♦ Wartownicy I

avatar użytkownika wielka-solidarnosc.pl

Minął tydzień od Warty Honorowej zaciągniętej na Krakowskim Przedmieściu przez ludzi odznaczonych za osiągnięcia i wybitne zasługi dla Rzeczpospolitej Polskiej. W tym roku blisko stu Kawalerów różnych państwowych odznaczeń zjechało z całej Polski i stanęło „przy orderach” (bardzo mi się to określenie podoba!), aby upomnieć się o pamięć. O pamięć o 96 poległych pod Smoleńskiem. O pamięć o poległym Prezydencie Lechu Kaczyńskim.

 

Stanęli, i co? I gdyby nie Internet i blogosfera nikt, oprócz okolicznych mieszkańców by o tym ważnym, patriotycznym wydarzeniu się nie dowiedział.

Prasa, radio i telewizja nie odważyły się poinformować. Niech tam, Wyborcza, „der” Dzienik, tabloidy i inne szmatławce, niech tam rządowe kanały TV i PR. Boli, że media katolickie, szczycące się patriotyzmem i polskością nie raczyły opublikować choć malutkiej informacji.

A trzeba poinformować o tym, przede wszystkim, że w ubiegłym roku stawiło się „przy orderach” na Warcie tylko pięciu odznaczonych. Nie chciały media, to ja Ich przedstawię.

Andrzej Józef Perlak, inicjator Warty Honorowej, urodził się w 1954 r.  w Nowej Soli. Historyk – absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Od końca lat 70 był współpracownikiem SKS i niezależnego „Biuletynu Dolnośląskiego”. W 1980 r. tworzył struktury „S” Nauczycielskiej w Nowej Soli, rolniczej „S”, był przewodniczącym miejskiej KK. Później był członkiem MKZ i członkiem Prezydium ZR w Zielonej Górze. 13 XII 1981 internowany w Zielonej Górze, Głogowie, Grodkowie i Uhercach, skąd został zwolniony dopiero 30 XI 1982 r., pomimo, że był ciężko chory. Od 1983, pomimo intensywnego leczenia, zaangażował się w budowanie struktur konspiracyjnych; do 1986 działał w strukturach AiS i KAT Joanny Wierzbickiej-Rusieckiej. Pisał artykuły do prasy podziemnej, którą także kolportował. Od 1984 do 1990 był objęty zakazem wykonywania zawodu. W 1986 amputowano mu prawą nogę na skutek braku odpowiedniej opieki medycznej podczas internowania i podjęcia leczenia dopiero po uwolnieniu.

W 1989 był współtwórcą Komitetu Obywatelskiego „S” w woj. zielonogórskim, przew. KO „S” Miasta i Gminy Bytom Odrzański. W kadencji 1998 – 2002 delegat na KZD. Od 1990-1994 i 2002-2006 radny Miasta i Gminy Bytom Odrzański; 1998-2002 radny Lubuskiego Sejmiku Wojewódzkiego w Zielonej Górze; 1991-2001 współtwórca, członek PC, od 2001 w PiS. Od 1990 nauczyciel historii w Zespole Szkół w Bytomiu Odrzańskim. Obecnie na emeryturze. Członek założyciel Stowarzyszenia Represjonowanych w PRL Ziemi Lubuskiej.

Henryk Kozik, ur. w 1948 r. w Starachowicach. Ukończył Technikum Mechaniczno-Elektryczne w Rzeszowie. Od 1980 r. przewodniczący Komisji Wydziałowej na Wydz. Służby Utrzymania Ruchu w Autosanie w Zasławiu. Po 13 XII 1981 organizator grupy działaczy podziemnej „S” na terenie Autosanu w Sanoku i Zasławiu, kolporter wydawnictw podziemnych, organizator akcji plakatowych, malowania napisów na murach, wywieszania transparentów. 13 V 1982 zatrzymany, przetrzymywany w AŚ KW MO w Krośnie, nast. internowany w Załężu k. Rzeszowa, zwolniony w VIII 1982.

Po wyjściu nadal działacz podziemia, organizator spotkań i łączności ze strukturami w Warszawie i Wrocławiu, wielokrotnie zatrzymywany i przesłuchiwany. W 1988 uczestnik reaktywowania struktur „S” w Autosanie, organizator i przewodniczący Komitetu Założycielskiego, 1989-1990 przewodniczący KZ. W 1989 wiceprzewodniczący KO w Krośnie, pełnomocnik Komitetu Wyborczego w wyborach 4 VI. 1989-1990 wiceprzewodniczący TZR Podkarpacie w Krośnie, przewodniczący ZR Podkarpacie, członek KK. W latach 1998-2001 w RS AWS, od 2004 w PiS, pełnomocnik powiatowy, od 2006 członek Rady Politycznej.

Wiesław Ukleja, ur. w 1956 r. w Komprachcicach k. Opola. Absolwent Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Opolu, Wydz. Mechaniczny. W 1973 (jako uczeń I LO w Opolu) członek opozycyjnie nastawionej tzw. grupy destrukcyjnej. W 1978 kolporter na terenie Opola tzw. listów gończych za Edwardem Gierkiem, w zw. z tym zatrzymany i przesłuchiwany.W X 1980 założyciel NZS w WSI w Opolu, od 6 X 1980 przew. Zarządu Uczelnianego NZS, członek Krajowej Komisji Koordynacyjnej NZS. W X 1980 współzałożyciel i współredaktor uczelnianego pisma NZS WSI „Opolitechnik”. Kolporter podziemnych wydawnictw, w tym książek, gazetek, kaset, druków ulotnych; dostawca sprzętu i materiałów poligraficznych, składacz, introligator, redaktor, autor tekstów do podziemnych pism: „Biuletyn Informacyjny”, „Pokolenie 80–88”, „Na Bieżąco”, „Wolny Czas”; ziałacz KOWzP, uczestnik wieców i manifestacji, w tym tzw. marszu gwiaździstego na Warszawę, organizator strajków studenckich, m.in. ws. rejestracji NZS. Zastępca szefa opolskiego Okręgu KPN. 14 XII 1981 internowany w Opolu, od 8 I 1982 w Nysie, nast. w Grodkowie, od 16 VIII 1982 w Uhercach. W internowaniu prowadził działalność wydawniczą: przygotowywał znaczki, stemple okolicznościowe, śpiewnik obozowy, współredaktor pisma „Intern-ruch”, drukarz broszur. Zwolniony 10 XII 1982. Do 1989 w podziemiu. Doradca i współpracownik organizacji niepodległościowych. Represjonowany w formie zatrzymań, przesłuchań, rewizji.

Przeciwnik Okrągłego Stołu, współorganizator akcji protestacyjnych przeciwko zakulisowym porozumieniom opozycji z władzą, wyborom parlamentarnym w 1989, prezydenturze Wojciecha Jaruzelskiego, pozostawaniu wojsk sowieckich na terenie Polski czy nieprawidłowej weryfikacji funkcjonariuszy SB. Działacz Opolskiego Stowarzyszenia Pamięci Narodowej. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Za Zasługi w Działalności na rzecz Przemian Demokratycznych w Polsce (2001), odmówił przyjęcia w sprzeciwie wobec prezydentury Aleksandra Kwaśniewskiego.

Michał Jan Stręk, ur. w 1947 r. w Szczecinie. Absolwent Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Rzeszowskiej oraz Wydziału Prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 1980, wiceprzewodniczący KZ „S” w Biurze Projektów BW, organizator struktur „S” w regionie rzeszowskim. W VIII 1982 internowany w Uhercach, zwolniony we IX 1982. Wielokrotnie zatrzymywany i przesłuchiwany przez SB. W latach 1982-1989 współzałożyciel i członek RKW Rzeszów, kolporter pism i wydawnictw niezależnych. W 1989 współzałożyciel KO „S” w Rzeszowie. W VII 1990 przewodniczący Wojewódzkiej Komisji Kwalifikacyjnej dla funkcjonariuszy SB, 1990-1996 i 1997-2001 szef Delegatury UOP w Rzeszowie. W 1998 oddelegowany do Kancelarii premiera Jerzego Buzka, z-ca dyrektora sekretariatu koordynatora ds. służb specjalnych, ministra Janusza Pałubickiego. Doradca Sejmowej Komisji ds. Spraw Służb Specjalnych w V kadencji Sejmu RP oraz Sejmowej Komisji Śledczej ds. tzw. nacisków w VI kadencji Sejmu RP.

Józef Zalas, ur. w 1936 r. w Krakowie-Łagiewnikach. Ukończył Liceum Wieczorowe w Wałbrzychu. Od 1971 r. pracował jako zecer i drukarz w dolnośląskich drukarniach. W 1980 r. został sekretarzem Komitetu Założycielskiego „S” w Dolnośląskich Zakładach Graficznych w Wałbrzychu, nast. członek KZ. Był działaczem struktur ponadzakładowych. 15 XII 1981 zatrzymany i do 6 I 1982 przetrzymywany w KW MO w Świdnicy. Od 6 I do 15 VI był internowany w Kamiennej Górze i w Głogowie. Od 24 VIII do 4 IX 1982 ukrywał się. Zaangażowany w druk pism, kolportaż wydawnictw, akcje ulotkowe i plakatowe, zbieranie składek na działalność związkową i pomoc represjonowanym.

W 1985 uczestnik głodówki protestacyjnej w Krakowie-Bieżanowie. Od 1989 na emeryturze. Po 1989 współorganizator, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Opieki Patriotycznej Oddział Wałbrzych; członek, wiceprezes WOPR Wałbrzych, współzałożyciel Oddziału Emerytów i Rencistów „S” w Wałbrzychu.

Źródło: Encyklopedia Solidarności

Zdjęcia: ngopole.wordpress.com, jaroslaw.pl, Edward Wryszcz

3 komentarze

avatar użytkownika Maryla

1. Morsiku

"gdyby nie Internet i blogosfera nikt, oprócz okolicznych mieszkańców by o tym ważnym, patriotycznym wydarzeniu się nie dowiedział.

Prasa, radio i telewizja nie odważyły się poinformować. Niech tam, Wyborcza, „der” Dzienik, tabloidy i inne szmatławce, niech tam rządowe kanały TV i PR. Boli, że media katolickie, szczycące się patriotyzmem i polskością nie raczyły opublikować choć malutkiej informacji."

smutne to wszystko, ale nic to, jestesmy my, niezalezni od partii, koterii , surowo oceniający tych, co ze strachu lub interesu udają, że tu nie widać.

A to my jesteśmy solą Polski, to my mamy te cenne dla jednych głosy, dla innych pieniądze na ich pensje.

Stajemy na warcie dla Polski, dla nas.

Podziękowania dla wszystkich, którzy stawili się na wartę.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Morsik

2. Za kilka dni...

...opublikuję wszystkie nazwiska Wartowników, którzy stawili się "przy orderach" 15 Sierpnia 2011 r. Trzeba to tylko pospisywać z ankiet i pouzupełniać.

 Niechlubny udział każdy ma: ten, który milczy, ten, który klaszcze...

avatar użytkownika Morsik

3. Zapraszamy do odwiedzania

Pan Marian Oziewicz, na stronie WS skomentował Wartę tak: 

To bardzo cenna inicjatywa ukazująca jak poważnym poparciem była i jest otaczana pamięć śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Widać z perspektywy czasu jak fałszywą aurę wobec Pezydenta próbowano budować, i jakim szacunkiem i uznaniem jest traktowany przez obywateli najbardziej dla niepodległości Polski zasłużonych. Widać, że są to wybitne jednostki z różnych rejonów Polski, skąd przybycie wymagało znacznego wysiłku, czasu i poświęcenia, by zademonstrować swe uznanie dla działalności śp. Prezydenta. Liczę na uzyskanie pełnej listy uczestnków WARTY.

A Pan Oziewicz sam nie jest postacią tuzinkową, bowiem był dwukrotnie aresztowany i więziony za działalność związkową, zwolniony także z tego powodu dyscyplinarnie z pracy. W pierwszym przypadku M.Oziewicz w r. 1982 został zwolniony przez Sąd Wojskowy I i II instancji, w drugim wyszedł z amnestii w 1984 r. Pan Marian Oziewicz był zatrudniony w PAN od 30.IX.1980 do 13.XI 1984. Wszedł w skład Komisji Zakładowej jako reprezentant Sekcji Terminologii Nauk Ścisłych przy Prezydium PAN, gdzie pracował. (źródło: http://wielka-solidarnosc.pl/home/?p=1838)

Zachęcamy do czytania strony http://wielka-solidarnosc.pl, zebraliśmy tam już sporo materiału.
Ostatnio zmieniony przez Morsik o pon., 22/08/2011 - 22:18.

 Niechlubny udział każdy ma: ten, który milczy, ten, który klaszcze...