Krzyże wolskie. List do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.28.10.09
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl Olsztyn, 28 października 2009 r.
Minister Kultury
i Dziedzictwa Narodowego
Pan Bogdan Zdrojewski
Ul. Krakowskie Przedmieście 15/17
00-071 Warszawa
WNIOSEK O UDOSTĘPNIENIE INFORMACJI PUBLICZNEJ
Działając w imieniu Stowarzyszenia Blogmedia24.pl z siedzibą w Olsztynie, wnoszę o udostępnienie informacji publicznej w sprawie zgłoszonej naszym listem z dnia
26 lipca 2009 r. Nasz znak 04/07/2009 do dzisiaj bez odpowiedzi.
Zanim podejmiemy drogę dochodzenia w Sądzie Administracyjnym należnej nam odpowiedzi, ponownie zwracamy się do Pana Ministra o udzielenie informacji publicznej o działaniach podjętych przez podległą Instytucję.
W związku z podległością Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa pod władztwo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wnosimy o spowodowanie wszczęcia postępowania wyjaśniającego odnośnie budowy obiektów handlowych przy ul. Górczewskiej 32.W miejscu tym w trakcie budowy wspomnianych obiektów odkryto kilkunasto-centymetrową warstwę popiołów ze spalonych po 5 sierpnia 1944 r zwłok wymordowanych przez Niemców 12000 cywilnych mieszkańców Woli.
Nie ulega zatem najmniejszej wątpliwości, że w tym miejscu znajduje się symbolicznie oznaczone ale rzeczywiste cmentarzysko.W domenie publicznej brak jest dostępnych danych o sposobie potraktowania szczątków ofiar zbrodni oraz o działaniach Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w tej sprawie.
Dla zobrazowania wagi problemu przypominamy liczne protesty światowej społeczności żydowskiej przy próbie budowy obiektu handlowego W POBLIŻU terenu obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.
Na ul. Górczewskiej 32 obiekty handlowe wybudowano NA miejscu zagłady 12000 osób. Dla ułatwienia postępowania w sprawie informujemy, że lokalizacja ul. Górczewska 32 znajduje się na terenie dzielnicy Warszawa-Wola, a naczelnikiem Wydziału Architektury i Budownictwa dla Dzielnicy Wola jest ob. Andrzej Niemirowski.
W załączeniu przesyłamy kopię faxu skierowanego przez Pana Wojciecha Gardolińskiego (kopia załączona za wiedza i zgodą Autora) do Przewodniczącego
Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Władysława Bartoszewskiego (również bez odpowiedzi). Z dostępnych nam informacji uzyskanych od żywych świadków
tej zbrodni, w sprawie upamiętnienia miejsca kaźni na Woli występowały osoby
prywatne, jak Pan Wojciech Gardoliński, jak również organizacje kombatanckie.
Przypominamy, że do zadań podległej Panu Ministrowi Rady OPWiM należy :
- opieka nad miejscami walk i męczeństwa,
- upamiętnianie faktów, wydarzeń i postaci związanych z walką,
-organizowanie obchodów rocznic wydarzeń związanych walką i męczeństwem,
- inicjowanie wydawnictw i wystaw popularyzujących miejsca i osoby związane z walkami i męczeństwem,
- organizowanie i sprawowanie opieki nad miejscami i obiektami pamięci narodowej, szczególnie nad cmentarzami wojennymi w Polsce i za granicą a także nad muzeami- miejscami pamięci.
UZASADNIENIE
Wniosek niniejszy znajduje szczegółowe uzasadnienie w treści przepisu art.6 ust.1 pkt 5) ustawy z dnia 6 września 2001 roku o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. z 2001 r. Nr 112, poz. 1198 z późn. zm. ).
Z poważaniem
- Zaloguj się, by odpowiadać
2 komentarze
1. Masakra ludności polskiej na Woli
2. Almanzor
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl