Christian Ingrao „Czarni myśliwi. Brygada Dirlewangera”

avatar użytkownika Maryla

Christian Ingrao – francuski historyk, wykładowca, tłumacz, autor i współautor licznych artykułów oraz prac naukowych, jest autorem książki "Czarni myśliwi. Brygada Dirlewangera". Napisana na podstawie materiałów z archiwów niemieckich, rosyjskich i polskich praca Christiana Ingrao stanowi pierwsze całościowe opracowanie na temat kłusowników Hitlera. Ludzie z jednostki specjalnej dokonują rzezi, gwałtów, grabieży na taką skalę, że same zwierzchnictwo SS wszczyna w tej sprawie dochodzenie.

Oskar Dirlewanger (1895–1945) – doktor nauk politycznych, weteran I wojny światowej, ochotnik w hiszpańskiej wojnie domowej, od 1932 roku członek NSDAP. W lipcu 1934 roku skazany na 2 lata pozbawienia wolności w obozie koncentracyjnym za gwałt na trzynastoletniej członkini Związku Niemieckich Dziewcząt, żeńskiej sekcji Hitlerjugend.

W czasie II wojny światowej SS-Oberführer i dowódca specjalnej jednostki karnej SS do zwalczania partyzantów, znany ze swego sadyzmu i odpowiedzialny za rozliczne zbrodnie wojenne popełnione na terenie Białorusi, Polski i Słowacji. Za zasługi w tłumieniu powstania warszawskiego Dirlewanger otrzymał awans oraz Krzyż Rycerski Krzyża Żelaznego. 16 października 1944 roku gubernator Hans Frank wydał na cześć Dirlewangera obiad na Wawelu, gdzie wyraził mu „wdzięczność i uznanie za wzorowe operacje przeprowadzone przez jego grupę w toku walk w Warszawie”.

W 1945 roku Dirlewanger opuścił jednostkę po tym, jak po raz dwunasty został ranny. 1 czerwca 1945 został aresztowany we francuskiej strefie okupacyjnej. Zmarł w czerwcu 1945 roku w niewyjaśnionych okolicznościach w Altshausen w Badenii-Wirtembergii.

Pod koniec maja 1940 roku Oskar Dirlewanger został posłany do Oranienburga. Miał się tam zająć szkoleniem wojskowym osiemdziesięciu więźniów skazanych za kłusownictwo. Więźniów zebrano z całych Niemiec, zgromadzono ich w stojącym na uboczu baraku i oddano do dyspozycji jednego z pułków SS-Verfügungstruppe, przyszłej Waffen SS. Jeśli uwzględni się średni wiek rekrutów, a mieli oni mniej więcej po trzydzieści lat, to zaaplikowane im szkolenie musiało ograniczać się do wpojenia podstawowych reguł dyscypliny wojskowej oraz do przyspieszonej zaprawy fizycznej.

Szkolili się w obozie Oranienburgu. Wsławili się okrutnymi pacyfikacjami na Lubelszczyźnie i Białorusi. Straty jednostki uzupełniano nowymi kryminalistami, często z wyrokami śmierci, i esesmanami z karnych jednostek. Latem 1944 roku awansowali do brygady. 5 sierpnia Himmler rzucił ich do tłumienia powstania w Warszawie. SS-Sturmbrigade »Dirlewanger« atakowała od strony Wolskiej i Towarowej, pacyfikowała Starówkę, Powiśle, Górny Czerniaków i Śródmieście. Za tłumienie powstania już w połowie sierpnia Dirlewanger dostał awans na SS-Oberführera, a pod koniec września odznaczono go Krzyżem Rycerskim Orderu Żelaznego Krzyża.

 

Czarni myśliwi. Brygada Dirlewangera - Christian Ingrao



– Wtedy w piwnicach Warszawy mówiliśmy o nim »rzeźnik «. Ale po cichu, bo u Dirlewangera droga na sznur była krótka. Miał zwyczaj wieszania co czwartek Polaków albo swoich, za byle co. Często sam odkopywał wieszanym stołki. Dirlewanger szedł z tyłu, czasem jechał w czołgu, zawsze dobrze osłaniany. Pędził swoich. Tym, którzy się ociągali, strzelał w plecy.” – Włodzimierz Nowak, Angelika Kuźniak, „Mój warszawski szał” [w]: Włodzimierz Nowak, „Obwód głowy”, Wołowiec 2007, s.152-153.

"Powstanie warszawskie pozostaje zbrodnią nieukaraną. Prawie żaden z odpowiedzialnych za ludobójstwo w Warszawie w sierpniu i wrześniu 1944 roku nie został za to skazany. Teraz niemal we wszystkich przypadkach jest już za późno. Ale nie jest za późno na pamięć, dokumentację, analizę… Monografia jednego z najbardziej przerażających i odrażających oddziałów II wojny światowej, brygady Dirlewangera , uzupełnia istotną lukę w naszej wiedzy i pamięci. W sposób systematyczny i szczegółowy, a przez to – niezwykle wstrząsający i autentyczny – autor ukazuje w niej mechanizmy totalitarnej machiny zagłady".
Jan Ołdakowski

Christian Ingrao (ur. 1971) - francuski historyk, wykładowca, tłumacz, autor i współautor licznych artykułów oraz prac naukowych. Od 2008 roku dyrektor paryskiego Institut d'Histoire du Temps Présent. Badacz historii nazizmu i postaw żołnierzy niemieckich w czasie drugiej wojny światowej, zwłaszcza na froncie wschodnim. Obecnie bada nazistowską politykę walki z partyzantami w Polsce, ZSRR i Jugosławii. W 2001 roku obronił pracę doktorską pt. Les intellectuels dans les services de renseignement de la SS 1900-1945 (Intelektualiści w służbach wywiadowczych SS 1900-1945), która stała się punktem wyjścia dla wydanej w 2010 roku książki Croire et detruire. Les intellectuels dans la machine de guerre SS (Wierzyć i niszczyć. Intelektualiści w machinie wojennej SS), która ukaże się nakładem Wydawnictwa Czarne w 2013 roku.

Przekład z języka francuskiego: Wojciech Gilewski

http://www.tvp.pl/historia/aktualnosci/czarni-mysliwi-rzecz-o-brygadzie-dirlewangera/4871583

http://www.gandalf.com.pl/b/czarni-mysliwi-brygada-dirlewangera/

http://www.konflikty.pl/a,3290,Literatura_faktu,Czarni_mysliwi._Brygada_Dirlewangera_-_Christian_Ingrao._Fragment.html

Etykietowanie:

1 komentarz

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

1. Do Pani Maryli,

Szanowna Pani Marylo,

Szanowna Pani Marylo,

SS-Oberführer Oskar Dirlewanger, zginął w Altshausen / francuska strefa okupacyjna

http://www.militaryphotos.net/forums/showthread.php?115887-Oskar-Dirlewa...

June 1st, 1945, French occupation forces used Polish soldiers in their service to forcibly bring him to the Althausen jail. Dirlewanger was beaten and tortured over the next several days. He died under torture from the Polish guards during the night of June 4-5. This information was supressed at the time, and many bogus sightings of him were made around the world, until his remains were exhaumed and identified in 1960. Thus ended the life of a man who lived by, and excelled at, violence. He was successful at personally.

Ukłony moje najniższe

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz