Abp Michalik o nowej laicyzacji

avatar użytkownika Maryla

Mówiąc o nowej ewangelizacji, musimy zapytać na czym polega nowa laicyzacja – mówił dzisiaj abp Józef Michalik w Strachocinie k. Sanoka.


/

Przewodniczący Episkopatu Polski stwierdził, że konflikt między dobrem a złem był zawsze, ale obecnie narasta, a siły zła znajdują nowe sposoby, żeby ludzi oderwać od Boga. - Mówiąc o nowej ewangelizacji, trzeba dzisiaj zapytać o nową laicyzację. Na czym ona polega, gdzie ma swoje szczególne punkty? Jesteśmy jej świadkami. Kościołowi nie zaszkodzą zewnętrzne prześladowania tak, jak wewnętrzne podziały – powiedział abp Michalik. - Jeśli przyjmiemy styl myślenia, który nam narzuca nowa laicyzacja, Kościół osłabnie. Jeśli zachowamy wierność i jedność z biskupami, z Ojcem Świętym, z jego nauką i wymaganiami, które stawia, przetrwamy i zwyciężymy, i uradujemy świat tą naszą posługą – dodał.

 

Metropolita przemyski zauważył, żeprześladowanie Kościoła ciągle trwa, a rocznie 170 tys. chrześcijan ginie za wiarę w Chrystusa. - To zdumiewające. Co głoszą chrześcijanie? Głoszą miłość bliźniego i nieprzyjaciół, każą w każdym człowieku widzieć Chrystusa, głoszą wagę posłuszeństwa na pierwszym miejscu Bogu, a nie ludziom – mówił abp Michalik.



Zwrócił uwagę, że Kościół mimo wszystko nie upadnie. - Kościół trwa, bo ma misję od samego Boga. Bo nie tylko przestrzega przed złem, Kościół promuje dobro, wydobywa człowieka z różnych skłóceń, konfliktów, paraliżów duchowych i prowadzi człowieka do zbawienia. Kościół dlatego trwa przez wieki i przetrwa wszystkie trudności, że jest w nim Jezus Chrystus – podkreślał przewodniczący KEP.
Abp Michalik ubolewał, że rodzina jest obecnie spychana na margines, a dziecko często stawia się jako przeszkodę do szczęścia i spełnienia dla kobiety. – To wielki grzech mówić źle o rodzinach wielodzietnych. Nieraz szydzimy z tych ojców i matek, a to są bohaterowie – zaznaczył kaznodzieja.



Metropolita przemyski stwierdził, że św. Andrzej Bobola realizował ideę nowej ewangelizacji – wychodził z Dobrą Nowiną do ludzi. – Oni nie przychodzili do kościoła, więc on szedł do nich – zauważył abp Michalik. Mówiąc o męczeńskiej śmierci zakonnika stwierdził, że św. Andrzej zginął z tęsknoty za tym, by ludzi zbliżyć do Boga.

 

Podczas dzisiejszej pielgrzymki abp Michalik wręczył cztery dekrety powołujące nowe oddziały Akcji Katolickiej w parafiach. Tym samym liczba wszystkich oddziałów parafialnych w archidiecezji przemyskiej wzrosła do 295. Akcja Katolicka liczy tam ok. 3800 członków i jest najliczniejszą w całej Polsce. Co roku w połowie maja pielgrzymują oni do Strachociny koło Sanoka, gdzie znajduje się sanktuarium ich patrona - św. Andrzeja Boboli.

 

KAI

 

http://gosc.pl/doc/1159077.Kosciol-przetrwa-przesladowania

Etykietowanie:

5 komentarzy

avatar użytkownika Maryla

1. video

"Jezus jest moim królem", czy "Jezus Żyje" - z takimi transparentami przez centrum Warszawy przeszedł marsz dla Jezusa. Wideo przesłał na Kontakt 24 internauta Brushevsky.

Marsz wystartował sprzed sejmu przy Wiejskiej. Dalej Traktem Królewskim przeszedł na Stare Miasto. Ludzie ubrani w koszulki z napisem "Jezus jest moim królem" nieśli transparenty.

- Peleton miał spore problemy ze zmieszczeniem się na jednym pasie, do tego wymijający z lewej strony rowerzyści, skutecznie utrudnili przejazd przez całą ulicę – opisał sytuację na Nowym Świecie Brushevsky.

Publiczne wyznanie wiary

http://www.tvnwarszawa.pl/informacje,news,maszerowali-dla-jezusa,45602.html

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika intix

2. Marsz dla Jezusa 2012 - relacja - Łódź- 01.04.2012


/Ponad 2 tysiące młodych ludzi wzięło udział w Niedzielę Palmową w Marszu dla Jezusa, który przeszedł ulicą Piotrkowską w Łodzi. "Nie bójcie się wybrać Chrystusa" - mówił do nich abp Władysław Ziółek. Młodzi zatańczyli specjalny układ choreograficzny, rozdawali breloki z napisem "Nie wstydzę się Jezusa" i modlili się w katedrze/
http://www.youtube.com/watch?v=GcfueArSN6s

/Modlitwa w intencji kanonizacji Jana Pawła II, którą poprowadził abp Władysław Ziółek, metropolita łódzki na zakończenie "Marszu dla Jezusa" (organizowanego w ramach diecezjalnych obchodów XXVII Światowego Dnia Młodzieży)./
http://www.youtube.com/watch?v=jzWMUU0cT18

avatar użytkownika Maryla

3. Abp Michalik: Kościół promuje dobro, wydobywa człowieka z różnyc

Abp Michalik: Kościół promuje dobro, wydobywa człowieka z różnych skłóceń, konfliktów, paraliżów duchowych

Mówiąc o nowej ewangelizacji, musimy zapytać na czym polega nowa laicyzacja – mówił dzisiaj abp Józef Michalik w Strachocinie k. Sanoka. W tamtejszym Sanktuarium św. Andrzeja Boboli odbyła się 17. Pielgrzymka Akcji Katolickiej Archidiecezji Przemyskiej. We wspólnej modlitwie uczestniczyło ok. 3 tysięcy wiernych. Mszę św. koncelebrowało 140 kapłanów.

Przewodniczący Episkopatu Polski stwierdził, że konflikt między dobrem a złem był zawsze, ale obecnie narasta, a siły zła znajdują nowe sposoby, żeby ludzi oderwać od Boga.

- Mówiąc o nowej ewangelizacji, trzeba dzisiaj zapytać o nową laicyzację. Na czym ona polega, gdzie ma swoje szczególne punkty? Jesteśmy jej świadkami. Kościołowi nie zaszkodzą zewnętrzne prześladowania tak, jak wewnętrzne podziały – powiedział abp Michalik.

- Jeśli przyjmiemy styl myślenia, który nam narzuca nowa laicyzacja, Kościół osłabnie. Jeśli zachowamy wierność i jedność z biskupami, z Ojcem Świętym, z jego nauką i wymaganiami, które stawia, przetrwamy i zwyciężymy, i uradujemy świat tą naszą posługą – dodał.

Metropolita przemyski zauważył, że prześladowanie Kościoła ciągle trwa, a rocznie 170 tys. chrześcijan ginie za wiarę w Chrystusa.

- To zdumiewające. Co głoszą chrześcijanie? Głoszą miłość bliźniego i nieprzyjaciół, każą w każdym człowieku widzieć Chrystusa, głoszą wagę posłuszeństwa na pierwszym miejscu Bogu, a nie ludziom – mówił abp Michalik.

Zwrócił uwagę, że Kościół mimo wszystko nie upadnie.

- Kościół trwa, bo ma misję od samego Boga. Bo nie tylko przestrzega przed złem, Kościół promuje dobro, wydobywa człowieka z różnych skłóceń, konfliktów, paraliżów duchowych i prowadzi człowieka do zbawienia. Kościół dlatego trwa przez wieki i przetrwa wszystkie trudności, że jest w nim Jezus Chrystus – podkreślał przewodniczący KEP.

Abp Michalik ubolewał, że rodzina jest obecnie spychana na margines, a dziecko często stawia się jako przeszkodę do szczęścia i spełnienia dla kobiety.

– To wielki grzech mówić źle o rodzinach wielodzietnych. Nieraz szydzimy z tych ojców i matek, a to są bohaterowie – zaznaczył kaznodzieja.

Metropolita przemyski stwierdził, że św. Andrzej Bobola realizował ideę nowej ewangelizacji – wychodził z Dobrą Nowiną do ludzi.

– Oni nie przychodzili do kościoła, więc on szedł do nich – zauważył abp Michalik. Mówiąc o męczeńskiej śmierci zakonnika stwierdził, że św. Andrzej zginął z tęsknoty za tym, by ludzi zbliżyć do Boga.

Podczas dzisiejszej pielgrzymki abp Michalik wręczył cztery dekrety powołujące nowe oddziały Akcji Katolickiej w parafiach. Tym samym liczba wszystkich oddziałów parafialnych w archidiecezji przemyskiej wzrosła do 295. Akcja Katolicka liczy tam ok. 3800 członków i jest najliczniejszą w całej Polsce. Co roku w połowie maja pielgrzymują oni do Strachociny koło Sanoka, gdzie znajduje się sanktuarium ich patrona - św. Andrzeja Boboli.

KAI

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

4. metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga

Chrześcijanie są dzisiaj w świecie największą wspólnotą prześladowanych za przekonania

W swoim słowie pasterskim, odczytanym we wszystkich kościołach archidiecezji, arcybiskup wyjaśnił, że powodem prześladowań jest to, że "chrześcijanie przypominają światu, także publicznie, gdzie jest droga prawdy, miłości, sprawiedliwości i zgody."

Za to spotyka ich śmierć, wtrącanie do więzień, zablokowanie możliwości rozwoju, również zawodowego. Zwrócił uwagę, że prześladowanie może być też widoczne w pozornie drobnych, ale bolesnych komentarzach.

Od refleksji ogólnej abp Dzięga przeszedł do uwag szczegółowych. Zauważył, że w ostatnich miesiącach w Polsce jest "szereg działań w mocy Ducha Świętego".

Po pierwsze: "batalia parlamentarna o prawdę na temat godności, świętości i nietykalności życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci oraz o prawdę o małżeństwie i o rodzinie".

Po drugie: "wołanie o prawdę o katastrofie smoleńskiej oraz o Katyniu, którego istocie niektórzy w świecie znowu próbują zaprzeczać".

Po trzecie: głodówki nauczycieli jako "wołanie o prawo do spokojnego nauczania historii własnego narodu i państwa".

Po czwarte: protesty przeciwko reformie emerytalnej, którą - zdaniem arcybiskupa - wprowadza się "na

podstawie politycznych opinii, bez jakichkolwiek poważniejszych wyliczeń ekonomicznych, wykazujących, co się dzieje z kwotami deponowanymi co miesiąc w kasie państwa przez lata zatrudnienia".

Po piąte: protesty w sprawie "prawa do wolnego głosu w mediach, w internecie, w radio, w telewizji". - Przykładem jest brak normalnej dyskusji publicznej, a jedynie trwający krzyk polityczny wokół bardzo dla katolików ważnej Telewizji Trwam - powiedział abp Dzięga.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

5. Do Pani Maryli,

Szanowna Pani Marylo,

Dyskryminowanie Kościoła w Polsce a w konsekwencji sprowadzenie go na margines, jest wpisane w działanie rządu.

Ukłony moje najnizsze

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz