Kunert rozpatrzy swoje stanowisko w sprawie Mauzoleum Powstańców Listopadowych

avatar użytkownika Andy-aandy

W jednej z poprzednich notek, powołując się na materiał z Naszego Dziennika, pisałem o odmowie poparcia przez sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzeja Kunerta — społecznej akcji budowy pomnika w kształcie cmentarzyka wojskowego polskich żołnierzy, którzy zginęli w czasie Powstania Listopadowego.

Notka była zatytułowana: "Kunert odmawia poparcia budowy pomnika polskich żołnierzy — powstańców listopadowych". O odmowie poparcia tej społecznej akcji polskich patriotów pisałem jako o kolejnym antypolskim skandalu w wykonaniu Kunerta.

Przytaczałem także w tej notce opinię Radosława Dobrowolskiego, prezesa Stowarzyszenia Collegium Suprasliense, wyrażaoną w rozmowie z red. Adamem Białousem opublikowanej przez Nasz Dziennik. (1)

W rozmowie z red. Białousem, Radosław Dobrowolski m.in. powiedział: "bohaterskie wątki z historii naszego Narodu, a jednym z nich jest niewątpliwie bitwa pod Kopną Górą, powinny być przez państwo eksponowane. Wiem, że dziś mówienie o grobach powstańców, pamiątkach narodowych jest niepoprawne politycznie."

Dobrowolski podkreślił także, że "szybki i haniebny pochówek powstańców w jednej ciasnej jamie miał w planach Rosjan nie dopuścić, aby Polacy kultywowali pamięć o męczeństwie dla sprawy narodowej poległych pod Kopną Górą powstańców."

W nowej informacji opublikwanej dzisiaj w Naszym Dzienniku red. Białous w materiale "Może to jednak nie jest 'fikcyjny cmentarzyk'" (2)  pisze, że sekretarz Kunert powiedział, iż:  "We wtorek dotarło do nas pismo od stowarzyszenia opisujące to, co udało się odkryć podczas prac archeologicznych prowadzonych na Kopnej Górze w październiku br. i teraz najpewniej zaczniemy badać sprawę od nowa."

Kuner dodał, iż: "Jesteśmy obecnie w stanie dofinansować podlaski wojewódzki komitet sumą maksymalnie 140 tys. złotych rocznie."

Tak więc, pisze red. Białous: "Po publikacji 'Naszego Dziennika' ROPWiM rozważy jednak możliwość dofinansowania budowy pierwszego w Polsce Mauzoleum Powstańców Listopadowych."

W okresie patriotycznej II Rzeczypospolitej społeczeństwo polskie ufundowało kilka pomników polskim żołnierzom poległym oraz pomordowanym przez armie rosyjskie krwawo tłumiące Powstanie Listopadowe w latach 1930–1931. Pomniki takie znajdują się m.in. w Łomży (3)  oraz na kilkakrotnie przenoszony pomnik, jaki był ufundowany w Starym Sierpcu (4), na Mazowszu.

_____________________

1. Adam Białous "Zapraszamy Kunerta, niech zobaczy 'fikcyjny cmentarzyk’", Nasz Dziennik, 26 listopada, Nr 276; http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20101126&typ=po&id=po61.txt.

2. Adam Białous "Może to jednak nie jest 'fikcyjny cmentarzyk'", Nasz Dziennik, 3 grudnia, Nr 282; http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20101203&typ=po&id=po08.txt.

3. Zob. stronę "Pomnik Powstańców Listopadowych,", http://historialomzy.pl/pomnik-powstancow-listopadowych/.

4. Zob.: http://starysierpc.blog.onet.pl/.

2 komentarze

avatar użytkownika Maryla

1. Andy

"Po publikacji 'Naszego Dziennika' ROPWiM rozważy jednak możliwość dofinansowania budowy pierwszego w Polsce Mauzoleum Powstańców Listopadowych."

normalnie nóż sie w kieszeni otwiera ! Przypomnę , jak Kunert traktuje Polaków i Rosjan:

"Po trzech latach poszukiwań udało się Państwu odnaleźć jamę grobową, w której rosyjscy żołnierze zakopali po stoczonej bitwie ciała kilkudziesięciu powstańców. Archeolodzy wydobyli z mogiły szczątki 46 osób. Jak zamierzają Państwo upamiętnić to miejsce?
- Na zboczu Kopnej Góry, w miejscu, w którym odnaleźliśmy powstańczą mogiłę, chcemy zbudować niewielkie mauzoleum. Chcemy, żeby w tym miejscu kaźni naszych bohaterów narodowych powstał pomnik w kształcie cmentarzyka wojskowego. W trumnach pragniemy tu złożyć, z najwyższymi honorami, odnalezione podczas ekshumacji szczątki 46 powstańców. "

"Po uzyskaniu niezbędnych zezwoleń we wrześniu 2008 r. przeprowadzono badanie odnalezionej mogiły. W mogile odkryto szczątki 22 żołnierzy, a przy nich fragmenty angielskiego munduru pochodzącego z dostaw dla armii kontrrewolucyjnej, amunicję do broni rosyjskiej, fragmenty butów wojskowych. Podsumowaniem badań archeologicznych prowadzonych w Ossowie w latach 2008 - 2009 była wystawa, pt.: "Zabytkom na odsiecz " Ossów "od legendy do wiedzy", zorganizowana we wrześniu 2009 roku w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa."

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Andy-aandy

2. Warto to powtórzyć...

Radosław Dobrowolski m.in. powiedział:

"bohaterskie wątki z historii naszego Narodu, a jednym z nich jest niewątpliwie bitwa pod Kopną Górą, powinny być przez państwo eksponowane. Wiem, że dziś mówienie o grobach powstańców, pamiątkach narodowych jest niepoprawne politycznie."

Dobrowolski podkreślił także, że

"szybki i haniebny pochówek powstańców w jednej ciasnej jamie miał w planach Rosjan nie dopuścić, aby Polacy kultywowali pamięć o męczeństwie dla sprawy narodowej poległych pod Kopną Górą powstańców."

 Andy — serendipity