III RP w Hybrydach - finał

avatar użytkownika elig

  Powiada się, że "koniec wieńczy dzieło". Tak było i wczoraj /14.12/. Obejrzeliśmy w klubie Hybrydy przy ulicy Złotej w Warszawie ostatnie trzy odcinki filmu "Historia III RP" pod wspólnym tytułem "Nowy wiek". Poprzednie 11 podziwialiśmy w dniach 25.11, 2.12, i 9.12. Spotkania te opisałam /TUTAJ/, /TUTAJ/ i /TUTAJ/. Prowadząca imprezę p. Anita Czerwińska z Klubu Gazety Polskiej powiedziała, że nasza cierpliwość została nagrodzona. Byliśmy bowiem pierwszymi widzami "Nowego wieku". Te trzy odcinki nie były dotąd nigdy i nigdzie pokazywane.

  Zaczynały się one od ataku na World Trade Center 11 września 2001 oraz od wyborów parlamentarnych w Polsce tej samej jesieni. Przyniosły one zwycięstwo SLD, a także rozpad AWS i Unii Wolności. Powstał rząd Leszka Millera. Przedstawiono historie negocjacji w sprawie przyjęcia Polski do UE, referendum na ten temat i uroczystości towarzyszące akcesowi do Unii. Mogliśmy przypomnieć sobie ostatnią pielgrzymkę Jana Pawła II do naszego kraju. Wiele miejsca zajął opis różnych afer i skandali w okresie rządów SLD, sprawa Romana Kluski, aresztowanie prezesa Orlenu i wreszcie afera Rywina. Pokazano prace komisji sejmowych, a w szczególności zeznania Adama Michnika. Przypomniano tez śmierć Janiny Sokołowskiej, świadka w tej sprawie.

  Wszystko to komentowali ci sami publicyści, co w poprzednich odcinkach. Później zobaczyliśmy wydarzenia roku 2005 - śmierć papieża, wybory parlamentarne i prezydenckie wygrane przez PiS, fiasko POPiS i utworzenie rządu Marcinkiewicza oraz zawarcie koalicji PiS, LPR, Samoobrona. Następnie powstał rząd Kaczyńskiego, zlikwidowano WSI i toczono boje o lustrację. W 2007 doszło do dymisji Leppera i Giertycha, po czym rozpisano przedterminowe wybory, które wygrała PO. To wszystko mogliśmy zobaczyć i przypomnieć sobie.

  Pod koniec Stanisław Kluze komentował kryzys finansowy 2008 roku, a także obejrzeliśmy wybory do europarlamentu w 2009 i obchody 20-tej rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 na Wawelu.

  Po projekcji była dyskusja z p. Robertem Kaczmarkiem, producentem filmu. Wyprodukował on potem m.in. "Solidarnych 2010", "Krzyż", "Towarzysza generała", a ostatnio nowy film o Jaruzelskim "Towarzysz generał idzie na wojnę". Ten ostatni był 13 grudnia pokazywany w Krakowie w kinie "Kijów" na dwóch seansach. Jak mówił Kaczmarek, na każdym z nich było ponad 800 osób , w większości młodych. Obraz ten był wyświetlany także tego samego dnie na UW, gdzie też cieszył się wielkim powodzeniem.

  Robert Kaczmarek opisywał problemy z filmem "Historia III RP". Emisje kolejnych odcinków przesuwano na coraz to gorsze pory, a po wyrzuceniu z pracy Artura Dmochowskiego, szefa TVP Historia, zaczęła się dawać we znaki /przy realizacji kolejnych odcinków/ wewnątrztelewizyjna cenzura. Nie można było n.p. podać nazwisk ubeków.

  Pytany o dalsze zamierzenia twórcze p. Kaczmarek powiedział, że chciałby zrealizować film o ostatnim 50-cioleciu z rosyjskiego punktu widzenie oraz obraz o sowieckich jeńcach wojennych z wojny 1920 roku. Przypomniał też o swoim filmie "Betar" /n.t. organizacji żydowskiej w międzywojennej Polsce/, którego TVP nie chce wyemitować.

  We wtorek, 20.12 o godz 19:00 w kinie Palladium /tuz obok Hybryd/ odbędzie się przedpremierowa projekcja filmu Joanny Lichockiej "Przebudzenie".