W okresie Świąt Wielkanocnych w Bydgoszczy, obok siedziby Prezydenta Miasta i pałacu biskupiego, ma odbyć się uliczna premiera musicalu, który zdaniem jego twórców ma "odrzeć Chrzystusa z boskości" i "pokazać jako zwykłego człowieka". Pod koniec przedstawienia przewidziany jest sms-owy sąd publiczności decydującej o tym, czy ukrzyżować Jezusa Chrystusa.
Przedsięwzięcie to wpisuje się w coraz bardziej powszechny trend obrażania uczuć religijnych katolików. Nie przypatrujmy się biernie serwowaniu Polakom kolejnej karykatury Jezusa Chrystusa. Działając wspólnie możemy zapobiec eskalacji gorszących wydarzeń, które tak chętnie kryją się pod maską sztuki.
Proszę o poparcie protestu kierowanego na ręce władz Bydgoszczy i regionu kujawsko-pomorskiego. Wzywamy w nim samorządowców o niewspieranie tego przedsięwzięcia i niewyrażenie zgody na jego realizację w żadnej podległej im lokalizacji.
Podpisz się: http://www.propolonia.pl/petycje.php?id=8
Elżbieta Bączkowska, prezes Stowarzyszenia Unum Principium
4 komentarze
1. Katolicy zwracają się, by nie przekazywać pieniędzy
Bydgoszcz: SMS-owy sąd nad Jezusem
ŚRODOWISKA KATOLICKIE OBURZONE I ZAPOWIADAJĄ PROTEST
"To sąd nad Bogiem"
I właśnie ta innowacyjność zbulwersowała środowiska katolickie. Bydgoskie Stowarzyszenie Unum Principium stanowczo protestuje przeciw tej formule, a całą rzecz nazywa nawet „sądem nad Bogiem”. - Publiczne wypowiedzi autorów musicalu i ujawnione elementy scenariusza wskazują, że może on wypełnić znamiona przestępstwa naruszenia naszych uczuć religijnych – pisze w oświadczeniu stowarzyszenie. Unum Principium już zainicjowało „ogólnopolską akcję protestu”. - Zwrócimy się do wszystkich Polaków o poparcie naszych działań przeciw temu antykatolickiemu przedsięwzięciu – zapowiadają członkowie stowarzyszenia.
Współautor dziwi się protestom
Jakub Jaworski, współautor przedstawienia dziwi się tym protestom: - Dlaczego Chrystus pokazany we współczesnych realiach wciąż oburza? Nie wierzę, ale szanuję uczucia religijne innych. Moja sztuka nie ma być profanacją ani zabawą. Ma skłonić do refleksji nie o religii, ale o społeczeństwie – mówi „Gazecie Wyborczej”.
"Wynik nie jest oczywisty"
- To nasza próba odpowiedzi na pytanie, co by było, gdyby sąd nad Jezusem odbył się dziś - tłumaczy Jaworski. - Jego losy to pretekst, by ukazać rzeczywistość zdominowaną przez reality shows, które za wszelką cenę pragną zaspokoić żądze i ciekawość widzów. Dlatego wynik nie jest oczywisty. Żyjemy w społeczeństwie, które zawsze twierdzi, że nie głosowało na wybranego prezydenta czy zwycięzców popularnych programów rozrywkowych. Skoro nikt nie głosował, to dlaczego wygrali? To eksperyment socjologiczny. Ale zakończymy spektakl zgodnie z wydarzeniami historycznymi. Będzie jak w Biblii – zapewnia w „Gazecie Wyborczej”.
Katolicy zwracają się, by nie przekazywać pieniędzy
Katolików jednak to nie przekonuje. - Dla nas, katolików, niepokojąco brzmią zapowiedzi twórców: "scenariusz odziera postać Jezusa z mitu, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni". Za absolutnie niedopuszczalne uznajemy natomiast zamiar wprowadzenia w obręb przedstawienia SMS-owego sądu nad Jezusem Chrystusem - mówią. I zwracają się do samorządu, by nie finansował tego przedsięwzięcia.
tka/el
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
2. > maryla
3. Ula - wg GW to artysta przez duże 'A' - klasy Nieznalskiej
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
4. Poparłem protest