POMNIK ŚWIATŁA na Krakowskim Przedmieściu - INFORMACJA 01
INFORMACJA O PRACACH ZESPOŁU POMNIKA ŚWIATŁA
<pomnikswiatla@gmail.com>
____________________________________________________________________________
Pomysł "Pomnika Światła" powstały jako obywatelska reakcja na radykalne ograniczenia konserwatorskie mające jakoby wykluczyć jakiekowiek upamiętnienie ofiar katastrofy smoleńskiej z 10/04 w przestrzeni miejskiej na Krakowskim Przedmieściu nie tylko rozpoczął swe życie na portalu facebook, ale w konsekwencji wyszedł poza tę wirtualną przestrzeń i stał się zaczynem do utworzenia zespołu ludzi różnych profesji połączonych chęcią przybliżenia realizacji tej idei.
Zespół "Pomnika Światła" pragnie podzielić się ze społecznością FB (a w szczególności ze wszystkimi, którzy stali się jego gorącymi orędownikami) informacjami o nowych elementach projektu pomnika i o pracach zespołu.
Oto najważniejsze z nich:
____________________________________________________________________________
ZESPÓŁ
Aktualnie organizujemy pracę zespołu. Planujemy i wyznaczamy zadania dla poszczególnych ochotników, którzy zaoferowali swój wolny czas i dobrą wolę na rzecz stworzenia projektu "Pomnika Światła". Wszyscy udzielający się w zespole zgodzili się, by doputy dopóki zespół "Pomnika Światła" nie zinstytucjonalizuje się, czyli nie przybierze formy prawnej, pracować w nim nieodpłatnie i anonimowo.
____________________________________________________________________________
POPARCIE
Do zespołu zgłaszają się głównie osoby, które chcą wesprzeć akcję promocji pomnika. Zachęcamy wszystkich Państwa do rozpowszechniania informacji o pomniku i niniejszym oświadczam, że będziemy też Państwa prosić o osobiste zaangażowanie w oddolne tworzenie sieci kontaktów "Pomnika Światła", by przeprowadzać akcje promocyjne, a w przyszłości ewentualnie dążyć do stworzenia obywatelskiego ruchu budowy pomnika.
Pierwszym ważnym krokiem będzie określenie ram prawno-instytucjonalnych projektu co wpłynie na zintensyfikowanie prac zespołu, umożliwiając zewnętrzne zlecania opracowań jak np. współpraca z zagranicznym instytutem badawczym (związanym z dużym koncernem produkującym min. źródła światła), o którym poniżej w rozdziale TECHNOLOGIA. Rozmowy na temat stworzenia ram prawno-instytucjonalnych już trwają.
Poza tym szukamy poparcia w kilku instytucjach.
______________________________________________________
PROMOCJA
Równolegle wraz z projektantem informacji gromadzimy teksty i wypowiedzi na temat koncepcji "Pomnika Światła", które pojawiły się na internecie (głównie na FB i innych forach dyskusyjnych). Przygotowujemy również różne formy kampanii promocyjnych. Pierwsza fala ruszy jeszcze w tym tygodniu. Następna fala promocji będzie uzależniona od postępów projektowania stronicy internetowej i tzw. modelu 3D.
______________________________________________________
MODEL 3D
Dla tych z Państwa, którzy nie orientują się w zdominowanej przez techologie cyfrowe nomenklaturze śpieszę z wyjaśnieniem, że model 3D (z angielskiego three-dimensional) czyli trójwymiarowy, to model powstający w wirtualnej przestrzeni za pomocą specjalnych programów komputerowych. Model taki będzie przestrzenną symulacją 96 snopów światła i metalowych elementów zawierających indywidualne inskrypcje, a łączących w sobie zwykłą oprawę powszechnie znanych lamp montowanych w powierzchni ulic i chodników
ze stanowiącymi ich inspirację elementami płyt katyńskich i napisu przed wejściem na cmentarz.
Dzięki takiemu modelowi możliwe będzie niejako "fotografowanie" go z każdej możliwej pozycji, pod każnym możliwym kątem (choćby "z lotu ptaka"). Właśnie w związku z tym poprosiliśmy Państwa o Wasze "zdjęcia pomnika" w naszej AKCJI 1. (Nota bene akcja trwa nadal i tworzy już unikalną dokumentację miejsca, w którym ma powstać "Pomnik Światła"). Model 3D stworzy np. możliwość "włożenia" 96 snopów światła w literalnie każde z Państwa zdjęć, które choć po części obejmuje przestrzeń onaczoną czerwonym prostokątem na poniższej mapce.
Projekt elementu zawierający inskrypcje każdej z ofiar i wbudowane źródło światła będzie już niebawem udostępniony na moim profilu na FB.
W wypadku "Pomnika Światła", budowa modelu 3D okazała się jednak problemem złożonym. Budowa modelu nie dotyczy bowiem, projektowania struktur przestrzennych w opieraciu o wiedzę o materiałach typu, metal, beton, drewno, tworzywa sztuczne, itp. W przypadku pomnika ze światła sprawa jest diametralnie różna, choć dla mnie architekta, fascynująca: zadanie projektowe polega bowiem na czymś co ostatnio określiłem jako "rzeźbienie" światła. Poniższe zdjęcie ilustruje takie "rzeźbienie" światła, które stało się możliwe, dzięki strumieniom wody, co jest oczywiście elementem wykluczonym w wypadku "Pomnika światła"
____________________________________________________________________________
TECHNOLOGIA
Pociąga to za sobą podstawowe pytanie, czy powinniśmy stworzyć model 3D, czyli wirtualną (nierzeczywistą) wizualizację snopów światła (tak jak to ma miejsce na pierwszej jego fotograficznej symulacji)? < FOTO POMNIK > Czy też, ta nowa, trójwymiarowa symulacja powinna być już oparta o profesjonalne analizy możliwości technologicznych dostępnych żródeł światła i takie ich dobranie, by w optymalny sposób odtworzyły efekt z oryginalnej wizualizacji, która tak bardzo przekonała wszystkich odbiorców na FB i poza nim?
Dla tych z nas w zespole (w tym mnie osobiście), którzy są projektantami i/lub artystami, ta druga opcja stała się wyzwaniem trudnym, ale i fascynującym. A co najważniejsze, problemem technologiczno projektowym, który otwiera możliwość nawiązania współpracy z jednym z wiodących na świecie intytutów badawczych, który już wstępnie udzielił nam pierwszych konsultacji. W efekcie, takie podejście w pewnym stopniu może doprowadzić do pionierskiego rozwiązania: do oryginalnego zaprojektowania samego źródła światła (pojedyńczej lampy), która będzie emitować przewidziany/wyobrażony snop światła z takimi cechami jak: jego kształt, dwie barwy (czerwona i biała), czy siła światła na tyle bezpieczna, że nie spowoduje uszkodzenia wzroku np. dziecka zaglądającego bezpośrednio "do lampy". Takie rozwiązanie może nastąpić w wyniku współpracy z ważnym zagranicznym instytutem badawczym. W ramach wstępnych z nim ustaleń, wyznaczony jest ogólny zakres takiego projektowania i użycie znanej już dość powszechnie technologii LED (Light-emitting diode). Za technologią LED przemawia bardzo duża moc światła przy jednoczesnej pro-ekologicznej, zminimalizowanej konsumpcji energii. Jest to bardzo istotne przy założeniu, że Pomnik Światła byłby instalacją światlną działającą 24 godz./dobę.
Aby nawiązać stałą współprace z tym poważnym instytutem badawczym, który byłby w stanie profesjonalnie zaprojektować najlepsze rozwiazania technologiczne dla "Pomnika Światła" i zapewne pomóc w samej jego instalacji konieczna byłaby zgoda władz miasta, a z pewnością prawna forma zespołu "Pomnika Światła" lub jakieś formy finansowania tej współpracy, bo nie możemy raczej liczyć na pełną formę sponsorską.
Gdyby spełnienie wszystkich wymienionych wyżej warunków dot. "rzeźbienia" światła - czyli projektowania oryginalnego źródła światła - okazałoby się niemożliwe, zespół przygotowuje również rozwiązanie alternatywne. Choć z pewnością w dalszym ciągu możnaby nazywać ten pomnik "Pomnikiem Światła", to użycie innych elementów świetlnych znacznie zmieniłoby jego charakter. Dopóki więc oryginalna wersja nie okaże się technologicznie niemożliwą, nie będziemy tej alternatywnej wersji Państwu prezentować.
____________________________________________________________________________
POMNIK ŻYWY
Projektanci i artyści przygotowują wraz ze mną nadanie pomikowi wymiaru interaktywnego. (Zaznaczam, że nie będzie to interakcja znana z gier komputerowych czy multimedialnych fontann choć u swych technologicznych podstaw oparta o te same zasady, tzn. regulowanie technologii LED wsparte systemem interkatywnego zarządzania impulsami odbieranymi z otoczenia). Projektowanie interakcji przy uzyciu technologii stwarza możliwości subtelnego, niemal niezauważalnego "zachowywania" się "Pomnika Światła" w reakcji na takie czynniki zewnętrzne jak zachowania przechodniów,
zmiany warunków pogodowych, czy choćby odziaływanie światła słonecznego i jego brak nocą. Ale pomnik może także "pamiętać" o ważnych dla Polski wydarzenia i w ich rocznice zachowanie światła może odzwierciedlać tę "pamięć" w sposób bardziej wyrazisty.
"Pomnik Światła" ma stać się pomnikiem żywym.
____________________________________________________________________________
PATRONAT
Idea "Pomnika Światła" zyskała pierwszego oficjalnego patrona medialnego: Radio Wnet. Dziękujemy!
______________________________________________________
KONTAKT
Jeśli ktokolwiek z Państwa chciałby się dowiedzieć o projekcie "Pomnik Światła" czegoś więcej albo jeśli macie Państwo uwagi, którymi chcielibyście się podzielić z zespołem, prosimy o korzystanie z naszego adresu kontaktowego <pomnikswiatla@gmail.com>. Dziękujemy.
http://www.facebook.com/?tid=1372431282036&sk=messages#!/notes/pawel-szychalski/pomnik-swiatla-informacja-01/129708713750898
- Zaloguj się, by odpowiadać
4 komentarze
1. Zywy pomnik PAMIĘCI,Pomnik Swiatła
piękna incjatywa,ale czy gonkowiec da zgodę........?
Jedynym wyjsciem dla TEJ Propozycji,bedzie głosowanie przeciwko Hance gazowej.....
Pan Bielecki,chyba by wsparł cenną incjatywę POMNIKA Swiatła.....
gość z drogi
2. Może...
pomyśleć o wykorzystaniu lasera ?
Jak to bywa podczas pokazów , taka wiązka z laserów mogłaby tworzyć wiele obrazów.
Pzdr.
http://wola44.wordpress.com/ >>> http://dokumentalny.blogspot.com/
3. No prosze, nie sadzilam, ze
No prosze, nie sadzilam, ze ten projekt poszedl az tak daleko (chyba trzeba mi konto na FB zalozyc), jestem przemile zaskoczona i trzymam kciuki za powodzenie! T.
"Martwe dźwigi portowe nigdy nie będą Statuą Wolności".J.Ś.
LUBLIN moje miasto.
4. Gość z drogi
O bufetową nie ma się co martwić. Trzeba przekonać warszawiaków i Polaków, a nie będzie miała nic do powiedzenia.
Pozdrawiam każdym słowem