Pół roku A.Hitlera - I

avatar użytkownika Tymczasowy

To zadziwiające jak A.Hitlerowi udało sieę w pół roku wziąć pod siebie (tak się mówiło o Tatarach) całe społeczeństwo i państwo niemieckie. Zaczynał jako szef jednej z partii koalicyjnych w rządzie niemieckim. To był majstersztyk wart opisania, by go zrozumieć. Zrobię to w kilku odcinkach.

Ojciec przyszłego wodza Niemiec nazywał się właściwie Alois Schicklgruber, a nazwisko na Hitler zmienił kilkanaście lat przed narodzeniem Adolfa. Gdyby tego nie zrobił, mowiloby sie nie o "hitleryzmie", tylko "schicklgruberyzmie" i "schicklgruberowcach", a nie "hitlerowcach". Wymawiałoby się trudniej, ale byłoby śmieszniej.

Hitler przybyl do Bawarii po okresie błąkania się po przytułkach dla bezdomnych w Wiedniu. Do polityki niemieckiej dosłownie wskoczyl w dniu 8XI 1923 r. Stało się to w w dużej, na 1800 miejsc monachijskiej piwiarni o nazwie Burgerbraukeller. Hitler wskoczył na stół i wypalił z rewolweru w sufit. Nastepnie poprowadził kilkutysięczny tłum swoich bojówkarzy w kierunku centrum miasta. Tam nastąpiła trwająca kilkanaście minut wymiana ognia z policją. Z obu stron padły ofiary. Sprawca wydarzenia uciekł pierwszy. Za zdradę państwa Hitler dostał wyrok 5 lat twierdzy.

Po wyjściu z więzienia Hitler zalożył partię NSDAP. Mimo bardzo sprawnych operatorów w wyborach majowych do Reichstagu w 1928 r. partia zdobyła jedynie 2.6% glosow. Przyszedł kryzys gospodarczy i w wyborach parlamentarnych w dniu 31 VII 1932 r. partia Hitlera osiągnęła 203 miejsca w liczącym 608 miejsc Reichstagu. Rodzi sie pytanie, kto najbardziej zmienił swoje postawy polityczne na korzyść NSDAP. W.Brustein ("The Logic of Evil. The Social Origins of the Nazi Party, 1925-1933", Yale University Press, New Haven 1996) potwierdził przekonanie, że bez dwóch głównych klas spoleczeństwa niemieckiego, klasy średniej i robotników, zadna z owczesnych partii polityznych nie miala szans na zdobycie duzego elektoratu. Co wiecej, istniala odpowiedniość (izomeryczność) przekroju społeczenstwa niemieckiego i partii faszystowskiej, czyli wszyscy mieli w tym swój udział.

Można też wyjaśniać zjawisko niezwyklego rozwoju NSDAP biorąc pod uwagę inne czynniki. Wśród nich znalazly sie protestanckie północne landy, weterani, rolnicy, a nawet junkrzy.

Wojowniczymi klientami partii Hitlera byli weterani, którzy wrócili z wojny sfrustrowani i rozgoryczeni. Stanowili poważną cześć elektoratu licząc okolo 10 mln. osób, co stanowiło około połowy wyborców płci męskiej w Niemczech. Nastawieni byli nacjonalistycznie i antyykomnistycznie. Najpierw w większości głosowali na partie prawicowe, później na NSDAP. To oni pierwsi stanowili trzon tej partii. Później pałeczkę przejęli inni, ale o tym będzie w następnym odcinku.

1 komentarz

avatar użytkownika Maryla

1. Tymczasowy

co ciekawe, u nas idą jak barany ci uważający się za inteligencję z większych miast.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl