Rewolucja październikowa skończyła sie biegunką. Partia Eureko.Szczyt UE-Rosja: Unia wstrzymuje tarczę.

avatar użytkownika Maryla

 Premier Donald Tusk powiedział, że podziela stanowisko całej Unii Europejskiej i prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego, jeśli chodzi o potrzebę rozmów z Rosją.

UE i Rosja zdecydowały na piątkowym szczycie w Nicei o kontynuowaniu wstrzymanych po kryzysie gruzińsko-rosyjskim negocjacji nowego porozumienia o strategicznej współpracy - poinformował szef Komisji Europejskiej Jose Barroso. Sarkozy na konferencji prasowej bronił słuszności wznowienia dialogu politycznego z Rosją: - Jak zapobiec wojnie, jeśli się ze sobą nie rozmawia? - pytał.

 

 

Funkcjonariuszy WSI trzeba trzymać z dala od sfery bezpieczeństwa

Z posłem Zbigniewem Wassermannem (PiS), byłym koordynatorem służb specjalnych, rozmawia Wojciech Wybranowski

W nowym programie PiS zapowiada odważne pomysły dotyczące służb specjalnych i ich funkcjonowania. Biorąc pod uwagę, że dzisiaj mamy do czynienia z brakiem właściwego nadzoru nad służbami, zapewne jednym z nich będzie przywrócenie funkcji ministra koordynatora?
- Tak, bardzo trafnie pan zauważył. Daje się wyczuć, że służby są pozbawione nadzoru ze strony takiej instytucji, która nie tylko znałaby się na tym, co jest istotą ich działania, ale także potrafiłaby skoordynować ich działania i pozwoliłaby wyzwolić z nich to, co dla bezpieczeństwa państwa jest najbardziej potrzebne. Pierwszym postulatem będzie więc przywrócenie funkcji koordynatora służb specjalnych z pełnymi, a być może jeszcze dalej idącymi uprawnieniami w stosunku do służb. Ale to tylko niewielki wycinek tego, co proponujemy. Drugim postulatem jest ścisłe rozdzielenie służb na policyjne i informacyjne, a więc takie, które zajmowałyby się zdobywaniem, przetwarzaniem i przekazywaniem informacji: Agencja Wywiadu, Służba Wywiadu Wojskowego, i takie, które prowadziłyby również postępowania karne: Centralne Biuro Antykorupcyjne, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Powinny one koncentrować się na najgroźniejszych przestępstwach. Wrócilibyśmy wówczas do najpoważniejszej przestępczości korupcyjnej, o której dzisiaj jest cicho.

> Więcej <

490534f900c3dcd3330a1701676b1605

Szpieg wraca do gry

Marian Zacharski, funkcjonariusz wywiadu PRL, wraca na medialne salony. I jak na wytrawnego gracza przystało, sygnalizuje, że ma mocne karty. Po latach banicji udziela wywiadów, mówi o ludziach służb i mediów. Niewiele, ale na tyle dużo, by wywołać komentarze, dyskusje i obawy.

 

ROZGARDIASZ W KOMISJI "PRZYJAZNE PAŃSTWO"

"Legislacyjna biegunka" u Palikota

Chaos w sejmowej komisji Janusza Palikota. Posłowie narzekają na zbyt szybkie tempo pracy i gubią się w pracach legislacyjnych. Odrzucają projekty, które wcześniej uchwalili - informuje "Rzeczpospolita". Opozycja...czytaj dalej »

Rządowy program 50+ świetny, ale na papierze

POLACY NIE CHCĄ DŁUGO PRACOWAĆ, RZĄD NIE WIE JAK TO ZMIENIĆ

Rządowy program 50+ świetny, ale na papierze
Pięć lat pracy więcej równa się emerytura wyższa nawet o jedną trzecią - przekonują eksperci. Mimo tego Polacy wciąż najchętniej pracowaliby pięć lat... krócej, a rządowy program 50+, który ma aktywizować osoby w wieku...czytaj dalej »

 

Związkowcy zapowiadają pikiety i protesty

Bez konkretów zakończyło się kilkugodzinne posiedzenie prezydium Komisji Trójstronnej, poświęcone... więcej

 

CBOS: 48 proc. zadowolonych, że Tusk jest premierem

Warszawa (PAP) - 48 proc. badanych przez CBOS w listopadzie (o 3 pkt proc. mniej niż przed miesiącem) jest zadowolonych, że na czele rządu stoi Donald Tusk; przeciwnego zdania jest 36 proc. (o 1 pkt proc. więcej niż w październiku). 16 proc. ankietowan...

 

Prywatyzacja STOENu pod lupą śledczych

Prokuratura Okręgowa w Warszawie sprawdza czy nie doszło do popełnienia... więcej

 

 

MSP: Energa i Tauron raczej dla inwestora branżowego
(PAP, ak/14.11.2008, godz. 12:39)

Grupy energetyczne Energa i Tauron prawdopodobnie nie będą prywatyzowane poprzez giełdę ze względu na sytuację na rynku kapitałowym. Zostaną raczej sprzedane inwestorowi strategicznemu - poinformował w piątek Aleksander Grad, minister skarbu.... »

 

Grad: będziemy zapraszać saudyjskie firmy do prywatyzacji
(PAP, ak/14.11.2008, godz. 12:40)

Będziemy zapraszać saudyjskie firmy do udziału w prywatyzacji spółek Skarbu Państwa - powiedział w piątek PAP minister skarbu Aleksander Grad. ... »

5c153f7b16fc2204a98351a552cc0dcf

Zamach na Polskie Radio?

Krzysztof Czabański, prezes Polskiego Radia: Nie będę pełnił roli kata mediów publicznych. Jeśli rząd chce to uczynić, niech sam wyśle tu swoich przedstawicieli
Oszczędności na ciężkie czasy rządów Tuska

Zarząd Polskiego Radia zwołał na poniedziałek Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PR SA. Ta decyzja podyktowana jest postawą koalicji rządowej wobec mediów publicznych, a zwłaszcza faktem, że nie czuje się odpowiedzialna za realizację konstytucyjnego obowiązku zapewnienia im środków na funkcjonowanie.

 > Więcej <

 

"Poprzyj rząd czynem, umrzyj przed terminem" – ta stara fraszka jest dzisiaj wyjątkowo aktualna
 
Szpitalom opłaca się dzisiaj przyjmować i operować ciężko chorych pacjentów. Pod warunkiem, że zaraz po udanej operacji zejdą z tego świata. Jeśli tego nie zrobią, narażą szpital na straty, bowiem Narodowy Fundusz Zdrowia nie zapłaci za dwa pierwsze, najbardziej kosztowne dni ich pobytu na oddziale intensywnej opieki medycznej. »

 

"RZĄD CHCE PRZESZKODZIĆ W WIERCENIACH"

O. Rydzyk: skąd u ludzi tyle złośliwości?

O. Rydzyk: skąd u ludzi tyle złośliwości?

- Może chodzi o to, by przeszkodzić w wierceniach prowadzonych przez Fundację "Lux Veritatis", aby Polacy nie wiedzieli, jakie bogactwa naturalne ma Polska? - komentuje o. Tadeusz Rydzyk zapowiedź ministra...czytaj dalej »

 

A nuż się przedawni...

Dokładnie przed rokiem hamburska policja zatrzymała poszukiwanego listem gończym Henryka Stokłosę, pilskiego przedsiębiorcę i byłego senatora podejrzanego w aferze korupcyjnej w Ministerstwie Finansów. Stokłosa, broniony w pewnym okresie przez obecnego ministra Zbigniewa Ćwiąkalskiego, wówczas adwokata, trafił do aresztu, w którym przebywa do dziś. Choć biznesmenowi-aferzyście postawiono kilkadziesiąt zarzutów, proces do tej pory nie ruszył, nie wiadomo nawet, kiedy się rozpocznie ani przed którym sądem będzie się toczył. A mieszkańcy podpilskich miejscowości od lat terroryzowani i zastraszani przez wszechwładnego "pana na Śmiłowie" nie kryją obaw, że to celowe działanie, które prowadzić może do przedawnienia karalności części zarzutów i zapewnienia bezkarności powiązanemu z politykami Stokłosie.

 > Więcej <

 

GPW zakończyła piątek na plusie, ale tydzień na minusie



Główne indeksy warszawskiej giełdy zakończyły piątek na plusie, choć cały skrócony tydzień przyniósł stratę 4,44% na indeksie WIG, a WIG20 zniżkował o 6,15%. Analitycy uważają, że poprawny obraz piątkowej sesji nie powinien zakłócić wymowy całego tygodnia, która raczej jest negatywna. »

 

2008-11-14
Dolar (USD) 2.9457 -1.95%
Euro (EUR) 3.7348 -0.41%
 
Notowania opóźnione o 15 min.
2008-11-14 godz. 16:40:04


mWIG40 1,595.86 2.53
WIG 27,110.60 1.53
WIG20 1,707.41 1.51
 

"Rzeczpospolita": Rusza wielkie zwalnianie

 

Michelin z Olsztyna, a także kolejne firmy planują masowe zwolnienia - pisze "Rzeczpospolita".

GRAD: UGODA Z EUREKO JEST MOŻLIWA

Kryzys pomoże rozwiązać spór ws. PZU?

Kryzys pomoże rozwiązać spór ws. PZU?

- Kryzys finansowy może mieć wpływ na zawarcie ugody między resortem skarbu a Eureko w sprawie prywatyzacji PZU - stwierdził w TVN CNBC Biznes minister skarbu Aleksander Grad. Holenderski współwłaściciel PZU domaga się...czytaj dalej »

GOSPODARKA KURCZY SIĘ DRUGI KWARTAŁ Z RZĘDU

Euroland już w recesji

Euroland już w recesji

Gospodarka państw strefy euro jest już w recesji i kurczy się drugi kwartał z rzędu - poinformował w piątek unijny urząd statystyczny Eurostat.czytaj dalej »

 

 

Na kolana przed Rosją

 

Komentowany tekst

Szczyt UE-Rosja: Unia wstrzymuje tarczę
Prezydent Francji Nicolas Sarkozy zaproponował na szczycie UE-Rosja zorganizowanie w połowie 2009 roku szczytu pod auspicjami OBWE z udziałem USA i Rosji o nowych podstawach bezpieczeństwa paneuropejskiego.
Francuzi nie od dziś kochają Rosję. Na szczycie w Nicei ta miłość sprawiła, że koncyliacyjny z założenia ton zamienił się w uległość. Prezydent Nicolas Sarkozy zgodził się ze stanowiskiem rosyjskim w sprawie tarczy. Może się mylę, ale to chyba Polska i Czechy, a nie Rosja są członkami Unii Europejskiej.
Rozumiem, że z Rosją trzeba rozmawiać. Trzeba też rozmawiać z jej obywatelami, by nie tworzyć kolejnej żelaznej kurtyny. Ale to ma być rozmowa, a nie potulne kiwanie głową. Reakcja francuskiego prezydenta na rosyjskie pogróżki, że w odpowiedzi na tarczę antyrakietową rozmieszczą w Kaliningradzie rakiety jest niepokojąca. Sarkozy bowiem zaproponował tzw. opcję zerową - czyli nie ma ani rakiet, ani tarczy. Zapomniał chyba jednak, że tarcza miała być rozmieszczona nie na terenie Francji, ale Polski i Czech. I nie powinien w naszym imieniu składać takich deklaracji. Nader delikatnie wypowiadał się też w sprawie wojny w Gruzji i niespełnienia przez Rosję wszystkich obietnic. Na wstępie spotkania zaś Unia wyciągnęła rękę do Rosji, zgadzając się na odblokowanie rozmów w sprawie nowego porozumienia UE-Rosja. Rosjanie wszystkie te gesty uznali za słabość i uległość Europy. Nie zdziwię się zatem, jak w kolejnej rundzie rozmów w sprawie porozumienia pojawią się nowe rosyjskie roszczenia. W końcu, jak się dostaje palec, to można od razu dostać całą rękę.
 
 

 

Tusk: podzielam stanowisko całej UE ws. Rosji



Premier Donald Tusk powiedział, że podziela stanowisko całej Unii Europejskiej i prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego, jeśli chodzi o potrzebę rozmów z Rosją.  »

 

Sarkozy w ogniu krytyki po słowach o tarczy w Europie

Nicolas Sarkozy
PAP

Czeski rząd skrytykował prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego za wygłoszoną po spotkaniu z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem opinię, iż USA powinny zawiesić tworzenie swej tarczy antyrakietowej w Europie (w tym w Polsce).
Zdaniem czeskiego wicepremiera do spraw europejskich Alexandra Vondry, Francja nie ma mandatu do występowania w tej sprawie.

 Takiego stanowiska Francja z nami wcześniej nie konsultowała. Brzmi ono inaczej niż uchwały szczytu (NATO) w Bukareszcie, do których się Francja przyłączyła. O ile mi wiadomo, mandat francuskiej prezydencji na szczyt UE-Rosja nie obejmował stanowiska w sprawie obrony przeciwrakietowej - napisał Vondra w przekazanym agencji CTK oświadczeniu.

 

Szczyt UE-Rosja: Unia wstrzymuje tarczę

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy zaproponował na szczycie UE-Rosja zorganizowanie... więcej

Zakończył się szczyt Unia Europejska - Rosja

Prezydent Rosji powiedział, że Moskwa i Unia Europejska mają podobne stanowiska wobec walki z kryzysem finansowym. Po zakończeniu szczytu Unia - Rosja w Nicei Dmitrij Miedwiediew zwrócił uwagę, że podczas rozmów między Moskwą i Brukselą, trzeba mieć na względzie poziom wzajemnych relacji gospodarczych. »

 

Miedwiediew nie odda hołdu ofiarom Wielkiego Głodu

Miedwiediew nie odda hołdu ofiarom Wielkiego Głodu

   

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew odrzucił zaproszenie prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki na obchody 75. rocznicy Wielkiego Głodu lat 30. ubiegłego wieku, wskutek którego zginęło 3,5 mln osób.  »

 

 
Borusewicz na spotkaniu Stowarzyszenia Senatów Europy

Borusewicz na spotkaniu Stowarzyszenia Senatów Europy

  

Podczas zorganizowanego w Petersburgu nadzwyczajnego spotkania Stowarzyszenia Senatów Europy przyjęto deklarację akcentującą rolę parlamentów w umacnianiu bezpieczeństwa międzynarodowego.  »

 

Sarkozy z wizytą w Polsce

Francuski prezydent przyleci do Polski 6 grudnia, by rozmawiać o pakiecie klimatyczno-energetycznym i przypomina, że będzie wtedy obchodził imieniny. Nicolas Sarkozy mówił na zakończenie unijno-rosyjskiego szczytu w Nicei, że udało się osiągnąć postęp w rozmowach z premierem Donaldem Tuskiem w sprawie pakietu. »

 

Pałac Prezydencki

2008-11-14

Oświadczenie Kancelarii Prezydenta

W związku z publikacjami prasowymi KPRP stanowczo stwierdza, że strona francuska wiedziała o przygotowaniach do wizyty Prezydenta RP w Azji...


 

Będzie nowe "Bretton Woods"?

G20 ZACZYNA BUDOWAĆ NOWY ŁAD GOSPODARCZY ŚWIATA

Będzie nowe

Szykuje się nowe "Bretton Woods". W Waszyngtonie w weekend o światowym kryzysie debatować będą przywódcy Grupy G20 - siedmiu najbogatszych państw, Rosji, Unii Europejskiej oraz rozwijających się gospodarek. Czy...czytaj dalej »

 

 

Badania dotyczące opłacalności przedłużenia rurociągu Odessa-Brody są "jak dotąd pozytywne" - powiedział w Baku prezydent Lech Kaczyński.

 

W Baku trwa IV szczyt energetyczny. W spotkaniu biorą udział również prezydenci Azerbejdżanu Ilham Alijew, Gruzji Micheil Saakaszwili, Ukrainy Wiktor Juszczenko i Litwy Valdas Adamkus.

"Wbrew sceptykom, ten plan (Odessa-Brody) ekonomicznie się opłaca" - powiedział polski prezydent.

Wcześniej w swym wystąpieniu gospodarz szczytu prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew zapewnił, że jego kraj ma wystarczająco dużo ropy. Z kolei prezydent Litwy Valdas Adamkus wezwał Unię Europejską do większego zaangażowania w projekty dywersyfikacji dostaw paliw do Europy, m.in. projekt Nabucco i Odessa-Brody.

Spotkania prezydentów na szczytach energetycznych zostały zapoczątkowane w maju 2007 r., kiedy to - na zaproszenie Lecha Kaczyńskiego - zjechali do Krakowa przywódcy państw zainteresowanych strategicznym projektem przedłużenia ropociągu Odessa-Brody do Płocka i Gdańska.

W czasie szczytu w Baku planowane jest przedstawienie prezydentom wstępnych wyników studium wykonalności projektu i podjęcie dalszych działań.

Uczestnicy szczytu mają również omówić koncepcję kaspijsko-czarnomorsko-bałtyckiej przestrzeni energetyczno-tranzytowej.

ND, PAP

 

Izrael świadomie łamał założenia

Izrael świadomie łamał założenia "mapy drogowej"?

 

Izraelski minister obrony i przywódca Partii Pracy Ehud Barak osobiście zatwierdzał w ostatnich miesiącach plany budowy nowych żydowskich osiedli na okupowanych przez Izrael palestyńskich ziemiach Zachodniego Brzegu Jordanu - ujawnił izraelski dziennik "Haarec".  »

 

Odcięcie pomocy humanitarnej dla Gazy w odwecie za ataki rakietowe

Gaza,Jerozolima (PAP/AFP,EFE) - W odwecie za wznowienie ataków rakietowych palestyńskich ekstremistów, Izrael nie przepuszcza od czwartku przez granicę konwojów samochodowych z pomocą humanitarną, co skazuje na głód co najmniej połowę półtoramilionowej...

 

Psycholog w łódzkim liceum uczy młodzież jak się dotykać

Uczniowie IX LO w Łodzi, których psycholog odwiedził dwukrotnie, są zmieszani. Nie wszyscy powiedzieli rodzicom o tym, co zaszło. »

 

Prezydent uhonoruje tych, którzy ratowali Żydów



70 osób, które podczas wojny ratowały Żydów, prezydent Lech Kaczyński uhonoruje w poniedziałek wysokimi odznaczeniami państwowymi.  »

 

  Uchwała w wiecznych konsultacjach
fot. M. Borawski

Poselski projekt uchwały w sprawie uczczenia 65. rocznicy ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Kresów Wschodnich został skierowany przez Iwonę Śledzińską-Katarasińską (PO), przewodniczącą sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, m.in. do Ministerstwa Spraw Zagranicznych w celu jego zaopiniowania. Zdziwieni tą sytuacją są wnioskodawcy uchwały, którzy przypuszczają, że ta decyzja, podjęta bez konsultacji z nimi, ma na celu opóźnianie prac nad projektem w nieskończoność.

   > Więcej <

 

 

 

 

Agonia "Lizbony" trochę potrwa
fot. M. Borawski

Z prof. Arturem Nowakiem-Farem, wykładowcą w Szkole Głównej Handlowej, specjalistą z zakresu prawa europejskiego, rozmawia Anna Wiejak

Zgodnie z zapisem art. 69 Konwencji Wiedeńskiej uznanie traktatu za nieważny czyni go bezskutecznym, a pacta sunt servanda. Jak zatem można ratyfikować dokument, który jest nieważny?
- Traktat jest nieważny, jeżeli został wynegocjowany w niezgodnych z prawem warunkach, np. jeżeli zmuszono państwo do czegoś. Brak ratyfikacji natomiast oznacza, że państwo nie włączyło jeszcze zapisów skądinąd ważnego traktatu do swojego porządku prawnego.

 > Więcej <

 

1 komentarz

avatar użytkownika Maryla

1. Koalicyjny rząd PO-PSL nie "dotrzymuje parametrów swego programu

Prezydent: jakoś nie słychać o "zbrodniach"

Lech Kaczyński
AFP

Koalicyjny rząd PO-PSL nie "dotrzymuje parametrów swego programu" - to opinia prezydenta Lecha Kaczyńskiego. 16 listopada mija pierwszy rok pracy rządu PO-PSL.
- W zeszłym roku słyszeliśmy o przyspieszeniu gospodarczym, w tym roku jest spowolnienie, niezależnie od kryzysu. Było wiadomo, że nie osiągnie się takich wartości jak w zeszłym roku. Żaden podstawowy parametr programu nie został dotrzymany -

mówił prezydent Kaczyński, proszony przez dziennikarzy o podsumowanie pierwszego roku pracy rządu.



Jak zwrócił uwagę

, "miały być ujawnione »zbrodnie«" poprzedniej koalicji PiS-Samoobrona-LPR, a "jak dotąd jakoś o nich nie słychać".

- Miały być wysokie podwyżki dla sfery budżetowej - też ich nie ma -

uważa L. Kaczyński.



Prezydent nie odpowiedział na pytanie, jaką ocenę wystawiłby gabinetowi Tuska.

Pytany o politykę zagraniczną obecnego rządu powiedział, że choć "czasami wywołuje ona zdumienie", to swoją ocenę przedstawi w oddzielnym oświadczeniu.

 http://wiadomosci.onet.pl/1863108,11,item.html

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl