W służbie ciszy

avatar użytkownika elig

  Prawie 40 lat temu Ryszard Kapuściński napisał:

  "Byłoby ciekawe, gdyby ktoś zbadał, w jakim stopniu światowe systemy masowego przekazu pracują w służbie informacji, a w jakim – w służbie ciszy i milczenia. Czego jest więcej: tego ci się mówi, czy tego, czego się nie mówi? Można obliczyć liczbę ludzi pracujących w dziedzinie reklamy, ale gdyby obliczyć liczbę ludzi pracujących w dziedzinie utrzymania ciszy? Których byłoby więcej? Jeżeli w Gwatemali nastawiam lokalna radiostację i słyszę tylko piosenki, reklamę piwa oraz jedyną wiadomość ze świata, że w Indiach urodzili się bracia syjamscy, wiem, że ta radiostacja pracuje w służbie ciszy. W służbie ciszy pracują kolejni dyktatorzy tego kraju, ich protektorzy z Miami i Bostonu, lokalna armia i policja…".

  W PRL można było mówić tylko o Gwatemali, o krajach komunistycznych nie wolno było w tym kontekście nawet wspomnieć. Obecnie jednak "wraca nowe". Prorządowe media przestały prowadzić już tak intensywną nagonkę przeciw opozycji, lecz zabrały się intensywnie do pracy w dziedzinie "utrzymywania ciszy".

  Przekonałam się o tym nieco ponad godzinę temu, oglądając serwis informacyjny TVP INFO o godz 14:30. Oto kolejność i charakter wiadomości w nim:

  1) Zaginięcie matki Madzi, 2) Możliwe uszkodzenia ołtarza Wita Stwosza. Fotografik , który opublikował album na jego temat, przyznał, że zauważył coś niepokojącego rok temu, 3) Zwycięstwo Agnieszki Radwańskiej w Miami, 4) Kręcenie teledysku z udziałem znanej tenisistki, 5) Oświadczenie pani Gronkiewicz-Waltz o tym, ze szpitale warszawskie są przygotowane na Euro 2012, 6) Janusz Palikot twierdzi , ze do jego partii mają przejść dwaj posłowie z PO i jeden z SLD, 7) Oświadczenie Antoniego Macierewicza, że ustalenia jego zespołu parlamentarnego ostatecznie zaprzeczyły raportom MAK i Millera, 8) Zwycięstwo Romney'a w kolejnych trzech prawyborach w USA, 9) Śmierć francuskiego naukowca w Nowym Jorku i wreszcie 10) Lawina błotna w slumsach Nairobi. Warto wspomnieć, że punkty 1-5 zajęły mniej więcej 3/4, trwającego kwadrans serwisu.

  Przez cały czas na dole ekranu na czerwonym pasku leciały informacje o zaginięciu matki Madzi oraz wypowiedziach detektywa Rutkowskiego. Sądzę, że wszelkie komentarze są zbyteczne.

8 komentarzy

avatar użytkownika natenczas

1. „10 strategii manipulacji”

Oparta o prace amerykańskiego lingwisty Noama Chomskiego, lista „10 strategii manipulacji” przez establishment.

1 – ODWRÓĆ UWAGĘ

Kluczowym elementem kontroli społeczeństwa jest strategia polegająca na odwróceniu uwagi publicznej od istotnych spraw i zmian dokonywanych przez polityczne i ekonomiczne elity, poprzez technikę ciągłego rozpraszania uwagi i nagromadzenia nieistotnych informacji. Strategia odwrócenia uwagi jest również niezbędna aby zapobiec zainteresowaniu społeczeństwa podstawową wiedzą z zakresu nauki, ekonomii, psychologii, neurobiologii i cybernetyki. „Opinia publiczna odwrócona od realnych problemów społecznych, zniewolona przez nieważne sprawy. Spraw, by społeczeństwo było zajęte, zajęte, zajęte, bez czasu na myślenie, wciąż na roli ze zwierzętami (cyt. tłum. za „Silent Weapons for Quiet Wars”).

2 – STWÓRZ PROBLEMY, PO CZYM ZAPROPONUJ ROZWIĄZANIE

Ta metoda jest również nazywana „problem – reakcja – rozwiązanie”. Tworzy problem, „sytuację”, mającą na celu wywołanie reakcji u odbiorców, którzy będą się domagali podjęcia pewnych kroków zapobiegawczych. Na przykład: pozwól na rozprzestrzenienie się przemocy, lub zaaranżuj krwawe ataki tak, aby społeczeństwo przyjęło zaostrzenie norm prawnych i przepisów za cenę własnej wolności. Lub: wykreuj kryzys ekonomiczny aby usprawiedliwić radykalne cięcia praw społeczeństwa i demontaż świadczeń społecznych.

3 – STOPNIUJ ZMIANY

Akceptacja aż do nieakceptowalnego poziomu. Przesuwaj granicę stopniowo, krok po kroku, przez kolejne lata. W ten sposób przeforsowano radykalnie nowe warunki społeczno-ekonomiczne (neoliberalizm) w latach 1980. i 1990.: minimum świadczeń, prywatyzacja, niepewność jutra, elastyczność, masowe bezrobocie, poziom płac, brak gwarancji godnego zarobku – zmiany, które wprowadzone naraz wywołałyby rewolucję.

4 – ODWLEKAJ ZMIANY

Kolejny sposób na wywołanie akceptacji niemile widzianej zmiany to przedstawienie jej jako „bolesnej konieczności” i otrzymanie przyzwolenia społeczeństwa na wprowadzenie jej w życie w przyszłości. Łatwiej zaakceptować przyszłe poświęcenie, niż poddać się mu z miejsca. Do tego społeczeństwo, masy, mają zawsze naiwną tendencję do zakładania, że „wszystko będzie dobrze” i że być może uda się uniknąć poświęcenia. Taka strategia daje społeczeństwu więcej czasu na oswojenie się ze świadomością zmiany, a także na akceptację tej zmiany w atmosferze rezygnacji, kiedy przyjdzie czas.

5 – MÓW DO SPOŁECZEŃSTWA JAK DO MAŁEGO DZIECKA

Większość treści skierowanych do opinii publicznej wykorzystuje sposób wysławiania się, argumentowania czy wręcz tonu protekcjonalnego, jakiego używa się przemawiając do dzieci lub umysłowo chorych. Im bardziej usiłuje się zamglić obraz swojemu rozmówcy, tym chętniej sięga się po taki ton. Dlaczego? „Jeśli będziesz mówić do osoby tak, jakby miała ona 12 lat, to wtedy, z powodu sugestii, osoba ta prawdopodobnie odpowie lub zareaguje bezkrytycznie, tak jakby rzeczywiście miała 12 lub mniej lat” (zob. Silent Weapons for Quiet War).

6 – SKUP SIĘ NA EMOCJACH, NIE NA REFLEKSJI

Wykorzystywanie aspektu emocjonalnego to klasyczna technika mająca na celu obejście racjonalnej analizy i zdrowego rozsądku jednostki. Co więcej, użycie mowy nacechowanej emocjonalnie otwiera drzwi do podświadomego zaszczepienia danych idei, pragnień, lęków i niepokojów, impulsów i wywołania określonych zachowań.

7 – UTRZYMAJ SPOŁECZEŃSTWO W IGNORANCJI I PRZECIĘTNOŚCI

Spraw, aby społeczeństwo było niezdolne do zrozumienia technik oraz metod kontroli i zniewolenia. „Edukacja oferowana niższym klasom musi być na tyle uboga i przeciętna na ile to możliwe, aby przepaść ignorancji pomiędzy niższymi a wyższymi klasami była dla niższych klas niezrozumiała (zob. Silent Weapons for Quiet War).

8 – UTWIERDŹ SPOŁECZEŃSTWO W PRZEKONANIU, ŻE DOBRZE JEST BYĆ PRZECIĘTNYM

Spraw, aby społeczeństwo uwierzyło, że to „cool” być głupim, wulgarnym i niewykształconym.

9 – ZAMIEŃ BUNT NA POCZUCIE WINY

Pozwól, aby jednostki uwierzyły, że są jedynymi winnymi swoich niepowodzeń, a to przez niedostatek inteligencji, zdolności, starań. Tak więc, zamiast buntować się przeciwko systemowi ekonomicznemu, jednostka będzie żyła w poczuciu dewaluacji własnej wartości, winy, co prowadzi do depresji, a ta do zahamowania działań. A bez działań nie ma rewolucji!

10 – POZNAJ LUDZI LEPIEJ NIŻ ONI SAMYCH SIEBIE

Przez ostatnich 50 lat szybki postęp w nauce wygenerował rosnącą przepaść pomiędzy wiedzą dostępną szerokim masom a tą zarezerwowaną dla wąskich elit. Dzięki biologii, neurobiologii i psychologii stosowanej „system” osiągnął zaawansowaną wiedzę na temat istnień ludzkich, zarówno fizyczną jak i psychologiczną. Obecnie system zna lepiej jednostkę niż ona sama siebie. Oznacza to, że w większości przypadków ma on większą kontrolę nad jednostkami, niż jednostki nad sobą.

Autor: Noam Chomski

avatar użytkownika Unicorn

2. http://unicorn.ricoroco.com/n

http://unicorn.ricoroco.com/nucleo/?itemid=780
"Wśród owych przykazań są takie, które będą obowiązywać zawsze i są wykorzystywane na co dzień, o czym można się przekonać, czytając prasę zwaną dla niepoznaki "polskojęzyczną": 1. poddawaj w wątpliwość dobro, 2. kompromituj przywódców, 3. wstrząśnij ich wiarą, niech gardzą, 4. posługuj się ludźmi złymi, 5. dezorganizuj działalność władz, 6. siej niezgodę między obywatelami, 7. podżegaj młodych przeciwko starym, 8. drwij z tradycji, 9. zakłócaj aprowizację, 10. rozpowszechniaj zmysłową muzykę, 11. sprzyjaj rozwiązłości, 12. nie żałuj pieniędzy, 13. zbieraj informacje (V. Volkoff, Montaż, Poznań 2005, s. 41)."
http://unicorn.ricoroco.com/nucleo/?itemid=530
http://blogmedia24.pl/node/34440

:::Najdłuższa droga zaczyna się od pierwszego kroku::: 'ANGELE Dei, qui custos es mei, Me tibi commissum pietate superna'

avatar użytkownika elig

3. @Unicorn

Te metody manipulacji były znane już tysiące lat temu. Starożytni Chińczycy uważali, że: "Kiedy najlepszy z przywódców ukończy swą pracę, ludzie mówią: "Zrobiliśmy to sami"".

avatar użytkownika Unicorn

4. Wiele z nich- tak. Ale

Wiele z nich- tak. Ale zauważ, że np. Rosjanie cały czas powtarzają jedną, jedyną operację. I ciągle skutecznie. Mowa o Operacji Trust czyli afera MOR. Kopią była Operacja Cezary czyli tzw. V komenda WiN. Podobnie przejęcie organizacji Miecz i Pług. Zachód nabiera się ciągle na takie samie gierki vide przykład fałszywych uciekinierów i zakrętów Angletona.

:::Najdłuższa droga zaczyna się od pierwszego kroku::: 'ANGELE Dei, qui custos es mei, Me tibi commissum pietate superna'

avatar użytkownika elig

5. @Unicorn

Tak. Ja też nie mogę zrozumieć dlaczego każda wypowiedź byłego (?) funkcjonariusza jakiejś tajnej służby traktowana jest zupełnie bezkrytycznie, jak wyrocznia. Wszyscy daliśmy sobie wmówić, że "Solidarność była tylko agenturą, komunizm obaliło KGB, a w Polsce Kiszczak z Jaruzelskim. Tylko Chodakiewicz napisał niedawno rozsądny artykuł w "Uważam Rze" o Gorbaczowie i końcu komunizmu.

avatar użytkownika dodam

6. Elig, Natenczas przywołuje listę Homskiego

Szkoda, że nie powstała jeszcze lista metod stosowanych od 23 lat w Polsce, wypełniona charakterystycznymi przykładami.

Od lat jak słucham przekazów mas mediów to nie mogę oprzeć się wrażeniu, że uczestniczę w jakiejś niezrozumiałej terapii dla niedorozwojów.

W PRLu opanowaliśmy technikę pozwalającą zorientować się co wydarzyło się na podstawie tego o czym nie mówi się i o czym mówi się. Dziś jest znacznie gorzej. Ludzie bezkrytycznie przyjmują, że jak mówi się o Gwatemali to znaczy, że nic ważniejszego się nie dzieje. Trzeba było widzieć zdziwione twarze gapiów karmionych TVNem w czasie ostatniej 10-cio tysięcznej manifestacji w obronie wolności mediów i TW TRWAM manifestacji we Wrocławiu.

Pozdrawiam,
dodam

avatar użytkownika elig

7. @dodam

PRL istniała dwa razy dłużej - było kiedy nabrać doświadczenia. Poza tym III RP ma bardziej ukryty charakter. Trudniej ją rozszyfrować.

avatar użytkownika Unicorn

8. Wielu chce wierzyć w to, że

Wielu chce wierzyć w to, że mamy demokrację. Zawsze łatwiej żyć, gdy człowiek wmówi sobie i bliskim, że kiedyś było gorzej bo istniała komuna i zamordyzm a teraz jest dobrze chociaż jest ciężko :> Ale są komórki, markety, grill i lepsze autka. No i jest kolorowo. A żebracy? Starsi ludzie wygrzebujący resztki ze śmietników? Eee, to jakiś inny świat. I tak to właśnie działa. A rzeczywistość skrzeczy i jest GORZEJ niż za komuny. A dezinformacja bardziej podstępna.

:::Najdłuższa droga zaczyna się od pierwszego kroku::: 'ANGELE Dei, qui custos es mei, Me tibi commissum pietate superna'