Żenada polskich uczelni
W najnowszym szanghajskim rankingu światowych uczelni, uważnym za najbardziej prestiżowy, polskie uczelnie wypadły bardzo słabo. Czy uczelnia europejska może mieć prestiż w świecie, gdy znajduje się w rankingu poniżej uczelni Egiptu czy Meksyku, jak to ma miejsce w przypadku najlepszych polskich uniwersytetów UJ i UW (piąta setka rankingu)? Kolejne sześć polskich uczelni klasyfikowanych wśród 1000 najlepszych uczelni świata znajduje się w końcówce rankingu. A 130 pozostałych uczelni publicznych na ogół nie ma w rankingach światowych (nie tylko w szanghajskim). Taki jest żenujący stan domeny akademickiej, mimo imponującego wzrostu utytułowania kadr akademickich.
Na głowę biją nas uczelnie hiszpańskie – osiem uczelni wyżej klasyfikowanych od UJ i UW, a 36 jest wśród 1000, czy włoskie – 12 wyżej notowanych niż UJ i UW, a 42 wśród 1000. Włosi z tego stanu rzeczy nie są dumni (brak ich uczelni w pierwszej setce) i starają się ograniczyć plagi akademickie (operacja „Universita bandita”), gdy pozycja polskiej uczelni w przedziale 901–1000 (na przykład UAM) rankingu jest uważana za szczególne osiągnięcie i powód do dumy, choć wyżej notowane są uczelnie Etiopii, Kolumbii czy Libanu. Trudno podnieść się z zapaści, skoro zapaść wprawia w dumę! I traktowana jest jako wieki sukces, a patologii nawet nikt nie chce monitorować.
Przy takim podejściu do polskiej domeny akademickiej nie mamy szans na nawiązanie kontaktu z czołówką światową, a i uczelnie krajów tzw. Trzeciego Świata, nieraz biedniejszych od nas, coraz częściej wyprzedzają nasze najlepsze. Taki stan rzeczy utrzymuje się od lat, mimo licznych reform i innowacyjnych metod zwiększania utytułowanych kadr. Nie ma to przełożenia na pozycje w rankingach światowych, a co ważniejsze – na poziom elit i innowacyjność polskiej gospodarki, z czym jest nawet gorzej. Decydenci akademiccy chyba nawet nie chcą wiedzieć, jaki jest naprawdę stan nauki uprawianej w Polsce i dlaczego jest tak słaby, a przecież trzeba wiedzieć, co i jak naprawiać.
- Józef Wieczorek - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
2 komentarze
1. Piata setka w rankingu
Jak dalece mozna sie wciaz upokarzac! Za moich czasow widzialem profesorow, ktorych nazywalem magazynierami. Oni produkowali doktorow, ktorzy kontynuowali ten poczwarny system. Na oku mialem politologow i czesciowo socjologow.
Widzialem przerozne Ksiegi Pamiatkowe poswiecone oczywistym miernotom, ktorzy przebili sie w systemie. LAUDACJE. Tak celebruja "naukawi". Tak zwana mlodziez nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Jak spadna w rankingach w poziom 700 i gorzej, to nawet nie zauwaza. To nie lezy w ich interesach.
2. ROK 2013
W rankingu Webometrics (http://www.webometrics.info/) najwyżej z polskich uczelni znalazł się Uniwersytet Warszawski, który zajął 271. miejsce (od lutego przesunął się o 37 miejsc w dół). Wśród pierwszego pół tysiąca uczelni znalazł się też Uniwersytet Jagielloński (311. miejsce - utrzymał swoją pozycję) i Politechnika Warszawska (320. pozycja - awans aż o 115 oczek). W tym półroczu w pierwszej pięćsetce nie zmieściły się Politechnika Wrocławska (513. pozycja), Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (526. miejsce), Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (544. miejsce) oraz Uniwersytet Wrocławski (545. miejsce).Najlepszy w Polsce okazał się Uniwersytet Jagielloński - wylądował na 280. miejscu. Uczelnia nie zmieściła się jednak wśród 100 najlepszych uczelni Europy - na naszym kontynencie uniwersytet zajął 101. miejsce.
W rankingu brano pod uwagę uczelnie z całego świata - w tym 440 z samej Polski.
https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C396622%2Ctylko-trzy-polskie-u...
03.02.2012 Pięć polskich uczelni znalazło się wśród 500 najlepszych szkół wyższych w Rankingu Webometrics. Jeszcze rok temu na liście znajdowały się tylko dwie nasze uczelnie.Najlepszy w Polsce okazał się Uniwersytet Jagielloński - wylądował na 280. miejscu. Uczelnia nie zmieściła się jednak wśród 100 najlepszych uczelni Europy - na naszym kontynencie uniwersytet zajął 101. miejsce.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl