Królem Polski  był zaledwie 118 dni.

 
 Na wieść o śmierci swego brata, Króla Francji Karola IX potajemnie zbiegł do Francji. Królem Francji, koronował się  30 maja 1574 roku.
 
W dniu 7 lipca,1572 roku umiera w Knyszynie, Zygmunt II August,nie zostawia po sobie potomka.Na nim kończy się wielka i dumna Dynastia Jagiellonów w linii męskiej. Na nim kończy się wielka Rzeczypospolita Obojga Narodów. Najpotężniejsze państwo ówczesnej Europy. Dynastia Jagiellonów rządziła Polską, Litwą, Czechami, Węgrami, Marchia Brandenburską. Jagiellonowie, mimo swego nienajlepszego, litewskiego, pogańskiego pochodzenia, uczyli się bardzo szybko władać mocarstwem od "morza do morza"
Z różnych względów, nie potrafili, załatwić sukcesji tronu.Mimo iż ostatni na tronie Zygmunt August trzykrotnie  się żenił.
Pierwszy raz z córką swojej stryjecznej ciotki Anny Jagiellonki,  arcyksiężną Elżbietą Habsburżanką - córką cesarza Ferdynanda I Habsburga, króla Czech i Węgier.
 
   Drugi raz z Barbarą Radziwilłówną, wbrew woli   matki, mądrej Królowej Bony i Sejmu, Braci Szlachty. Wcześniej dwukrotnie zamężna Barbara Radziwiłłówna, zmarła w wieku 31 lat. Do dziś krążą legendy, bo żadnych dokumentów nie mamy, że otruła ją Królowa Bona. Jest faktem.  Dla dobra Rzeczypospolitej, takiego czynu mogła dokonać.
Trzeci raz z siostrą swej pierwszej żony - Katarzyną Habsburżanką.
 
   Szlachta Polska, postanowiła sobie wybrać króla w drodze wolnej elekcji. Mimo, iż Zygmunt August miał trzy siostry:Izabele Jagiellonkę,Zofie Jagiellonkę,Annę Jagiellonkę, Katarzynę Jagiellonkę.
Szlachta postanowiła mieć widowisko a magnateria okazję do zarobienia pieniędzy.
 
   Szlachta polska  tradycyjnie nie lubiła Habsburgów. Miała rację!!! Habsburgowie, stworzyli za pieniądze silne stronnictwo popierające Habsburga. Ale jeszcze w tym czasie szlachta Polska była bardzo silna. Kandydat Moskwy, Szwecji i "Piast" nie wchodził w rachubę.
 
W 1572 roku, Francja zainteresowała się możliwością uzyskania tronu polskiego. Do chorego już Króla Zygmunta Augusta, Francja wysyła swego emisariusza, posła króla Francji Karola IX, Jeana de Balagny, z prośbą o rękę Anny, siostry Króla Zygmunta Augusta a córki Króla Zygmunta Starego i Bony. Jeana de Balagny, nie zostaje dopuszczony do łoża umierającego Króla, przez stronników Habsburgów. Szlachta wymusi  na znacznej części senatorów, aby elekcja odbyła się najpóźniej w maju 1573 roku. Elekcja odbyła się w ówczesnej wsi Kamień* na prawym brzegu Wisły w dniu 6 kwietnia 1573 roku
 
Do rywalizacji o tron Polski stanęli,arcyksiążę Ernest Habsburg, syn cesarza Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego, Króla Czech i Węgier Maksymiliana II Habsburga i Marii Hiszpańskiej.
 
Jan III Waza, król Szwecji, mąż  Katarzyny Jagiellonki, siostry Zygmunta Augusta,
 
Iwan IV Groźny, z dynastii Rurykowiczów, car wszechrusi.
 
 Pięćdziesięciotysięczna  deputacja szlachty wybiera w dniu 11 maja 1573 roku "pana wojennego", Francuza. Jego przedstawiciele, 16 maja w osobie posła Jana de Montluc, podpisują pospiesznie "pacta Conventa" święty zbiór przywilejów szlacheckich. Artykuły henrykowskie   Articuli Henriciani, określające warunki sprawowania władzy przez króla i jego zobowiązania wobec szlachty i duchowieństwa.
Podpisywanie dokumentów miedzy deputacją polskiego Sejmu a elektem Henri de Valois , księciem  Orleanu z Dynastii Kapetyngów. Głównym oponętem przyjęcia warunków polskiej szlachty, czyli jej złotych wolności, jest brat księcia Henri de Valois, Król Francji Karol IX Walezjusz.
 
W dniu 22 sierpnia 1573 Król Francji Karol IX i Elekt Henri de Valois, podpisali i zaprzysięgli złote wolności szlacheckie.
Orszak Elekta, księcia Orleanu wyruszył w liczbie tysiąca dwustu koni z bagażami, nałożnicami i prostytutkami! Tak, Tak, Tak.
W drodze przez Heidelberg, Fuldę, Torgau, Frankfurt, dalej przez Łużyce, gdzie był witany przez Piasta Jerzego  II Brzeskiego 'Jerzy II Wspaniały', syna Fryderyka II legnickiego i Zofii Hohenzollern.
Międzyrzecz, gdzie wita go na granicy biskup kujawski, Jan Drohojowski herbu Korczak*
Podróż Henryka Walezego przebiegała również przez Poznań, gdzie już takich honorów mu nie gotowano
 
W Krakowie, w końcu stycznia 1774 roku, nastąpiło oficjalne przywitanie przyszłego króla:
 
Wszyscy senatorowie zebrani z Polski, Litwy i wszystkich ziem Rzeczypospolitej wyprowadzili z miasta ogromne swoje roty, które szeroko i daleko rozwinięte przedstawiały widok wielkiego i ślicznego wojska. Chorągwie te były kosztownie odziane, odznaczające się doborem pięknością uzbrojenia i koni [...]. Poczty senatorów składały się nie tylko z ich chorągwi, albowiem przyłączyła się do nich jeszcze nieskończona moc szlachty i urzędników królestwa”.

 

 
W dniu 21 lutego 1574 roku w Katedrze na  Zamku Wawelskim ,interreks, arcybiskup gnieźnieński i prymas Polski Jakub Uchański herbu Radwan dokonał aktu koronacji  Henryka Walezego na króla Polski. Nie obyło się bez zakłóceń / Jan Firlej*, herbu Lewart, Wielki  Marszałek Koronny /
Szlachta uzgadniając warunki objęcia tronu, przez Henryka Walezego, proponowała mu ożenek z córka Króla Zygmunta Starego i Bony, siostrą ostatniego Jagiellona Zygmunta Augusta.
 Henryk Walezy nie spieszył się do łożnicy przyszłej małżonki starszej od niego o 30 lat. Wolał zabawiać się z kochankami i nałożnicami.
Kronikarz krakowski zanotował:
"Sprowadzał nie tylko do ogrodu blisko Zwierzyńca francuskie rozpustnice, ale nadto włoskim ohydnym nałogom nie przepuścił"
Jan Długosz w swych Kronikach pisze, że Henryk Walezy był biseksualistą.
 
W czerwcu w czasie balu zapoznawczego z Anną Jagiellonką, Henryk Walezy, dowiedział się o śmierci swego brata, Króla Francji, Karola IX.
 
 Karol IX zmarł 30 maja 1574 roku W nocy z 18 na 19 czerwca 1574 r. potajemnie opuszcza Kraków. Mimo listów polskiej szlachty, Sejmu, Henryk Walezy nie wrócił do Polski. Wybrał koronę Królów Francji ale polskiej się nie zrzekł.
 
Na powrót króla czekano rok, dopiero 12 maja 1575 roku ogłoszono bezkrólewie na zjeździe w Stężycy
 W dniu 11 litego 17 1575 r. Henryk Walezy  został koronowany w Reims na króla Francji.
Zmarł  2 VIII 1589 r. w wyniku ran zadanych mu przez dominikanina Jakuba Clément w Saint Cloud, podczas oblężenia Paryża.
 Pochowany w opactwie Saint-Denis pod Paryżem.
 Do końca życia nie zrzekł się korony polskiej.
 
Wbrew opinii wielu historyków polskich i francuskich, Rzeczpospolita cywilizacyjnie stała wyżej niż Paryż, Francja. W Krakowie, Poznaniu, na Wawelu były ubikacje, łazienki z ciepłą wodą
Francuzi polski nowinki cywilizacyjne zawdzięczają Polsce
 
*Wieś Kamień, obecnie na Kamionku, tam pobudowano stadion X Lecia a obecnie buduje się Stadion Narodowy, tyle , że wolniej. Narodowy, mimo , że taką nazwę nosi stutysięcznik, stadion w Chorzowie, popularnie zwany "piekłem czarownic"
 
*  Obecny prezydent Bronisław Komorowski, nie ma prawa do używania herbu Korczak. Przodkowie B. Komorowskiego pieczętowali się herbem Dołęga.
 
*Kandydatura Jana Firleja herbu Lewart była stawiana do korony królewskiej przez Sułtana Tureckiego Selima II z Dynastii Osmanów