Zdegenerowane Haiti
Od dawna wiadomo, ze pomoc udzielana biednym krajom nie moze przynosic pozadanych skutkow jezeli ludzie, ktorym zostaje udzielana nie potrafia lub nie chca wykorzystac tej pomocy do poprawy swego bytu. Lista dowodzacych tego ksiazek jest dluga. Poprzestane na dwoch: "In the Name of Progress" (W imie postepu) P.Adams i L. Solomon z 1985 r. i "Dead Aid" (Martwa pomoc) Dambisy Moyo z 2009 r. Zainteresowanym nie chce sie czytac albo maja w tym swoj interes, by jedni - wolac o pomoc, drudzy - by tej pomocy udzielac.
O problemie przypomina dzis Haiti, kraj, ktory otrzymywal miliardy zagranicznej pomocy i jest na dnie, podczas gdy Dominicana sasiadujca z nim na tej samej wyspie Hispanioli - rozkwita. Na przyklad wczasy na niej sa bardzo drogie. W 2022 r. PKB na glowe mieszkanca w Dominikanie wynosil 10 111 $, podczas gdy na Haiti - 1 748$. To kolosalna roznica.
Dzis 80% terytorium Haiti kontrolowane jest przez okolo 300 gangow, z tym, ze dominuja dwa sojusze: "G9" oraz "G-Pep". Ten pierwszy jest dowodzony przez bylego oficera policji Jimmy'ego Cheveziera zwanego "Barbacue". Czlek to chodzi w bialym garniturku, to na wojskowo/partyzancko z beretem pozujacy na Che Guevare.
Niedawno gangi "wyzwolily" dwa duze wiezienia wypuszczajac na wolnosc 3 700 wiezniow. Okolo 80% kraju oraz prawie cala stolica Port-au-Prince kontrolowana jest przez gangi. Zdbywane jest glowne lotnisko.
W 2021 r. wynajeta ekipa z Kolumbii zamordowala prezydenta J. Moise i rzadzi premier Aviel Henry. Nie ma legitymacji potwierdzonej przez wybory i ciagle odwleka ich przeprowadzenie. Wola i domaga sie wsparcia ONZ. Moze mu jakas Kenia pomoze, ale nawet jeseli tak, to nic z tego nie wynika na dluzszy okres czasu.
Haiti i Dominikana sa sterylnym przykladem jak mozna w miare dobrze rzadzac sie poprawiac byt mieszkancow albo degradowac kraj. Inny, to dwie Koree, Poludniowa i Polnocna. Na poczatku byli to tacy sami ludzie. Dzis Korea Polnocna jest potega przemyslowa z 32 422$ GDP per capita,czyli dobrobytem spoleczenstwa, ci z Polnocy nawet nie podaja danych. Jak tak dalej pojdzie to beda umierajac z glodu salutowac swemu wodzowi Kimowi.
Oba kraje umiejscowione na Wyspie Hispanioli mialy podobna historie. W 1791 r. Haiti wyzwolila sie spod kolonializmu. W 1821 r. zrobila to Dominicana. Pozniej Dominikana byla nawet najezdzana przez wojska haitanskie. Oba kraje przezyly okresy okrutnego, bezwzglednego panowania dyktatorow: Haiti - Papa Doca Duvaliera i jego syna, Baby Doca. Tego ostatniego pozbawiono wladzy w 1986 r., zas Dominikana - R.L. Trujillo. Jeden kraj zdolal sie otrzasnac, drugi nie.
- Tymczasowy - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
8 komentarzy
1. Tymczasowy
a wydaje sie, że to raj na ziemi. Wygląda na to, że mieszkańcy żyją w piekle.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
2. Marylu
I sami sobie to zgotowali, podobnie jak wczesniejsze okrutne rezimy.
3. Tymczasowy
Haiti: Ewakuacja personelu ambasady USA wobec zagrożenia ze strony zbrojnych band
band terroryzujących Haiti i większość dzielnic stolicy tego kraj -
Port-au-Prince, wojsko amerykańskie przystąpiło w niedzielę do
częściowej ewakuacji drogą powietrzną personelu ambasady USA w Haiti.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
4. potwierdza sie - pełna anarchia
Premier Haiti Ariel Henry podał się do dymisji
poniedziałek wieczorem czasu miejscowego, że Ariel Henry złożył
rezygnację ze stanowiska szefa rządu Haiti.
Przewodniczący episkopatu Haiti: Kraj jest na krawędzi wojny domowej
Mesidor ostrzegł w ogłoszonym w poniedziałek liście pasterskim, że "ten
karaibski kraj, opanowany i kontrolowany przez grupy przestępcze,
znalazł się na krawędzi wojny domowej".
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
5. Haiti: policja przechodzi do
Haiti: policja przechodzi do ofensywy przeciwko gangom kontrolującym znaczną część kraju
okazał się bezsilny wobec gangów kontrolujących znaczną część kraju,
haitańscy politycy przystąpili do formowania Rady Prezydenckiej, która
podejmie próbę znormalizowania sytuacji w państwie.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
6. Wciąż trwa atak zbrojnych
Wciąż trwa atak zbrojnych gangów, które w poniedziałek nad ranem wtargnęły po raz pierwszy do ekskluzywnej, zwanej dzielnicą artystów, części miasta Petionville, stanowiącego z Port-au-Prince obszar stołeczny. Media donoszą o kilkudziesięciu zamordowanych mieszkańcach miasta.
Celem ataku band stała się także sieć energetyczna Haiti - cztery podstacje zostały kompletnie zniszczone i znaczna część Port-au-Prince pozostaje od poniedziałku bez prądu.
Tymczasem wciąż opóźnia się zapowiadane od miesięcy przybycie do Haiti międzynarodowych sił policyjnych pod patronatem ONZ, których trzonem mają być funkcjonariusze z Kenii. Ostatnie doniesienia agencyjne mówią, iż kenijski rząd czeka z wysłaniem tych sił na zapowiadane i wciąż opóźniające się powołanie haitańskiej Rady Tymczasowej.
W sytuacji gdy wiele dzielnic stolicy Haiti i znaczna część terytorium tego 10-milionowego karaibskiego kraju pozostaje pod kontrolą zbrojnych gangów, Stany Zjednoczone i Kanada oraz niektóre inne kraje ewakuowały z Port-au-Prince swe ambasady i konsulaty.
Prawie półtora miliona Haitańczyków głoduje, a cztery miliony ludzi pilnie potrzebuje dostaw żywności - podała agencja AP. ONZ dostarczyła w sobotę do Port-au-Prince kontenery z najniezbędniejszymi produktami żywnościowymi, ale zostały one błyskawicznie rozgrabione przez członków zbrojnych band terroryzujących ludność liczącej milion mieszkańców stolicy kraju.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
7. Marylu
Nie rozumiem tych ludzi i nawet nie chce mi sie o nich myslec by zrozumiec. Sami sobie zgotowali ten los.
8. ego celem jest przywrócenie
ego celem jest przywrócenie bezpieczeństwa w całym jedenastomilionowym państwie. Premier Garry Conille przyznał, że „nie będzie to łatwe zadanie”. W operacji zapowiedzianej przez premiera Haiti uczestniczy, jako główna siła, liczący kilkuset ludzi kontyngent dobrze wyszkolonych policjantów z Kenii, który docelowo ma liczyć około tysiąca ludzi. Operację wspiera osiem wozów opancerzonych, które siły haitańskie otrzymały z zagranicy.
Jednocześnie premier Conille wezwał do „złożenia broni i uznania władz kraju” członków haitańskich gangów. Szef nowego rządu Haiti powiedział również, że „Ostatecznym celem operacji rozpoczętej po przybyciu posiłków z Kenii jest przywrócenie bezpieczeństwa we wszystkich okręgach kraju kontrolowanych przez gangi, dom po domu, miasto po mieście”.
Z rozpoczęciem w liczącej ponad milion ludności stolicy kraju, Port-au-Prince, przywracania rządów prawa, haitański rząd przystąpił do „uniezależnienia aparatu wymiaru sprawiedliwości od korumpujących go wpływów w celu zapewnienia równego traktowania, równości wobec prawa wszystkim obywatelom” - jak oświadczył w swym orędziu premier.
Garry Conille, przedstawiając dramatyczną sytuację mieszkańców stolicy, kontrolowanej przez zbrojne bandy, powiedział: „zmuszeni są prowadzić codzienną walkę o utrzymanie się przy życiu. Wyjście na ulice, to prawdziwe wyzwanie! W wielu dzielnicach kontrolowanych przez zbrojne bandy dzieci nie chodzą już do szkoły, sklepy są zamknięte, podobnie jak szpitale i przychodnie lekarskie. Ulice Port-au-Prince zamieniły się w pola bitewne, na których traci życie wielu niewinnych ludzi”.
Wśród najważniejszych zadań, z którymi będzie musiał zmierzyć się jego rząd, premier Haiti wymienił także „tragiczną sytuację w skorumpowanym wymiarze sprawiedliwości, która zapewnia bezkarność przestępcom”.
Według najnowszych doniesień agencji prasowych, w środę i czwartek dochodziło w śródmieściu Port-au-Prince do pierwszych większych starć między jednostkami kenijskiej i haitańskiej policji z doskonale uzbrojonymi bandami terroryzującymi od dwóch lat Haiti. https://tvrepublika.pl/Premier-oglosil-stan-nadzwyczajny,166016.html
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl