Święty Adwent

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz
Od dzisiejszych  / 2 XII 2012 r / nieszporów w kościele rzymskokatolickich rozpoczął  się Święty Adwent / adventus / przyjście/ 
Adwent to okres oczekiwania przez wiernych skupionych wokół Kościoła Powszechnego rzymskokatolickiego na ponowne przyjście do naszych domów, świątyń, wiernych Jezusa Chrystusa.

 
 

                                                     http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/9d/Advent_wreath.jpg/793px-Advent_wreath.jpg 

 

   

Wieniec adwentowy, cztery świece symbolizują cztery jego niedziele

 

 

Adwent trwa od nieszporów czwartej niedzieli do dnia narodzin Jezusa Chrystusa w dniu 24 grudnia.
Na znak pokuty, duchowni odprawiają liturgie w ornatach koloru fioletowego.
Czas Adwentu sprawujemy od końca IV wieku. Usankcjonował go Synod w Saragossie w 380 roku za panowania Papieża Św. Damazego I. Święty Damazy I był z pochodzenia Hiszpanem, więc z tej przyczyny Synod odbywał się w Saragossie.
Największą zasługą Papieża późniejszego Świętego Damazego I było ogłoszenie:
                                                      
                                         chrześcijaństwa religią państwową.
 
 
Sposób obchodzenia Adwentu uściślił Benedyktyn, Papież Grzegorz Wielki, późniejszy święty; w VI wieku. Był jednym  z czterech doktorów Kościoła. Kanonizowany przez aklamacje w dniu śmierci; Santo Subito.
W Polsce Adwent obchodzono w bardziej bogaty duchowo sposób. W Polsce jest odprawiana Msza Święta ku czci matki Boskiej zwana Roratami / Msza roratnia / odprawiana o świcie.
W tym dniu zapala się w okolicach ołtarza  białą świece roratką zwaną. Świeca symbolizuję Matkę Boską.
 

                                                                 

   

Adwent składa się z dwóch odrębnych okresów:

1. czasu, w którym kierujemy nasze serca ku oczekiwaniu powtórnego przyjścia Jezusa w chwale na końcu czasów (okres od początku Adwentu do 16 grudnia włącznie);

2. czasu bezpośredniego przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego, w której wspominamy pierwsze przyjście Chrystusa na ziemię. Zwornikiem wszystkich tekstów liturgii adwentowej obydwu części jest czytanie ciągłe księgi proroka Izajasza. Czytanie to obrazuje tęsknotę za wyczekiwanym Mesjaszem.

Teksty liturgiczne Adwentu ukazują postacie Starego i Nowego Testamentu, przez których życie i działalność Bóg zapowiadał i przygotowywał świat na przyjście Jego Syna, między innymi Maryję, Jana Chrzciciela, Izajasza.

Pierwsza niedziela Adwentu zawsze rozpoczyna nowy rok liturgiczny w Kościele.

Trzecia Niedziela Adwentu jest nazywana Niedzielą Różową lub – z łaciny – Niedzielą Gaudete. Nazwa ta pochodzi od słów antyfony na wejście: „Gaudete in Domino”, radujcie się w Panu. Szaty liturgiczne mogą być wyjątkowo – koloru różowego, a nie jak w pozostałe niedziele Adwentu, fioletowe.

Teksty liturgii tej niedzieli przepełnione są radością z zapowiadanego przyjścia Chrystusa i odkupienia, jakie przynosi.

W czasie całego Adwentu, poza niedzielami i uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (8 grudnia), możemy uczestniczyć w Roratach. Są to Msze Święte ku czci Najświętszej Maryi Panny, odprawiane bardzo wczesnym rankiem. Ich nazwa pochodzi od łacińskich słów pieśni często śpiewanej na ich początku – Rorate caeli desuper (Spuśćcie rosę niebiosa).

W czasie Rorat przy ołtarzu znajduje się dodatkowa świeca (roratka), ozdobiona białą lub niebieską wstążką – symbolizuje ona obecność Maryi.

Zwyczaj umieszczania jej na ołtarzu pochodzi z czasów Bolesława Wstydliwego (XIII wiek). Wówczas na początku Adwentu przed ołtarzem w katedrze stawali przedstawiciele wszystkich siedmiu stanów: król, prymas, senator, szlachcic, żołnierz, kupiec, chłop i trzymając w dłoniach zapalone świece każdy oznajmiał zebranym: „Jestem gotowy na sąd Boży.”

Eucharystia rozpoczyna się przy zgaszonych światłach; zapalają się one dopiero podczas uroczystego hymnu „Chwała na wysokości Bogu”.

Symbole adwentowe: – świeca z niebieską wstążką zwana roratką – symbolizuje Najświętszą Maryję Pannę

– wieniec z czterema świecami – każda świeca zapalana jest w jedną niedzielę adwentu – można powiedzieć, że tak odlicza się czas pozostały do Bożego Narodzenia

– lampion – wydobywające się z niego światło oświeca nam drogę do Betlejem.

Przeżywając ten okres liturgiczny zapytam samego siebie czy jestem gotowy na spotkanie z przychodzącym Jezusem? Kim On dla mnie jest? Czy moje relacje z bliźnimi są nacechowane dobrocią, miłością, cierpliwością? Jeżeli stwierdzę jakieś uchybienie postaram się szybko je naprawić, by najpiękniej i najradośniej zabrzmiała śpiewana przeze mnie w czasie Świąt kolęda: „Bóg się rodzi…”

ksiądz Maciej Śmigacz

 

                            

10 komentarzy

avatar użytkownika Maryla

1. Szanowny Panie Michale

Zapytam samego siebie czy jestem gotowy na spotkanie z przychodzącym Jezusem?

To jest dla każdego z nas najważniejsze pytanie.

Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Będą znaki na słońcu, księżycu i gwiazdach, a na ziemi trwoga narodów bezradnych wobec szumu morza i jego nawałnicy. Ludzie mdleć będą ze strachu, w oczekiwaniu wydarzeń zagrażających ziemi. Albowiem moce niebios zostaną wstrząśnięte. Wtedy ujrzą Syna Człowieczego, przychodzącego na obłoku z wielką mocą i chwałą. A gdy się to dziać zacznie, nabierzcie ducha i podnieście głowy, ponieważ zbliża się wasze odkupienie.
Uważajcie na siebie, aby wasze serca nie były ociężałe wskutek obżarstwa, pijaństwa i trosk doczesnych, żeby ten dzień nie przypadł na was znienacka, jak potrzask. Przyjdzie on bowiem na wszystkich, którzy mieszkają na całej ziemi. Czuwajcie więc i módlcie się w każdym czasie, abyście mogli uniknąć tego wszystkiego, co ma nastąpić, i stanąć przed Synem Człowieczym».

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Pelargonia

2. Marana tha! Przyjdź Jezu, Panie!

Duch Pana na Nim spoczął
On zapowie prawo
Wszystkim narodom
On nie będzie się spierał
I nie będzie krzyczał
Nie usłyszą Jego głosu
Na ulicach

Marana Tha!

Bóg ujął go za rękę
On jest sługą Pana,
Światłem narodów
On otwiera oczy,
On uwalnia jeńców
Tych co mieszkają
W ciemnościach
Nie złamie trzciny nadłamanej
Ani knota nie dogasi tlącego
On otwiera oczy,
On uwalnia jeńców
Tych co mieszkają
w ciemnościach

Marana Tha!

Serdeczne pozdrowienia Panu Michałowi, który o wszystkim pamięta:)

"Ogół nie umie powiedzieć, czego chce, ale wie, czego nie chce" Henryk Sienkiewicz

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

3. Do Pani Maryli,

Szanowna Pani Marylo,

My Polacy jesteśmy szczęśliwi, bo mamy swego Boga.
Inni nam zazdroszczą, bo Bóg; za ich grzechy zrobił wiecznymi tułaczami znienawidzonymi przez Świat.



Ukłony moje najniższe

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

4. Do Pani Pelargonii,

Szanowna Pani Ewo,

Pięknie dziękuję za wiersz i film.




 Wyrazy szacunku

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika intix

5. Światłość świata - William Holman Hunt i Vox Eremi - Mój Pan...


http://youtu.be/_kGdpBEYZFo
Światłość świata - William Holman Hunt
Drzwi, do których puka Chrystus, chyba nikt jeszcze nigdy nie otwierał. Są tak bardzo zarośnięte chwastami, że trzeba dużego wysiłku, by je uchylić. Ale Chrystus wytrwale i cierpliwie czeka. Cierniowa korona na głowie Zbawiciela przypomina nam o ofierze, jaką za nas poniósł, a ozdobny płaszcz nawiązuje do Jego kapłańskiego posłannictwa. William Holman Hunt ilustruje tym obrazem słowa Apokalipsy św. Jana: „Oto stoję u drzwi i kołaczę: jeśli kto posłyszy mój głos i drzwi otworzy, wejdę do niego i będę z nim wieczerzał, a on ze Mną (Ap 3,20). Nie ma wątpliwości, że po drugiej stronie drzwi jest dusza człowieka.
Chrystus niesie w lewej ręce latarnię, której światło pada na drzwi. Jezus oświetla nas swoją miłością i dobrocią, byśmy znaleźli drogę w ciemności, zgodnie ze słowami z Ewangelii św. Jana: „Ja przyszedłem na świat jako światło, aby nikt, kto we Mnie wierzy, nie pozostawał w ciemności (J 12,46). Kiedy dokładnie przyjrzymy się solidnym, drewnianym drzwiom, dostrzeżemy, że nie mają one klamki z zewnątrz. Chrystus puka, ale to my musimy otworzyć drzwi, by się z Nim spotkać.
Artyście wyraźnie zależało na tym, by każdy widz odczuł, że to do jego duszy puka Chrystus. Zbawiciel nie patrzy więc na drzwi, w które puka, tylko wprost w oczy widza. Żeby Jego twarz bardziej zwracała naszą uwagę, Hunt oświetlił ją światłem z latarni i dodatkowo otoczył złocistą aureolą. Tak, także do Ciebie kołacze, może dawno nie otwierałeś na Jego miłość drzwi Twojej duszy i nawet nie wiesz, jak bardzo jest zarośnięta chwastami grzechów. Pamiętaj, że klamka jest tylko od wewnątrz, z Twojej strony! mówi do widza artysta.
[za: Leszek Śliwa, Gość Niedzielny Nr 50/2008]
***
Panie Michale... Pozdrawiam z Podziękowaniem...

avatar użytkownika Janusz40

6. Jakże pięknie pisze Pan o

Jakże pięknie pisze Pan o naszej wierze; czuję się wewnętrznie bogatszy i lepszy mając świadomość Pańskiej obecności w polskiej publicznej przestrzeni. Pańskie pojmowanie historii Polski i Pańskie wartości to dla mnie moralny drogowskaz.

Trochę nie a'propos- wkleję w tym miejscu moją odpowiedź na Panski tekst umieszczony na moim blogu - na portalu Niepoprawni pl; rzecz w tym, że nie wiem, czy uczynił to Pan osobiście, czy ktoś posłużył sie Pańskim tekstem. W każdym razie blog został ogromnie wzbogacony, za co serdecznie dżiękuję:

Wielce Szanowny Panie Michale
Janusz 40, 2 grudnia, 2012 - 16:52
To prawdziwy zaszczyt gościc Pana na moim skromnym blogu. Odkąd zobaczyłem Pańskie wpisy (wspaniałe artykuły) - staram się przeczytac wszystko, co Pan zamieszcza w tej elektronicznej supergazecie. Pańska encyklopedyczna wiedza napawa mnie pokorą; nie musze dodawać, że utożsamiam sie z Pańskimi poglądami i z Pańskim stosunkiem do spraw krajowych. Niech Pan pisze jak najwiecej; namawiam (po raz drugi) do wydaniea Pańskich felietonów w formie książkowej; jestem przekonany, że na bazie Pańskich przemyśleń i zapewne ogromnego archiwum - takich książek (stanowiących najlepsze historyczne podręczniki) mogłoby powstać wiele.

Z najwyższym szacunkiem - pozdrawiam serdecznie

W czasie odwiedzenia Nowego Miasta Lubawskiego Pan Prezydent wygłosił znamienne przemówienie. Dotyczyło

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

7. Do Pani Intix,

Szanowna Pani Joanno,

My Polacy jesteśmy jedynym Narodem, który umie czekać i słuchać Boga.




Wyrazy szacunku

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

8. Pan Janusz 40,

Szanowny Panie,

Bardzo mi miło.
Dziękuję

Ukłony

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika Maryla

9. Adwent 2015

Adwent 2015

Adwent w 2015 roku rozpoczyna się 29 listopada i trwa przez 4 kolejne niedziele.


Cztery bramy, cztery znaki, czterech pomagających doświadczyć spotkania świętych, cztery niedziele Adwentu. Zapraszamy.





Tygodnik Katolicki Niedziela - Adwent 2015: rekolekcje z ...

www.niedziela.pl/artykul/.../Adwent-2015-rekolekcje-z-franciszkanami

Rozważania będzie można oglądać codziennie od 29 listopada do 24 grudnia. Temat: Bóg się rodzi. Ktoś truchleje?

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

10. W niedzielę początek adwentu,

W niedzielę początek adwentu, okresu poprzedzającego święta Bożego Narodzenia, do których pozostało 30 dni. Dla katolików to szczególny czas oczekiwania na ponowne przyjście Jezusa Chrystusa.


ADWENT 2016 - Aktualności - Aktualności - Parafia pw. Św. Michała

www.sw-michal.pl/aktualnosci/aktualnosci/25876/adwent-2016

1 dzień temu - Adwent
(z łac.adventus - przyjście, przybycie). to okres w roku liturgicznym,
który rozpoczyna się od I Nieszporów niedzieli po sobocie XXXIV

tygodnia Okresu Zwykłego, a kończy przed I Nieszporami uroczystości
Narodzenia Pańskiego w wieczór 24 grudnia. Trwa od 23 do 28 dni i
obejmuje cztery kolejne niedziele przed 25 grudnia. Stanowi pierwszy
okres w każdym nowym roku liturgicznym.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl