Wybory parlamentarne 2023 - I (Młodzież)

avatar użytkownika Tymczasowy

Od październikowych wyborów minęło już sporo czasu, ale jest to za mało na sporządzenie większych analiz ich dotyczących. Z czasem posypią się jak ulegałki. Póki co, nikt nie zabroni mi robienia wstępnych, cząstkowych analiz. Właśnie w tym celu otwieram ten amatorski serial.

Na pierwszy ogień pójdzie tzw. młodzież, której w naszych kręgach przypisuje się mniejszy niż zakładano sukces Prawa i Solidarności. Piszę "tak zwana", gdyż kategoria ta obejmuje też trochę (na moje wyczucie) starszaków. W statystyce obejmuje ona dwie kohorty wiekowe: 18-24 i 25-35. Od jakiegosś czasu w podziałach wiekowych wyborców w Polsce używa się przedziału 18-29.

Nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach występuje to samo zjawisko, młodzież jest mało dojrzala do tak poważnej sprawy jaką są wybory parlamentarne. P. Converse w "The nature of belief systems in mass publics" (1964) zauważył: "U większości ludzi brak jest struktury i stabilności w ich poglądach politycznych", a młodzi uważani są za kategorie wyborców najmniej wyrafinowaną, przez co należy rozumieć podejmowanie decyzji w oparciu o niewielką ilość informacji, posiadanie mało spójnej wiedzy i niezrozumienie tego na co właściwie głosują. W polskich publikacjach często używa sieę pojęcia "chwiejność" w odniesieniu do zachowań wyborczych młodzieży. Ciekawe, że Hołownia zaproponowal by obniżyć dolną granicę wieku wyborców do 16 lat. Szkoda to komentować.

Z pewnością młodzież podatna jest na różne manipulacje, typu obiecywania gruszek na wierzbie. Nie jest to jednak takie proste, jakby się mogło wydawać. Ryzyko  zasygnalizowala Krystyna Szafraniec w swej pracy pt.:"Dojrzewający obywatele dojrzewającej demokracji. O stylu politycznym obecności młodych" (Instytut Obywatelski 2012): "Poglądy młodych wyborców ciągle jeszcze się ksztaltują, są chwiejne i podatne na zewnetrzne impulsy (co notabene często skutkuje efektem bumerangowym". Za oszustwo może spotkać zemsta.

W ostatnich wyborach młodzi mocno opwiedzieli się za KO dając mu 28.9% swych głosów. Wypada jednak zauważyć, że mocniej wsparly go dwie inne kategorie wiekowe: 40-49 i 30-39, przy czym wyborcy tej pierwszej grupy wiekowej popierali najmocniej, bo 34.5%. Jeżeli uwzględnić, że  na KO  oddało swój głos 30.70% wyborców, to widać, że wsparcie od młodych było mniejsze.

Idźmy dalej, ta postawa pro-PO młodzieży charakteryzowała przede wszystkim kobiety (31.5%). Jeżeli dodacć, że dały one również silne poparcie dla Nowej Lewicy - 23.6% (przy 10.2% mężczyzn), to tworzy się coś na  kształt dowodu, że młodzież stała się dla PiS-u przegrana na skutek chwalebnej, godnej najwyższego szacunku akcji pewnej pani o inicjałach K.G. Będę o niej wspominał nie tylko w tym serialu.

4 komentarze

avatar użytkownika Maryla

1. Tymczasowy

młodzież łatwo wciągnąć w zabawę. Taką zabawę dla studentów wymyśliły tęgie głowy profesorskie z obietnicą marchewki na końcu.
To była zabawa w kolejki do urn w dużych miastach. Sztafeta zaczęła się wieczorem, a skończyła nocną zabawą w kolejkę. Zasada jest taka, że kto stanie w kolejkę do godziny zamknięcia lokali wyborczych, ten musi mieć możliwość oddania głosu. Dumni byli z tego "robienia władzy w konia", śmichu i spisków było co niemiara w mediach społecznościowych.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

2. Saxty stwierdza, że Tusk ma

Saxty stwierdza, że Tusk ma pod wieloma względami odwrotny problem niż Giorgia Meloni we Włoszech, Geert Wilders w Holandii czy Marine Le Pen we Francji. We Włoszech, w Holandii i we Francji demografia i kultura zmieniły się tak bardzo, że odwrócenie kursu jest obecnie prawie niemożliwe. Meloni i Wilders próbują przesunąć na prawo kraje, które już nieodwracalnie przesunęły się na lewo.

"Tusk ma odwrotny problem: w kraju, który pozostaje bardzo homogeniczny, konserwatywny i katolicki - i który odsunął od władzy Prawo i Sprawiedliwość z powodu wprowadzanych przez tę partię zbyt daleko idących reform sądownictwa i (prawa do) aborcji, a nie z powodu jej twardego stanowiska w sprawie imigracji - jakakolwiek liberalizacja polityki imigracyjnej spotka się z najzacieklejszym sprzeciwem w całym kraju. Po kampanii w ostatnich wyborach z wezwaniem do utrzymania twardej polityki granicznej Tusk, jak się wydaje, podąża za tym jako premier. Być może jest to ulga dla konserwatywnych Polaków, ale potworny cios dla jego zwolenników w Brukseli i mediach" - podsumowuje Saxty.

https://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/w-brytania-daily-express-wbrew-nadz...

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

3. Niemcy: Prawie 65 mln osób

Niemcy: Prawie 65 mln osób uprawnionych do głosowania w wyborach do PE; w tym 16- i 17-latkowie

W czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego uprawnionych do
oddania głosu w Niemczech będzie 64,9 mln osób, z czego większość
stanowią kobiety (33,3 mln) – podała w środę Federalna Komisja Wyborcza.
Po raz pierwszy zagłosować będą mogli również 16- i 17-latkowie.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

4. lewactwo kombinuje, jak orżnąć wybory

Trwają konsultacje ws. wprowadzenia głosowania przez internet

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski poinformował w
czwartek, że trwają konsultacje ws. wprowadzenia głosowania za
pośrednictwem internetu.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl