moje wspomnienia z przed laty ,wspomnienia czasu okrutnego Grudnia1981 roku

avatar użytkownika gość z drogi

 

Mój 13 grudnia,37 lat temu

 
avatar użytkownika gość z drogi
You have no comments to approve.

pamiętam ten dzień jak dzisiaj,

w sobote póżną nocą wrócił mąż z synami z wyprawy na wieś/kiedyś pisałam jak pewne Kółko Gospodyń Wiejskich zmusiło swoich "chłopow" by w pażdzierniku mimo mroznej już wtedy zimy otworzyli swoje kopce i poratowali pewną miejską Załogę ,..Ziemniakami,produktem nieosiągalnym wtedy

Radość była wielka bo przywieżli naszą syrenczyną ,... calego świniaka,przebranego za "ludzia"

Zmarznięci i podekscytowani opowiadali jak po drodze mijały ich kawalkady wozów bojowych,jeden z nich nawet urwał im lusterko ale pilnujący ruchu milicjanci,nie pozwolili sie zatrzymywać tylko kazali jechać ,co przyjechali z nieklamaną radością z uwagi na grubą pasażerke,do ktorej tulil sie młodszy syn na tylnym

Pasażerką mielismy sie podzielić z najbardziej potrzebującą częścią Załogi,tej z dziećmi

ale LOS postanowił inaczej,w poniedzialek rano zastukała sasiadka prosząc o pomoc,bo idzie do domu zaaresztowanej matki małych dzieci,przetrzymywanej z innymi na stadionie/a mróz był siarczysty i snieg też/ a w tamtym domu zero jedzenia,ona będzie "robiła za ciotkę tych dzieci,by ich nie zabrano do Domu Dziecka i zaczeło sie 

na szczęscie swiniak był już podzielony ,jajka jeszcze zostały,więc wyposażyliśmy Ją odpowiednio

Droga Sąsiadko,Pani Lachowska

niech Dobry Bóg mocno Cię przytuli do Swego Serca za Twoją odwagę i

poświęcenie

Matkowałaś Tym Dzieciakom aż do wypuszczenia Ich Matki,a póżniej roznosiłaś bibułe niczym świeże bułeczki

Niedziela 

była wtedy mrożna i grożna,ale ważniejszy był poniedziałek

pod naszym domem ustawił się mur uzbrojonych milicjantow i pałkarzy od samego rana,ja juz byłam w pracy ,ale Teściowa ś.p została sama w domu

i przerażona paliła wszystkie nasze dokumenty ,ulotki 

ze nie rozerwało pieca kaflowego to chyba cud,jak sie pózniej okazało  w sąsiednich blokach były masowe aresztowania działaczy i sympatyków

Solidarności

Zagłebie też miało swoje czyli nasze super mocne zaplecze,za co zapłaciło srogo

ale wracając do przeklętej jaruzelowej niedzieli

pamiętam przede wszystkim wielkie zdumienie i pytanie co dalej,mąż pracował na miejscu,ale ja dojeżdżałam do pracy pociągiem a więc  powstawało pytanie ,jak będzie wyglądał ten  dzien pracy i dojazd do niej?

Może jeszcze kiedyś napiszę za co był ten DAR Polskiej Wsi dla Miasta w postaci świniaka

       a był to prezent Miastowych

pokażnych "rozmiarow" swiniak ,w rewanżu TEZ :

tylko prezent jenerała wyjątkowo wredny i mszczący się na nas do

kiedy tak wspominalismy z męzem tamten dzień,maż dokonał super "odkrycia"

ocieplenie klimatu zawdzięczamy jenerałowi zwanemujaruzelem,a DLACZEGO,bo 

dogadał się wtedy z zima syberyjską i WSIo wylała ze swego skarbca na biedną Polskę i teraz nie ma czym mrozić 

 

 

9 komentarzy

avatar użytkownika gość z drogi

1. ku pamięci ,pozwoliłam sobie wrócić do naszych wspólnych wspomn

http://blogmedia24.pl/node/81091
serdeczności dla Solidarności i Solidaruchów

gość z drogi

avatar użytkownika gość z drogi

2. tak 40 lat temu było

"6. @gość z drogi
Maryla, czw., 13/12/2018 - 13:24
najbardziej zapamiętałam z 13-go grudnia strach o kolegów z KZ i w ściekła niemoc.
Brak kontaktu. Dopiero w poniedziałak "policzyliśmy się". Pojechałam na 6.00 do biura, zabrałam pieczątki, książeczkę czekową i deklaracje związkowe, przechowywałam je w piwnicy u mojego Taty do końca ST.
Byłam potem ciągana, jako sekretarz KZ do bezpieki w sprawie tych dokumentów. Szłam w zaparte, że nie wiem, bo zawiozłam dokumenty do Taty i wróciłam do pracy na 8.00, grzecznie odbijając kartę. O 8.00 czekali na mnie pod drzwiami pokoju związku "smutni panowie" więc ich grzecznie wpuściłam i oddałam klucze.

Maryla"

szanowna pani prezes,ja też byłam wtedy sekretarzem w mojej Komisji :)
Komisji, z ktorej już wszyscy śpią snem wiecznym na katowickich cmentarzach,
niektórzy nawet na tym samym cmentarzu razem z Zastrzelonym Górnikiem

gość z drogi

avatar użytkownika gość z drogi

3. wspomnień, ciąg dalszy

7. ponownie serdecznie witam na podobnej drodze tamtej Zimy
gość z drogi, czw., 13/12/2018 - 14:10
moja komisja była na tzw wyjezdnym ,chyba w Krynicy,ja od kilku dni na L4
nieprzytomna i z gorączką odmeldowałam się w Naszym Związkowym pokoju,deklaracje udało mi sie potargać,ale już naszej biblioteczki zakładowej a była bogata nie byłam w stanie upłynnić ,wiec błyskawicznie rozdawałam ja w windzie,kazdemu,kto wyciagał po nia ręce Załoga rozebrała ją błyskawicznie,czeki schowałam do ,... nie powiem gdzie :)
a książkę z protokołami z zebrań schowała przyjaciółka z zaprzyjażnionego Zwiazku/tak,byli wspaniali przez cały stan wojenny/ za ksiażeczkę czekową też mnie straszyli okropnie,ale mielismy wspaniałego staruszka w kancelarii tajnej i jakoś "przeszło" w ogóle Załoga była SUPER,nagle zniknęły podziały a za chwilę dyrektorzy bedą "kraść" naczynia jednorazowe" podawane w samolotach,tylko oni mogli latać ,my bylismy zbyt niebezpieczni,by wolno było przekraczać granice,a kontrakty wszak ktoś wtedy podpisywał dla uzupełnienia naczynia były dla aresztowanych,a kolejka po witaminy w naszym zakladowym osrodku nie miala konca,kochany lekarz,prosil tylko o jedno ,nie codziennie:
wojenne serdeczności :)

gość z drogi

gość z drogi

avatar użytkownika gość z drogi

4. i c.d dzięki pani prezes,dowód jak pięknym byliśmy wtedy Narodem

3. @gość z drogi
Maryla, czw., 13/12/2018 - 12:57
Francą prosze sie nie denerwować, kto pamięta inną francę Martina Schulza, wroga Polaków?
Śladu po nim nie ma, a taki był ważny, jewropejski. Też nas uczył demokracji :)
Martin Schulz poinformował Polaków o zamiarach Tuska- przyjęcie euro przez Polskę do 2015 r.
Przewodniczący PE Martin Schulz powiedział w poniedziałek, że w porannej rozmowie z nim premier ...

http://13grudnia.org.pl/
Wydarzyło się w stanie wojennym

13 grudnia 1981
w Działdowie zorganizowano nielegalne zebranie miejscowych aktywistów NSZZ „Solidarność", na którym podjęto decyzje o organizowaniu strajków.
13 grudnia 1981
w Zakładach Celulozowo-Papierniczych w Kwidzyniu ogłoszono strajk okupacyjny, w którym uczestniczy 800 pracowników
13 grudnia 1981
na znak protestu wobec wprowadzenia stanu wojennego zorganizowano strajki okupacyjne w następujących zakładach pracy:- Huta „Katowice",- Kopalnia Węgla Kamiennego „Ziemowit",- Kopalnia Węgla Kamiennego „Andaluzja",- Kopalnia Węgla Kamiennego „Wujek",- Kopalnia Węgla Kamiennego „Manifest Lipcowy",- Kopalnia Węgla Kamiennego „ZMP",- Kopalnia Węgla Kamiennego „XXX-lecia PRL",- Kopalnia Węgla Kamiennego „Jastrzębie",- Kopalnia Węgla Kamiennego „Moszczenica".
13 grudnia 1981
na znak protestu przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego zorganizowano strajk części załogi w Hucie im. M. Nowotki w Ostrowcu Świętokrzyskim.
13 grudnia 1981
zorganizowano na znak protestu przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego strajk okupacyjny w Hucie Aluminium [„Konin"] w Koninie.
13 grudnia 1981
w związku z ogłoszeniem stanu wojennego zorganizowano strajki w następujących zakładach pracy:- Kombinat Hutniczy im. W. Lenina,- zajezdnia autobusowa Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Nowej Hucie,- Hutnicze Przedsiębiorstwo Remontowe w Nowej Hucie.
13 grudnia 1981
na znak protestu przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego zorganizowano strajk okupacyjny wśród pracowników zatrudnionych w ruchu ciągłym w [Sanockich] Zakładach Przemysłu Gumowego „Stomil" w Sanoku.
13 grudnia 1981
na znak protestu przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego zorganizowano strajk okupacyjny w Hucie Miedzi [„Głogów"] w Głogowie.
13 grudnia 1981
na znak protestu przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego zorganizowano strajk okupacyjny w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL[„Świdnik"] w Świdniku,- w tym samym dniu w Cukrowni „Lublin" usiłowano zorganizować strajk okupacyjny wśród załogi zatrudnionej w ruchu ciągłym,- strajki okupacyjne zorganizowano w tym samym dniu w:- Fabryce Maszyn Rolniczych „Agromet" w Lublinie,- Uniwersytecie Lubelskim im. Marii Curie-Skłodo-wskiej,
13 grudnia 1981
przed siedzibą Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność" w Łodzi zebrał się agresywny ok. 1000--osobowy tłum. Z budynku przez megafony nadawano wrogie wypowiedzi przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego oraz kolportowano ulotki, nawołujące do zorganizowania strajku powszechnego.
13 grudnia 1981
w Mazowieckich Zakładach Rafineryjnych i Petrochemicznych w Płocku zorganizowano strajk protestacyjny w związku z ogłoszeniem stanu wojennego.
13 grudnia 1981
na znak protestu przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego w Odlewni Zakładów „Stalchemia" w Siedlcach ogłoszono strajk okupacyjny
13 grudnia 1981
zorganizowano strajk okupacyjny w Stoczni Szczecińskiej im. A. Warskiego.
13 grudnia 1981
na znak protestu przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego zorganizowano strajki okupacyjne w budynkach urzędów gminnych w miejscowościach Jodłowa i Brzostek,w Zakładzie Przetwórstwa Hutniczego w Bochni zorganizowano strajk okupacyjny.
13 grudnia 1981
w Hucie Warszawa zorganizowano strajk protestacyjny w związku z wprowadzeniem stanu wojennego.
13 grudnia 1981
w związku z ogłoszeniem stanu wojennego zorganizowano strajki w następujących zakładach:- Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne we Wrocławiu,- Politechnika Wrocławska,przed większymi zakładami pracy na terenie Wrocławia wystawione zostały pikiety.

13 grudnia 1982
przed krzyżem w kościele św. Krzyża w Łodzi grupa 150 osób w godzinach wieczornych zaczęła skandować hasła: „Nowe związki na Powązki", „Niech żyje «Solidarność»" -wśród zebranych kolportowano ulotki, nawołujące do zorganizowania demonstracji w dniu 16 bm.
13 grudnia 1982
ok. godziny 18°° przed krzyżem kwiatowym przy kościele św. Anny na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie grupa 200 osób odśpiewała hymn państwowy ze zmienionym tekstem,w tym samym czasie na ulicy Traugutta w Warszawie grupa 100 osób zaczęła wznosić wrogie okrzyki przeciwko MO - zatrzymano 2 osoby.
13 grudnia 1982
we Wrocławiu ujawniono 3-osobową nieformalną grupę kolporterów ulotek

Zobacz inne wydarzenia, które miały miejsce w stanie wojennym

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

gość z drogi

avatar użytkownika gość z drogi

5. Królowo Polski,nasza Hetmanko opiekuj się Nimi

"drodzy Nieobecni .zamordowani, prześladowani czy wyrzuceni z wlasnego Kraju, pamietamy o WAS

Szczęść Boze tam w Niebie i TU ,na Ziemi

Budrysowo

z dorosłymi już Synami i ich rodzinami

gość z drogi

avatar użytkownika Maryla

6. @gość z drogi

Witam Szanowna Pani Zofio,

w tamten grudzień i kolejne miesiące miałam zmienioną trasę z pracy do domu. Codziennie szłam pieszo z ul. Kościelnej przy Rynku Nowego Miasta do Krzyża Pamięci z kwiatów na Placu Piłsudskiego(wtedy Zwycięstwa). ZOMO w nocy likwidowało, my codziennie przynosiliśmy nowe kwiaty.
Podobna manifestacja i walka z krzyżem miała miejsce po 10 kwietnia na Krakowskim Przedmieściu, krok od tamtego, pierwszego krzyża.

Pamiętamy!

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika gość z drogi

7. Droga pani prezes :)

a ja z Sosnowca do Katowic ,codziennie musiałam podbijać w kadrach przepustkę,na wprost naszego biurowca blisko ul Mickiewicza w Katowicach, stał czołg z załogą ,a nasza lwowianka sp Roma sybiraczka zanosiła im niezmiennie ciepłą herbatę ,przykazując za każdym razem ,chłopcy niech was reka boska broni, przed strzelaniem do brata Polaka ,taki to był czas ,
a Pani podróż z Kwiatami :)
Ukłony dla WAS ,dzielnych Polek z tamtych lat ,Nielegalne Kwiaty, Nielegalny CZAS i MY ,Nielegalny ówczas Naród
serdeczne ucałowania od młodych Budrysów i ukłony od Starszych :)
Szczęść Boże, droga Blogmedio
i dzięki Ci za Pamięć o naszych Polskich losach i drogach i Ludziach na Nich spotkanych :)
dzięki
pan Michał na pewno z naszą drużyną usmiecha się z tej drugiej Strony Życia,a Anna i pozostali machają z pozdrowieniami :)
/na TVP INFO właśnie dwie Dudy i syn śp Kornela Morawieckiego składają Kwiaty ,naszemu bojownikowi ś.p Kornelowi /

gość z drogi

avatar użytkownika gość z drogi

8. "Zeby Polska była Polską "

"Ojczyznę wolną racz nam zwrócic Panie "
gość z drogi, pon., 13/12/2021 - 13:46
słucham przepięknego przemówienia Pani Marszałek Sejmu,
Pani Marszałek
tak,
ma Pani rację ,Kosciół w czasie Stanu Wojny był naszym schronieniem,naszą
Nadzieją
dzięki

"Marszałek Sejmu :W Stanie Wojennym Koscioły były jedynym miejscem Wolności"
Tak ,Pani Marszałek,tak było
zapalmy wiec świeczkę Pamieci ,jak co Roku
"Zeby Polska była Polską "

gość z drogi

gość z drogi

avatar użytkownika gość z drogi

9. świetne przemówienie przewodniczącego Solidarności pana Piotra

mocne słowa w tym Dniu, Dniu Pamięci
ukłony szanowny panie Przewodniczący, pamiętam nasze z przed kilkudziesięciu lat rozmowy,
wiec raz jeszcze dziękuję CI za Słowa wypowiedziane przed chwilą
jak i Słowa wsparcia dla Andrzeja Rozpłochowskiego walczącego tym razem z Covidem
Solidarność,jakze pięknie do dzisiaj brzmią te słowa
bądzmy nadal Solidarni ,tak nam dopomóz Bóg

gość z drogi