Co robi IPN? opór społeczny przeciwko szczuciu odnosi skutek

avatar użytkownika Maryla

Nawet TVN 24, choc pokrętnie, ale ......

 

Co robi IPN?

PRZECZYTAJ CZYM ZAJMUJĄ SIĘ JEGO PRACOWNICY

Co robi IPN?
Czym na co dzień zajmuje się IPN?
TVN24
Tylko jedna książka pracownika IPN Pawła Zyzaka o Lechu Wałęsie, a tyle zamieszania. Choć nie była firmowana przez Instytut, odbiła mu się czkawką. Tymczasem IPN wydaje rocznie nawet ponad 150 książek, a z jego zasobów chce korzystać nawet 6 tys. naukowców. Czym na co dzień zajmuje się Instytut Pamięci Narodowej?
Według sprawozdania z działalności Instytutu Pamięci Narodowej z 2008 roku największą strukturą, działającą w ramach Instytutu było Biuro Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów. W ubiegłym roku ponad 6 tys. naukowców i dziennikarzy złożyło wnioski o dostęp do dokumentów znajdujących się w zasobach IPN. Tylko z czytelni akt jawnych, znajdującej się w centrali IPN w Warszawie, skorzystało ponad 2,7 tys. osób.

Badania nad komunizmem
Dla IPN konsekwencje najnowszej biografii Lecha Wałęsy są coraz... czytaj więcej »


Pion edukacyjno-naukowy IPN, zajmował się w 2008 r. przygotowaniem wielotomowego ujęcia dziejów komunistycznego aparatu bezpieczeństwa w latach 1944–1990, a także projektem „Śladami zbrodni”, dokumentującym miejsca zbrodni komunistycznych, popełnionych w latach 1944–1956, którego wyniki prezentowane są na bieżąco w specjalnie w tym celu stworzonym portalu internetowym (www.slady.ipn.gov.pl).

Młodzież edukować
Książka Pawła Zyzaka o Lechu Wałęsie skłoniła środowisko polityczne do... czytaj więcej »


Instytut przeprowadził konkursy dla młodzieży, wśród których największym zainteresowaniem cieszył się projekt „Opowiem Ci o wolnej Polsce – spotkania uczniów ze świadkami historii”, realizowany wspólnie z Centrum Edukacji Obywatelskiej i Muzeum Powstania Warszawskiego. Wzięli w nim udział uczniowie z ponad dziewięciuset szkół z całej Polski. Dla studentów i doktorantów zorganizowano w 2008 r. już po raz drugi Letnią Szkołę Historii Najnowszej oraz konkurs na Debiut Historyczny Roku.

Przestępców ścigać
Lech Wałęsa odpowiada na list prezesa IPN Janusza Kurtyki. - Pan jest... czytaj więcej »


W 2008 roku sądy rozpoznające akty oskarżenia wniesione przez prokuratorów IPN wydały orzeczenia wobec 71 oskarżonych, z czego wobec 31 zapadły wyroki skazujące, 32 skorzystało z amnestii, a pozostałych uniewinniono lub umorzono postępowania.

Agentów katalogować

Rok 2008 był pierwszym pełnym rokiem funkcjonowania kolejnego - czwartego pionu IPN, na którego czele stoi Biuro Lustracyjne. W tym czasie napłynęło do niego ponad 130 tysięcy oświadczeń od osób podlegających procedurom sprawdzającym. Oprócz weryfikacji oświadczeń, podstawowym zadaniem pionu lustracyjnego IPN było tworzenie internetowych katalogów tematycznych (funkcjonariuszy organów bezpieczeństwa, ludzi piastujących najwyższe stanowiska w hierarchii partyjno-państwowej PRL i osób rozpracowywanych) oraz wykazu osób pełniących funkcje publiczne.
- IPN to świetna apolityczna instytucja, a prezes Janusz Kurtyka jest... czytaj więcej »


We wszystkich tych kategoriach opublikowano w Biuletynie Informacji Publicznej IPN dane blisko 10 tysięcy osób, przy czym największą grupę stanowią funkcjonariusze aparatu bezpieczeństwa PRL (6231 nazwisk).

Kryzys ich nie omija
"Proszę wierzyć, że mimo wszystkich obraźliwych słów, jakie użył pan pod... czytaj więcej »


Budżet IPN to 200 mln złotych – informuje rzecznik IPN Andrzej Arseniuk. Jak podkreśla, od trzech lat mimo inflacji budżet Instytutu nie zmienił się.

Zatrudnienie w Instytucie Pamięci Narodowej, według stanu na dzień 31 grudnia 2008 r., wyniosło 2145 etatów, w tym 139 etatów prokuratorskich. Jak mówi Arseniuk, w związku z ogólnymi cięciami budżetowymi obecnie IPN redukuje zatrudnienie.

Czym jest Instytut Pamięci Narodowej?
- Zamieszanie wokół IPN jest przejawem walki Polski, która ma coś na... czytaj więcej »



Instytut Pamięci Narodowej został powołany na mocy ustawy z dnia 18 grudnia 1998 roku. W ramach Instytutu działają: Główna Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Biuro Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów, Biuro Edukacji Publicznej,

Do zadań Instytutu należy gromadzenie i zarządzanie dokumentami organów bezpieczeństwa państwa, sporządzonymi od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r., prowadzenie śledztw w sprawie zbrodni nazistowskich i komunistycznych oraz prowadzenie działalności edukacyjnej. Ustawa o IPN przewiduje udostępnianie dokumentów zgromadzonych w archiwach służb specjalnych PRL osobom, o których organy bezpieczeństwa państwa zbierały informacje na podstawie celowo gromadzonych danych, w tym w sposób tajny.

Instytutem kieruje prezes. Prezesem Instytutu Pamięci Narodowej jest aktualnie dr hab. Janusz Kurtyka, który został wybrany na to stanowisko przez Sejm RP w dniu 9 grudnia 2005 r. Pierwszym prezesem Instytutu Pamięci Narodowej był w latach 2000–2005 prof. Leon Kieres.

 

http://www.tvn24.pl/12690,1594075,0,1,co-robi-ipn,wiadomosc.html

 

 

Etykietowanie:

2 komentarze

avatar użytkownika basket

1. Oskarżanie IPN

o zaangażowanie ideologiczno-polityczne w ustach Tuska, ale przede wszystkim marszałków Komorowskiego,Borusewicza,Niesiolowskiegi, jest kpiną. Cała trójka daje przykład reprezentowania w każdej wypowiedzi, partyjniackich interesów PO i prymitywnego serwilizmu w stosunku do premiera. O reprezentowaniu interesów ogółu w ich działaniach - do czego zobowiązuje ich konstytucja - można sobie tylko pomarzyć. Oni rządzą! Dzisiejsza wypowiedz tego mamrota Borusewicza, najlepszym przykladem: http://fakty.interia.pl/polska/news/kurtyka-jest-powaznym-problemem-ipn,1286007,3

basket

avatar użytkownika Maryla

2. Donald Tusk: IPN nie może ulegać politycznemu obłędowi

Donald Tusk: IPN nie może ulegać politycznemu obłędowi

Sobota, 4 kwietnia 2009

Premier Donald Tusk uważa, że IPN jako instytucja mająca strzec pamięci narodowej nie może ulegać politycznemu obłędowi. Jednocześnie, podczas posiedzenia Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej powiedział, że nie zamierza akceptować projektów o likwidacji Instytutu tylko dlatego, że powstające tam publikacje budzą kontrowersje.  

Donald Tusk zaapelował o to, aby pamiętać, że częścią IPN są ludzie, którzy powinni czuć się odpowiedzialni za ściganie zbrodni hitlerowskich i komunistycznych. Premier chciałby, aby IPN skutecznie zajął się ściganiem zbrodni komunistycznych, ale miewa niekiedy wrażenie, że zajmuje się ściganiem kogoś, kto był największą ofiarą komunistycznych represji. Jego zdaniem trzeba zatem odpolitycznić prace kolegium IPN.  

Donald Tusk podkreślił, że nikomu nie uda się napisać historii na nowo. Tymczasem, jego zdaniem, znaleźli się ludzie, którzy realizują polityczne zamówienie na napisanie historii od nowa. Podkreślił, że ta historia się zdarzyła, ma swoich świadków i nawet jeśli ktoś w Polsce będzie chciał mówić, że to nie Lech Wałęsa, a bracia Kaczyńscy przeskoczyli przez wysoki płot w stoczni, to nikt w to nie uwierzy.

http://www.polskieradio.pl/iar/wiadomosci/?id=93968

 

W marcu zarząd krajowy PO przyjął rekomendacje kandydatów partii w wyborach do PE. Regiony nie zgłosiły poprawek do list, dlatego można się spodziewać, że zatwierdzenie ich przez Radę Krajową będzie jedynie formalnością. Platforma liczy na 25 mandatów w wyborach do europarlamentu.

Zgodnie z rekomendacją zarządu Platformy "jedynkami" na listach PO są m.in. Janusz Lewandowski (Pomorze), Danuta Huebner (Warszawa), Jacek Kozłowski (Mazowsze), Lena Kolarska-Bobińska (Lublin), Jacek Saryusz-Wolski (Łódzkie), Marian Krzaklewski (Podkarpacie), Róża Thun (Małopolska), Jerzy Buzek (Śląsk).

Premier zapowiedział też, że - oprócz kampanii do PE - Rada Krajowa zajmie się oceną działalności Instytutu Pamięci Narodowej.

"Nie pozwolę, aby 20 lat po obaleniu komunizmu niszczono to, co w Polsce jest tak ważne" - mówił premier, odnosząc się do kontrowersyjnej książki "Lech Wałęsa. Idea i historia", której autorem jest młody, związany z IPN historyk, Paweł Zyzak.

Według Tuska, sposób funkcjonowania IPN stał się dla "wielu Polaków trudny do zniesienia".

Wicepremier Grzegorz Schetyna powiedział w sobotę w TVN24, że konieczne są takie zmiany ustawowe dotyczące IPN, "które zagwarantują IPN apolityczność i dystans do polityki"

Według wicepremiera, należy stworzyć koncepcję, aby IPN był nadzorowany przez historyków, a nie przez ludzi, którzy mają związki z polityką.

"Myślimy o tym, aby zmienić konstrukcję wyboru i zadekretować żeby ludzie, którzy tworzą IPN są pracownikami naukowymi, badaczami, a nie politykami czy osobami związanymi z polityką" - powiedział Schetyna.

Ponadto Tusk zapowiedział, że na sobotnim posiedzeniu Rady Krajowej wypowie się nie tylko na temat IPN, ale też "innych instytucji, innych polityków", którzy "popełniają bardzo poważny błąd, a może nawet coś więcej - grzech". Nie sprecyzował jednak o jakie instytucje chodzi.

 

pap, em

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl