Popieram głosowanie w wyborach przez pełnomocnika
pawel_szefernaker, śr., 18/02/2009 - 00:00
Po moim ostatnim wpisie dotyczącym nowelizacji Ordynacji do Parlamentu Europejskiego spotkałem się z komentarzami, że nie podjąłem ważnego tematu głosowania przez pełnomocnika, które wprowadza powyższa nowelizacja. Komentarze te sugerowały jednocześnie, że wprowadzenie przez rządzących głosowania przez pełnomocnika będzie wykorzystywane do nadużyć przy oddawaniu głosów. Chciałbym więc uspokoić tych wszystkich, którzy zaniepokoili się tą zmianą w prawie wyborczym. Otóż prawo do głosowania przez pełnomocnika będą mieli wg ustawy tylko wyborcy, którzy "przez właściwy organ orzekający zostali zaliczeni do osób o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności" oraz wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 75 lat. W dodatku forma tego pełnomocnictwa jest tak uregulowana, że trudno będzie naciągać ten przepis. Pełnomocnictwo do głosowania będzie udzielane przed wójtem, burmistrzem (prezydentem miasta) lub przed innym pracownikiem urzędu gminy upoważnionym przez wójta lub burmistrza (prezydenta miasta) do sporządzania aktów pełnomocnictwa do głosowania. Wszystkie te przepisy skutecznie ograniczają możliwość popełniania nadużyć przy głosowaniu.
Sam byłem kilka razy członkiem obwodowej komisji wyborczej i wiem z jakimi problemami przy głosowaniu spotykają się wyborcy niepełnosprawni. Najczęstsze problemy z oddaniem głosu związane są z tym, że większość lokali wyborczych nie ma urządzeń ułatwiających wejście do nich, nie zawsze osoby niepełnosprawne mają zapewniony dojazd do lokali a bardzo często nie mają informacji o możliwości skorzystania z oferowanego przez gminę dojazdu. Według statystyk Rzecznika Praw Obywatelskich tylko w przypadku 21% obwodowych komisji wyborca, niezależnie od stopnia sprawności może oddać głos jeśli będzie miał możliwość dotarcia do lokalu wyborczego!
Na świecie praktykowane są różne formy głosowania, które pomagają w oddaniu głosu wyborcy niepełnosprawnemu. Są to między innymi: głosowanie korespondencyjne (Australia,Wielka Brytania, Niemcy), głosowanie w domu "tzw. ruchoma urna wyborcza" (m.in. Chorwacja, Czechy,Dania, Ukraina) czy też głosowanie przez pełnomocnika (m.in. Francja, Holandia, Wielka Brytania). Uważam, że głosowanie przez pełnomocnika przyjęte przez Sejm w takiej formie jaką zapisano w Ordynacji do Parlamentu Europejskiego nie jest naciąganiem demokracji i nie będzie skutkowało nadużyciami wyborczymi tylko jest szansą dla niepełnosprawnych. Dlatego popieram tą formę pełnomocnictwa wyborczego.
- pawel_szefernaker - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
Etykietowanie:
3 komentarze
1. Panie Pawle
Selka
2. "Weź od babci upoważnienie"
3. tak to widzę...