Jak zamknąć obywatelom usta czyli ogranicza dostęp do niektórych informacji publicznych, np. analiz prywatyzacyjnych

avatar użytkownika Maryla

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy, na mocy której zmienić ma się tryb dostępu do informacji publicznej i jej ponownego wykorzystywania. Powstanie centralne repozytorium informacji publicznych - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Jak podało CIR, w centralnym repozytorium informacji publicznych znajdą się informacje o szczególnym znaczeniu dla rozwoju innowacyjności i społeczeństwa informacyjnego.



Jednocześnie, ze względu na ochronę porządku publicznego i ważnego interesu gospodarczego, projekt ogranicza dostęp do niektórych informacji publicznych, np. analiz prywatyzacyjnych zlecanych przez ministra skarbu państwa

 

dla potrzeb gospodarowania mieniem Skarbu Państwa, w tym jego komercjalizacji i prywatyzacji. Projekt zakłada także ograniczenie dostępu do instrukcji negocjacyjnych - zgodnie ze zwyczajem międzynarodowym, do momentu podpisania umowy jej tekst nie będzie podawany do informacji publicznej.

Każda informacja publiczna ma podlegać udostępnieniu i ponownemu wykorzystywaniu na zasadach przejrzystości, niedyskryminacji i niewyłączności.

Co do zasady, każdemu będzie przysługiwać też prawo do ponownego wykorzystywania informacji publicznej - bez ograniczeń i bezpłatnie. Jeśli jednak przygotowanie informacji do ponownego wykorzystywania będzie wymagało np. poniesienia dodatkowych kosztów, trzeba będzie zapłacić za jej udostępnienie.

Zgodnie z projektem, informacje do ponownego wykorzystywania mają być dostępne na stronie Biuletynu Informacji Publicznej (BIP) lub w centralnym repozytorium. Będzie je można udostępnić także w inny sposób, np. zamieszczając w serwisie internetowym lub na wniosek osoby zainteresowanej, np. jeśli informacja nie figuruje w BIP lub w centralnym repozytorium.

Na świecie ponownie wykorzystywane informacje publiczne to głównie mapy, zdjęcia satelitarne, zbiory przepisów prawnych, a także dane ewidencyjne, statystyczne, dotyczące spółek albo nieruchomości. Na ich podstawie powstają m.in. produkty dla nawigacji, serwisy drogowe, prognozy pogody czy systemy informacji prawnej.

Rynek ponownego wykorzystania informacji publicznej w 2006 r. wyceniany był w UE na 27 mld euro, przy czym rósł od kilku do kilkunastu procent rocznie w zależności od typu informacji.

Czytaj też: Musimy mieć dostęp do informacji

Jak podkreślono w komunikacie CIR, projektowane rozwiązania mają poprawić konkurencyjność przedsiębiorstw, których działalność wiąże się z przetwarzaniem informacji.

Nowe regulacje, które mają dostosować polskie przepisy do prawa UE, mają wejść w życie po trzech miesiącach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem przepisów dotyczących centralnego repozytorium, które powinny obowiązywać po 12 miesiącach od daty publikacji. Termin implementacji tych unijnych przepisów minął w lutym 2005 r. Polska jest jedynym krajem Unii, który jeszcze nie dostosował w tej kwestii swojego prawa. Do nadrobienia zaległości Komisja Europejska wzywała nas już w 2008 r.

W latach 2012-2021 maksymalny limit wydatków budżetowych na funkcjonowanie centralnego repozytorium ma wynieść ponad 23 mln zł.

Projekt noweli ustawy o dostępie do informacji publicznej przedłożony został przez ministra spraw wewnętrznych i administracji.

 

http://www.polskatimes.pl/aktualnosci/423404,centralne-repozytorium-nowy-pomysl-rzadu-na-dostep-do,id,t.html

 

Etykietowanie:

20 komentarzy

avatar użytkownika Maryla

1. oto przyczyna zmian

Ciąg dalszy sprawy
Stowarzyszenia Blogmedia24.pl w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym  w
sprawie umowy sprzedaży stoczni. P...

15.06.2011 - 00:37

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

2. wersja ze strony MSWiA

Przyjęta na RM W DN.5.07.2011

http://bip.mswia.gov.pl/portal/bip/218/19805/Projekt_ustawy_o_zmianie_us...

POPRZEDNIA WERSJA

http://bip.mswia.gov.pl/portal/bip/218/19738/Projekt_ustawy_o_zmianie_us...

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika sierp

3. Należy się domagać usunięcia ograniczeń

Zrobić taką akcję do posłów jak w przypadku projektu zmian w ustawach o stanie wojennym i wyjątkowym.
W przypadku umów międzynarodowych, umowa może wymuszać zmiany prawa krajowego, a skoro obywateli mają być pozbawieni informacji o negocjacji umów, to oznacza w takim przypadku wykluczenie społeczeństwa z procesu stanowienia prawa krajowego.
Tu uwagi Piotra Waglowskiego:
http://prawo.vagla.pl/node/9469

Ostatnio zmieniony przez sierp o wt., 05/07/2011 - 22:41.
avatar użytkownika Maryla

4. @sierp

mozna prosić o projekt? My tu mamy już tyle spraw otwartych, ze nie wiadomo, za co łapać

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Figa

5. Puls biznesu

pb.pl Tajna prywatyzacja

pod stolem idzie geszeft wart 20 mld , ten news napewnoe nie przebije sie do swiadomosci spolecznej

Figa

avatar użytkownika Sierota

7. RE: Projekt ustawy

To przypomina grecką ścieżkę. Ustalenie kto był pomysłodawcą projektu i kto był zaangażowany w jego opracowanie wiele wyjaśniłoby. W grę niewątpliwie wchodzi firma doradcza.

avatar użytkownika sierp

8. @ Sierota

avatar użytkownika Sierota

9. @sierp

Groń to jedynie figurant. To jest istotne: "Wydaje się, że prace trwają jednocześnie w MSWiA i KPRM, przy czym projekt pisany jest przez zewnętrznych ekspertów, co jednak nie jest podawane do publicznej wiadomości." (...)

Ustalenie którzy zewnętrzni eksperci może mieć właściwości oświecające.

avatar użytkownika Maryla

10. a tu kolejna bomba szykowana pod np RAŚ

którego statutu sąd nie uznał w KRS i odrzucił rejestrację:

http://www.prezydent.pl/aktualnosci/dzialalnosc-kancelarii/art,838,konfe...

Dyskusja dotyczyła również, kwestii związanych z rejestracją stowarzyszeń. Zaproszeni goście wskazywali przede wszystkim na ograniczenia wynikające z nadzoru starosty nad procesem rejestracji stowarzyszeń i ingerencji sądów w treści statutów.

Jednym z istotnych tematów była także sprawa zrzeszania się podmiotów gospodarczych. Obecne prawo o stowarzyszeniach nie daje pełne swobody tworzenia stowarzyszeń takim podmiotom. Z praktyki funkcjonowania organizacji, zwłaszcza na szczeblu lokalnym, wynika, że stanowi to dużą barierę dla swobody działalności społecznej.

Spotkanie zostało zorganizowane we współpracy z Ogólnopolską Federacją Organizacji Pozarządowych, Siecią Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT oraz Fundacją Uniwersyteckich Poradni Prawnych.

------------------------------------

szukam linka z wypowiedzi Komorowskiego w sprawie ograniczenia dostępu do informacji jawnej.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

11. Prezydent Bronisław

Prezydent Bronisław Komorowski wziął w czwartek udział w Belwederze w konferencji "Rzeczpospolita 2.0", podczas której zaprezentowano "Mapę drogową otwartego rządu w Polsce".

Jest to raport przygotowany przez "Centrum Cyfrowe Projekt: Polska", niezależny think-thank zajmujący się m.in. kwestią tworzenia "otwartego rządu". Według założeń "otwartego rządu", państwo oraz administracja publiczna na wszystkich szczeblach powinny być w jak największym stopniu otwarte i dostępne do wglądu dla obywateli dzięki otwartości zasobów oraz procedur działania. Dotyczy to przede wszystkim swobodnego dostępu do dokumentów i danych wytwarzanych przez instytucje publiczne - czytamy w raporcie.

Występując podczas konferencji prezydent Komorowski podkreślał konieczność większego zaangażowania obywateli we własne państwo.

- Bez wiedzy, bez dostępności do informacji, trudno sobie wyobrażać angażowanie się ludzi inne niż angażowanie się przeciw państwu, wydzierania państwu informacji, niekoniecznie szlachetnego wykorzystywania tych informacji - mówił prezydent.

W procesach związanych z budową "otwartego rządu" prezydent widzi nie tylko możliwość usprawnienia państwa i administrowania nim, ale również szansę na zwiększenie partycypacji obywateli w procesach demokratycznych.

Odnosząc się do określenia "otwarty rząd", Bronisław Komorowski zaznaczył, że chodzi nie tylko o szczebel rządowy, ale także samorządowy. Prezydent zwrócił uwagę, że mówiąc na ten temat nie uniknie się pytania o granice otwartości, dostępności informacji.

- Nie uniknie się dyskusji o tym, gdzie trzeba - w imię uczciwości, mówiąc o otwartości i przejrzystości - powiedzieć obywatelom, że w ich interesie leży to, aby niektóre, ale dobrze zdefiniowane obszary pozostawały domeną odpowiedzialności, ale i wiedzy tych, którym powierzyli odpowiedzialność za swój własny los - mówił Bronisław Komorowski.

http://www.prezydent.pl/aktualnosci/dzialalnosc-kancelarii/art,833,prezy...

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Unicorn

12. "Jak podało CIR, w centralnym

"Jak podało CIR, w centralnym repozytorium informacji publicznych znajdą się informacje o szczególnym znaczeniu dla rozwoju innowacyjności i społeczeństwa informacyjnego."
Gówno warte pierdoły i unijna propaganda. Loga, gwiazdki, tapety, gry dla dzieci.
"Jednocześnie, ze względu na ochronę porządku publicznego i ważnego interesu gospodarczego, projekt ogranicza dostęp do niektórych informacji publicznych, np. analiz prywatyzacyjnych zlecanych przez ministra skarbu państwa."
Jasne. Po co ludzie mają czytać o przekrętach prywatyzacyjnych.
Ważny interes gospodarczy- fajne hasło na złodziejstwo.
"Jeśli jednak przygotowanie informacji do ponownego wykorzystywania będzie wymagało np. poniesienia dodatkowych kosztów, trzeba będzie zapłacić za jej udostępnienie."
Żadna nowość. Kwestia stawek się kłania jeśli dadzą ceny zaporowe.
"Nowe regulacje, które mają dostosować polskie przepisy do prawa UE"- Magiczny wytrych, który jest ściemą dla maluczkich. Tak naprawdę większość "poprawek" nie jest wymagana z uwagi na żadne dostosowywanie do wymogów unijnych. To po prostu radosna twórczość i lizanie tyłka unijnym garniturowcom.
Tak jak w przypadku badziewnych platform dla samorządów, opychanych przez Comarch, tak tutaj gra idzie o kasę na zlecenie do wykonania bazy. Firma, ciekawe jaka? weźmie grubą kasiorę za nędzny projekt, który będzie często się wieszał, skutecznie uniemożliwiając korzystanie. I wszyscy w urzędasowie plus politycy będą zadowoleni.

:::Najdłuższa droga zaczyna się od pierwszego kroku::: 'ANGELE Dei, qui custos es mei, Me tibi commissum pietate superna'

avatar użytkownika sierp

13. @ Sierota

Wymieniane jest nazwisko eksperta G. Sibigi.

avatar użytkownika Sierota

14. @Sierp

avatar użytkownika Maryla

15. kolejny kwiatek

Kontrowersyjny przepis zgodny z konstytucją

Przepis przewidujący karę do trzech lat więzienia za publiczne
znieważenie prezydenta RP jest zgodny z ustawą zasadniczą - orzekł w
środę Trybunał Konstytucyjny. Uznania jego zgodności z konstytucją
chcieli przedstawiciele prokuratury i Sejmu. »

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Unicorn

16. Jest trochę

Jest trochę więcej:
http://www.traple.pl/index2.php?strona=zespol&zespol_id=13

:::Najdłuższa droga zaczyna się od pierwszego kroku::: 'ANGELE Dei, qui custos es mei, Me tibi commissum pietate superna'

avatar użytkownika Maryla

17. jutro się rozstrzygnie, czy ustawa wejdzie pod obrady sejmu

Schetyna: jutro zdecyduję, jakie ustawy skończymy w tej kadencji


Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna zapowiedział, że jutro spotka się z
Prezydium Sejmu, a później zwoła Konwent Seniorów, aby zdecydować o
kalendarzu prac izby niższej w ostatnich miesiącach kadencji.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika sierp

18. Grzegorz Sibiga też jest zaskoczony

http://www.rp.pl/artykul/684202-Rzad-utajnia-prywatyzacje-i-sadowe-proce...

"Zmianami w projekcie, które mają ograniczyć dostęp do informacji publicznych, zaskoczony jest dr Grzegorz Sibiga, prawnik z Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk, który dla MSWiA konsultował kierunek zmian w tym właśnie projekcie.

– Zostały wprowadzone w ostatniej chwili, rzeczywiście nowelizacja nie tego miała dotyczyć, a kontrowersyjny art. 5a pojawił się już po przyjęciu założeń – przyznaje dr Sibiga.

Prawnik ocenia, że rząd wprowadza w ten sposób „nowy rodzaj tajności".

– W standardach międzynarodowych rozgranicza się ograniczenia bezwzględne i względne, które należy stosować w zależności od konkretnej sprawy. Tu rząd poszedł o krok za daleko – uważa dr Sibiga.

Trzy tygodnie temu premier Donald Tusk przegrał sprawę kasacyjną przed Naczelnym Sądem Administracyjnym. Chodziło o odmowę ujawnienia jego polecenia rozpoczynającego działanie tzw. tarczy antykorupcyjnej."

avatar użytkownika Maryla

19. Rząd chce większej tajności

Rząd chce większej tajności


Rząd w ustawie o dostępie do informacji publicznej niespodziewanie
wprowadził dodatkowe zapisy. Organizacje pozarządowe są zbulwersowane

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

20. po co były te zmiany? żeby gadać takie kłamstwa

Ujawnią kontrakty? Mucha poprosiła o zgodę


Kontrakty menedżerskie kierownictw spółek Narodowego Centrum Sportu i
PL.2012 są tajne
- mówiła podczas posiedzenia sejmowej komisji sportu
Joanna Mucha

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl