Byłem w Europejskim Centrum Solidarności. (rekontra)
Maryla, sob., 11/09/2010 - 23:48
Dwa lata temu napisałem tekst „Byłem w Instytucie Pamięci Narodowej”, a dzisiaj byłem w Europejskim Centrum Solidarności – i wracam przerażony.
„Polska to partyjniacki kraj, żeby funkcjonować w przestrzeni publicznej, nie możesz być pomiędzy, bo plemię, które akurat rządzi, zawsze może zdjąć z ciebie skalp” - ojciec Zięba w dzisiejszym wywiadzie dla Wyborczej - "Zrób to dla Gdańska Macieju".
Przejawy działalnosci EOS:
2008 - I FORUM MŁODYCH.
Młodzi spotkali się w grudniu 2008 roku, z okazji 25 - rocznicy przyznania Lechowi Wałęsie Pokojowej Nagrody Nobla.
2009 - II FORUM MŁODYCH
– Tegoroczne Forum Młodych odbędzie się pod hasłem Ekologia – Ekonomia – My. Tym razem Forum Młodych odbywa się we wrześniu, dokładnie w rocznicę urodzin prezydenta Lecha Wałęsy.
„W trakcie tegorocznego Forum oprócz dyskusji, uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach, prowadzonych przez znanych działaczy ekologicznych, społecznych, ekonomistów a także porozmawiać z Lechem Wałęsą i tegorocznym laureatem Nagrody im. Lecha Wałęsy”.
Czy młodzi spotkali się z Anną Walentynowicz? Przecież jeszcze żyła. A może zaproszono Andrzeja Gwiazdę? Krzysztofa Wyszkowskiego?
III FORUM MŁODYCH – 2010
Czytam:
„Europejskie Centrum Solidarności zaprasza na trzecie już Forum Młodych, które odbędzie się 29 września 2010 roku .
"to okazja do spotkania z bohaterami Solidarności".
Nasi tegoroczni goście to ludzie, którzy 30 lat temu uruchomili machinę, dzięki której upadł komunizm, a Polska stała się krajem demokratycznym. Dlatego do dyskusji na temat ruchu Solidarności, jako inspiracji do działania na rzecz dobra wspólnego oraz konsekwentnego dążenia do wyznaczonego celu, mimo różnic poglądowych i kulturowych, zaprosiliśmym.in.:
prezydenta Lecha Wałęsę
marszałka Bogdana Borusewicza
Henrykę Krzywonos
Jerzego Borowczaka
Zbigniewa Bujaka
Henryka Wujca
Władysława Frasyniuk
Oto bohaterowie Solidarności – może policzymy ilu spośród nich jest z UD/UW lub ma/miało silne związki – raz, dwa, trzy, cztery, pięć, oraz Borowczak z PO no i bezpartyjny Wałęsa. W siepniu w wywiadzie ojciec Zięba mówił: „A Jerzy Borowczak, który pracuje w ECS, przygotowuje wraz z nami obchody”.
A gdzie w tym wszystkim "Solidarność"? Kto widzi w "Europejskim Centrum Solidarności" miejsce dla SOLIDARNOŚCI ?
25 lecie Nobla Wałęsy, setna rocznica urodzin Wałęsy i Wałęsa z przyjaciółmi bohaterami spotka się z młodymi. Może zmienić nazwę na – „Europejskie Centrum Wałęsy”.
Jak to powiedział ojciec Zięba i napisano w GW: „Polska to partyjniacki kraj, żeby funkcjonować w przestrzeni publicznej, nie możesz być pomiędzy …” – no właśnie.
Kandydaturę ojca Zięby na stanowisko dyrektora ECS zgłosił prezydent Gdańska Paweł Adamowicz z PO: „Tak jest - potwierdza z wyraźną dumą, pytany, czy jest ojcem chrzestnym pomysłu. - Ale musiałem też zasięgnąć opinii Rady ECS”.
W 2007 roku usłyszeliśmy od nowo wybranego szefa : „Europejskie Centrum Solidarności projektowane jest na terenach dawnej Stoczni Gdańskiej. W Centrum ma znaleźć się stała wystawa, upamiętniająca tradycje "Solidarności" oraz część edukacyjna i konferencyjna. ECS ma być gotowe w 2010 roku”, a dwa lata później – w roku 2009 można było przeczytać:
„Obiekt, który będzie mieścić stałą wystawę poświęconą historii Solidarności, archiwum, ośrodek naukowy, bibliotekę, salę wielofunkcyjną przeznaczoną na konferencje, koncerty i przedstawienia teatralne oraz biuro Lecha Wałęsy, ma być gotowy w 2013 r”.
Nawet nie będę przypominał zaskakujących wypowiedzi ojca Zięby – ataków na …. historyków, na „Solidarność” …. że zakłóci obchody rocznicy Magdalenki.
ale najbardziej mnie zbulwersowały następujące słowa – (zresztą wyjątkowo bezmyślne – zaraz wytłumaczę dlaczego uważam, je za bezmyślne) słowa, które są tak naprawdę atakiem na Instytut Pamięci Narodowej.
„Rok temu wychodziłem, poza budżetem, 35 mln - mówi o. Zięba. - W tym roku, na 30-lecie, udało się pozyskać dodatkowe 13 mln, głównie z ministerstwa. Mówią, że dużo, ale to przecież niewiele w porównaniu z budżetem IPN-u, który ma 240 mln rocznie. Wszystkim to powtarzam”.
Wszystkim powtarza - czyli komu i gdzie? Nie za bardzo wiadomo, jakimi środkami centrum dysponowało, ale … wystarczy rozejrzeć się po stronie internetowej, by się przekonać, że dorobek centrum jest bardzo ubogi, wyjątkowo mizerny. Trzyletni dorobek jest prawie żaden.
A jak wygląda działalność wydawnicza (LINK) EUROPEJSKIEGO CENTRUM SOLIDARNOŚCI, działalność w sferze przypominania historii Solidarności, w sferze edukacyjnej? ?
„Ekonomia Solidarności” w rozmowie z Maciejem Ziębą - Lech Wałęsa, Tadeusz Mazowiecki i Leszek Balcerowicz, rok wyd.. 2008, 42 strony.
„W przededniu wielkiej zmiany : Okrągły Stół” - wstęp Maciej Zięba. Materiały z konferencji zorganizowanej z okazji dwudziestej rocznicy obrad Okrągłego Stołu,. Wśród gości - Lech Wałęsa, abp Tadeusz Gocłowski, Aleksander Hall, Aleksander Kwaśniewski, Tadeusz Mazowiecki, Janusz Reykowski oraz Grażyna Staniszewska.
„Solidarność pokoleń” - materiały konferencyjne opieka nauk. Edmund Wnuk-Lipiński. Referaty - Michał Boni, Jerzy Hausner, Janusz Lewandowski oraz Edmund Wnuk-Lipiński. „Uczestnicy konferencji dyskutowali nad zaproponowaną przez Michała Boniego koncepcją polityki solidarności pokoleń zakładającej kooperację …”
„Solidarność u władzy” - dziennik 1989-1993 doskonale znanego z publicznych ekstrawaganckich wypowiedzi Waldemara Kuczyńskiego.
„W przededniu wielkiej zmiany : Polska w roku 1988” - materiały konferencyjne - opieka naukowa, doskonale znanego z telewizji historyka Andrzeja Friszke.
Ponadto katalog wystawy – 79 stron, Czesława Bieleckiego książeczka 91 stronicowa książeczka „Wolność - zrób to sam” , praca o Lechu Będkowskim – liczy 40 stron, wiersze 59 stron, oraz biografia Lecha Wałęsy.
Łącznie licząc z broszurami - 14 pozycji
I pytam się – jest Balcerowicz i Lewandowski, jest Boni i Hall, jest Kwaśniewski i Mazowiecki oraz Reykowski, ale gdzie jest SOLIDARNOŚĆ ? Gdzie Walentynowicz i WZZ, gdzie Gwiazda i Wyszkowski, gdzie Robotnicy, gdzie stoczniowcy, gdzie strajki, gdzie …. ?
Instytut Pamięci Narodowej – razem z oddziałami zatrudnia 2200 osób, wykonuje tytaniczną pracę, tysiące publikacji, setki konferencji, opieka nad szkołami, współpraca z mediami. setki spotkań, a ojciec Zięba wypomina mu budżet?
Oto małe porównanie - oto wybrane publikacje:
„NSZZ Solidarność 1980” - Łukasz Kamiński red. Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN Rok wydania: 2010 Ilość stron: 934 s.
Kryptonim Klan Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN Rok wydania: 2010 Ilość stron: 800 s.
czy chociażby tom piąty „NSZZ „Solidarność” 1980–1989”, Polska środkowo-wschodnia, pod. red. Łukasza Kamińskiego i Grzegorza Waligóry, Warszawa 2010, 934 s.
Słownie - dziewięćset trzydzieści cztery strony – opracowanie dla jednego regionu Solidarności. Można zwrócić uwagę na ceny – prace o Solidarności prawie 1000 stronicowe kosztują zaledwie 40 złotych.
Leży przede mną ostatni „Biuletyn IPN” - nr 9–10, ponad dwieście stron, w kolejności numer 118 – 119, a w nim powstanie Solidarności oraz między innymi artykuły poświęcone trzem działaczom solidarnościowym, którzy zginęli pod Smoleńskiem - prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu, Arkadiuszowi Rybickiemu i Annie Walentynowicz. Do biuletynu dołączono płytę DVD z filmem „Robotnicy ‘80” – cena 8 złotych. Dla porównania Piątkowe wydanie „Gazety Wyborczej” z płytą LOST – Zagubieni kosztuje 8,99.
A oto link do strony IPN –SIERPIEŃ 1980, co tam strony, olbrzymie bogactwo materiałów – historia, dokumenty, czytelnia, jest i Wałęsa i Kuroń na zdjęciu – może Michnik, którego publicyści od kilku lat postulują zamknięcie IPN, a on sam mówi, lepiej żeby .. zresztą dokładnie zacytuję:
„Natomiast ten instytut jest jakby z grzechu poczęty, bo to jest instytut stabilizowania permanentnej wojny domowej Polaków z Polakami. I czymkolwiek on by się zajmował, byłbym zdania, że taka instytucja po prostu nie powinna powstać”.
zajrzy na stronę IPN, może to go otrzeźwi. A więc wracając do strony internetowej „Sierpnia 1980”, jeżeli ktoś zajrzy to gwarantuję, że go pochłonie … a ojciec Zięba porównuje swój budżet z budżetem IPN, gdy porównując efekty działalności, to tak, jakby porównywać wychudzoną mróweczkę z tych mniejszych gatunków z wyrośniętym słonikiem.
Kończę, bo cóż tutaj pisać – już nie będę cytował wielu wypowiedzi ojca Zięby na które natrafiłem …
Jedyna rzecz która nam się udała, olbrzymia zasługa Janusza Kurtyki i jego współpracowników, nie do przecenienia - to Instytut Pamięci Narodowej. Minister Zdrojewski przeprosił Janusza Kurtykę, który wiele brutalnych ataków musiał znieść, i dzielnie je znosił, chociaż minister PO się trochę spóźnił, przeprosił po śmieci, ale należy czekać aż inni znajdą w odpowiednim momencie właściwe słowa.
PS. wykasowałem słowa krytyki ECS, krytykę pod adresem Ojca Zięby, gdyż nie o to chodzi. Trzeba Centrum ratować, Trzeba ratować to co jest do uratowania, najlepiej byłoby gdyby IPN roztoczył nad nim opiekę na jakiś czas.
http://rekontra.salon24.pl/228165,bylem-w-europejskim-centrum-solidarnosci
- Zaloguj się, by odpowiadać
Etykietowanie:
napisz pierwszy komentarz