Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zaprasza w listopadzie czynne codziennie 5 - 25 listopada w godzinach 10.00-19.00.

avatar użytkownika Maryla

Muzeum Józefa Piłsudskiego  w Sulejówku zaprasza w listopadzie na:

WYSTAWY

„Co pamięta Milusin?”

wystawa w Dworku „Milusin” pokazująca atmosferę i życie w latach 1921-1926, gdy zamieszkali w nim Aleksandra i Józef Piłsudscy z córkami.

Dworek „Milusin”, ul. Oleandrów 5, Sulejówek

Wystawa czynna codziennie 5 - 25 listopada w godzinach 10.00-19.00.

Od 28 listopada czynna śr.- niedz. w godzinach 10.00-16.00.

Wstęp bezpłatny.

„Koncepcja Muzeum Józefa Piłsudskiego”- pierwsza publiczna prezentacja koncepcji i projektu kompleksu edukacyjno-muzealnego w Sulejówku.

Willa Bzów, ul. Paderewskiego 94, Sulejówek

11- 25  listopada 2012 – od godz. 10.00 – 19.00

Wstęp bezpłatny.

ZAJĘCIA EDUKACYJNE

„Barwy Nieobojętne” - warsztaty dla klas gimnazjalnych. Interaktywne zajęcia dla gimnazjalistów wprowadzające uczniów w tematykę symboli narodowych.


Willa Bzów, ul. Paderewskiego 94, Sulejówek

6 i 8 listopada 2012 – godz. 10.00 i 12.00. Zapisy na warsztaty pod nr tel. 22/842 04 25.
Wstęp bezpłatny.

„Mieszkańcy spod Jedenastki” – pokaz przedpremierowy filmu animowanego przybliżającego dzieciom pojęcie niepodległości oraz warsztaty dla dzieci w wieku 6-10 lat. Czas trwania ok. 90 minut.
Kino „Alchemia” - Jezuicka 4,  Warszawa

11 listopada 2012 – godz. 11.00

Wstęp  wolny, ale prosimy o wcześniejszą rezerwację: edukacja@muzeumpilsudski.pl

WYDARZENIA

„Spotkanie z pieśnią” - śpiewanie przy ognisku polskich piosenek legionowych i narodowych.
Ogród przy Dworku „Milusin”, ul. Oleandrów 5, Sulejówek

10 listopada 2012 – godz. 19.00.

Wstęp wolny.


„Bieg Niepodległości” – XXIV bieg w dzień niepodległości na dystansie 10 km ulicami Warszawy.

Start: Al. Jana Pawła II i ul. Stawki, Warszawa

11 listopada 2012, godz. 11.11

Więcej informacji : www.wosir.waw.pl




Więcej informacji na www.muzeumpilsudski.pl

Etykietowanie:

3 komentarze

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

1. Do Pani Maryli,

Szanowna Pani Marylo,

Brak nam ludzi pokroju Marszałka

Ukłony moje najniższe

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika Maryla

2. Szanowny Panie Michale

CODZIENNIE NAD TYM BOLEJĘ. Jak bardzo nam dzisiaj brak tych, którzy wywalczyli dla Polski niepodległość i budować II RP, która wydała kolejnych Bohaterów, wychowanych na obrońców Boga Honoru i Ojczyzny.

Pozdrawiam serdecznie

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

3. Oleandry wreszcie zaczną pełnić swoją rolę?

Urząd Miasta Krakowa ostatecznie wygrał w Naczelnym Sądzie Administracyjnym sprawę o własność Domu im. Józefa Piłsudskiego przy alei 3 Maja 7, tzw. Oleandry.

Tak zakończyła się wieloletnia batalia prawna o nieruchomość, teraz powinna nastąpić kolejna odsłona w sporze: eksmisja z pięciokondygnacyjnego budynku o powierzchni 10 tysięcy metrów kwadratowych i szacunkowej wartości ponad 10 milionów złotych Związku Legionistów Polskich kierowanego przez Krystiana Waksmundzkiego.

Jak informuje Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych, organizacja ta „od lat pozostaje w konflikcie z niemal wszystkimi organizacjami kombatanckimi, niepodległościowymi, a zwłaszcza piłsudczykowskimi w Krakowie”.

- NSA orzekł bowiem, że obecny ZLP nie jest kontynuatorem prawnym przedwojennego Związku, nie ma więc prawa do jego majątku, w tym do historycznych Oleandrów, skąd 6 sierpnia 1914 roku wymaszerowała na szlak wiodący ku wolności Polski Pierwsza Kompania Kadrowa Strzelców - poinformował Jerzy Bukowski, rzecznik POKiN.

Prezydent Jacek Majchrowski chciał załatwić ten problem polubownie, ponieważ obawia się, że wraz z kierowaną przez Waksmundzkiego organizacją mogą zniknąć zgromadzone na Oleandrach zbiory.

- Mam nadzieję, że jesteśmy już bardzo blisko spełnienia obietnicy, jakiej udzielił środowiskom kombatanckim i piłsudczykowskim profesor Majchrowski jeszcze wtedy, gdy po raz pierwszy ubiegał się o prezydenturę podwawelskiego grodu. Całkowicie podzielił on wówczas nasze przekonanie, że Dom im. Józefa Piłsudskiego powinien - zgodnie z przedwojennymi założeniami - służyć wszystkim instytucjom, organizacjom i związkom kultywującym myśl państwową Komendanta – napisał w oświadczeniu Bukowski.

Miejsca w obszernym budynku mogłoby wystarczyć zarówno dla borykającej się z kłopotami lokalowymi od chwili powstania Fundacji Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego, jak również dla od dawna pragnących osiedlić się w Polsce Instytutów Józefa Piłsudskiego z Nowego Jorku oraz z Londynu, a także dla wielu bezdomnych stowarzyszeń niepodległościowych, zwłaszcza grupujących młodych Polaków (np. organizacje strzeleckie).

W tym kontekście warto przypomnieć losy buławy i szabli marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego wypożyczonych pod szyldem owego związku z jasnogórskiego sanktuarium w 1994 roku, których zwrotu bezskutecznie domagali się tamtejsi paulini. W końcu zgłosili doniesienie do prokuratury i komendant został skazany prawomocnym wyrokiem na dwa lata pozbawienia wolności, ale cenne zabytki nie wróciły już nigdy na Jasną Górę.

MM

http://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/13585,oleandry-wreszcie-zaczna-pe...

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl