Chodzi o to, że „będziemy terenem zamieszkałym przez Polaków, ale zarządzanym z zewnątrz”.

avatar użytkownika Maryla

Kaczyński: to operacja pacyfikacyjna, którą musimy zatrzymać

Konieczne jest stworzenie systemu ochrony wyborów, co umożliwi kandydatowi PiS wygraną w wyborach prezydenckich i - w przyszłości -wprowadzenie zmian prawnych oraz konstytucyjnych - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Działania obecnej władzy nazwał akcją pacyfikacyjną, którą trzeba zatrzymać.

Donald Tusk próbuje za wszelką cenę zwalczyć opozycję 

Rząd Donalda Tuska mówi o rzekomym nieprawidłowym wykorzystaniu środków z Funduszu Sprawiedliwości i liczy na obcięcie subwencji partyjnej Prawa i Sprawiedliwości. Partia Jarosława Kaczyńskiego odrzuca oskarżenia, wskazując na bezprawne działania obecnie rządzących. Politolodzy podkreślają, że mamy do czynienia z próbą zwalczenia opozycji.

Jeden cel: Atakować PiS. Uchylono immunitet dwóm posłom

Areszt, więzienia, prześladowania. Koalicja ma jeden cel: Atakować PiS przez całą kadencję. Sejm uchylił immunitet posłowi PiS Mariuszowi Błaszczakowi oraz Marcinowi Romanowskiemu i wyraził zgodę na jego zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie w związku z prowadzonym przez Prokuraturę Krajową
śledztwem dot. Funduszu Sprawiedliwości.

J.Kaczyński podczas protestu w obronie ks. M. Olszewskiego

Pacyfikacja społeczeństwa i likwidacja polskiego państwa, to plan, dla którego realizacji został tu wysłany Donald Tusk - mówił prezes PiS, Jarosław Kaczyński, podczas protestu w obronie ks. Michała
Olszewskiego. Jak dodał, chodzi o to, że „będziemy terenem zamieszkałym przez Polaków, ale zarządzanym z zewnątrz”.

Romanowski: stawiane mi zarzuty - bezzasadne i umotywowane zemstą

Stawiane mi zarzuty są bezzasadne i umotywowane polityczną zemstą;jestem przekonany, że zawsze działałem zgodnie z prawem - podkreślił polityk Suwerennej Polski Marcin Romanowski po tym, jak Sejm uchylił mu w piątek immunitet i wyraził zgodę na jego zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie.

Adam Bodnar działa niezgodnie z zasadami praworządności

Zawieszeni prezesi sądów z okręgu warszawskiego protestują przeciwko decyzjom ministra sprawiedliwości. Ich zdaniem Adam Bodnar wbrew przepisom zawiesił ich i wymienił skład kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie na zgodny z oczekiwaniami władzy wykonawczej. Należy to
stanowczo potępić i uznać za niezgodne z zasadą rządów prawa - napisali sędziowie.

Nowa amerykańska baza w Polsce jest już gotowa do działania.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ogłosił, że baza rakietowa w Redzikowie koło Słupska jest gotowa do rozpoczęcia misji. To ważne dla bezpieczeństwa transatlantyckiego i zdolności NATO, ale też dla Polski. Baza w Redzikowie zgłosiła zdolność operacyjną; staje się nie tylko systemem amerykańskim, ale systemem NATO-wskim.

Gdyby w 2008 r. nie zablokowano akcesji Ukrainy i Gruzji do NATO, nie doszłoby do wojny

Prezydent Andrzej Duda ocenił, że gdyby na szczycie NATO w Bukareszcie w 2008 r. nie zablokowano akcesji Ukrainy i Gruzji do Sojuszu, nie doszłoby do wojny w Ukrainie. Jak wskazał, sprzeciw wobec
poszerzania NATO zgłosiły wówczas Niemcy i Francja, co z dzisiejszej perspektywy wydaje się "tragiczne".

Senator Bierecki o inwestycji w Małaszewiczach

Sejmik województwa lubelskiego domaga się od rządu Donalda Tuska szczegółowych informacji w sprawie budowy parku logistycznego w Małaszewiczach.

Dziura budżetowa rośnie. Minister finansów uspokaja

Plan jest wymagany nowymi zasadami UE. Do 15 października musimy przygotować – i oczywiście przygotujemy –4-letni plan budżetowo-strukturalny, wymagany nowymi zasadami UE. W planie przedstawimy strategię konsolidacji finansów publicznych, po analizie planu Rada Ecofin pod koniec roku wyda rekomendacje EDP (procedura nadmiernego deficytu – PAP) i na bazie tych rekomendacji
będziemy dokonywać odpowiednich dostosowań” – powiedział w środę w Senacie minister finansów Andrzej Domański. Ustawa przewiduje również zastąpienie w SRW wskaźnik inflacji CPI deflatorem PKB, który uwzględnia zmiany cen wszystkich finalnych dóbr i usług w gospodarce, natomiast CPI odnosi się tylko do koszyka towarów i usług konsumpcyjnych. Zmiana ta ma na celu uspójnienie SRW.
Deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w I kwartale 2024 r. wyniósł 2,549 mld zł - podał Główny Urząd Statystyczny.

PIE: w lipcu negatywne odczyty wartości sprzedaży, nowych zamówień, mocy produkcyjnych oraz inwestycji, ale firmy deklarują dobrą płynność finansową

Miał być akademik za 1 zł, jest za 1533 zł

Młodzież wybrała. Takie są fakty. Jak widać, obietnice Kosiniaka-Kamysza o akademikach za złotówkę okazały się bardziej chwytliwe na plakatach wyborczych niż w rzeczywistości. Ceny zakwaterowania studentów nadal rosną, a polityczne deklaracje o tanim zakwaterowaniu stały się kolejnym przykładem, jak łatwo jest obiecywać i niezrealizować. Studenci mogą tylko marzyć o złotówkowych akademikach, patrząc na swoje rosnące rachunki i przypominając sobie słowa lidera PSL – „To jest nasza kolejna gwarancja”
Prace nad rentą wdowią, nową formę renty rodzinnej z ZUS, przeciągają się w Sejmie. Mogą jednak nie doczekać finału. Podobnie niewielskie są teraz szanse na podwojenie kwoty wolnej od podatku od 2025 r. Wszystko przez konieczność wdrożenia procedury nadmiernego deficytu.
Zbyt wiele na to wskazuje, by spać spokojnie. Być może już rozpoczęła się kampania mająca oswajać Polaków z decyzją o likwidacji kluczowego programu społecznego.
Codzienne zakupy podrożały w czerwcu br. średnio o 3,1 proc. r/r -wynika z raportu UCE Research i Uniwersytetu WSB Merito. Najbardziej - o 11,2 proc. wzrosły ceny słodyczy i deserów, chemii gospodarczej - o 9,2 proc. i dodatków spożywczych - o 6,2 proc.

Po spadku w latach 2020 i 2021 spowodowanym wpływem pandemii Covid-19 populacja Unii Europejskiej wzrosła drugi rok z rzędu – podał Eurostat. Na tym tle Polska wypada bardzo źle. Jesteśmy najszybciej wyludniającym się narodem w Europie . Z danych Eurostatu wynika że w Polsce na początku 2024 roku żyło 36,6 mln mieszkańców, to o 132,8 tys. osób mniej niż na początku ubiegłego roku. Kolejne kraje, gdzie kryzys demograficzny jest bardzo dotkliwy są: Grecji (ze spadkiem populacji o 16,8 tys. osób), Węgry (-15,1 tys.). Niechlubną siódemkę domykają Łotwa, Włochy, Słowacja i Bułgaria.

PIE: polskie inwestycje za granicą wzrosły o 64 proc. r: r

Polskie inwestycje za granicą w 2023 r. wyniosły 10,4 mld USD, czyli wzrosły o 64 proc. w stosunku do 2022 r. i o 228 proc. względem 2021 r. Stosunek polskich inwestycji za granicą do zagranicznych ulokowanych w Polsce wyniósł 36 proc. - poinformował w czwartek Polski Instytut Ekonomiczny.

GUS: w styczniu br. 999,8 tys. cudzoziemców wykonywało pracę w Polsce

W styczniu br. w Polsce pracowało 999,8 tys. cudzoziemców, tj. 6,5 proc. ogólnej liczby osób wykonujących pracę - podał GUS. Najliczniejszą grupa byli obywatele Ukrainy - 686,7 tys. , jednak ich udział w grupie pracujących cudzoziemców zmalał o 4, 56 p.p. wobec stycznia 2022 r.

Resort finansów proponuje zwiększenie skali podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe

Ministerstwo Finansów zaproponowało zwiększenie skali podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. Obecnie zmiany w akcyzie są zapisane w tzw. mapie drogowej, która zakłada wzrost tego podatku o 10 proc. każdego roku. Tymczasem nowa propozycja resortu zakłada, że akcyza na papierosy od 2025 r. wzrosłaby o 25 proc., na tytoń do palenia – o 38 proc., a na płyn do e-papierosów – o 75 procent.

Leśnicy wyszli na ulice miast wojewódzkich

W całej Polsce odbyły się protesty leśników. Manifestujący alarmowali, że nowe przepisy forsowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska doprowadzą do destrukcji polskiego sektora leśno-drzewnego.
Leśnicy domagają się dymisji kierownictwa resortu.

Dramatyczny stan branży drzewnej!" Ministerstwo do dymisji"

Jesteśmy systematycznie niszczeni” -to jednoznaczne podsumowanie, jakie branża drzewna wystosowała wobec działań Ministerstwa Klimatu i Środowiska „koalicji 13 grudnia” 2023 roku. W odpowiedzi na narastający kryzys, 12 lipca 2024 roku odbywa się ogólnopolski, pokojowy protest leśników i przedstawicieli branży drzewnej w Polsce. Zaraz po wygranych wyborach okazało się, że rządzący rozpoczęli proces wyłączania lasów z użytkowania. Decyzja ministerstwa wstrząsnęła całym
sektorem, zwłaszcza na Podkarpaciu i Podlasiu, gdzie Polakom grozi utrata miejsc pracy i bankructwo przedsiębiorstw.- Natychmiastowe wycofanie moratorium na użytkowanie lasów.- Dymisja kierownictwa Ministerstwa Klimatu i Środowiska z powodu braku kompetencji i chęci współpracy- Przywrócenie szacunku dla branży leśnej i zastopowanie jej oczerniania.- Zapobieżenie masowemu bezrobociu w branży leśnej.- Rozpoczęcie prawdziwego dialogu na temat reform Lasów Państwowych.- Oparcie wszelkich zmian w lasach na konsultacjach i eksperckich analizach.

Dokąd trafiło polskie drewno?

Lasy Państwowe: w latach 2019-2023 z Polski wyeksportowano ok. 14 mln ton nieprzetworzonego drewna. Powołując się na wyliczenia GUS Lasy Państwowe podały, że w latach 2019-2023 najwięcej nieprzetworzonego drewna wyeksportowano do Niemiec -5,3 mln ton; wysyłka drewna do naszych zachodnich sąsiadów stanowiła 37 proc. eksportu w tym czasie. Lasy Państwowe dodały, że na dalszym miejscu znalazły się „inne kraje”, do których wysłano 5,1 mln ton drewna (35 proc.), a na kolejnym - Chiny. Do Państwa Środka w latach 2019-2023 trafiło 4 mln ton drewna, czyli 28 proc. eksportu tego surowca.

Losy bonu energetycznego niepewne

Minister klimatu: decyzje o możliwej skali osłon związanych z cenami energii zapadną przy konstruowaniu budżetu na 2025 r.

PIE: średniorocznie zabraknie w Polsce 83 mld euro na inwestycje w neutralność klimatyczną

W latach 2028-2050 Polska będzie potrzebowała dodatkowo 1904 mld euro na inwestycje, by osiągnąć neutralność klimatyczną; średniorocznie zabraknie 83 mld euro - wynika z danych Polskiego Instytutu
Ekonomicznego (PIE).

Skąd wziąć bilion złotych na „kurteczki dla domu”?

Beata Szydło do minister klimatu: a kto nie da rady z remontem, to niech żegna się ze swoim domem i przenosi do baraków, albo pod most.„Skąd zwykły śmiertelnik ma wziąć 300-400 tysięcy złotych na termomodernizację?” Minister zapowiedziała wsparcie rozmaitymi instrumentami finansowymi
na które państwo wyłoży 10 mld zł, a potem zaczęła odpowiadać w zdumiewający sposób:„Jeśli Pani będzie biegać zimą w koszulce, to będzie Pani zimno niezależnie od tego ile ciepłowni postawimy w okolicy. Jeśli ubierze Pani kurtkę, to będzie Pani ciepło. I to samo musimy zrobić z naszymi domami, by płacić niższe rachunki. Termomodernizacja nie może być traktowana jako koszt, ale docelowo jako
oszczędność, żeby zwiększyć komfort życia i zmniejszyć koszty życia.

Spada sprzedaż mieszkań. "Polaków nie stać"

Sprzedaż nowych mieszkań w siedmiu największych metropoliach w Polsce spadła o 19 proc. kw/kw do 12,5 tys. w II kw. br.

MZ: powstanie mapa świadczeń; szpitale zamienią długi na kredyty BGK

Mapa świadczeń powiązana z finansowaniem i inwestycjami, a także warunkowa zamiana długów szpitali na kredyty udzielone przez BGK - to elementy reformy, którą w czwartek w Warszawie przedstawiła minister zdrowia Izabela Leszczyna.

Spółki Skarbu Państwa wycofują ze sponsoringu. Gdzie się nagle zgubiły te pieniądze?!

Były minister aktywów państwowych podkreślił, że państwowe spółki za czasów rządów Zjednoczonej Prawicy sponsorowały nie tylko sport. Państwowe spółki wspierały polskie kluby, muzea, opery, miejsca historii, olimpijczyków, rozwój sportu wśród dzieci i młodzieży, działania edukacyjne, wsparcie psychologiczne i wiele innych— dodał.

Komisja śledcza ds. wiz przesłuchała Daniela Obajtka

Przed komisją śledczą ds. wiz zeznawał były prezes Orlenu, Daniel Obajtek. Polityk alarmował, że prawdziwym zagrożeniem jest dziś zobowiązanie rządu, by zapewnić dostawy do niemieckiej rafinerii
Schwedt. Poseł do Parlamentu Europejskiego ostrzegał, iż trafia tam ropa z Rosji, a udziałowcem jest rosyjski Rosnieft.

Orlen nie chce pokazać wyników. Dlaczego?

Komentujący krok Orlenu przypuszczają, że wyniki mogą być zwyczajnie słabe. Koncern Orlen nie przedstawi raportu zawierającego sprawozdanie finansowe za drugi kwartał 2024 roku. Skąd ta decyzja? Gigant energetyczno-paliwowy nie wyjaśnił. W opublikowanym w kwietniu przez Orlen skonsolidowanym raporcie rocznym podano, że Grupa Orlen uzyskała w 2023 r. ponad 20,7 mld zł zysku netto, przy wyniku za 2022 r., który wyniósł wówczas ponad 39,8 mld zł.

Zagadka PKP Cargo. Tak towarowy kolos dał się wygryźć z rynku

Dzisiaj o sytuacji w PKP Cargo ma być mowa w Sejmie. Referują wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak i p.o. prezesa spółki Marcin Wojewódka. Dziś też spotkanie ostatniej szansy ze związkowcami.

To tak rząd Donalda Tuska odchudził CPK o blisko 20 mld zł

Najbardziej dochodowe inwestycje lotniskowej części projektu CPK wypadły z "odświeżonego" właśnie przez rząd biznesplanu? Wiceminister Maciej Lasek broni decyzji, mówiąc, że spółka nie jest od wszystkiego. Jej były prezes mówi jednak o "ekonomicznej głupocie".

Powstanie nowa polska linia lotnicza, która zasili CPK? Jest już "lotnisko próbne"

Wiceminister infrastruktury Maciej Lasek widzi szanse przed odrębną linią lotniczą do obsługi cargo. Taki ruch miałby zasilić CPK, zdradził w wywiadzie dla WNP.PL. "Lotniskiem próbnym" stałyby się Katowice, które mają ciekawe doświadczenia.

Lasek: rozbudowa lotniska w Modlinie zakłada wzrost przepustowości do 5 mln pasażerów

Plan rozbudowy lotniska Warszawa-Modlin zakłada wzrost jego przepustowości do 5 mln pasażerów rocznie - poinformował podczas środowego posiedzenia sejmowej komisji infrastruktury pełnomocnik rządu ds. CPK Maciej Lasek.

Spółka Centralny Port Komunikacyjny wznowiła program dobrowolnych nabyć gruntów pod lotnisko CPK - poinformował podczas środowego posiedzenia sejmowej komisji infrastruktury pełnomocnik rządu ds. CPK Maciej Lasek.

Posłowie PiS przeciwko cięciom w CPK: w tej formie będzie drogą zabawką dla mieszkańców wielkich miast

Posłowie PiS zarzucili rządzącym, że przez cięcia w infrastrukturze kolejowej CPK będzie nie przedsięwzięciem poprawiającym mobilność wszystkich Polaków, a drogą zabawką dla mieszkańców wielkich miast.

Policja i SG z dostępem do informacji gospodarczych

Działalność biur informacji gospodarczej będzie bardziej transparentna. W internecie pojawią się m.in. przejrzyste cenniki ich usług.

Nadchodzą podwyżki opłat za śmieci. W niektórych miastach o 100 proc.

Mieszkańcy wielu polskich miast będą musieli zapłacić więcej za wywóz śmieci. Katowice proponują podwyżkę o 30 proc., ale są miejscowości, gdzie wzrost ma sięgać nawet 100 proc. Urzędnicy tłumaczą,
że to niezbędne, aby uchronić się przed stratami w budżetach.

Powołanie Stypułkowskiego na szefa Pekao. Lista pytań

Kierowany przez niego należący do Commerzbanku mBank kredytował PO. Teraz RN Banku Pekao powołała go na prezesa. Czy to spłata politycznego długu?

Prezes Poczty Polskiej ściągnął zaufanych doradców. W Afryce nie wspominają ich najlepiej

Prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz zatrudnił do napisania planu transformacji jednej z największych publicznych spółek kilkuosobową, mało znaną firmę, z którą współpracował m.in. w Kenii. Wówczas ich wspólne działania przyniosły wątpliwy skutek.

Wielkie wymiatanie w zarządach PLL LOT i PGL

Wymieniony skład Rady nadzorczej PLL LOT odwołał dwoje członków zarządu linii. Doszło też do zmian na czele spółki PGL, największego akcjonariusza narodowego przewoźnika

Były prezes GPW nie otrzymał absolutorium za rok 2023

Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Giełdy Papierów Wartościowych, które w czwartek wznowiło obrady po przerwie, nie udzieliło absolutorium byłemu prezesowi GPW Markowi Dietlowi z wykonania obowiązków członka zarządu w roku obrotowym 2023.

„Sytuacja bardzo dziwna, precedensowa”

Dr Marek Dietl: GPW notuje bardzo dobre wyniki i ma mocną strategię. Dla braku absolutorium powinny być ważkie powody, ale nikt mi ich nie przedstawił.

Będzie konkurs z laptopami.

Rząd zamierza zorganizować konkurs, w ramach którego rozda laptopy z flagowego programu Prawa i Sprawiedliwości. Poprzednia ekipa zamówiła za dużo sprzętów, a nowa nie chce, "żeby marnowały się w magazynach".

Zgoda rządu Tuska na zalanie Polski paliwem ze Wschodu?

Pełnomocnik rządu: cała ropa płynąca przez Polskę do Niemiec pochodzi z Kazachstanu. Politycy PiS: finalnie będzie to konkurencja dla paliw z Orlenu.

USA rozmieszczą blisko Polski rakiety dalekiego zasięgu, w tym pociski Tomahawk

Stany Zjednoczone zaczną rozmieszczanie w Niemczech rakiet dalekiego zasięgu, w tym pocisków hipersonicznych, rakiet SM-6 i Tomahawk -ogłosił w środę Biały Dom. Rozmieszczanie tej broni rozpocznie się w 2026 r.

Tarcza Wschód bez gwarancji. Znajdą się pieniądze?

Zestaw pytań, m.in. o sposób finansowania programu, skierował do premiera były szef MON Mariusz Błaszczak. W środę w Warszawie odbyła się konferencja wiceszefów MON Cezarego Tomczyka i Pawła Bejdy oraz szefa Sztabu Generalnego gen. Wiesława Kukuły poświęcona działaniom podejmowanym w celu wzmocnienia wschodniej granicy Polski oraz obecnym pracom w ramach programu  Tarcza Wschód. Na późniejszej konferencji prasowej Błaszczak powiedział, że Tarcza Wschód „jest niezwykle potrzebna, jest ważnym projektem”, ale - jak dodał - nie wiadomo, jak  zostanie sfinansowana. Były szef MON stwierdził, że przedstawiciele rządu zapowiadali jej
finansowanie z funduszy unijnych, tymczasem - jak powiedział - „w konkluzjach ze szczytu Rady Europejskiej nie ma zagwarantowanego finansowania Tarczy Wschód”. Brakuje środków w budżecie obronnym. Zaledwie 0,5 mld zł w 2025 r., o których mówił wiceminister Tomczyk, to kropla w morzu potrzeb. Według MON realizacja projektu wyniesie 10 mld zł. Nie wiemy jednak, na jakiej podstawie zostały zrobione szacunki” - dodał i zwrócił uwagę: „Nie wiemy nic o inwestorze i pracach związanych z wykupem ziemi. Najprawdopodobniej nic w tej sprawie się nie dzieje”. W związku z tym, jak poinformował na konferencji, postanowił złożyć na piśmie szereg pytań do premiera.

Szef MON chce "umiędzynarodowienia" tematu polskiej granicy. Waszczykowski: Skrajnie niebezpieczna koncepcja

Koncepcja Rozwoju Kraju do 2050 r. ma być przyjęta w drugiej połowie br., a średniookresowa Strategia Rozwoju Polski do 2035 r., obejmująca obszary gospodarczy, społeczny i przestrzenny, w połowie 2025 r. -poinformowała w środę PAP minister funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
Rząd przyjął informację na temat wynegocjowanych z Komisją Europejską zmian w Krajowym Planie Odbudowy oraz aktualnego stanu przygotowania 2. i 3. wniosku o płatność z KPO - przekazał we wtorek
resort funduszy i polityki regionalnej. Dodano, że MFiPR spodziewa się pieniędzy z obu wniosków pod koniec grudnia 2024 roku.

Rządowy projekt o związkach partnerskich najpóźniej w październiku

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Maciej Berek powiedział, że rząd chciałby przyjąć projekt ustawy o związkach partnerskich na przełomie sierpnia i września. Najpóźniejszym rozważanym terminem jest
październik.

A jednak koalicja 13 grudnia głosowała za wykonaniem budżetu za 2023 r. i za absolutorium dla Rady Ministrów

Nie ulega wątpliwości, że realizacja budżetu w 2023 roku odbywała się w bardzo trudnych warunkach, z jednej strony za naszą wschodnią granicą toczyła się regularna wojna, z drugiej Narodowy Bank Polski prowadząc walkę z putinflacją (wg Europejskiego Banku Centralnego była ona spowodowana w 2/3 wzrostem cen surowców energetycznych i wojną na Ukrainie), spowodował wyraźne spowolnienie gospodarcze. Wprawdzie w 2023 roku w Polsce nie doszło do recesji (tak jak w wielu krajach UE),
ale wzrost gospodarczy wyniósł tylko 0,2 proc. PKB, co w oczywisty sposób miało negatywny wpływ na wysokość dochodów budżetowych. Jednak dzięki mądrej polityce banku centralnego i rządu, nie doszło do masowej likwidacji miejsc pracy, a bezrobocie udało się utrzymać na jednym za najniższych poziomów pośród wszystkich krajów UE. Sumarycznie więc gdyby nie negatywne skutki tarcz wynoszące ponad 13 mld zł i wspomniane przyśpieszone zwroty, dochody z podatku VAT byłyby
o blisko 25 mld zł wyższe, niż ostatecznie je wykonano. Wyniosłyby one wtedy blisko 270 mld zł i byłyby zaledwie o 3 mld zł niższe, niż planowano (zostały zaplanowane na poziomie 273,3 mld zł), mimo że, jak wspominałem, wzrost gospodarczy wyniósł tylko 0,2 proc. PK, podczas gdy w budżecie przyjęto, że wyniesie on 0,9 proc. PKB.

Strzeżcie się Tuska, gdy mówi o wolności mediów! Dzieje PO to historia przejmowania i kneblowania mediów

Tusk i Platforma mają długie doświadczenie w przejmowaniu i pacyfikowaniu krytycznych mediów. Przypomnijmy wtargnięcie do redakcji „Wprost”. Było to bardzo spektakularne, ale tylko incydent. Wcześniejsze działania miały większe znaczenie i zakończyły się pełnym sukcesem. To, że Bronisław Komorowski jako prezydent rozwiązał KRRiTV, aby móc przejąć TVP, to działanie w sumie banalne i niezaskakujące. Ale PO skutecznie przejmowała podmioty prywatne. Pierwszym celem był „Dziennik-Polska-Europa-Świat”. PO wykorzystała swoje kontakty, aby odwołać stosunkowo niezależnego redaktora naczelnego Roberta Krasowskiego. Jego następcą został Michał Kobosko. Tak, tak, ten Kobosko od Hołowni. Pismo zostało skutecznie wykastrowane i przestało być problemem dla PO. Podobnym kanałem z funkcji naczelnego „Faktu” został odwołany Grzegorz Jankowski. Jako „pisior”, jak nazywał go przyboczny Tuska Paweł Graś w rozmowie z Janem Kulczykiem. Potem przyszyły naciski na angielskich współwłaścicieli dziennika „Rzeczpospolita”.

Czego Polacy oczekują od rządu Tuska? CBOS zbadał

Poprawy bezpieczeństwa państwa, wzmocnienia obronności oraz lepszego dostępu do świadczeń medycznych - jak wynika z lipcowego badania CBOS tego właśnie Polacy oczekują od rządu Donalda Tuska.Pozostałe sprawy, które można zaliczyć do najważniejszych, to: walka z inflacją, ograniczenie wzrostu cen (za ważną uważa ją ogółem 87 proc. pytanych, średnia wartość na skali ważności od 1 do 7 to 6,10), usprawnienie działania sądów i prokuratury (wskazało ją ogółem 82 proc. badanych, średnia ważności to 5,90), poprawa stanu finansów publicznych, ograniczenie deficytu budżetowego (ważna dla 81 proc. ankietowanych, średnia wartość na skali od 1 do 7 to 5,80), ograniczenie nielegalnej imigracji, (jako ważną postrzega ją ogółem 75 proc. badanych, na skali ważności – 5,67).Za najmniej istotne kwestie uważają zaś: wprowadzenie związków partnerskich, złagodzenie prawa aborcyjnego i rozliczenie rządów PiS.

 

Etykietowanie:

30 komentarzy

avatar użytkownika Maryla

1. Suwerenna Polska

Suwerenna Polska zapowiedziała zawiadomienie prokuratury po rezygnacji wiceprezesa sądu dla Warszawy Mokotowa

Politycy Suwerennej Polski (SP) zapowiedzieli zawiadomienie
prokuratury ws. rezygnacji jednego z wiceprezesów Sądu Rejonowego dla
Warszawy Mokotowa. Lider ugrupowania Patryk Jaki dodał, że w sprawie -
jak to określił - politycznych nacisków na sędziów powstanie w
przyszłości komisja śledcza.

Przed nami drastyczne podwyżki podatków? Rząd chce wziąć, co dał

Rząd planuje zlikwidować zwolnienie podatkowe dla terminali
kolejowych. Zdecydowanie sprzeciwiają się temu pomysłowi Transport i
Logistyka Polska oraz przedsiębiorcy zrzeszeni w Północnej Izbie
Gospodarczej. To dla branży cios.

Wojsko izraelskie wciąż atakuje Strefę Gazy

Wojsko izraelskie nie odpuszcza i nadal atakuje Strefę Gazy. W
sobotę uderzyło w okolice wyznaczoną jako bezpieczną strefę humanitarną,
gdzie chroniły się setki tysięcy przesiedleńców.

Z powodu ETS2 czeka nas zauważalny wzrost cen paliw

Za sprawą ETS2 ceny diesla mogą wzrosnąć w ciągu czterech lat nawet o
dwa złote na litrze. Tak niepokojące dane można wyczytać z analizy,
którą zacytował „Financial Times”.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

2. UE: Weszły w życie przepisy

UE: Weszły w życie przepisy uznające przymusowe małżeństwa za handel ludźmi

Bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące zwalczania handlu ludźmi,
traktujące przymusowe małżeństwa, nielegalną adopcję i zmuszanie do
surogacji jako formy tego przestępstwa, weszły w niedzielę w życie w UE.
Kraje członkowskie mają dwa lata na ich wdrożenie.

USA: Donald Trump postrzelony przez zamachowca podczas wiecu w Pensylwanii

Były prezydent USA Donald Trump został w sobotę postrzelony w ucho
podczas wiecu wyborczego w Butler w stanie Pensylwania. Zginęły dwie
osoby, w tym zamachowiec, a dwie kolejne zostały poważnie ranne. Stan
kandydata Republikanów jest dobry. Oficer FBI podał, że służby nie mają jeszcze pewności, czy sprawca działał sam. Pytany,
dlaczego odległy od sceny o ok. 120 m dach zakładów, z którego strzelał
zamachowiec, nie został uprzednio zabezpieczony przez Secret Service,
Rojek przyznał, że było to zaskakujące, ale dodał, że na to pytanie
odpowie śledztwo. Poinformował też, że sprawdzane są doniesienia,
że uczestnicy wiecu Trumpa wskazywali zamachowca policji na kilka minut
przed oddaniem przez niego strzału. Służby nie otrzymały żadnych
konkretnych uprzednich informacji o możliwym zwiększonym zagrożeniu.

FBI: sprawca zamachu na Trumpa został wstępnie zidentyfikowany

Sprawca zamachu na Donalda Trumpa został wstępnie zidentyfikowany -
powiedział szef FBI w Pittsburghu Kevin Rojek podczas konferencji
prasowej w nocy z soboty na niedzielę. Dodał, że wszystkie trzy osoby
postrzelone przez napastnika to mężczyźni.

Syria: Armia: w izraelskich atakach zginął syryjski żołnierz, a trzech zostało rannych

W wyniku izraelskich ataków na obiekty wojskowe na południu kraju i
budynek mieszkalny w stolicy, Damaszku, zginął jeden żołnierz, a
kolejnych trzech zostało rannych - poinformowała w nocy z soboty na
niedzielę syryjska armia.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

3. "15 minut i woda była po

"15 minut i woda była po pas". Polska gmina zniszczona przez powódź

Nawiedzające Polskę burzę i gwałtowne opady deszczu w niektórych
regionach kraju sieją prawdziwe spustoszenie. Jedną z gmin, które
najbardziej ucierpiały przez nawałnice jest Ćmielów. - Trwa
wypompowywanie wody z domów i piwnic - poinformowały władze samorządu w
mediach społecznościowych.

"Wstrząsający moment dla demokratycznego świata". Andrzej Duda potępił zamach na Donalda Trumpa

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że zamach na b. prezydenta Stanów
Zjednoczonych Donalda Trumpa to wstrząsający moment nie tylko dla
Ameryki, ale też dla całego wolnego i demokratycznego świata. Prezydent
życzy Trumpowi szybkiego powrotu do zdrowia.

Reforma szpitali coraz bliżej

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło koncepcję zmian, których celem
jest m.in. oddłużenie szpitali. Plan zakłada deregulację, transformację i
odwróconą piramidę świadczeń.
Hymn „Bogurodzica” był śpiewany przez polskie rycerstwo nie tylko na
polach Grunwaldu, ale także na polu bitwy pod Chocimiem w 1621 roku z
Turkami. Wtedy właśnie w zwycięskiej dla nas bitwie, kiedy powstrzymano
napływ Turków na Europę, Papież nazwał wprost Polskę „przedmurzem
chrześcijaństwa.” W tych wszystkich zabiegach chodzi o to, aby
unieważnić prawdę zarówno o naszych korzeniach narodowych wyrosłych z
chrześcijaństwa, jak i prawdę o tym, że nie byliśmy narodem sprawców,
który ma za sobą jakieś krwawe dzieje i krwawą historię, tylko byliśmy
narodem, który wydał z siebie wielkich bohaterów oddających w godzinie
próby własne życie za bliźnich, ale także byliśmy narodem stawiającym
niejednokrotnie tamę agresorom na całą cywilizację europejską -
powiedział prof. Grzegorz Kucharczyk

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

4. PiS o ataku na Trumpa:

PiS o ataku na Trumpa: agresja i podgrzewanie podziałów społecznych prowadzą do nieszczęścia

Agresja, nastawianie ludzi przeciwko sobie, podgrzewanie podziałów
społecznych, często wymyślone zarzuty wobec konkurentów politycznych
prowadzą do nieszczęścia - napisało Prawo i Sprawiedliwość w przesłanym
PAP stanowisku po ataku na byłego prezydenta USA Donalda Trumpa.

Politycy Suwerennej Polski: Adam Bodnar zawiesza sędziów, którzy mu się nie podobają

Politycy Suwerennej Polski Patryk Jaki i Jacek Ozdoba zarzucili
ministrowi sprawiedliwości Adamowi Bodnarowi, że w sposób bezprawny
zawiesza prezesów i wiceprezesów sądów, którzy mu się nie podobają. Ich
zdaniem, szef MS ręcznie steruje wymiarem sprawiedliwości.

Prof. Urbańczyk: Zamach na Trumpa efektem brutalizacji języka politycznego

Zamach na Donalda Trumpa jest efektem brutalizacji języka
politycznego; Joe Biden, jego przeciwnik w wyborach prezydenckich,
znalazł się teraz w bardzo trudnej sytuacji - ocenił amerykanista z
Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. Michał Urbańczyk.

Jesteście Państwo twierdzą, jesteście potężnym filarem, na którym spoczywa gmach wiary, polskości i patriotyzmu

Jesteście Państwo twierdzą, jesteście potężnym filarem, na którym
spoczywa gmach wiary, polskości i patriotyzmu. Za to i za to wszystko,
co uczyniliście i czynicie dla Kościoła i Ojczyzny pragnę Państwu,
Rodzinie Radia Maryja z głębi serca gorąco podziękować. Pragnę wyrazić
również wdzięczność toruńskim redemptorystom z czcigodnym Ojcem
Dyrektorem, Tadeuszem Rydzykiem, na czele za to ogromne, wyjątkowe
dzieło, którego częścią jest , dzieło stworzone w ofiarnej służbie Panu
Bogu i Ojczyźnie – wskazał Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i
Sprawiedliwości, w liście skierowanym do uczestników 33. Pielgrzymki
Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

5. Nieudana zemsta kosztuje

Nieudana zemsta kosztuje miliony

W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza podsumowuje działalności komisji śledczych. Marek Pyza w artykule „Zemsta za miliony” zauważa, że przede wszystkim irytują Polaków – Z ankiety
United Surveys dla Wirtualnej Polski sprzed miesiąca wynika,
że 56,1 proc. pytanych negatywnie ocenia pracę śledczych, a ledwie
25 proc. ma pozytywną opinię
. Podkreśla, że wyniki sondaży
były jeszcze gorsze dla komisji śledczych, gdyby respondenci wiedzieli,
ile one nas kosztują – […] na działalność każdej z komisji, płacimy –
lekko licząc – co najmniej 200 tys. zł miesięcznie. Komisje są trzy,
a działają już siedem miesięcy (komisja ds. Pegasusa sześć). A zatem
do tej pory kosztowały budżet państwa ponad 4 mln zł. Dziennikarz
zwraca uwagę, że obrady komisji to raczej spektakle nienawiści
i przedstawienia ludzi rozsmakowanych w rynsztokowej poetyce debaty
publicznej niż przesłuchania. Obrażanie i poniżanie świadków,
przekrzykiwanie ich oraz odbieranie głosu stało się standardem,
co dostrzegły nawet media sprzyjające koalicji 13 grudnia.

W gdańskim Nowym Porcie zapaliła się hala magazynowa

W hali magazynowej przy ul. Oliwskiej w Gdańsku Nowym Porcie w
niedzielę po południu wybuchł pożar. Walczy z nim 11 zastępów PSP.
Według wstępnych informacji przekazanych przez straż pożarną nie ma osób
poszkodowanych.

BBC: szokujące obrazy Trumpa z krwią na twarzy i pięścią w górze mogą zmienić przebieg wyborów

Niezwykłe obrazy buntownika Donalda Trumpa z krwią na twarzy,
podnoszącego pięść w górę i wyprowadzanego ze sceny przez Secret
Service, nie tylko tworzą historię – mogą równie dobrze zmienić przebieg
listopadowych wyborów prezydenckich. Tworzy się nowa linia frontu w tej
paskudnej walce, pisze w niedzielę BBC.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

6. UOKiK: przypisanie nam roli

UOKiK: przypisanie nam roli negocjatora w rozmowach mediów z big techami mogłoby naruszać przepisy

Przypisanie UOKiK roli "negocjatora" mogłoby naruszać polskie i
unijne przepisy oraz zmniejszać ochronę m.in. w obszarze eliminowania
nadużyć pozycji przez big techy - poinformował urząd PAP, odnosząc się
do pomysłu prowadzenia przez niego arbitrażu w rozmowach big techów i
wydawców.

USA: W poniedziałek rozpoczyna się konwencja wyborcza Republikanów

W Milwaukee rusza w poniedziałek Konwencja Krajowa Partii
Republikańskiej, na której Donald Trump zostanie formalnie wybrany na
kandydata Republikanów na prezydenta USA. Podczas czterodniowej imprezy,
krótko po zamachu na Trumpa i wśród obaw związanych z bezpieczeństwem,
ogłoszony zostanie też kandydat na wiceprezydenta.

Rzecznik MŚP: Wiele małych firm nie wytrzyma kolejnej podwyżki płacy minimalnej

Wzrost płacy minimalnej, która od 1 stycznia 2025 r. ma wynosić
ponad 4,6 tys. złotych, sprawi, że wielu małych firm nie będzie stać na
zatrudnianie pracowników – poinformowała Rzecznik Małych i Średnich
Przedsiębiorców, Agnieszka Majewska.

Podatek zdrowotny zamiast składki? Niektórzy mogą zapłacić więcej

Lewica chce w 2026 r. zastąpić składkę zdrowotną 9-proc. podatkiem,
nakładanym na płatników PIT i CIT. Dla etatowców i części
przedsiębiorców nic się nie zmieni. Liniowcy i ryczałtowy? Może dojść do
sytuacji, że będą płacić więcej.

Szef NATO skreśla pomysł zestrzeliwania przez Polskę rakiet nad Ukrainą

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oświadczył w niedzielę, że
sprzeciwia się pomysłowi zestrzeliwania przez Polskę rosyjskich rakiet
nad terytorium Ukrainy.

Żądza zemsty, nienawiść i eliminacja oponentów politycznych. Zamach na Trumpa poprzedził taki sam hejt, jaki mamy w Polsce

Niepokojąco narasta też potężna fala hejtu wymierzona
w prezydenta Andrzeja Dudę, który jest w tym politycznym dygocie jedynym
gwarantem powagi i bezpieczeństwa państwa. Wszystko to składa się
na spójną i niestety przerażającą całość. Likwidacją Donalda Trumpa z przestrzeni politycznej zainteresowane są liczne siły, nie tylko amerykańskie, ale i międzynarodowe.
Próbowano to zrobić w różny sposób – zohydzając, dopisując mu kłamliwą
legendę, strasząc jego rzekomą prorosyjskością, stawiając przed sądem,
uniemożliwiając kandydowanie w wyborach, aż wreszcie wymierzając strzał.
Fala hejtu osiągnęła apogeum. W tę kampanię nienawiści włączał się
przez lata zarówno obecny premier Donald Tusk, jak i minister spraw
zagranicznych Radosław Sikorski. Ne brakowało tu aktywności rozmaitych
publicystów, z których na zdecydowane prowadzenie wybił się Tomasz Lis.
Były szef „Newsweeka” tuż przed zamachem zamieścił kolejny hejterski
wpis: „Ten kretyn za chwilę może być przywódcą największego
supermocarstwa. Świat oszalał”.

Ten zamach obnażył zbydlęcenie liberałów, idiotyzm parytetów, demontaż cywilizacji. I nadzieje pokładane w Trumpie

Gdy Jarosław Kaczyński powiedział dziesięciolatce by odeszła zamiast przysłuchiwać się politycznemu wywiadowi Onet napisał: Kaczyński
zaatakował 10-latkę. Gdy jednak były działacz PO zastrzelił w Łodzi
członka PiS to drwiono, że „kto sieje wiatr, ten zbiera burzę”. Gdy ktoś
przyniósł krzesło na wiec Bronisława Komorowskiego to był to „zamach”,
ale jak Rosjanin ostrzelał w Gruzji samochód śp. prezydenta Lecha
Kaczyńskiego to był w drwinach Komorowskiego nazywany „ślepym snajperem”.
Pętla na konserwatystach zaciska się w nienawiści, cynizmie i żądzy
władzy liberałów - ten zamach pokazał to dobitniej niż kiedykolwiek.
Klich to „nędza” i katastrofa, gdyż pod jego rządami w MON (2007-2011)
w katastrofach lotniczych w lotach niezwiązanych z działaniami bojowymi
zginęło 121 osób. Doszło do dwóch największych katastrof w dziejach
polskiego lotnictwa wojskowego. 23 stycznia 2008 r. na lotnisku
w Mirosławcu rozbił się samolot CASA C295M. Zginęło 20 osób, czyli
wszyscy znajdujący się na pokładzie, w tym wysocy dowódcy Sił
Powietrznych. 10 kwietnia 2010 r. przy podejściu do lądowania
na lotnisku pod Smoleńskiem rozbił się rządowy samolot Tu-154M. Zginęło
96 osób z prezydentem RP, w tym najwyżsi rangą dowódcy wojskowi. To jest
dla Klicha tak kompromitujące i wskazuje na takie jego niebywałe błędy,
zaniechania i stany zapaści umysłowej oraz moralnej, że powinien
dożywotnio wypaść z polityki, a właściwie powinien siedzieć. W departamentach obrony i stanu USA muszą się pukać w czoło i głowić,
jakim cudem ambasadorem w ich kraju ma być likwidator armii, w dodatku
z bagażem dwóch wielkich katastrof lotniczych, gdzie zginęli politycy
i dowódcy bardzo zasłużeni dla polsko-amerykańskiej współpracy. Dlaczego
ambasadorem ma być ktoś, kto powinien być jeśli nie osądzony
i zapakowany do więzienia, to przynajmniej traktowany jak persona non
grata?

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

7. Próba zamachu na Donalda

Próba zamachu na Donalda Trumpa namieszała na rynkach

Nieudana próba zamachu na Donalda Trumpa umocniła dolara
amerykańskiego. Złoto nieznacznie zareagowało, co oznacza, że
amerykański rynek "odetchnął". Wystrzelił za to kurs bitcoina.

Konfederacja apeluje do premiera o wycofanie się z planu powołania Klicha na kierownika ambasady w USA

Politycy Konfederacji zaapelowali do premiera o wycofanie się z
planu powołania b. szefa MON, senatora Bogdana Klicha (KO) na kierownika
ambasady w USA. Według nich Klich obrażał Donalda Trumpa i czas, gdy
może on zostać prezydentem, to najgorszy moment na wysyłanie Klicha do
Waszyngtonu.

Ceny prądu wstrzeliły – zapalnik inflacyjny odpalony!

PIE: kolejny miesiąc przyniesie wyraźny wzrost inflacji. Energia
wraz z utrzymaniem domu to ponad 20 proc. koszyka inflacyjnego –
Konfederacja Lewiatan

Polska i Litwa ruszają z kluczową dla bezpieczeństwa regionu inwestycją

Polska i Litwa będą miały kolejne połączenie elektroenergetyczne,
które zwiększy bezpieczeństwo dostaw energii do państw bałtyckich.
Zamiast podmorskiego kabla powstanie lądowy most energetyczny. Przetargi
ruszą w 2026 r.

PKO BP: jesienią możliwy wzrost inflacji bazowej do ok. 4 proc.

Trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy
zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr. - ocenili w
poniedziałek ekonomiści PKO BP. Dodali, że w lipcu inflacja może
wzrosnąć o ok. 2 pp.

Konfederacja Lewiatan: w lipcu inflacja przekroczy prawdopodobnie 3,5 proc.

Wszystko wskazuje na to, że w lipcu inflacja przekroczy 3,5 proc. -
ocenił ekspert Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka, odnosząc się do
poniedziałkowych danych GUS. Jego zdaniem skokowy wzrost inflacji od
lipca będzie spowodowany podwyżką cen energii i gazu.

ING BSK: w lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbiją inflację o ok. 1,3-1,5pkt. proc.

Czerwiec był ostatnimi miesiącem, w którym inflacja pozostawała w
granicach dopuszczalnych odchyleń od celu inflacyjnego. W lipcu wzrost
rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt.
proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do
poniedziałkowych danych GUS.

Cypr: Media: rosną obawy o eskalację konfliktu na podzielonej wyspie

Rosną obawy o eskalację konfliktu na podzielonym Cyprze -
zaalarmowała w poniedziałek agencja AP. W tym roku zarejestrowano o 70
proc. więcej niż przed rokiem przypadków naruszenia 180-kilometrowej
strefy buforowej, nadzorowanej przez ONZ i dzielącej wyspę na część
kontrolowaną przez greckich i tureckich Cypryjczyków.

Badanie: 96 proc. pacjentów jest przekonanych o bezpieczeństwie opieki w szpitalu

Zdecydowana większość pacjentów (96 proc.) jest przekonana o
bezpieczeństwie opieki świadczonej w szpitalu - wynika z badania PASAT
OPEN w roku 2023 przeprowadzonym przez Centrum Monitorowania Jakości w
Ochronie Zdrowia.

UE: Valean i Sinkeviczius odeszli z KE, by objąć stanowiska w Parlamencie Europejskim

Komisarz ds. transportu Adina Valean i komisarz ds. środowiska
Virginijus Sinkeviczius poinformowali przewodniczącą Komisji
Europejskiej Ursulę von der Leyen, że postanowili zrezygnować ze
sprawowanych funkcji, aby objąć stanowiska w Parlamencie Europejskim, do
którego zostali wybrani.

Zmiany dla nauczycieli. Oto komu przysługuje wcześniejsza emerytura

Rewolucyjne zmiany w Karcie Nauczyciela. Nowa ustawa z 28 lipca
2023 r. umożliwia wcześniejsze przechodzenie na emeryturę nauczycielom
spełniającym konkretne warunki. Oto co się zmieni od września dla
pracowników oświaty.

Estonia: Premier Kallas podała się do dymisji, zostanie szefową dyplomacji UE

Premier Estonii Kaja Kallas w poniedziałek złożyła dymisję w związku
z planowanym objęciem stanowiska szefowej unijnej dyplomacji -
poinformowała telewizja ERR.

Strefa Gazy: Władze: ponad 71 tys. osób zakażonych wirusowym zapaleniem wątroby

Biuro ds. Mediów Rządowych Strefy Gazy powiadomiło, że od początku
izraelskiej operacji odwetowej po ataku Hamasu z 7 października 2023
roku 71 338 osób zostało zakażonych wirusowym zapaleniem wątroby. Jest
to skutek ciągłego ostrzału infrastruktury cywilnej, w tym medycznej na
tym terytorium.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

8. Policja wyjaśnia sprawę

Policja wyjaśnia sprawę zatrzymania i znieważenia żołnierzy przez grupę młodzieży

Podlaska policja wyjaśnia sprawę zatrzymania przez grupę młodzieży
pojazdu, którym jechali żołnierze. Młodzi ludzie skandowali wulgarne
hasła, jeden z nich miał opluć i oblać piwem jednego z żołnierzy -
poinformował w poniedziałek PAP rzecznik podlaskiej policji Tomasz
Krupa.

Chemiczny gigant tonie w długach. Może okazać się niezbędna kroplówka od państwa

Spółka Azoty w związku z trudną sytuacją finansową spowodowaną
fatalnymi wynikami finansowymi, złamała zasady umowy kredytowej. Kwota
zadłużenia przekracza 9 mld zł. W konsekwencji nawozowy gigant może być
zmuszony skorzystać z pomocy państwa.

Kancelaria Sejmu: uchwały ws. immunitetu posła Romanowskiego zostały w poniedziałek dostarczone do PK

Uchwały dotyczące immunitetu posła Marcina Romanowskiego zostały w
poniedziałek dostarczone do Prokuratury Krajowej - poinformowała
Kancelaria Sejmu. Chodzi o 11 uchwał w sprawie odpowiedzialności karnej
Romanowskiego oraz o jedną uchwałę o wyrażeniu zgody na zatrzymanie i
tymczasowe aresztowanie.

Dobrzyński: trwają czynności w miejscu zamieszkania M. Romanowskiego

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali posła
Marcina Romanowskiego na polecenie Prokuratury Krajowej. W tej chwili
trwają czynności w miejscu zamieszkania Romanowskiego - poinformował PAP
rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński.

PIE: nie spodziewamy się znaczącej poprawy polskiego eksportu w najbliższych miesiącach

Ekonomiści w najbliższych miesiącach nie spodziewają się znaczącej
poprawy polskiego eksportu ze względu na niskie prognozy konsumpcji u
głównych partnerów Polski - wynika z poniedziałkowego komentarza PIE. W
analizie dodali, że wartość eksportu będzie w tym czasie rosła wolniej
od importu.

Lekarze bez Granic: Szpitale w Strefie Gazy są przeciążone i brakuje im wszystkiego

Szpitale w Strefie Gazy albo zostały całkowicie zniszczone w wyniku
walk palestyńskiego Hamasu z izraelską armią albo są maksymalnie
przeciążone – poinformowała PAP w poniedziałek organizacja Lekarze bez
Granic (MSF). Jedynie 13 z 26 szpitali w palestyńskiej półenklawie dalej
funkcjonuje - twierdzi MSF.

NBP: w maju deficyt rachunku bieżącego wyniósł 0,3 mld zł

Saldo rachunku bieżącego w maju br. było ujemne i wyniosło 0,3 mld
zł. W analogicznym miesiącu 2023 r. saldo rachunku bieżącego również
było ujemne i wynosiło 1,2 mld zł – poinformował w poniedziałek Narodowy
Bank Polski.

Hossa przemysłu moto w Polsce właśnie się kończy

Raport AutomotiveSuppliers.pl: mimo rekordowej produkcji pojazdów dobra passa motoryzacji dobiega końca

Wygrana Donalda Trumpa w USA może przełożyć się na spadek PKB strefy euro

Możliwa wygrana Donalda Trumpa budzi duży niepokój w Europie. Rynki
na Starym Kontynencie obawiają się niepewności w relacjach handlowych
oraz wycofania się Waszyngtonu ze współfinansowania bezpieczeństwa
Europy.

Błaszczak: straciliśmy szansę, by realnie wzmocnić polskie wojsko

Zdaniem b. szef MON Mariusza Błaszczaka, straciliśmy szansę, by
realnie wzmocnić polskie wojsko, tak żeby odstraszyć agresora. To co
dzieje się w MON można określić jako bezwład i brak umiejętności
pchnięcia spraw naprzód - ocenił Błaszczak podczas konferencji w Sejmie.

Kolejna
odsłona sporu o ambasadorów. Rząd, bez podpisu prezydenta RP, wysyła na
placówkę w Waszyngtonie B. Klicha. Prawo i Sprawiedliwość sprzeciwia
się tej decyzji

W polskiej polityce ma miejsce kolejna odsłona sporu o ambasadorów.
Rząd, bez podpisu prezydenta RP, wysyła na placówkę w Waszyngtonie
Bogdana Klicha, senatora tej partii i byłego ministra obrony. Prawo i
Sprawiedliwość sprzeciwia się tej decyzji.

Stowarzyszenie „Marsz Niepodległości” znów bez zgody na cykliczną organizację zgromadzeń

Stowarzyszenie „Marsz Niepodległości” ponownie przegrało batalię
prawną ws. uczynienia Marszu zgromadzeniem cyklicznym. W związku z tym
nie uzyskało ono zgody na cykliczne organizowanie zgromadzeń 11
listopada w latach 2024-2026.

Z. Kuszlewicz z leśnej „Solidarności”: Plany rządu dot. lasów mogą doprowadzić do wielkiego krachu

Przewodniczący leśnej „Solidarności”, Zbigniew Kuszlewicz, ostrzega,
że realizacja planów rządu dot. lasów doprowadzi do „wielkiego krachu” w
zakładach drzewnych, w Lasach Państwowych oraz zakładach usług leśnych.
Koalicja 15 października zamierza objąć 20 proc. obszarów leśnych w
kraju zakazem wycinki.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

9. MF: Szacunkowe wykonanie

MF: Szacunkowe wykonanie budżetu państwa w okresie styczeń – czerwiec 2024 r.

Szacunkowe wykonanie budżetu państwa w okresie styczeń - czerwiec
2024 r. w stosunku do ustawy budżetowej na 2024 r. wyniosło: - dochody
303,9 mld zł, tj. 44,5 proc.- wydatki 373,8 mld zł, tj. 43,1 proc.- deficyt 69,9 mld zł, tj. 38,0 proc.Dochody budżetu państwa w okresie styczeń - czerwiec 2024 r. W okresie styczeń - czerwiec 2024 r. dochody budżetu państwa wyniosły
ok. 303,9 mld zł i były wyższe o ok. 33,3 mld zł (tj. 12,3 proc.) w
porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego (270,6 mld zł, tj. 44,8
proc. planu). Dochody podatkowe budżetu państwa wyniosły 272,4 mld zł i były wyższe
w stosunku do wykonania w okresie styczeń - czerwiec 2023 r. o ok. 33,9
mld zł (tj. 14,2 proc.), w tym: - dochody z podatku VAT wyniosły 143,2 mld zł i były wyższe o ok.
24,4 mld zł ( tj. 20,6 proc.) w stosunku do wykonania w okresie styczeń -
czerwiec 2023 r., - dochody z podatku akcyzowego wyniosły 42,0 mld zł i były wyższe o
ok. 2,3 mld zł (tj. 5,9 proc.) w stosunku do wykonania w okresie styczeń
- czerwiec 2023 r., - dochody z podatku PIT wyniosły 40,5 mld zł i były wyższe o ok. 10,8
mld zł (tj. 36,3 proc.) w stosunku do wykonania w okresie styczeń -
czerwiec 2023 r., - dochody z podatku CIT wyniosły 37,0 mld zł i były niższe o ok. 4,2
mld zł (tj. 10,1 proc.) w stosunku do wykonania w okresie styczeń -
czerwiec 2023 r. W okresie styczeń - czerwiec 2024 r. wykonanie dochodów
niepodatkowych wyniosło 31,0 mld zł i było niższe o ok. 0,1 mld zł (tj.
0,5 proc.) w stosunku do wykonania w okresie styczeń - czerwiec 2023 r.

MF szacuje, że deficyt budżetu państwa po czerwcu wyniósł 69 mld 905,9 mln zł

Deficyt budżetu państwa po czerwcu wyniósł 69 mld 905,9 mln zł -
poinformowało w opublikowanych w poniedziałek szacunkach Ministerstwo
Finansów.

MON: służby wyjaśniają sprawę obraźliwych gestów wobec żołnierzy na granicy

Służby wyjaśniają sprawę incydentu, do którego doszło z soboty na
niedzielę, gdy wobec żołnierzy służących na granicy kierowano obraźliwe
gesty i słowa – poinformowało w poniedziałek MON. Szef resortu Władysław
Kosiniak-Kamysz poprosił Prokuratora Generalnego o objęcie tej sprawy
szczególnym nadzorem.

MF: Projekt nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego

Ustawa zakłada zmianę podstawy naliczania dochodów JST z tytułu
udziału w podatku PIT i CIT z podatku należnego na dochody podatników. - Proponuje także zwiększenie bazy naliczania dochodów JST z tytułu
udziału w podatku PIT i CIT o kwoty dochodów z podatku zryczałtowanego
od przychodów ewidencjonowanych.- W ten sposób projektowana ustawa zmniejszy wpływ zmian podatkowych na dochody podatkowe JST.

Podwyżka podatków w 2025 r. Już wszystko jasne, o tyle wzrosną opłaty

Główny Urząd Statystyczny podał, że w okresie od stycznia do końca
czerwca 2024 r. inflacja w ujęciu rok do roku wyniosła 2,7 proc. To
oznacza, że w przyszłym roku podatki i opłaty lokalne nakładane przez
samorządy, których wysokość uzależniona jest od tego wskaźnika, będą
mogły maksymalnie wzrosnąć tylko o tyle.

UE: Minister Siekierski: Ukraina bliska wyczerpania limitu na eksport drobiu

Ukraina jest bliska wyczerpania limitu ilościowego na eksport drobiu
do UE - powiedział w poniedziałek minister rolnictwa Czesław
Siekierski. Po przekroczeniu tego limitu Unia Europejska może z powrotem
nałożyć cła na drób z Ukrainy.

Drastyczny spadek po serii rekordów. W tej branży naszedł koniec dobrej passy

Producenci pojazdów pobili rekord wartości sprzedaży. Zwolnił jednak
eksport. Wszystko przez zastój w elektromobilności – eksport baterii
litowo-jonowych spadł o ponad połowę. Zamknięcie fabryk autobusów
spowodowało i spadek eksportu w tej grupie, i zmniejszenie zatrudnienia.

UE: Nowe sankcje na izraelskich osadników za łamanie praw Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu

Rada UE nałożyła w poniedziałek sankcje na pięć osób i trzy
organizacje związane z izraelskim ruchem osadniczym za poważne i
systematyczne łamanie praw Palestyńczyków na okupowanym Zachodnim Brzegu
Jordanu. Wśród objętych ograniczeniami jest też grupa blokująca pomoc
humanitarną dla Strefy Gazy.

Rusza unijna gra o tron. Polska walczy o kluczowe stanowiska

Pierwsze posiedzenie nowego Europarlamentu odbędzie się 16-19 lipca
2024 r. To wtedy 53 polskich posłów złoży ślubowanie, a następnie
rozpocznie się wybór przewodniczącego i wiceprzewodniczących Parlamentu
Europejskiego. Polska walczy o ważne stanowisko, Ewa Kopacz jest
kandydatką na urząd wiceprzewodniczącej.

Z Niemiec płyną fatalne sygnały. Nasz sąsiad zadłuża się na potęgę

Rząd niemiecki będzie musiał w tym roku dodatkowo wyemitować
obligacje o wartości ok. 11,3 mld euro. Ze względu na niższe, od założeń
budżetowych, wpływy podatkowe konieczne będzie zwiększenie zadłużenia.

W RDS bez porozumienia w sprawie płacy minimalnej; ostateczna decyzja rządu - do 15 września

Radzie Dialogu Społecznego nie udało się w poniedziałek wypracować
wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego
wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma
czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Tą propozycją Tusk wzburzył związkowców. Ministerstwo szykuje nową

Rada Ministrów proponowała, by pensje pracowników budżetówki
wzrosły w przyszłym roku o 4,1 proc. Związkowcy byli tą ofertą oburzeni.
Federacja Przedsiębiorców Polskich poinformowała, że resort finansów
zmienił zdanie i ogłosił, że wskaźnik wzrostu wynagrodzeń będzie wyższy
od zapowiadanego.

Większe podwyżki w budżetówce. "Waloryzacja wynagrodzeń będzie wyższa niż założona"

Po konsultacjach ze stroną społeczną resort finansów zaproponuje
Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze
budżetowej w 2025 r. - poinformował minister finansów Andrzej Domański.

Ministerstwo Finansów i NBP miażdżą kredyt #naStart. "Duże wzrosty cen w krótkim czasie"

Rządowy projekt programu kredytu mieszkaniowego #naStart kierowany
jest wyłącznie do tych, którzy mają wysokie, stałe dochody, oceniają
eksperci z Narodowego Banku Polskiego (NBP) oraz Ministerstwa Finansów.
"Skutkiem ubocznym" programu będzie zwiększenie popytu na nowe
mieszkania, co przełoży się na wzrost cen m2.

Nie do wiary! Ceny OC wzrosły w rok o 29 proc.

Średnia cena obowiązkowej polisy komunikacyjnej OC wzrosła w rok o
28,6 proc. Kierowcy muszą pogodzić się z wyższymi cenami. Za brak OC
grożą dotkliwe kary

Spada eksport i import, ale saldo ciągle na plusie

NBP: w maju deficyt rachunku bieżącego wyniósł 0,3 mld zł.Saldo rachunku bieżącego w maju br. było ujemne i wyniosło
0,3 mld zł. W analogicznym miesiącu 2023 r. saldo rachunku bieżącego
również było ujemne i wynosiło 1,2 mld zł – poinformował w poniedziałek
Narodowy Bank Polski.

Min. A. Domański: Na chwilę obecną resort finansów nie planuje zmiany w podatku akcyzowym od alkoholu

Na chwilę obecną resort finansów nie planuje zmiany w podatku
akcyzowym od alkoholu - poinformował dziennikarzy minister finansów,
Andrzej Domański. Jak wskazał, resort finansów konsultuje z branżami
zmiany w podatku od wyborców tytoniowych i papierosów.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

10. Podatek od nieruchomości.

Przedsiębiorcy alarmują, że zaczną płacić podatek
od: całych linii telekomunikacyjnych, a nawet serwerów komputerowych,
systemów zasilania, a także klimatyzatorów, central wentylacyjnych,
agregatów prądotwórczych, elektrofiltrów, transformatorów, wszystkich
rodzajów zbiorników, silosów, kontenerów, hal namiotowych.
Boją się, że dojdzie do opodatkowania całych linii (ciągów) produkcyjnych, taśmociągów, przenośników. Ich
obawy dotyczą opublikowanego w czerwcu br. projektu nowelizacji
zakładającej m.in. zmiany w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych, w
tym w podatku od nieruchomości. Organizacje przedsiębiorców masowo
zgłaszają swoje zastrzeżenia. Wytykają skrajny profiskalizm oraz liczne
nieścisłości. Podkreślają, że wbrew zapowiedziom Ministerstwa Finansów
drastycznie wzrośnie opodatkowanie majątku przedsiębiorców.

Renta wdowia: nie ma wskaźnika 50 proc. Jest 42,5 proc. emerytury zmarłego współmałżonka [WYLICZENIA]

W
algorytmie obliczania 50% świadczenia dla wdowy albo wdowca pojawia się
renta rodzinna. Przepisy nakazują dokonać takiego przeliczenia:Krok 1 najpierw przeliczamy emeryturę zmarłego na rentą rodzinnąKrok 2 od renty rodzinnej obliczasz 50% (w pierwszym roku wypłat nowego świadczenia stosujesz wskaźnik 15% i 20%)WAŻNE! Ponieważ renta rodzinna wynosi 85%
świadczenia zmarłego (jeżeli do renty rodzinnej uprawniona jest jedna
osoba), to nigdy wdowa nie otrzyma 50% udziału w emeryturze zmarłego
męża.Nowe świadczenie przysługujące każdej wdowie i każdemu wdowcowi niezależnie na wiek, stan zdrowia, sytuację majątkową.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

11. Gdańsk: Nadal trwa akcja

Gdańsk: Nadal trwa akcja gaśnicza magazynu w Nowym Porcie

Nadal trwa akcja gaśnicza magazynu przy ul. Oliwskiej w Nowym Porcie
w Gdańsku, w którym w niedzielę wybuchł pożar - poinformowała Komenda
Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku.

Sondaż dla "Rz": Polacy nie chcą płacić więcej szefom rządowych resortów

Polacy nie chcą płacić więcej szefom rządowych resortów - wynika z
sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Gazeta przypomina, że o
wynagrodzeniach ministrów zrobiło się głośno, gdy Radosław Sikorski
ujawnił, że jako minister spraw zagranicznych dostaje „na rękę” 13 398
zł.

Sektor energii: zmiany w podatkach lokalnych grożą podwyżkami dla odbiorców

Liczne organizacje sektora energii ostrzegają, że proponowane przez
Ministerstwo Finansów zmiany w podatkach lokalnych przełożą się na
wzrost obciążenia przedsiębiorstw energetycznych podatkiem od
nieruchomości i w efekcie wzrostem cen dla odbiorców energii.

W USA planują "największą operację" w historii kraju

Partia Republikańska przyjęła program na zbliżające się wybory w
USA. Wśród obietnic znalazło się m.in. przeprowadzenie "największej
operacji deportacji" w historii kraju, "przywrócenie pokoju w Europie" i
cła na wszystkie produkty spoza Stanów Zjednoczonych.

Rewolucja w podatku od nieruchomości. Chodzi o setki milionów złotych

Ministerstwo Finansów bierze się za majątki firm? Nowy pakiet ustaw,
zmieniający m.in. zasady naliczania podatku od nieruchomości, mocno
wydrenuje kieszenie przedsiębiorców. Resort finansów uspokaja, że to nie
jest ostateczna wersja przepisów i że nie takie były intencje.

"Rzeczpospolita": Małe sklepy wymierają

Tylko w sześć miesięcy tego roku w Polsce zlikwidowano 1,6 tys.
sklepów, a 5,2 tys. zawiesiło działalność. Będzie jeszcze gorzej, bo
szybko rosną koszty energii i płac – uważają cytowani we wtorkowym
wydaniu "Rzeczpospolitej" eksperci.

Alkohol na stacjach paliw: handel krytykuje plany rządu

Apel o wsłuchanie się w głos rynku skierowała do rządzących Polska
Izba Handlu. PIH alarmuje, że ograniczenia w sprzedaży alkoholu
przyniosą reperkusje.

Wykidajło Giertycha. "Adam Bodnar został ograny przez Donalda Tuska i Romana Giertycha jak dziecko"

Adam Bodnar został ograny przez Donalda Tuska i Romana Giertycha jak
dziecko. A potem uznał, że sam tego chciał. Dlaczego? Bo Tusk
potrzebował profesora prawa, byłego rzecznika praw obywatelskich jako
idealnej przykrywki do robienia czystek w sądach, prokuraturach
i administracji jednostek wymiaru sprawiedliwości. Jednocześnie
Bodnarowi zainstalowano kogoś, kto narzuca mu zadania, mobilizuje,
radykalizuje i kontroluje. Czyli mamy powtórkę z czasów PRL
z sekretarzem PZPR w roli głównej. W niej obsadzono teraz
Romana Giertycha. Obecny premier nie chciał zrobić ministrem
sprawiedliwości i prokuratorem generalnym samego Giertycha, bo byłoby
to politycznie kosztowne. Ale praktyka wygląda tak, jakby
to on wyznaczał cele, które potem realizuje Bodnar. W dodatku minister
sprawiedliwości daje się szantażować, że jeśli nie będzie radykalny
i skuteczny, to zostanie zastąpiony przez kogoś innego. To oczywiście
mało prawdopodobne, bo potwierdzałoby porażkę i premiera, i jego
ministra, ale Adam Bodnar jest na tyle niedoświadczony w polityce,
że kupuje podsuwane mu plotki i przecieki, których celem jest tylko
urabianie i ugniatanie ministra sprawiedliwości na potrzeby obecnego,
rewolucyjnego etapu sprawowania władzy (czystki, zemsta, odwet,
nieliczenie się z prawnymi, w tym konstytucyjnymi ograniczeniami).Przypadek Adama Bodnara jest klasycznym przykładem zamienienia profesora
niezguły w radykała z barykady. A radykalizm sprawia, że osłabiają się
zdolności krytyczne i analityczne, przez co profesor prawa faktycznie
stał się pacynką w rękach bezwzględnego adwokata i jego politycznego
patrona, czyli Donalda Tuska. A wręcz sprawia wrażenie, jakby był
wykidajłą Romana Giertycha, który sam nie może i nie chce robić wielu
rzeczy, mimo że kieruje „zespołem ds. rozliczeń PiS”.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

12. Idą cięcia. "Demontaż państwa

Pieniędzy nie ma, bo Tusk nie zamierza ich szukać. Zatrzymuje dochodowe inwestycje i wszystko tnie. Demontaż państwa PiS doskonale widać na przykładzie programów
rozwojowych, takich jak CPK. Lotniska prawdopodobnie nie będzie, a jeśli
nawet, to powstanie w bardzo okrojonej skali. Z linii kolejowych, które
miały wreszcie połączyć i zintegrować ze sobą całą Polskę, pozostały
tylko te łączące największe miasta.Demontaż państwa PiS jest więc w istocie demontażem państwa
zmierzającego do dobrobytu i bezpieczeństwa. Pod rządami Tuska czeka nas
kurs przeciwny, w stronę ubóstwa i niestabilności. Dotknie to przede
wszystkim polską prowincję, gdzie już dziś masowo znikają miejsca pracy,
a wkrótce może dojść do tego likwidacja szpitali, szkół oraz
transportu. Gdy dorzucimy jeszcze wysokie ceny energii i obłąkane
przepisy związane z Zielonym Ładem, to zarysuje się przed nami wizja
gwałtownego regresu cywilizacyjnego Polski.

UE: Komisja Europejska nie pojedzie do Budapesztu

Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen,
zdecydowała, że komisarze nie pojadą w ramach zwyczajowej wizyty Komisji
Europejskiej na Węgry, które sprawują od lipca przewodnictwo w UE -
poinformował w poniedziałek rzecznik KE, Eric Mamer. To odpowiedź na
wizytę premiera Viktora Orbana m.in. w Moskwie.  

Schrony w Polsce to fikcja

W Polsce brakuje schronów dla ludności cywilnej, dlatego rząd
przygotowuje tzw. ustawę schronową. Ta sprawi, że piwnice i garaże
nowych budynków mieszkalnych będą także miejscem ochrony ludności.
Według deweloperów przepisy wpłyną na ceny mieszkań.
Ostatnie miesiące upłynęły pod znakiem inflacji mieszczącej się w celu Narodowego Banku Polskiego. NBP
powinien się starać, by inflacja wynosiła 2,5 proc. Dopuszczalne są
odchylenia o 1 pkt proc. w górę i w dół. Analitycy wskazują jednak, że
za sprawą częściowego odmrożenia cen energii w lipcu będziemy mieć
gwałtowne przyśpieszenie inflacji.

W 2023 r. 9,5 proc. całej populacji Unii Europejskiej nie było stać, aby co drugi dzień zjeść posiłek zawierający mięso, ryby lub ich wegetariański odpowiednik – wynika z danych Eurostatu. To więcej o 1,2 punktu procentowego niż rok wcześniej. Biorąc pod uwagę osoby zagrożone ubóstwem sytuacje jest jeszcze bardziej poważna. W 2023 r. udział osób mających problem z zakupem porządnego posiłku w grupie osób zagrożonych ubóstwem wzrósł w porównaniu do poprzedniego roku o 2,6 p.p. Dane Eurostatu pokazują, że w Polsce, przynajmniej w ostatnim roku, skrajna bieda maleje. W grupie najbiedniejszych Polaków, tych zagrożonych ubóstwem, 9,6 proc. osób nie było stać na posiłek z mięsa czy ryb co drugi dzień w 2023 r., podczas gdy rok wcześniej było to 10,2 proc. Natomiast w całej populacji w 2023 r. odsetek ten był na poziomie 3,5 proc., a rok wcześniej wynosił 4,1 proc.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

13. Zmiany w podatkach uderzą w

Zmiany w podatkach uderzą w projekt elektrowni atomowej? Mamy stanowisko PEJ

Od jednoznacznego przesądzenia wątpliwości definicyjnych w zakresie
pojęć takich jak "budynek", "budowla" czy "trwałe związanie z gruntem"
uzależniona jest ocena skutków projektu ustawy dla przedsięwzięcia
budowy elektrowni jądrowej- poinformowała nas spółka Polskie Elektrownie
Jądrowe.

UE nałożyła sankcje na izraelskich osadników za naruszenia praw człowieka wobec Palestyńczyków

Unia Europejska objęła sankcjami izraelskich osadników na okupowanym
Zachodnim Brzegu i we Wschodniej Jerozolimie, a także aktywistów
blokujących pomoc humanitarną dla Strefy Gazy. Powodem tych decyzji są
naruszenia praw człowieka wobec Palestyńczyków.

Skokowy wzrost opłat za emisje CO2. Wszyscy zapłacimy znacznie więcej

W 2027 lub 2028 roku ma zostać uruchomiony system handlu emisjami
CO2 z transportu i budynków, tzw. ETS2. Według prognoz w pierwszych
latach funkcjonowania systemu ceny znajdą się powyżej poziomu 50 euro za
tonę CO2, ale już od 2031 r. należy spodziewać się ich wzrostu do około
210 euro.

Parlament Europejski wybrał przewodniczącą

Parlament Europejski w Strasburgu we wtorek wybrał Robertę Metsolę
na przewodniczącą. Maltanka obejmie tę funkcję na następne dwa i pół
roku. Będzie to jej druga kadencja na tym stanowisku.

Z gazem, nożem i pałką poszedł do ministerstwa. Interweniowała policja

Akcja policji w Warszawie. Do budynku Ministerstwa Rodziny, Pracy i
Polityki Społecznej wszedł Białorusin. W torbie, którą miał przy sobie,
trzymał "niebezpieczne przedmioty" - gaz, pałkę, nóż i broń hukową.
Interweniowała stołeczna policja.

CBA zatrzymało podejrzanego w sprawie o wyłudzenie 800 tys. z NCBiR

Funkcjonariusze Delegatury CBA w Szczecinie zatrzymali mężczyznę
działającego w zorganizowanej grupie przestępczej, która za pomocą
fikcyjnych faktur wyłudziła unijne dofinansowanie z Narodowego Centrum
Badań i Rozwoju.

UE: Kraje członkowskie zaakceptowały zmiany w polskim KPO

Ministrowie finansów krajów UE we wtorek zaakceptowali zmiany w
Krajowym Planie Odbudowy (KPO) zaproponowane przez rząd Polski. Teraz
Polska może formalnie złożyć wnioski o kolejne płatności. Ministra
funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz
zapowiedziała je na wrzesień.

Rząd Tuska hojny dla samorządów, oszczędza na wojsku

W budżecie państwa na koniec czerwca br. odnotowano 69,91 mld zł deficytu, co oznacza wykonanie 38 proc. planu na cały rok
Tylko Kosiniak-Kamysz jako prezes koalicyjnego PSL ma u siebie w resorcie agenta specjalnego.
Wobec Szymona Hołowni nie było to potrzebne, gdyż nie jest
on w rządzie. A drugi wicepremier, Krzysztof Gawkowski z Lewicy, nie
musi być kontrolowany, podpuszczany i upokarzany, gdyż sam zna miejsce
w szeregu i jest wobec Donalda Tuska stuprocentowo lojalny,
a nawet bardziej. To rzecznik prasowy premier Ewy Kopacz – Cezary Tomczyk. A nawet osoby
nie interesujące się zbyt głęboko polityką wiedzą, że rzecznikiem
premier Kopacz mógł być tylko ktoś nie stanowiący dla niej konkurencji,
gdy chodzi o przedstawianie polityki jej rządu. Mówiąc brutalnie, nie
mógł to być nikt od Ewy Kopacz mądrzejszy. I choć znalezienie kogoś
takiego nie było proste, jednak się znalazł i był to właśnie Cezary
Tomczyk. Wiedząc to, łatwiej można zrozumieć, dlaczego uczynienie
Tomczyka rewizorem i kontrolerem Kosiniaka-Kamysza, jest dla
wicepremiera tak upokarzające.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

14. Rząd przyjął projekt ustawy

Rząd przyjął projekt ustawy podwyższającej sumy gwarancyjne w ubezpieczeniach

Rząd przyjął projekt ustawy, której celem jest podwyższenie sum
gwarancyjnych w ubezpieczeniach - poinformowała we wtorek Kancelaria
Prezesa Rady Ministrów. Przyjęta regulacja zakłada, że osoby poszkodowane będą mogły dochodzić
odszkodowania z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy
pojazdów mechanicznych w miejscu ich zamieszkania lub siedziby, nawet
jeśli ubezpieczyciel jest niewypłacalny. "Te zadania zostały przypisane
Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu" - podano.

Kredyt na start z nowymi limitami i zasadami. Ministerstwo odsłania karty

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało nowe założenia
projektu "Kredytu na start". Najważniejszą nowością jest to, że limity
dochodów uprawniające do korzystania z dopłat mają być płynne. Jeśli uda
się przeprowadzić całe postępowanie legislacyjne, jest szansa, że
wejdzie w życie od 15 stycznia 2025 r. Program ma obowiązywać do końca
2027 r.

Projekt: w latach 2024-2025 ma zostać udzielonych łącznie ok. 100 tys. kredytów naStart

Rządowy Fundusz Mieszkaniowy przeznaczy na dopłaty kwotę
umożliwiającą udzielenie w latach 2024-2025 łącznie ok. 100 tys.
kredytów naStart o średniej wartości 410 tys. zł - wskazano w ocenie
skutków regulacji do opublikowanego we wtorek projektu ustawy w tej
sprawie.

Obligacje BGK za ponad 1 mld zł dopuszczone do obrotu na giełdzie w Luksemburgu

Bank Gospodarstwa Krajowego poinformował, że 16 lipca 2024 r.
dopuszczone zostały do obrotu na rynku regulowanym giełdy w Luksemburgu
wyemitowane obligacje średnioterminowe o wartości 250 mln euro.

Niemieccy politycy chcą ratować unijne hutnictwo. Powstał nowy plan

Jeżeli Unia Europejska chce mieć własną stal, musi zadbać o swój
przemysł, a nie wypychać go za granicę przez zaostrzanie regulacji.
„Europejski Pakt Stalowy” ma być podstawą stworzenia warunków
ekonomicznych i ram regulacyjnych do zatrzymania uciekającej z UE
produkcji stali.

Borrell: rakieta, która zestrzeliła 10 lat temu samolot pasażerski należała do Rosji

Dowody jasno wskazują, że system rakietowy ziemia-powietrze Buk,
użyty do zestrzelenia 10 lat temu nad Ukrainą samolotu linii Malaysia
Airlines (lot MH17), należał bez wątpienia do sił zbrojnych Federacji
Rosyjskiej - napisał szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

Rzecznik KE: bojkot Węgier nie obejmie nieformalnego szczytu w Budapeszcie

Komisja Europejska nie planuje zbojkotować nieformalnego szczytu
organizowanego przez węgierską prezydencję w Budapeszcie 8 listopada -
poinformował we wtorek rzecznik tej instytucji Stefan de Keersmaecker.
Bojkot obejmie jedynie spotkania na szczeblu ministerialnym.

Projekt rozdzielający funkcje szefa MS i Prokuratora Generalnego - w wykazie prac rządu

Projekt rozdzielający funkcje Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora
Generalnego został wpisany do wykazu prac legislacyjnych rządu. Rada
Ministrów ma go przyjąć jeszcze w tym roku - poinformował we wtorek
resort sprawiedliwości.

PK: wobec braku wątpliwości prokuratura nie występowała do Rady Europy o opinię ws. immunitetu Romanowskiego

Immunitet Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy nie ma
zastosowania ws. śledztwa dot. Marcina Romanowskiego - tak uznał
samodzielnie prokurator, na podstawie przepisów regulujących status
Rady; wobec braku wątpliwości prokuratura nie występowała o opinię do RE
- poinformował rzecznik PK Przemysław Nowak.

Szef MS zdecydował o niezależnym zbadaniu sprawy immunitetu członków Zgromadzenia Parlamentarnego RE

Szef MS Adam Bodnar zdecydował o niezależnym zbadaniu kwestii
funkcjonowania immunitetu członków Zgromadzenia Parlamentarnego RE, bez
powiązania z analizami w tej sprawie Prokuratury Krajowej -
poinformowało we wtorek Ministerstwo Sprawiedliwości.

Nowy wielki projekt górniczy dostał zielone światło. Takiej kopalni w Europie jeszcze nie było

Grupa górnicza Rio Tinto będzie miała przywróconą przez rząd Serbii
koncesję na budowę kopalni i eksploatację pokładów litu. W minionym
tygodniu pozytywną decyzję w ten sprawie wydał sąd apelacyjny w
Belgradzie.

Byłe władze zakładów Bumar-Łabędy z zarzutami. Chodzi o czołgi Leopard i 38 mln zł

Według katowickiej prokuratury ówczesny zarząd i rada nadzorcza
Zakładów Mechanicznych Bumar-Łabędy w Gliwicach w 2015 roku dopuścili
się działania na szkodę spółki w związku z przygotowaniem i podpisaniem
umowy na modernizację czołgów Leopard. Szkoda ta ma wynosić co najmniej
38 mln zł. Polska Grupa Zbrojeniowa, do której należy gliwicka spółka,
nie komentuje sprawy.

Zarząd PZU bez absolutorium za doskonały rok dla spółki?

RN PZU rekomenduje nieudzielenie absolutorium członkom zarządu z wykonania obowiązków w 2023 r. Jak podano, uzasadnieniem są informacje zebrane przez spółkę oraz
przez podmioty zewnętrzne (firmy doradcze oraz kancelarie prawne) wraz
z kwalifikacją prawną i ekonomiczną tych informacji dokonaną przez
podmioty zewnętrzne wskazujące na nieprawidłowości mające miejsce w PZU
w 2023 roku. Przypomnijmy, że 28 czerwca agencja Fitch
Ratings podniosła perspektywę ratingu dla Grupy PZU (PZU SA, PZU Życie
SA oraz TUW PZUW) ze stabilnej na pozytywną, wskazując m.in. „na dobre
wyniki operacyjne w 2023 r. i w pierwszym kwartale 2024 r., a także
solidną pozycję kapitałową i znaczące bufory kapitałowe nawet
w skrajnych scenariuszach stress testów
”.

Procedura nadmiernego deficytu. Kiedy decyzja Brukseli?

Źródła: w przyszłym tygodniu decyzja ws. procedury nadmiernego deficytu wobec Polski. Decyzja zatwierdzająca objęcie Polski i sześciu innych krajów
UE procedurą nadmiernego deficytu zostanie podjęta w przyszłym tygodniu
pisemnie - poinformowały we wtorek PAP źródła unijne. Rekomendacje
dotyczące tego, jak wyjść z procedury, Komisja Europejska
opublikuje w listopadzie.

Są zgody korporacyjne na tunel Kolei Dużych Prędkości pod Łodzią, koszt to 2,8 mld zł

Spółka CPK uzyskała już wszystkie zgody korporacyjne na ogłoszenie
przetargu na tunel Kolei Dużych Prędkości pod Łodzią; koszt projektu to
2,8 mld zł - poinformowali we wtorek pełnomocnik rządu ds. CPK Maciej
Lasek i wiceminister infrastruktury Paweł Malepszak.

Niemiecki potentat FlixTrain pcha się na polskie tory!

Czyżby na polskich torach miało niebawem nastąpić transportowe
trzęsienie ziemi? Niewykluczone, pracuje nad tym niemiecki gigant –
koncern Flix

Inflacja bazowa – lekka korekta w dół

NBP: inflacja bazowa w czerwcu br. wyniosła 3,6 proc.

Narodowy Bank Polski we wtorkowym komunikacie poinformował,
że inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła
3,6 proc. wobec 3,8 proc. miesiąc wcześniej, inflacja bazowa liczona
po wyłączeniu cen administrowanych (podlegających kontroli państwa)
wyniosła 2,5 proc. wobec 2,4 proc. miesiąc wcześniej, inflacja bazowa
liczona po wyłączeniu cen najbardziej zmiennych wyniosła 3,3 proc.
w porównaniu do 3,1 proc. miesiąc wcześniej, a tzw. 15-proc. średnia
obcięta, która eliminuje wpływ 15 proc. koszyka cen o najmniejszej
i największej dynamice, wyniosła 3,1 proc. wobec 3,0 proc.
miesiąc wcześniej.

W czerwcu – według GUS – inflacja wyniosła 2,6 proc., podczas gdy w maju było to 2,5 proc.


Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

15. Lotnisko Warszawa-Modlin

Lotnisko Warszawa-Modlin zakłada rozbudowę do przepustowości 7-8 mln pasażerów rocznie

Lotnisko Warszawa-Modlin zakłada rozbudowę infrastruktury do
przepustowości 7-8 mln pasażerów rocznie w roku 2029 - poinformowano w
sprawozdaniu rocznym Portu Lotniczego Warszawa-Modlin.

Ekonomista: środki z KPO trafią do polskiej gospodarki w 2025 roku

Środki z KPO realnie trafią do polskiej gospodarki w 2025 roku -
ocenił w rozmowie z PAP prof. Mariusz Andrzejewski z Uniwersytetu
Ekonomicznego w Krakowie. Dodał m.in., że poprawią one kondycję
finansową firm.

Nowe okręty dla Marynarki Wojennej. Bałtyk nie będzie dla nich zbyt płytki

Korea Południowa oferuje Polsce nie tylko czołgi i artylerię, ale
także okręty podwodne, które moglibyśmy kupić w programie Orka. WNP.PL
rozmawia z Seongwoo Parkiem, wiceprezesem Międzynarodowego Działu
Biznesu w firmie Hanwha Ocean.

Były wicepremier ostrzega. Potrzebujemy błyskawicznej zmiany, a rząd zwleka

Pytania do rządu, które Janusz Steinhoff formułował w wiosennym
numerze "Nowego Przemysłu", niestety, pozostają aktualne. Czas ucieka,
a istotne problemy polskiej gospodarki nie znalazły się na liście
rządowych  priorytetów.

W. Brytania: Szef MSZ odbierze w imieniu premiera nagrodę Chatham House

Szef MSZ Radosław Sikorski udaje się w środę z wizytą do Londynu.
Odbierze w imieniu premiera Donalda Tuska nagrodę Chatham House, czyli
Królewskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Tusk otrzymał nagrodę "w
uznaniu niezachwianego zaangażowania w przywracanie demokracji w
Polsce".

"Puls Biznesu": PAIH tnie zagraniczną sieć

Skurczyła się liczba pracowników, którzy pomagają polskim
przedsiębiorcom za granicą, bo PAIH nie stać na utrzymanie biur –
czytamy w środowym „Pulsie Biznesu”. Przybywa jednak zatrudnionych w
centrali i krajowych placówkach.

Mec. Lewandowski: sprawa posła Romanowskiego powinna być nauczką

Pisanie na zlecenie organów politycznych opinii, które mają
uzasadniać łamanie prawa, jest przestępstwem - ocenił pełnomocnik posła
PiS Marcina Romanowskiego mec. Bartosz Lewandowski. Ta sprawa powinna
być nauczką - podkreślił. Zapowiedział też, że zostanie złożone
zażalenie na zatrzymanie Romanowskiego.

Prokuratura wnioskuje o areszt dla posła M. Romanowskiego, mimo że chroni go międzynarodowy immunitet

Przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy potwierdza,
że poseł Marcin Romanowski jest objęty immunitetem i powinien być
natychmiast wypuszczony z aresztu. W środę rano sąd podejmie decyzję w
sprawie wniosku prokuratury o areszt dla polityka Suwerennej Polski. 

Sejmowa komisja wznowiła prace nad przepisami reformującymi TK

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka wznowiła prace nad
projektem ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Propozycja zakłada, że moc
prawną utraciłyby trzy obecnie obowiązujące ustawy odnoszące się do
funkcjonowania Trybunału, m.in. o statusie sędziów oraz organizacji i
trybie postępowania.

Europosłowie PiS wręczyli szefowej KE raport o stratach Polski poniesionych podczas II wojny światowej

Europosłowie Prawa i Sprawiedliwości wręczyli szefowej Komisji
Europejskiej raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku
agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej.

Szwecja przystąpi do Europejskiej Prokuratury

Szwecja w środę dołączy do Europejskiej Prokuratury (EPPO). Ogółem
do tego organu zajmującego się nadużyciami unijnych funduszy i ściganiem
zorganizowanych grup przestępczych będą teraz należeć 24 państwa
członkowskie. Polska dołączyła jako 23. kraj.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

16. Inflacja w Polsce w górę.

Inflacja
HICP w Polsce wyniosła 2,9% r/r w czerwcu 2024 r. wobec 2,8% r/r
inflacji miesiąc wcześniej i 11% rok wcześniej, szacuje unijny urząd
statystyczny Eurostat. W ujęciu miesięcznym wskaźnik wzrósł o 0,1%. W całej UE inflacja HICP wyniosła w czerwcu 2,6% r/r wobec 2,7% r/r w poprzednim miesiącu.

Rząd pracuje nad projektem w sprawie waloryzacji rent i emerytur w 2025 r.

W wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano w środę informację o
projekcie rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika
waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten
pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Izrael: Minister obrony: działania armii umożliwiły porozumienie w sprawie uwolnienia zakładników

Izraelski minister obrony Joaw Galant powiedział w trakcie rozmowy
telefonicznej z szefem Pentagonu, Lloydem Austinem, że operacje wojskowe
w Strefie Gazy stworzyły warunki umożliwiające zawarcie umowy o
uwolnieniu izraelskich zakładników, uprowadzonych w ubiegłym roku przez
Hamas - podały w środę władze Izraela.

Konfederacja Lewiatan: ponad 30 organizacji apeluje do MKiŚ o pilne konsultacje dot. aktualizacji KPEiK

Ponad 30 organizacji zaapelowało do resortu klimatu i środowiska o
pilne przeprowadzenie konsultacji publicznych w sprawie aktualizacji
Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu - poinformowała w środę
Konfederacja Lewiatan, przypominając, że termin aktualizacji KPEiK minął
30 czerwca br.

Rezydenci: nie podejmujcie pracy na nowo utworzonych kierunkach lekarskich

Apelujemy do osób, które zamierzają podjąć pracę na nowo utworzonych
kierunkach lekarskich, żeby nie legitymowały nieodpowiedniej jakości
kształcenia lekarzy – powiedział w środę przewodniczący Porozumienia
Rezydentów Sebastian Goncerz.

Sawicki (PSL-TD) o decyzji sądu ws. Romanowskiego: prokuratura obnażyła swoje niekompetencje

Prokuratura zwyczajnie obnażyła swoje niekompetencje albo świadomą
intencję, żeby sprawą grać, a nie sprawę rozwiązać - ocenił w środę w
rozmowie z PAP poseł Marek Sawicki (PSL-TD) odnosząc się do decyzji sądu
o odmowie aresztu dla posła Marcina Romanowskiego.

Europoseł Kamiński: złożyłem skargę do ETPCz ws. zastosowania wobec mnie tortur

Europoseł Mariusz Kamiński (PiS) poinformował na konferencji
prasowej w Strasburgu, że złożył skargę do Europejskiego Trybunału Praw
Człowieka (ETPCz) w spawie zastosowania wobec niego tortur. Dodał, że
Trybunał w najbliższych miesiącach wypowie się na ten temat.

SKW zawiadamia prokuraturę ws. Mariusza Błaszczaka

Szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego złożył w środę w prokuraturze
zawiadomienie o podejrzeniu popełnieniu przestępstwa przez byłego
ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Chodzi o odtajnienie
przez Błaszczaka części dokumentu planu użycia Sił Zbrojnych
Rzeczypospolitej Polskiej "Warta".

Rośnie pesymizm konsumentów. To ma być motor gospodarki?

W lipcu nastąpiło wyraźne pogorszenie zarówno obecnych, jak i przyszłych nastrojów konsumenckich, badanych przez GUS


Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

17. Po I półroczu deficyt


Po
I półroczu deficyt budżetowy wynosi już blisko 70 miliardów złotych. W
poprzednim roku wyniósł on zaledwie 12,7 miliardów złotych

Wyraźnie niższe niż planowano dochody budżetowe po I półroczu, powinny
ministra finansów niepokoić w najwyższym stopniu, także dlatego,
że od początku 2024 roku mamy do czynienia w Polsce z wyraźnym
przyspieszeniem wzrostu gospodarczego. Przypomnijmy, że jak wynikało
z komunikatu GUS, PKB w I kwartale 2024 roku wzrósł o 1,9 proc.,
a w II kwartale ten wzrost był jeszcze wyższy i zdecydowanie przekroczył
2 proc. PKB, dla porównania w 2023 roku, PKB wzrósł tylko o 0,2 proc.,
a więc był 10-krotnie niższy, a w pierwszych dwóch kwartałach ubiegłego
roku, był wręcz ujemny i wyniósł odpowiednio -0,8 proc. i -0,5 proc.
PKB. Mimo tak wyraźnie wyższego poziomu wzrostu PKB w tym roku dochody
budżetowe rosną zdecydowanie słabiej, niż w poprzednim roku (tylko jak
wspomniałem wyżej o 12 proc.), a to z coraz większym prawdopodobieństwem
oznacza, że nie ma już możliwości osiągnięcia dochodów budżetowych
na koniec roku na poziomie 683 mld zł.
Członkowie kierownictwa warszawskich sądów, których
dotyczyło posiedzenie, nie zostali wysłuchani, a nie zapewniono
im jednocześnie realnej możliwości złożenia stosownych wyjaśnień.
Działanie w pośpiechu, w oderwaniu od standardów związanych z potrzebą
doręczenia zawiadomienia w odpowiedniej formie i w terminie
umożliwiającym realny udział zainteresowanych, nieuwzględnienie
usprawiedliwień oraz zaświadczeń o niezdolności do pracy, wskazuje
na dążenie członków Kolegium do realizacji woli politycznej Ministra
Sprawiedliwości „za wszelką cenę”— podkreślono w komunikacie, podsumowując:Należy
przy tym pamiętać, że na dzień 25 lipca 2024 r. wyznaczono kolejny
termin rozprawy Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zbadania zgodności
z konstytucją procedury odwołania prezesa sądu (K 2/24). Wskazane wyżej
działania i uchybienia wskazują na nieprzestrzeganie elementarnych zasad
obowiązujących w demokratycznym państwie prawnym, wbrew zasadzie
praworządności rule of law. Nie można zgodzić się na działania, które
naruszają w sposób oczywisty i rażący reguły praworządności,
konstytucyjnej zasady podziału władzy oraz niezależności sądów, tym
samym uznać opinii z dnia 15 lipca 2024 r. oraz decyzji po niej wydanych
za legalne i skuteczne prawnie.

Cyklofrenia Donalda Tuska. Polska jest zakładniczką obsesji opętanego nienawiścią polityka  


Siedem miesięcy rządów Donalda Tuska wystarczy, aby sporządzić kalendarz według specyficznego, ale dużo mówiącego klucza. Tym kluczem jest hasło „Tusk się wściekł”. Częściej ono już śmieszy niż jest brane poważnie, ale nie można go całkiem zlekceważyć. Ono dużo mówi o postępowaniu i motywacjach człowieka, który rządzi dzisiaj Polską.Przypomnijmy nieodlegle słowa Adama Bodnara, że nie wyobraża sobie siłowych rozwiązań w sprawie KRS. Niedługo po tej wypowiedzi Warszawę odwiedził kanclerz Olaf Scholz celem konsultacji, które zakończyły się kompromitującą Tuska klapą (jak ujęły to niemieckie media). Było to 2 lipca. Co wydarzyło się dzień później, 3 lipca? Otóż siłowe rozwiązanie w KRS, czyli wejście policji i rozprucie szaf pancernych.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

18. Bodnar: wstrzymano płatności

Bodnar: wstrzymano płatności dla fundacji, które mogły nieprawidłowo wydawać środki z FS

Decyzja o wstrzymaniu płatności dla fundacji, co do których były
wątpliwości, czy prawidłowo wydatkowały środki z Funduszu
Sprawiedliwości zapadła w styczniu; w ten sposób zaoszczędziliśmy część
środków - podkreślił w środę minister sprawiedliwości Adam Bodnar.

Rząd szykuje rewolucję na Odrze. Koniec wielkich inwestycji?

Rząd szykuje zmiany w specustawie odrzańskiej. Chce m.in.
zrezygnować z budowy obiektów hydrologicznych. Jego zdaniem, niezbędne
są pilne działania naprawcze umożliwiające jak najszybsze
samooczyszczenie wód.

Gorąco wokół projektu rozwoju kolei w Polsce. "Gospodarcza zdrada stanu"

Przedstawienie zarysu rozwoju kolei w Polsce w perspektywie lat
2035-40 wywołało burzę w sieci. Koncepcję wiceministra infrastruktury
Piotra Malepszaka ostro krytykuje m.in. Mikołaj Wild, były prezes spółki
CPK. Ma ona też i swoich obrońców.

Polsce przyznano 2,1 mld zł z instrument Łącząc Europę (CEF)

Na projekty transportowe Polsce przyznano 2,1 mld zł z unijnego
instrumentu Łącząc Europę (CEF) - poinformowało w środę Ministerstwo
Infrastruktury. Najwięcej, bo ponad 1,7 mld zł przyznano na polskie
projekty kolejowe.

Minister: PKP Cargo nie ma prawa upaść i nie upadnie

Spółka PKP Cargo nie ma prawa upaść i nie upadnie, jest zbyt ważna -
zapewnił w środę dziennikarzy minister infrastruktury Dariusz Klimczak.
Firma ta może tylko wchodzić na dobre tory i każdy krok idzie w tym
kierunku - dodał.

Bartmiński: rozwijanie segmentu kurierskiego oraz usług finansowych w planie transformacji Poczty Polskiej

Rozwijanie segmentu kurierskiego oraz usług finansowych, takich jak
przekazy pieniężne i transfer gotówki, to elementy planu transformacji
Poczty Polskiej – poinformował w środę w wiceminister aktywów
państwowych, Jacek Bartmiński. Zapewnił, że placówki pocztowe nie będą
likwidowane.

Podatek od fotowoltaiki? Tania energia 10 razy droższa

Nowy podatek ma objąć fotowoltaikę, w tym panele słoneczne i magazyny energii - tak planuje rząd

Pełczyńska-Nałęcz: VAT od KPO pozostaje po stronie samorządów

VAT od inwestycji z grantów z KPO nie jest kosztem kwalifikowanym i
pozostaje po stronie samorządów - powiedziała w środę szefowa MFiPR
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz na spotkaniu dot. współpracy rządu i
samorządu w realizacji polityk i instrumentów rozwojowych.

Elon Musk podjął kluczową decyzję ws. swoich firm

Miliarder i założyciel firm technologicznych Elon Musk zapowiedział,
że przeniesie siedzibę SpaceX z Hawthorne w Kalifornii do Starbase w
Teksasie, a platformę mediów społecznościowych X z San Francisco do
Austin, poinformowała CNN.

Państwowe spółki zrzucą się na obronę cywilną. Rząd spieszy się z nowym prawem

Toczą się prace nad jedną z najważniejszych dla bezpieczeństwa kraju
ustaw - o ochronie ludności i obronie cywilnej. Ma ona usystematyzować i
uporządkować kwestie związane z obroną cywilną, która w Polsce w
zasadzie nie istnieje. Zgodnie z zapowiedzią szefa resortu spraw
wewnętrznych, mogłaby ona trafić do Sejmu jeszcze w lipcu.

Białoruś: Od 19 lipca Mińsk wprowadzi ruch bezwizowy dla obywateli 35 krajów europejskich

Od 19 lipca Białoruś wprowadzi (czasowo) ruch bezwizowy przez
przejścia drogowe i kolejowe dla obywateli dodatkowych 35 krajów
europejskich – powiadomiły media oficjalne, powołując się na MSZ w
Mińsku.

Prezent od Morawieckiego. Oto ile kosztują darmowe badania 40-latków

Mijają trzy lata od inauguracji programu "Profilaktyka 40 plus", w
ramach którego można wykonać badania. Polacy za ten pakiet nie płacą,
ale dla NFZ ta usługa nie jest darmowa. Najbardziej kosztowne jest
wykonanie badania PSA.

Sąd UE: KE powinna była zapewnić większy dostęp do kontraktów na zakup szczepionek przeciw Covid-19

Komisja Europejska nie zapewniła wystarczająco szerokiego
publicznego dostępu do umów na zakup szczepionek przeciw Covid-19 -
orzekł w środę Sąd UE. KE może odwołać się od wyroku.

Właśnie przegrywamy z Czechami w atomowej rywalizacji

Czesi podpisali największy kontrakt w historii z koreańską firmą KHNP na budowę nowych bloków jądrowych

Szef MS: niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę; sprawy z czasów rządów PiS trzeba rzetelnie badać

Niech nikt nie liczy na jakąś gruba kreskę, sprawy z czasów rządów
PiS trzeba rzetelnie badać - powiedział w środę szefa MS, prokuratora
genralnego Adam Bodnar. Dodał, że traktuje jako absolutny priorytet to,
by prokuratura skrupulatnie zajmowała się sprawami naruszeń prawa z lat
2015-2023.

Policja o znieważeniu żołnierzy przy granicy: kilkanaście mandatów, dwie osoby z zarzutami

W związku ze sprawą znieważenia żołnierzy przy granicy nałożono
kilkanaście mandatów za zakłócanie porządku i tamowanie ruchu; dwóm
osobom postawiono zarzuty za te wykroczenia - poinformowała w środę
podlaska policja. Wszczęła też dochodzenie w sprawie znieważenia i
naruszenia nietykalności żołnierza.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

19. 80 mld zł dziury Tuska?

80 mld zł dziury Tuska?

Z prostej ekstrapolacji wykonania dochodów i wydatków budżetu
wynika, że na koniec roku w kasie państwa może zabraknąć blisko 80 mld
zł. W tym tygodniu pojawił się komunikat ministerstwa finansów
o szacunkowym wykonaniu budżetu w okresie styczeń-czerwiec, z którego
wynika, że po I półroczu deficyt budżetowy wynosi już blisko 70 mld
zł (w poprzednim roku deficyt budżetowy na I półrocze wyniósł tylko
12,7 mld zł) i to w sytuacji, kiedy wyraźnie widać, że są ograniczane
wydatki budżetowe
– pisze dr Zbigniew Kuźmiuk.

Wielki come back w Orlenie byłego prezesa… Orlenu

Jacek Krawiec, były prezes Orlenu objął eksponowane stanowisko w jednej z kluczowych spółek Grupy Orlen.Jacek Krawiec, były prezes Orlenu został powołany na stanowisko
przewodniczącego rady dyrektorów spółki należącej do Orlenu: PGNIG
Upstream Norway . Jacek Krawiec jest też w Orlenie starszym doradcą
obecnego prezesa Orlenu, Ireneusza Fąfary oraz przewodniczącym rady
nadzorczej Unipetrolu – czeskiej spółki Orlenu.

Minister sprawiedliwości odwołał 14 prezesów i wiceprezesów warszawskich sądów

Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar odwołał prezes Sądu Okręgowego w
Warszawie Joannę Przanowską-Tomaszek oraz czworo wiceprezesów SO;
odwołana została także dziewięcioro prezesów i wiceprezesów stołecznych
sądów rejonowych - poinformował w środę resort sprawiedliwości.

Państwa unijne porozumiały się w sprawie projektu budżetu UE na 2025 r.

Ambasadorzy państw unijnych w środę osiągnęli porozumienie w sprawie
projektu budżetu UE na 2025 r. Ma on wynieść 191,53 mld euro w
zobowiązaniach i 146,21 mld euro w płatnościach. Kolejnym krokiem będą
negocjacje z Parlamentem Europejskim nad ostatecznym kształtem budżetu.

UE: Parlament Europejski zatwierdził listę i wielkość swoich komisji i delegacji

Europosłowie zatwierdzili w środę w Strasburgu propozycje w sprawie
liczby członków w 20 komisjach, czterech podkomisjach i 48 stałych
delegacjach Parlamentu Europejskiego. Najliczniejsze będą dwie komisje:
środowiska, zdrowia publicznego i bezpieczeństwa żywności oraz
przemysłu, badań i energii, liczące po 90 osób.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

20. MEN dopuściło do użytku

MEN dopuściło do użytku szkolnego ostatnią część podręcznika "Europa. Nasza historia"

Ministerstwo Edukacji Narodowej dopuściło do użytku szkolnego
ostatnią, czwartą część wspólnego polsko-niemieckiego podręcznika do
historii "Europa. Nasza historia" przeznaczoną dla klas ósmych szkoły
podstawowej.

"GW": Podatek ma przerwać impas w sprawie składki zdrowotnej

Minister Andrzej Domański z zaciekawieniem przyjął propozycję Lewicy
w sprawie zastąpienia składki zdrowotnej podatkiem - twierdzi "Gazeta
Wyborcza". Politycy mają spotkać się w tej sprawie w ciągu najbliższych
tygodni - poinformowała w czwartek "GW".

"RZ": W Polsce rośnie liczba więźniów z zagranicy

Dwa razy więcej zagranicznych skazanych niż w 2020 roku przebywa
dziś w polskich więzieniach. Powodem jest nie tylko wojna za wschodnią
granicą - podała czwartkowa "Rzeczpospolita".

"Rz": Liczni, ale słabi merytorycznie w PE

Wyraźnie gorsza merytorycznie reprezentacja KO w Parlamencie
Europejskim osłabi polskie wpływy w tej instytucji. Największym sukcesem
będzie stanowisko przewodniczącego Komisji Przemysłu i Energii dla
Borysa Budki - poinformowała czwartkowa "Rzeczpospolita".

Pojawiło się poważne zagrożenie dla pomp ciepła. "Nie będą spełniać wymogów"

O ile nie zostaną zmienione zasady, to na początku 2025 r. powtórzy
się sytuacja z czerwca 2024 r. Znowu z listy ZUM wypadną setki pomp
ciepła, bo nie będą spełniać wymogów tego specyficznego systemu
certyfikacyjnego wprowadzonego przez NFOŚiGW - mówi w rozmowie z WNP.PL
Andrzej Maciejewski, prezes Stiebel Eltron Polska.

Na czym finansowo będzie stać Bruksela w 2025 roku

Państwa unijne porozumiały się w sprawie projektu budżetu UE na 2025 r.

Minister sprawiedliwości odwołał 14 prezesów i wiceprezesów warszawskich sądów

Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar odwołał prezes Sądu Okręgowego w
Warszawie Joannę Przanowską-Tomaszek oraz czworo wiceprezesów SO;
odwołana została także dziewięcioro prezesów i wiceprezesów stołecznych
sądów rejonowych - poinformował w środę resort sprawiedliwości.

Parlament Europejski wybrał czternastu wiceprzewodniczących

Parlament Europejski wybrał czternastu wiceprzewodniczących. W
większości to członkowie Europejskiej Partii Ludowej. Z kolei obecność w
parlamencie prawicy została wyeliminowana przez tzw. „kordon
sanitarny”.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

21. Europoseł Bocheński: jeśli

Europoseł Bocheński: jeśli rząd mówi prawdę na temat zmiany unijnych traktatów, jego stanowisko jest zbieżne z PiS

Jeśli rząd mówi prawdę, sprzeciwiając się zmianom unijnych
traktatów, to znaczy, że jego stanowisko jest zbieżne z PiS - powiedział
PAP europoseł tej partii Tobiasz Bocheński, podkreślając, że jest to
jeden z obszarów potencjalnej współpracy KO i PiS w europarlamencie.

PIE: na koniec czerwca 30 proc. firm ze spadkiem wartości sprzedaży a 26 proc. - liczby zamówień

Na koniec czerwca br. 30 proc. firm miało spadającą wartość
sprzedaży, a 26 proc. malejącą liczbę nowych zamówień miesiąc do
miesiąca - poinformowali analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Wzrost wartości sprzedaży zanotowało 18 proc. firm, a liczby nowych
zamówień – 15 proc.

Włochy: W Ankonie uczczono triumf żołnierzy 2. Korpusu Polskiego

Przy Bramie św. Stefana w Ankonie delegacje z Polski i Włoch uczciły
w czwartek zwycięskie wkroczenie do miasta przed 80 laty Pułku Ułanów
Karpackich. "Wszyscy uczestnicy walk o Ankonę dołożyli cegiełkę do
sukcesu i przyczynili się do pokonania nazistowskich Niemiec" -
powiedział szef UdSKiOR Lech Parell.

Raport: Ukraińcy w I kwartale br. wydali w Polsce 1,41 mld zł

Wydatki Ukraińców w Polsce w I kwartale br. wyniosły 1,41 mld zł,
czyli tyle samo co rok temu; w tym czasie wszyscy cudzoziemcy wydali w
naszym kraju 9,5 mld zł - wynika z raportu Personnel Service. Ukraińcy w
pierwszych trzech miesiącach br. przekroczyli granicę 3,57 mln razy -
dodano.

ING BSK: dane wskazują na stopniowe pogorszanie się sytuacji na rynku pracy

Nowe dane wskazują na stopniowe pogorszanie się sytuacji na rynku
pracy, który z opóźnieniem reaguje na słabszą koniunkturę w 2023 i
pierwszej połowie 2024 r. Jest to szczególnie widoczne w przetwórstwie
oraz administracji – zauważył bank ING BSK w komentarzu do czwartkowych
danych GUS.

PIE: liczba etatów w sektorze przedsiębiorstw od stycznia br. spadła o 31 tysięcy

Liczba etatów w sektorze przedsiębiorstw od stycznia br. zmniejszyła
się o 31 tysięcy. Redukcja etatów dotyczy przede wszystkim sektora
przemysłowego oraz budownictwa – zaznaczono w komentarzu PIE do
czwartkowych danych GUS.

Wyszedł z więzienia i... wsparł Trumpa

Były doradca Trumpa został przywitany owacjami na stojąco.Były doradca prezydenta Donalda Trumpa Peter Navarro wystąpił
w środę na konwencji wyborczej Republikanów w Milwaukee tuż po tym, jak
wyszedł z więzienia po odbyciu 4-miesięcznego wyroku za odmowę zeznań
w sprawie szturmu na Kapitol w styczniu 2021 roku. Polityk stwierdził,
że Republikanie muszą przejąć władzę, by uniknąć „prześladowań”
ze strony wymiaru sprawiedliwości.

CPK będzie węgierskie: Ambitny plan Orbana

Rząd Węgier zamierza rozbudować lotnisko w Budapeszcie Rząd oraz francuska firma Vinci, która uczestniczyła w przejęciu
lotniska w Budapeszcie na początku czerwca, przedstawili ostatnio plan rozbudowy portu lotniczego.
Zgodnie z nim, do 2032 roku ma powstać nowy Terminal 3, natomiast
Terminal 2 ma zostać rozbudowany. Natomiast Treminal 1, jako
„nienadający się do efektywnej obsługi ruchu lotniczego”, nie zostanie
ponownie otwarty. W planach jest również m.in. budowa szybkiej kolei łączącej miasto z lotniskiem.
Nie podjęto jeszcze decyzji, czy inwestycja ta będzie finansowana przez
Chiny, o czym mówiło się w związku z majową wizytą przywódcy Chin
Xi Jinpinga na Węgrzech.

Polska potrzebuje Centralnego Portu Komunikacyjnego

Centralny Port Komunikacyjny to nie tylko projekt strategiczny, ale
również cywilizacyjny - takie są konkluzje po środowej Radzie ds.
Strategicznych Projektów Rozwojowych w ramach Narodowej Rady Rozwoju
przy Prezydencie RP. Zaproszenia na spotkanie nie przyjęli politycy
obecnego rządu.

Aż 2,4 mln pracowników wciąż na "śmieciówkach"

O umowach innych niż umowa o pracę zrobiło się ostatnio głośno w
związku ze zmianami w prawie, które nas czekają. Okazuje się, że dotyczą
one rzeszy ludzi

Coraz więcej imigrantów pracuje na czarno!

Nasila się zjawisko unikania legalizacji pracy poprzez wykorzystanie tzw. spółki ukraińskiej. Najczęstszym naruszeniem przepisów okazuje się brak wymaganego zezwolenia na pracę.
W ubiegłym roku było tak w 64 proc. ujawnionych przypadków pracy
na czarno cudzoziemców (w 2022 r. – w 55 proc.). Statystyka ta obejmuje
też sytuacje, gdy imigrant pracował niezgodnie z warunkami określonymi
w oświadczeniu o powierzeniu wykonywania pracy (np. inny był rodzaj
umowy czy wymiar czasu pracy).

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

22. Coraz więcej sygnałów, że


Coraz więcej sygnałów, że ministerstwo finansów blokuje zakupy uzbrojenia dla armii

O ile burza dotycząca cięć w wydatkach na modernizację polskiej armii
w latach 2025-2028, po tej deklaracji ministra obrony, została na jakiś
czas zażegnana, to cały czas w mediach społecznościowych pojawiają się
informacje, że dochodzi do utrudniania przez ministerstwo finansów
podpisywania umów na zakupy sprzętu wojskowego. Wszystko więc wskazuje
na to, że tegoroczny budżet obronny nie zostanie w pełni wykorzystany,
podobnie jak środki przewidziane na ten rok w pozabudżetowym Funduszu
Wsparcia Sił Zbrojnych. Przypomnijmy, że w budżecie zaplanowano na ten
rok na wydatki obronne kwotę około 118 mld zł, a w FWSZ wydatki
w wysokości 51 mld zł, przy czym ok 10 mld zł wydatków tego Funduszu
miało pochodzić z budżetu resortu obrony. Sumarycznie w tym roku miałaby
być wydatkowa na obronę narodową kwota 159 mld zł, czyli ok. 4,1% PKB,
choć po upływie pierwszego półrocza, trzeba wyraźnie stwierdzić, że jej
wydatkowanie jest poważnie zagrożone.

Litwa: KE przyznała 48 mln euro na przebudowę 12 km Via Baltici do granicy z Polską

Komisja Europejska przyznała dodatkowe 48 mln euro na przebudowę
ostatniego, 12-km odcinka międzynarodowej autostrady Via Baltica od
Mariampola do granicy z Polską - poinformowało w czwartek litewskie
ministerstwo łączności. Prace, które już się rozpoczęły, zostaną
ukończone jesienią 2025 r.

Prezydent skierował do TK nowelę Kodeksu wyborczego

Prezydent Andrzej Duda skierował do TK w trybie kontroli
prewencyjnej nowelę Kodeksu wyborczego, wprowadzającą możliwość
powszechnego głosowania korespondencyjnego. Powodem jest m.in. brak
możliwości takiego głosowania w wyborach samorządowych dla osób będących
na kwarantannie i w izolacji.

Dowództwo Generalne: nowe obozowisko w Świętoszowie dla ponad 1000 żołnierzy USA

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało w czwartek o
otwarciu nowego obozowiska w Świętoszowie (woj. dolnośląskie), które ma
pomieścić ponad 1000 amerykańskich żołnierzy. Ma ono służyć szybkiemu
dostarczeniu zaopatrzenia lub przemieszczeniu sojuszniczych armii.

PKO BP: w danych GUS oznaki hamowania presji płacowej

Oznaki hamowania presji płacowej, spójne z wynikami badań
koniunktury - tak bank PKO BP komentuje czwartkowe dane GUS o
wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

23. Rada nadzorcza PKO BP

Rada nadzorcza PKO BP zmieniła zdanie ws. absolutorium dla zarządu

Rada nadzorcza PKO BP zmieniła rekomendacje na pozytywne dotyczące
udzielenia absolutorium Andrzejowi Kopyrskiemu oraz Piotrowi Mazurowi z
pełnienia funkcji członków zarządu za rok 2023 - wynika z czwartkowego
komunikatu giełdowego spółki.

Walne PZU podjęło decyzję ws. absolutorium dla zarządu

Walne Zgromadzenie PZU nie udzieliło w czwartek absolutorium za 2023
r. ośmiorgu ówczesnym członkom zarządu spółki - poinformowało PZU w
czwartkowym komunikacie prasowym.

Szczyt EWP: Starmer: nielegalną imigrację możemy zmniejszyć tylko razem z Europą

Problem nielegalnej imigracji musi być rozwiązany u źródła i da się
go rozwiązać tylko razem z naszymi europejskimi partnerami - oświadczył
brytyjski premier Keir Starmer w czwartek na konferencji prasowej
kończącej szczyt Europejskiej Wspólnoty Politycznej.

Kolejne zmiany kadrowe w spółkach Polskiej Grupy Zbrojeniowej

Rada Nadzorcza Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 1 zakończyła
postępowanie kwalifikacyjne na funkcje prezesa i członków zarządu
spółki. Na stanowisko prezesa powołany został dr inż. Jacek A.
Goszczyński.

MON miażdży ważną dla bezpieczeństwa Polaków ustawę

Coraz więcej zastrzeżeń do projektu Ustawy o Ochronie Ludności i
Obronie Cywilnej.  Po ekspertach, strażakach i spółkach Skarbu Państwa
projekt wzięło na celownik Ministerstwo Obrony Narodowej oraz strażackie
związki zawodowe.

Ukraina musiała podjąć niepopularną decyzję. Nie było innego wyjścia

Rząd ukraiński zatwierdził plany nowelizacji tegorocznego budżetu.
Zwiększone mają zostać wydatki na obronność o 495 mld hrywien, czyli
11,9 mld dolarów. Na przyszły rok planowane są nowe podatki i cła
importowe.

Jabłoński: Ursula von der Leyen zaprezentowała bardzo zły kierunek dla Europy

Ursula von der Leyen zaprezentowała bardzo zły kierunek dla Europy,
szczególnie w kontekście zmian Traktatów Unii Europejskiej i jej
centralizacji - powiedział PAP poseł PiS Paweł Jabłoński, komentując
wygraną Ursuli von der Leyen w głosowaniu na stanowisko szefowej Komisji
Europejskiej.

Izrael: w nalocie na Liban zabiliśmy wyższej rangi dowódcę z grupy związanej z Hamasem

Wojsko izraelskie przekazało w czwartek, że przeprowadziło nalot na
południe Libanu, w którym zginął Mohammed Hamed Dżabara, wyższej rangi
dowódca związany z Hamasem i innymi organizacjami zbrojnymi w Libanie.
Jak dodano, mężczyzna był odpowiedzialny za organizowanie ataków na
północ Izraela.

Najpierw degradacja PKP Cargo, potem prywatyzacja?

Posłowie PiS apelują do rządu o rozmowy w formule trójstronnej w PKP Cargo, tak aby zażegnać kryzys w spółce

Ursula von der Leyen ponownie wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej

Parlament Europejski zdecydował, że Ursula von der Leyen pozostanie
na stanowisku przewodniczącej Komisji Europejskiej. Program, jaki
ogłosiła niemiecka polityk, wiąże się z zaostrzaniem celów klimatycznych
i ze zmianą unijnych traktatów, co może oznaczać przyspieszenie kursu
na budowę europejskiego superpaństwa.

UE: Ursula von der Leyen zapowiedziała utworzenie wspólnego rynku obronności

Ubiegająca się o drugą kadencję przewodnicząca Komisji Europejskiej,
Ursula von der Leyen, zadeklarowała w czwartek w europarlamencie pracę
na rzecz utworzenia unii obronnej i wspólnego rynku obronnego. W jej
ocenie Unia Europejska musi nie tylko inwestować w swoje bezpieczeństwo
więcej, ale też razem.

Trudna sytuacja Fundacji Profeto. Działania obecnej władzy mogą doprowadzić do jej upadku

Działania prokuratury i Ministerstwa Sprawiedliwości mogą
doprowadzić do upadku Fundacji Profeto kierowanej przez ks. Michała
Olszewskiego. Fundacja ze środków własnych i dotacji z Funduszu
Sprawiedliwości buduje na warszawskim Wilanowie ośrodek dla ofiar
przemocy.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

24. "Rzeczpospolita": „Wyjście”

"Rzeczpospolita": „Wyjście” na szefa

Prokuratura liczyła, że po aresztowaniu Marcin Romanowski może pójść
na współpracę, a od tego już będzie prosta droga do zatrzymania
Zbigniewa Ziobry - pisze w piątek "Rzeczpospolita".

"Puls Biznesu": Jedna czwarta firm jednak oddaje PFR pomoc otrzymaną z tarcz

Z 5,6 tys. firm, które dotychczas dostały żądanie zwrotu covidowej
pomocy, część już to zrobiła, ale sporo spraw jest w sądzie. Wezwania
otrzyma jeszcze ok. 1 tys. firm - pisze w piątek "Puls Biznesu".

MAP: Poczta Polska zamierza wziąć udział w konkursie na operatora wyznaczonego na 2026-2035

Poczta Polska zamierza wziąć udział w konkursie na operatora
wyznaczonego do realizacji usługi powszechnej na lata 2026-2035 - wynika
z odpowiedzi na poselską interpelację wiceministra aktywów państwowych
Jacka Bartmińskiego.

Czesi podjęli decyzję. Polska ma z tym problem. "Zawstydzające"

Czechy jako partnera do budowy dwóch nowych bloków jądrowych wybrały
koreańską grupę KHNP. Ich motywacje są zupełnie inne niż w Polsce. My
wciąż nie wiemy, ile ma kosztować nasza elektrownia atomowa. A to
niejedyny problem.

Wielka wyrwa w kasie państwa. Rząd stanie pod ścianą? "Ratunkiem będą podwyżki"

Nad finansami publicznymi zbierają się czarne chmury. W ustawie
budżetowej na 2024 r. założono dochody z VAT na poziomie ponad 316,4 mld
zł. Eksperci ostrzegają, że wpływy te są zagrożone. Ministerstwo
Finansów uspokaja, że po zniesieniu tarczy na żywność sytuacja podatkowa
się poprawia. Przedsiębiorcy z kolei, przytłoczeni ciężarami
fiskalnymi, uciekają w szarą strefę.

Włochy: Partie Meloni i Salviniego przeciwko von der Leyen, poparła ją Forza Italia

Dwie partie włoskiej koalicji rządowej - Bracia Włosi premier
Giorgii Meloni i Liga wicepremiera Matteo Salviniego - głosowały w
Parlamencie Europejskim przeciwko wyborowi Ursuli von der Leyen na drugą
kadencję przewodniczącej Komisji Europejskiej. Za byli eurodeputowani
Forza Italia wicepremiera Antonio Tajaniego, który uważa, że bez jej
wyboru nastąpiłby chaos.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

25. W Polsce postępuje

W Polsce postępuje stygmatyzacja opozycji

„Seryjni mordercy kobiet”, „płatni zdrajcy”, „złodzieje”, a teraz
„zorganizowana grupa przestępcza” – wachlarz kłamliwych epitetów
Platformy Obywatelskiej pod adresem Prawa i Sprawiedliwości cały czas
się powiększa. Łatki przypinane prawicy mają podważyć zaufanie wyborców.

Ursula Von der Leyen podtrzyma decyzję UE o zakazie sprzedaży nowych aut spalinowych od 2035 r.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen
zapowiedziała w czwartek, że podtrzyma decyzję UE o zakazie sprzedaży
nowych samochodów spalinowych od 2035 roku. „Cele dotyczące neutralności
klimatycznej samochodów od 2035 r. zostaną utrzymane” - podkreśliła.

Obietnice Donalda Tuska tylko na papierze

Po ponad siedmiu miesiącach rządu Donalda Tuska część złożonych
wyborcom obietnic dalej pozostaje na papierze. Lewica zapowiadała tzw.
rentę wdowią, ale oznacza ona spore obciążenie budżetu. Część
koalicjantów chce obniżyć składkę zdrowotną, choć służba zdrowia
potrzebuje dodatkowych pieniędzy.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

26. Serbia: Podpisano protokół

Serbia: Podpisano protokół ustaleń ws. partnerstwa z UE w dziedzinie zrównoważonych surowców

Rząd Serbii i wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Marosz
Szefczovicz podpisali w piątek w Belgradzie protokół ustaleń ws.
strategicznego partnerstwa w dziedzinie zrównoważonych surowców,
akumulatorów i pojazdów elektrycznych.

Chiny ujawniły, co ich żołnierze robili przy polskiej granicy

Prowadzone od 9 lipca wspólne białorusko-chińskie ćwiczenia wojskowe
z zakresu "działań antyterrorystycznych" w okolicach Brześcia na
Białorusi obejmowały m.in. scenariusz odbijania portu lotniczego -
przekazała chińska armia.

UE: Polska bez pełnego członkostwa w komisji PE ds. gospodarczych i monetarnych

Po raz pierwszy od wejścia do UE Polska w nowej kadencji Parlamentu
Europejskiego nie będzie miała przedstawiciela w komisji gospodarczej i
monetarnej (ECON). "To błąd" - powiedział PAP europoseł KO Janusz
Lewandowski, który będzie w komisji pełnił rolę zastępcy członka.

Zwrot na rynku paliw. Polska z hubu Ukrainy stanie się jej rywalem

Ukraina dywersyfikuje kierunki dostaw benzyn i oleju napędowego, co
widać w wynikach polskiego eksportu. Na horyzoncie kolejne zawirowania, w
wyniku których Polska będzie musiała rywalizować z Ukrainą.

Eksperci: dziesięciokrotny wzrost zachorowań na COVID-19; szczyt przypadnie jesienią

Obserwujemy dziesięciokrotny wzrost zachorowań na COVID-19 w ciągu
miesiąca - poinformował PAP w piątek Główny Inspektor Sanitarny dr Paweł
Grzesiowski. Prof. Robert Flisiak zwrócił uwagę, że jesienią można
spodziewać się dalszego wzrostu liczby chorych. Trwają prace nad
aktualizacją szczepionki.

Zełenski przekazał nowe informacje o F-16. Wspomniał o tajemniczej roli Polski

Polska zgodziła się przyśpieszyć dostawę myśliwców F-16 na Ukrainę -
poinformował w piątek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski na
platformie X. Jak dodał, stało się to po jego czwartkowej rozmowie z
premierem Donaldem Tuskiem w Wielkiej Brytanii.

Prawie 1400 lotów odwołano na świecie z powodu awarii Windowsa

Prawie 1400 połączeń lotniczych zostało odwołanych na świecie –
poinformowała w piątek analizująca ruch lotniczy firma Cirium. W piątek
doszło do globalnej awarii systemu operacyjnego Microsoft Windows na
skutek błędu w aktualizacji oprogramowania firmy antywirusowej
CrowdStrike.

Narodowy Bank Polski w czerwcu nadal kupował złoto

NBP w czerwcu kupił 120 tys. uncji złota – wynika z piątkowych
danych banku centralnego. Na koniec czerwca w zasobach banku było 12,133
mln uncji złota o wartości prawie 113,9 mld zł.

Budowa terminala offshore w Świnoujściu na półmetku

Trwają prace związane z budową Terminala Instalacyjnego na potrzeby
Morskich Farm wiatrowych w Świnoujściu. Inwestycja realizowana przez
Budimex dla spółki Orlen Neptun jest już na półmetku.

Prof. Gertruda Uścińska rektorem SGMK w Warszawie

Była szefowa ZUS objęła stanowisko rektora renomowanej uczelni.

Lubelskie: 61 mln euro dofinansowania na budowę S17 od Tomaszowa Lubelskiego do Hrebennego

Ok. 61 mln euro wyniesie dofinansowanie unijne na budowę ponad
17-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S17 od Tomaszowa Lubelskiego
do Hrebennego - poinformował lubelski oddział GDDKiA. Wybudowana droga
ma usprawnić ruch międzynarodowy między Unią Europejską a Ukrainą.

Wiceszef MON: umowa mówiąca m.in. o legionie ukraińskim nie wymaga ratyfikacji za zgodą Sejmu

Umowa, w której jest mowa m.in. o formowaniu w Polsce ukraińskiego
legionu, zawiera deklaracje polityczne, nie tworzy zobowiązań, które
zmieniałyby istniejące prawo, nie wymaga ratyfikacji za zgodą Sejmu -
podkreślał w piątek wiceszef MON Paweł Zalewski.

Nowi prezesi PZU, BGK i BOŚ. KNF nie zgłasza zastrzeżeń

KNF jednogłośnie. Zgoda na powołanie Artura Olecha na prezesa PZU,
Jarosława Mastalerza na prezesa PZU Życie, Mirosława Czekaja na prezesa
BGK i Bartosza Kublika na szefa BOŚ

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

27. ONZ: izraelskie osadnictwo na

ONZ: izraelskie osadnictwo na terytoriach palestyńskich jest nielegalne

Izraelska obecność na okupowanych terytoriach palestyńskich jest
nielegalna i powinna się jak najszybciej skończyć; Izrael nadużył
swojego statusu okupanta, prowadząc politykę aneksji, budowy osiedli i
naruszając prawa Palestyńczyków - orzekł w piątek Międzynarodowy
Trybunał Sprawiedliwości (MTS), najwyższy organ sądowy ONZ.

Izrael: Premier po orzeczeniu MTS: Żydzi nie mogą być uznawani za okupantów we własnym kraju

Żydzi nie mogą być uznawani za okupantów w swojej historycznej
ojczyźnie - oświadczył w piątek premier Izraela Benjamin Netanjahu w
reakcji na orzeczenie najwyższego sądu ONZ, który uznał, że izraelska
polityka na okupowanych terytoriach palestyńskich łamie prawo
międzynarodowe i jest równoznaczna z aneksją.

Autonomia Palestyńska otrzyma 400 mln euro od UE

Decyzja Komisji Europejskiej

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o finansach publicznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o finansach
publicznych - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta. Ustawa m.in.
wprowadza zmiany w stabilizującej regule wydatkowej.

Złoto Glapińskiego. W skarbcu NBP znów przybyło

Trzeci miesiąc z rzędu NBP zwiększał swoje zasoby złota

Szefowa KE ma pomysł na wspólną obronę. Gen. Skrzypczak grzmi. "Mrzonki"

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen
zapowiedziała stworzenie unii obronnej i wspólnego rynku obronnego.
Zdaniem ekspertów, z dotrzymaniem obietnicy mogą być problemy.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

28. Prof. Szarfenberg: mamy

Prof. Szarfenberg: mamy poważny problem bezdomności cudzoziemców w Polsce

Mamy poważny problem bezdomności cudzoziemców, który jest
niedoszacowany - powiedział PAP prof. Ryszard Szarfenberg z Polskiego
Komitetu Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu. Według najnowszych
danych MRPiPS w Polsce zdiagnozowano ponad 31 tys. osób w kryzysie
bezdomności.

Dwa lata po katastrofie ekologicznej w Odrze wzmożony monitoring stanu wody w rzece

Wykonywane co najmniej raz w tygodniu w całym biegu Odry badania
wody na występowanie złotej algi mają zapobiec powtórce katastrofy
ekologicznej sprzed dwóch lat. Resort klimatu zapowiedział też
ograniczenie zrzutu do rzeki zasolonej wody oraz badania nad
renaturyzacją jej koryta.

CPK to wyrok na to regionalne lotnisko? Ona chce je odbudować kosztem Chopina i Modlina

Anna Midera, prezeska Łódź Airport, została szefową Związku
Regionalnych Portów Lotniczych  w połowie lipca. W rozmowie z WNP.PL
mówi o oczekiwaniach branży lotniczej wobec rządzących. Czy CPK to wyrok
na łódzkie lotnisko?

Wenezuela: Maduro ostrzega, że jeśli nie wygra wyborów prezydenckich, kraj czeka krwawa łaźnia

Wenezuelskie media rządowe powtarzają od kilku dni ostrzeżenia
prezydenta Nicolasa Maduro, który przemawiając we wtorek na wiecu przed
wyznaczonymi na 28 lipca wyborami prezydenckimi zagroził, że jeśli nie
zostanie w nich ponownie wybrany na szefa państwa, "Wenezuelę czeka
nieuchronnie krwawa łaźnia".

Izrael: Władze Autonomii Palestyńskiej: orzeczenie MTS to historyczna decyzja

Za "historyczną decyzję" uznały w piątek władze Autonomii
Palestyńskiej (AP) orzeczenie Międzynarodowego Trybunału
Sprawiedliwości, który uznał, że izraelska polityka na okupowanych
terytoriach palestyńskich łamie prawo międzynarodowe i jest równoznaczna
z aneksją.

KE: Autonomia Palestyńska otrzyma 400 mln euro wsparcia finansowego

Komisja Europejska poinformowała w piątek, że w ciągu najbliższych
miesięcy UE przekaże Autonomii Palestyńskiej 400 mln euro wsparcia
finansowego. Pieniądze zostaną wypłacone w formie dotacji i pożyczek w
trzech ratach między lipcem a wrześniem w zależności od postępów we
wdrażaniu programu reform.

Nowy zarząd Polskiego Funduszu Rozwoju rozpoczął kadencję

Nowy zarząd Polskiego Funduszu Rozwoju oficjalnie rozpoczął
pięcioletnią kadencję - poinformował PFR w piątkowym komunikacie.
Dodano, że Walne Zgromadzenie udzieliło wszystkim byłym członkom zarządu
i rady nadzorczej absolutorium za 2023 rok.

Niemcy: sąd uniewinnił farmaceutę, który odmówił sprzedaży pigułki „dzień po”

Berliński farmaceuta Andreas Kersten, który odmówił sprzedaży
pigułki „dzień po” ze względu na przekonania religijne, został uznany za
niewinnego. W Niemczech jest to pierwszy wyrok, w którym sąd
potwierdził prawo farmaceuty do wolności sumienia.

J. Saryusz-Wolski: Kontynuacja dotychczasowej polityki KE rokuje napięcia, duże trudności, wręcz pęknięcia

To rokuje napięcia, to rokuje duże trudności, to rokuje wręcz
pęknięcia. Jak będzie dokładnie, będzie zależało od tego, na ile ta zła
polityka przełoży się na życie ludzi. Budżet unijny dzisiaj się nie
spina, nie ma pieniędzy, a i nie ma zgody na zwiększenie składek, nie ma
zgody na kolejną wielką pożyczkę, jak ta na fundusz pocovidowy. To musi
dalej pękać i musi się przekładać na życie obywateli – mówił Jacek
Saryusz-Wolski, były poseł do Parlamentu Europejskiego

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

29. Wojska Obrony Terytorialnej

Wojska Obrony Terytorialnej przejdą wielką zmianę. Generał zdradza szczegóły

Ze sformowaniem dwóch ostatnich brygad obrony terytorialnej kończy
się także proces formowania WOT; zmiana podporządkowania i przejście pod
rozkazy szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego to naturalna kolej
rzeczy - powiedział dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg.
Krzysztof Stańczyk.

Powrót rosyjskich działaczy do MSZ i spółek Skarbu Państwa

Politycy Prawa i Sprawiedliwości zaalarmowali, że za rządów Koalicji
Obywatelskiej do Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz spółek Skarbu
Państwa wracają absolwenci rosyjskich uczelni, w tym Moskiewskiej Szkoły
Szpiegów. Ustalenia poczynili w ramach klubowego zespołu ds. badania
wpływów rosyjskich.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

30. Europol: zorganizowana

Europol: zorganizowana przestępczość jest jednym z największych zagrożeń

Przestępczość zorganizowana jest jednym z największych zagrożeń
naszych czasów - ostrzegła w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika
"Spiegel" szefowa Europolu Catherine de Bolle. 

Strefa Gazy: W izraelskim nalocie zginęła ciężarna kobieta; jej dziecko uratowano

Przedstawiciele szpitala w Strefie Gazy poinformowali, że będące w
brzuchu matki dziecko przeżyło po tym, jak kobieta zginęła w izraelskim
nalocie na obóz Nusajrat - podała w sobotę agencja Associated Press.

Areszty sposobem na zmianę układu sił w Sejmie? „Droga Ursula” potrzyma nad „kochanym Donaldem” parasol ochronny i…

Wyobraźmy sobie, że Marcin Romanowski jednak trafia za kraty (bez
procesu), po nim może Michał Woś, Przemysław Czarnek (śledztwo trwa,
koalicja 13 grudnia chce go ścigać za dotacje dla organizacji
pozarządowych), Marek Gróbarczyk (bo przekop Mierzei Wiślanej okazał się
droższy niż planowano). A może nawet Mariusz Błaszczak za to,
że odtajnił i ujawnił kompromitujący rządy Tuska plan obrony Polski
na linii Wisły przed rosyjską napaścią? Choć apetyty zamordystów
są znacznie większe i najchętniej wsadziliby do więzień z pół klubu
Prawa i Sprawiedliwości, to już taki zestaw polityków przesuniętych
z ław parlamentarnych do aresztów mógłby Tuskowi wystarczyć.

Dramat pacjentów w uzdrowiskach. Pieniędzy z KPO nie będzie

Miliardy euro z Krajowego Planu Odbudowy, których brak stał się w
ubiegłym roku jednym z głównych tematów kampanii wyborczej, miały być w
założeniu wsparciem dla tych sektorów państwa, które najbardziej
ucierpiały w wyników pandemii koronawirusa. Ale powoli okazuje się, że
nie dla wszystkich.

Płace w Polsce rosną szybko, ale wolniej, produkcja rośnie wolno, ale szybciej

Średnia płaca w polskich firmach zatrudniających co najmniej 10 osób
była w czerwcu o 11 proc. większa, niż rok temu – podał GUS. Przy
inflacji na poziomie 2,6 proc. oznacza to wzrost realny płac o 8,6 proc.
Z jednej strony to wzrost bardzo szybki, ale z drugiej najwolniejszy od
grudnia ubiegłego roku i wolniejszy od oczekiwań ekonomistów. Sam fakt spadku liczby zatrudnionych w czerwcu jest raczej nietypowy. W latach 2009-2022 to się nie zdarzyło ani razu. GUS podał też, że produkcja przemysłowa w czerwcu była o
0,3 proc. większa niż rok temu. Te dane z kolei wyglądają bardzo
skromnie, ale po pierwsze, są lepsze niż w maju, gdy produkcja spadała o
1,6 proc., a po drugie są nieco lepsze od oczekiwań analityków, którzy
prognozowali kolejny spadek, tym razem o 1,3 proc.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl