pod Wiedniem" w reż. Renzo Martinelli. Rynek.
13 września
10.00-13.30 Konferencja naukowa poświęcona 330. rocznicy bitwy pod Wiedniem. Ratusz, Sala Sesyjna.
14.00 Wernisaż wystawy okolicznościowej poświęconej 330. rocznicy bitwy pod Wiedniem. Książnica Cieszyńska.
19.00 Koncert - "Muzyczny salon Sobieskiego i
Marysieńki" w wykonaniu zespołu CANTICA SACRA. Kościół pod wezwaniem św.
Marii Magdaleny w Cieszynie.
14 września
12.00 Rekonstrukcja przemarszu wojsk Jana III Sobieskiego. Rynek - Wzgórze Zamkowe.
13.30 Fabularna gra historyczna "Miłość i wojenka". Wzgórze zamkowe - Starówka.
(Rejestracja uczestników w Informacji Turystycznej na Wzgórzu Zamkowym w godz. 10.00-13.15)
14.30-17.30 Cieszyński przekładaniec, czyli co z tą tradycją? Park Pokoju.
17.00 Rozdanie nagród dla zwycięzców gry miejskiej. Rynek.
19.30 "Z dziejów Husarii"- koncert pieśni w wykonaniu
Chóru Męskiego Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II z
towarzyszeniem kwintetu dętego Passionart. Kościół Jezusowy.
15 września
11.00 Msza odpustowa w Kościele Imienia Najświętszej Maryi Panny. Cieszyn Bobrek.
46 godzin Biegu Husarskiego
Ks. Jacek M. Pędziwiatr
zobacz galerię
Sportowcy w ciągu 46 godzin pokonali dystans z Będzina do
Wiednia. Tutaj trzech z nich wystartowało jeszcze w trzykilometrowym
biegu Jana III Sobieskiego, zajmując 3., 4. i 5. miejsce. Na zakończenie
sztafety biegacze wzięli udział we Mszy św., której na Kahlenbergu
przewodniczył bp Józef Zawitkowski z Łowicza.
jmp
Biegacze z "prawdziwym" husarzem na Kahlenbergu
U Piekarskiej Panienki
Bieg Husarski zorganizowało Stowarzyszenie Igrzyska Polonijne z Austrii
oraz Gmina Szczyrk. Patronat nad imprezą objęli księża biskupi: Tadeusz
Rakoczy, Wiktor Skworc i Grzegorz Kaszak.
Zawodnicy wystartowali na znak dany wystrzałem z zabytkowej rusznicy w
samo południe w piątek 6. września z zamku w Będzinie. Przez Park
Tradycji w Siemianowicach przybiegli do Piekar Śląskich. W kościele, w
którym modlił się idący z odsieczą Wiedniowi król Jan III Sobieski
uczestniczyli we Mszy św.
Zakończyła ją ceremonia poświęcenia okolicznościowych koszulek oraz
skrzydeł husarskich, które sportowcy zakładali podczas biegu. Sztafeta
wbiegła także na pobliski Kopiec Wyzwolenia.
W Tarnowskich Górach, które natenczas przeżywały doroczne „Gwarki”, w
Zbrosławicach i w Gliwicach biegaczy witali mieszkańcy i samorządowcy.
Do sztafety dołączali się także biegacze z miejscowych klubów. Późnym
wieczorem sztafeta wbiegła do Czech, zaś po upływie kolejnej doby - do
Austrii.
http://bielsko.gosc.pl/gal/pokaz/1701866.Bieg-Husarski-BedzinKahlenberg/4
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
19. Alicja Kondraciuk dodała 6
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
20. 12 września ....święto
Po zwycięstwie króla Jana III Sobieskiego nad Turkami w bitwie pod Wiedniem w 1683 r. Innocenty
XI rozszerzył ten obchód na cały Kościół i wyznaczył go na niedzielę po
święcie Narodzenia Maryi. Późniejsze reformy kalendarza i przepisów
liturgicznych przeniosły go na dzień 12 września, kiedy to Martyrologium
Rzymskie wspomina wiktorię wiedeńską.
Litania do Imienia Maryi (kard. J.H.Newmana)
Kyrie eleison
Chryste eleison. Kyrie eleison
Chryste, usłysz nas
Chryste, wysłuchaj nas
Ojcze z nieba Boże, zmiłuj się nad nami
Synu, Odkupicielu świata, Boże
Duchu Święty, Boże
Święta Trójco, jedyny Boże
Synu Maryi, usłysz nas
Ojcze Niebieski, który w Maryi masz córkę Twoją, zmiłuj się nad nami
Synu wiekuisty, który w Maryi masz Matkę Twoją, zmiłuj się nad nami
Duchu Święty, który w Maryi masz oblubienicę twoja, zmiłuj się nad nami
Pełna chwały Trójco, która w Maryi masz służebnice, zmiłuj się nad nami
Maryjo, Matko Żywego Boga, módl się za nami
Maryjo, córko niedostępnego światła
Maryjo, nasze światło
Maryjo, nasza siostro
Maryjo, różdżko Jessego
Maryjo, z rodu królów
Maryjo, najlepsze dzieło Boga
Maryjo niepokalana
Maryjo piękna cała
Maryjo, Dziewicza Matko
Maryjo cierpiąca wespół z Jezusem
Maryjo przeszyta mieczem
Maryjo pozbawiona pociechy
Maryjo stojąca pod krzyżem
Maryjo, oceanie goryczy
Maryjo, radująca się wolą Bożą
Maryjo, Pani nasza
Maryjo, Królowo nasza
Maryjo jak słońce jasna
Maryjo jak księżyc piękna
Maryjo w koronie gwiazd dwunastu
Maryjo zasiadająca po prawicy Jezusa
Maryjo, słodyczy nasza
Maryjo, nasza nadziejo
Maryjo, chwało Jerozolimy
Maryjo, radości Izraela
Maryjo, chlubo naszego ludu
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam Panie
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas Panie
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami
Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą
Błogosławionaś Ty między niewiastami
Módlmy się: O Wszechmocny Boże, który widzisz, jak gorąco pragniemy,
aby osłonił nas cień imienia Maryi, racz sprawić, błagamy Cię, abyśmy,
ilekroć wezwiemy Jej w potrzebach naszych, mogli dostąpić łaski
przebaczenia ze świętych niebiosów Twoich, przez Chrystusa, Pana
naszego. Amen.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
21. Sejm upamiętnił 330. rocznicę wiktorii wiedeńskiej
Sejm upamiętnił 330. rocznicę wiktorii wiedeńskiej. Posłowie przyjęli wniosek w tej sprawie przez aklamację. Oto treść uchwały.
"12 września 1683 roku wojska polskie wraz z wojskami sojuszniczymi państw chrześcijańskiej Europy stoczyły zwycięski bój pod Wiedniem, powstrzymując napór Imperium Osmańskiego. Król Polski Jan III Sobieski, w trosce o losy całej Europy, objął dowództwo nad wojskami koalicji, idąc z odsieczą oblężonej stolicy Austrii. Stanął na czele armii, której trzon stanowiło polskie rycerstwo i wsławiona w bojach formacja, jaką była husaria - chluba polskiego oręża, która przeważyła szalę zwycięstwa w bitwie.
Nawiązując do wydarzenia sprzed 330 lat, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, oddaje hołd polskiemu władcy, któremu myśl polityczna i dalekosiężna wizja wolnej Europy nakazały stanąć do boju w obronie polskiej i europejskiej tożsamości wyrosłej na gruncie kultury chrześcijańskiej i cywilizacji łacińskiej. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej głosi chwałę oręża polskiego i z wdzięcznością wspomina wszystkich walczących za Ojczyznę na przestrzeni dziejów".
Była to jedna z 20. przełomowych bitew w dziejach świata. 330 lat temu, 12 września 1683 roku wojska koalicji chrześcijańskiej dowodzone przez króla Jana III Sobieskiego pokonały armię Imperium Osmańskiego pod dowództwem wezyra Kara Mustafy. Po bitwie król Polski napisał list do papieża Innocentego XI ze słynnymi słowami: "Venimus, vidimus et Deus vicit" - "Przybyliśmy, zobaczyliśmy i Bóg zwyciężył".
Pod Wiedniem została zatrzymana ekspansja wielkiej armii tureckiej na Europę. Turcja nie podniosła się już po tej klęsce i przestała stanowić zagrożenie dla chrześcijańskiej części naszego kontynentu.
Na pamiątkę odsieczy wiedeńskiej, 12 września jest obchodzone w Polsce święto Wojsk Lądowych, ustanowione w 1996 roku przez ministra obrony narodowej.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
22. Wiedeń
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
23. M.Rzewuski/Nasz
M.Rzewuski/Nasz Dziennik
Poprowadzę was na Wiedeń
Pod patronatem „Naszego Dziennika”
Tutaj, na Kahlenbergu w Wiedniu, jesteśmy zwycięzcami. Mało
jest takich miejsc na świecie – tymi słowami rektor kościoła św. Józefa
ks. Roman Krekora przywitał uczestników XIII Międzynarodowego
Motocyklowego Rajdu Katyńskiego, który w 330. rocznicę wiktorii
wiedeńskiej zawitał do stolicy Austrii.
Uczestnicy rajdu triumfalnie wjechali na Kahlenberg kawalkadą, na
czele której byli motocykliści z założonymi husarskimi piórami. Przed
wejściem do kościoła utworzyli szpaler, przez który wprowadzono sztandar
rajdu. W chwili powitania przez rektora kurant kościelny wybijał hymn
Polski, którego słowa odśpiewali uczestnicy rajdu.
– Serce rośnie, jak się widzi takie skrzydła husarskie. 330 lat
czekaliśmy na was – powitał motocyklistów ks. Krekora,
zmartwychwstaniec.
– Teraz przybywacie nie na koniach, ale na setkach albo tysiącach koni, mechanicznych oczywiście – dodał.
Przypomniał, że wieki temu przed bitwą w ruinach tego kościoła
została odprawiona Msza św., do której służył sam król Jan III Sobieski,
generałowie i oficerowie oraz królewski syn, który został pasowany na
żołnierza, żeby potem walczyć pod Wiedniem o chrześcijaństwo.
– Wy wierni tej tradycji ministrujecie do Mszy św. i tutaj modlicie
się do Matki Bożej – podkreślił ksiądz rektor. Jak zaznaczył, Sobieski
był bardzo religijnym i pobożnym człowiekiem.
– Inaczej by się potoczyły losy chrześcijaństwa, gdybyśmy tej bitwy nie wygrali – zaznaczył.
Na skrzydłach husarii
– Dziękuję wam za ten znak wiary, znak patriotyzmu jako nowy rektor
tego kościoła. Tu wszyscy jesteśmy w domu – powiedział. Ksiądz Krekora
wspomniał, że do 1905 r. była tu ruina i dopiero członkowie Polonii
odbudowali ten kościół.
– Na skrzydłach husarii Pan dał uciemiężonej Europie wolność, na
skrzydłach przyniesionych przez Jana Sobieskiego, człowieka głębokiej
wiary – wskazał podczas kazania kapelan rajdu o. Marek Kiedrowicz. – W
życiu naszych narodów i społeczności Bóg jest tym, który daje siłę i
daje zwycięstwo – podkreślił.
– Tu, w tym miejscu, możemy jeszcze raz uwierzyć w to, że Bóg może
dać jeszcze raz zwycięstwo. Że żadne kłamstwo, niesprawiedliwości nie
zwyciężą prawdy – mówił kapłan. Podziękował także Ojcom
Zmartwychwstańcom za tak gorące przyjęcie rajdu i prosił ich o
wypraszanie potrzebnych łask na koniec pielgrzymki.
– Żeby zostało nie tylko wspomnienie, chcieliśmy pozostawić
materialny dar – to nieśmiertelnik, który jest dedykowany królowi Janowi
III Sobieskiemu – powiedział o. Marek, wręczając go księdzu rektorowi.
Wiktoria!
– Kawał chłopa ze mnie, ale bardzo się wzruszyłem. Nie byłoby święta
Matki Bożej Zwycięskiej, gdyby nie było tego zwycięstwa. Przyjeżdżajcie z
pięknymi skrzydłami, żeby ta chwała polskiego oręża tutaj, w Wiedniu,
była obecna – zachęcił ks. Krakora.
– Poprowadzę was na Wiedeń, przygotowałem taki mały motocykl, niech
zobaczą, że my jesteśmy odważnym Narodem – oświadczył na koniec Mszy
św., co spotkało się z aplauzem motocyklistów.
– Przejeżdżamy przez środek Wiednia. Jak nas skują, to nas skują,
tymi skrzydłami nie możemy się nie pokazać w Wiedniu – cieszyli się
pielgrzymi.
Przed przyjazdem Rajdu Katyńskiego nieopodal kościoła dokonano
wmurowania tablicy zapowiadającej powstanie w tym miejscu pomnika króla
Jana III Sobieskiego. – Jan Paweł II dał nam przykazanie, żebyśmy
tradycję przekazywali następnym pokoleniom. Jako wypełnienie papieskiego
życzenia zawiązał się komitet organizacyjny budowy pomnika – powiedział
Henryk Kuśnierz z krakowskiego Bractwa Kurkowego.
Jego członkowie trzy lata starali się o budowę pomnika, pozyskując
konieczne środki i uzyskując zezwolenia administracyjne. Na wczorajszej
uroczystości podkreślali, że niewiele jest dat znanych powszechnie wśród
Polaków, a do takich należy data wiktorii wiedeńskiej jako wydarzenia,
które „ocaliło kulturę i chrześcijaństwo Europy”. Pomnik Sobieskiego,
pierwszy w Wiedniu, ma powstać przed kolejną rocznicą odsieczy
wiedeńskiej w 2014 roku.
Zenon Baranowski, Wiedeń
http://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/53695,poprowadze-was-na-wieden.html
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
24. Do Pani Maryli
Szanowna Pani Marylo,
Polscy Tatarzy to w 95 % uciekinierzy z państwa Otomańskiego. Głównie przedstawiciele bogatych rodów, którzy nie zgadzali się z Sułtanem/
Przyjmowała ich Litwa / Lipkowie / przyjmowała Rzeczypospolita.
W Rzeczypospolitej uzyskiwali takie same prawa jak Polacy, za zasługi wojenne, szlachectwo.
W Większości pozostali przy swojej wierze.
Typowym przedstawicielem spolszczonej szlachty tatarskiej, jest Henryk Sienkiewicz, katolik, szlachcic herbu Oszyk
Pułk jazdy tatarskiej z 1919 roku. Walczył pod Piłsudskim w wojnie z bolszewikami
Ukłony moje najniższe
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
25. Do Pani Maryli
Szanowna Pani Marylo,
Dwieście dwadzieścia pięć lat temu, 14 września 1788 roku z polecenia Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, odsłonięto pomnik Króla Jana III Sobieskiego.
Można powiększyć
Można powiększyć
Można powiększyć
Napis na tarczy z prawej głosi: Janowi III, królowi Polski i
Wielkiemu Księciu Litewskiemu, Ojczyzny i sojuszników obrońcy,
któregośmy postradali roku 1696. Stanisław August Król. Roku 1788
Można powiekszyć
Napis po łacinie.
Pomnik jest dłuta Franciszka Pincka
Ukłony moje najniższe
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
26. Polacy też chcą święcić
Polacy też chcą święcić zwycięstwa
Źródło: Ruch Narodowy Szczecin
Zachodniopomorscy narodowcy
udowodnili, że nie mają żadnych kompleksów, a Polacy nie muszą żyć w
poczuciu niższości wobec Europy Zachodniej. W 330. rocznicę wyparcia
Turków spod Wiednia Stowarzyszenie na rzecz Tradycji i Kultry „Niklot",
ONR – Brygada Zachodniopomorska oraz Młodzież Wszechpolska – Szczecin
zorganizowali pikietę upamiętniającą to wielkie zwycięstwo.
O godzinie 18:00 na pl. Grunwaldzkim odbyła się demonstracja
środowisk narodowych, którą wsparły również Związek Żołnierzy Narodowych
Sił Zbrojnych i lokalny oddział Kongresu Nowej Prawicy. Celem
organizatorów było przypomnienie wygranej bitwy pod Wiedniem, w której
koalicją państw chrześcijańskich dowodził król Jan III Sobieski, a także
powiązanie tego wydarzenia z dzisiejszą rolą Polski w Europie.
Pikietę otworzył lider szczecińskiego oddziału Stowarzyszenia „Niklot" oraz administrator portalu Narodowy Szczecin,
Ireneusz Woszczyk, i zapowiedział przemówienie Tomasza Gonciarza, który
z racji niechrześcijańskiego charakteru reprezentowanej organizacji,
skupił się w swojej prelekcji wokół wiktorii wiedeńskiej jako wydarzenia
o wielkiej wadze dla zachowania kultury Europejskiej na następne
kilkaset lat. Nawiązując do czasów dzisiejszych, przypomniał
współczesnych - zewnętrznych i wewnętrznych - zagrożeniach dla Europy. W
kwestiach politycznych, przyrównując dzisiejsze państwo polskie do
wielkiej I Rzeczypospolitej, napomniał współczesne elity zarzucając im
serwilizm i niechęć do realizowania zadań zgodnych z racją stanu.
Kolejną mowę wygłosił wszechpolak, Daniel Lipiec, który podkreślił
religijny wymiar odsieczy wiedeńskiej i stwierdził, że Polska wraz z
przyjęciem chrztu przyjęła na siebie misję cywilizacyjną, stając się
„przedmurzem chrześcijaństwa". Zwrócił również uwagę na znaczenie kultu
maryjnego dla wzmożenia wysiłku narodowego i deklarowany stosunek króla
Sobieskiego i Polaków do roli religii w wielu wojnach. W imieniu
Młodzieży Wszechpolskiej i reszty zebranych zapowiedział, że narodowcy
zawsze będą strzec swojej wiary.
W imieniu Zachodniopomorskiej Brygady Obozu Narodowo-Radykalnego głos
zabrał Tomasz Dorosz. W porywającej przemowie wskazał na nieuniknione
zagrożenia płynące z przyjmowania obcych kulturowo imigrantów. Jako
przykład złej polityki w stosunku do obcych podał kraje Europy
Zachodniej, w których na tle religijnym i etnicznym dochodzi do
morderstw i zamieszek. Polacy - zdaniem mówcy - powinni stawić czoła
temu problemowi, zanim pojawi się on u nas w skali masowej. Środowiskiem
predestynowanym do tego zadania ma być ruch narodowo-społeczny.
Ostatnie przemówienie wygłosił przewodniczący Kongresu Nowej Prawicy w
Szczecinie, Ludwik Weber. Podobnie jak przedstawiciel ONR, podkreślił
za rzadkie świętowanie polskich zwycięstw, na rzecz honorowych porażek.
Przypomniał również o słabości polityki zagranicznej opartej „wyłącznie
na paktach", zamiast na licznej i dozbrojonej armii.
Po części oratorskiej, pikietę skwitowano odśpiewaniem Jeszcze Polska nie zginęła.
Podczas wydarzenia dystrybuowano ulotki, a gdy wszyscy się
rozchodzili, członkowie Narodowego Odrodzenia Polski zaprosili
uczestników na Manifestację Antykomunistyczną, która odbędzie się w rocznicę napaści Związku Sowieckiego na Polskę (17 IX), przy pl. Orła Białego o godz. 19:00.
Krzysztof Rudzki
http://narodowcy.net/wydarzenia-narodowe/7926-polacy-chca-tez-swiecic-zwyciestwa
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
27. album zdjęć - Cieszyn
Rekonstrukcja przemarszu wojsk Jana III Sobieskiego
2013-09-14
http://fotoreportaz.ox.pl/fotoreportaz,6036,rekonstrukcja-przemarszu-woj...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
28. 21-22 września w Gniewie,
21-22 września w Gniewie, odbędzie się cykliczna impreza Vivat Vasa, z husarią jako punktem obowiązkowym. Zapowiedzią i jednocześnie zaproszeniem na tę imprezę jest nowy-stary film:
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
29. Rocznica odsieczy wiedeńskiej
a Wiedeń znów oblegany przez Bisurmanów :)
Czy pozwola Polakom obchodzić rocznicę Odsieczy ?
Czy Msza sw. w kosciele na Kahlenbergu sie odbędzie?
Co zrobi Kopacz? Anuluje uchwałę sejmu???
Sejm upamiętnił 330. rocznicę wiktorii wiedeńskiej. Posłowie przyjęli wniosek w tej sprawie przez aklamację.
"12 września 1683 roku wojska polskie wraz z wojskami sojuszniczymi państw chrześcijańskiej Europy stoczyły zwycięski bój pod Wiedniem, powstrzymując napór Imperium Osmańskiego. Król Polski Jan III Sobieski, w trosce o losy całej Europy, objął dowództwo nad wojskami koalicji, idąc z odsieczą oblężonej stolicy Austrii. Stanął na czele armii, której trzon stanowiło polskie rycerstwo i wsławiona w bojach formacja, jaką była husaria - chluba polskiego oręża, która przeważyła szalę zwycięstwa w bitwie.
Nawiązując do wydarzenia sprzed 330 lat, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, oddaje hołd polskiemu władcy, któremu myśl polityczna i dalekosiężna wizja wolnej Europy nakazały stanąć do boju w obronie polskiej i europejskiej tożsamości wyrosłej na gruncie kultury chrześcijańskiej i cywilizacji łacińskiej. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej głosi chwałę oręża polskiego i z wdzięcznością wspomina wszystkich walczących za Ojczyznę na przestrzeni dziejów".
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
30. Fragment filmu - "Bitwa pod Wiedniem"
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
31. Orban w "Bildzie": Odsyłać
Orban w "Bildzie": Odsyłać uchodźców tam, skąd przyjechali
przyjechali. W wywiadzie dla niemieckiego dziennika „Bild” polityk
przekonuje, że większość osób ubiegających się o azyl szuka w Europie
lepszego życia, a nie schronienia przed wojną.
Kanclerz Austrii: Kary za nieprzyjmowanie uchodźców, działania Węgier jak Holokaust
wywiadzie dla tygodnika "Der Spiegel" Werner Faymann porównał działania
władz w Budapeszcie do Holokaustu.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
32. Gdańsk
https://www.periscope.tv/w/aMPxvTI0MTgyNDF8MVJEeGxlZ1BrQU5LTCAfC9rQrpjA4...
Manifestacja przeciwko imigrantom muzułmańskim
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
33. Jak Polacy z islamem
Jak Polacy z islamem wojowali. 332. rocznica bitwy pod Wiedniem
Bitwa pod
Wiedniem z 12 września 1683 roku jest jednym z największych sukcesów
w dziejach polskiego oręża. Wydarzenie to znalazło też swoje zaszczytne
miejsce w historii świata...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
34. Cokół bez króla Zniknęła
Cokół bez króla
Zniknęła tablica z cokołu pomnika Jana III Sobieskiego w Wiedniu. Los monumentu też nie jest pewny
12 września, w 335. rocznicę bitwy pod Wiedniem. Tablica przedstawiała
jego wizualizację z informacjami o projekcie i jego historii, w języku
polsku i niemieckim. Ustawiono ją trzy lata temu. Konstrukcja zniknęła
między 13 a 16 lipca. Sprawę zgłoszono policji. Do dziś nie ma
odpowiedzi na zawiadomienie.
– Tablica miała znaczenie informacyjne i dla Polaków, i dla turystów,
utrwalała kult Sobieskiego na Kahlenbergu. Polacy z Wiednia
sygnalizowali nam, że jej nie ma. Nie mieliśmy żadnej informacji, więc
zgłosiliśmy sprawę na policję – mówi „Naszemu Dziennikowi” Piotr Zapart z
krakowskiego Bractwa Kurkowego, przewodniczący komitetu budowy pomnika.
Monument ma zostać ustawiony w oparciu o porozumienie między władzami
Krakowa i Wiednia. W 2013 r. wmurowano kamień węgielny pod pomnik. Sama
rzeźba jest już gotowa. Zbudowano też na miejscu półmetrowy cokół, a
teren jest przygotowany do nowej roli.
Polacy z Wiednia łączą zniknięcie tablicy z zamieszaniem, jakie wywołały
zmiany w planach ze strony władz miasta. Pomimo zawartych uzgodnień,
gdy wszystko jest gotowe do odsłonięcia pomnika, wiedeński magistrat
miał dojść do wniosku, że jednak nie chce tego upamiętnienia. I usiłuje
przekonać stronę polską, by wycofała się z pomysłu. Tymczasem na pomnik
wydano ok. 1,5 mln zł, na które złożyły się wpłaty osób prywatnych,
dotacje oraz nieodpłatne wsparcie polskich firm. Na przykład KGHM
podarował miedź na użyty brąz, polscy przedsiębiorcy zagospodarowali
teren itd. Co więcej, wiele grup zainteresowanych udziałem w odsłonięciu
już zaplanowało swój pobyt, zarezerwowano transport i noclegi.
Piotr Falkowski
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
35. Monument przedstawiający Jana
Monument przedstawiający Jana III Sobieskiego podczas Odsieczy Wiedeńskiej od kilku dni czeka w Krakowie na przetransportowanie do stolicy Austrii.Jak się jednak okazuje, pomnik z polskim królem musi jeszcze trochę poczekać. Problem w transporcie do Wiednia stanowią władze tego miasta, które boją się...antytureckiego wydźwięku pomnika.
Nowo wybrane socjaldemokratyczne władze stolicy Austrii z Michaelem Ludwigiem postanowiły nie stawiać pomnika na wzgórzu Kahlenberg (stamtąd ruszyła ofensywa wojska Jana III Sobieskiego na stronę turecką). Wszystko z powodu politycznej poprawności, przez którą rośnie obawa o urażenie uczuć tureckiej społeczności. I to pomimo wieloletnich przygotowań z obydwóch stron.
Zaskoczeni decyzją austriackich polityków są zarówno władze miasta Kraków, jak i autor pomnika profesor ASP Czesław Dźwigaj.
-Pomnik jest częściowo realistyczny, a częściowo abstrakcyjny. Jest król Jan III Sobieski na koniu, zrywający się do szarży, wskazuje buławą kierunek natarcia, a za tym idzie cała taka forma rzeźbiarska długa na 8 metrów. Ale nie ma nigdzie nawet półksiężyca, nie ma żadnych symboli tureckich czy islamskich. Zaręczam absolutnie nic takiego nie ma – powiedział pomysłodawca monumentu w rozmowie z rmf.fm
Plany na budowę pomnika pojawiły się w roku 2011. Wówczas konkurs na jego projekt wygrał wspomniany wyżej profesor. Pieniądze na jego konstrukcję zbierano od wielu lat. Swoje środki przeznaczyło wielu prywatnych darczyńców, a także polskie firmy i KGHM. Monument przedstawia Jana III Sobieskiego na koniu na czele szarży oddziałów husarii. Pod nim pojawił się napis „Król Polski Jan III Sobieski” wraz z datą zarówno w języku polskim, jak i niemieckim. 12 sierpnia 2018 roku, w 335 rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej, pomnik miał zostać odsłonięty. Jednak przez nowe władze Wiednia tak się przez najbliższy czas nie stanie.
Jak zaznacza autor pomnika Czesław Dźwigaj, w Wiedniu stoją dwa pomniki konnicy tatarskiej, które wspomagały polską armię w Bitwie pod Wiedniem. Pod obydwoma monumentami zawarto napisy przypominające o tym wydarzeniu oraz fakcie uratowania Europy. Lecz nigdzie nie został ujęty fakt uczestnictwa Jana III Sobieskiego w bitwie.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
36. Kuriozalne stanowisko władz
Kuriozalne stanowisko władz ws. pomnika Jana III Sobieskiego. Monumentu nie będzie, bo nie spodobał się radzie, a Majchrowski…
„Rady doradczej ds. pomników i miejsc pamięci”, powołanej przez miasto
Wiedeń w 2017 r. Rada ta wypowiedziała się jednak negatywnie odnośnie
proponowanego projektu pomnikczytamy w oświadczeniu pierwszego prezydenta wiedeńskiego Landtagu
Ernsta Wollera w sprawie wzniesienia pomnika Jana III Sobieskiego
w Wiedniu. Jest to odpowiedź na zapytanie skierowane przez pismo Polonii
Austriackiej „Polonika”.
Przypomnijmy, że władze Wiednia nie
chcą, żeby w mieście stanął pomnik która Jana III Sobieskiego. Jako
powód podają to, że nie chcą drażnić nim Turcji.
CZYTAJ WIĘCEJ: Absurd! Władze Wiednia nie chcą pomnika króla Jana III Sobieskiego. Powód? Boją się rozdrażnić Turcję
Okazuje
się, że pomniki, które mają stanąć w Wiedniu, muszą uzyskać pozytywną
ocenę „Rady doradczej ds. pomników i miejsc pamięci”, powołanej przez
miasto Wiedeń w 2017 r. Rada ta wypowiedziała się jednak negatywnie
odnośnie proponowanego projektu pomnika.
W oświadczeniu
możemy przeczytać również, że podczas spotkania prezydenta Krakowa Jacka
Majchrowskiego z burmistrzem Wiednia 11 lipca tego roku, obaj doszli
do porozumienia, że z powodu negatywnej oceny pomnik nie stanie
w Wiedniu, ale „powinno się znaleźć dla niego godne miejsce w Krakowie”.
— czytamy w oświadczeniu.
Dodano,
że Wiedeń zaproponował, żeby Kraków rozpisał międzynarodowy konkurs
„na odpowiadający dzisiejszym standardom sposób upamiętnienia w Wiedniu
Jana III Sobieskiego”.
— stwierdził w oświadczeniu Ernst Woller.
Z kolei
na czas trwania konkursu, w miejscu przygotowanym dla obecnego pomnika
zostanie umieszczona pamiątkowa tablica z napisem:
Na stronie
internetowej pisma Polonii Austriackiej „Polonika” możemy przeczytać,
że Komitet Budowy Pomnika dalej podejmuje negocjacje w tej sprawie.
Jak widać, poprawność polityczna zaczyna urastać do absurdu.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
37. S. Karczewski: Dzięki
S. Karczewski: Dzięki zwycięstwu Jana III Sobieskiego przetrwała cywilizacja Zachodu
Dzięki
zwycięstwu Jana III Sobieskiego przetrwała cywilizacja, która dała
sobie i światu nadzieję na lepszą przyszłość; dziś warto zabiegać o jej
przetrwanie i rozwój – powiedział w niedzielę na wzgórzu Kahlenberg pod
Wiedniem marszałek Senatu Stanisław Karczewski podczas uroczystości z
okazji 335. rocznicy odsieczy wiedeńskiej.Król Jan III Sobieski obejmując wzrokiem oblężony
Wiedeń zdawał sobie sprawę z tego, że nie przybył tutaj walczyć o
ziemię czy złoto, lecz o chrześcijańską Europę. 12 września 1683 roku
zdecydować się miało to, czy Europa pozostanie wielką cywilizacją,
kształtującą los swój i świata, czy też stanie się peryferyjną dzielnicą
osmańskiego imperium” – powiedział Stanisław Karczewski.
Marszałek Senatu dodał, że Jan III Sobieski „był w europejskiej
cywilizacji pełnoprawnym obywatelem”, zdobył wykształcenie filozoficzne,
biegle władał łaciną, językiem francuskim, niemieckim, znał język
włoski i hiszpański, porozumiewał się też po turecku i tatarsku.
Marszałek Senatu podkreślał, że była to cywilizacja, która „uporała
się z niedostatkiem dóbr i stworzyła człowiekowi materialne i polityczne
warunki emancypacji”.
Jak wskazał, dlatego warto tej cywilizacji bronić i zabiegać o jej przetrwanie i rozwój.
Marszałek Senatu powiedział też, że dumę z Europy i jej bohaterów
powinien wyrażać pomnik Jana III Sobieskiego, który miał stanąć na
wzgórzu Kahlenberg.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
38. 335 lat temu król Sobieski
335 lat temu król Sobieski rozgromił Turków pod Wiedniem! Bitwa była jednym z największych zwycięstw polskiego oręża
Mija 335 lat od bitwy z Imperium Osmańskim pod Wiedniem 12 września 1683 r.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Absurd! Władze Wiednia nie chcą pomnika króla Jana III Sobieskiego. Powód? Boją się rozdrażnić Turcję
Kuriozalne
stanowisko władz ws. pomnika Jana III Sobieskiego. Monumentu nie
będzie, bo nie spodobał się radzie, a Majchrowski na to przystał
NASZ
NEWS. Zniszczono polski pomnik odsieczy wiedeńskiej na wzgórzu
Kahlenberg. Józef Zych: „To groźne zjawisko, wymierzone
przeciwko Polsce”
Bitwa pod Wiedniem stoczona została
12 września 1683 r. między wojskami polsko-austriacko-niemieckimi pod
dowództwem króla Jana III Sobieskiego a armią Imperium Osmańskiego pod
wodzą wielkiego wezyra Kara Mustafy.
Prof. Dariusz Kołodziejczyk
podkreślił, że choć jest to ważna bitwa w dziejach Europy, to jej
znaczenie nigdzie nie jest doceniane tak jak w Polsce.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
39. 339 lat temu wojska Jana III
339 lat temu wojska Jana III Sobieskiego rozgromiły Turków pod Wiedniem! Polska armia obroniła Europę przed zalewem islamu
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
40. Polacy i Austriacy
Polacy i Austriacy upamiętnili na Kahlenbergu 339. rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej
Bogu, jest król Jan III Sobieski, który czuł odpowiedzialność za Polskę,
ale także za Europę i za chrześcijaństwo – zaznaczył delegat KEP ds.
Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, ks. bp Piotr Turzyński. W niedzielę
11 września na Kahlenbergu w Wiedniu odbyły się uroczystości z okazji
339. rocznicy zwycięstwa Jana III Sobieskiego pod Wiedniem. Licznie
zgromadzili się Polacy.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl