Jak to się Donald Tusk znów rozplanował na ten 2011 rok. Kolejna rewolucja październikowa, teraz raz na kwartał?

avatar użytkownika Maryla
Boni: do OFE będzie trafiać mniej pieniędzy, bo nie stać nas na rosnący dług publiczny

Boni: do OFE będzie trafiać mniej pieniędzy, bo nie stać nas na rosnący dług publiczny

Michał Boni szef Zespołu Doradców Strategicznych premiera po spotkaniu z przedstawicielami związków zawodowych ws. emerytur stwierdził, że na utrzymanie obecnego systemu nie stać budżetu państwa. »

Chcesz wybrać między ZUS a OFE? Rząd na to nie pozwoli

Chcesz sam zdecydować, kto lepiej zajmie się odkładaniem pieniędzy na emeryturę? Rząd na to nie pozwoli , bo przecież urzędnicy wiedza lepiej, gdzie powinieneś oszczędzać. Dlatego minister Michał Boni zapowiada, że nie można będzie wybrać, by pieniądze powierzyć albo ZUS albo OFE

  • Co zostało z ofensywy? Kancelaria Premiera się tłumaczy

    Co zostało z ofensywy? Kancelaria Premiera się tłumaczy

    Wtorek, 22 lutego 2011, 19:30

    Kancelaria Premiera przedstawiła we wtorek na stronie internetowej stan prac nad ofensywą legislacyjną rządu. Jak informuje CIR, większość ustaw z rządowej ofensywy legislacyjnej znajduje się...

 

 

Lotos dla Rosjan? "Niekoniecznie byliby zainteresowani inwestowaniem w rozwój"  Audio

Dziekan Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej profesor Piotr Dominiak uważa, że z punktu widzenia strategicznych interesów Polski wystawienie teraz akcji Lotosu na sprzedaż to ryzyko, bo zainteresowanie nimi widać tylko ze... »

Fedak: otwarcie rynku pracy w Niemczech bez wpływu na bezrobocie w Polsce

Fedak: otwarcie rynku pracy w Niemczech bez wpływu na bezrobocie w Polsce

Otwarcie niemieckiego rynku pracy dla Polaków nie wpłynie znacząco na statystyki bezrobocia w Polsce, może mieć jednak negatywny wpływ na sytuację demograficzną na terenach przygranicznych - uważa Jolanta Fedak, minister pracy i polityki... »

 

 

Kaczyński: podważono jeden z fundamentów UEKaczyński: podważono jeden z fundamentów UE
- Polityka bezpieczeństwa, z natury rzeczy, musi odnosić się do czarnych scenariuszy. Jeżeli przyjmiemy, że z jednej strony Unia Europejska dysponuje ogromną mocą regulacyjną, a z drugiej strony nie przestrzega elementarnych zasad solidarności, to dla wielu państw powstaje pytanie - jaki sens ma...

Mazowieckie: porozumienie ws. wykupu gruntów zniszczonych przez powódź

Skarb Państwa wykupi grunty rolne w gminie Słubice pod Płockiem, które po ubiegłorocznych powodziach nie nadają się do użytkowania. Docelowo planuje się wykup 82,5 ha gruntów w miejscowościach Świniary i Wiączemin. Powstać ma tam... »

 

Rada Ministrów zrezygnowała z tworzenia Agencji Energetyki Jądrowej

Rząd przyjął we wtorek projekty zmiany ustawy Prawo atomowe oraz tzw. ustawy inwestycyjnej, które wprowadzają przepisy, umożliwiające budowę w Polsce elektrowni jądrowych - podało Centrum Informacyjne Rządu. »

 

Kancelaria Premiera przedstawiła na swojej stronie internetowej plan prac legislacyjnych rządu na 2011 rok. Obejmuje on 96 projektów ustaw, w tym projekt nowelizacji ustawy o dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym

Projekt ustawy Prawo antykorupcyjne ma na celu stworzenie jednolitych przepisów dla wszystkich funkcjonariuszy publicznych, które zapobiegałyby nadużywaniu władzy i nepotyzmowi.

Projekt nowelizacji ustawy o dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym - według informacji zamieszczonych na stronie KPRM - ma na celu wprowadzenie kompleksowej regulacji w zakresie funkcjonowania prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych, a także ulgi podatkowej na ubezpieczenia zdrowotne oraz możliwości finansowania polis ubezpieczenia zdrowotnego z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

W programie prac rządu na obecny rok znalazły się ponadto projekty ustaw: Prawo gazowe, która miałaby uregulować w całości sprawy związane z funkcjonowaniem rynku gazu ziemnego w Polsce, w tym zapewnienie bezpieczeństwa dostaw gazu; o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących, która miałaby m.in. określić szczególne zasady przygotowania, realizacji i finansowania inwestycji w zakresie budowy obiektów jądrowych w Polsce.

Rząd ma się również zająć projektem ustawy o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej. Ustawa ta miałaby m.in.: wskazywać termin wyłączenia nadawania analogowego w telewizji naziemnej, definiować operatora multipleksu, określać zasady jego wyboru oraz wskazywać jego uprawnienia i obowiązki; określać obowiązki nadawców programów telewizyjnych w zakresie współpracy z operatorem multipleksu, a także wskazywać obowiązki operatora sieci nadawczej.

Rada Ministrów planuje też przyjąć projekt nowelizacji ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych. W projekcie noweli - jak wynika z informacji na stronach KPRM - chodzi o wprowadzenie subfunduszy o zróżnicowanym profilu inwestycyjnym, pozwalających w różnych okresach aktywności zawodowej maksymalizować stopę zwrotu lub minimalizować jej zmienność. Ponadto zwiększona miałaby zostać motywacyjna rola systemu opłat oraz dostosowane zostaną wymogi kapitałowe.

Rząd planuje też przyjąć projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych. Chodzi w nim o wprowadzenie regulacji mających na celu: ograniczenie przyrostu długu i deficytu jednostek samorządu terytorialnego; zwiększenie jakości i przewidywalności prognoz dotyczących poziomu zadłużenia i deficytu tych jednostek; stworzenie warunków dla wprowadzenia docelowej reguły fiskalnej dla całego sektora finansów publicznych.

Projekt nowelizacji ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych zakłada z kolei umożliwienie dochodzenia odpowiedzialności wobec faktycznych sprawców takich naruszeń. Przewiduje również: uzupełnienie katalogu tego typu naruszeń; rozszerzenie katalogu osób ponoszących odpowiedzialność za naruszenia; zaostrzenie polityki karnej w tym zakresie oraz wyeliminowanie nieścisłości w przepisach postępowania o naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

Rada Ministrów będzie też pracować nad projektem zmian w Kodeksie karnym. Chodzi m.in. o dostosowanie przepisów krajowych w zakresie odpowiedzialności osób prawnych za czyny o charakterze rasistowskim i ksenofobicznym; zwiększenie prawnokarnej ochrony małoletnich, poprzez penalizację skierowanych przeciwko małoletnim zachowań seksualnych oraz zwiększenie ochrony procesowej małoletniego. Projekt przewiduje ponadto uregulowanie w Kk takich kwestii jak: publiczne nawoływanie do popełnienia przestępstwa terroryzmu, rekrutacja na potrzeby terroryzmu oraz szkolenie na potrzeby terroryzmu.

W planie pracy gabinetu Tuska znalazł się również projekt zmian w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, która ma umożliwić sprzedaż napojów alkoholowych o zawartości do 4,5 proc. alkoholu na stadionach i innych obiektach sportowych, w trakcie trwania imprez sportowych.

Plan pracy Rady Ministrów na 2011 rok obejmuje również 99 projektów rozporządzeń.

PAP
 
  •  
  • Dyrektor teatru stracił stołek. Za poglądy polityczne

    Dyrektor teatru stracił stołek. Za poglądy polityczne

    16:10 | Teatr | Komentarze: 67

    Rzecznik marszałka nawet nie próbował wymyślać merytorycznych argumentów. Wypalił, że zadecydowały względy polityczne. W mieście rządzi koalicja PO, PSL i SLD, a dyrektor jest związany z...

  • Moskiewski ekspert SLDMoskiewski ekspert SLD
    W Instytucie Europejskim, który powstał z inicjatywy Grzegorza Napieralskiego, jednym z głównych ekspertów jest Andrzej Załucki, były ambasador w Moskwie i wiceminister spraw zagranicznych w rządzie SLD. Według dokumentów IPN, Załucki został zarejestrowany jako tajny współpracownik Służby...
 
 

7 komentarzy

avatar użytkownika Maryla

1. Sprawa stała się dla

Sprawa stała się dla otoczenia premiera niewygodna. – Nieszczęście polega na tym, że racjonalny pomysł premiera, by wskazać projekty, które powinny być bezwzględnie przyjęte w tej kadencji, został odebrany jako chęć wycofania się z ogłoszonej wcześniej ofensywy legislacyjnej– mówi nasz rozmówca z rządu. – Tymczasem pod koniec kadencji parlamentarzyści zajmują się kampanią, powstaje mniej ustaw i dlatego jeśli od razu założymy, co jest dla nas najważniejsze, łatwiej będzie to przeforsować.

Jego zdaniem nie będzie też tak, że rząd przyjmie na pewno tylko 30 projektów priorytetowych. Bo są jeszcze te, których przyjęcia wymaga od nas UE (ok. 30).

Oprócz wybranych przez szefów resortów projektów, rząd będzie też dalej prowadził prace nad innymi. Choć w ich przypadku nie ma już takiej pewności, że zostaną przyjęte.

Wczoraj na stronie Kancelarii Prezydenta opublikowano plan prac rządu na pierwsze półrocze. Obejmuje 96 projektów ustaw.

Jednak z rządowych statystyk wynika, że sześć ustaw z jesiennego pakietu już obowiązuje, nad kolejnymi sześcioma posłowie zakończyli prace, a następnych 13 wpłynęło do Sejmu. – W ciągu najbliższych dwóch tygodni będziemy intensywnie pracować na pakietem siedmiu ustaw zdrowotnych. Kończymy prace nad projektem deregulacyjnym wprowadzającym oświadczenia zamiast zaświadczeń. Ustawa ta zmienia filozofię podejścia do obywateli, budując relację miedzy nimi a urzedem na zaufaniu – mówi Grupiński.

Projekty z rządowej jesiennej ofensywy

40 ustaw zapowiadał rząd w ramach ofensywy legislacyjnej. Obowiązuje dziś sześć z nich, m.in. zwiększająca do 51 proc. ulgę dla studentów na przejazdy pociągami czy ustawa wprowadzająca specjalny tryb odbudowy budynków zniszczonych przez żywioły. Sześć kolejnych przyjął Sejm – wśród nich projekt o opiece nad dziećmi do lat trzech i o szkolnictwie wyższym. Sejm pracuje obecnie nad następnymi 13 ustawami, m.in. o wspieraniu rodziny i o ustroju sądów powszechnych. Pozostałymi wciąż jeszcze zajmuje się rząd (np. ustawą o OFE, o dostępności materiałów naukowych w sieci i tą, która pozwoli nieprowadzącym działalności gospodarczej funkcjonować bez NIP).

—bork

http://www.rp.pl/artykul/16,1025647.html

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

2. Tomczyszczykiewicze i inni "młodzi demokraci" z nieboszczki UW

Platforma szuka pomysłów nie tylko na kampanię, ale też na mobilizowanie swoich wyborców. Jednym ze sposobów mają być akcje w sieci.

Przekaz: jesteśmy światowcy, choć wszystko w kraju leży, zaszkodzi PO. Jarosław Flis, politolog

– Uważamy, że ta kampania będzie się toczyć w dużej mierze w Internecie. I ważne jest, aby Internet stał się w niej sposobem komunikacji z wyborcą, a nie tylko przekaźnikiem – mówi Cezary Tomczyk, poseł PO, lider zespołu parlamentarnego "Następne pokolenie".

Zespół założył już witrynę www.zadaniedlaposla.pl, na której można zgłaszać swoje sprawy. Posłowie czasami sami dzwonią do wyborców, którzy zgłaszają się na stronę. – Taki kontakt się sprawdza. My te problemy pomagamy rozwiązać, kierujemy takie sprawy do właściwych instytucji, zamieszczamy informację o stanie prac nad danym problemem – opowiada Tomczyk.

– Ta strona to taka nasza prekampania – mówi Agnieszka Pomaska, która w 2010 r. odpowiadała za internetową kampanię Bronisława Komorowskiego. Teraz pracuje nad przygotowaniem portali specjalnie na użytek kampanii. Mają być gotowe za parę tygodni.

– Zaistnienie w Internecie to dziś podstawa – podkreśla Flis. – Teraz liczyć się będą pomysły i faktyczne zaangażowanie. Jeśli w akcję włączą się także kandydaci w powiatach i ich sztabowcy, to wyniki będą dobre.

http://www.rp.pl/artykul/597063,1025649.html

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

3. witryna www.zadaniedlaposla.pl

5 zarzutów i 15 tys. złotych poręczenia dla marszałka z PO

22-02-2011

DWORZAŃSKIEMU GROZI DO TRZECH LAT WIĘZIENIA

5 zarzutów i 15 tys. złotych poręczenia dla marszałka z PO

Pięć zarzutów postawili prokuratorzy Jarosławowi Dworzańskiemu, obecnemu marszałkowi województwa podlaskiego z Platformy...czytaj dalej »

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

4. Z ofensywy rządu zostało 36

Z ofensywy rządu
zostało 36 priorytetów

12:11

NAD CZYM PRACUJE RZĄD?

Z ofensywy rządu <br>zostało 36 priorytetów

Rząd przedstawił 36 priorytetowych projektów ustaw na ten rok. Część z nich miała zostać uchwalona podczas zapowiadanej we...czytaj dalej »

Ofensywa wiosenna jest jeszcze bardziej ambitna niż
jesienna. Ta pierwsza obejmowała 40 projektów (później premier Donald
Tusk mówił nawet o 64). Plan na ostatnie dziewięć miesięcy kadencji
początkowo obejmował 96 projektów ustaw i 41 założeń do projektów ustaw,
jednak szef rządu, jak podaje komunikat Kancelarii Premiera, „zwrócił
się do ministrów swojego gabinetu, aby wytypowali i skoncentrowali się
na kilku najważniejszych projektach”.
Efekty jesiennej ofensywy


Dzień wcześniej CIR opublikował sprawozdanie z prac nad ofensywą
legislacyjną rządu, zapewniając przy tym, że większość znajduje się na
końcowym etapie uchwalenia przez Sejm, a część ustaw już obowiązuje.
Sprawdziliśmy.


W pakiecie konsolidacji finansów publicznych obowiązują trzy ustawy, jedną prezydent skierował ustawę do Trybunału Konstytucyjnego, a nad jedną trwają rozmowy rządu ze stroną społeczną. W pakiecie powodziowym obowiązuje jedna ustawa, kolejna wejdzie w życie w marcu, do trzeciej nie ma nawet założeń.


W pakiecie deregulacyjnym nie obowiązuje żadna ustawa. Nad projektami trzech trwają prace w Sejmie, do jednej przyjęto założenia, a piąta czeka na ich przyjęcie.


Były w jesiennej, są w wiosennej


W pakiecie społeczno-cywilizacyjnym jedna ustawa czeka na podpis prezydenta, do jednej są przyjęte założenia, nad trzecią trwają prace w Sejmie. Czwarta, dotycząca OFE, nie została jeszcze przyjęta przez rząd. Przeszła tym samym do nowej, wiosennej ofensywy. Piątą posłowie przyjęli w lutym. Trzy
kolejne projekty – w tym nowelizacja ustawy o radiofonii o telewizji –
mają być gotowe w pierwszym kwartale. Pakiet społeczny obejmuje również
ustawę o ustroju sądów powszechnych oraz ustawę o utrzymaniu czystości i
porządku w gminach, nad którymi trwają prace w Sejmie. Ta pierwsza też
znalazła się na liście tegorocznych priorytetów.


Z pakietu zdrowotnego obowiązują trzy ustawy. Nad siedmioma trwają prace w Sejmie. Dwie nie są jeszcze przyjęte przez rząd. Dwie posłowie przyjęli w lutym


W sumie z niespełna czterdziestu ustaw udało się uchwalić siedem, w tym
ustawy konsolidujące finanse publiczne; wprowadzające tzw. regułę
wydatkową, która ma ograniczać wydatki budżetu państwa do jednego
procenta powyżej inflacji oraz podwyższające podatek VAT. Uchwalona
została także kontrowersyjna reforma szkolnictwa wyższego oraz ustawa
żłobkowa i ustawy powodziowe.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

5. jaja sobie robią lemingi ? :) sondaz pod art.

Na jakie ugrupowanie jesteś skłonna/y zagłosować w nadchodzących wyborach parlamentarnych?

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

6. ofensywa zimowa Tuska, śnieg na święta obiecany

Rewolucja paździenikowa 2010 Tuska. Niespełnione obietnice, temat zastępczy cenzura w sieci i kibice.


Pamiętacie państwo jesienną ofensywę legislacyjną sprzed roku? I jej zerowe niemal efekty? No to teraz będzie zimowa

Tylko u nas

Jak wynika z podanego przez szefa rządu zestawienia, owe reformy to przede wszystkim podwyżki dotkliwe dla ludzi i biznesu.


Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika gość z drogi

7. skoro tusk obiecał na święta śnieg,to snieg będzie

bo to taki "cudotwórca" i już
a ze śnieg może z gaśnic pianowych ,to tego juz nie powiedział,bo i PO co
straszyć lud:)

gość z drogi