Święto Trzech Króli

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

   Dziś w dniu 6 stycznia, w Kościele obrządku rzymskokatolickiego, wierni obchodzą Święto Objawienia Pańskiego, Trzech Króli.
 
Święto Trzech Króli, jest Świętem nakazowym, co zwyczajowo oznacza, ze wierni w tym dniu, 6 stycznia,  powinni uczestniczyć w Mszy Świętej.
Chrześcijańskie Święto Trzech Króli, to dzień przybycia do Betlejem, za czasów panowania króla Heroda w Judei, magów, mędrców ze Wschodu, "trzech króli", aby złożyć hołd nowo narodzonemu Jezusowi.
 
O przybyciu trzech króli, mędrców do Jerozolimy w poszukiwaniu króla , mówi Ewangelia Świętego Mateusza, jedna z czterech Ewangelii Nowego Testamentu.
 
Mt 2,1-12 Biblia Tysiąclecia:

1.  Gdy zaś Jezus narodził się w Betlejem w Judei za panowania króla Heroda, oto Mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy
2.  i pytali:
 Gdzie jest nowo narodzony król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać mu pokłon .
3.  Skoro to usłyszał król Herod, przeraził się, a z nim cała Jerozolima.
4. Zebrał więc wszystkich arcykapłanów i uczonych ludu i wypytywał ich, gdzie ma się narodzić Mesjasz.
5. Ci mu odpowiedzieli: W Betlejem judzkim, bo tak napisał Prorok:
6. A ty, Betlejem, ziemio Judy, nie jesteś zgoła najlichsze spośród głównych miast Judy, albowiem z ciebie wyjdzie władca, który będzie     pasterzem ludu mego, Izraela.
7. Wtedy Herod przywołał potajemnie Mędrców i wypytał ich dokładnie o czas ukazania się gwiazdy.
8. A kierując ich do Betlejem, rzekł: Udajcie się tam i wypytujcie starannie o Dziecię, a gdy Je znajdziecie, donieście mi, abym i ja mógł pójść i oddać Mu pokłon .
9. Oni zaś wysłuchawszy króla, ruszyli w drogę. A oto gwiazda, którą widzieli na Wschodzie, szła przed nimi, aż przyszła i zatrzymała się nad miejscem, gdzie było Dziecię.
10. Gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali.
11. Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; upadli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę.
12. A otrzymawszy we śnie nakaz, żeby nie wracali do Heroda, inną drogą udali się do swojej ojczyzny.
 
  Od niepamiętnych czasów w Święto Trzech Króli, kapłani odwiedzają swoich parafian. Parafianie w swych domach na drzwiach wypisują poświęconą kredą K+M+B. Są to pierwsze litery imion, które Kościół rzymskokatolicki przyjął jako imiona owych Mędrców, Magów:
 Kacper, Melchior, Baltazar.
 
 Tak naprawdę nie wiemy jak owi Magowie, Mędrcy Wschodu mieli na imie.
Według Biblii, Pisma Świętego, owi Magowie wyruszyli z miejscowości Kashan, Isfahan znajdującej się w Persji na południe od jeziora Namak i dotarli do miejsca narodzin Jezusa w Betlejem Bêṯ Leḥem; dosłownie "dom chleba"  Miasto jest położone w Judei, w pobliżu Jerozolimy.
  Umowny dzień, 6 stycznia  przybycia Trzech Magów do Betlejem, jest jednym z najstarszych Świąt ustanowionych przez Kościół. W Kościele Wschodnim, Święto Trzech Króli było obchodzone, jest razem z Bożym Narodzeniem od III wieku jako uroczystość Epifanii, święto Objawienia się Boga. W naszym kościele rzymskokatolickim jest obchodzone od IV wieku.
  Katolicy obchodzą dziś uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Kończy ono trwające od wigilii obchody święta Bożego Narodzenia, a rozpoczyna karnawał, który potrwa aż do Wielkiego Postu.
 
  Autor zna wiele wersji związanych z przybyciem Trzech Magów do Betlejem. Jak również symbolikę napisu K+M+B.  Pierwotnie "Christus Mansionem Benedicat" - "Niech Chrystus błogosławi ten dom" lub "Christus Multorum Benefactor"
 
Tegoroczne Święto Trzech Króli, po pięćdziesięciu latach jest dniem wolnym od pracy. Na jak długo nie wiemy, bo pracodawcy złożyli skargę do Trybunału Konstytucyjnego.
Inicjatorem Święta Trzech Króli był były prezydent Łodzi, profesor Jerzy Kropiwnicki, który w 2008 roku złożył w Sejmie "inicjatywę obywatelską"
Czy to Święto jest całkowicie wolne od pracy ? Chyba nie ? Rządząca Platforma ubrała się w ornat i na msze ogonem zadzwoniła !
Za wolne Święto Trzech Króli.
 W zamian zniknęła możliwość odbierania dnia wolnego za święto wypadające w sobotę.
 
Wolny dzień 6 stycznia obowiązywał w Polsce do 1960 r., a obecnie obowiązuje w Niemczech/ tylko częściowo w niektórych Landach i krajach związkowych, Bawaria, Grecji, Hiszpanii, Włoszech, Austrii, a także w Szwecji i Finlandii
 
Tego Roku, Poznań będzie uroczyście obchodził Święto Trzech Króli. W samo południe barwny, regionalny, Wielkopolski orszak wyruszy ze Starego Rynku do Kościoła Farnego. Uroczystości zakończy Masza Święta
 
 
 

 


 

 

Etykietowanie:

4 komentarze

avatar użytkownika Maryla

1. Niech Chrystus błogosławi ten dom

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Jacek Mruk

2. Szanowny Panie Michale

Szanowny Panie Michale
Skoro się batem Naród ciągle pogania
To udawaną świętością swoje czyny zasłania
Bóg widzi bo ma czyste oczy
Ludziom mgła zasłoniła i robak toczy
Należy radośnie w sercu mieć Boga
Nie straszna będzie wtedy żadna pożoga
Gdy wszyscy zdejmą zaćmę z oczu
Nie będziemy szukać Prawdy w przeźroczu
Bo ona będzie widoczna w Prawie
Nie jakimś kłamstwem utopionym w stawie
Pozdrawiam

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

3. Ad Domina Maryla,

Domina,

Deus te benedicat

Magna cum laude
serwus

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

4. Pan Jacek Mruk,

Szanowny Panie Jacku,

Święte słowa:

"Należy radośnie w sercu mieć Boga
Nie straszna będzie wtedy żadna pożoga.

Ukłony

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz