BOGURODZICA DZIEWICA
BOGURODZICA DZIEWICA BOGIEM SŁAWIENA MARYJA
„Bogurodzica Dziewica, Bogiem Sławiena Maryja”, najstarszy znany zapis tej pieśni pochodzi z początku XV w. W 1407 r. został zapisany na tylnej wklejce zbioru kazań łacińskich, obecnie wklejka jest przechowywana w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej.
Autor tekstu jest nieznany. „Bogurodzica” jest najstarszą utrwaloną polską pieśnią religijną i stanowi najstarszy zachowany polski tekst poetycki - była także przez wiek XV hymnem królewskim dynastii Jagiellonów.
Pieśń nie ma tytułu, a określa się ją według pierwszego wyrazu tekstu (w najstarszym przekazie są to dwa osobno zapisane słowa „Bogu rodzica”) . Nie jest też pieśnią maryjną, ale modlitwą do Maryi i do Chrystusa, intelektualnie ujętym wyznaniem wiary.
„Bogurodzica” stała się pieśnią bojową polskiego rycerstwa – jak podaje Jan Długosz - śpiewano ją przed bitwą pod Grunwaldem, a później np. przed bitwą pod Warną.
„Bogurodzica” stała się również symbolem jedności religijno-patriotycznej.
Na przestrzeni wieków XIV – XVIII Bogurodzica pełniła także rolę hymnu państwowego Wielkiego Księstwa Litewskiego.
BOGURODZICA
Bogurodzica, dziewica, Bogiem sławiena Maryja!
U twego syna, Gospodzina, matko zwolena Maryja!
Zyszczy nam, spuści nam.
Kirielejson.
Twego dziela Krzciciela, bożyce,
Usłysz głosy, napełni myśli człowiecze.
Słysz modlitwę, jąż nosimy,
A dać raczy, jegoż prosimy,
A na świecie zbożny pobyt,
Po żywocie rajski przebyt.
Kirielejson.
Nas dla wstał z martwych Syn Boży,
Wierzyż w to człowiecze zbożny,
Iż przez trud Bóg swój lud
Odjął diablej stróżej.
Przydał nam zdrowia wiecznego,
Starostę skował piekielnego,
Śmierć podjął, wspominął
Człowieka pirwego.
Jenże trudy cirzpiał zawiernie,
Jeszcze był nie prześpiał zaśmierne,
Aliż sam Bog z martwych wstał.
Adamie, ty boży kmieciu,
Ty siedzisz u Boga [w] wiecu,
Domieściż twe dzieci,
Gdzie krolują anjeli.
Tegoż nas domieściż, Jezu Kryste miły,
Bychom z Tobą byli,
Gdzież się nam radują szwe niebieskie siły.
Była radość, była miłość, było widzienie tworca
Anjelskie bez końca,
Tuć się nam zwidziało diable potępienie.
Ni śrzebrzem, ni złotem nas diabłu odkupił,
Swą mocą zastąpił.
Ciebie dla, człowiecze, dał Bog przekłoć sobie
Ręce, nodze obie.
Kry święta szła z boka na zbawienie tobie.
Wierzyż w to, człowiecze, iż Jezu Kryst prawy,
Cirpiał za nas rany,
Swą świętą krew' przelał za nas krześcijany.
O duszy o grzeszne sam Bog pieczą ima,
Diabłu ją otyma,
Gdzie to sam króluje, k sobie ją przyma.
Maryja dziewice, prośmy synka twego
Króla niebieskiego,
Haza nas huchowa ote wszego złego.
Amen tako Bóg daj,
Bychom szli szwyćcy w raj.
Jasna Góra (łac. Mons Clara ) - wzgórze w Częstochowie z zespołem klasztornym zakonu Paulinów jest jednym z ważniejszych miejsc kultu maryjnego i od setek lat najważniejszym centrum pielgrzymkowym w Polsce. Na Jasnej Górze znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej – Królowej Polski.
Szczególnego znaczenia dla Polaków miejsce to nabrało 1 kwietnia 1656 roku, gdy Jan II Kazimierz Waza w Katedrze Lwowskiej złożył „Śluby lwowskie” w imieniu stanów Rzeczypospolitej, w imieniu Narodu przed obrazem Matki Boskiej Łaskawej, koronując Ją na Królową Polski.
Tego dnia, podczas uroczystej mszy św. w Katedrze Lwowskiej w obecności senatorów, biskupów, szlachty i ogromnych rzesz zwykłego ludu, król Jan Kazimierz – dokonawszy wpierw koronacji Matki Bożej na KRÓLOWĄ KORONY POLSKIEJ – klęknął przed wizerunkiem MATKI BOŻEJ ŁASKAWEJ i wypowiedział następujące słowa:
” Wielka człowieczeństwa Boskiego Matko i Panno! Ja, Jan Kazimierz, Twego Syna, Króla królów i Pana mojego i Twoim zmiłowaniem się król, do Twych Najświętszych Stóp przychodząc, tę oto konfedyracyję czynię: Ciebie za Patronkę moją i państwa mego Królową dzisiaj obieram. Mnie, Królestwo moje Polskie, Wielkie Księstwo Litewskie, Ruskie, Pruskie, Mazowieckie, Żmudzkie, Inflandzkie i Czernihowskie, wojsko obojga narodów i pospólstwo wszystko Twojej osobliwej opiece i obronie polecam, Twojej pomocy i miłosierdzia w teraźniejszym utrapieniu królestwa mego przeciwko nieprzyjaciołom pokornie żebrzę.”
Autorem tekstu jest św. Andrzej Bobola.
16 marca 1657 roku król Jan Kazimierz przybył na Jasną Górę i tam modlił się o uratowanie Rzeczypospolitej przed protestanckimi wojskami szwedzkimi i węgierskimi. W tym dniu doszło do skutecznej obrony Krosna przed wojskami Rakoczego.
„Śluby lwowskie” powtórzone zostały 26 sierpnia 1956 r. w „Jasnogórskich Ślubach Narodu Polskiego” napisanych przez kardynała Stefana Wyszyńskiego 16 maja 1656 r.
Śluby Jana Kazimierza wiernie „ku pokrzepieniu serc” opisał w „Potopie” polski laureat literackiej Nagrody Nobla Henryk Sienkiewicz, a w 350 rocznicę ślubów Jana Kazimierza – Prezydent RP Lech Kaczyński w Katedrze Lwowskiej w 2006 roku odnowił śluby, jako jedyny z prezydentów RP po 1989 roku. W czasie uroczystości przed obrazem Matki Boskiej Łaskawej modlili się Prezydent RP prof. Lech Kaczyński wraz z małżonką, ofiary Katynia 2010, a kardynał – metropolita lwowski Marian Jaworski zakończył homilię: „…obieramy Cię ponownie naszą Królową. Bądź naszą Panią. Prowadź nas…”.
W dniu 4 lipca 2010 roku na Jasnej Górze odbył się coroczny Zjazd Kresowian – XVI Światowy Zjazd i Pielgrzymka Kresowian. To, iż coroczne zjazdy Kresowian odbywają się na Jasnej Górze ma swoją wymowę. Każdego roku Kresowianie oddają się pod Jej Obronę.
Tak było 5 lipca 2009 roku gdy obradował XV Światowy Zjazd i Pielgrzymka Kresowian pod patronatem Jego Ekscelencji Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
Pragnę przypomnieć w tym miejscu, iż to właśnie na Jasnej Górze w czasie obrad XV Zjazdu Kresowian prof. Lech Kaczyński jako prezydent RP określił zbrodnie popełnione na Polakach na Kresach II RP jako ludobójstwo, a przecież rządzący kierujący się tzw. poprawnością polityczną nie nazywają tak okrutnych morderstw dokonanych na Polakach, którzy z rąk OUN-UPA ponieśli okrutną i męczeńską śmierć.
„Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary”; „ojczyzna to ziemia i groby – narody tracąc pamięć tracą życie” ; dla narodowej pamięci, oraz w hołdzie ofiarom ludobójstwa, którego dopuściły się w latach II Wojny Światowej na Polakach – mieszkańcach południowo-wschodnich województw Rzeczypospolitej Polskiej - Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińska Powstańcza Armia”(OUN – UPA).
Taka inskrypcja widnieje na pomniku posadowionym na krakowskim Cmentarzu Rakowickim upamiętniająca 60 rocznicę masowej rzezi Polaków zamieszkujących kresowe województwa II Rzeczypospolitej. Twórcą i fundatorem pomnika jest Towarzystwo Pamięci Narodowej im. Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego staraniem jego prezesa Jerzego Korzenia.
Obecnie rządząca ekipa pod kierunkiem Donalda Tuska stara się w imię poprawności politycznej ukryć prawdę ludobójstwa na Wołyniu, Katynia 1940, Katynia 2010. Na posiedzeniu Sejmu RP wówczas jego marszałek Bronisław Komorowski nie chciał dopuścić do tekstu słowa „ludobójstwo” zapewne w strachu przed obecnym na obradach ambasadorem Ukrainy w Polsce. W terminie późniejszym tę zbrodnię ludobójstwa okrutnego (genocidim atrox) dokonanego przez OUN – UPA w latach II Wojny Światowej parlament III RP nazwał „znamionami ludobójstwa”, co oczywiście nie utożsamia się z definicją ludobójstwa.
Zmanipulowane zostały śledztwa Katynia i Smoleńska przy pełnej aprobacie rządzących.
Czego mogą oczekiwać Kresowianie w sprawach które ich nurtują. Zapewne dalszej całkowitej obojętności rządzących podporządkowanych obcym interesom agenturalnym.
Uczestnicy owego XVI Zjazdu Kresowian wysłuchali Mszy św. w kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej odprawionej przez ks. Tadeusza Isakowicza – Zaleskiego w intencji Ojczyzny, ofiar Katynia 1940, Katynia 2010, poległych i pomordowanych na Kresach, o jedność w narodzie i błogosławieństwo dla Kresowian i dobroczyńców w kraju i poza jego granicami. Homilię jak każdego roku wygłosił duszpasterz Ormian w Polsce ks. Tadeusz Isakowicz – Zaleski.
Okolicznościowe wystąpienia należały do Jana Skalskiego - prezesa Światowego Kongresu Kresowian i jego małżonki red. Danuty Skalskiej – spełniającej każdego roku obowiązki rzecznika prasowego Światowego Zjazdu Kresowian.
Tematyka XVI Zjazdu Kresowian:
Dyskryminacja polskiego szkolnictwa na Wileńszczyźnie, sprawa własności polskiej i języka polskiego na Litwie, dyskryminacja Polaków na Białorusi i Ukrainie, niszczenie polskiego dorobku na Kresach, zakłamywanie historii – szczególnie dotyczącej przebiegu II Wojny Światowej i wydarzeń z nią związanych. Upamiętnienie miejsc kaźni naszych Rodaków na Kresach i należytego miejsca dla tych tematów w naszych mediach i programach szkolnych, postępująca ukrainizacja kościoła rzymsko-katolickiego, będącego do tej pory ostoją polskości na dawnych Kresach Południowo – Wschodnich II RP, sprawa powołania Muzeum Kresów.
Kresowianie modlili się wówczas do Matki Przenajświętszej o pomyślny dla Polski wynik wyborów, aby ostatni bastion polskości Pałac Namiestnikowski, który utrzymał się po Katyniu 2010 nie padł i nie dostał się w ręce agenturalne. Matka Boża wysłucha nasze prośby o dobro Polski - Jej Królestwa, jakie wznieśliśmy do Niej w czasie obrad jubileuszowego XX Światowego Zjazdu Kresowian, który odbył się na Jasnej Górze 6 lipca 2014 roku.
Opracowanie Aleksander Szumański
- aleksander szumanski - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
1 komentarz
1. szanowny panie Aleksandrze
modlitwa została wysłuchana,ale Życie toczy się dalej,wiec nadal błagajmy naszą Hetmankę o Opiekę nad Polską
Krolowo Polski modl się za nami
serdeczne pozdrowienia :)
dla Pana i dla Kresowiakow i tych już nieobecnych rownież,szczegolnie dla sp dziedziczki z Mościsk ,pani Zofii
zamęczonej przez Niemców w obozie w Oświęcimiu
Zofia ,
to na Jej cześć Babcia dała mi to imię
gość z drogi